LEIDEN IN „BULDERBAAN" Minderheid voor vrijheid drie van Breda BRANDT GAAT MET DE POLEN PRATEN Minister Beernink smokkelde sigaretten erkeersvliegtuigen komen tot op 450 meter speculaas eer Leidenaars tdwelmd door kolendamp AATSELUK MIST MOTIE VAN VAN SCHAIK MAAKT WEINIG KANS Geluidshinder Samenvatting Nederland- Bulgarije ft M Raiffeisen-Spaarweek 27t/m 31 oktober JAMIN Valdispert kalmeert ©uc/ Qlteuivb ir'cKt I maart 1SCT5 WOENSDAG 22 OKTOBER 1969 No. 32923 EIDSCH DAGBLAD E. A. E. van Dishoeck lacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f4,95 per maand (by vooruitbetaling)losse nummers f 0.25 Witte Singel 1. Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T (Van één onzer redacteuren) SIDEN Als de Rijksluchtvaartdienst zijn zin krijgt wordt landstad Holland en ook het gebied van de gemeente Leiden aangrenzende gemeenten een onderdeel van een enorme jjerbaan". De dienst werkt aan een plan waarbij het aan gebied van Schiphol aanzienlijk zal worden uitgebreid. fleersvltegtuigen mogen dan binnen een gebied dat begrensd j(door een lijn die loogt van Alkmaar in het noorden, via Enk HarderwijkUtrecht, tot bezuiden Rotterdam op een mini- van 450 meter gaan vliegen. Gelegenheid enige protest tegen de plan de de geluidshinder aanzienlijk doen toenemen, is tot nu toe ien van de Koninklijke Neder- j Vereniging voor Luchtvaart, de beoefenaars van de rliegsport in het nauw zien ge- De gemeentebesturen in ^trokken gebied hebben niet en reageren omdat er voor dit voorstellen geen meldingsplicht L Ook het gemeentebe- Leiden was nog niet op de van de plannen. Ruimte Rijksluchtvaartdienst I met haar plannen be- ruimte !N —In Leiden hebben zich tn weer enkele gevallen van hmpvergiftiging voorgedaan. ia 1 moesten drie personen jtf- naar het Academisch Zieken - a vervoerd. ernstig was de toestand, gistermiddag twee bewoners Pieterskerkhof verkeerden, nuen vrouw (49) lagen zwaar imd op bed, toen zy door de meerde politie in hun woning aangetroffen. Er bleek zich woning een grote hoeveelheid onoxyde te hebben gevormd. In stand van het echtpaar vie) tod een lichte verbetering te ren. iff op de dag was het een 16- weduwe, die bewusteloos woning aan de Kooilaan ungetroffen. Ook zij was door onwel geworden. Een ka ag al levenloos in haar kooitje k politie de woning van de we- tanendrong. De buren van de ft vrouw vermoedden onraad, de gordijnen zo lang gesloten Door tydige alarmering van kon groter onheil worden 1. De vrouw maakte het tod redelijk goed. De politie gistermiddag naar aanleiding leze gevallen van kolendamp- de Leidse bevolking door van gelui dswagens op het van kolendamp De bezitters van ko- ftls werd o.m. aangeraden in 'sl de ramen een eindje open i staan. »k pagina 7 nmet de kolenkachel! te maken voor het zich snel uitbreidende luchtvaartverkeer op Schiphol. Van de zijde van de zweef vliegers wordt echter getwijfeld aan de motivering van de Rijkslucht vaartdienst: „De organisatie is niet competent. Men zou een voorbeeld moeten nemen aan het Parijse vliegveld Orly of Frankfurt waar de afwikkeling van een vele malen drukker verkeer vlotter ver loopt dan op Schiphol en zonder dat er Impopulaire maatregelen zijn ge troffen". Volgens de zweefvliegers zou de hele zaak al tot uitvoer zyn ge bracht als Prins Bernhard het in een brief aan minister Bakker niet had opgenomen voor de belangen van de zweefvliegsport. vogelsterfte Een mas ter! te van zeevogels aan Sse noordwest- en westkust deskundigen voor een raad- ter dan tienduizend dode of tös vogels en ook dode zee- isjjn de laatste dagen «mak ligt hoogstwaarschijn- in waterverontreiniging door ■oliën. Geleerden van Britse Steitslaboratoria verondex*stel- 1 er een ook*op, mensen over- virusinfectie in het spel verwacht van heden tot &vond: Overwegend droog veel bewolking en plaatse- *t. Meest zwakke wind. Wei gering in temperatuur. «3 OKTOBER 5:7.18 uur; onder: 17.30 uur. 0P: 16.38 uur; onder 4.49 uur. 'ter te Katwijk te 1.28 en 13.50 "0?water te 9.44 en 22.01 uur. bestaat oit 22 pag.) DEN HAAG (GPD) De douane heeft minister Beernink van Binnen landse Zaken betrapt op een poging tot het smokkelen van een hoeveel heid sigaretten. Dit gebeurde eind augustus, toen de minister uit het Belgische Baarle-Nassau na een va- I kantie terugkwam. De eerste indruk in politiek Den Haag is, dat deze smokkelaffaire nog al koel is ontvangen. De ziekte van de minister houdt geen verband met de thans uitgelekte zaak. Mr. Beer nink is zwaar verkouden en had last van hoestbuien. Hy mag de deur niet uit. Naar aanleiding van bovenstaande berichten in De Volkskrant van van ochtend heeft minister Beernink een verklaring verspreid, waarin hij stelt volkomen te goeder trouw te zijn ge weest. Terugkomend van vakantie zou de minister, die nooit sigaretten rookt, een laatste poging hebben ge daan om zijn Belgische franks bij een benzinepomp in te wisselen. Toen hij daarin niet slaagde kocht hij, zo zegt hij, twee sloffen sigaret ten, in de mening dat één slof per persoon mocht worden meegenomen een voor zyn echtgenote en een voor zichzelf. Er was volgens hem geen sprake van 1200 tot 1500 sigaretten, zoals de Volkskrant meldt, maar van een slof van 200 en één van 500 sigaret ten. De minister zegt dat iedereen hem heeft kunnen zien, toen hy met de twee sloffen over straat liep naar zyn auto. By zyn aanhouding dacht hy onmiddellyk, dat de douane hem aanzag voor iemand uit het grens gebied. Grensbewoners mogen slechts een beperkt aantal sigaretten mee nemen. Teneinde zich als niet-be- woner van de grensstreek te kunnen identificeren heeft hy zyn diploma tiek paspoort een ander heeft hy niet getoond waarna hij kon doorryden. Later heeft de douane het geval doorgegeven en de minis ter heeft direct het verschuldigde bedrag, ongeveer veertig gulden voor 300 sigaretten, betaald. Het is toegestaan om 200 sigaretten per persoon mee te nemen. De minister werd, zo blykt uit het bericht in de Volkskrant, door postende douane ambtenaren in het grensdorp Baarle- Nassau gesignaleerd toen hy de si garetten inkocht bij een Belgische winkelier die hem niet herkende. De douane-ambtenaren, die eveneens onkundig waren dat het hier om een Nederlandse minister ging, gaven zoals gebruikelyk radiografisch het nummer van de wagen van de minis ter door, die op weg naar Breda werd aangehouden. De douane-amb tenaar die de minister daar aanhield, ging er, toen de heer Beernink zyn diplomatieke paspoort toonde, van uit dat de minister zich op zyn di plomatieke onschendbaarheid be riep. Hy gaf het paspoort terug en liet de auto ongemoeid passeren, maar meldde het wel aan zyn supe rieuren die een uitvoerig rapport stuurden naar het ministerie van Financiën. Volgens dit departement is de zaak toen als een normaal ge val van kruimelsmokkel afgewikkeld. Een ingrijpende verandering in Parijs: het hoofd van de „Schut ter" van de Alma-brug is verwijderd met het oog op de aanleg van een nieuwe brug. De Schutter is de tegenhanger van de beroemde „Zoeaaf" van dezelfde brug: samen gaven zij elk jaar aan hoe hoog de stand van het Seine-water was. Alleen de Zoeaaf (Zoeaven zijn leden van een Kabiélenstam tussen Algerije en Tunis, waaruit de Fransen in de vorige eeuw militaire compagnieën formeerden) is nu nog over om de Parijzenaars in te lichten over de waterstand. DEN HAAG (GPD) —Een meer derheid in de Tweede Kamer is te gen vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers Fischer, Kotal- la en Aus der Fiinten. Hoewel de scheidslijn by het debat over de be groting van justitie dwars door de meeste fracties heen liep, was gis teravond wel duidelijk dat de motie van de KVP'er dr. Van Schaik, die de drie voorwaardelijk in vrijheid wil stellen, geen kans maakt. De motie-Van Schaik stuitte ook by de voorstanders van vrijlating op kritiek. Volgens verschillende ka merleden had Van Schaik deze zaak ten onrechte gekoppeld aan wyziging van artikel 15 van het Wetboek van Strafrecht, waardoor levenslang ge straften voorwaardelyk in vrijheid kunnen worden gesteld. Het is niet uitgesloten dat vandaag een tweede motie wordt ingediend, die meer op de „drie van Breda" is toe gespitst. Freule Wttewaal van Stoet wegen iCH) zinspeelde daar gister avond laat op. Steeds weer duikt de vraag van het welzijn op in onze wel-* varende Randstad Holland, Nu gaat het om de geluidshinde* die we ondervinden bij uitbrei ding van de aanvliegroutes van Schiphol. Als de Rijkslucht vaartdienst zijn zin krijgt, heb» ben we er over een half jaar een fiks stuk geluidshinder bij. Daar* om is het zaak dat tal van pres siegroepen, in het parlement, in provincie- en stadsbesturen als nog actie nemen en bezwaren in dienen. Het zal niet zo gemakke lijk zijn om alternatieven te vin den voor de plannen van de RLD, Want natuurlijk is het argument dat Schiphols belang groot is, van veel gewicht. Maar we zouden al iets verde* komen, als de plannenmakerij van de RLD zich wat meer in het openbaar afspeelde. Nu is er geen meldingsplicht voor de RLD te genover de betrokken gemeente besturen. Colleges van B. en W, moeten dergelijke, ons allen aan gaande plannen in de krant le zen, als er al bijna niets meer aan te doen valt. Een meldings plicht, die de mogelijkheid open laat om alternatieven te zoeken,, lijkt wel het minste wat de over heid in dit verband kan doen. In elk geval op Iv (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) De te levisie brengt vanavond in elk geval een samenvatting van twintig minu ten van de voetbalinterland Neder landBulgarije op het scherm. Dit zal gebeuren omstreeks tien over elf na het concert op Neder land 1. De kans, dat de gehele wedstrijd wordt uitgezonden, is uiterst gering. Vroeg in de middag namelyk moes ten er nog omstreeks 16.000 kaar ten worden verkocht. Voorwaarde voor een uitzending van de volledige wedstrijd is, dat het Feyenoord-sta- dion is uitverkocht. By de stemming over de motie(s> vanavond zullen de fracties van KVP en PvdA de doorslag moe ten geven. Een grote meerderheid van de KVP-fractie staat achter de motie Van Schaik. terwijl wordt aangenomen dat niet meer dan 8 of 9 PvdA-leden zich by hen aan zul len sluiten. By de anti-revolutionai ren was het aantal voor- en tegen standers ongeveer even groot. By de CH zal een meerderheid voor de (eventueel; gewyzigde motie stem men. Ook de VVD en D'66 zyn in meer derheid tegen. Hetzelfde geldt unaniem voor de kleinere frac ties van PSP, CPN, groep- Harmsen, SGP en GPV. Alleen de groep-Aarden en mr. Kronenburg zyn voor vrijlating van de oorlogs misdadigers. Zie ook pagina Yr Rumoer in Kamer. OOK na zijn verklaring blijft de indruk dat minister Beernink een domme streek heeft uitge- Doorslag ha&ld. Hij heeft naar hij zegl te goeder trouw sigaretten ge smokkeld. Wij maken allemaal wel eens dergelijke foutjes, maar het verschil is dat wij daarna hefc douane-korps niet meer recht in de ogen hoeven te kijken. Maar de minister van Binnen landse Zaken verspeelt op deze manier zijn gezag. Een gezag dat tegenover de volksvertegenwoor diging toch al niet zo groot was. Vorige week moest de minister in de Tweede Kamer enkele uitbran ders incasseren, in verband met uitspraken uit zijn mond opgete kend in een interview. Bovendien verspeelt hij gezag tegenover zijn ambtelijk apparaat. Want als een minister zich niet aan de regel» houdt, wie dan wel? Premier De Jong heeft heel wat te stellen met zijn minister van Binnenlandse Zaken. (Van onze correspondent) BONN (GPD) West-Duits- lands nieuwe bondskanselier, Brandt, heeft gisteren twee on derwerpen genoemd, waarop zijn regering zich in haar buitenlands beleid zal concentreren; zo spoedig mogelijk zullen de betrekkingen met Polen wor den verbeterd, wat moet leiden tot het aanknopen van diplo matieke betrekkingen met dat land; voorts zullen onmiddellijk de voorwaarden worden vastge steld, waaronder de bondsre publiek het verdrag tegen ver- ADVERTENTIE) Van jong tot oud met sparen spreiding van kernwapens kan ondertekenen. Het knelpunt in de betrekkingen tussen Bonn en Warschau was tot dusver het niet erkennen door de Westduitsers van de Oder-Neisse-lijn, de grens tussen Polen en de DDR. Een sociaal-democratisch parle mentslid zei ons gisteren dat officië le erkenning van die grens ook onder het regime-Brandt niet mag worden verwacht. Formeel zal echter wor den verklaard dat de grens wordt ge respecteerd in afwachting van 'n vre desverdrag dat de naoorlogse situa tie in midden-Europa definitief re gelt. Voorts zou een verdrag over het wederzyds afzien van geweld tot de mogelykheden behoren, naast ui teraard het verbeteren van de eco nomische samenwerking tussen West duitsers en Polen, waarover reeds wordt onderhandeld. Dat Brandt zo spoedig mogelyk het verdrag tegen verdere versprei ding van kernwapens (non-prolifira- tieverdrag) wil ondertekenen, wordt in Bonn vooral gezien als 'n' blyk van goede wil tegenover de buitenwereld, waar de nieuwe regering blykens tal van reacties algemeen zeer goed is ontvangen. De CDU-oppositie heeft echter eergisteren al aangekondigd, dat zy de regering over dit onder werp tal van dringende vragen zal voorleggen, zowel over de vermeen de bedreiging van het wetenschappe- ïyk kernonderzoek door onderteke ning van het verdrag als over aspec ten van veiligheid en politiek. Ook over zyn binnenlandse politiek gaf Brandt gisteren, een week voor dat hy zijn regeringsverklaring af legt, al enkele aanwyzingen. Hy ver klaarde er zeker van te zyn dat de problematiek van de medezeggen schap geen breuk tussen de coalitie partners SPD en FDP zal veroorza ken. Het zal integendeel mogeiyk zyn bepaalde wetsveranderingen in het belang van de medezeggenschap tot stand te brengen. Zyn regering zal zich voorts o.m. inspannen voor her vormingen op het gebied van onder- wys en wetenschap. Naar aanleiding van enthousiaste I buitenlandse reacties waarschuwde een woordvoerder van het departe ment van Buitenlandse Zaken ons voor te grote verwachtingen omtrent ingrypende beslissingen op korte ter- myn. Brandt zal, steunend op een kleine meerderheid in het parlement en bovendien op een coalitiepartner die een zeer sterke conservatieve vleugel heeft, uiterst behoedzaam moeten manoeuvreren. In de Duitse persreacties vyordt dan ook veeleer de nadruk gelegd op de ingrypende verandering die zich nu in de Bondsrepubliek voordoet: niet alleen komt na 39 jaar weer een I sociaal-democraat aan het hoofd an een Duitse regering, maar bovendien een „emigrant", die na de oorlog in Ncors uniform in Duitsland terug- I keerde. Vier jaar geleden, aldus deelde een socialistisch parlements lid mij mede, was de benoeming van een „emigrant" nog onmogelyk, omdat die achtergrond in brede kring in feite als „landverraad" werd beschouwd. Karim Aga Khan is gisteren in Parijs in het huwelijk getreden met Lady James Crichton-Stuart. De kerkelijke voltrekking (de Aga Khan is hoofd vari de mohamme daanse sekte der Ismaïlieten) ge schiedt binnenkort. (ADVERTENTIE) morgen 250 gram van 65 veer SS niet te geloven voor die prijs) ADVERTENTIE agd maakt niet loom of slaperig Uit het Leidsch Dagblad van 20 October 1869: AdvertentieBurgemees ter en Weth. der Gem. Kat wijk roepen op sollicitanten naar de betrekking van hoofdonderwijzer aan de Openb. School te Katwijk a. d. Rijn, aan welke be trekking is verbonden een vaste jaarwedde van 650, benevens één vijfde gedeel te der aan die °chool te hef fen schoolgelden, alsmede vrije woning met tuin. De Burgemeester: L. C. J. Blanken. AdvertentieStoomboot- j maatschappij „De Vereeni- ging". Bij gelegenheid der Paarden- en koemarkt te Woerden vaart de boot op 27 October des morgens te 2 uren 30 minuten van het Utrechtsche Veer bij de Hoo- j gewoerdspoort. De directie j

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1