Iruijffs handelwijze is or mij onbegrijpelijl \lgaarse coach Boskov: Computer zou voetbalpool met beter resultaat invullen clan gemiddelde deelnemer V Philidor V te sterk voor Bodegraven II LD •Rum s As UCI doet «.trap" terug: in 1970 nog vrijstelling nieuwe regels Competitie Leidse Schaakbond BEZORGER, 32 OKTOBER 1969 PAGINA 17 jSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - slijter/wijnhandel) RDAM (GPD) Stephan Boskov, de 47-jarige coach Bulgaarse voetbalelftal heeft eigenlijk gedacht dat JU in spelletje speelde toen de kranten in Sofia de affaire- hun kolommen stopten. „Ik dacht toen: zou dat wel ADVERTENTIE "door Ruud Paauw) LEIDEN In de mini-wol kenkrabber, tegenover het sta tion. zetelt in een ruime, lichte kamer dr. W. R. vaan Zwet. hoogleraar in de mathematische statistiek aan de Universi teit van Leiden. De bedoeling is vermoedelijk ge weest hem ver van het ru moer van alledag wiskundig te laten manoeuvreren, naar he lemaal geslaagd i6 die poging niet. want de geluiden van het Leidse verkeer stuiven soma dwars door zijn woorden heen. Naast wiskunde heeft sport zijn grote belangstelling. Elke week neemt hy trouw kennis van alle verrassingen en calamiteiten, die zich. vooral in de voetbalsport, hebben voorgedaan. Als student was hij, in de jaren vijftig, een naarstig bezoeker van de wedstrijden van het Nederlands elftal een activiteit, die hij enigszins ontgoocheld staakte, toen het Oranjeteam ziin visi tes uitsluitend met nederlagen honoreerde. Ook in die studen tenjaren heeft hij eens gepro beerd <in een bij iedereen wel eens opwellende, onstuimige be geerte naar bergen geld) om een mespuntje wetenschappelijkheid te gebruiken bij het invullen van de voetbalpool. Gelukt is hem dat toen niet, want prof Van Zwet dient nog altijd met dagelijkse arbeid in zijn levens onderhoud te voorzien. Des ondanks toch maar een ge sprekje met hem over het in vullen van de kolommetjes. Kan er wiskundig helemaal niets worden gedaan, heeft een com puter. volgestopt met gegevens, geen betere kans op ..dertien goed" dan iemand die alles na oppervlakkige beschouwing in vult? Prof. Van Zwet: „Ja en nee. Wanneer je er een behoor lijke studie van zou maken, maak ik me sterk dat je best een com puter programma in el kaar kunt zetten dat beter voor spelt dan de gemiddelde deelne mer Natuurlijk blijft de kans miniem dat je met het invul len van die paar kolommetjes in de prijzen valt. maar toch zou je met zo'n systeem op de lan ge duur meer uit de pool halen dan je er in stopt. Maar daar mee ben je er nog niet. Het ls niet zo erg interessant om te weten dat Je na zeg 500 Jaar spelen zo vaak gewonnen zult hebben ö&t je eraan verdient. De enige manier om dat voor uitzicht dichterbij te halen is om per week honderden of dui zenden kolommen in te vullen. En dat is nu juist terecht moet ik zeggen niet toege staan. Ja, en 't maken van zo'n systeem, dat gaat tonnen kos ten als jet het goed wilt doen. Zelfs als je op grote schaal zou kunnen spelen, haal je zulke be dragen er niet zo gauw uit. Er zou een enorm brok research moeten worden verricht: Je zou het verschil tussen uit en thuis spelen en de percentages gelijke spelen voor de verschil lende clubs willen onderzoeken, je zou willen weten hoe je ze vroeg mogelyk een stijgende of dalende lijn herkent, hoe het ene elftal op het speltype van een ander reageert., wat de invloed van het publiek is, of Je niet eerder naar de prestaties van de spelers dan van de club moet kijken en ga zo maar door. Je zou alle overwegingen, die de wer kelijke kenners laten meespelen op hun waarde willen onderzoe- ekn. In theorie zou je dan min stens even goed kunnen voor spellen als de experts, maar of je dat lukt is een tweede. Er speelt immers zoveel onmeetba re informatie mee". (De vraag is overigens of experts altijd zo goed voorspellen RDP) Ter vergelijking voert prof. Van Zwet een soortgelijk probleem aan. waarbij de computer het tegen de kenner moest afleg gen. ..Ik had in een vorige werk kring eens te maken met ie mand die de wereldprijs van cacao voorspelde. Dat is niet eenvoudig, omdat allerlei groe pen belanghebbenden voortdu rend proberen het „natuurlijke" prijsniveau te verstoren. Die man voorspelde opmerkelijk goed. maar vroeg toch aan ons een meer objectieve voorspel lingsmethode te ontwerpen die niet zo zou rusten op zijn eigen intuïtie. We gebruikten alle ge- PROF. W R. VAN ZWET gevens die de man ter be schikking had en een voor die tijd heel behoorlijke computer, maar onze voorepeiling van de cacaoprys was een fiasco. Dat kwam omdat die man allerlei vage inlichtingen en tips die hij overal opdeed, op hun waar de kon schatten en heel subtiel in zijn voorspelling liet meespe len. Dat konden wij en onze computer niet. Zo zal het met voetbalwedstrijden ook wel zijn". Maar hoe onvoorspelbaar de uitslagen ook zijn. Prof. Van Zwet wil toch wel een paar raadgevinkjes prijsgeven„Vul de kolom niet in door even naar de ranglijst te kijken en dan de hoogstgeplaatste club te laten winnen. Dat is een pri mitieve methode". En: .Tiet niet te veel op prognoses in de krant, want de kans bestaat, als pe wat wint, dat je het met enkele honderden m-Det delen". Prof. Van Zwet prèat niet eens over die ongelukkigen onder ons. die de pool blind invullen of met een tolletje, waarop een 1, 2. of 3 vermeld staan, weke lijks hun geluk beproeven ah de berichten waar- dat Cruijff werkelijk $elen, toen reageerde ifoasd: „Bij ons is zo- tbaar, het is voor mij ook onbegrijpelijk dat van de klasse van Üïrf alles doet om voor ine team te spelen. wt hier voorgevallen oJkh; ook de maatregelen lie Kessler nam. Hij Ions uitgesloten. Nog- qebeurt niet. In Bul- iedere speler er prijs n gekozen in de na- b tg. Dat idee wordt al ij aan vorm gegeven, voetbalconstellatie is 0 \t een zo sterk moge- Jule ploeg te hebben" üst dan ook sinds gister- gotterdam met een for- spelers, die het uitko- nationale ploeg een ui- eer vinden. Sinds twee iiaar, eerst in het Bul- Dolna Banya, nu in imse Atlanta. Daar zet uiteen: „Na het vo- gmpioenschap in Lon- als waarnemer was ter op zijn periode als vlak na Londen inging» jeugdcompetitie opge- ipetitie van de 16 vereni- de opperste Bulgaarse len. Voor de wedstrij- clubs spelen de jeugd- rm< f cl spele maal ïlers tot 18 jaar. Daar ,1 voor de toekomst". Belangen ien en clubs weten dat aardig zijn, maar dat orie slechts past voor de loeg. Het wordt in Rot- eens geïllustreerd door [heid van Arsov, trainer Sofia. e van enthousias- voorziene volksclub uit hoofdstad Arsov is een e medewerkers van Bos- i club waakt over de be- e nationale ploeg. (t, „bij ons spelen de fi ngen van de clubs geen tuurlijk wel. Maar toe- Is met Cruijff en Keizer niet nemen als ik als moest werken. Dat zou zijn". hebben geen proble- zijn er om achter te la la drie geblesseerden j selectie van 22 bijvoor- li gisteravond met zijn het Feijenoord-stadion. op de tijd dat vanavond 1 wordt gespeeld. Hy licht- n worden verwacht, geen k sluier op, die z'n tac- elingen verbergt. Kan die r anders zijn dan ver- eerste instantie gericht spel, op het ene punt rije naast de zege op nog nodig heeft voor Immers niet de 35-jari- Dimitrow weer in de se amen? Boskov: „een ge- aardig. Als we kunnen het meegenomen Nedei- ons verslaan, en daarop Peelwijze zijn afgestemd" wacht Nederland dus in r.de ol. maar, niet zoals Europa-Cupfinale in Ma is Milan. „Was dat maar i ze maar zo spelen als ir, Vasovic en Hulshof, naar voren, zoals ze dat gedaan. Wij hebben geen Prati, maar dan wisten ook wel raad mee". het veld en daarbuiten. Goed uit zien, beter gekleed dan de doorsnee van zyn landgenoten. Beschikkend over een wat bevoorrechte positie in eigen land. Asparuchov. de afgod van het Bulgaarse voetbalpubliek, denkt een deel van zijn glorie aan de eigen schap dat hij niet zelf vooraan loopt om dat te verkondigen. Coach Bos kov. die zelf 53 maal internationaal is geweest, doet dat wel voor zijn spitsspeler. „Hij is harder, rijper in zijn spel geworden", spitst Boskov de waardering voor deze speler nog iets toe. Rijper, nadat Asparuchov een half jaar terug herstelde van een voetblessure die hem leraar in lichamelijke opvoeding toen plaagde. Voetbalsterren uit het Oostblok worden dikwijls gelokt door vette contracten uit het Westen. Boskov i zegt dat de Bulgaarse voetbalorga- I nisatie haar spelers niet zou tegen houden indien zij wilden emigreren. ..Maar. waarom zouden zy? Waar- om zouden zij een onzekere toekomst I tegemoet gaan die door een blessu- I re abrupt onherstelbaar kan worden afgebroken. Neem Asparuchov. Hil i is 26. Moet hij voor vier. vijf jaar naar het buitenland gaan. terwijl hij in Bulgarije een goede baan heeft en weet wat hij heeft? Asparuchov zelf aarzelt ook niet. wanneer dit onderwerp ter sprake komt. „Bulgarije biedt grote moge lijkheden voor een goede voetballer. We zijn de laatste jaren op een hoog plan gekomen. Er is geen en kele noodzaak om bijvoorbeeld in Italië te gaan spelen, al is daar van daan wel eens naar me geïnfor meerd". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIII'HIIIIII'IIIIIHIIHHHHIIIII De opstelling van het Bulgaarse elftal dat hedenavond in Rotter dam tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Simeonov. laatste verdediger: Dimitrov, achter* Sjalamanov, Penev, Aladjov en Jet- chev, midden: Kolev en Bonev, voor Dermendjiev, Asparuchov, en Geor- giev. IIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIHilllllHIIIIIIIHII sparuc hov lelijkste persoonlyk- Bulgaarse voetbalploeg is ff Gundi Asparuchov, op Coach Boskov: Clubbelan gen zijn aardia. maar de natio nale ploeg gaat voor". GENEVE (ANP) In het komende wielerseizoen zullen de nieuwe maat regelen van de internationale wieler federatie (UCI) betreffende de be perking van afstand en tijdsduur van meerdaagse wedstrijden niet absoluut bindend zijn. Het secretariaat van de UCI in Genève heeft in een rond schrijven bekend gemaakt dat vrij stelling mogelijk is van de maatrege len die op 4 oktober verplicht wer den gesteld omdat de veranderingen in het reglement de organisatoren in de betrekkelijk korte periode tot het komende seizoen voor grote moeilijk heden zouden kunnen plaatsen. Zowel de sectie van het amateur - wielrennen (de FIAC) als die van de professionals (de FICP) hebben het recht vrijstelling te geven van de nieuwe voorwaarden van de UCI. Daar in werd bepaald dat meerdaag se wedstrijden voor profs gemiddeld géén langere etappes mochten heb ben dan 180 km en dat per dag ma ximaal 200 kilometer gereden mocht worden. Voor amateurs liggen die afstanden op 140 en 170 km. Bepaald was ook dat de Ronden van Frank rijk en Italië uit ten hoogste twintig ritten mochten bestaan. LEIDEN In de eerste klasse van de L.S.B. werd deze week niet ge speeld. Slechts de definitieve uitslag van LSG 2—LSG 3 werd bekend: 6-4, wat voor LSG 3 een zeer eervol re sultaat betekent. Enkele tientallen in de tweede klas se B sprongen nogal ruw met de te genstanders om. Boskoop 1, vorig sei zoen nog eerste klasser, schijnt vast besloten snel het verloren terrein te ADVERTENTIE herwinnen. Het gerenommeerde Lei- then 2 (vorig jaar tweede) staat met 6-2 achter, terwijl de einduitslag wel 8-2 zal worden. Eenzelfde overwin ning zal Philidor V gaan behalen op het debuterende Bodegraven 2. De voorlopige stand is hier 7-2. De forse zege van Leiderdorp 1 (vorig seizoen titel pretendent) op Al phen 2 (7-3) zal weinigen verbazen. De Alphenaren danken hun verblijf in de tweede klasse uitsluitend aan de vorige week gememoreerde regle mentswijziging. Hilversums 2900 m. Fraaie triomf van Faith Hollandia HILVERSUM "Eigen berichtgevim Een even onverwachte als glan zende triomf behaalde gisteren Fait;' Hollandia in de door niet minder dan zestien paarden betwiste koen over 2900 meter. Vele „deskundigen achtten de afstand te lang voor de merrie, docih ueze vreesde de 2900 ir. niet en demonstreerde haar prima conditie. Direct bracht Van Ooyen zijn paard op kop en regelde naar believen het straffe tempo. Faith Hollandia sloeg de vele aanvallen van haar naaste belagers Dynamiet Hanover, Firestone en Fedde B) ge- i decideerd af en toen Firestone hal verwege de laatste ronde werd uit- schakeld, vergrootte de leidster haar voorsprong en de veelbelovende Van Ooyen stuurde Faith naar een prima 1.23.- zege. Christiaan de Wet, die 40 meter moest geven, kwam als een wervelwind naar voren en werf een uitstekende tweede vóór Eduard H en Brün Beer. De favoriet Esta Beroona speelde in het geheel geen rol en eindigde ongeplaatst. In de eerste afdeling voor twee jarigen klopte de debuterende In a j Song (een halfzuster van de be- j kende Hoot Song) in een goede 1.27.9 fcm-tijd met gemak Islana Queen en Ico R. UITSLAGEN. I Farquesprijs: 1. Hee du Commerce (J T. de Graaf) (1.30.7). 2. Had Je me maar 3. Helmvogel S. Toto w 3.40. pl. 1.20. 1.10, 1.60. kop. 4.60. cov 3.—. trio 33.10. Preignacprijs. 1ste afd.: 1. Ina Song "T H Kooyman) (1.27.9). 2 Island Queen. 3 Ico R. Toto w. 2.50. pl. 1.20. 1.40. 1.60. kop. 8.60. cov. 3.90 Vosne Romanee-prtjs: 1. Hendrik (J. T. de Graaf) (126.0). 2. Generaal Scotch. 3 Hoss Peterhof. Toto w. 5.90. p'. 1.60. i.90. 1.50. kop. 5.10. cov. 5.— trio 19760, Gevreyprljs: 1. Flipsen (J. van Doovewëerd) (1.25.1). 2. Heatrlx G. 3. Fantasie. Toto w. 6.60. pl. 2.1.80. 2 40. kop. 9.—. cov. 7.90 Hilversums 2900 m.: 1 Falth Hol landia (H. A. van Ooyen) (1.23.0). 2. Christiaan de Wet. 3 Eduard H. Toto w. 7.20. pl. 2 70. 2.50. 3 50. kop 7.60. cov. 7.70, Chambolleprijs. Ie afd 1 Hélene Hanover (J. Wagenaar Jr.) (1.24.5). 3. Funny Boy. 3. George van Rhea. Toto w 1.30, pl. 1.10. 1 80, 1 40. kop. 3.10. cov. 4.50. trio 12.50 Preignacprijs. 2e afd. 1 Ivon Bui tenzorg (C. Wortel) (1.28.6). 2. Isa bella. 3. Iris Volo. Toto w. 4.70. pl 3.30, 2.kop. 9.50. cov. 4.70. Gevreyprljs. 2e afd.: 1. Chopin (K. Woudstra) (1.24.3). 2. Grace Rodney. 3. Gertlen WS Toto w. 2.80. pl. 1.90. 2.30, kop 13.50. cov. 7.50. Chambolle-prljs, tweede afd.: 1 Ex Nancy (K. Woudstra) (1.23.9), 2. Elec- tra W., 3 Baron Hollandia. Toto: w 1 70. pl. 1.50, 1.70, 2 -, kop 4.80, cov. 6,—. Vougeot-prljs: 1 Herman (H. W Schoonhoven) (1.28.4), 2 Edeldame, 3 Guy Volan. Toto: w. 2.30. pl. 1.70, 3.20, kop. 13 40 cov. 5.70 Totalisatoromzet: f231 102. PA AR DES PORT Zege van Dyveke 1) in Miinchen Gladbach LEIDEN Dyveke D, van de Katwijkse eigenaar Willy Lange, wat gisteren zeer succesvol in Miinchen Gladbach. In handen van Matthijs zegevierde de merrie over de 2140 meter met autostart in een uitste kende 1.19.8 am-tijd. De in Neder lands bezit zijnde imports Meylo en Mtirzfuohs werden resp. vierde en vfjfde. Judo De internationale judobond heeft in Mexico-stad besloten de volgende wereldkampioenschappen Judo in Ludwigshaven (W-Dld) te houden. Het is voor het eerst sinds tien jaar (Parijs 1961) dat de strijd om de wereldtitels op Europees grondgebied plaatsvindt. Schaken De Nederlandse scha ker Rob Hartoch heeft tijdens het zone-toernooi in de Oostenrijkse plaats Raach zijn afgebroken party tegen de Pool Adamsky gewonnen. In de algemene rangschikking neemt Hartoch de 20ste plaats in met 3*4 pnt. De Hongaar Portisch heeft de leiding met 8*4 pnt. Schorsing en boete voor Maiwald De Utrechtse eredivisieclub DOS heeft Matthias Maiwald. die zondag in de bekerwedstrijd tegen Heeren- veen van scheidsrechter Verbeek en officiële waarschuwing kreeg, voor twee wedstrijden geschorst. Mai wald kreeg bovendien van zijn club een boete van 500 gulden opgelegd Do v. d. Poel werd jeugdkam pioene van Victorie LEIDEN De bijna 25-jarlge gymnastiekvereniging Victorie orga niseerde in de Vijf-Meihal haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden voor de jongeren. Jeugdkampioene werd Do v. d. Poel, die voor haar overwin ning een beker ontving. De andere pryswinnaressen kregen een medaille of een diploma. Victorie ziet met ge noegen terug op deze wedstrijd waarvoor tamelijk grote belangstel ling bestond. Voetbal De Spaanse voetbalclub Barcelona heeft in Gyoer de eerste wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor Jaarbeurssteden tegen Vasas Eto Gyoer met 32 gewonnen. •a» Wij vragen voor onze KLACHTEN- DIENST een in bezit van auto of bromfiets. Werktijden maandag t.m. vrijdag van 79 uur n.m„ zaterdags van 57 uur Aanmelden tussen 8.30 en 12.30 en 14,00 en 17.30 uur bij de heer J. Breedeveld. Verrassing CHRIS CRACK I De eerste ronde in de derde klasse A gaat waarschijnlijk een verrassing I opleveren. Het gedegradeerde Noord- wijk 2 staat tegen Voorschoten 3 met 3*4-414 achter en zal veel moeite hebben er nog een gelijkspel uit te slepen. Het gelijke spel (5-5) tussen Lei- then IV en Zwarte Pion is een nor maal resultaat, gemeten naar de ver richtingen in het vorig seizoen. In de derde klasse B werd de ne derlaag van Revanche tegen Leider dorp 2 een feit. (Voorlopig 5*2-3*4). Revanche won daarentegen zijn wed strijd voor de tweede ronde tegen Reed zeer ruim: 8*4-114. Sportstrip door Dick Bruynestein

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17