speeltuin Beatrix werken samen unst in 't Klokgeveltje Wielervereniging Sassenheim en Driemaal een tweeling tOOGBLOEMEN, SCHILDERIJENEN iRDEWERK IN HILLEGOMS HUISJE SYRIË KEERT ZICH TEGEN LIBANON EHBO-diploma 's uitgereikt in Zoeterwoude Bij aanrijding been gebroken TULPEN IN CORSO IJSDAG 22 OKTOBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 SASSENHEIM „Het kan mis schien worden gezien als een laatste redmiddel. Maar ook. en zo zien wU het. als een nieuw begin. Als een op bouwen van onderaf. Met een nieu we jeugdgroep opnieuw beginnen. In een nieuwe omgeving. En wat be langrijk is. op een nieuwe wijze". Wielervereniging Sassenheim en omstreken -v eorzititer Van Ruiten komt er rond voor uit. „De vereni ging maakt geen bloeiende periode dooi'. Maar desondanks staan we niet op het punt van faillissement. Noch sportief, noch financieel. En dat zegt toch wel heel wat". Voorzit ter Van Ruiten heeft de afgelopen weken en maanden aan een zeer progressief programma gewerkt, Een programma ook, dat geënt is op de in de speeltuin „Beatrix" aange brachte vernielingen. „Een trieste zaak natuuriyk. maar toen wy hier van wisten, toen we ook wisten dat de speeltuinvereniging een natuur lijke dood was gestorven, toen zijn we erover gaan praten. Toen zagen wij onze kans". Hoe zat. dat alles in elkaar0 De speeltuinvereniging Beatrix, tot vo rig jaar augustus een vereniging met zo'n 150 k 200 leden-gezinnen, raakte door omstandigheden in ver val. In verband met bestuurswisse lingen kon onvoldoende toezicht aan de tuin worden besteed en jeugdige onverlaten hebben daarvan een gre tig gebruik gemaakt. De afraste ring van de tuin bood geen voldoen de verweer, werd vernield evenals in de tuin opgestelde speeltuigen. De vernielingen van de jeugd gingen verder: ook 'oct bestaande clubge bouw is niet ongeschonden uit de „strijd" gekomen. Het afgelopen sei zoen is de tuin dan ook niet voor de buurtkinderen geopend geweest. Gelegenheid Van Ruiten, sinds kort ook be stuurslid van de speeltuinvereniging Beatrix: „Het is natuurlijk gemak kelijk om de jeugd alleen de schuld te geven. Dat is natuurlijk niet hele maal waar. De jeugd had de gele genheid. Wanneer je bij wijze van spreken alleen maar naar de om rastering wees viel die al omver. In zo'n staat verkeerde die. Er was geen toezicht, de omwonenden za gen het niet door de heg tussen hun woningen en de tuin, dus de jeugd had vrij vernielingsspel". Van Ruiten, toen alleen nog maar enthousiast bestuurder van de ruim tien jaar bestaande wielervereniging wist als „buurtbewoner" van de si tuatie. „Wij zijn met het gemeente bestuur gaan praten. Of er bijvoor beeld een mogelijkheid was, dat de wielervereniging die ruimte zou, kunnen krijgen. De vereniging Sas senheim en Omstreken is al jaren lang op zoek naar enige ruimte. Dit leek ons wel wat" Wethouder A. M. Mazee hij draagt het jeugdwerk een warm hart toe is zich vanaf dat ogenblik met de zaak gaan bemoeien. Mazee heeft ervoor gezorgd, dat er een nieuw be stuur van de speeltuinvereniging kwam. Mazee zorgde er verder ook voor, dat, Sassenheim en Omstre ken en de speeltuinvereniging Bea trix nieuwe stijl zich gezamenlijk over de plannen gingen beraden. Ma zee tenslotte zorgde er eveneens voor dat de zaak bij het gemeente bestuur aanhanging werd gemaakt Het leverde een subsidie van f 22.000 op. Beide verenigingen, die het in middels reeds eens waren geworden zouden daarnaast nog eens elk f 2500 op tafel moeten leggen. Het ge meenteraadsbesluit werd 14 okto ber een feit. Van Ruiten: „Voor de herstellings werkzaamheden aan de speeltuin zijn de definitieve plannen rond. Zo dra de afrastering een feit is. wordt daar aan begonnen. Tevens zal de heg worden weggehaald. De omwo nenden hebben zich ook reeds be reid verklaard af en toe eens een oogje aan de tuin te wagen. Vreemde rol Wat is de rol van een wielervere niging in een speeltuinproject? Het is een vreemde rol. In de speeltuin komt een tegelbaan met een lengte van rond 250 meter. Een baan, die overdag dienst zal doen als rol- schaatsbaan en daarnaast een oefen- gelegenheid voor de wielervereni ging. Voor de toekomstige jeugd er van, althans, v. Ruiten: „We heb ben als wielervereniging een geheel nieuw en eigen jeugdplan opgesteld. Twee jaar lang reeds organiseren we de wieleravondvierdaagse voor de jeugd. Een wedstrijd, die goed is ingeslagen. Dit jaar hebben wij al eens geprobeerd die jeugd naar de vereniging te trekken Bij een film avond kwamer er 120 Maar voor film loopt de Sassen- heimse jeugd toch snel warm. Die eerste avond was eigenlijk een pro beerseltje. We waren nog niet klaar voor het verdere jeugdwerk Dat zijn we nu wel. We hebben twee ge diplomeerde KNWU-jeugdleiders <de heren Kees Verkley en Aad Schra- ma) en we kunnen er ook wat meer achteraan zitten" Het plan van Sas senheim en Omstrekenn is eigenlijk erg eenvoudig. Sassenheim en Om streken wil de enthousiaste jeugd opvoeden in het wielrennen en gaat daarvoor met ingang van maandag avond 3 november wekelijks avonden beleggen in 't Huys Beatrix. Van Ruiten: „We rekenen op 50 a 60 man en zullen de groep dan moeten split sen naar leeftijd. Het baantje op de speeltuin is gereed bij de opening van de tuin. hoogstwaarschijnlijk zelfs al eerder. Tot dat ogenblik krijgt de jeugd dan haar avonden. Het worden geen schoolklasjes. Er komen spelen, filmavonden, sleutel avonden en ook af en toe een quiz. Later krijgt de oudere jeugd (vanaf 12 jaar) ook de kans op de home trainer te stappen". Praatavond De eerste avond zal worden opge luisterd door KNWU-bestuurder In 't Veld. „Het wordt dan ook een praatavond", zegt van Ruiten. „We willen de jeugd wijzen op wat kan, moet en mag Dit initiatief is geheel eigen. We hebben bij niemand afge keken. We hebben bijvoorbeeld al vier fietsen van de vereniging be schikbaar voor deze avonden. Ei- wordt voor ons tevens onderhandeld over de mogelijkheid om de party fietsen van een Nederlandse prof- groep (Willem II'Gazelle i los te krygen voor een schappeiyke prys. Zoiets gebeurt jaarlyks". De rond 25 leden tellende vereni ging Sassenheim en Omstreken (met daarnaast nog eens ruim 120 dona teurs) kan het geheel bekostigen door een de laatste jaren uiterst zui nig gevoerd Sporttotobeleid. Met een jaarlykse opbrensgt van een f 1000 heeft de vereniging enige reserve opgebouwd, die voor dit doel ver bruikt zal worden ..Het ls erg be- langryk. dat Sassenheim weer mee doet. Zoals byvoorbeeld ten tyde van de oprichting (afscheiding van de Bollenstreek beter gezegdtoen 20 Sassenheimers licentiehouder by de KNWU waren, met Piet van der Lans als meervoudig nationaal Baan) kammpioen voorop. Van Ruiten „Ik ben het. enige bestuurslid dat vanaf de oprichting in het bestuur heeft gezeten en dat daarby niets met de moeiiykheden te maken heeft gehad". Actiec De verders ko6ten, de uit het ini tiatief vloeien wil Sassenheim en Omstreken uit diverse acties bekos tigen. Acties, die overigens samen met de speeltuinvereniging worden uitgevoerd. Van Ruiten als bestuurs lid van de speeltuinvereniging Bea trix: „De speeltuinvereniging (voor zitter is de heer De Lange) heeft ongeveer 95 van de leden vast kunnen houden. Het zyn er rond de 140. De gemeente betaalt van haar uitgetrokken f 22.000 het hekwerk, het gebouwjte en de tegels. De zelf werkzaamheid van beide verenigin gen moet de rest doen". Over de te voeren acties bestaat nog geen een stemmigheid. Wel staat vast, dat de speeltuin- en de wielervereniging een gezameniyke oud-papieractie op touw zetten. En zo zal het ook met de andere activiteiten gaan. Wielerman Van Ruiten tenslotte! „Dit is het begin. Dit oefenbaantje voor de jeugd is althans wat. Als we hierop eenmaal iets kunnen laten zien, is het waarschynlyk gemakke- ïyker om ook om iets anders te kry gen. Het baantje op de speeltuin zul len we echter niet loslaten. Daar voor biyft er teveel belangstelling by de jongere jeugd bestaan". jJCrOM Cock Veldhuis (40), bloemsierkunstenaar van itionaal formaat, is een man, met een wel bijzonder grote voor zijn vak. Hij maakt een bloemstuk voor een huwelijk ileum met evenveel zorg op als dat hij een praalwagen corso gestalte geeft of een bloemenexpositie inricht. 5ins flora-minnaar reist door zijn werk veel in het buiten- Jaar het liefst is hij toch in Hillegom. In z'n bloemenzaak in ,,'t Klokgeveltje bij de pomp". ^geveltje" aan de Hoofdstraat in het hart van Hillegom is ionder fraai huisje. Het staat niet voor niets op de voorlopige intenlijst. Er zijn al eens plannen geweest daar bij die pomp ot warenhuis te bouwen. Dat kan nu (gelukkig, zeggen de Hil- itrs) niet doorgaan. Een jaar of tien geleden had Cock Veld- ook in handen. Toen dreef hij er een kunstnijverheids- in. Daarna waren er achtereenvolgens een radio- en t.v.- tts. een boetiekje en een boekhandel in gevestigd. Nu heeft dj bloemenarrangeur het weer in handen en als hij de rijgt, wil hij het pand graag kopen. Veldhuis (met veel gebaren) jheb ik het nu weer kunnen jerst wiet ik niet goed wat moest doen. Maar ineens er uit. "k Zat onder een praten met de Hillegomse süder Pieter Mussert. Hy is lf vriend van me. Piet klaag- jood, dat hy in Hillegom on- aan een atelier kon ko- ii beetje overmoedig (waar door de pilsjes) zei ik: Je kelder onder ,,'t Klokgevel- gebmiken. Insert, een semi-beroeps- luider, liet er geen gras over ij Cock. De volgende mor- hjj reeds in m'n bloemen- de Hoofdstraat. Tc Dacht: hij hier doen. want ik rea- niet direct het gesprek renge avond. We hebben die samen lang gesproken en we tot de oonclus'e. dat er iets 't Klokgeveltje" kon wor- iaakt. Expositie riend Mussert had een lumi- e: 'k Maak van dat kelder- atelier. Daar ben ik erg met en voor het beschik ten ben ik je erg dankbaar, lit meer in dat historische Wat zou je denken van een Site expositieruimte: jy met ik met schilderyen en dan aardewerk of beeldjes. Veldhuis lachend: Top, zei u'n leven heb ik meer ge il geëxperimenteerd. Het was 1 Idee en het belang- sas. dat het historische pand (geveltje" een waardige be- g kreeg. Op dit gesprek zijn gevolgd. Tenslotte had- de zaak rond en konden we lanen in daden omzetten, bezoek aan „'t Klokgeveltje pomi" is alleszins de moeite fantastisch opgemaakte grote (bloemstukken van gedroog- - een zeer gewild arti- tee tijd en kunstuitingen Mussert vormen het inte- Hillegomse schilder doet öjn vrije bijd en als dage- rbeid voer. hy opdrachten scheepsbouwersjachten, Klokgeveltje" bij de pomp ikgin van de Hoofdstraat tiom heeft een waardige ning gekregen: men kan ut bewonderen. Boeketten boogde bloemenschilde- i aardewerk. Reportage: Cees Combee. Foto's: Jan Holvast. motorboten en andere vaartuigen ontwerpen. Cock Veldhuis biykt een begena digd bloemsierkunstenaar. Van droog bloemen heeft hy kleurige kunstwer ken gemaakt. Hy heeft in de loop van de jaren grote ervaring opge daan en is internationaal vermaard: wagens van de corso's in de Bol lenstreek. Aalsmeer en Rynsburg gaf hu gestalie en vaak kwam hy met de hoogste onderscheiding uit de bus. Vorig jaar maakte hij voor de eer ste maal van de jaarlykse bloe menexpositie West-Frieslands Flora een waar sprookje en in het buiten land verzorgde hy talrijke tentoon stellingen. onder andere in de grote Zwitserse warenhuizen Migros. Binnenlopen 't Leuke is, dat je zo maar ,,'t Klokgeveltje" kunt binnenlopen. Het verplicht tot niets, naast gedroogde bloemen, schilderstukken en aarde werk van Zaalberg uit Leiderdorp. Ravelli uit Valkenburg (Z.-H.) en Mobach uit Utrecht kan men er de kunst van het bloemschikken afkij ken. 's Middags kan men er Cock zelf als hy tenminste niet in het buitenland zit of één van zijn charmante assistenten bezig zien. Met een stukje muziek op de ach tergrond! Die schilderijen van Piet Mussert ademen een bepaalde sfeer. Hy houdt zich graag bezig met mensen. En dan nog het liefst met twee, die een meer of minder ingewikkeld ge sprek voeren: kaartspelers, zwaar vermoeide en (door de drink) lodde rig kijkende carnavalsvierders, clowns en vrolyke gasten tijdens een boe ren bruiloft. Maar er zijn ook landschappen bij. Ze getuigen van een gedegen „vakmanschap". Het is voor de bezoekers een er varing kamertje ln. kamertje uit te lopen. Ze zijn voorzien van antieke meubelen, die noden even te gaan zitten oni een van de kunstwerken op je ln te laten werken. Fantastisch doet in de grote kamer de schouw, bewerkt met oude Delftsblauwe te geltjes uit het verre verleden het. Wanneer men wat treden omlaag gaat. komt men in het „werkdomein" van Piet Mussert. Een kelder met ge welven. Er staat een schilderij in beginfase" op de ezel. Wat ,'t worden gaat, is nog niet helemaal duideiyk. Alleen de contouren zijn erop aan- en Stefan merken van al die drukte om hun kleine persoontjes helemaal niets, ze willen alleen maar lekker slapen en laten hun ontstemming, als ze wakker gemaakt worden, dan ook wel blyken. CAIRO (.Reuter, AFP) —Gister avond is de grens tussen Libanon en Syrië gesloten: Syriëre mogen niet naar Libanon reizen. De reden voor het Syrische besluit is gelegen in het feit. dat Libanese troepen gis teren bases van Palestynse guerril- lastryders in de buurt van de Israë lische grens hebben beschoten, waar door veertien leden van de guerril la-organisatie El Fatah zyn ge dood en 25 gewond. Op een gegeven ogenblik lagen de guerrilla-stryders, zowel onder Libanees als onder Is raëlische vuur. Veertig van hen zyn door de Libanezen gearresteerd. Van Arabische zyde werd gesproken over „een Amerikaans-Israëli soh kom- plot tegen de guerrillastryders". Om streeks het middaguur werd bekend, dat in Tripoli, de tweede stad van Libanon, tot nader order een uit gaansverbod is ingesteld. In de hoofdstad Beiroet zou worden ge demonstreerd, waarbij van auto's bar ricaden worden gemaakt. worden gebracht. Nogmaals: men moet van de hyacint als tot nu toe belangrijkste bloem overstappen op de Het gezin De Koning v.l.n.r Winfred (7), Ronald (5) op moe ders arm Edward en Stefan. An- dré (7) op vaders knie Marcel. (Foto LD/Holvast?) ZOETERWOUDE De leden van de Zoeterwoudse EHBO kregen gis teravond, tydens de jaarvergadering het diploma uitgereikt. De voorzitter van de vereniging, de heer J. van Diemen betreurde het, dat voor de nieuwe cursus zo weinig belangstelling bestond maar hoop te door de ledenwerfactie, die komen de week wordt gehouden alsnog gega digden te vinden De docenten dokter W. Kortman n en mevr. A. van Dam-Borst kregen van de cursisten een cadeau aange boden. Het bestuur werd uitgebreid met mej. Van der Salm. De geslaagden zyn: de dames M. Smallenbroek-Filippo: C. Schrader- Arkensteyn; J. van Veen-de Boer; J, v. d. Kolk-Castelein; C. Koemans-v, Gerven: A. de Jong-Straathof; A. Ammerlaan; G. Captein: M. van Die- men; A. van Klink: A. Kortmann; M. Mooyman; E. Noordman: E. v. d. Poel en M. v. d. Salm en de heer M. Opdam. gebracht. Links en rechts van die ezel tuben en potjes met. allerlei soorten verf en een heleboel kwasten, kleine en grote. Rustpunt Boordevol indrukken verlieten we ,,'t Klokgeveltje". Bij de pomp zyn we even blijven staan. Vol bewonde- ring voor wat deze Hillegomse kun- stenaars hebben gepresteerd. Cock Veldhuis riep ons nog even terug: 't Bezoek overtreft al onze verwachtingen, 't Was helemaal niet j onze bedoeling er een commerciële j opzet van te maken. We hadden ge dacht aan een rustpunt in Hille- goms centrum voor de mensen. d!ie kunst in allerlei vorm kunnen waarderen. Er blijkt voor die werk- stukken echter zoveel belangstelling te bestaan, dat er wel wordt ver kocht. Dat is wel leuk, doch beslist niet de bedoeling. Ons plan ie, zet Veldhuis, ook an- 1 dere kunstenaars gelegenheid te ge- 1 ven hun „geesteskinderen" te expo seren. Piet Musserts schilderstukken I blijven tot januari hangen. Dan komt er weer wat anders. We weten nog niet wat het zal zijn. Dat ls van later zorg". Het fraaie interieur, dat zichtbaar is door de steeds open staande deur. noodt de kijkers naar het fraaie oud-hollandse huisje naar binnen te treden. Het kan allemaal zo maar. Men kan er van uitzonderlijke kunst ge nieten. HILLEGOM Ik geloof, dat de organisatoren van het Bloemencorso Bollenstreek andere wegen zullen moeten inslaan om dit „lentefeest" aantrekkelijk te houden voor de tienduizenden kijkers. On ze nationale bloem, de tulp. moet er een dominerende plaats in krijgen. Dat zei Cock Veldhuis tijdens ons be zoek aan 't Klokgeveltje. Hij meende het. Als na tionaal en internationaal bekende bloemenarrangeur houdt hij van verscheiden heid. Veldhuis nadrukkelijk: Het zou een veel kleurrijker bloemenstoet worden. Meer uitbundiger ook. Maar dan moet men er zo'n f 1000 aan tulpen per wagen voor uittrekken. *t Zou het corso SASSENHEIM Edward de Ko ning deed 11 oktober om elf uur 's avonds zyn intrede in het gezin P de Koning in de Lindelaan 5 in Sas senheim; twintig minuten later ge volgd door zyn broertje Stefan Bei de De Konin(g)kjes wogen by de ge boorte acht pond. Het was niet de eerste keer dat in de met gele gor dijntjes beklede wieg. twee babies rustig lagen te slapen; het echtpaar De Koning heeft reeds tweemaal een tweeling mogen begroeten. Winfred en André <7 jaar) en Marcel en Ro nald (5 Jaar». „Ik zal het later nog zwaar krygen met zeven mannen in huis", verzucht mevrouw J. de Ko ning (31). Maar ook nu staat zy voor een hele opgave. „Als is zelf eerst maar 100% ben, dan gaat het wel: de jongens zijn naar school dus ik heb 's morgens rustig de tyd Eduard en Stefan te verzorgen" Mevrouw De Koning geeft er de voorkeur aan de jongens hetzelfde te kleden, zolang ze daar zelf geen be zwaren tegen maken Nu gaat het allemaal nog prima, want twee bruin/ beige getruide knapen komen binnen stappen, Winfred en André, gevolgd door een blond kereltje in groene trui Marcel. Ronals moet nog even door oma gehaald worden voor de fo to. Al die drukte rond de nieuwe tweeling vinden de andere vier maar niets, ze bleven veel liever buiten ra votten. Trots zyn ze wel op de nieu we broertjes, want ze lopen meteen naar de wieg om te kyken of alles nog in orde is. „Ze vinden het best leuk hoor", zegt. mevrouw De Koning, „ze hebben zelfs niet naar een zusje gevraagd, hun enige reactie was Goh, weer twee babies." Edward zeker aan waarde doen win nen en de aantrekkelijkheid verhogen. Er moet naar de mening van bloemsierkunstenaar Cock Veldhuis nog meer ver anderen. De werksfeer is voor de arrangeurs, binders en al die anderen, die meehelpen de praalwagens op te sieren verre van aangenaam. Men krijgt niet voldoende tijd en daardoor moet er haastwerk ivorden geleverd. Vorig jaar was dat ook zo. De jury was aan het beoordelen op een moment, dat er meerdere wagens nog lang niet klaar waren. Voor de ontwerpen van corso-generaal Jos van Driel heeft hij niets dan lof. Wanneer de financiën en andere factoren een moeilijk punt vormen iets anders te brengen, laat men het corso dan bijvoorbeeld om de drie jaar laten rijden. Dan kan er zeker iets goeds tot stand tulp. Cock Veldhuis heeft voor volgend jaar al weer talrijke binnen- en buitenlandse op drachten ontvangen. West- Frieslands Flora moet hij weer gestalte geven, hij moet stands maken op shows in Boskoop en Gent en voorts moet hij bloemencorso's ver zorgen in Jersey en Guersney op de Engelse Kanaaleilan den. Ook zal hij bloemen- shoivs gaan inrichten in Zwitserland (Migros), Hon garije en Tsjecho-Slmoakije. Heel veel prijzen heeft hij in de afgelopen jaren reeds met zijn scheppingen gewonnen. Zijn praalwagen „Zegetocht van de roos" behaalde dit jaar het hoogste aantal pun ten tijdens het Aalsmeerse corso. LEIDEN In Leiden hebben zich gisteren twaalf aanrydingen voorge daan, waarvan één met lichamelijk letsel. Het betreft een 14-jarige jon gen, die gistermiddag in de Beatrlx- straat werd geschept door een per sonenauto. De Jongen, die zonder voldoende op het verkeer te letten de rybaan zou zyn overgestoken, brak zyn linkerbovenbeen. Hy le door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Burgerlijke Stand Leiderdorp Geboren.: Alexandra E. A d v. J, Werkman en E B Doorn- helm: Antoinette C„ d. v. P. Kik en O. van GUs. Overleden: E Lepelaar. 47 Jr: M. Wolff, 91 Jr; M. J. Bosman, 69 Jr.: B. Kok. 76 Jr Ondertrouwd: T Mleremet, 24 Jr, en N de Vreede, 18 Jr Getrouwd: P. P. Segaar en J M. Versnel. Brunseum; C Meyer. 22 Jr, en N. K. van der Zwart, Oudewatea

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11