DE WERKENDE JEUGD IS NIET LANGER EEN SPEELBALLETJE Kapitaal loopt weg, beurs in mineur Tijdbom FINANCIEEL WEEKOVERZICHT SKODA Politiek Arnoldus Verband trommel verplicht wacht nog even- de nieuwe komt! |0F it" )EWEL ik liever over Ajax' prestaties dagdroom, moet dit keer maar eens of liever r eens, over de politiek gaan. '"inleiding is een gesprek met drs. ?J! i. M. van Eerd, leraar aan het inlands Lyceum in Oegstgeest ,een der mannen van het eerste j van de Politieke Partij Radi an. Karei van Eerd. een wel- jpraakte heer met blozend ge- t en een volle zwarte baard, hem op opvoedkundigen uit i eerste helft van deze eeuw Kt lijken, tilt niet zo zwaar aan geringe bekendheid die zijn jtij bij de kiezers blijkt te ge- Meten, gezien enquête-resultaten. Een echte oplossing heeft hij jurlijk niet voorhanden, maar ideeën over politiek bedrijven wel het vermelden waard. Jigens hem moet je politiek be- rjjven door initiatieven te ne- ien, die voor de kiezer dicht bij Eri uis'zijn. Voorbeelden: je uitspre- en tegen een tennispark in Lei- en; een actie voor betere behui- ing'van gastarbeiders (Utrecht); cties om de mensen duidelijk te f iaken dat ze een huurverhoging jet zonder meer hoeven te slik- 1 en (Rotterdam). Van Eerd ver- [laart deze initiatieven deels uit et programma van zijn zo vol- ijverige partijDat programma is igenlijk niet afgerond. Het is op il van punten niet uit de verf ekomen. Concrete acties, dicht b ij hu s, maken duidelijk waar je aat. Dat wordt voor Van Eerd de nieuwe manier in de politiek. Als- naar nieuwe lokale acties, als- aanhaken bij hetgeen onder ZATERDAG 18 OKTOBER 1965 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 IDSCH £1 DAGBLAD VOOR BIJNA TWEEDUIZEND werkende jongeren wordt de eerste zaterdag van november een werkdag. Ze zijn dan in Den Haag druk met het te hoop lopen rondom allerlei vertegen woordigers van de samenleving. Niet om lieve praatjes te houden of aan te horen. Nee. het actieboek zegt; „Geen discussies, maar wij eisen en zij leggen verantwoording af". De eerste november is de vijftigste verjaardag van artiekl ,12 van de Arbeidswet, waarin staat dat jeugdige werknemers van boven de 15 recht hebben op één doorbetaalde dag scholing of vorming per week. Volgens de werkende jongeren van Nederland bijna 500.000 is dat vijftig jaar oude wetsartikel flauwekul, want het heeft nooit goed gefunctioneerd. Wim van Seeters f28) bezoldigd bestuurder van de Katholieke Wer kende Jongeren, geeft een nadere uitleg: „De werkende jeugd is speelballetje van de conjunctuur, er wordt met ons gesold. Alle scholing, vorming en onderwijs zijn onderhe vig aan de conjunctuur en dat is al veel te lang zo". Heeft de werkende jeugd zelf oplossingen te bieden? volledig dagonderwijs 357.100 werkende jongeren 209.900 Van de werkenden: géén onderwijs 112.000 leerlingwezen 62.900 part-time onderwijs 22.000 vormingswerk 13.000 „In de eerste plaats signaleren we bepaalde dingen die rammelen. Bly- iet publiek leeft. Of het nu gaat ven de oplossingen van de autori- kh krotopruiming of onderwijs- J teiten uit. dan pas gaan we zelf f iervorming. Voortdurend attent oplossingen zoeken. Plaatselijk, regio- [in. Als een bokser, dansend naai en landelijk De problemen O zijn tegenstander, uiterst ge- die er zijn willen we bloot leggen, oncentreerd tot het moment t x ramt waarop de klap moet vallen. *ls e[ 'ets fout zlt het bekend ma" lets wordt de politiek van de ken' Maar ,n Mrste moe- toekomst. Ervaringen van Van Eerd; Je ondervindt zo duidelijk dat je leeds weer dezelfde mensen te- ';omt, die iets nieuws willen, vormen dan de „pressure waarbij je aansluiting >t zoeken, die je informatie it verschaffen. Van Eerd praat luit een ferme zekerheid, niet anmatigend, maar wel voor zich- elf overtuigd. Een zelfde lijn als lij heeft geschetst onderkent hij t;j die andere jonge partij, D'66. raarmee hij zichzelf overigens verder allerminst wil identifice ert Vraag: Maar Karei heb je niet ontzettend veel mensen nodig, om il die acties te voeren en te bege- eiden? Antwoord: We hebben geen te- lort aan geïnteresseerde ama teurs die we nodig hebben. Het lukt ons om aardig mee te draai en in tal van stedelijke gemeen ten. Op het platteland lukt het minder... Maar de PPR draait dus wel met een keurbende. Terug naar het begin. Van Eerd tilt dus niet zo zwaar aan de nog bestaande geringe landelijke be kendheid van zijn partij. Ten eer ste gelooft hij nu eenmaal dat mits de acties goed zijn, de PPR- Invloed verre het getal over schrijdt dat de enquêtes aange ven. Ten tweede troost hij zich er mee dat D'66 tot een maand voor de verkiezingen van 1967 ook nog reen voet aan de grond kreeg. Hij :ekent op eenzelfde effect als het erop aankomt bij de kamerverkie zingen van 1971. Overigens hecht hij geen over- Rote waarde aan het pousseren *an „één vent" voor verkiezingen. In zijn kring gaat het meer om de ideeën dan om de mensen. Ander zijds geeft hij graag toe dat je *el mannen of vrouwen moet j hebben om de „boodschap" van e ideeën over het voetlicht te brengen. Voorlopig meent de PPR ten de oplossingen erkende instanties". komen van de Die zuil wil zich ontplooien praktisch bezig te zijn. Wat zijn concreet de eisen? „Drie dingen. Verbetering van de werksituatie. Veel meer kans op scholing en vorming. Erkenning van de werkende jeugd als volwaardige gesprekspartner in de samenleving". waar zit het grote probleem? „Het lager onderwijs. Daar ont staat het door het oude systeem van alleen maar kennisoverdracht". Van Seeters grijpt een papiertje. Hij schetst hoe onder het oudtijdse, nog voortlevende ontlc. Jsstelsel, de jeugd automatisch uiteenvalt in twee zuilen. De ene zuil redt het wel in het voortgezet onderwijs, de andere is bij het bereiken van de 12-, 13-, 14-jarige leeftijd hopeloos schoolmoe. U verwacht uitkomst van „De onderwijsvernieuwingEn die komt. Het gaat wel heel lang zaam, maar in tien of vijftien jaar „Niemand uitgezonderdheet een stencil van en voor de wer kende jongeren, waarin zij worden geprikkeld tot meedenken en -praten over de eigen situatie. Het stencil geeft de cijfers over de aantallen om wie het gaat. De jeugd van 1970. zoals die wel en zoals die niet deel heeft aan het onderwijs, de scholing, de vorming: jongens meisjes totaal 283.400 256.600 206 000 3 600 27.000 20.000 650.500 466.500 318000 66.500 49 000 33.000 Tegenover iedere twee jongelui, die volledig dagonderwijs ge nieten, staat één jongere, die totaal geen onderwijs geniet. De cijfers betreffen de generatie, die volgend jaar tussen de 14 en de 18 jaar is. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiliiilliiiiiiiiiiliiiiiiii; kunnen zijn. Dat slaat niet op zeld- zame beroepen, maar op gewone als timmeren en „de textiel." De doeleinden van de actiedag j op 1 november? j „De Nederlandse bevolking met de problemen bekend maken, de verte- j genwoordigers van de samenleving onder druk zetten. En ook veel wer- kende jongeren zelf bezig laten zijn i met de problematiek. Ze zeggen van ons: die zijn niet betrokken bij de maatschappelijke zaken, denken niet verder dan de brommer, een biertje en goed uitgaan. Maar dat is ver keerd gedacht. We gaan niet naar Den Haag om holle kreten te slaken maar om duidelijk richting aan re geven O ZUn de meisjes onder de wer kende jeugd een probleem? „Die meisjes zijn bij ons nog in de j minderheid, maar dat gaat lang- j zaam naar een fifty-fifty-verhouding I Meisjes zijn wel aanvankelijk wat j afwachtender dan jongens, maar als Wordt het straks weer timme- een meisje bijt, dan bijt ze feller dan 1 ren? Net als Gortzak, tussen zijn de jongen." kamerlidmaatschappen door? Op den duur is het actievoe ren van zijn werkende jeugd dus een aflopende zaak? „We doen ons werk pas goed als j we onszelf overbodig maken. Maken dat hij zelf in die wer kende jeugd zijn pensioen niet kan halen? „Ja r Pensioen halen als bezoldigd func tionaris van de Katholieke Werken de Jeugd is trouwens toch al een onmogelijke, zaak. want het is de ge woonte. dat men in het begin van zijn twintiger jaren de arbeid begint I en er zo tegen de dertig mee stopt. Van Seeters is 28. Wat is eigenlijk zijn vak? „Timmerman. Van m'n 17de tot m'n 24ste in mijn vrije tijd in dit werk gezeten. Toen beroepsman ge worden". WIM VAN SEETERS november blijkt, dat het „Aktiecen- trum" by de KWJ zetelt, aan het Oorsprongpark nummer 9 te Utrecht, een statig huis om de hoek van de Maliebaan. Wie is eigenlijk de ontdekker van het trieste jubileum van artikel 12 der arbeidswet? Het blijkt Wim Bos te zijn. voor zitter van dp KWJ. Er worden sten cils en boekjes aangedragen, die aantonen hoe al eerder, bij het 35- en 40-jarig actieloo6 verjaren van het artikel, is gepoogd te proteste ren. Maar niet «zoals nu» met felle, bijtende, tartende actie. Hoe zit dat eigenlijk. KATHO LIEKE Werkende Jongeren? Van Seeters: „Die K staat er nog wel in, maar niemand trekt zich er wat van aan. Iedereen doet mee, die zich geroepen voelt." Hij kan het niet zeggen. Seeters legt wel uit, dat één van de klachten van de werkende jeugd is, dat de beroepsopleidingen te weinig op de toekomst zijn gericht en dat er rus tig wordt opgeleid vcor vakken, die over tien jaar wel eens verdwenen Is de actiedag alleen van de j Katholieke Werkende Jongeren? „Nee, we doen samen met de NV V-jonger en, de CNV-jongeren, de Raad van Werkende Jongeren. In die raad werken we samen. Dat is ons dak en onze brievenbus." Uit de pa pieren begeleiding van actiedag één ADVERTENTIE Internationale topontwerpers hebben efficiency, stijl en kwaliteit verenigd in één woord: Monke. Onze adviseurs tonen u graag de nieuwste keukenvondsten en de verbazend grote koliektie. Monke heeft een unieke service: de Monke ontwerpers maken een gratis ontwerp voor uw keuken naar maat. Wilt u meer weten, ook over het Monke financierings-plan? Kom morgen Monke keukens kijken bij: oxro <cd cro k© Jac. Arnoldus zn. Haarlemmerstraat SS. LEIDEN Tel. 01710-21942 - 21943. (Wilt u gratis een prachtige kieurenbrochure? Even een briefkaartje Q Dat „Werkende jongeren' stu derende jongeren werken toch ook? Daarmee is Van Seeters het grif eens. De jongeren in zijn 700 groe pen bestaan trouwens niet alleen uit loontrekkenden„We hebben ook studerende jongeren uit werknemerc- milieus bij ons." 9 Wat vinden de Raad van Wer kende Jongeren en de Katholieke Werkende Jongeren: moet er tot het 18de Jaar een leerplicht zijn of een leerrecht, zoals de minister en de staatssecretaris meer lijken aan te hangen? „Een persoonlijke mening slechts, want de officiële visie is nog in dis cussie en komt pas 1 november laar buiten. Maar ik vind zelf dit: wil je recht op scholing hebben, dan zal er een plicht moeten zijn. Het gaat niet om volwassenen, er moet nog spra ke zijn van begeleiding." Maar Van Seeters laat duidelijk blijken, dat het actie voeren, het praten over de thema's van onderwijs via pende laars en winkelpersoneel tot en met inspraak uit henzelf moet komen. Zo zegt het actieboek het: „Werkende jongeren gaan ministers zeggen wat er moet gebeuren. We nemen het niet meer!" De tijdbom onder het kabinetDe Jong is gelegd. Mr. Barend Biesheuvel, de fractieleider van de anti-revolutionairen in de Twee de Kamer, heeft de bom donderdag avond zorgvuldig geplaatst. Hij heeft het ontstekingsmechanisme nog niet op scherp gezet. Dat gebeurt pas in de derde week van november als het I voorstel van de regering om tot een bedrag van 600 miljoen gulden Aan teveel opgebrachte loon- en inkomsten belasting terug te geven, ia de vorm van een wetsontwerp aan de orde komt. Mr. Biesheuvel wekt wel de indruk dat hij weet wat hij doet. maar maakt helaas niemand deelgenoot van zijn diepste gedachten. Daar door kan ook niemand voorspellen ai hij in november zijn rol van politie- ke boeman tot het einde toe zal door-- spelen. Doet hij dat, dan stelt hij de J liberalen voor de keus toe te geven of de coalitie met de drie christelij ke partijen op het spel te zetten. In het eerste geval krijgt de nieu we liberale fractieleider mr. Geert- sema. waarschijnlijk flinke moeilijk heden met zijn achterban, die al moeite genoeg heeft met het feit dat Witteveen eenderde van de operatie naar 1971 heeft verschoven. De mi nister is daarbij volledig voorbijge gaan aan de motie, die op het Gro ninger congres van de VVD is aan genomen en waarin onverkorte uit voering van de gehele belastingope ratie per 1 januari 1970 werd geëist. In het tweede geval komt er een ein de aan een coalitie die voor de libe ralen nog vele vruchten kan afwer pen. Het zogenaamde oogstjaar moet immers nog aanvangen? Nog afgezien van die oogst is een kabinetscrisis op dit moment ook uit andere overwegingen voor niemand aantrekkelijk. Biesheuvel mag dan wel gezegd hebben dat zijn partij oo- gewekt de verkiesingsstrijd zou in gaan, veel muziek zit er toch ook voor hem niet in. Verkiezingen brengen eigenlijk alleen maar D'66 goed «n het zadel en daar zitten de gevestig de partijen bepaald niet op te wach ten. Zeker niet nu Van Mierlo zich op het punt van de samenwerking nog altijd geweldig op de vlakte houdfc om straks des te beter zijn verkie zingswinst te kunnen incasseren. Mi nister Beernink. de zo verguisde pro feet van De Jong. had misschien wei gelijk toén hij in hetzelfde interview, als waarin hij de harde lijn tegen ver de Kamer aankondigde, opmerk* te dat Biesheuvel wel wijzer zou we zen, omdat er voor het kabinetDe Jong op dit moment toch geen alter* natief is. Wat beweegt Biesheuvel dan? I* hij werkelijk zo bezorgd dat de dek kingsplannen van Witteveen dft prijsinflafcie en de werkloosheid in de hand zal werken? Of wil hü me< zijn politieke vuurwerk de radikal» vleugel in zijn partij, door hein aan» geduid als het zout in de pap. te vreden stellen? Wie het weet mag, het zeggen. Het is ook mogelijk da* de A.R.-fractieleider alleen maar bezig is zich in te dekken, voor het geval minister Witteveen de zaak straks uit de hand loopt. Die kan» is niet zo onwaarschijnlijk als men de financiële specialisten van de drie christelijke regeringsfractie» mag geloven. Rond het Binnenhof gelooft men nog niet e~g dat Biesheuvel het de volgende maand op een breuk zal la ten aankomen. De A.R.-fractieleid<* zal ongetwijfeld proberen de libera» len te bewegen tot een compromis, waarbij de belastingverlaging bij» voorbeeld wordt verdeeld in een moot van 500 miljoen in 1970 en ceó moot van 400 miljoen in het JaaSr daarop. Of dat zal lukken is echter de vraag. De liberale minister van financiën heeft zich al aardig inge» (Van onze financiële medewerker) ,r._„Voor de speculanten lijkt de slag mr. Jurgens een behoorlijke i om de Duitse mark gewonnen. Bonn overbrenger" te hebben. Maar in I zal de consequenties moeten dragen KQ partij als de PPR moet er ook van de politieke beslissingen om de fon ander gezicht zijn. Voor Van mai'k een toontje hoger te laten zin- ftrd zijn de kaarten nog niet he- gen ten opzichte van de andere be haal geschud. Hij staat pein-1 taalmiddelen. Door het vrijlaten jond stil bij de kwaliteiten van j van de wisselkoers hebben de specu- Kamerlid Annie Kessel, een Bra- lanten en al degenen, die geld in de bantse prinses, zoals hij opmerkt.! Bondsrepubliek aanhielden in de ver- Maar daarmee legt hij nog niet wachting dat het zover zou komen, Mie troeven op tafel. Duidelijk de gelegenheid gekregen de buit vast speculeert hij op aanvoer van ver- binnen te halen. In enkele dagen se troepen uit het gelid van het tijds heeft de centrale bank in Bonn WKV, de katholieke vakbonden. De PPR zoekt dus nog naar een die „het volk" kan aanspre- wn Met nieuwe ideeën en een andere aanpak, die dus dichter bij je mensen ligt. Zo speelt de PPR spel mee. Op een eigen wijze, voorlopig riog niet van plan het wakkere hoofd op de moede knieën te leggen. Ja zeker, het Moderne politieke evangelisme leeft echt nog. JRS I" Duitsland al enige miljarden marken aan dol lars moeten afgeven om te voorko men dat de koers weer boven het geanticipeerde revaluatiepeil zou ko men. De door de verkoop van de Bun desbank beschikbaar komende dollars zoeken her en der een uitweg om nieuwe winstmogelijkheden te creëren. De gulden is daarbij in de voorste linie komen te liggen in de verwachting dat by een fikse op waardering van de mark een aanpassing van de guldenkoers niet zou kunnen uitblijven. Uiteraard weet men in het buitenland heus wel dat we ons niet erg netjes hebben gedragen op het gebied van de loon- en prijsbeweging, maar de onderne mers hebben ten aanzien van de ex port zoveel water in de wyn van de winsten gedaan dat de concurrentie positie op de buitenlandse markten nog niet is verknoeid. Ook bestaat er van oudsher nog de imago van een gezonde gulden. Wellicht zouden deze feiten niet zo sterk hebben gesproken als er behal ve de (kleine) kans op een revalua tiewinst niet tevens de mogelijkheid had bestaan voor een profijtelijke uitzetting van de liquide middelen ten gevolge van de voor ons land pende leningen, zoals kasgeldle ningen. Het leek een paar weken ge leden wel of het niet op kon met de rente en vele deskundigen hadden de mond vol van een blijvende hoge rentevoet. Nog maar twee weken geleden was het onmogelijk om kasgeldleningen voor een maand ten behoeve van ge meenten en industrieën los te bran den tegen een rente van 10 pet. Maar momenteel kunnen de geldgevers de handen dichtknijpen als zij erin sla gen flinke posten te plaatsen tegen een rente van 6.5 pet. Hoelang deze situatie zal duren, valt met geen mogelijkheid te voor spellen, want niemand weet waar heen de dollavstroom zich zal rich ten als de aardigheid van het aan houden van geld in Nederland er ook weer af is. Vandaar dat de ren te voor leningen met een looptijd van meer dan een maand een heel stuk hoger is gebleven. De verlichting van de situatie op de geldmarkt moet dan ook als van voorbijgaande aard worden be schouwd. Er behoeft niet zoveel te gebeuren of de dollars lopen weer net zo hard weg als zij nu by de Nederlandsche Bank worden ingele verd om omgezet te worden in gul dens. stfvne verruiming van de geldmarkt, weer in het oude spoor is terugge vallen. Desondanks heeft de minister van Financiën gemeend er goed aan te doen het ijzer te smeden nu het heet is. Door de iets gunstiger cispositie van de markt is het mogelijk gewor den een nieuwe lening uit te schrij ven, welke moet dienen om het kas tekort voor het lopende begrotings jaar, dat nog openstond, aan te vul len. Het laat zich aanzien dat de mees voor langlopende staatsleningen in ons land is voorgekomen. Een ernstig bezwaar is dat de mo gelijkheid wordt opengehouden voor een vervroegde gedeeltelijke of alge hele aflossing als de lening tien jaar uitstaat. Indien op dat moment de rentevoet is gedaald, krijgt men zijn geld terug, zodat de institutio nele beleggers er niet van verzekerd zijn dat zy gedurende de gehele loop tijd van de bestaande rente van 8 pet kunnen profiteren. Indien de aandeelhouders niet zul- te belangstelling by de inschrijvin gen op dinsdag 21 oktober zal blij ken te bestaan voor de kortlopende lening, waarop a pari kan worden Op de kapitaalmarkt is nauwlet- i ingeschreven. In marktknngen houdt Dl Duitsland wordt het meevoeren een verband trommel in de auto v«plicht. Op 1 januari as. al voor Mie nieuwe verkochte auto's: op 1 1971 voor alle auto's die perio- gekeurd moeter worden: en op 1 Mn. 1972 voor alle personenwagens. I ongekende hoge rente voor kortlo- tend meegeluisterd naar hetgeen er deze week in de Tweede Kamer te berde werd gebracht, aangezien de beslissingen welke daar worden geno men uiteindelijk van invloed zyn op de totale kapitaalbehoeften. Bij de be staande kapitaalschaarste kan het niet anders of elke vermeerdering van de levensbehoeften van de over heid vindt onmiddellijk haar weer spiegeling in de hoogte van de ren té. Vandaar dat de staatsfondsen- markt, die aanvankelijk wat opfleur de door de uit de doliartoevloed ont- men er rekening mee dat het aan geboden bedrag aanmerkelijk gro ter zal zijn dan f 250 min, terwyl wordt aangenomen dat de minister met een dergelijk bedrag zal vol staan. Voor de langlopende lening zijn de verwachtingen heel wat minder hoog gespannen. Het wordt hoogstens f 150 min, zo werd gezegd, ondanks het feit dat het rendement, by een rente van 8 pet en een emissiekoers van 98,5 pet, uitkomt op 8,17 pet. Het Is de hoogste rente, welke tot nu toe ke makke schapen waren geweest, zouden de dividenduitkeringen in de afgelopen jaren zeker meer gelijke tred met de geldontwaarding heb ben gehouden dan thans het geval is. Vandaar dat de grote kapitaal verschaffers de wijk naar elders ne men. In het eerste halfjaar is voor f 496 min aan kpitaal uit Nederland afgevloeid naar d® Verenigde Sta ten, f 105 min naar Japan, f 77 min naar het Verenigd Koninkrijk, f 116 min naar Duitsland en f 40 min naar Frankryk. Daartegenover kwam slechts f 89 min binnen uit Zwit serland, terwyl voor Belgisch Luxemburgse rekening voor f 103,- mln aan Nederlandse fondsen werd opgenomen. De kapitaalafvloeiing heeft er toe bijgedragen dat de effectenbeurs in de afgelopen maanden een weinig opgewekt aanzien heeft getoond. Misschien kan er enige verbete ring komen als de opvering van Wall Street doorzet. Verwacht wordt dat de economische braintrust president Nixon weldra zal adviseren de kre dietbeperking te verzachten tenein de te voorkomen dat de conjunc tuur te ver maar de andere kant doorschiet. Het vooruitzicht hiervan en de daardoor ontstane teruggang van de rentevoet zijn voor de grote beleg gingstrusts aanleiding geweest om tot beleggingsaankopen op de aan delenmarkt over te gaan. Het gevolg is dat de aandelenkoersen een flin ke sprong opwaarts konden maken. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat zich aan de Amsterdamse beurs een soortgelijke ontwikkeling gaat voordoen. Ook bij ons zijn heel wat middelen achter de hand gehouden om te kunnen profiteren van de ho ge rente, welke voor kasgeldleningen viel te behalen. Mocht de rente daling als boven beschreven nog eni ge tyd doorzetten dan bestaat er kans dat Robeco. Rolinco. AMRO- Pierson Fund en de vele andere be- leggingmaatschappijen. die in som mige gevallen tot 30% van het ver mogen liquide hadden gehouden, tot de koop van aandelen zullen over gaan. Ook al zal de aankoop zeer voor zichtig geschieden, toch zal er een stimulerende werking van uitgaan op de koersvorming Koninklyke Olie en Philips heb ben al een duwtje omhoog gekregen Met AKU en KZO wil het minder goed vlotten, omdat er nogal wat aanbod van buitenlandse zyde moet warden opgenomen van KZO-aande len. Dat Biesheuvel nu al D'66 aan haa» verkiezingswinst zou willen helpen, neemt niemand aan. Ook voor de li beralen is dit overigens een conse quentie die hen nog wel drie keer tot nadenken zal nopen. Hoewel ge- j zegd moet worden dat de relatie tuo» sen VVD er D'66 er met het vertrek vam Toxopeus als fractieleider niet slechter op is geworden. Mr. Geert- sema stelt zich heel wat vriendelijk ker tegenover D'66 op dan Toxo peus ooit heeft gedaan. Beide partyen traden de afgelo pen week ook opvallend eensgezind ,n het krijgt teger. de nogal „monis tisch" geint. voorstellen van do commissie uit de drie christelijke pan» tijen, die de verantwoordelijkheden van regering en parlement sterke* wil vervlechten. Geertsema en Van Mierlo verdedigden met zoveel vuuar het dualisme in ons staatsbestel dat het haast uitgesloten lijkt dat do WD ooit nog weer met de drie chris telijke partyen in zee gaat, zomin als D'66 daaraan ooit nog eens be gint. R. W. Heidinga. ADVERTENTIE zet maar plus achter skoda

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7