KOLB FOTO'S van HENK TEKST en «■mm IIJDAG 17 OKTOBER 1969 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 27 Kantara, zelfs geen katten en honden meer Altijd paraat bij de luchtafweer Het bejaarde rijtuig dat een jaar geleden al in Kantara op straat lag. is er nog steeds te zien. Doch de enkele inwoners, die deze stad aan het Suezkanaal toen nog had, zijn inmiddels toch definitief naar elders vertrokken. Tussen de puinhopen van door Nassers artillerie volledig in puin geschoten be- huizing< zwerven nu zelfs geen honden en katten meer. Hun haastige schimmen behoren nu tot de Israëlische stellingen aan het Suezkanaal: de enige plaatsen waar zij zich nog in leven kunnen houden, met afval van omstandige logistieke bemoeienissen In het fort Latvia III heeft de commandant een bord laten plaatsen: „voorzichtig, sluipschutters". Desondanks zakte kort geleden een van zijn achter in houten bekistingen samen gevat zand verschoten, soldaten ineen. Dood. door een feilloos schot midden in het voorhoofd. Een dag later was het ook met de Egyptische scherpschutter gebeurd een kleine be weging op een verkeerd moment was hem fataal geworden ..Bij de zandzakken op het dak van het huis daar moet hu zitten", zegt de schildwacht. Hü tuurt oplettend in het on derste spiegeltje van wat hij een periscoop noemt: geen ge avanceerd stukje techniek, maar een kokertje dat vroeger in Den Haag verkocht werd aan de mensen die achteraan moesten staan op prinsjesdag. De man aan de overkant schiet pas een uur later. Eén keer. Mis. En eerste luitenant Sasje wijst lachend op de ge teisterde bast van de boom waaronder hij zit. „Dit is de enige post. die bomen heeft", verklaart hij achterover leunend in een luie stoel, .maar ze gaan allemaal dood door de kogels en scherven die erin blijven steken" Hij kijkt belangstellend naar een drietal duiven dat geheel ongehinderd van de over kant van het kanaal komt aanvliegen: Het is kennelijk een rustige dag. En de soldaten scheren zich buiten voor de spiegel, in plaats van onderaards, bij een klein lampje in de nauwe catacomben onder een metersdikke laag zand. door weven met allerlei soorten ijzerwerk. De veldpost komt dan ook op tijd. Er is een telegram bij voor een der soldaten. Zijn moeder is overleden. „De dood heeft vele gezichten", zegt de luitenant Het jaar Israëlische bezetting is aan de Sinai-woestün niet ongemerkt voorbij gegaan. Méér kampen, méér geschut, méér tanks, méér spanning. En. ver naar het westen al. een para militaire nederzetting Sinai: een onneembare vesting? „Voor de Egyptenaren in elk geval wer\ zegt een 34-jarige parachutisten-kolor.el. Voorlopig is dat voldoende. Ook in de frontlijn loofhut tenfeest. De versterking Latvia IIIZandzakken, golfplaten, prikkeldraad. Veldpost. Is er iets bij voor Silverstein? De vernielde kerk van Kantara. Buiten wassen tijdens een rustige dag aan het front.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 27