KVP EIST OPVOERING BOUWPROGRAMMA Peil onderwijs raakt achter Den Uyl heeft wel alternatief voor dit ka binet: verkiezingen )f van regeringsfracties voor nota-Veringa Ga op foto-safari in Bergen-N.H. f43.50 5dagen lêrschelling „WIJ GELOVEN NIET MEER IN ZAAK UL NS- Snippertrips Tien Zelfs bij de beroemde sherry-kuur moet je tussendoor 'kaas uit het vuistje' eten. IN KLEINE GEMEENTEN voordelig uit met NS voordelig uit met NS Kamer keert zich tegen politieke uitlatingen De Jong Iers-Nederlands echtpaar: voordelig uit met NS OENSDAO 15 OKTOBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 in het wetboek van strafrecht en wilde de filmkeuring afschaffen. Grotere vrijheid voor het individu ls volgens hem goed, zolang de vrij heid van anderen niet wordt belem merd. In dit verband vond mr. Geertsema het optreden tegen van dalisme, zoals het besmeuren van het nationaal monument op de Dam, ge oorloofd en noodzakelijk. (ADVERTENTIE) met een 3-daagse volledig verzorgde Minitrip van NS. Slechts van elk station Vraag op het station naar de NS-reiskrant, boordevol informatie. DEN HAAG GPDBij de begrotingsdebatten in de Tweede lamer vormde gisteren ook het bouwbeleid een onderwerp van iritische beschouwingen. Drs. Schmelzer stelde de regering voor het vtrde feit, dat zij op steun van de KVP voor het huisvestingsbeleid niet meer behoeft te rekenen als de bouw achter blijft bij de geplan- ie 125.000 woningen. Vóór 1 juli volgend jaar wil de KVP inzicht in ie vordering van het bouwprogramma en als de ongesubsidieerde fovw achter blijft, dan zullen er meer subsidiewoningen moeten torden uitgegeven. Drs. Schmelzer vroeg verder de undacht van de regering voor een Xleidelijke uitbouw van het pro- jramma met 5.000 huizen per gar tot een niveau van 140.000 wo ningen. Ook de fractieleider van de PvdA. drs. Den Uyl, eiste opvoering van het bouwprogramma, tot 140.000 huizen per jaar. Gemeenten De financiële nood van de «meenten had behalve de aandacht 'an de oppositie, ook die van de woordvoerders van de regeringspar- jjen. CHU- f ractieleider Mellema noeg een zo groot mogelijke terug houdendheid bij de uitvoering van iet leningprogramma om de finan- iering van de gemeentelijke kapi- ggluitgaven niet te zeer te bemoeily- :en. Waardering voor het sociale be eld kwam van de regeringspartijen. Het drs. Den Uyl vroegen ook drs. Schmelzer en mr. Geertsema de re aring of het mogelijk is op kort ter- nijn tot een structurele verhoging ran de aow-uitkeringen te komen. De positie van de werkende jeugd ireeg uitvoerig de aandacht van de roordvoerder. Drs. Schmelzer vroeg om een Juniorenstatuut en verlang de geld om experimenten te onder- i nemen op het terrein van de vor- j ming en opvoeding. Drs. Wieben- a (PSP) kwam met zijn jaarlijkse Bgenbegroting waarin o.m. een hef ing van 400 miljoen op de vermo- lensaanwas is opgenomen. Democratisering De regeringsfracties hadden lof roor de nota-Veringa over hervor- ïingen aan de universiteiten. Drs. thmelzer meende dat de nota in linnen- en buitenland ongeëvenaard De heren Geertsema en Melle- wezen het zogenaamde one- a-one-votc-systeem af. Mr. leertsema zei: „De universiteit is liet van de student, het ziekenhuis liet van de patiënt." )rs. Aarden wilde de universitei- en en hogescholen zoveel mogelijk rru laten. CHU-fractieleider Mellema meen- e dat het SER-advies over ïerstructurering van het bedryfsle- (en onverkort door de regering uit gevoerd dient te worden. De regeringsfracties waren ingeno- met de plannen van de regering ^om met Suriname en de Antillen te "frgaan praten over een herziening van het statuut voor het Koninkrijk. Ne derland zal echter nooit (haar 0 verantwoordelijkheid voor de beide tij koninkryksdelen mogen ontvluchten, waarschuwde de CH-fractieleider Mellema. Drs. Schmelzer wilde vooral de verbetering van e sociale en eco nomische levensomstandigheden van de bevolking daarbij als uitgangs punt nemen. DEN HAAG. (ANP) De gemeen te- en schoolbesturen zien zich ge plaatst voor de bijna onmogelijke taak om met ontoereikende finan ciële middelen het niveau van het onderwijs te verbeteren: zelfs het handhaven van het reeds lage ver- zorgingspeil bjj het onderwijs op het platteland is moeilijk. Aldus schrijven het Convent Pro testants Chriselyk Onderwijs, de Nederlandse Katholieke School raad, de Stichting Algemene Bon den van Scholen en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten als overkoepelende, organisaties van gemeente- en schoolbesturen in J een brief aan de vaste commissies voor Binnenlandse Zaken, voor Fi nanciën en voor Onderwijs en We tenschappen van de Tweede Ka mer. De vier organisaties zetten ln de brief hun zorgen uiteen over de financiering van het onderwijs, met name in de kleine gemeenten. Zij tonen aan dat er een toene mend verschil ls tussen de norm bedragen per lokaal bij de kleine gemeenten en die bij de grote ge meenten. Deze toename wordt ver oorzaakt door de wijze waarop de vergoeding wordt berekend, aldus de vier organisaties. De organisaties komen tot de con clusie dat by alle onderwijssoorten gebroken dient te worden met het j systeem waarbij de rijksvergoedin gen voor de exploitatiekosten wor- den bepaald aan de hand van de werkelijke uitgaven ln het verle den. Gestreefd zal moeten worden naar een systeem van normvergoe dingen op basis van een taak stellende begroting. Die taakstel ling zal ruim moeten worden op gevat: niet alleen de kosten van het onderwijs in de school moeten er bij worden betrokken, maar ook de activiteiten op en om de school en ten behoeve van het onderwijs (be stuur. administratie, onderzoek e. d.), aldus de vier organisaties. ADVERTENTIE Een volledig verzorgde vakantie aan de warme golfstroom. Vijf dagen lang! T |S a van elk I I wb station Vertrek dagelijks. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. Actie in de Tweede Kamer: Witteveen Financiënen pre mier De Jong (links) plegen overleg naar aanleiding van kri tiek op de begroting. Geluidloos vliegtuig Lock heed in Sunnyvale (Californië) maakt een tweepersoons eenmotorig vliegtuig voor het Amerikaanse le ger, dat op een hoogte van 30 meter kan vliegen zonder gehoord te wor den door de troepen te velde. Het vliegtuig is buitengewoon licht en in feite een zweefvliegtuig met een Continental motor. ADVERTENTIE Leids Juweliersbedrijf FEYE BRINKS Breestr. 114c - Tel. 26127 (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG (GPD) PvdA-frac- tieleider drs. Den Uyl heeft gisteren by de begrotingsdebatten krachtig geprotesteerd tegen de uitspraak van West-Irian heviger het geluid van schoten opblang naai- de heuvels. Vaarwel De wijze waarop ln West-Irian de 1Papoea-bevolking is geraadpleegd, verd haast unaniem kritisch beoor deeld. Voor drs. Schmelzer staat ech- jter vast, dat Nederland slechts in goede samenwerking met Indonesië een optimale bijdrage kan leveren j aan het welzijn van de Papoea-be volking. De heer Mellema vroeg op heldering over de recente verklarin gen van minister Luns over de Volksraadpleging. De liberale fractie-leider mr. Geertsema verlangde voorts herzie ning van de pornografie-bepalingen Schaken In de zevende ronde 'an het zone schaaktoernooi in Raach heeft Rob Har toch gisteren djn partij tegen de Westduitser Dü- fcall afgebroxen. In de totaalstand ntemt Hart och de voorlaatste plaats k met 15 punt. De Tsjech Smejkai heeft de leiding met zes punten. (ADVERTENTIE) Dagje hier, dagje daar? Kiest a maar! Leuke interessante dagtrips! Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. Haar man had juist het scheepsleven vaarwel gezegd. Hy volgde by Michelin in Man chester (Engeland» een oplei ding tot technisch inspecteur. In Noord-Ierland zou hij voor Michelin een rayon krijgen. In deze opleidingsperiode pwam hij eens in de maand een weekend naar huis. Niks zegt: „Ze werd steeds zenuwachtiger. De toestand werd onhoudbaar. Ten slotte hebben we besloten naar Nederland te gaan". Mevrouw Niks: „Ik geloof er niet meer in. Ik heb er 25 jaar gewoond. Op school vechten protestantse jongens al met rooms-katholieke jongens. In de sociale voorzieningen, in de pen sioenen. in het onderwijs, op alle gebied worden de r.-katho- lieken gediscrimineerd. Onzeker Van onze correspondent) DEDEMSVAART (GPD) „Nooit ga ik weer terug naar Belfast. Never". Heftig spreekt de Ierse mevrouw Teresa Niks- McDermott (25) deze verzeke ring uit. Ze is haar geboorte plaats Belfast ontvlucht en heeft met haar Nederlandse echtgenoot een tijdelijk onder dak gevonden bij diens ouders in Dedemsvaart. Arend Niks (27) moet zijn car rière opnieuw beginnen. Hij ging naar de zeevaartschool in Gro ningen om zijn diploma eerste machinist te halen. Bij een En- De familie Niks: nooit meer terug. gelse maatschappij vond hij een goed betaalde baan. In Ierland maakte hy intussen kennis met de stenotypiste Teresa McDer- mott en in januari 1967 trouw den zij. Het eerste jaar woonden zij in Engeland, daarna kochten zy in de heuvels van Belfast voor 30.000 gulden een leuk bui tenhuis. Hetzelfde huis van waaruit de jonge Ierste vrouw de afgelopen maand uitkeek op een stad met brandende huizen, van waar uit steeds vaker en Haar echtgenoot: „Zij is r. ka tholiek, ik ben protestant. Ik denk echter binnenkort r.- katholiek te corden. Haar ouders noch mijn ouders hebben daar ooit iets over gezegd. In onze buurt wonen vele protestanten. Mijn vrouw had tal van protes tantse vrienden en zij z{jn dat nog. In onze buurt was het dus absoluut rustig. Het geweld ln de stad werd echter steeds he viger en steeds algemener. Al les is goed, desnoods ga ik weer als bankwerker aan de slag. als we maar in rust en vrede kun nen leven". De dag van morgen 16 onze ker voor het echtpaar Niks— McDermott. zy hebben hun huls in de heuvels, waarin zy nau welijks een jaar hebben gewoond met hun thans veertien maan den oude dochtertje Tracy, in handen van een makelaar gege ven. Wie wil het kopen? Er staan tal van huizen leeg. Het verschepen van het huisraad kostte 2500 gulden. Ze moesten voorts nun vliegreis betalen. En hoe zal Arend Niks passend werk vinden? Naar zee wil hij niet meer. Hij zegt: „Dat ls niks. Je bent steeds vier of vijf maanden van huis. Nee, ik ben uitgezworven. We hebben nog overwogen naar Zuid-Afrika te gaan maar dan kwamen we van de ene apartheid in de andere. Australië vond myn vrouw te ver weg. In de Ierse Vrijstaat is weinig werk en zijn de omstan digheden ook verre van ideaal". Zijn echtgenote geeft tenslot te als haar mening: „Engeland moet Ierland overnemen, dat is de enige oplossing". premier De Jong, dat er geen alter natief zou zyn voor het huidige re- I geringsbeleid. Volgens Den Uyl kun- 1 nen de kiezers voor zo'n alternatief I zorgen. De minister-president deed deze uitspraak gisterochtend tij dens een interview voor de NOS- radio. Drs. Den Uyl meende, dat verkie zingen kunnen leiden tot een be leid dat doelbewust kiest voor voor rang aan de sociaal-zwakken en in spirerend leiding geeft aan de zo broodnodige vernieuwing van de de mocratie. De PvdA is daartoe bereid, zei hy. Mr Geertsema, de fractie leider van de VVD. vroeg de socialist hoe hy ooit een meerderheid denkt te behalen als de KVP als partner door de socialisten verstoten blyft en D'66 niet tydig kleur bekent. Drs. Schmelzer, fractieleider van de KVP, was kennelijk niet zo ge lukkig met de uitspraak van de mi nister-president. Hij waarschuw de het kabinet ervoor, dat het geen misbruik maakt van het argument, dat er geen bruikbaar alternatief is. Schmelzer betwyfelde het of het par lement zich in een dergelyke positie laat manoeuvreren. Drs. Aarden Radicaal meende dat een progressieve concentra tie een goed alternatief kan zyn. De Radicalen hopen dat D'66 er ook deel van uit zal maken. „Maar", waar schuwde Aarden", D'66 zou D'66 niet meer zyn als ze zich zou laten ge bruiken als stut en steun van de confessionele partyen". Drs Aarden zei dat de palitieke par ty Radicalen pas bereid is zichzelf op te heffen als de progressieven el- DEN UYL kaar gevonden hebben. „Volgend jaar om deze tyd hopen wy weer hier te staan", voorspelde hy. Volgens de communist Bakker houdt het kabinet zich ln stand door I de verdeeldheid van de oppositie. Hy kritiseerde het PAK. dat volgens hem o.a. bestaat uit leden van kleine par- tyen, die PvdA-leiders aan minister baantjes moeten helpen. Volgens CH-fractleleider Melle ma heeft het afgelopen jaar alleen de groep van Achttien by gedragen tot politieke vernieuwing. Hy meen de dat de progressieve concentratie nu al mislukt is en dat er voor D'66 weinig meer overbiyft dan een vyi te zyn binnen het bestaande par tystelsel. Over het advies van de staatscom missie Cals-Danner liepen de me- i ningen zeer uiteen. Drs. Den Uyl hoopte dat de regering het advies om de kiezers ook de formateur te laten kiezen ter harte neemt. Mel lema vond de gekozen minister-pre sident een „politiek monster", het zelfde geldt volgens hem voor de ge kozen formateur. Mr. Geertsema 'WDI 6prak zich vierkant uit tegen het districtenstel sel. Hy meende dat stembusakkoor den tydig voor de verkiezingen be kend moeten zyn en dat de confes sionele partyen mgt name duldeiyk moeten laten weten met wie ze wil len regeren. Slapende politie wordt bestolen (Van onze correspondent) AMSTERDAM. (GPD) —Een in sluiper heeft in Amsterdam een buitengewoon sterk staaltje ver toond. In een hotelkamer waar vier politiemannen lagen te sla pen maakte hy ongeveer 200 gul den buit. De vier politiemannen, die afkomstig zyn uit Nymegen Oss en Den Bosch, doen in Amsterdam dienst in het kader van de bystandver- lening aan de hoofdstedeiyke poli tie. Zy waren ondergebracht in een hotel aan de Wlllemsparkweg. Van de activiteiten van de inslui per hebben de agenten niets ge merkt. De man heeft op zyn ge mak de portemonnees uit hun uni formbroeken kunnen halen. Hy had ook de wapens van de man nen mee kunnen nemen. Deze liet hy echter achter. (ADVERTENTIE) Het is een van de meest bekende diëten ter wereld. Een 3-daags superdieet waar je vier kilo van kunt afvallen (maar je mag het maar eens in de 6 weken doen). Kaas uit het vuistje als "tussendoortje' hóórt erbij. Kijk maar: 8 uur een hardgekookt ei, 11 nur een ons kaas uit het vuistje, 1 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 4 uur een ons kaas uit het vuistje, 7 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 11 uur een hardgekookt ei. Koffie en thee zonder suiker mag. Kijk, we staan er niet op dat de naam veranderd wordt in 'kaas uit het vuistje dieet'. Maar het is toch leuk dat je met die smakelijke gewoonte nog kunt vermageren ook. Vraag 't wel even uw arts.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7