Sterkere positie burger tegenover de overheid Leids geluid voor radio en mis schien ook tv B. EN W. WAREN NIET INGELICHT Veertig jaar bij PTT LONDON TONIC LONDON LONDON plus2000andere prijzen PLAATSGEVONDENEN VOOR Leidse verkeersknoop LES Bronchiletten Pleidooi in openbare les mr. J. Wessel MUZIKAAL HUWELIJK Geluidshinder bij stock-carracing Pastorale service voor homofielen LEMON DRY onthul het geheim aan de fles! SSIIBi üïisl WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 r-. 1 IW Jju-, LEIDSCU DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Naar aanleiding van vragen, die de raadsleden M. G. J. Ham en Th. H. de Wilde aan het college van B. en W. hebben gesteld over de vernieuwing van het brugdek van de Rijnzichtbrug en de daarbij optredende verkeersstagnaties, deelt het college mee. dat weliswaar de directeur van de Markt en Havendienst van deze werkzaamheden op de hoogte is ge steld. doch niet het college van B. en W. LEIDEN Twee bijeenkoms ten gisteravond in Leiden, die naklank zullen hebben. Nagalm via de radio en dan nog wel ln stereo zal hebben het in het Antoniusclubhuis opgeno men VARA-programma „Plaats gevonden". Voorlezen voor de televisie is de inzet voor een Leids meisje, dat gisteravond in het Leidse Volkshuis won van de andere finalisten uit Leiden en onigeving en zich die plaats in de tv-finale moet zien te ver werven in de a.s. zaterdag te houden landelijke halve finale. Over naar de Lange Mare. Daar zat gisteravond in een hel verlichte opnamewagen een technicus driftig banden te draaien. Op die banden staan op namen van een Leidse VARA- gebeurtenis. die velen naar het Antoniuscluhbuis had ge bracht. Producer Gé Gouwswaard leidde de opname van anderhalf uur in goede banen, waarvan woensdag 29 oktober om vijf Letty Kosterman deels schuilgaand achter micro foons) in gesprek met zange res Conni Vincowrt bij Plaatsgevonden (Foto LD/Holvast) voor half negen een vijftig mi nuten durend programma zal worden uitgezonden. Een Leids programma, ondanks de vlotte begeleiding van het accordeon orkest van Jan Gorissen en het gewaardeerd en vakkundige op treden van The Shephards, on danks de presentatie van Am sterdamse Letty Kosterman. Leids Want verder was het Leids wat de klok sloeg: het optreden van Sempre Avanti, Jong en Jo lig. The Mellowstones. het voor deze gelegenheid uitgebreide ac cordeon kwintet en The Mid- night-combo met zang van Con ni Vincourt. Mevrouw Vincourt. zo bleek in een gesprekje, dat Letty Koster man met het charmante zange resje had. is een vroeger Leids Sleuteltje, dat coupeuse is ge worden i haar tuniekpak was een voorbeeld» maar wel is blijven zingen. Ditmaal zong ze Bossa Nova Boy en Prego met een Leids „er ret je". Langere gesprekjes kwamen op de band met mevr. Kern en marktkoopman Japie Stickelo- rum. Beiden bleken goed van de tongriem gesneden, mevrouw Kern in haar verhaal over stripverhalen (ze is lid van het speciale genootschap» en haar toetreding tot de geref kerk ..By mijn studie Nederlands kreeg ik voor het eerst met de bijbel te maken") en Japie in zijn levensverhaal „Ik was tien Jaar, toen ik met een koffertje met galanterieën op pad ging naar Rijnsburg, Katwijk en Hil- legom.later heb ik op de Leidse markt veel geleerd van Jodenman Van Gelder"». Het is allemaal ingeblikt, in clusief de herrie, die de technici eerst niet kondenthuisbrengen en die afkomstig bleek van de ventilator. Lez en Over naar het Leidse Volks huis. dat gisteravond overvol was met belangstellenden voor de finale van de in hel kader van de kinderboekenweek door de bibliotheken Reuvens. de r.k. bibliotheek en Het Nieuwe Boek huis in Leiden en Leiderdorp georganiseerde voorieeswed- strijd, waaraan bijna 30 scholen deelnamen. Zes finalisten lazen uit lieve lingswerk voor en een jury, be staande uit de onderwijzer Vro- mans. de jeugdbibliothecaresse A. Kloeke, mevr. Weijsters huis moeder» en boekverkoper W H. Breekveldt, moet de beste aan wijzen Dat werd Maeykje Ziek van de Prins Willem Alexander- >chool. die een verhaal van Bo- mans voorlas. Zij gaat zater- Maeykje Ziek won de Leidse finale van de voor- leeswedstrijd. 'Foto LD/Holvast) dag naar de halve finlae in Utrecht en kan zich dan een plaats verwerven in de zaterdag 25 oktober in Bussum te hou den landelijke finale, waarvan de AVRO-televisie opnamen maakt, die zondag 26 oktober van half acht tot half negan worden uitgevonden. voor de andere finalisten <Do- rien Ouwerkerk. Ellen Blogg. Marianne Shamier. Wim Vei- boeven en Oscar Niezen» waren ?r prijzen, evenals voor de kwart- en halve-finalisten. Eerste prijs een boek tweede prys een boek. derde prijs De Leidse finale was ingelast in opvoering van de aardige mu sical „Een droomreis" van de hand van de heer J. Ravens- bergen. hoofd van de Du Rieu- school. Leerlingen en oud-leer lingen voerden het ontwapenen de zangspel op. Ingevolge een destijds vastgestel de regeling geschiedde het treffen van tijdelijke verkeersmaatregelen en het aan wij en van omleidingsrou tes in verband met uit te voeren werken tot nu toe in nauw overleg tussen de dienst van Gemeentewer ken en de verkeerspolitie, hetgeen ook in dit geval is geschied Deze regeling heeft tot dusver in het al gemeen goed voldaan. Nu de verkeersintensiteit echter in de loop van de tijd dermate is toe genomen, dat het tijdelijke afsluiten van een weg of een brug zeer grote gevolgen kan hebben voor het ver keer in de gehele binnenstad, heb ben B en W besloten te bepalen, dat iedere voorgenomen afsluiting en de in verband daarmee te treffen tijdelijke maatregelen in het vervolg aan het college ter beoordeling wor den voorgelegd. Teneinde de doorstroming in het verkeer toch nog zoveel als moge lijk te bevorderen, zijn sinds 9 ok tober enkele verkeersmaatregelen getroffen. Mochten deze maatrege len niet voldoende blijken te zijn. zal alsnog worden overgegaan tot het afsluiten van het Noordeinde ter hoogte van de Witte Singel in de richting van het Rapenburg Het van de Haagweg komende verkeer zal dan via de Witte Singel worden ge leid Op het kruispunt Jan van Hout- kadie-Korevaarstraat - Zoeterwoudse - Singel zal in dat geval permanent politie-asBistentie worden verleend. (ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm. f 1.- w EDEN Mr. J. Wessel heeft leren in het Groot Auditorium de Leidse Universiteit het ambt gewoon lector in het staats- en Dinistratiefrecht aanvaard met openbare les, getiteld „Burger itra administratie. Enkele be- ouwingen over rechtsbescher- Wessel vestigde de aandacht de individuele burger, die zich te- over de almachtige overheid in precaire positie bevindt. Zijn uit onderdelen opgebouwde betoog ndde t in een pleidooi voor een tr doelgericht beleid op het gebied de rechtsbescherming. Dit beleid Ent er mede op gericht te zijn elke 1 iger in staat te stellen zelf met *j nip van deskundige adviseurs I zo broodnodige tegenspel tegen somtijds bureaucratische admini- te leveren. Om dit te berei- zal onder meer aan de burgers, ruimere mate dan thans het ge- is, betaalbare deskundige rechts tand moeten worden verstrekt en I de procesvoering overwegend deloos dienen te zijn. Van deze Weningen zullen de burgers meer 1 ijt kunnen trekken dan van de ds door de regering voorgestelde iementaire ombudsman (een paternalistische figuur) en door commissies van de Staten- Generaal bepleite uitbreiding van bevoegdheden op het gebied van be handeling van verzoekschriften. Waarborgen In het eerste onderdeel van zijn toespraak wees mr. Wessel op de waarborgen, die in het maatschap pelijk bestel de burger omringen. Tot deze waarborgen behoren niet alleen regels van grondwettelijk en wette lijk recht, maar ook de activiteiten, die worden ontplooid door vertegen- j woordigende lichamen, belangen groepen en massamedia. Het is even wel de vraag, of deze waarborgen toereikend zijn om de beoogde vrij heid van de burgers te garanderen. De rechtsregels schieten soms tekort, de volksvertegenwoordiging slaagt er niet steeds in voldoende verweer te leveren tegen het ambtelijk appa raat, dat de neiging heeft het gezichtspunt van de burger uit het oog te verliezen. De burger is vaak in te sterke mate afhankelijk van de belangengroepen. Vervolgens illustreerde mr. Wessel de zwakke positie van de burger aan de hand van hetgeen hem kan over komen, als hij bijvoorbeeld een ver gunning van de administratie nodig heeft. Hij loopt dan de kans in aanraking te komen met diverse as pecten van bureaucratisch gedrag, zoals de voorliefde voor formulieren, het aan het lijntje houden, het langs elkaar heen werken van diverse in stanties en de onbereikbaarheid van degenen, die in feite de uiteindelijke beslissing nemen. Koeten en frustatie Het derde deel van zijn bétoog be- steedde de nieuw benoemde lector aan een beschouwing over de be- scherming van de burger in geval de overheid zijn rechten of belangen heeft aangetast of ten onrechte niet is ingegaan op een door de burger gedaan verzoek. In een dergelijk ge val staan de burger niet alleen een aantal formele rechtsgangen ten dienste in de vorm van beroep bin nen de administratie of beroep op een onafhankelijke rechter, maar ook mogelijkheden steun voor zijn standpunt te verkrijgen van verte genwoordigende lichamen, belangen groepen en publiciteitsmedia. Toch blijken vele burgers af te zien van het voeren van verweer. Wat is hier van de oorzaak? De voornaamste factoren, die de burgers remmen ln het nastreven van redres tegen over heidsoptreden zijn frustatie, apa thie, vrees voor verlies aan goodwill bij de overheid, ondeskundigheid en de aan het volgen van sommige rechtsgangen verbonden tijd en kos ten. Vooral de vierde en de laatste factor kunnen leiden tot een niet te billyken ongelijkheid in rechtsbe deling. BOSKOOP De huwelijksvol trekking Ln de Boskoopse raad zaal wordt een muzikale aange legenheid. Voortaan zal het bruidspaar onder de tonen van Liszt, Schubert, Bach. Dvorak of Rachmaninov hun entree in de raadzaal maken en in muzi kale sfeer het jawoord geven Trouwlustigen kunnen kiezen uit vijf kleine series werken. 6cl<rijven r In uw krant van maandag heeft u. terecht, een uitvoerig verslag opge nomen van de wedrennen voor stock-cars.die zondag cp het par keerterrein bij de Groenoordhal zijn gehouden. Dit verslag zal voor vele duizenden bewoners van Leiden- Noord, Oegstgeest en Warmond ge heel overbodig zijn geweest. Gedu rende de hele zondagmiddag rolde de woordenvloed van de „speaker" hun huis-, studeer- en ziekenkamers binnen. Indien men dergelijke „eve nementen" werkelijk gaat herhalen, zal het aanbeveling verdienen de ge luidsinstallatie nog een klein beetje te versterken, zodat Haarlem. Rot terdam en Gouda kunnen meegenie ten. Dit zou u de plaatsruimte van een verslag doen uitsparen, daar u zou kunnen volstaan met een foto. Tenzij er met spoed en kracht wordt opgetreden tegen onnodige fol terende geluidshinder. C. A. Zaalberg LEIDEN De interkerkelijke vergadering van predikanten en priesters te Leiden, onder leiding van ds. P. Kloek (Ned. Herv. deken L. van Noort iR.-K i en ds. W. van der Zwaan (Geref.heeft aan drie pastores een officiële i opdracht gegeven voor de pasto- I rale hulp aan homofielen. De vraag naar enige vorm van service voor deze groepering in het rayon Leiden kwam van verschil lende zijden, met name van het lan- del'»k pastoraat voor homofielen. Naast de behoefte aan een open en beer pend gehoor voor de persoon lijke problematiek, zijn het ook de i vaak ingrijpende verwikkelingen bin nen het gezin en bredere sociale con tacten. die vragen om een verant woorde begeleiding Naar het voorbeeld van soortgelij ke initiatieven elders wordt o.a. het vormen van kringen beoogd, waar homofielen een veilig milieu van ge- lykgeaarden kunnen aantreffen. De pastorale werkgroep heeft geen wetenschappel.-deskundigen preten tie. Wel heeft zy zich verzekerd van de steun van een team deskundigen, dat op verzoek graag zijn diensten zal verlenen. Tenslotte achten de pastores het int hun taak. bij te dragen tot een i gezondere meningsvorming inzake de homofiele medemens en onge rechtvaardigde huiver en discrimina tie te bestrijden. De groep, aan wie dit pastoraat is toevertrouwd, bestaat uit: ds. H Hortensius. geref predikant, v d. Brandelerkade 24 Leiden, tel. 31832: kapelaan J M. Schlatmann. Sta tionsplein 134 Leiden, tel. 32556. 'ds. M. J. Wagenvoorde. N.H. predikant. Witte Singel 53 Leiden, tel. 23329. De kinderen hebben Iets uitge haald zonder daarvan vader en moeder op de hoogte te i stellen en achteraf zeggen de ou ders, dat ze het niet wisten en dat vroeger het samenspel tussen de kinderen zó goed was, dat er geen moeilijkheden kwamen. Dat kan in een gezin voorko men. Of het ook kan voor een gemeentebestuur, waarbij B. en W. vader en moeder zijn en de ambtenaren de kinderen, is voor <»ns en voor velen een vraag. Wat is gebeurd blijkt uit het vandaag gepubliceerde antwoord van het college op vragen van raadsle den Zonder overleg is op twee plaatsen tegelijk de binnenstad voor verkeer afgesloten Betrok kenen als politie en busdiensten werden naar wij weten pas op de hoogte gesteld, toen het te laat was om maatregelen te treffen. Dat is nu achteraf gebeurd en daarbij is gebleken, dat er geen afdoende maatregelen waren te treffen om de verkeerschaos op te lossen. Door betere coördinatie en communicatie had de chaos voorkomen kunnen worden. B. en W. wisten het niet. maar wassen hun handen niet in on schuld. Het enige lichtpunt iS, dat het een les is. die niet licht vergeten zal worden. Elke ver keersdeelnemer wordt er nog elke dag aan herinnerd. De Italiaanse filmster Virna Lisi gefotografeerd op het vlieg veld van New York, waar ze ove rigens maar kort verbleef. De knappe actrice is inmiddels door gereisd naar de Amerikaanse westkust voor het bijwonen van een filmpremière. l EI DEN ALPHEN AAN DEN RIJN Het was gisteren veertig jaar ge leden, dat de heer P. J Hanselaar als 19-jarige jongeman zijn werkzaam heden bij de technische dienst van de PTT in Leiden begon bij de tele foondienst. In zijn woning in Alphen a. d. Rijn i« de jubilaris door de ADVERTENTIE ORANGE DRY I FÏyby I Bi/An hoofddirecteur van het telefoondis- tnct Den Haag, ir. J. H Spek, ge huldigd. Al de evoluties in het werk van qc PTT heeft de heer Hanselaar meegemaakt en hy heeft zich daar ook by weten aan te passen. Van de veertig jaar heeft de jubilaris er ruim 20 jaar bij de technische d.enst in Alphen aan den Rijn gewerkt. Thans is hfj opnieuw gestationeerd op het kantoor te Leiden. Ir Spek bevestigde vervolgens de gouden speld van de PTT op de rever van de jubilaris (zie foto Leidsch Dag blad» Daarnaast bood hij namens de PTT een bedrag onder couvert aan. Tijdens de 's middags gehouden re- cepfcie mocht de heer Hanselaar nog vele gelukwensen en stoffelijke blij ken van belangstelling m ontvangt nemen. Dit zijn de eerste hoofdprijswinnaars: 1. Mevr. v. Engelenburg, Jeudestraat 56, Zoelen (Gld). 2. F. den Boer, W. Voortstraat 10, Dinteloord. 3. J. W. Bosveld, Sloterkade 152 III, Amsterdam. 4. P. de Ruiter, Pietercalandlaan 189, Amsterdam-Osdorp. 5. B. Kaufman, Cauwlaersweg 20, Ulvenhout. 6. M. J. G. Gerritsen Scholte, Dollardlaan 12, Den Helder. 7. C. Freriksen, Loggerhof 7, Amsterdam. 8. G. Vogel, Ond, Loosdr.dijk 35, Loosdrecht. 9. E. v. d. Heijden, Verdistraat 64, Heemskerk. 10. G. W. Brinkman, Ingelandenstraat 809, Weesp. Zü vliegen met een reisgenoot naar keuze voor een weekend naar Londen!

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3