Munchen nu al demonstratie 5 Rente tot 7% Rijkspost spaarbank I altijd safe! Ruitertop naar Jumping Toto-tips yBond van Belastingbetalerswoncl zich op over futuristisch tentdak Grote Oktoberprijs voor Flamingo Six Amateurelftal hield Sparta in bedwang l Koersen in Hilversum Gelijkspel: 2-2. Karstens start in GP van de Naties Pijnen winnaar in Putte VOLGENDE WEEK IN AMSTERDAM DWS over twee jaar uit Stadion naar Sloterdijk? CHRIS CRACK WG 15 OKTOBER 1969 PAGINA 15 ,SCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD 51 o ze correspondent in Bonn, W. P. Timmers) EN (GPD) In München, waar in 1972 de volgende Spelen worden gehouden, schenken ze het bier al d» met de vijf Olympische ringen. En souvenirwinkels n er het miniatuur van de „Olympia Toren", verguld, JJ of van plastic en met ingebouwde kogelschrijver, sta Duitsers wars van anglicismen hun ballpoint stemming is er vroeg. zelfs al de eerste beleeft tegen een om- rcfcfct van het monsterwerk, jaar meer dan 12.000 iwlio'n 130 landen naar de rsi dstad zal trekken. Het van Belastingbeta- opgewonden had over „tentdak" dat het moet gaan ople- twintigste Olympische r lijkt dat bizarre dak «{twijfelachtige zaak. maar pp ihillen en de smaak van Ie* rschilt bepaald op vele die andere Europeanen. ers hebben met het dak, 5( vierkante meter groot i en golvend op gemid- 'meter hoogte een deel en stadions ,uv witte pieken van de n symboliseren, het ge- helder weer zichtbaar uoge tv-mast aan de it sportcomplex in aan heeft de naam „O- nylonkousen, zoals is nie' onmiddel- zo'n dak niet voor (de begroting van kan worden de openbare aan- echter geen van de *^den voor minder dan het karwei te wil- Daardoor werd het twistpunt bij de voor voor „München 1972". Belastingbetalers, die veel Duitsers gewoon vindt, heeft bovendien dat het dak in het be- tv-opnamen gedeeltelijk plexi-glas zal moeten t zou de verzekering van ïe constructie gaan ln München (en Kiel ■importers zouden wor den gehouden in een eenv>Dud, pas send in De Coubertain's persoonlij ke stijl. De Duitsers zouden, zo is niet lang geleden nog verklaard, niet de helft uitgeven van de kosten die de Japanners aan hun Olympische feest hebben gespendeerd. Wel, bij nader inzien valt het allemaal nogal anders uit, want niet alleen dat dak wordt veel duurder dan was begroot. Twee Jaar geleden luidde de schat ting van de totale kosten 520 mil joen mark. Nu is men de 900 gepas seerd en het miljard nadert snel. Het OBG (de Olympia Bouwmaatschap pij, met als opperste leider Franz Joseph Strauss) wenst niet af te zien van het omstreden dak, maar het laatste woord daarover is nog lang niet gesproken. Overigens is zo'n Olympisch com plex natuurlijk nooit weg. Met zijn 2550 woningen wordt het „mannen- dorp" een modem stadsdeel van München, het „vrouwen-dorp" leent zich uitstekend vcor het permanent onderbrengen van 1800 studen ten. En het half onder dat tentdak schuilgaande hoofdstadion moet de voornaamste kandidaat kunnen zijn voor het wereldkampioenschap voet ballen dat in 1974 in de bondsrepu bliek zal worden gehouden. Naar ar gumenten om zich tegen de kritici te verdedigen behoeft in München en in Bonn dar ook niet te worden ge zocht. Daar komt bij dat er ook kapita len binnen zullen komen. De schat tingen zijn op het ogenblik: 24 mil joen mark entreegelden, 25 miljoen postzegels, 100 miljoen tv-rechten, 11 miljoen filmrechten. En tien mil joen op zijn minst moet het verko pen van het Münchense Olympische symbool opleveren, een spiraal die eruit ziet als een grafische slak, be kroond door de vijf ringen. Die „slak" (of broekknoop, zo als in München zonder respect wordt gezegd) wensen nu reeds meer dan driehonderd bedrijven te benutten voor de „Olympia Look" die hun produkten de komende jaren dienen te hebben. Het Beierse reclamebu reau Atlas, dat het ding heeft ge produceerd, verklaart dat het „posi tief. smaakvol en gepast is en bo vendien zorgt voor de grafische ver binding tussen sport en sportiviteit." Je moet het er allemaal maar uit weten te halen. In elk geval doet de slak het goed en onderhandelt Atlas zelfs met buitenlandse ondernemin gen over hst gebruik ervan. Zo komt een deel van het geld terug, hetgeen overheid en bedrijfs leven deugd zal doen. Grote en steen rijke mannen als Neckermann en Von Opel kunnen zich voorlopig toe leggen op het spekken van de vere nigingen die ervoor moeten zorgen dat de Westduitse jongelui in Mün chen aanzienlijk harder lopen, roei en en zwemmen dan in Mexico het geval is geweest. Het is immers in de bondsrepubliek een nationale zorg (en in de DDR een nationale triomf) dat de Oostduitse staatsama- ADVERTENTIE) teurs de laatste tijd op praktisch ie der terrein hun westelijke rivalen de baas zijn. Dat politieke facet van de twin tigste Olympische Spelen behoeft ech ter nog niet naar voren te worden ge haald. Het zal voldoende aandacht krijgen als de discussie weer los komt over het door West-Duitsland gewenste vervangen van de nationa le volksliederen door de Olympische hymne. Dan zou immers nooit het volkslied van die niet erkende DDR behoeven te worden gespeeld in de Beierse hoofdstad, die zich zoveel moeite geeft om de hele wereld groots te ontvangen. De aandacht concentreert zich thans op de kosten van het kolossale pre^tige-object aan de voet van de Olympia toren: een doorwoeld stuk land. waarin de contouren van het centrale stadion duidelijk zichtbaar zijn en hier en daar de fundamenten voor de eerste flats verrijzen. Het aftellen is begonnen en het tijdsche ma wordt door „tuchtige" arbeid gevolgd, verzekeren ze in München. De maquette van het Olym pische complex in München met centraal het bizarre „tentdak". HILVERSUM Eigen berio'.itgeving Flamingo Six was gisteravond ln Hilversum oppermachtig in de Grote Oktoberprijs. Kort na het ingaan van de eerste bocht bracht Wage naar jr. zijn paard op kop en welke pogingen zijn 13 tegenstanders ook in het werk stelden de leider te onttronen, het baatte niet en Fla mingo Six zegevierde onbedreigd Ui een fraaie 1.21.4 km-tijd. Voor Che- rie Spencer, die 40 meter moest ge ven, bleek de taak te zwaar, maar de merrie werd met een machtige eindsprint toch nog eervol tweede voor El Hadie en Beachcomber Tevoren had Wagenaar met Har tin Gerda reeds gezegevierd dooi Hette AB en Hullabaloo in 1.26.4 achter zich te houden. In de 2900 meter koers leek de Otter lose pikeur met Fluitlijster S zijn derde zege te zullen boeken. Van start af voerde hij het veld aan. steeds bedreigd door Diamant B, Edmund van Peter hof en El la Ross. Op 50 meter voor de streep sprintte Joop Ham met Ella Ross en deze ging naar een prima 1.25.1 zege. Ondanks enige foutjes kon de Fluit lijster zich toch nog als tweede handhaven vóór Edmund van Peter- hof en Fabiola Kitty Er vielen deze avond twee zeer verrassende koppelbetalingen. In de vierde koers bracht de zegevierende Gracia Trickson <B. Leeuwenkamp» tezamen met de tweede aankomende Flying Guy f 106.50. In de slotdra- verij werd dit echter nog overtroefd door het duo Golden Lady R <A. Rozema» (w. 21.70» en Frances G welk tweetal f 115.50 gaf. UITSLAGEN. St. Laurent-prijs: 1 Hyacint (J. L VV. Paardekooperj (1.31.7), 2. Had Je me maar, 3. Hans Hollandla. Toto w. 8 50. pl. 1.90, 1.30. 1.50. kop. 4.00, cov 3 20. trio 104.20 Arsac-prljs. eerste afd.: 1. Iwan Bui tenzorg (P R R. Koppejan) (1.30.2). 2. Immer Treu. 3 Irona Buitenzorg Toto w 4.70. pl. 1 20. 1.30. 1.20. kop 6.60. cov. 2.90 Macau-prljs 1 Hartin Gerda (J V/agenaar Jr) (1.264). 2. Hette AB, 3 Hullabaloo. Toto w. 2.30. pl. 1.60, 1.60, 2.20. kop 5.20, cov. 4.80. trio 92.40. Sautemes-prijs. eerste afd 1. Gra cia Trlcson (B. Leeuwenkamp) (1.25.4) 2 Flying Lady. 3 Hanneke d'Aster. Toto w. 6 80, pl 1.80. 2.50, 1 40. kop. 106.50. cov 10.10. Bommesprijs1. Goldflnger (De Jong) (1.24.4). 2 Frisrn H. 3. Fanta sie Toto w. 3 70 pl. 2 OO, 2.40. 8.80. kop. 9.40. cov. 5.50 Grote Oktoberprijs 1 Flamingo Six (Wagenaar Jr) (1.214). 2. C'nerle Spencer. 3 El Hadie. Toto w. 1.90. pL 1 60. 1 70. 4.2C. kop 3.40. cov. 3.70 Arsacprijs. tweede afd. 1. Idonno Six (A. G. Heskes) (1.29 2). 2. Iris Volo. 3 Island Queen Toto w. 4.20, p! 1 40. 1 60. 1.20. kop 113.20. cov. 15 60. Barsacprijs: 1. Ella Ross (J Ham) (1.25.1). 2. Fluitlijster S. 3. Edmund van Peterhof. Toto w. 3.20. pl. 1.40, 1.30. 1.90. kop 4.50. cov 7.60. trio £6.50 Sautemesprljs, tweede afd: 1 Gol den Ladv R (A. Rozema) (1.25.0), 2. Frances G. 3. Guido Six. Toto w. 24.40. pl 2 80. 240. 2.50. kop. 15-50. cov. 7.30. Totale omzet f 224.105. PARIJS (ANP) Gerben Kar stens, die afgelopen zaterdag de Ronde van Lombardije won. gaat als enige Nederlandse beroepsrenner van start in de Grote Prijs van de Naties, een individuele tijdrit in de buurt van Parijs, die zondag 19 ok tober wordt gereden. In de editie voor de amateurs be horen Joop Zoetemelk, winnaar van de Tour de i'Avenir en Fedor den Hertog tot de deelnemers. Voetbal Het Australische voet balelftal heeft zijn positie in groep vi.ftien A van de voorronden om het wereldkampioenschap versterkt. De Australiërs versloegen gisteren in het drielandentoernooi, dat in Seoul wordt gehouden, Zuid-Korea met 2—1. Voetbal Een versterkte Ajax- jeugdploeg, met Groot. Stuy, Sonder- gaard. Pronk en Suurendonk, heeft gisteravond in Deventer in een vriendschappelijke wedstrijd een jeugdiploeg van Go Ahead overi gens ook met 5 eerste elftalspelers in de gelederen verslagen: 10. Voetbal De Westduitse Voetbal bond heeft zes steden definitief aan gewezen voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat in 1S74 in West-Duitsland wordt gehou den. Het zijn Dortmund. Dusseldorf, Gelsenkirchen, Hamburg, München en Stuttgart. ZEIST ANPHet voorlopig Nederlands amateurelftal heeft gis termiddag op het Sportcentrum van de KNVB in Zeist gelijkgespeeld (2-2) tegen eredivisieclub Sparta, dat alleen doelman Van Beveren miste. In deze op goede peil staande ont moeting. die gold als laatste oefe- nng voor hei treffen van de volgen de week tegen Wales, in het toernooi om de Europa Cup voor amateur landenploegen namen de spelers van bondscoach Arie de Vroet met 2-0 de leiding door doelpunten van Van de Kerkhof en Kiel. In de voorhoede van de amaturs was de achttienja rige tweeling Van de Kerkhof uitste kend op dreef. De Spartanen, die als sparring partner waren gekozen om hun Engelse speltype, buitten hun condi tionele overwicht uit door doelman Wever, die eerder een strafschop had gestopt, twee keer te passeren. De ontmoeting tegen Wales is Ne derlands tweede wedstrijd in de strijd om de Europese amateurbeker. Eer der won het Nederlandse team in Leiden met 3-0 van Schotland. De opstellingen: amateurs: Wever; Delmotte, Kok, van Londen en van Kesteren, Hoek, Kiel en Leget. W. van de Kerkhof, C. van de Kerkhof en Soe ter boek. Sparta: Mom, Ter Horst. Eijken- broek, Bentzon en Visser, De Quant, Van Veen en Bosveld, Venneker, Klijnjan en Kowalik. UTRECHT (GPD) Sterker dan in de voorgaande jaren is ditmaal de bezetting van Jumping Amster dam, het internationaal springcon cours dat volgende week van vrijdag 24 tin. zondag 26 oktober in de RAI zal worden gehouden. Ook de be langstelling van het publiek is al zo groot, dat de kaarten voor zaterdag avond. het. puissance-springconcours, zijn uitverkocht. Vooral Duitsland en Engeland zijn zeer sterk vertegenwoordigd. De veelvoudig wereld-. Olympisch- en Europees kampioen Hans Günther Winkler, alsmede de overige Olym pische ruiters Al win Schockemöle, Hermann Sohridde en Steenken, zullen met Kurt Jarasinsld, Manfred Klöss en Fritz Ligges de Duitse équipe vormen. Voor Engeland kemen Marion Coak.es met het pony-paardje Strol ler, waarmee zij in Mexico zilver won en de huidige Europese kam pioen David Broome. Verder de zeer bekende Engelse Harvey Smith en het echtpaar Edgar. De bekende Italiaanse springrui ter Raymondo dTnzeo zal ook weer van de partij zijn met Bellevue en Bow Jack, vergezeld van zijn niet minder bekende landgenoot Manchl- nelli. Brazilië komt met de in ons land langzamerhand goed bekende Nelson Pessoa en zijn landgenote Lucia Faria. Ierland stuurt een mi litaire équipe onder leiding van ma joor Ring Rose en voorts komen be- kennde ruiters uit Frankrijk, België, Zweden (Jan Olaf Johansson) en alle Nederlandse topnntens. Nationaal wordt een veld van de 25 beste Nederlandse ruiters samen gesteld. Op zaterdag- en zondagmid dag zullen jeugd-équipes van België en Nederland tegen elkaar uitkomen. PUTTE (ANP) René Pijnen heeft de laatste wedstrijd van net Nederlands-Belgische wegseizoen ge wonnen. In de eindsprint van de Grote Sluitingsprijs in Putte, een wedstrijd over 130 kilometer, die zo wel over Nederlands als Belgisch ge bied voerde, versloeg Pijnen de Belg Willie de Geest. Een kleine 50.000 toeschouwers za gen dat Pijnen en Desgeest zich in de laatste ronde losmaakten uit net veld. dat bü de start met uitzonde ring van wereldkampioen Harm Ot- tenbros alle vooraanstaande Neder landse en Belgische wegrenners tel de. Aan de streep had het Neder lands-Belgische duo nog slechts en kele tientallen meters van hun voor sprong overgehouden. De uitslag luidt: 1. Pijnen (Ned.), 130 kilometer in 3 uur en 7 minuten, 2. De Geest (Belg.) op 7 seconden: 3. Hermie (Belg.), 4. Mon- sere (Bel), 5. Poppe (Belg), 10. Jans sen (Ned.). AMSTERDAM (GPD) De Am sterdamse eredivisieclub DWS zal waarschijnlijk over twee jaar het Olympisch Stadion kunnen verlaten en op een nieuw eigen terrein kun nen gaan spelen. Het krijgt de oe- schikking over vijf of zes velden >p een nieuw sportcomplex in Sloter dijk. dat de naam Spieringhom zal I krijgen. Er zal daar een accommo datie voor 20.000 toeschouwers wor den gecreëerd. Dezer dagen kan de toestemming van de gemeente te gemoet worden gezien. Zoals bekend wil DWS zo spoedig mogelijk uit het Olympisch Sta dion weg omdat het grote, meestal voor het grootste gedeelte lege sta dion, weinig inspirerend werkt op de spelers en het publiek te ver van het veld is gezeten. De lagere elftallen van DWS spelen aan de Jan van Galenstraat in Amsterdam. Velox-SW 1 Fort. Vl.-Cambuur Heracles-Den Bosch RBC-FSC Helm. Sp.-Willem II HVC-Volewijckers Heeren veen-DOS Vitesse-BIauw Wit Graafschap-DFC HDVS-Veendam Baronie-MW Elinkwijk-NEC AGOW-Volendam t t t t t t Sportstrip door Dick Bruynestein BJ AU Mi Putzge SJAkiE STR'JI0J2EU

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15