eym bouwt een halve eeuw TWEEDE BRUG IN ZWAMMERDAM Motel Sassenheim opent in voorjaar Woonwagencentrum komt in Alphen fADDINXVEENS BEDRIJF ONTWIKKELT IN RANDSTAD IHOLLAND GROTE WONINGBOUW ACTIVITEITEN Stroper werd het „haasje" Katwijk-Rijn bespreekt de samenwerking AR-CHU-KVP Biomfietser aangereden ZEVEN GEMEENTEN Parkeerverbod bij jachthaven blijft Eikels kunnen gevaarlijk zijn )AG 14 OKTOBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD (Door Cees Gombee) ÖDINXVEEN J. Reym f woning- en utiliteitsbouw in inxveen, heeft de halve t volgemaakt. Het begin in 6 was schoorvoetend: de heer Lym sr. begon van zijn moei- bijeengegaarde spaarcen- een timmer winkeltje in het |i nog kleine dorpje Waddinx- I onder de rook van Gouda, ten jaar of twee „waagde" hij f een woning te bouwen, 't Luk- jen spoedig volgden er meer. Eeym is nu een naam, die niet Joitend meer bekendheid geniet fcaddinxveen. Ver daar buiten heral in de Randstad Holland I men J. Reym N.V. Nu geleid J, Reym jr. (directeur) en J. i (adjunct-directeur). Dat een- fezaakjc uit de laatste jaren van krste wereldoorlog is uitgegroeid Un vennootschap, die meer dan honderd vakbekwame bouwvak- J in dienst heeft en samenwerkt [architecten van naam: Stuur- Fledderus, Roggeveen, Verwey r maar enkele te noemen. ALPHEN AAN DEN RIJN/ZWAMMERDAM „Het is van daag voor Alphen aan den Rijn, maar voor Zwammerdam in het bijzonder, een vreugdevolle dag." Dit zei burgemeester mr. R. M. Gallas, nadat de nieuwe Provinciale brug over de Oude Rijn door gedeputeerde dr. R. Eijsink officieel in gebruik was gesteld. Mr. Gallas wees daarbij tevens op de verbeterde situa tie. die thans is ontstaan door de nieuwe beweegbare brug over de Ziende en de reconstructie van het gedeelte van Buitenkerk, dat tussen beide bruggen ligt. De Zwammerdamse jeugd trok doek zich achter de genodigden wil- als eerste van de Molenstraat, via den opstellen, heeft de politie inge- de brug, naar Buitenkerk. Hierbü voerden zij een spandoek mee met het verzoek om een „ei gen" zwembad. Hiermee wilden zij j de gemeentelijke en provinciale aur toriteiten ei aan herinneren dat de Zwammerdamse bevolking nog al- 1 tijd een plan voor dit zwembad kant en klaar heeft en dat het wachten nog steeds op toestemming van ge deputeerde staten is. Toen na de ope- I ning de genodigden van Buitenkerk I naar de Molenstraat i over de burg) kwamen en de dragers van het span- NOORDWIJK Op een controle grepen. Dit leek te veel op een de monstratie. KATWIJK De gemeenteraadsver kiezingen van volgend jaar werpen hun schauduw vooruit. Achter de schermen worden al de nodige plan nen gemaakt. In Katwijk aan den Rijn wordt door de AR, CHU en KVP ernstig overwogen met een gezamenlijke tocht trof een patrouille van de lijst uit te komen. De besprekingen Teamwerk ineer men met de heren Reym (lonk spreekt over die ongeloof- groei van het bedrijf, dan zeg- ze zeer openhartig, dat zij het alleen hebben gedaan. Ze dan- dit mede aan het vaste team (nu) tweehonderd medewerkers hoog tot laag. Zij zijn het ge- die het Waddinxveense aan- [sbedrijf van woning- en utili- luw door goed te bouwen een »nde klank hebben gegeven in de itad Holland en daarbuiten, vlaggen gaan niet in top èn er geen feestgedruis zijn. Er moet iwd worden, iedere werkdag Het woningnoodprobleem is «ld. Er moeten huizen komen hen, die nu nog hun dagen slij- ln kleine kamertjes of in niet in deze tijd passende krotten, enige uiterlijke vertoon bestaat [een brochure met weinig tekst en foto's over in allerlei plaatsen jstandgekomen woningen en scho uwer de (geringe) voor-oorlogse Mingbouwactiviteiten is niet zo pi veel bekend Maar in de Rand- Holland staan meer dan 3500 igen. die in de na-corlogse ja- zfjn gebouwd en waarvoor de iwe) medewerkers van het oe- eerste tot en met de laatste legden. 'addinxveen is trots op zijn iwers en architecten. Heel erg Vraag het maar aan (oud- \tman) burgemeester Cor A. der Hooft. Hij heeft Reym groeien en hij heeft ontel- ■e malen getuige mogen zijn het opleveren van een gigan- )h bouwwerk, dat in eigen ge ts en door eigen gemeente- en gestalte kreeg. )ie Reym-bouwers „kennen" er van. Ze hebben in de laag- en tog bouw door de geweldige stroom lil huizen, die het Waddinxveense püf uit de grond „toverde" een pt van ervaring opgedaan. Die eehonderd (meest jeugdige) bouw- Ikers werkten ieder op hun lea plaats in korte tijd mee aan bouw van maar liefst veertien- Bderd flats en maakten zich daar- K>r een routine eigen, die in „de ww' niet kan worden gemist. Reym bouwde overal. Bijvoorbeeld Waddinxveen. in Voorschoten, in jnacker, ir. Vlaardingen, in Bos- bp, in Gouda, in Jutphaas, in Vleu- In het Voorschotense uit breidingsplan Adegeest heeft het Waddinxveense bouwbedrijf J. Reym N.V. vele ruime eengezins woningen gebouwd. ten-De Meem, in Nieuwerkerk aan den IJssel. In de laagbouwsector verrezen er in Waddinxveen de „geboorte plaats" van het bedrijf -patio-bun galows in het Diederik van Schagen- plantsoen. ry-in woningen (34) in de nieuwe wijken en in de laaggietbouw sector worden er 116 gebouwd in Groenswaard II. Waddinxveen heeft de primeur van dit soort bouw, dat ten opzichte van de traditionele een tijdsbesparing oplevert van zo om en nabij de vijftig procent. Het expe rimentele stadium van dit soort bouw is achter de rug en meerdere plan nen voor dp bouw van reeksen van deze woningen zyn rond. oorschoten Het Waddinxveense bouwbedrijf had een fors aandeel in de na-oor- logse uitbreiding van Voorschoten, zowel op het terrein van de laag- als de hoogbouw. Zo kwamen er in 1963 maar liefst 150 riante (verkoop) een gezinswoningen gereed in het prach tige uitbreidingsplan Adegeest. Ook werden er dertig drive-in woningen gebouwd. Van de laag- naar de hoogbouw In het Voorschotense Adegeest werd een project van 63 premie-flats ge realiseerd en in Noord-Hofland 156 flatwoningen in opdracht van de ge meente. Men is thans een heel eind gevorderd niet de bouw van 302 giet- bouwflats. Dit soort woningen is ook in Waddinxveen zeer populair. In Groenswaard I staan er ZD'n 450 en in Groenswaard II is men doende met 342 etagewoningen volgens dit procédé. In luttele jaren bouwde Reym in gietbouw het systeem is afkomstig uit Frankrijk bijna 2000 flats in verschillende plaatsen in de Randstad. Dienstencentrum De grootste opdracht, die Reym in deze halve eeuw kreeg, is in één ge bouw samengevat. Het is een dien stencentrum voor bejaarden in Wad- diepingen er. het fraaie winkelcen- dinxveen. Dit miljoenenproject in trum Liesveld in Vlaardingen en het Groenswaard I is een initiatief van winkelcentrum Luifelbaan met 21 het gemeentebestuur en werd ont- galerywoningen in Waddinxveen. een worpen door het Bouwkundig Inge nieursbureau Stuurman N.V. in op dracht v. d. Stichting Waddinxveen se Bejaardenhuisvesting. Het project wordt uitgevoerd in gietbouw: een dienstencentrum en een bejaardenflat met 145 woningen. Het wordt negen verdiepingen hoog. Omstreeks augustus 1970 hoopt Reym het te kunnen opleveren. De eerste paal werd 28 maart van dit jaar geslagen. In de utiliteitsbouw kwamen tot stand een kantorenflat van zes ver rusthuis voor bejaarden in Gouda, het verenigingsgebouw Triangel in Vlaardingen en het fabriekscomplex van Mulder's Fabriek van Rollend Materiaal in Boskoop. Scholen Op het gebied van de scholenbouw werkt Reym in bouwteamverband samen in het Scholenbouwteam Mid den-Holland. waarvan Waddinxveens burgemeester C. A. van der Hooft voorzitter is en waarin twintig ge- Ook op het gebied van de scholenbouw heeft J. Reym N.V. zich niet onbetuigd gelaten. Het werkt samen in het Scholend- bouwteam Midden-Nederland. Deze foto toont het handwerklo kaal van de Groen van Prinste- r er school in Waddinxveen. meenten samenwerken. Er zijn of zullen onder andere scholen worden gebouwd in Alphen aan den Rijn, Aarlanderveen, Bodegraven, Bos koop, Leiderdorp, Lisse, De Meije, Voorschoten en Waddinxveen. In to taal staan er vijftig scholen op het programma van het bouwteam en daarvan heeft Reym er thans vijf on derhanden. Noordwijkse politie in een bosje op de landerijen aan de Hogeweg een tweetal klapkooien aan, die daar door een vogelaar waren uitgezet om sijsjes, putters en andere bescherm de vogels te vangen. Een in de kooien opgesloten sys en putter dienden soortgenoten naar de val te lokken doch deze hadden tot op dat mo ment verstek laten gaan. Daar het vangen van de meeste in Europa in vrijheid levende vogels verboden is, werden de kooien en lokvogels inbeslaggenomen. De vogelvanger, een 38-jarige bol- lenkweker uit Noordwyk, kreeg een proces-verbaal. Dezelfde patrouille betrapte des nachts op de Randweg een 37 jaar oude landarbeider uit Voorhout, die in de duinen op het stroperspad was geweest. In zijn volkswagenbusje troffen de politiemannen een aantal klemmen en vier vers gevangen ko nijnen aan. De man, die zijn wreed bedrijf bekende, werd nu zelf het „haasje". Hy kreeg een bekeuring, terwijl hij zijn varfgmiddelen en jachtbuit moest afgeven. over deze, voor Katwijk aan den Rijn uiterst belangrijke samenbun deling van krachten, zyn in voile gang. NOORDWIJK Op het voor rangskruispunt Wilhelminastraat Heilige Geestweg te Noordwijk had gistermiddag een verkeersongeval plaats, waarbij een 65-jarige brom fietser uit Noordwyk gewond werd. Een bloembollenkweker, eveneens wonende in Noordwijk, verleende als bestuurder van een personenauto geen voorrang aan de bromfietser die over de Heilige Geestweg kwam aanrijden. Er volgde een botsing waarbij de man letsel aan het hoofd en de benen bekwam. Hy moest naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den worden vervoerd. Beide voertui gen werden beschadigd. BENTHUIZEN De werkgroep, ingesteld door de oommissie samen werking regionaal woonwagencen trum Alphen aan den Rijn. is ge reedgekomen met de ont.werp-ge meenschappelijke regeling. De regio nale commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de dagelijkse besturen der gemeenten Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Gouda, Haastrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Schoonhoven en Waddinxveen heeft. Inmiddels zijn goedkeuring aan dijt ontwerp gegeven. Thans dienen de diverse gemeen ten zich over die regeling uit te spreken, hetgeen, mede met het oog op de inwerking van de nieu we wet op 1 januari 1970, verzocht is uiterlijk in november te doen. De gemeenschappelijke regeling gaat uit JRIJNSATERWOUDE De Kroon peft een beroep van de jachthaven Meerzicht" in Rynsaterwoude, te- het besluit van Gedeputeerde toten van Zuid-Holland, waarbij Wr het zomerseizoen een parkeer- wbod is vastgesteld voor beide zij len van de Herenweg, ongegrond Brklaard. De bezoekers van het jachthaven- tórijf parkeren in grote getale In i het zomerseizoen hun auto's aan |tóe zijden van genoemde weg. Dit leidt er toe, dat een doorstroming ton het verkeer wordt belemmerd. Onder deze omstandigheden meent Ie Kroon, dat in het verkeersbelang en parkeerverbod hier niet kan wor- gemist. VOORHOUT Eikels kunnen ge- zyn, daarvan weet een tien- ttig jongetje uit de Margrietstraat nee te praten. Hij moest zich twee- "^1 onder doktersbehandeling stel en nadat zyn buurjongen met een "tel in z'n oog had geschoten. Deze jongen had in plaats van pa- Pieren torpedo's een jikel in een plas tic buis gedaan en schoot er lustig los, een verdwaalde eikel kwam het oog van zyn vriendje terecht. (Van onze streekredactie) SASSENHEIM Motel Sassen heim, dat langs de Rijksweg van Wassenaar naar Amsterdam op het weiland ten zuidwesten van de Warmonderweg nabij de War- monderdam gestalte krijgt, zal in het voorjaar van 1970 zijn deuren officieel openen. Het motel, ge bouwd door en eigendom van het Voorschotense familiebedrijf Van der Valk, had er volgens over heidsinstanties evenwel nooit mogen komen. De geschiedenis gaat terug tot de zevende oktober 1964. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening achtte het door de heer Van der Valk ingediende plan tot de bouw van het Motel Sassenheim volstrekt onaanvaardbaar, voornamelijk uit oogpunt van verkeersoverwegingen. Hij besloot: „De aansluiting van de Warmonderweg op Rijksweg 4 is niet berekend op de vestiging van een motel ter plaatse. Nu, vijf jaar later, is de bouw van het motel reeds voor een kwart ge vorderd. Als tastbaar bewijs van de touwtrek-overwinning van de familie Van der Valk op de overheden. Het motel, dat een capaciteit van 60 bed den krijgt (dertig kamers verdeeld over twee woonlagen), twee restau rants Zal tellen met een vloeropper vlakte van gezamelyk 1200 m2, en Is getekend door architect D. T. van der Valk (de familie n.v. telt reeds zeventien vestigingen, waaronder twee in België, met als meest beken de Avifauna_ de Voorschotense „Gou den Leeuw", Bijhorst in Wassenaar en de Witte Bergen in Laren): „De Kroon heeft indertijd op een beroep van ons tegen de beschikking van de minister deze beschikking vernietigd. Dat gebeurde op 29 augustus 1967". Overigens: de vernietiging ge schiedde niet omdat de Kroon het niet met de zienswijze van de minis ter eens was. De vernietiging vond plaats op zuiver formele gronden: de minister had de heer Van der Valk niet onverwijld, zoals de wet voor schrijft, gewaarschuwd, dat hij tegen de bouw van het motel bezwaren zou maken. Er verliep voor deze waar schuwing een termijn van ongeveer drie maanden". Snelle bouw Na het besluit van de Kroon verliep de motelbouw snel. Op 20 okt. 1967 kreeg men toen de laatste vergunning (van de gemeente Sassenheim). Bur gemeester J. baron van Knobelsdorff over het verlenen van deze bouwver gunning: „Het zou van weinig reali teitszin hebben getuigd om de bouw te willen tegenhouden". In mei 1969 gingen tenslotte de eer ste palen de grond in. Driehonderd van ieder 4% meter. Het restaurant gebouw (ook in twee lagen) komt evenwijdig aan de Rijksweg te staan. De drie aaneengebouwde secties van Manen uit Voorschoten, komt er dus het motel maken een hoek van zo'n toch. 120° met het restaurant. Het geheel Motel, en restauranteigenaar Van wordt opgetrokken uit wit verglaasde steen: de puien worden van 'n fraaie houtsoort. De aansluiting van het motel met het wegennet het door de minister meest aangevochten punt blijft zo als het was: via de Warmonderdam. Van der Valk: „Een op- en afrit di rect aan de Rijksweg zou natuurlijk uit ons oogpunt ideaal zijn. Maar dat is niet te realiseren. Auto's moeten nu om straks ons motel te bereiken de normale afritten nemen. Het gevaar lijke punt daarbij blyft natuurlijk de op- en afrit van het grote motel-par keerterrein op de Warmonderdam. Ook voor het benzinestation, dat bij het motel wordt geplaatst". Motel Sassenheim betekent een uitbreiding van de niet overvoerde hotelcapaciteit in Sassenheim (en eigenlijk de gehele bollenstreek). Trouwens ook voor de werkgelegen heid. In het motel zullen wanneer de opening tussen pasen en pinksteren van 1970 een feit is, ongeveer 30 per soneelsleden in dienst zijn. De bestaande Sassenheimse hotel- lerie ziet het motel (Van der Valk: Wij mikken op bezoekers van o.a. Sikkens, die tot nog toe naar bijvoor beeld het duurdere Hollyday Inn worden gestuurd, op uiteraard de bollenstreekdrukte en de daarmee samenhangende verkoopactiviteiten. van van een redhtepersoonlykheid bezittend lichaam, genaamd „het re gionaal woanwagencentrum Gouw- sluis", gevestigd in Alphen aan den Ri1n. dat tot taak heeft de stichting, instandhouding en exploitatie van een regionaal woonwagencentrum en waarvan de burgemeester van Alphen acn den Rijn voorzitter zei zijn. Het dagelijks bestuur zal worden gevormd uit het college van burge meester en wethouders van Alphen aan den Rijn en twee andere leden, aan te wijzen uit en door het alge meen bestuur. Het. algemeen bestuur bestaat uit 17 leden. Voor elk lid van het algemeen be stuur kaai een plaatsvervangend lid worden benoemd. De voorzitter van het regionaal centrum is voorzitter van het algemeen bestuur (burge meester Alphen aan den Rijn), maar is geen lid van het. algemeen be stuur. doch heeft, daarin een raad- I gevende stem j De zittingsduur valt gelijk aan die van de gemeenteraden. Af tredenden j kunnen worden herbenoemd. Treedt iemand uk een gemeenteraad te- I rug, dan vervalt gelijktijdig het plaatsvervangendlidmaatscha p van het- algemeen bestuur. In artikel 29 wordt bepaald, dat. in overeenstem ming met. het. algemeen bestuur en I ten laste van de deelniemende ge- j meenten door het dagelijks bestuur, od een terrein in de gemeente Al- phen aan den Rijn een aan rede- i iijke eisen van ruimte en gerief be- I antwoordend regionaal woonwagen- j centrum wordt gesticht en ingericht. Hier mogen ten hoogste negentig j woonwagens (waaronder zyn begre pen negen woonwagens voor zoge naamde passanten) worden neerge zet. I De deelnemende gemeenten hebben j gelijke rechten met betrekking tot het doen verblijven van woonwagens I in het regionaal woonwagen een trum. j Burgemeester en wethouders van de deelnemende gemeenten kunnen I evenwel, eder voor wat hun gemeen te betreft, toestaan, dat tn bi.izon- dere gevallen niet in het regionaal woonwagencentrum doch elders tij- *De bouw van het motel by de de ïmwnif sundpl»»». Warmonderdam in Sassenheim vordert snel. (Foto LD/Holvast) op het watersportgebied wat zich tot dichtbij uitstrekt enz.") niet al6 een directe, grote concurrent. Op initiatief van de heer Postma (logiesbureau van de VVV Sassen heim) Is er reeds contact met de heer Van der Valk geweest. VVV-voorzit- ter Jac. Wijntjes: „De ervaring met van het particulier iniriatief. werk- andere motels is geweest, dat zo'n z«am ten behoeve van de woonwa- motel ook gasten aantrekt die het j eenbewoners in de deelnemende te niet meer zelf kan plaatsen. Die wor- meenten pn tussen dez* ow<>n's-' -s den uiteraard doorgestuurd. En en de betrokken gemeentelijke over- w a ar om dan niet naar Saasenhelm".heden. met een woonwagen wordt ingeno men. Voorts wordt in de ontwerprege ling de toetreding, uittred ng, wijzi ging en opheffing geregeld. Tenslotte zal een coördinatiecom missie vam tenminste vijf en tien hoog ste negen leden worden ingesteld, die tot taak heeft het overleg en de coördinatie van werkzaamheden te bevorderen tussen de organ1 sa

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9