rennispark in Fortuinwijk omt er aar Dit is ze dan: derde Leidse voor Japan een zilveren dak hoeft niet zo zwaar te wegen Ir. Brooshooft directeur SLF Jonge Noordwij kers schopten een stel lantarenpalen stuk Fedosaxï VOORLOPIG IS ER NOG GEEN sparen... verstandig en M j handig zera óckrijven over Leids verkeer voor het snel en radikaal verwijderen van likdoorns Diploma zieken verpleging A omazwenimen Dipl I Reddings Brigade LEIDSE KANTONRECHTER VERONTWAARDIGD rOBEK DAG 14 OKTOBER 1969 LETDSCH DAGBLAD PAGINA S ADVERTENTIE (Van een onzer stadsredacteuren) S&EIDEN In de toekomst (wethouder Sannes gisteravond I Snp#' de Leidse raad: het kan nog jaren duren voordat wij er de I Jnanciële middelen voor hebben gevonden) krijgt de Fortuin- n* ijk ten westen van de Schubertlaan een tennispark met negen I men en een clubgebouw, 's Winters kan het park als sproei- jbaan worden gebruikt. De aanlegko6ten zou het plan di jt worden gerealiseerd zijn geraamd op 740.495. derinf ïoonii lvorens dit voorstel met 27 tegen mimen werd aangenomen, wees heer Ham (KVP) erop, dat een >te meerdeilheid van de Com- van Financiën tegen uitvoe- van net plan was gekant. Ener- gelet op de moeilijke financië- po6itie van de gemeente, ander- ds omdat deze voorziening slechts een gering aantal sportbeoefe- wordt getroffen. De heer Els- (Prot. Chr.). evenals de heer lid van de Financiële Commis- was tegen op dezelfde overwe- Dgen. •n. Sp or weï| 8rs Gesitueerd ellH Slobt vond uur De heer Amptitieüer (PSP) had |K io zeer bezwaren van financië- j aard „onze huidige financiële iïï? ^tie ma§ seen aanleiding geven. lt de sportbeoefening daar de du- van wordt" doch meer tegen >t type van sport waarvoor dit lwzai|irk zal worden aangelegd, ïeeou Tennissen is in sterke mate een daal gebonden sport, aldus de Spn jordvoerder van de PSP. In beter ^situeerde wijken wordt deze sport Hegp jolend. Waarom geen tennispark i b.v, de binnenstad, de Kooiwijk de Transvaalbuurt? j Mej. KappeJjne v. d. Coppello •i VVD' oordeelde het onjuist om met La et oog op de moeilijke financiële si- latie van de gemeente er nu piot een project uit te tillen. Laten Ij tot aanleg overgaan. Zij vond de eer Versnel PvdA) aan haar zij- >v«r, e. die er verder op wees, dat van uu; e 28 sporten, die in Leiden worden i«i soefend. de tennissport de vijfde laats, met 1218 leden, inneemt. Ter- ijl maximaal vier tennisspelers Bters) van één baan gebruik kun- maken, moeten onder de hui omstandigheden (gelet op het lantal banen) dit in feite 81 spelers loen. Het is een goed doordacht plan, Fr, at reeds jaren op tafel ligt. Boven- fcen kan het park in de winter ook li ijsbaan worden gebruikt. Een j bit «mispark in een wijk komt z.i. het «j*oon- en leefklimaat ten goede. 't Gaat goed Mevr. Van der Blom (CPN) wen- ite eveneens niet de moeilijke finan ciële positie van de gemeente te la- ln"iJtcn prevaleren. Indien wij het plan de ijskast stoppen, zou „Den Haag" wel eens kunnen zeggen: 't gaat goed Leiden Men wordt al aardig zui- ïdr^mg. In tegenstelling tot de heer Amptmeijer, was mevr. Van der Bom van mening, dat een dergelijk park voor alle categorieën - ook jon- tnensen zijn nut zal afwerpen. Wethouder Sannes merkte bij de verdediging van dit voorstel o.m. op. dat het de taak van de raad is om toot alle Leidse burgers in dit ge val de tennisspelers sportvoorzie- wngen te treffen. ap« Elite De tennissport zag hu niet als een sport van uitsluitend elite personen. komen sport- en tennisparken op plaatsen, die daarvoor geschikt zijn. niet alleen in een bepaalde wijk. Men kan niet zeggen, dat de Fortuin- wijk in Z. W. uitsluitend een elite- buurt is. In de binnenstad of de Transvaalbuurt is geen ruimte voor een tennispark. Wü zouden dan eerst woningen moeten afbreken. Indien wij van dit plan uit financi ële overwegingen zouden afzien, al dus de wethouder, dan gebeurt er op dit terrein in de eerste tien ja ren niets en dit zou de leefbaarneid van Leiden niet ten goede komen. Het clubgebouw (12 bij 12 meter) kan bovendien voor allerlei wükacti- hteiten worden ingeschakeld. Na de- te uiteenzetting werd het voorstel, zoals gezegd, met 27 tegen 9 stem men aangenomen. Bü de behandeling van het voor stel om grond, gelegen op de hoek van de Vijf Meiiaan/Rooseveltstraat te verkopen aan de N.V. Aanne- mingsmaatschappü van Rhün te Kat wijk aan Zee, vroegen zowel mevr. Kerling (P.v.d.A.) als de heren De Vroomen (PSP) en Lamers (Prot. Chr.) naar de indeling van deze flats. Bovendien vroeg de heer De Vroomen, wiens fractie voor grond- uitgifte in erfpacht bluft, naar de mogelijkheid van het toekennen van een huursubsidie aan minderdraag- krachtigen. Uit het antwoord van wethouder Piena bleek, dat de heer Van Rhün deel uitmaakt van de Chr. Geref. Stichting tot huisvesting van alleen staanden. Het plan omvat de bouw van 75 éénkamerflats en 15 drieka merflats plus bedrijfsruimten in twee lagen. De eenkamerflats zijn be doeld voor jonge en oudere alleen staanden. De toewijzing van de flats zal geschieden in nauw overleg met het Huisvestingbureau. Met de bou wer zal nog worden gesproken over het aanbrengen van meer variatie (tweekamerflats) in de bouw. Aan het geven van een huursubsidie valt niet te denken. Wij kennen die in Leiden nog niet, aldus de wethouder. Conform het voorstel werd hierna besloten tot verkoop van het bouw terrein. Akkoord ging de raad deze avond ook met de bouw van 96 z.g. meer- ruimtewoningen in het Mbrskwartier. Het ontwerp bevat 39 woningen in twee bouwlagen met drie slaapka mers en 57 woningen in drie bouwla gen met vier slaapkamers, waarvan de meeste een oppervlakte hebben van ongeveer 12 vierkante meter. Al le woningen worden geheel individu eel centraal verwarmd. Het complex zal worden gerealiseerd door de w.b.v. „De Goede Woning". Naar aanleiding van een opmer king van mevr. Kerling inzake be perkt huurcontract (bü gezinsver meerdering moet men weer zorgen voor doorstroming zette wethouder der Mevr. Den HaanGroen uiteen, dat deze zaak zeer gevoelig ligt. Zij zal daarover nog een gesprek voe ren met de woningbouwvereniging. Hoewel de raad akkoord ging met het toekennen van een duurtetoeslag voor het daarvoor in aanmerking ko mende gemeentepersoneel, werd met 21 tegen 15 stemmen een voorstel- Lamers aangenomen, waarin de raad uitspreekt van oordeel te zijn, dat ze- ze regeling althans in Leiden ook moet worden getroffen voor se cretarissen en ontvangers. N.Z.H. Wethouder Harmsen deelde de raad mee. dat er binnenkort een no ta verschünt in verband met het sub sidieverzoek van de NZH. Alle overige door ons reeds gepu bliceerde voorstellen verkregen de instemming van de raad. die deze avond büzonder was ingenomen met het voorstel om over te gaan tot het verlenen van een subsidie aan de Stichting Dienstencentrum Leiden. Om kwart voor twaalf ging de raad achter gesloten deuren verder, waar bij de benoeming van een directeur van de SLF aan de orde werd ge steld. LEIDEN Dit is ze dan: Lilian Ho-Kang-You, de der de Leidse, die gaat deel uit maken van de groep van twaalf Nederlandse gastvrou wen in het paviljoen van Ne derland op da Expo 1970, de wereldtentoonstellingdie vanaf maart gedurende een half jaar in het Japanse Osa ka ivordt gehouden. Haar Leidse collega-stu dentes Margriet de Koning Gans en Christine Ketel stel den we vorige week al voor, toen Lilian vanwege de voor bereiding op een examen ze hoopt vóór het vertrek naar Japan haar rechtenstu die te beëindigen „onvind baar" was. Nu na het examen „ik weet niet hoe het is gegaanik wacht het maar rustig af' heeft de char mante Leidse wel even tijd. Leidse ja, zo voelt ze zich. Ze is dat geworden in de kleine vijf jaar, dat ze in Leiden studeert na de mid delbare school in geboorte land Suriname. Ze voelt zich in Nederland en in Leiden best thuis, hoewel ze niet weet of ze er zal blijven, ,,'t Zou best kunnen, dat ik na Japan terugga naar Surina me", zegt ze bedachtzaam. Als ze in haar sfeervolle studentenkamer aan het Ge recht sfeervol zowel wat inrichting als ivat uitzicht betreft over Japan praat, glinsteren Lilians donkere ogen. Ze heeft er één woord voor. dat bij herhalng valt: machtig! Waarom Lilian kort zwart haargekleed in een vlot polojurkje is gekozen, weet ze evenmin als Margriet en Christine. Ze denkt met de anderen, dat ze goed door de psychologische test is geko men, waarbij kennelijk werd gelet op het volhouden van een zware job in een ander land en op werken in team verband. Tegen het werken in Japan ziet Lilian niet op. „Het moet er erg heet zijn, maar ik kan tegen de warmte (overigens ook tegen de Nederlandse wintersen het paviljoen heeft air-conditioning". Wat werken in teamverband be treft zegt Lilian de nodige er varing te hebben opgedaan in het studentenleven. „In com missies en zo moet je wel sa menwerken. Dat is een kwes tie van training en de stu dentenmaatschappij leert dat wel." Aldus Lilian, 22-jarige Leidse, die 23 wordt voordat ze in Japan Nederland gaat vertegenwoordigen. Jk hoop vóór die tijd de belangrijkste dingen in het Japans te kun nen vertellen". (Foto L.D./Holvast) Het kopen van een eigen huis met hypotheek kan een stuk aantrekkelijker worden. Hoe? Door samen met uw vrouw via een der aangewezen instellingen deel te nemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u jaarlijks f 500,— aflost. Dan kunt u hierover een premie van 20% krijgen (maximaal f 100,—). Belastingvrij. Ideaal voor een extra aflossing. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,—. Het maximum spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Hypotheekbanken, Levens- verzekeringmaatschappijen, Raiffeisenbanken en Spaar banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaar plan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting bezits vorming, Postbus 51, Den Haag. j j ADVERTENTIE LEIDEN Met 23 stemmen op zün naam heeft de Leidse gemeente raad gisteravond benoemd tot direc teur van de Stedelijke Fabrieken van gas en elektriciteit ir. H W Brooshooft te Leiden, nummer twee op de voordracht van burgemeester en wethouders. Ir. Brooshooft. die met ingang van een nader te bepalen datum is be noemd als opvolger van jr. Y. Yke- ma. aan wie per 1 oktober ontslag is verleend, is hoofdingenieur A bü de Stedel üke Fabrieken van gas en elektriciteit en hoofd van de elek triciteitsdistributie. Hü is dat sinds 1 augustus 1960. Een jaar daarvóór keerde hü als ingenieur eerste klas terug naar Leiden, waar hü na zün studie ook al een jaar bü de SLF had gewerkt. Ir. Brooshooft is 41 jaar Hü werd op 27 februari 1928 in Dirksland in Zeeland geboren en studeerde na de HBS aan de TH in Delft elektro techniek, waar hü in 1953 inge nieur werd. Vervolgens ging hü in dienst en werd diensplichtig luite nant ter zee bü de Koninklüke Ma rine. Groenoordhal De Groenoordhal kwam deze avond slechts even ter sprake, te meer daar het voorstel tot het vast stellen van een instructie voor de nog aan te stellen directeur werd aangehouden tot een volgende ver gadering. Tegen het aanbrengen van wn wüziging in het raadsbesluit van november 1966 (overdracht van verscheidene bevoegdheden aan B en w. teneinde verhuur van de nal door het college mogelük te maken) had de raad geen bezwaren. Gelet op de plannen van Rotter dam: liet opheffen van de veemarkt en wellicht een contact zoeken met telden, was voor de heer Van Aken (PvdA) aanleiding om erop aan te dringen, dan de raad volledig op de hoogte te houden. Wethouder Harm- sen: „Er is nog geen contact ge- legd. maar zodra dit geschiedt zal de raad volledig worden ingelicht". de nieuwe'wi lgenblad:pteister. voor slechts f.2?= weer lopen zonder pijn. LEIDEN BÜ de in het Diaco- nessenhuis in Leiden gehouden exa mens diploma ziekenverpleging A zijn geslaagd de zusters T. Bal. E. ten Bolscher, C. Brouwer. M. M. A. Bruyn. J. v. Dam. J A. v. Egmond. J J L. Fontein. E Klaver- de Bruin. M H. Kooyman. A. Kralt, P. C. Meyers. C W. de Nie, M. Th J. v. Rün. G A. v. Spüker, J. W Versteeg. D. C. v.d. Weele, M v. Weeren, C. M. Westhof en S. C. v. Wieringen. Tussen zün eerste en tweede Leid se periode was ir. Brooshooft werk zaam bü de Overzeese Gasmaat schappij en een technisch adviesbu reau. Ir. Brooshooft is gehuwd en heeft drie kinderen. Hü dient de Leidse ge meenschap o.a. als bestuurslid van de 3 October Vereen iging. LEIDEN De Leidse Reddings Brigade heeft in zwembad De Over dekte diplomazwemmen gehouden. De volgende leden slaagden: Diplo ma a: J. Zwikker. J. Postma, C. Deegenaars. R. Griffioen, J. Sissel- dorp. C. J. Hoogendük. J. Boom, S. Iterson, C. van Velzen. R. Luyen- dük. J Galjaard. F L J Hogeboom A. G. Zilverentent en H. Klom Diploma b: E. Visser. J. A. M. Hes, C. Bonnet, Y. Ruiter. T. de Romün. A. S. van de Kaay. A. Goddün, H. Wolvers, G. F. v d. Poel, P. Schip per, P. Dronkert, C. P. van Vliet en E. Luyendük. Leiden is op verkeersgebied in last. Waardoor? Mag ik het als leek zeg gen? Omdat men bü vorige vernieu wingen aan de Rünzichtbrug heeft verzuimd oir. de juiste maten te no teren van het benodigde hout en de juiste plaatsen om gaten te boren Als men dat wel had gedaan rege ren is vooruitzien had men alles op maat kunnen bestellen en kunnen uitrekenen zoveel nachten van 22 tot 6 uur hebben we nodig, waardoor overdag de brug voor verkeer vrü is. Maar niet zoals nu gewoon de boel afsluiten en duizenden weggebruikers duperen en Leiden herscheppen in een onafzienbare verkeerschaos, on danks alle uitstekende politiehulp. Menige politieman zal het met mü eens zün: was dit nodig? Leiden is in last. Laat het een les zün voor de toekomst, opdat het dan beter gaat. Deze gang van zaken met de brug is dorps en een stad als Lei den onwaardig. In veel dorpen wordt zoiets beter geregeld dan hier. Een vraag: Hebben vier dodeltjke ongelukken in het Leidse verkeer in één week ir. de verte iets te maken met over tüd geraakte en daar door nerveuze weggebruikers, die an ders misschien minder gehaast gere den zouden hebben? M. J. J. Kerkvliet. Op „dodenweg" Willem de Zwj|- gerlaan Is alweer een kind aangere den. Soms gebeurt het tweemaal per dag. Ik ben zelf chauffeur en weet dus. dat velen even doortrappen als het licht op groen staat om het ro de te ontlopen. De snelheid is hoog. Op de Willem de Zwügerlaan van Van Hogendorpstraat tot de nieuws brug zou ik in het midden graag een hek zien. in plaats van bosjes, waar uit kinderen kunnen komen. Het is ook overzichtelüker en du6 veiliger voor de automobilist. J. Wintertak. IR BROOSHOOFT (Foto LDHolvast LEIDEN Zowel de kanton rechter. mr. W. de Koning, als de officier van justitie, mr. J. Wes- sel, gaven gisteren uiting van hun spijt dat de maximum-straf voor baldadigheid slechts 30,be draagt. Zij zeiden dit in de zaak. die diende tegen drie 19-jarige metselaars uit Noordwij k. Het drietal was ergerlijk baldadig ge weest. In de nacht van de 24-ste augustus hadden zij zowel op de Zeeweg als in de Pickéstraat te gen diverse lantaarnpalen staan schoppen, zodat de verlichting iervan stuk ging Eveneens had- den ze met elkaar een ijzeren paal met een straatnaambord i kromgebogen. Alle drie gaven zü de feiten vol mondig toe. evenals het feit, dat zü destüds per man ongeveer 10 glazen bier hadden gedronken. Hun woord voerder voerde op het politiebureau als excuus aan: „Ach agent, U weet hoe het gaat als je een biertje op- hebt en met z'n allen een avondje uit bent geweest". De officier in zjjn requisitoir: „Een ergerlük geval van baldadigheid. Door hun toedoen raakten tal van lampen defect, met als gevolg, dat er niet alleen veel schade, maar ook een niet denkbeeldig gevaar op de weg ontstond" Het speet hem. dat hij tegen het drietal slechts f 30,- i subs 5 dagen kon eisen. „U boft. dat de maximum boete voor deze vorm van baldadigheid nog niet is verhoogd en ik dus ook aan f30 - gebonden ben", kregen de verdachten van de kantonrechter te horen. Zü zwegen in alle talen. Ze reageerden evenmin, toen de kanton rechter hierna nog zei: „U zult in ie der geval nog wel een flinke schade rekening van de gemeente gepresen teerd krügen". Een 27-Jarlge verkoopleider uit Lei derdorp stond terecht, omdat hü met zün auto op de Engelendaal te Lei derdorp het verkeer in gevaar had gebracht. Hü raakte met hoge snel heid in een slip en ramde als gevolg hiervan een verkeerspaal in de berm. „De rechterweghelft was opgebro ken en daarom werd het verkeer via verkeerslichten over één baan geleid Toen ik aan kwam rüden. sprong het licht onverwacht op rood en doordat ik toen krachtig remde raakte ik in een slip", luidde ongeveer verdach- tes lezing van het geval. „U zag dat de weg was opgebro ken toch reed u ongeveer 100 km u Dat is toch meer dan erg", verweet de kantonrechter. „Zo hard reed ik niet. Hoe komen de getuigen aan die 100 km u", vroeg verdachte. De kantonrechter, na raadpleging van het dossier reageerde, scherp met„U bent al tweemaal eerder ver oordeeld wegens te hard rüden. Als u zo doorgaat loopt het verkeerd met u af en zult u absoluut enige tüd met Uw auto van de weg worden verwüderd". De officier veronderstelde, dat ver- dachte met hoge snelheid door het rode stoplicht was gereden en sterk had afgeremd toen hü op de éénrich- tingsbaan tegenliggers zag aanko men Hü kwam al met al tot de conclu sie. dat verdachte een levensgevaar lijk risico had genomen en eiste zo wel een geldboete van f 100,- subs 20 dagen, als de voorwaardelüke ont zegging van de rübevoegdheid voor de tüd van 6 maanden met 'n proef-1 tüd van 2 jaar Nadat verdachte uiterste clemen tie had bepleit, liet de kantonrechter het ditmaal nog bü een geldboete van f 150,- subs. 30 dagen en een ernsti ge waarschuwing Zebra Een 50-jarige ingenieur uit Katwük reed destijds met zün auto op het kruispunt OegstgeesterwegOranje laan te Rijnsburg een voetgangers- oversteekplaats op. terwül een voet ganger hierop overstak De man moest midden op het pad de pas in houden anders zou hü door de auto zün geraakt. De twee verbalisanten, die de overtreding van zeer nabü constateerden, kwamen op de zitting één en ander nog eens onder ede be vestigen. Evenals destüds ontkende ver dacht ook op de zitting ten stelligste Zün verweer kwam neer op „Er was absoluut geen voetganger die overstak Als die er wel was geweest i zou ik hem wel hebben gezien en zou ik ook vóór de oversteekplaats zün gestopt". „De voetganger stak wel degelük over en zou hoogstwaarschünlük door de auto zün geraakt, als hü niet stil was blüven staan", zo bleven de agenten bü hun verklaringen. Op grond hiervan achtte de offi cier de overtreding dan ook afdoen de bewezen en zei nog: „Voetgan gers trekken in ons land te vaak aan 't kortste eind en als de rechterlüke macht er niet voor waakt, dat zü op beschermde plaatsen veilig kunnen oversteken, zou zü schromelük in haar taak tekort schieten". Gezien de ernst van de overtreding eiste hü een boete van f 100 subs. 20 dagen. „Die agenten knnen .zich toch ook vergissen", stelde verdachte zich nog even te weer „Zü stonden daar met de speciale opdracht op dergelüke overtredingen te letten en een vergissing hunner- züds is dus uitgeslotenweerlegde de kantonrechter Waarna hü vonnis te met f75,- subs. 15 dagen. De vier Haagse taxichauffeurs van 43 tm 49 jaar oud. gaven volmon dig toe. dat zü destüds inderdaad in Alberts Corner een krant ln brand hadden gestoken. Omdat zü bü hun kwajongensstreek door de politie (ge alarmeerd door één van de kelners) vrijwel op heterdaad werden betrapt konden zij overigens moeilük ontken nen. Een excuus viel er ook niet aan te voeren. Wel een betuiging van spüt voor zo n moment van onbezon nenheid. Vooral spüt. omdat zü nu ieder een boete van f 15,- zullen moa ten neertellen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3