ransen loskou te pogen Duitsers in üy!tegen 10 verlaging van oor )lijven belastingen &MÜÉ, Stij gingjtarief ziekenhuizen THUISWERK varkenshaasjes met pruimen Nixon laat zich niet ringeloren De Jong bezorgd over prinsje VAN EGMOND Bontwerken Begrotingsdebat begonnen Erfenis STILTE UIT DE RUIMTE Gemiddeld vijftienenhalf procent VRIJ WARM (herval op halte van NS (Ê)uc/ QUeuiVS ■ericht 1 maart 1860 DINSDAG 14 OKTOBER 1969 No. 32916 EIDSCH DAGBLAD E A E. van Dishoeck pdacteur: D»s. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bjj vooruitbetaling), losse nummers f0.25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 iV DE VOETSPOREN VAN GENERAAL DE men tut /ijn rehffprnau- Harre Koninklijke Hoogheid Primer Beatrix r.A \rrtifpfi flrr SrtUrrUrvim. Primes van Oranje-Nassau. Primes '.an I 1'.. urirM wonende 1e Baam. is gritoren eert kind van hei mannelijk geslacht. Prm* Nederlanden, Prim van Oranje Nassaa, Jonkheer van Amsberg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) P.v.d.A.-fractieleider Den Uyl heeft de begrotingsdebatten vandaag geopend met een aanval op het financieel en sociaal beleid van de regering. Zijn partij is tegen verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari '70 en de verhoging van de btw halverwege volgend jaar. Hierover heeft drs. Den Uyl een motie ingediend. Een gedeelte van de geboorteakte. (Van onze correspondent) iRIJS (GPD) De Franse ministers van Buitenlandse in Schumann en van Financiën Giscard d'Estaing hebben ir in Moskou afgelost om met de Russen problemen van «natieke en economische aard te bespreken, waartoe het inwerkingsverdrag tussen beide landen indertijd heeft ïien. )T zijn vertrek uit de Sow jet-Unie had minister Schumann de hoogste gezagsdragers Podgotrni, Brezjnew, Kosigin en Gro- uitgenodigd tot officiële bezoeken aan zijn land. Voordien de bedoeling dat president Pompidou vermoedelijk het vol- jaar zijn eerste officiële opwachting als Frans staatshoofd Rusland zal maken. spoedig politiek tegenover hen het onderspit moeten delven. En omdat 1 op het binnenlandse front de gaul listische kamerleden als de „wezen van de generaal" toch al ten prooi zijn gevallen aan een klamme ma laise, die ze nog altijd niet weten te overwinnen, zou een al te openlijk echec van de buitenlandse politiek die kater-stemming nog wat doffer moeten maken, met alle psychologi sche gevaren van dien. die nieuwe stappen voor- 5 in Russische richting volgt anse minister van Buitenland ten Schumann welbewust de (e gen. De Gaulle had betreden rder uitgestippeld. Tot dusver Bchumann 111 het algemeen de jatieke erfenis van de gene- owel in het Midden-Osten als nada nauwgezet beheerd. met betrekking tot deze twee stukken die voor Frankrijk itte geen directe levensbelangen de orde stellen de gaullisti- trouw ten top te voeren, hoopt leuwe regeringsploeg in Parijs nrust op het eigen politieke ront geen nieuw voedsel te ge- odat men zich. volgende maand Europese topconferentie in Haag. misschien toch enige akelyke vrijheden met de dog- van de generaal zal kunnen rloven. aanzien van het Oostblok voor Parijs intussen nog een e overweging een rol, wanneer toenaderingspolitiek het gas- il wat verder moet worden in- ikt. Lange jaren is het het en van president De Gaulle ge in Moskou als genuanceerde op te kunnen treden van zekere ngens en aspiraties van de srepubliek zonder daarom de sche vrees voor het „Duitse ge- al te nadrukkelijk te bestra ten beetje angst kon inderdaad Tot dusver schijnen de Russen, als gezegd, zich bereid te hebben ge toond de nieuwe bewindvoerders in Parijs die gevaarlijke dienst te bewij zen door de onderlinge tegenstellin gen over de toekomstige organisatie en de militaire verdediging van Eu ropa niet al te opzichtig te etaleren. Een dienst die hun tenslotte ook wei nig kost, in afwachting van het ogenblik dat de onderhandelingen met de nieuwe Duitse regering zul len hebben aangetoond wat we van die kant eventueel nog kunnen ver wachten. In elk geval heeft minister Schumann voor het moment zyn gaullistische gezicht in de ogen van de rumoerige heethoofden in de party weer even gered om voor de volgen de maand in Den Haag zijn zwaarste beproeving tegemoet te gaan. Want dan zullen de drie huidige opper- chefs van het „post-gaullisme", Pom pidou, Chaban Delmas en Schu mann. met betrekking tot de toe komst van Europa en de relaties met Engeland beslissingen moeten nemen waarbij misschien toch moei- Een deel van de 600 miljoen gril den. die door afstel van de belas tingverlaging zou worden bespaard, wil de PvdA beschikbaar stellen voor de in financiële nood verkerende ge meenten. De socialisten wensen ook verho ging van de successierechten en vermogensbelasting en zullen hier over 'n initiatief onderwerp indienen. Drs. Den Uyl vroeg de regering naar de juistheid van berichten, dat er tussen kabinet en regeringsfrac ties al overeenstemming zou bestaan over de beperking van de belasting verlaging per 1 januari a.s. tot de helft van de operatie De PvdA wil voor de bejaarden een inkomen ter grootte van het netto minimumloon. waarbij de pensioenen voor weduwen en wezen evenredig opgetrokken moeten worden. In een motie vroeg Den Uyl voor 1970 voor de aow- en aww-trekkers een vakan tiebijslag van 6 procent. Tegelijker tijd zou het gehuwdenpensioen van de aow in ten hoogste vijf jaar moe ten worden opgetrokken tot het peil van het netto-minimumloon. Inspraak Volgens drs. Den Uyl faalt het kabinet ook op het terrein van de De socialistische fractieleider be- democratisering. Op het punt van toogde, dat de belastingverlaging de inspraak van de gemeenteraden bij nodige voorzieningen aantast Be- burgemeestersbenoemingen is het ka- halve de gemeenten, die volgens hem I binet in gebreke gebleven. Daarom op een hongerdieet gezet worden.zal de PvdA-fractie initiatief wetten wordt voor krotopruiming, doorstro ming en woningverbetering veel te weinig geld beschikbaar gesteld. Vol gens de PvdA-fractie neemt het aan tal krotten in ons land jaarlijks niet met 25.000, maar met 35.000 toe. Volgens Den Uyl hebben de cao werknemers en de aow-trekkers dit jaar geen deel aan de welvaartsgroei. „Via de verlaging van de inkomsten indienen die de raden en statenleden recht van aanbeveling geven. Drs. Den Uyl is het niet eens met de benoemingsprocedure die de SER voorstelt voor de raad van commis sarissen. De afstand tussen toplei ding en werknemers dreigt daardoor te worden versterkt. Voorts meent de socialistisch# fractieleider dat by zeer grote onder- DEN HAAG UTRECHT (AP. GPD ANP» Minister-president De Jong heeft vanmiddag voor de opening van belasting leggen we nog eens een 1 nemingen regeringscommissarissen de begrotingsdebatten in de Tweede l flinke schep op die toenemende on- moeten worden aangesteld Kamer verklaard dat er ..redenen gelijkheid' voor bezorgdheid" over de gezond- heidstoestand van de jongste zoon van Prinses Beatrix en Prins Claus kwaad om samen met de Sow- lijk te vermyden valt dat de dog- Unie de Duitsers in de positie te '"a's van het gaullisme een paar die politiek zo lang mogelijk waardig zou kunnen blijven. Veren laten In Bonn evenwel bijna een regeringsploeg met Brandt anselier staat aangetreden die. t al te zware complexen, van is in Moskou zelf zijn woordje ra. vrezen de Fransen de greep Russen voor een groot deel te verliezen. Na In Europa eco- Kh al ruimschoots door de Iduitsers overvleugeld te zyn. de Fransen dan ook nog veren zullen hebben gelaten. De plechtigheid van de aangifte van Prins Constantijn droeg een uitermate sober karakter. Het traditionele vertoon van de vor stelijke pasgeborene aan de ambtenaar bleef achterwege. Na de ge boorteakte te hebben voorgelezen bood burgemeester De Ranitz (foto) namens de stad Utrecht een zilveren baby-kapstel aan Bij de aangifte was ook het medische team dat bij de bevalling assis teerde aanwezig. ADVERTENTIE 1Z0MER IN UW SLAAPKAMER Bilt verwacht van heden, tot lenavond: zonnige perioden en de meeste plaatsen droog weer We tot matige wind tussen zuid Widwest. Vrij warm. (Opgemaakt te 12.30 uur) 15 OKTOBER 1969 07.04 uur; onder: 17.47 uur. "lop: 12.44 uur; onder: 19.16 uur **ater in Katwyk: 6.15 en 17.34 'laagwater: 1.17 en 13.27 uur. ■Hunner bestaat uit 18 pagina's (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) Het gemid delde tarief ziekenhuizen voor 1970 zal ten opzichte van het gemiddelde in 1969 naar verwachting stijgen met 151 procent. Het wordt dan ongeveer 53 gulden per dag. Dit heeft woord voerder Valk van het Centraal Or gaan Ziekenhuistarieven Utrecht vandaag meegedeeld. De verhoging betekent ruim acht gulden voor het gemiddelde zieken fondstarief per dag in de derde klas. De klassetarieven voor ziekenhuizen zullen in 1970 gemiddeld 13 \2 procent boven die van 1969 liggen. De ver- pleegtarieven zyn in de verwach- tingscyfers voor volgend jaar extra verhoogd, omdat het de bedoeling is de neventarieven op hetzelfde ni veau te houden. Dat wil zeggen, dat verrichtingen in de operatiekamer, de röntgenafdeling, het laboratorium of de sysische therapie niet duurder worden. Mocht dat toch gebeuren, dan zul len de verpleegtarieven minder sty- gen dan thans is becyferd. Het Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven heeft bij zyn verwachtingen re kening gehouden met een gemiddel de salarisstijging van vijf procent voor 1970. Het overlopende deel van de salarisverhogingen die in 1969 is toegekend, maakt voor 1970 ongeveer één gulden uit van het totaal van f 8.40. waarmee de derde klas-zieken fondstarieven omhoog gaan. ADVERTENTIE) 2JJIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Atelierwerk. Hoog loon. bestaan. De vooruitgang in de ge zondheidstoestand die zich gisteren aftekenden heeft zich vannacht en in het begin van de oc htend niet voort gezet. De Ryksvoorlichtingsdienst deelt mee dat het jongste prinsje, dat Constantijn zal heten, een on rustige nacht heeft gehad. Sinds zondagochtend is het team van artsen, dat waakt over het prinsje, die zich nog steeds in de couveuse bevindt, versterkt met prof. dr. J. I. de Bruyne, hoofd van de afdeling „pasgeborenen" van het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. Het herstel van Prinses Beatrix vordert overi gens goed. Premier De Jong zei onder meer: „Zondagmorgen was er reden tot be zorgdheid. In 't toen verstrekte com muniqué van de geneesheren is dat tot uitdrukking gebracht. Daarna trad herstel in, zoals gisteren werd meegedeeld. Zoals bekend, mynheer de voorzit ter. zyn de heren Beel. De Ranitz en ik hedenmorgen in het ziekenhuis in Utrecht geweest in verband met de aangifte van de geboorte. Prof. Has pels en dr. Drukker hebben mij toen verklaard dat het herstel zich niet heeft voortgezet. Er is op het ogen blik een stationaire toestand, die nog wel enkele dagen kan duren. Voor de zeer velen, die naar mij dezer dagen vooral gebleken is, in tens medeleven zal deze mededeling de bezorgdheid niet weg kunnen nemen. We moeten de feiten echter onder ogen zien Ook de ouders zijn deze mening toegedaan. Gelukkig vordert het herstel van Prinses Bea- 1 trix goed. j Ik wil besluiten, mynheer de voor- I zitter, met het uitspreken van de I wens dat de gezondheid van liet jonge prinsje spoedig een keer ten 1 goede zal nemen. Ik weet namens 1 lanceren van drie bemande ruimte- j allen te spreken als ik de ouder? en vaartuigen in identieke banen. Op de grootouders verzeker van ons me-1 zichzelf is dit geen byzondere pres- d©gevoelen in deze moeilijke dagen" tatie gezien de ervaring dat alle be mande ruimtevaartuigen van Ame- MOSKOU (AP, ANP» —De Rus sen zyn na hun fanfares over de ge- j slaagde lancering van drie ruimte- i schepen met zeven kosmonauten ui- terst zwijgzaam over het verdere 1 verloop en de doeleinden van de drie- lingvlucht. Na enkele koerswyzigin- gen bevinden de capsules zich in vrij wel identieke banen in eikaars naby- heid. Er waren echter vanochtend J nog geen aanwijzingen, dat men voor bereidingen aan het treffen was voor koppelingsmanoeuvres. Inmiddels gaan steeds hardnekki- 1 ger geruchten de ronde doen, dat de lancering van een vierde ruimte- i vaartuig op het programma staat, ditmaal een onbemand. Het kan de 1 bedoeling zyn. dat een experimen- I teel ruimtestation wordt gebouwd met een van de Sojoez-schepen en j dit onbemande ruimtevaartuig, waar na de zeven kosmonauten in twee Sojoez-cabines terugkeren. Ook is mogelyk dat de omloopcapsules van alle drie ruimteschepen tot een proef station worden verbonden en waar na de terugkeer geschiedt in de re tourcabines. Een Sojoez bestaat na- melyk uit een omloopcabine, als werkplaats in de ruimte, een lan ceer- en retourcabine en een instru- menten-brandstofraket gedeelte. Voor zover bekend kan een retourcapsule maximaal vier kosmonauten vervoe ren. Hoe de vlucht verder verloopt, kan echter uitsluitend een onderwerp voor speculaties zyn zolang Rusland zo hardnekkig blyft zwijgen. In Ame rikaanse ruimtevaartkringen zegt men dan ook, dat de waarde van de drielingvlucht niet kan worden be oordeeld aan de hand van de schaar se thans bekende gegevens. Tot nog toe is niet meer gepresteerd dan het Scherpe kritiek heeft de fractie* voorzitter van de PvdA op het hui dige parlementaire beleid en het op- treden van de regeringspartyen. „Er is een kamermeerderheid die met de regering één pot nat vormt. Die ver- artwoordelyk is voor alles wat I het kabinet doet en nalaat te doen". Hij meent dan ook dat dit één van 1 de hoofdzaken is van de politieke versukkeling. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllili'llllllllllllrillllllllllllllllllllllllllllllllllllll ADVERTENTIE lekker eten tips Varkenshaasjes open snijden Licht zouten, snuifje peper, en deze met de pruimen vu Wen. Daarna braden. een goed stuk vlees hoort erbij Breestraat 173 - Telefoon 23337 Het prinsje heeft als voornamen I gekregen Constantyn. Christof. Fre- derik, Aschwin. De eerste van deze vier namen wordt zyn roepnaam: Constantyn Prins Claus heeft van morgen deze namen bekendgemaakt tydens de aangifte in het Utrechts Academisch Ziekenhuis. Gisteren besloot Prins Claus af te zien van de geboorte-aangifte in het Utrechtse stadhuis gezien de gezondheidstoe stand van zyn zoontje. Burgemeester De Ranitz van Utrecht die optrad als ambtenaar van de burgerlyke stand was samen met de twee getuigen, minister van Staat Beel en premier De Jong voor de aangifte naar het ziekenhuis gekomen. Burgemeester De Ranitz vertelde na afloop van de aangifte, gevraagd of het Jonge prinsje naar Koning rika en Rusland tot dusver in de be oogde baan zyn gekomen. UTRECHT (ANP) Twee Duits sprekende mannen, hebben vanoch tend omstreeks vyf uur een overval gepleegd op de halte Rotterdam- Zuid van de Nederlajidse Spoorwe gen en ongeveer 800 gulden geroofd Het tweetal dwong, de lokettist die net tevoren als eerste en enige het stationskantoor binnen was gegaan, de brandkast open te maken. Terwyl een van de rovers de heer Markus onder schot hield greep Constantyn van Griekenland is ver- i de ander vyf geldkistjes uit de brand- noemd, dat de namen Constantyn i kast. Volgens de NS zyn de over- en Christof door Prinses Beatrix en vsllers ..amateurs" omdat ze toeval- Prins Claus zyn gekozen omdat ze aanwezige enveloppen met geld het „mooie" namen vonden. rollen kleingeld over het hoofd- I hebben gezien. WASHINGTON. MOSKOU. SAI GON (AFP. Reuter. AP) ..Ik ver lang evenzeer naar vrede in Viet nam als alle Amerikanen, maar ik zal my niet laten beïnvloedn door betogingen als van woensdag 15 ok tober". aldus president Nixon in een brief aan een student van de univer siteit van Oeorgtown. die het staats hoofd een protestbrief had gezon den. „Luisteren naar de openbare mening is één ding. zich laten beïn vloeden door betogingen is iets an ders". „Als een president betogers zon toestaan hem zyn politiek voor te schryven, zou hy het vertrouwen be schamen. dat anderen in hem stellen. Het zou betekenen, dat de mach! wordt gegeven aan hen. die 't hardst schreeuwen. De politiek, die we nu volgen is gebaseerd op diepgaande studie van alle beschikbare gegevens hoe we dat doel (vrede in Vietnam) kunnen bereiken", aldus Nixon in zyn antwoord aan de student. De Noordvietnamese premier Pham Van-dong. is gisteren voor een offi cieel bezoek in Moskou aangekomen aan het hoofd van een regerings- en partydelegatie. Uit het Leidsch Dagblad van 12 October 1869: Tot leden van het Leidsch Studentenkorps hebben zich tot heden 119 jongelui doen inschrijven, waarvan 16 voor medicijnen12 voor in de let teren. 64 voor de rechten, 9 voor de theologie en 18 voor de philosophic zullen stude ren. Als een bewijs van groote groeikracht vermelden wij, dat een kastanjeboom op het terrein van 's rijks ijzergie terij te Delft opnieuw bloeit en reeds ver ontwikkelde bla deren en knoppen vertoont.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1