jojedenonderwijs jmuleert de {langstelling GOEDKOOP ALARMAPPARAAT MOGELIJK EEN UITKOMST VOOR VELE OUDERE MENSEN AWAY Piraat" doet veel aan luisterbinding «lelbaar grwijs is f^van ouderdom Succes voor Veronica dankzij falen Hilversumse legale stations The Runaways maakten eerste grammofoonplaat Gedichten Bijbrengen Ingepast Programma Leython Ekseplion in Noordwijk fe 11 OKTOBER I960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 9H ARIE DE JONG schooljaar 1* weer begonnen, onderdduizenden volgen weer onderwijs. Dit middelbaar i ziek van ouderdom. Door de mammoet is nog gepro- oude man weer te laten func- Er is echter niet veel veran- )p sommige punten zijn we d<oor hmoetwet iets vooruitgegaan <in- ïvan een atheneum?) op andere achteruit i vermindering van re ontplooiing in de hogere klas- pe basis van waaruit onderwijs i wordt is echter nauwelijks Ld: wat dat betreft is de mam- ft te vergelijken met de btw: kin*. maar de vooruitgang is fchtig. 'og steeds worden de lessen ge- als hooroolleges. Bovendien is één de baas: de man vóór de weet alles en de bedoeling is een deel van zijn kennis over- De man voor de klas praat, de trlingem luistert. Als ze wat jf te vragen hebben, laten ze er- t ze de leraar begrijpen; len ze dat een detail uit de doe- it gedaan, maar daar blijft het ijektonderwijs daarentegen be- bijbrengen van kennis door geestelijke inspanning, eigen en teamwork. Een bepaald ge in de leerstof moet echter nog oude normen gegeven worden, werkcolleges natuurlijk zouden i bevorderen dat de leerling ken- |gt (talen). De leraar is bij het onderwijs niet langer een solis- kennisoverdrager. maar begelei- i de leerlingen. Hij moet ze hel doeken. Hierdoor wordt de be- voor een onderwerp gesti- bovendien kan de leerling zijn „richten." Doordat in elke groep (groep van leerlingen die n bepaald projekt werken) taak- ng en coördinatie moeten zijn. keert een leerling zich in een ge let werk van een projektgroep te agen moet elk lid ervan initiatief aan zelfstudie doen op zijn ge- een aandeel leveren. De lieden merken dat leerlingen dan niet teld kunnen worden op presta- ibben het mis. Er kan bepaald dat een leerling een aantal pro- gedaan moet hebben van uit- fnde variëteit om een soort [raad" te halen (over te kunnen lit moet worden beoordeeld door ojektraad i.p.v. lerarenvergade- die n.a.v. verslagen, die leerlin- "er hun studie geven en beoorde len leraren van die verslagen en Uandeel van die leerling zijn oor- fcfeft Studieduur is van geen be geer; wat de een doet in vier loet de ander in zes. Er moet ech- W naar een bepaalde wetenschap- a hoogte worden gewerkt. Boven doet het onderwijs, dat niet in de ttvorm gegeven wordt basison- V gelijke tred houden met de pro- van een leerling. komt dus genoeg materiaal vrij p> leerling te kunnen beoordelen kerkt dient ook nog te worden dat terhng kritischer wordt door pro- Jderwijs en dat zijn geestelijke ont leg wordt bevorderd. Projekton- k is niet gebonden aan vastge- I lesuren het basisonderwijs daar- 1 natuurlijk wel) en gebeurt in andere groepen; het kan gege- %en worden in de scholen. Be- I het beoogde projektonderwijs betere mogelijkheden gescha- •orden voor lichamelijke oefening fctieve ontplooiing. experimenteren op het gebied F Projektonderwijs is al verder hen denkt: helaas hoofdzakelijk op hiteiten en hogescholen, maar 'e School voor de Journalistiek in ut. i^rste experimenten kwamen van jjenaamde kritische universiteiten ;sl (Amsterdam. Nijmegen). In oktober 1968 kwam ..Aantekeningen voor een Radenuniversiteit" uit (KRU- Nijmegen) en kort daarop plan „Bin- nenbest" van de School voor Journalis tiek. Daarna ging het echt ..bruisen" in Delft. Tilburg. Groningen. Amsterdam. Nijmegen en zelfs Leiden. Er kwamen ontwerpen waarvan sommige zelfs al zijn uitgevoerd: Ontwerpprojekt Scheikunde-Gromn- gen dat een democratische opzet op we tenschappelijke basis beoogt met inter facultaire projekten en als doel het op doen van ervaring; Bedrijfskunde-Eindhoven praktijk en training, uitdieping van het vakge bied; selectie, democratisch en met tests; samenwerking met andere rich tingen en stoomcursus voor (theoreti sche) ondergrond; Sociologie-Utrechtalternatief pro- duktiesysteem en opleidingscentrum, zelfontplooiing, centraalstellen van de mondigheid van de studenten, zinvolle activiteit, selectie op basis van de be langstelling en niet op beoordeling; eigen beslissing voor doorgaan met stu die bij slechte resultaten: aelfselectie; Theologische faculteit-Tllburgal vanaf 1966-'67 continu leerproces, ge spreksvorming, projectonderwijs; krite- rlum voorkeur van de student; groep (projektgroep) bepaalt het thema, breinstormen als warming up enz Fakultelt der letteren-projektgroep Alberdinck Thym-Nymegen: groepen met ..gespecialiseerden" en „byvak- kers"; alleen nog in doctoraalfase pro jektonderwijs o.l.v. hoogleraren, weten schappelijke staf nog niet; wetenschap pelijke kennis door geleide zelfstudie. Keuze door projektgroep zowel buiten als binnen universiteitsband. Groepsge wijze selectie; samenwerking projekt- groepen onderling. Medische fakulteit-NUmegen alter natief voorstel. Sociologie-Tilburgprojektonder wijs plus inspraak Bouwkunde-Delft: ontwerpoefenin- gen. initiatief bij studenten, stafleden en hoogleraren. Studenten in projekt- groepen van verschillende jaren en diffe rentiatie; begeleiding door een sociaal- psycholoog. uitnodiging van deskundi gen. centrale commissie met uiteinde lijke organisatie, bepaling tijdsduur en individuele beoordeling (voorlopig). School voor de Journalistiek- Utrecht plan Binnenbestinmiddels is dit plan al uitgevoerd tot enthousiasme van alle betrokkenent!) De bezwaren waren: de hiërarchie, de abstractie (er wordt wel geabstraheerd, maar de ab stractie wordt verder niet aan de prak tijk gespiegeld!), individualisme en dog matisme. Bezwaren tegen de vorm examens, tentamens, hoor- en werkcol leges, stages, excursies belangstelling van de studerende wordt in de loop van de studie verhuld. Het projektonderwijs moet samenwerking te zien geven tus sen leraar en leerling; studerende be paald keuze, docent is medewerker. Het projektonderwijs kan zeker worden ingepast in het huidige systeem Allereerst vervalt een aantal lesuren, zodat vijf ochtenden per week met drie a vier lesuren totaal 16 volstaan kan worden. „Huiswerk" vervalt groten deels, zeker een groot deel van het „stampwerk." Er moet echter een goed overleg zijn tussen leraren en leerlingen en ook met de gemeente (financiën!) Momenteel hebben de leerlingen niets te zeggen, maar door projektonderwijs krijgen ze verantwoording en hebben recht op inspraak en medebeslissing. Geconcludeerd kan worden dat projektonderwijs zeker mogelijk is, al zal het enige heilige huisjes en tradities kosten; nu kijkt men er nog vreemd te genaan. maar echt het moet! (Degenen die meer over projekton derwijs willen weten kunnen informaties krijgen by Arie de Jong. Ambachtshe renweg 16 in Zoeterwoude» Altorui is een onregelmatig verschijnende pagina in het Leidsch Dagblad, waarin lezers kunnen schrijven, tekenen of fotograferen over hun hob bies. zaken die hen interesseren, verontrusten of waarover ze meer willen weten Altona werd deze keer samengesteld uit bijdragen rnn Arie de Jong; Inlichtingen over mogelijkheden om in Altona te schrijven bij Henk de Kat of Hein Elbrink. redactie Leidsch Dagblad. ROBERT BRIEL Wat Nederland betreft gaat het eigenlijk maar om twee radiostations waar muziek in zou kunnen zitten: Ve ronica en Hilversum 3 Al sinds jaar en dag trekt Veronica de liefhebbers van de lichte muze. hetgeen de oude radio- bonzen er toe bracht Hilversum 3 in stelling te brengen. Het ging daarbij voornamelijk om de dichtbelegde re clame-boterham By de invoering van Ster-reclame op de radio verwachtte men zelfs dat de adverteerders van Veronica zouden wegtrekken en dat de piraat een na tuurlijke commerciële dood aou sterven. Aanvankelijk bleek Hilversum 3 een grote trekpleister getuige de luistercij fers. Dit succes bleek niet van lange duur: de luisterdichtheid van Hilver- surns popstation daalde; en daalt nog steeds De adverteerders verliezen daarom steeds meer de belangstelling. Het succes van Veronica komt voort uit het falen van Hilversum 3. Veronica hanteert strikt de voor-ieder- een-aanvaardbare muziekformule. De non-stopprogramma's worden slechts onderbroken door wat men in vakter men stripshows noemt, dagelijks terug kerende programma's op dezelfde tijd en van dezelfde disc-jockey. Met deze stripshows krijgt de zender een eigen gezicht. Het gebruik van gezongen „jingles," waarin op naïeve manier de kwaliteit van het radiostation wordt be zongen, maakt dat eigen gezicht nog duidelijker. Een onderzoek in de VS wees uit dat het gebruik van deze „jingles" zorgt voor een hogere luisterdichtheid. Uitgaande van de gedachte dat de luis teraar makkelijker een radio afzet dan aan, wordt er weinig variatie aange bracht In de te draaien platen: de mu ziek van Veronica ligt op één lijn. Dit systeem is in de loop van de Jaren ver beterd vooral onder invloed van de En gelse piratenzenders. Een handige zet van de zender in de Noordzee was ook de invoering van de nieuwsflitsen net een paar minuten voor het hele uur wanneer Hilversum de ANP-berichtensluis open zet De behoef te aan het Hilversumse nieuws werd daarmee op niet te verwaarlozen ma nier doorkruist Veronica doet veel aan luisteraars- bindfhg. De disc-Jockev is geen anonie me persoonlijkheid die alles van een briefje voorleest, maar besteedt steeds de grootste aandacht aan zijn „gim micks" en aan de verzoekjes. Met de „drlve-in-shows" komen ze zelfs naar de mensen toe. Om terrein op de piraten te kunnen winnen, heeft Hilversum heel wat ge probeerd Eerst werd station 3 van de FM-band gehaald, waar het voor de luisteraars die bereikt moesten worden, onbereikbaar was. Het succes was ook nu weer tijdelijk. Grove fouten die ge maakt werden: programma's werden weer in hokjes Ingedeeld een soul-pro- gramma. een chansons-programma etc. Bewondering verdient de houding van de VPRO die zag dat het misging, maar later helaas toch weer meedeed en eind 1968 kwam met een rapport van Peter Flik. die de voorwaarden voor een popzender opsomde. Begin dit jaar stak men in Hilversum weer de koppen by elkaar voor een nieuwe opzet. Die opzet betekende dat er alleen maar aan de programma's werd gesleuteld. Veronica is tot nu toe de lachende win naar gebleven. Meneer Koomans uit de Roombur gerlaan 57 heeft een alarmeringsappa raat in elkaar gezet, waarvan hij ge looft dat het voor veel mensen een uit komst kan betekenen. Hy kwam hier toe na het lezen van een artikel in de Telegraaf. Daarin stond dat er Jaarlijks zoveel overvallen plaatsvinden, vooral op oudere en afgelegen wonende men sen, waar deze geen passend antwoord op hebben Ja. een alarmtoestel, maar dat kost op zyn minst honderden gul dens, becijferde de Telegraaf. De heer Koomans zette dat aan het denken. Hij heeft nu een installatie vervaardigd die iedereen voor een krats kan an wat hem betreft mag nabouwen. De heer Koomans gaat ons voor naar zijn achtertuin. Meteen vallen daar de draden op. die kris kras op borsthoogte over het gras zijn gespannen. Er loopt een draad op een halve meter van het tuinhek, en er zyn een paar gespannen om een pereboom heen. „De Jeugd uit de buurt was altijd op de peren uit. Meerdere malen heb ik er één in de tuin gesnapt bij de boom. Vroeg Je dan wat hij daar deed, dan zei hij „Krijgertje spelen meneer", zo ver telt de heer Kooman. Om van dat ge loop in zijn tuin af te zijn. heeft hij zyn alarmtoestel achter zijn huis in praktyk- gebracht. De hele mop is loopt er iemand tegen één van de strak gespannen draden aan, of duwt hy het tuinhekje er byvoorbeeld tegen, dan trekken de touwen een zeke ring uit het alarmeringsapparaat, waar door er een bel gaat rinkelen Tegelyk floept in de tuin het licht aan. ..En het helpt goed", verzekert de heer Koomans zyn simpele vondst is overal toe te passen, gelooft de uitvinder: voor een raam enz. Door zwarte draden te ge bruiken zyn ze s' nachts nauwelyks te zien. Zo op het eerste gezicht ïyken er toch ook wel nadelen te kleven aan het toestel. Als de heer Koomans byvoor beeld zelf de tuin in of door wil, moet hy eerst alle draden loshaken. „Maar wy gaan noodt achterom", zegt hy zelf. Ook als hy en zyn vrouw niet thuis zyn, Ls het apparaat lastig te gebruiken. Als er in hun afwezigheid dan iemand te gen de draden loopt, biyft de bel lawaai produceren, tenzy de buren bereid wor den gevonden de stekker uit het stop contact te halen. „Maar wy gaan byna nooit 's avonds uit", ontzenuwt de heer Koomans ook dit bezwaar, zyn appa raat gebruikt hy louter als afschrikmid del tegen jeugdige perendiefjes, De heer Koomans is technisch onder legd en als gepensioneerd ambtenaar van de scheepvaart heeft hy ook tyd te over om zyn ideetjes uit te werken Eens hoopt hy ook nog eens toe te ko men aan zyn freeweel-fiets, zoals hy die indertyd in Indonesië maakte en tot zyn volle genoegen bereed. Rondom de as van deze fiets zit een veer die je door terug te trappen kunt opwinden. Is de veer helemaal opgewon den, dan is het: voeten los en hop. daar schiet de fiets op eigen gelegenheid voor uit, tot de veer is afgelopen De heer Koopmans toont de zekering win het alarmtoestel. Tot 34 oktober voor 18 MTN en 18 PLUS Woensdag- en donderdagmiddag van 3.30-5.30 uur woensdag- en vrydagavond van 7.30, dinsdag-, donderdag-, zaterdag en zondagavond vanaf 7 45 uur sociëteit: 12 oktober Uit! goed voor u 17 oktober beatavond m.m.v. Blue Planet; 18 oktober Discobal 19 oktober U8A. Verder nog iedere zondagmiddag van 3-6 uur dansen in de discobar. De Leidse beatgroep The Runaways (hier genietend van de gezonde buiten lucht in een Hollandse duinpan» heeft een plaatje gemaakt. Een grammofoonplaatje de eerste ling. In het Limburgse Wittem hebben zy in een klooster (vanwege de natuur lijke galm daar» twee eigen nummers opgenomen: "She" en "Where we come from". Binnenkort verschynt deze zwarte schyf op de markt. Als wy goed zyn in gelicht, zal daar wel enig stuntwerk aan te pas komen. De plaat is verpakt in een witte hoes met een Jo Spierachtige tekening. Nog enkele gegevens: „Where we co- me from" is bedoeld als a-kant, het la bel waaronder de plaat verschynt heet „Antilope" en de producer was Gert Jan Leenders. Natuuriyk hopen de Ru naways die een repertoire hebben van Beach Boys tot Moby Grape dat hun plaat het zeker in Leiden een beet je zal doen. Frans Zaalberg (bas), Tomas Couzyn orgel), Gerard Harteveld (gi taar), Dick Floryn (drums) en Jonas v.d. Zeeuw solo-gitaar). EENZAAMHEID Alleen. Wachtend op iets dat slechts tén je kan geven. Hopend op iets waarvan Je weet dat het nooit komen zal dat is eenzaamheid. VERLOREN LIEFDE Ik wilde dat Je naar me keek Je rilde maar de wind was stil de sterren aan de hemel waren bleek je zei iets wat een man nooit horen wil het bons te in myn hoofd en sloeg me el ke keer het liefst was ik verdwaald in verre lanen je ogen leken een oneindig meer en ik wist dat ik verdronk in al Jouw tranen. Lucas van L. OP 12 OKTOBER KOMT de bekende Haarlemse pop-groep EKSEPTION naar de Beurs in Noordwyk. Het afgelopen half Jaar heeft deze formatie nogal car rière gemaakt. In maart 1958 richtte Huib van Kam pen „The Jokers" op. een groep die de basis werd van het huidige EKSEPTION. want ook Rein v. cL Broek speelde in The Jokers. Hoewel de groep een vry grote bekendheid in Haarlem had, besloot men in 1965 de naam te wyzigen in EKSEP TION. In april 1968 kwam een sextet-be zetting tot stand. De groep maakte twee platen voor het Imperial label (Talk About Tomorrow en From Afri ca with Love» en kreeg vervolgens een aanbieding van de N.V. Phonogram na een Indrukwekkend optreden tydens het Loosdrecht Jazz Concours, waar ze de eerste prys wegsleepten. In Juni bracht EKSEPTION zyn eerste LP uit, die mo menteel in de LP top tien op de 4e plaats staat

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17