ZEPPELIN BOVEN LEIDEN TRIJKIJZERS en RAMMOFOONS VEERTIG JAAR GEEEDEN -13 OKTOBER 1929 terdams huis kraakt onder: Brieven van Zebedeus LEïDSCH DAGBLAD PAGINA 13 VEERTIG JAAR GELEDEN, op zondag 13 oktober 1929. voormiddags te kwart over elf, voer de „Graf Zeppelin" boven de Hoogstraat te Leiden. U ziet het aan de spreuk, die zich ook nu nog in de kroonlijst der huizen tot aan de Nieuwe Rijn bevindt: „De trouw der burgerij" etc. Een majestueus gezicht, die zilveren „sigaar", waarvan de komst reeds vóór men hem zag door een intens brommend ge luid werd aangekondigd. Iedereen was toen in Leiden en omstreken, ja in geheel Ne derland, op de been; honderden bevonden zich met verrekij kers op de daken om het luchtgevaarte toch maar zo lang en zo goed mogelijk in de gaten te houden! oktober 1929 koerste een Zeppelin boven Lei- Ie voorgrond huizen aan de Nieuwe Rijn, o.a. met een spreuk in de gevel, herinnerend aan brand in Leiden. De toren van de Mon Père- e Haarlemmerstraat is verdwenen. Deze kerk le jaren dertig plaats moeten maken voor het zwembad in i.eze straat. Het torentje rechts i de Zijlpoort. ventiende-eeuwers had die zwarte jurken aan, icel. Die hielden ze ijs- jaar aan. zonder ze te tfaar de kragen, die wa- er wit, feilloos gesteven millimeter geplooid. Dat hiermee". J. Bleeker in de Amster- itistraat laat een gerib- zien met een bijpassend, ibbeld rolletje. Dat zeven- iwse plooiplankje is nog onderdeeltje van haar verzameling, die in de he- bekend isstrijkijzers en met strijken, plooien en maken heeft. Dat betekent meer dan twaalfhonderd ifjes, pijptangen. wankel- i strykbakken en strijkstenen 5 het zo solide Amsterdam- (fngzamerhand doen steunen onder de duizenden kilo's Bleeker verzamelt strijk- it ze strijken haat. Wei- merkwaardige reden, maar een mogelijkheid tot het van een zo walgelijk de wekelijkse strijk, it twintig jaar geleden een koperen ijzer. Van zo'n ki- L Gewoon decoratief op de en. Dat ding dat troostte achter de strijkplank stond. ik naar die koperen kolos acht ik: ,,'t Is in ieder geval at. dat ik met dat loodzwa- liet hoef" De kracht van het ienken tag ze nog eens een leuk, de- ijzer in een rommelwinkel- ocht het voor een tientje of ierde kwam te voorschijn uit roest op het Waterlooplein. je wat? zei ik tegen m'n ga strijkijzers verzamelen", het niet erg. „Als je er tien, mekaar krijgt, is het mooi, Nu heeft ze er meer dan nderd. Een speciale „stryk- werd ingericht en de fami de „salon" missen voor de i mevrouw. er we op de bel drukken by Bleeker. moet ze eerst nog ar handen wassen, want we n Juist tijdens het poetsuur- dat koper moet je bijhouden, van de dag poets ik. Dat jaren bezig. Ik heb er ge il baantje aan. We krijgen ne handdruk en alsof iemand mopje van een bandrecorder ïdrukt, zo begint mevrouw zonder ophouden en voert haar wonderlijke col- nt nauwelijks lopen in wat salon was. Je struikelt bijna comforts en yzers; niettemin mevrouw Bleeker haar spijt feit, dat ze maar een paar huis heeft. Er zijn er 250 uit- Voor tentoonstellingen. Bleeker vertelt in het geschiedenis van het stryky- historie die ze zelf heeft whterhalen, want er is géén it over. Een alinea in een °ver antiek is bepaald geen hij het opbouwen van een hng. e zon bmeinen gebruikten al strijk je lieten ze warm worden in Door de perfect ronde ste nen te wrijven en te draaien over het te strijken goed, bleven ze warm. De oude Chinezen hadden hun .strijk dozen". Open bakjes, waar ze kool tjes in stookten, met een steel. Met de vlakke onderkant schoven ze over de stoffen heen". „In Nederland begon het met gewo ne ijzeren blokken, die er uit zien als briketten. Ze werden in het vuur ge gooid en er met een tang uitgehaald. Lekker zwart en vies. Het strijkgoed èn je handen werden er smerig van, dus wat later, in 1600, maakten ze dezelfde „briketten" met ijzeren „lus sen" erop, waardoor je een beugel kon schuiven als ze uit het vuur kwamen. Dan bleven tenminste je handen schoon". „Wat verder in de ontwikkeling zie je de yzers komen, die in het geheel niet in het vuur hoefden. Ze kregen een „luikje" wardoor je een heet ijzeren blokje naar binnen choof. Terwijl het ene blokje al strijkend afkoelde lag het volgende alweer te gloeien in het vuur". „Dan de ijzers die warm bleven. Ze werden gestookt op turf bijvoor beeld". Mevrouw Bleeker wijst op een rijtje ijzers, die wel vijfmaal zo groot en tienmaal zo zwaar zijn als onze licht- gewichtjes. Aan de voorzijde enorme .schoorstenen', als afvoer. Dan ko men de gas- en spiritusyzers en ae apparaten, die op butagas of petro leum werden gestookt. Ruimte Wanneer mevrouw Bleeker een maal begonnen is met haar verhaal, houdt ze niet meer op. Je hoeft niets te vragen, ze praat maar door. Be halve wanneer je opmerkt, dat de Sarpathistraat toch in het universi- teisplan ligt. Dat de huizen tegen de grond zullen gaan. Dan wordt ze stil. Even maar. „Ja, dat is een ellende over een Doch nu een kort historisch over zicht van deze luchtgiganten. Tot en met de LZ.6, in 1906 nog met ópen cabine, maar daarna alle met een steeds luxueuzer ingericht gesló ten verblyf met grote ramen, waar voor naar de trant dier jaren zwa re fluwelen gordijnen-met-balletjes franje waren gedrapeerd! Voor het eerst in de geschiedenis nam een Zeppelin, de LZ.13, in de zomer van 1912 aan de vlootparade op de Oostzee deel, waar „der Kai ser" vanaf zijn jacht de „Hohen- zollern" de parade afnam. Natuurlijk werden ook de Zeppe lins tydens Wereldoorlog I ingezet, met het gevolg dat er in oktober 1916 en januari 1918 twee Zeppelins bo ven Londen brandend werden neer geschoten, evenals in 1917 een boven Frankrijk, terwijl er intussen tijdens noodlandingen verscheidene wa ren vernietigd. Doch de werven te Friedrichsha- fen en elders in Duitsland, gingen geregeld door nieuwe luchtschepen te bouwen, ook al was Graaf Zeppe lin, 79 Jaar oud op 8 maart 1917 overleden. Na zijn dood ging het bestuur van de Zeppelin-Werke" over aan in 1924 als president-directeur werd benoemd. Dr. Hugo Eskener, een wis kundige en econoom, die reeds in 1908 in dienst van de Zeppelin maatschappij was getreden. AJ verder en verder voeren de Zep pelins na ,de Wereldoorlog I. ook naar Zwitserland, Spanje. Turkije, Zweden, ja zelfs, non-stop, naar Zuid-Amerika. tot de „Graf Zeppe lin" de LZ127 In oktober 1929 een wereld-rondreis, onder comman do van Dr. Eckener maakte, welke reis ook over ons land en op 13 ok tober bovenLeiden ging. Op deze wereldreis ging als énige Nederlandse passagier Jhr. Molerus, een journalist en schrijver van do cumentaires, mee. Om énigszins een idee te krygen hoé enorm-groot dit luchtschip was: in het kleine rechthoekige stukje op de rechter foto vooraan onder de neus. waren de gezelschapszaal ja zé&l-waarin o.a. een grote witgelak te vleugelpiano en verscheidene clubfauteuils, tafeltjes en zo stonden. Voorts de intieme eet-corners èn de slaapcabines voor iedere passa gier één, plus de kombuis! De be manning sliep achter fci het schip, een minder-competente leiding, tot waar ook hun eetzaal was. De leng- Deel van het interieur van het immense luchtschip: salon en eetzaal. Da be! fhaft rgu Ze&eieas het froratmrt&raéBt vaa Antwerpen, Zó hielden de Vlamingen de moed er in bij het bombardement van de stad gedurende de eerste wereldoorlog. te van het schip was 234 meter dat is om het u plastisch voor te stellenméér dan vier Leid- se Stadhuistorens (57 meter) -boven op elkaar gestapeld Let u bovendien eens op het nor male vliegtuig dat u achter het luchtschip als een stipje ziet. Dat be geleidde het luchtschip als een hof felijke geste van onze regering zo lang het boven ons land en territo riale wateren voer. En wilt u enkele technische gege vens? Zie hier: lengte dus 234 m Doorsnee 30H m., 5 cylinder May- bach-motoren van elk 530 PK. kar kas: aluminium met canvas. Gas vul ling het hoogst brandbare water stofgas. En enkele exacte gegevens over deze wereldreis: duur 20 dagen 12 uren en 20 minuten. Afstand: 34.200 KM. Bemanning: 41 pian. Passagiers 20. De route: Friedrichshafen La- kehurst —Los Angeles San Fran cisco —Tokio —Moskou Fried richshafen. Dr. Eckener was beslist een anti nazi, evenals de wereldberoem de ruimtevaart-expert Wernher von Braun! Eckener werd dan ook in 1938 als president-directeur door Hitier afgezet, waarna hy „stil" leef de tot na de oorlog en hy in 1947 naar Amerika emigreerde, waar hij bij de Goodyear Tire and Rubber Company voor het doen van lucht- vaartresearch in dienst trad. In 1954 keerde hij ziek naar zijn geliefd Friedrichshafen terug, om daar, 86 jaar oud, op 13 oktober van datzelfde jaar te overlijden. Dus op de kop af precies 25 Jaren nadat hy boven Leiden voer Het is heel begrypeiyk dat de Zep pelins, waarvan de Vlamingen met hun onverwoestbare oubolligheid, tydens Wereldoorlog I zongen En komt er dan een Zeppelin Zeppelin, Zeppelin Dan kruipen wij de kelder in De kelder in/ hun gevechtswaarde door de grote trefbaarheid en hun roem als ver- keersmedium hebben overleefd! Deze luchtschepen, waarvan de snelheid slechts 100 tot 110 kilome ter per uur was, zyn totaal wegge vaagd dcor de „gewone" moderne vliegtuigen met hun super-snelheid, en comfort, ook el staan daarin geen vleugel- piano's. Om van het super- sone straalverkeersvliegtuig Concor de maar t.e zwijgen!! De computer snelheid en expansie van deze tijd! DOLF SCHNAAR •••-- Een oergeestig echt-vlddms boek je, tekenend voor de mentaliteit der luchtige Vlamingen, tijdetis het bombardement door de Zep pelins in 1914 is ,J)e belangheb benden van het bombardement," met de ondertitel „Brieven van Zebedeüs". dat in 1915 verscheen met de aanbeveling„Vlamingen meug de Antwerpsche truut? Koopt er voor de soldaten aan 't front, voor de krijgsgevangenen en geïnterneerden! Laat de jon gens 'n keer lachen, 't Zal hun deugd doen!" Uitgegeven door Jos Goudswaard te Antwerpen, doch als een echt tijdbeeld van toén: als „Belgisch ln 1968 werd Duitslands laat ste Zeppelin ongeveer 70 jaar na de bouw van de eerste aan Japan verkochtwaar het lucht schip voor reclame-doeleinden ge bruikt wordt. Deze Zeppelin was 48 meter lang en woog 8.000 kg. vluchteling." zoals dezen toen heetten: „tijdelijk Weimar straat 165-Den Haag." Een boekje dat nu alieen nog an tiquarisch te krijgen is en ge drukt werd te... LEIDEN b{j „de Boek-Courant en Handels drukkerij. JJ. Groen en Zoon." Die „relatiën of opdrachten" zocht. Telefoon493! poosje zullen we hier weg moeten. Een eindje verder in de straat zyn de ramen al dichtgespykerd. Maar in een nieuwe flat kun je al die kilo's yzer niet kwyt. Bovendien, waar kryg ik zo'n groot huis voor ons drietjes?": vader en moeder Bleeker en zoon Nanno. „We hebben al zo vaak geprobeerd ruimte be vinden. Maar we hebben geen cent; we kunnen toch geen ten toonstellingsruimte kopen? Of huren? Al ons geld zit ln de verzameling Soms namen m'n man en lk de gek ste by baantjes. We hebben wel kan toren schoongemaakt om aan geld voor colleotle-uitbreidlng te komen. Een eenvoudige vraag aan de heer des huizes leidt tot een verbluffend antwoord. „Hebt u dat allemaal over voor de verzameling strykyzers van uw vrouw?" Zeer lakoniek komt er uit: „Ja. maar ik heb ook een ver zameling. Ik spaar oude grammofoons Dus wat die ver zamel woede betreft begrijpen we elkaar". lij ook! Dat wordt zo losjesweg gezegd. Zoon Nanno, 24, student economie, knikt flauwtjes. Hy verzamelt óók. Ook grammofoons. Wanneer we nóg hoger klimmen, naar de vierde etage rollen we na de „strykyzersalon" ln de tweede verbazing: meer dan Mevrouw Bleeker bij een klein deel van haar unieke verzameling. 200 grammofoons met hoorn van hier tot gunder, houten, koperen, met wasrollen. poppen met ingebouwde grammofoon, opvouwbare grammo foons, kasten vol met de eerste Edi- son-platen van een halve centimeter dikte. De heer N Bleeker zet een plaatsje op. Hy moet er eerst voor slingeren. Dan galmen over de zolder etage opnieuw de eerste klanken, die ooit aan het begin van deze eeuw- uit het wonderkastje klonken. Drieduizend oude platen, duizend wasrollen staan keurig gerangschikt in speciale kastjes. De heer Bleeker stapt kalmpjes door zyn heiligdom. Zyn vrouw fungeert opnieuw als gids. Nanno is er eigeniyk mee begon nen. Toen hy tien was verpatste hy zyn elektrische trein voor honderd gulden en kocht er d ertien oude grammofoons voor. Die ging hy in en uit elkaar zitten halen. Myn man hielp hem er by en zo is het begon nen 's Avonds tygt de familie Bleeker aan het werk. Gedrieën poetsen ze dan. Het Brabants bontje gaat van de tafel en op een zeiltje wordt de verzameling onderhouden. Mevrouw poetst strykijzers of treefjes, meneer koperen hoorns of hy repareert mo tortjes, want alle grammofoons (moe ten) werken. Nanno heeft tegenwoor dig de meeste tyd nodig voor z'n studie en zyn meisje. Het leven van de familie Blee ker staat in het teken van de collec ties. „We houden onze vakanties via de lulzenmarkten. We rekenen pre cies uit, dat als we hier donderdags- avonds weg gaan, dat we dan vry- dags de markt in Luik kunnen doen en zaterdags in Parys en zondags in Het mag voor ons gerust plen zen in de zomer. Als we met iets moois thuiskomen is onze vakantie goed Uit met de pret De verzamelingen van de heer en mevrouw Bleeker zyn bekend tot in Japan. Diverse musea hebben zo nu en dan een klein deel van hun collecties in huis. Mevrouw Bleeker houdt lezingen over haar yzers, me neer Bleeker wordt gevraagd op ex posities. Niettemin zyn deze even merkwaardige als unieke collecties gedoemd te verdwynen. Als de fami lie Bleeker maar een flatje moet is het uit met de pret „En daar heb je dan eigeniyk je hele leven aan gewerkt", zeggen ze allebei spytig.. „Was er maar eens een oude school, of een andere ruimte" Misschien zal de verzameling met een paar jaar, of eerder in het buitenland zyn. Verspreid over de immer op antiek Jagende Amerika nen en de kleinere verzamelaartjes in Frankryk, België. Duitsland, En geland. Want in de twintig jaar dat de heer en mevrouw Bleeker speu ren naar grammofoons en yzers, in de twee decennia, dat ze nu al poetsen, stoffen en repareren, is er nooit iemand geweest, die het belang- ryk genoeg vond geld te steken in een expositieruimte Geen gemeente bestuur, geen kunststichting. Mis schien is Nederland daarvoor net iets te klein?

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13