Jaartallen boekje halve eeuw KLM JERRY SHAW: piloot eerste KLM-vlueht f ijf tig jaar burgerluchtvaart in Nederland De oude hangar met zijn rustende vogels. 7 oktober 1919: Oprichtingsacte ge passeerd. 18 mei 1920: Eerste vlucht Amster- dam-Londen. i 1 september 1920: Opening dienst Amsterdam-Bremen-Hamburg. I oktober 1924: Eerste vlucht Ara- sterdam-Batavia. 15 juni 1927: Eerste intercontinen tale chartervlucht (met Van Lear Black naar Batavia). II oktober 1928 Proeflynvlucht Amsterdam-Batavia onder Iwan Smirnoff. 12 september 1929: Opening lang ste luchtlijn ter wereld Amsterdam- Batavia via Boedapest. Istanboel, Karachi. Calcutta en Bangkok. 1932: Eerste steward in KLM- toestellen. 18-30 december 1933: Smirnoffs be roemde recordvlucht Amsterdam- Batavia v.v. met de „Pelikaan." Oktober 1934: De „Uiver" onder Parmentier wint in de handicapsectie Melbourne-race. 15-22 december 1934: Eerste vlucht naar de West met de ..Snip" onder Jan Hondong. 1 augustus 1935: Eerste stewar dess. 6 december 1938: Luchtdienst op Zuid-Afrika. 10 mei 1940: Alle diensten van Ne derland uit beëindigd. Op Schiphol 18 vliegtuigen vernield door bombarde ment, 11 gevorderd door Duitsers, 14 toestellen buitenslands. Augustus 1940: De KLM vliegt toch weer in Europa (Bristol-Lissabon voor BOAC). Zomer 1945: Plesman koopt in Amerika 14 „Skymasters" en 30 ..Dakota's." Binnenlandse diensten hervat. 28 november 1945: Hervatting Ae sterdam-Bataviadienst. 21 mei 1946: Opening luchtlijn nai New York. 6 juni 1946: Eenmaal per wei Amsterdam-Curasao. 8-10 oktober 1953: „Dr. ir. M. Damme" wint in handicapsecï Christchurch-race. 31 december 1953: Dr. A. Plesm» overlijdt op 64-jarige leeftijd. 1 mei 1954: I. A. Aler president-A recteur. 13-20 september 1958: DC-7 „Con Sea" onder A. K. Bosman maaï eerste vlucht over de Noordpool. 1 november 1958: Poolroute wori vaste luchtlijn. Per KLM kan rond de wereld worden gevlogen. 29 augustus 1966: Hervatting bl> nenlandse diensten door NLM. 7 oktober 1969 Vijftigjarig staan sober gevierd. „Voor een gemakkelijke herkenning zal ik een grijze hoed opzetten", had hij geschreven en daar stond hij dan, niet over het hoofd te zien, in het landelijke stationnetje van Salisbury, zuid-Engeland. Jerry Shaw, de eerste vlieger die ooit voor de KLM vloog, een kleine vijftig jaar geleden nu. Zesenzeventig jaar is hij, bepaald niet meer de jeugdige durfal van toen. maar ook zonder die grijze hoed nog gemakkelijk te identifice ren voor wie hem alleen maar kent van die benDemde oude foto waarop hij naast Plesman voor de zojuist op Schiphol gelande De Havilland-16 staat. Dezelfde scherpe gelaatstrek ken nog, de priemende ogen van een man die roekeloosheid aan koel bloedig verstand paart en het daar mee een heel leven uithoudt in de vliegerij, vol interesse nog voor alles wat er om hem heen gebeurt. Alleen de gitzwarte snor van toen is grijs nu. als de hoed. En de haren. „Een verslaggever uit Holland? Dat is leuk. Nederland heeft altijd een enorme belangstelling voor de luchtvaart gehad. Veel meer dan de mensen hier in Engeland. Ik schat dat ik tussn die eerste vlucht naar Amsterdaln en het begin van de tweede wereldoorlog zo'n drie duizend verzoeken om een hand tekening heb gehad. Haast allemaal van jongelui uit Nederland, die van de geschiedenis van de KLM hun hobby hadden gemaakt. Later is dat natuurlijk minder geworden. De laatste tien jaar heb ik niets meer gehoord". „Ook niet van de KLM?" „Ha, dat moet u eens opschrijven. Weet u, Plesman had de gewoonte me ieder jaar een kruik jenever te sturen en Aler heeft dat ook nog gedaan. Maar toen was het afgelo pen. Logisch natuurlijk, wat hebben ze nog met me te maken. Maar wel Jammer hoor". Als we intussen bij zijn autootje zijn aangekomen, vertel ik hem, dat ik dan een verrassing voor hem heb. Belastingvrij aangeschaft op het vliegveld. Zyn ogen gaan glanzen als die van een mavo-jongen die zijn afspraakje ziet staan. „Toch niet Bols, he?" 't Is Bols. Hy is er zichtbaar ver rukt van, maar drukt dat uit in ty pisch Brits onderkoeld enthousiasme. „Ja, ja zo worden iemands slechte gewoontes tot in het buitenland be kend". i Hij heeft er nog een. Roken. Een gewoon piraatje uit mijn pakje ac- 1 cepteert hij echter niet. „Doe weg die I rommel. Neem er één van mij". Het blijkt hetzelfde merk te zijn, met fil ler evenwel. „Maakt dat filter zoveel verschil?" „Smaakt beter. Mits je hem aan de goede kant aansteekt natuurlijk". Een lakonieke man, die Jerry Shaw en ik denk dat dat de karaktertrek is. die anno 1919 de vliegers ken merkte. Je had niet zo veel kans op overleven toen. maar wie daarover piekerde kon maar beter op de grond blijven. Shaw was er in 1912 al mee begonnen. „Gewoon voor de grap, weet je wel?" Wat hij in de eerste wereldoorlog deed en naar later zou blijken ook in de tweede wordt niet erg duidelijk. Hij gaat er losjes aan voorbij. Een man doet wat hij meent te moeten doen Maar over die eerste vlucht voor de KLM wil hij dan wel wat vertellen, als ik het maar niet als een heldenfeit wil zien. „Ik was toen al een jaar chef-vlie ger van Air Transport and Travel, een dochteronderneming van de Air craft Manufacturing Company, de grootste vliegtuigfabrikant van de eerste wereldoorlog die later opging in het De Havilland-concem. On derschat dat niet. we hadden toen al twintig vliegers in dienst. We deden allerlei soort charterwerk, meest rondvluchtjes boven Londen. Op 15 juli 1919 maakten we onze eerste j commerciële vlucht overzee, van j Hendon naar Le Bourget by Parys. Met één passagier. Dat was nog een charter, maar met ingang van 25 augustus 1919 hadden we een echte ïyndienst. De ene dag van Londen naar Parijs, de andere dag terug. In opdracht van de Compagnie géné rale d'aeronautlque. een voorloper van Air France. Eind augustus heb ben we het herdacht. Mijn vrouw en ik naar Parys. Boy. wat een feest. Een kater voor twee dagen, maar de champagne die we in het vliegtuig kregen was lousy. Te koud. weet je wel. Geen best merk ook trouwens. Gelukkig hebben ze dat in Parys dubbel en dwars goed gemaakt". Vlieger Jerry Shaw (met lan ge jas, leren helm en vliegbril) naast Albert Plesman bij de aan komst van het eerste postvlieg tuig uit Londen. ..En toen de KLM?" „O ja, daar kwam u voor. Nou, man had dan per 7 oktober 1919 zyn eigen luchtvaartmaatschappy opge richt, de eerste ter wereld die zyn vyftigste verjaardag onder nog steeds dezelfde naam viert. Knap hoor, die Plesman. Dat was een man die erg weinig vergissingen maakte. In de winter kwam hy naar Enge land om zaken met ons te doen. We spraken af dat we in mei zouden be ginnen. Nou is het gekke, dat de KLM altyd zegt dat ze op 17 mei 1920 met vliegen zyn begonnen, maar dat is niet waar. Op die dag vloog ik met twee passagiers en een pakje ochtendbladen van Hen don naar Schiphol. Dat was echter onze „positioning flight" Die kwam voor rekening van Air Trans port and Travel. Zo gek was Ples man niet, dat hy die ook betaalde Pas de volgende dag, 18 mei 1920 begon ik aan de eerste echte KLM- vlueht. van Amsterdam naar Londen. Ik had twee passagiers bij me, twee Engelse journalisten en één Neder landse. Maarten van den Biggelaar van de Maasbode, die later in Am sterdam een uitgevers, -en adverten tiebureau is begonnen. Leeft hy nog? O ja, de besten gaan het eerst. We hebben allebei nog een heel eind voor de boeg. Leuk om hem in oktober weer te ontmoe ten. Hy zal toch ook wel op dat KLM-feest komen? Luymes schreef my in maart al: zet een kring op de kalender op 7 oktober, want dan ben je weer onze gast. 't Is een heel andere maatschappy nu dan vroeger en zelfs dan tien jaar geleden, maar dat contact is altyd biyven bestaan" „Hoe zo, anders?" „Veel zakeiyker. Erg goed hoor, ze doen het voortreffelyk. Meesterlyke kerels, die daar nu de leiding heb ben. Maar anders. Vroeger was de luchtvaart één grote vriendenclub. Je kende elkaar allemaal. Plesman, Jimmy Doolittle, Douglas Bader, die eerste eigen vliegers van de KLM Hofstra en Geysendorffer en die eer ste president van de nu ook vyftig Jaar oude IATA. U weet wel, die Hol landse baron met die onuitspreek baar lange naam „Jonkheer Van den Berch van Heemstede?" ..Precies, die bedoel ik. Vind je het gek, dat wy hem maar Jumbo noem den? Nou, als Plesman naar Londen kwam, dan was het uitgaansavond hoor. Dan veegden we samen even de stad aan Dat zie ik me nou niet meer doen met een KLM-directeur". Jerry Shaw rydt auto als een vlie genier, wat hy dan ook zyn hele le ven gebleven is. want later by de Shell, had hy zyn eigen toestelletje Op weg naar zyn vriendelyke bun galow by de rivier de Avon stuurt hy zyn auto met vaste hand door de vele bochten, onderwyi rokende en pratende. De asbak gebruikt hy niet. De versnelling evenmin. Als zo'n vliegtuigmotor eenmaal liep. liep hy, zonder gezeur met tandwielen. Dat moet een Morris dan kenneiyk ook maar kunnen. „Hebt u veel vluchten voor de KLM gemaakt, dat eerste jaar?" ..Een stuk of wat. Toen ik de route eenmaal had verkend, heb ik het aan andere vliegers overgelaten. Het grootste risico zat 'm in de oversteek van het Kanaal, van Calais naar Folkestone. Navigatiehulpmiddelen hadden we natuuriyk niet, dus we moesten het doen op de getystro- ming. Voor Folkestone vertoont de zee rechte ribbels, die evenwydig aan de kust lopen. Als je die maar dwars onder je hield, kwam je er vanzelf. Tenminste, als er redelijk zicht was. Ik heb er eens in zo'n vliegende storm gezeten, dat er rib bels aan alle kanten van m'n cock pit liepen. Nou, dat werd toen lan den op de kop van een golf, die me in de richting van een stoombootje bracht. Binnen een half uur hadden die jongens ons gered; vliegtuigen bleven toen nog dryven. weet je. In j de sloep zie ik, dat myn passagier, een Amerikaan, alleen nog gekleed was in een lange witte onderbroek en een bolhoed. Ik zeg, waar heb je in hemelsnaam je kleren gelat eh? Hy zegt, in zee gegooid. Ik ben in de oorlog by de navy geweest en ik weet wat zwemmen in zee betekent. Ik zag wel aankomen, dat we in de vyver zouden plonsen, nou dan hoefde ik alleen nog maar myn broek uit te j schoppen. En die bolhoed? Die heb l ik opgehouden als crash-helm. Wel, de volgende ochtend waren we in Weymouth en vandaar zyn we met de trein naar Londen gegaan Op Waterloo-station heb ik afscheid ge- I nomen van myn passagier, Hij had maar één dag vertraging". Hard „Tegen het eind van 1920 wou Plesman zyn eigen vliegtuigen heb ben. Hy kwam naar Londen en vroeg my hem te helpen by het ma ken van een keuze. Dat heb ik ge daan. Het werd de De Havilland-9. Ik nam ze voor hem over van de fa briek en liet ze afleveren en dat was eigenlyk het formele eindp van mijn bemoeienissen met de KLM. Ples man en ik zyn wel dikke vrienden gebleven. Een geweldige kerel". „Ze zeggen, dat hy nogal eens hard voor zyn personeel kon zyn". Hy had geen plezier in klungels dat klopt. Maar als je op zyn koers meelag, was het een patente kame raad". „Wat hebt u toen verder gedaan?" O dat is misschien wel aardig om te vertellen omdat het een beeld geeft van hoe we toen de luchtvaart nog moesten ontwikkelen. Je kon zo in het begin van de jaren twintig heel aardige sprongetjes maken na tuuriyk maar het grote probleem was hoe je in nog niet voor de lucht vaart opengelegde gebieden aan brandstof kwam. Dus ik naar de Shell en ik leg ze het probleem voor. KLM's eerste vlieger was de Engelsman Jerry Shaw hiernaast op foto met wie een van onze verslaggevers een ontmoeting had in zijn woonplaats Salisbury. De broze De Havilland „Airco" DH 16, waarmee hij op 18 mei 1920 de eerste vlucht Amsterdam - Londen maakte, had in de eerste we reldoorlog dienst gedaan als bombardementsvliegtuig. Na ombouw ivas er plaats ge maakt voor één piloot en vier passagiers, welke laatsten in een gesloten cabine twee aan twee tegenover elkaar zaten. Er kon aan boord niet ge sproken worden: de brullen de motor overstemde ieder ander geluid. Wie icat te zeg gen had aan zijn medepassa giers krabbelde dit op een briefje Het instrumentarium be stond uit: een kompas, snel heidsmeier, oliedrukmeter, hoogtemeter en startknop. Via een keukentrapje bereik te men het interieur, dat ook in de koudere dagen onver warmd bleef. De piloten droe gen tot aan de grond reiken de leren jassen, een leren helm met vliegbril, hand schoenen, een parachute en een zwemvest. Hoewel de vliegers boven land met hun ogen de weg moesten zoeken, beschikten zij over het hele luchtruim. Er was geen ander luchtver keer, er waren dus ook geen corridors, binnen welke de moderne luchtreuzen moeten koersen naar hun bestem ming. Men klom niet hoger dan tot 300 meter, om goed uitzicht te houden op de we reld beneden. Voor de eerste vluchten Amsterdam-Londen v.v. bestond geen vaste route. Gewoonlijk volgde men na de start van Schiphol de Ring vaart tot Leiden. Daar sloeg de piloot linksaf naar Wasse naar. Dan volgde je de kust lijn tot Sangatte, waarna je recht het Kanaal overstak naar Folkestone. En tenslot te vloog je langs de spoorlijn naar Croydon. Van de spoorweg naar Lon den hebben Jerry Shaw en zijn medevliegers weinig pro fijt gehad. Toen Plesman hoorde dat zijn passagiers hadden gezien dat de trein sneller ging dan het vliegtuig beval hij zijn piloten, boven de spoorlijn te vliegen en niet ernaast. De Engelse spoor wegen mochten geen afbreuk doen aan het Imago van de KLM! Aviateur Shaw had een hal ve eeuw geleden voor de oversteek naar Engeland twee uur en een kwartier no dig. Een moderne DC-9 van de lijnvlucht van de KLM doet er drie kwartier over. Wie om acht uur des mor gens van Schiphol vertrekt, landt om kwart voor negen op London Airport. Drie kwartier later met bus en ondergrondse bevindt hij zich om kwart voor tien op Piccadilly Circus in het hart je van Londen. Ze zeiden oké meneer Shaw we be- grypen wat u bedoelt maar we heb ben hier niemand die verstand heeft van vliegtuigen. Ik zeg dat snap ik. Daarom zit ik hier. Ik ben de man die het wel weet. Zo heb ik Shell Aviation opgericht. Ik ben er 32 jaar gebleven. We legden nieuwe luchtroutes open Naar Afrika, Australië en Zuid- Amerika. Eerst overal per boot naar toe geschikte plaatsen uitzoeken om vaten brandstof op te slaan en dan konden de vliegtuigen, meestal am- phibies, komen. Ik had er één punt by in midden-Afrika waar de va ten over het laatste stuk van 200 kilometer door koelies heen gedragen moesten worden. Ik ben wel eens meegegaan gewoon voor de gein weet u wel?" In de tweedie wereldoorlog ook voor de Shell gewerkt?" Ja en nee. Ik werd uitgeleend aan de Britse regering voor een paar speciale opdrachten. Het had met Air Transport Command te maken. Brazilië, Eucador, Centraal Afrika ik wist. daar nou eenmaal de weg". U zei dat u by de Shell uw eigen vliegtuig had?" Ja dat was wel handig dan kon ik overal snel naar toe. Bovendien was het een goede controle op de boys onderweg. Ze kenden me meestal niet maar dat veranderde wel als ze me niet netjes aftankten. Kent u Krayenhof? Die zat by de Bataafsche in Den Haag. Die vloog ook zelf. We zyn samen nog eens op Bali geland op weg naar Australië. Er stond drie dagen rust op het pro gramma maar die Balinese meisjes waren zo verdraaid aardig dat ons vliegtuig op onverklaarbare wyze stuk ging en we pas na tien dagen verder konden. En zo betrad men het SeJq hol van weleer. Later kreeg de Shell zoveel i vliegtuigen dat ze er een vliegdienst voor hebben gei Douglas Bader was er de baas i u weet wel de vlieger zonder bene In de oorlog afgeschoten, ik?" Welnee het gewone verhaal, het stuntvliegen al vóór de hier vlak by Salisbury over de gegaan. Allebei z'n benen Maar hy heeft zich er zo hai kig overheen gezet dat hy zijn b vet weer terug kreeg. Toen is hij de RAF nog air commodore gewc den. Een mooie gek hoor. De e dag kwam hy met zyn linkerbe aan op kantoor en die andere di met zyn rechter. Gewoon voor gein weet u wel?"

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 12