Vrouw gaf haar man steeds vergiftigd bier te drinken Witte veen zoekt naar dekking voor eventueel btw-tekort Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! ïdrie jaar geeist BOLLE 7 Tas met 285 mille uit auto gestolen Vernieuwing Spaanse vakbonden ondervindt veel teleurstelling Ze vragen gratie Pastores tegen levenslang Griekenland in december uit Raad van Europa 7RIJDAG 10 OKTOBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T ADVERTENTIE ZONDAGMIDDAG 12 OKTOBER NAAR NOORDWIJK AAN ZEE Daar kun je dansen en luisteren naar de fijne Soul groep E. BOWS Normale entreeprijzen. DEN BOSCH (GPD) „Ik vraag barmhartigheid", zei gis- eren in de doodstille rechtszaal van Den Bosch de verdediger, or. K. Witlox. Het door de raadsman, maar evenzeer door de ifficier van justitie voorgedragen leed, dat Catharina van de J. (64) uit Megen had ondergaan, had niet nagelaten indruk te oaken. ^„Een heel leven zonder zon, zon- er geluk, zonder warmte. Een le en vol van eenzaamheid vanaf de iboorte", stelde mr. Witlox verder een zeer bewogen pleidooi voor vrouw die terecht stond, omdat haar man gedurende een drietal iden in zgn bier vergif had ge loven, waaraan hg was overleden, s Ook de officier van Justitie, mi'. Booster, schetste hoe de vrouw »eds met haar tiende jaar als on- ewenst uit het gezin werd gestoten. ,jj kwam terecht in een tehuis voor 'uderloze kinderen en zou tot haar HilSTEKDAM GPD) Uit de auto van twee employées van Slaven burgs Bank N.V. is gisteren in Am een tas met 285.000 gulden "gestolen. De diefstal werd gepleegd Rerwijl 2 mannen een lekke band ^door een ander vervingen. Van de dader van de diefstal ontbreekt .nog ieder spoor. Se twee mannen, de 52-Jarige J. Q ^libbens en de 44-jarige M. Buhl, Jiadden het geld bü de Nederland se Bank aan het Frederiksplein in de hoofdstad afgehaald onderweg naar het kantoor van him bank aan de Keizersgracht kregen zü in de Mamisxtraat een lekke band. |j parkeerden de Volkswagen op het Raamplein en begonnen de band te verwisselen. Toen zij hiermee klaar waren ontdekten zij, dat de tas met de 285.000 gulden uit de auto was verdwenen. Zij reden di rect naar het politiebureau aan «met Leidseplein. lot gistermiddag 5 uur zijn zij daar t«in verband met de onwaarschijn lijkheid van hun verhaal verhoord. Toen zgn zij naar huis gezonden. Het onderzoek duurt voort. negentiende jaar door de zusters worden verzorgd. De verzorging is natuurlijk niet slecht geweest, maar de liefde ontbrak, zei de officier, die verder schetste hoe het meisje op haar negentiende jaar bij een me vrouw in betrekking werd gedaan. Geldgierig als haar inmiddels tweede stiefvader was. kwam hij zelfs van Rotterdam naar het dorp gefietst, waar het meisje werkte, om haar schamele drie gulden die zg per week verdiende, op te strij ken. Toen het meisje meerderjarig werd hoopte zij in een huwelijk die liefde en bescherming te vinden die zli zo lang te kort was gekomen. Toevallig erfde zij ongeveer negen duizend gulden van een grootmoeder. In haar huwelijksadvertentie zette het meisje dan ook: niet onbemid deld. Deze advertentie zou een poort naar de hel olijken te zijn. Aasgieren kwamen er op af. Op deze manier leerde zij een PTT-functionaris ken nen. genaamd Jan N., met wie zij inderdaad in het huwelijk trad. DEN HAAG (ANP) Hoofdpredi kant drs. C. F. Brüsewitz de cen traal geestelijk raadsman, de heer P. A. Pols en hoofdaalmoezenier H. A. J. A. Verheggen, bij de inrichtin gen van justitie, hebben zich in een verklaring op de jaarvergadering van de rooms katholieke en protes tantse pastores bü die inrichtingen, in kritische zin uitgelaten over het besluit van de regering geen wetsont werp in te dienen, die het mogelgk zou maken levenslange gevangenis straf na verloop van tüd te doen vol gen door voorwaardelijke invrgheids- stelling. In de verklaring wordt o.m. ge zegd dat zg het aanvankelgk voorne men van de minister van justitie om een dergelük wetsontwerp in te die nen, van harte hebben toegejuicht „omdat het zo geheel en al paste In het rechtsbestel in het kader waar van ook wü onze taak mogen ver richten". Nu dit voornemen echter geen doorgang kan vinden, kunnen wü als dienaren van de overheid, die aan kerken en genootschappen op geestelüke grondslag de mogelükheid geeft en de volle vrüheid laat om hun geestelük werk te verrichten, hieraan niet stilzwügend voorbü gaan, aldus de verklaring. Het bleek al direct dat Jan N. haar geld gebruikte om met zün vriendinnetjes goede sier te maken. Hü speelde het zelfs klaar om toen zün vrouw wegens een long aandoening opgenomen was in een sanatorium met een vriendin op bezoek te komen. Hü trachtte zün vrouw de ring van de vinger te ha len om die als cadeau aan zün vrien din te geven. Het kwam uiteindelük tot een scheiding tussen tafel en bed, maar de man wist de vrouw na enige tüd te overtuigen dat het allemaal beter zou gaan als zü buiten de stad gin gen wonen. Het gezin verhuisde naar Megen, maar het werd alleen maar erger. Door overmatig gebruik van alcohol kreeg de man verscheidene malen een ongeluk en hü werd ten slotte invalide. De vrouw kreeg steeds meer angst, want het gedrag van de man nam steeds ernstiger vormen aan. „Veel heeft zü verdragen." zei de officier van Justitie, „zelfs dat haar man stomdronken stond bü het bed je van haar stervende dochtertje." Uit het psychiatrisch rapport is duidelük komen vast te staan dat de maandenlange voortgezette hande ling van het strooien van vergif in het bier is voortgekomen uit een on bewust verlangen naar vrüheid. Op 21 maart van dit jaar sterft Jan N onder hevige pünen. De arts consta teerde vergiftiging en waarschuwde de politie. Alles spreekt tegen de vrouw, die dan ook weldra haar daad bekende. Gisteren stond zü voor de rech ters. Zowol de president van de rechtbank, mr. Th. Geense, als de officier van Justitie mr. J. Booster zochten naar woorden om de pü^lü- ke situatie niet nog moeilüker te maken. „Ik vraag het minimum, zei de officier. „Drie jaar met af trek, omdat hier een moord gestraft moet worden, die het gevolg ls van een moord die wü niet kunnen be straffen." ,.Ik vraag barmhartigheid." zei de verdediger mr. K. Witlox, ..zodat er in de levensavond van deze vrouw toch nog een klein beetje zon zal kunnen gaan schünen." Priris Bernhardt heeft van ochtend de nieuwe Flevocentrale van de PEGEM nabij Lelystad of ficieel in bedrijf gesteld. De enor me elektriciteitscentrale is op een eiland buitendijks gebouwd, daar zij zoveel koelwater gebruikt. Wanneer de centrale op volle ca paciteit roerkt is bij een tempe- ratuurv er hoging van zeven gra den Celsius een hoeveelheid van honderd kubieke meter water per seconde nodig. Alleen de rivier de Waal is in staat een dergelijke hoeveelheid koelwater te leveren. (Luchtfoto Nationaal Fotopersbureau) BARCELONA (GPD) Het wets voorstel over de vernieuwing van de Spaanse staatsvakbonden, dat enke le dagen geleden werd bekendge maakt, heeft de dertien miljoen wer kende Spanjaarden, allen verplicht lid van de „sindicatos", diep teleur gesteld. Er heerst ook ontevreden heid in de lagere regionen van de vakbonden waar men hoopte einde- Igk meer onafhankelgkheid van het regime te verkrijgen om zo doeltref fend te kunnen „concurreren" met de ondergrondse vakbonden, die wel uitsluitend arbeidersbelangen verte genwoordigen. Enkele officiële vakbondsleiders uit Alladolid hebben nu in een open brief, gericht aan het nationale be stuur van de sindicatos. scherp ge protesteerd tegen de bepaling dat de nationale voorzitter van bovenaf benoemd zal worden en op zün beurt de meeste leden van het bestuur zal aanwüzen. De brief eindigt met de woorden: „Wü hopen dan ook dat het bestuur in naam van de arbei ders met alle wettige middelen zich er tegen zal verzetten dat dit voor stel wet wordt". Een vakbondsleider uit Pamplona noemde deze benoemingen „ronduit ontoelaatbaar". Spanje's grootste on- afhankelüke krant, „La Vanquardia" ADVERTENTIE uit Barcelona, schreef in een hoofd- I artikel o.a.: „Wü geloven niet dat uiterlüke hervormingen voldoende J zün om zich tevreden te achten over de veranderingen waar de realiteit van ons vakbondswezen al lange tiid I om vraagt. Wü zullen niet ver mis zün wanneer wü verzekeren dat men opnieuw de kans voorbü heeft laten j gaan om een werkelijk representa- I tieve en doeltreffende instelling te I bereiken. Er zün volgens ons meer J dan voldoende redenen om ernstig te twüfelen aan de mogelükheid van i de vakbonden om in de toekomst I werkelük onafhankelük op te treden" j Het invloedrijke dagblad „Ya" uit Madrid spreekt ook in een hoofdar- I tikel over de noodzaak het wetsvoor stel te wüzigen om het aannemelük j te maken. ..Ya" wüst erop, dat het geen zin heeft om na büna dertig laar wachten (de huidige vakbon- denwet dateert uit 1940) een wet op 1 te stellen die vandaag misschien nog wel kan functioneren, maar de dag van morgen absoluut niet meer zal voldoen. Ook protesteert „Ya" te gen het feit dat tal van belangrijke punten in het wetsvoorstel werden opengelaten om „door latere regele- menten" aangevuld te worden. „Dit ls een soort blanco cheque voor in stanties die met wetgeven niets van doen hebben", kritiseert het blad. Ook anderen hopen dat het Spaans parlement nog tüdig een spaak in het wiel zal steken. „Het parlement is onze laaste hoop", schrüft de po litieke oommentator van Barcelonese blad „Correo Catalan". Hü trekt een vergelüktng tussen de aanwüzingen van de Spaanse bisschoppen en van de „Internationale Arbeidersorgani satie" uit Genève, die in de afge lopen maanden beide hun visie over de Spaanse vakbonden bekend maak ten. Hü komt daarbü tot de conclu sie: de bisschoppen en de Oeneefse organisatie hebben verloren en de enige winnaar ie de Spaanse rege ring. die de controle behoudt. De aanwüzingen van de bisschoppen en van de Geneefse ogrganisatie. die het wetsvoorstel in de wind slaat, be treffen zulke belangrijke punten als vrüheid van meningsuiting van de vakbondsleden, hun vertegenwoordi ging ln het bestuur, de onafhanke- lijkheid van de organisatie, gelijke kansen van werkgevers en werkne mers, beschikking over de opbrengst van de contributies en het recht tot staken. Zün slotcommentaar over het wetsvoorstel luidt: „veel ge schreeuw en weinig wol". aró óckrijven 1 t Was reeds herfst op de kalender ln het vierde oorlogsjaar Afgestemd was op een zender door een zorgvol ouderpaar t Zou mi echt niet lang meer duren werd gezegd van over zee. Zeg het stiekem aan de bui-en maar pas op voor de N.S.B. Toen hun kind'ren op een morgen vroegen: mam. duurt het nog lang? had hun moeder and're zorgen, want men was voor kind'ren bang. Zü toch hadden geen vermoeden als zü werden „uitgehoord". Maar hun vader moest dan bloeden in het kamp van Amersfoort. Toen het kerstfeest werd bewezen zonder kaarsen, wel een boom. werd het kerstverhaal gelezen; Pa en Ma, zü waren vroom. Vrede zal op aarde dalen met een welbehagen in de mens. t werd gezongen vele malen, maar het bleef een vrome wens. In de concentratieoorden van het grote Duitse rük. stierven door de nazimoorden vele duizenden gelijK. Nimmer zullen wü echt weten hun gedachten, waar t ook was. als zü werden afgebeten, vóór hun sterven door het gas. In het westen van ons landje lag de dood ook op de loer Velen maakten toen een pandje om te ruilen bü een boer. Dierlyk voedsel ging men wensen, alles nam men toen te baat In het westen lagen mensen van de honger dood op straat Toen men kon 't haast niet geloven was het einde tooh nabü want het voedsel kwam van boven, huilend stond men in de rij Velen werd het toen te machtig, t kwam voor menigeen te laat. Nogmaals maar dan ook indachtig mensen lagen dood op straat. Op vüf mei van de kalender, in het vüfde oorlogsjaar, werd geluisterd naar een „zender" door een droevig ouderpaar. Hier is „Radio Oranje" Nederlanders dank de Heer, t klonk uit t toestel in Roekan Je, maar hun zoon. die was niet meer. Ergens Mgt hü nu begraven in het Duitsland van weleer Hü behoorde tot de slaven die zü grepen, keer op keer. Gratie durven ze nog te vragen; aan de kamer 't laatste woord, om nog verder uit te dragen dat miljoenen zün vermoord. J. By, Oegstgeeet Mr. v. d. Stoel: TILBURG (ANP) Oud-Maat», secretaris van Buitenlandse Zaken mr. M. van der Stoel, gelooft dat de i Raad van Europa ln december sal besluiten Griekenland uit de raad te verwijderen. Dan immers zal een rap port ter tafel liggen van de commis sie. die zich heeft verdiept in de vraag of In Griekenland via de ko lonelsregering de mensenrechten worden geschonden. Mr. Van der Stoel stelde in een lezing voor studenten van de katho lieke hogeschool te Tilburg dat het duidelük is dat de Griekse dictators Iet statuut van de Raad van Europa aan hun laars lappen. De Westelijke landen dienen er ook aan bü te dra gen dat in Griekenland de democra tie hersteld wordt. Via de NAVO kunnen zü sterke druk uitoefenen maar dat gebeurt niet, omdat de Ver enigde Staten bevreesd zün voor de invloed van de Sowjet-Unie in dat deel van het Middellandse-Zeegebied. De Amerikanen willen de Navobasie ln Griekenland niet in gevaar bren gen. Het gevaar van een nieuwe ver- schrikkelüke burgeroorlog in Grie kenland is echter niet denkbeeldig. „Er; wat kan men dan met die basis beginnen", aldus mr. Van der Stoel. Hü meent dat de wüze waarop de Verenigde Staten zich opstellen in de Griekse kwestie van essentieel belang is voor de/oplossing ervan. Ook stelde hü dat de Europese Eco nomische Gemeenschap er verstandig aan zal doen de associatie van' Grie kenland met de zes op te schorten. Het premiepercentage van de a.o.w., dat thans 9,1 procent be draagt, zal in 1970 niet behoeven t« worden verhoogd, hoewel de rijksbijdrage met 40 miljoen gul den zal worden verminderd, zo deelt minister Witteveen in ant woord op vragen van kamerleden mee. Deze 40 miljoen, en eenzelfde be drag uit de tijdelijke meeropbrengst van de nieuwe omzetbelasting zullen worden gebruikt voor een premie- verlaging voor bepaalde groepen ver zekerden van de ziekenfondsen vooa bejaarden en de vrijwillige zieken fondsverzekering, en voor een ver hoging van de inkomensgrenzen in de kinderbüslagregeling voor kleine zelfstandigen. Indien de opbrengst van de omzet belasting m 1&70 door tüdelijke in vloeden zal achterblijven bü het bedrag, dat dient te worden ontvan gen om de schatkist geen nadeel van de invoering van de btw te doen ondervinden, zal een tüdelüke dek kingsmaatregel worden genomen, al dus minister Witteveen. De regering verwacht dat de „in speelmoeiüjkheden" waarmee een deel van de talrijke nieuwe belas tingplichtigen te kampen heeft ge had, en die de opbrengst van de om zetbelasting nadelig hebben beïn vloed, in 1970 zullen zijn overwonnen De omzetbelasting en de bijzon dere verbruiksbelasting van perso nenauto's zullen ln '69 vermoedelijk 425 miljoen minder opbrengen. „In- speelmoeilijkheden" zün mogelijs oorzaak van nogmaals een midde lenderving van 175 miljoen. Verschui ving naar een volgende aangifte periode kan eveneens de opbrengst van het nieuwe stelsel aanvankelijk hebben gedrukt, aldus minister Wit teveen. Een definitiel oordeel over de op brengst van de b.t.w. in 1969 kan in februari 1970 worden gevormd wanneer de cijfers over het vierde kwartaal bekend zijn. In hoeverre in 1970 de structurele opbrengst van de b.t.w. toereikend zal zün om daaruit de reserve ten behoeve van prüs- stijgingen wegens invoering van de nieuwe omzetbelasting te dekken zal geleidelük duidelgker worden naar mate 1970 verstrijkt. Het ie niet uitgesloten dat, hetzü alleen nog voor 1970, hetzü ook op langere termün. de opbrengst van de omzetbelasting niet zal voldoen aan het uitgangspunt WJ de tarief stelling. nl. dat de schatkist geen nadeel zou hebben van het verande ren van omzetbelastingstelsel. Ook bü het opstellen van de mil joenennota sloot minister Witteveen de mogelükheid niet uit dat de op brengst van de b.t.w. niet zal vol doen aan het oorspronkehjke uit gangspunt da. de schatkist bü <U omschakeling geen nadeel mag heb ben. Dit zou te zijner tüd een struc turele dekkingsmaatregel ln de sfeer van de omzetbelasting noodzakelük kunnen maken. Het kan echter ook zün. aldus minister Witteveen in a# miljoenennota, dat de opbrengst door inspeelmoeilü kheden slechts voor 1970 nog achterblijft bü de ge raamde opbrengst. In dat geval kan een dekking het beste worden ge vonden in een grotere verschuiving van de restitutie van de op voorra den rustende oude omzetbelasting. Daarop wordt in het wetsontwerp betreffende de uitkering de moge lükheid opengelaten tot een ver schuiving van meer dan de helft van de laatste termün van deze restitu tie. tot ten hoogste driekwart van die termün. Dit betekent dat maximaal ongeveer 100 miljoen meer kan wor den verschoven.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7