Eerste markt groter dan in 5 t jaren geval was Vrijheid voor universiteit Omleidingen in Leids verkeer DR.REERINK COMMANDEUR IN ORDE ORANJE NASSAU ROENOORDHAL GING NIET DE MIST IN GOEDKOOP! PIERROT Mr. M. G. Rood over toekomst humanisme L rof. Van Duyn: j VANDAAG NOG VAN KRACHT GOUDEN VERLOVINGSRINGEN JUWELIER v.d. WATER Helpende hand in Zuidwest Einde chaos? Gemeente voor lokaal busvervoer verantwoordelijk Bij a fscheid als president-curator VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAOWA I Het markt personeel is uitge-(foto links). De eerste veemarkt rust met witte kleding en radio- j in de hal bracht een record aan- apparatuur om de aanvoer en af- tal koeien (foto rechtsi. voer in goede banen te leiden1 taw. rn/ (Van één onzer stadsredacteuren lEN Om kwart vóór één ging vannacht de deur van de Groen- il reeds open Om drie uur werd er in de immense veemarkt- om koffie geroepen, in koor Om voor achten vanmorgen L wethouder Harmsen al tussen de koeien, schapen, varkens en geiten (laren dat openingszenuwen? Iedereen was vroeg. Alle betrokkenen jjelden om te zien hoe de eerste veemarkt in de Groenoordhal zou lopen, negen uur trok marktdirecteur Weima zyn eerste conclusie: de markt •r dan in in jaren het geval is geweest. jk werd de Groenoordhal vanmorgen in alle vroegte voor de vijfde geopend, nu zonder officieel vertoon. Een opzichter, die in de dichte nauwelijks de hal kon vinden, opende de deuren. Korte tijd later len de eerste vee-aanvoerders al. De aanvoer liep door de in de och- d aanhoudende mist moeilijker dan normaal, maar ook daarvan zag de Weima de zonnige kant: het ging nu vooral tussen zes en acht uur fcer uitgesmeerd zonder grote pieken. (Foto's LD/Holvast) Een rustige gang van zaken had het veertig koppen tellende marktper- soneel nog nodig om „in te spelen". Natuurlijk werden ontdekkingen ge daan, dat dit of dat beter kan. Er zal van de week worden gepraat om volgende week alles piekfijn in orde te hebben. „Als het aanbod van koeien zo groot blijft, komen we palets te kort", zegt de heer Weima. Want er waren op deze eerste markt opvallend veel koeien. Er waren veel schapen <de handel was minder), er waren veel varkens (met een ffoede handel), maar er waren vooral veel koeien, vette en vare Hoe de handel daarin was. was vanochtend nog niet te peilen. Waardoor komt die grote belangstelling van rundvee-aanvoerders, die meer dan 600 koeien de hal instuurden, die op deze eerste dag nog maar een kleine ruimte over hadden? De meningen lopen niet helemaal parallel Directeur Weima: Het is gewoon een feit. dat markten in een hal meer belangstelling trekken en nieuwsgierigheid naar de nieuwe hal zal er ook wel een rol bij spelen. Wethouder Harmsen: Daarbij komt, dat het herfst is en de koeien moeten worden opgeruimd. Directeur Weima: Maar ze hoeven met het mooie weer nog niet uit het land. Het werd ook op deze marktdag mooi weer. Uit de mist dook Groenoordhal op temidden van geparkeerde vee- en personenauto's, met handelaren op het grote parkeerterrein. Een handelscentrum is ook één van de galerijen in de hal, waar veevoedr- en melkbedrijven zaken doen. De banken hebben een aparte ruimte gekregen De heer Weima was terecht trots op de eerste markt in de hal. waar voor hy jaren heeft gestreden Waarnemend haldirecteur Dacy Ouwens deelde die trots, maar dacht al aan het volgende project: vanavond bas ketball. Dat betekent vanmiddag hard werken om de zaak schoon te maken. Laatste bezoekers. „marktbericht": volgende week komen de eerste buitenlandse vertegenwoordigers van Duitse veehandelarenbonden. ADVERTENTIE EIDEN De nota-Veringa ir de bestuurshervorming van universiteit komt te weinig ioet aan het verlangen van •universiteit naar zelfbestuur, i zegt de Leidse chemicus prof. P. van Duyn in het deze week Jchenen nummer van „Inter- ir". constateert dat de minister wel ij praat over autonomie, maar dat Universiteit onderdeel is en blijft de centrale staatsdienst. Benoe fen van bestuurders geschieden V de Kroon, dus in feite doo- departement, openbaarheid op hoogste niveau is zeer onwaar- ifnlijk en de minister blijft via toekenning van financiële mid- 'b een grote invloed houden, taneer het minister Vennga met de democratisering van teic zal hij ook de invloed macht die zijn departement in 'universiteit heeft ter discussie len ©tellen", aldus prof. Van A zijn artikelen gaat hij ook in de verhoucung tussen de universi- Hen het parlement. „De universi- 1 is een deel-democratie binnen grotere verband van de staats- ttmtie. De universiteit moet wel maximum aan eigen verant- Pdelijkheia krijgen, maar zal toch II ondergeschikt blijven aan het anent" it betekennt volgens prof. Van fa dat de mdivmduele leden van universitaire gemeenschap aan 'elfde rechtsregels gebonden zijn 1 ieder anaer staatsburger; dat lister en parlement beslissen over noogte van het totale bedrag dat pkbaar wordt gesteld voor de (rcrsiteiten. Prof .Van Duyn acht financiële macht op het ogen- groter dan noodzakelijk is. indien kan de minister elk be- ijk voorstel van de universitei- torpederen door het geld te Vogens prof. Van Duyn I het beter zijn wanneer de uni- Iteiten vrij zouden zijn en het Yemeni alleen een zekere controle J uitoefenen. Om die vrijheid mo lk te maken stelt prof. Van Duyn een van onderaf gestructureer- rersiteit voor, die gemeen lijk de verantwoordelijkheid voor het beleid. De universiteit zou opgebouwd moeten zijn uit raden en de univer siteitsraden moeten samen een Na tionale Raad voor het wetenschap pelijk onderwijs vormen. „Het voor deel is", aldus prof. Van Duyn „dat de Nationale Raad een beleid op langere termijn kan uitstippelen." Om dit bestel goed te laten functi oneren zal liet overleg tussen de minister en de openbare raad open baar zijn, terwijl het parlement de belangen mo^t afwegen. Tenslotte bepleit prof. Van Duyn een zekere fasering van de vernieuwing van de bestuursstructuur ADVERTENTIE de grootste ruimte de grootste keuze in lederwaren Haarlemmerstr 140 Hogewoerd 2 Gangetje 2 Leiden ADVERTENTIE gouden broches reeds vanaf f 16.50 GOUDEN PAREL- ARMBANDEN. vanaf f21.— gouden letterbroches vanaf f 16.50 JUWELIER - HORLOGER maarsmanssteeg ii IEIDEN - tel. 20778 Eigen reparatie atelier. Zoekt U moderne of klassieke modellen. Constant - Love - Anjer Desiree - Martinshof Ook met briljant. haarlemmerstraat 181 HEEFT ZE Zeer grote keuze Op het gra veren kunt O wachten en Altijd voordelig 's Maandags gesloten. LEIDEN De nieuwe landelijke voorzitter van het Humanistische Ver bond. nir. M. G. Rood. hield gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal een lezing over de toekomst van het humanisme. De voorspellingen van de futurolo gen, de mensen die ln de toekomst küken, zijn niet van de lucht, aldus mr. Rood. Het is een boeiende bezig heid ons voor te stellen hoe de we reld er in het Jaar 2000 uit zal zien. De ongekende technische mogelijkhe den. die de wetenschap dan zal heb ben uitgedacht, zullen het leven van de mensen tot ©en soort sprookje veranderen. LEIDEN Contact tussen de dienst van Gemeentewerken en de politie heeft geleid tot het opstellen van omleidingsroutes in het Leidse verkeer in verband met de afsluiting van de Rijnzichtbrug en de Schut- t.ersveldweg. Vandaag zullen aan- en verwijzingen worden aangebracht, waardoor men de zaak reeds in het avondspitsuur beter in de hand hoopt te hebben dan vanaf maandag het geval is geweest Voor het vanuit route Vijf Meilaan-Zoeterwoudseweg -Tomatenstraat-Lammenschansweg. De Morsstraat wordt aan de kant LEIDEN en in het bijzonder het stadsdeel Zuidwest mogen biy zijn met het een jaar geleden genomen initiatief om van dit nieuwe, stenen wereldje een gemeenschap te maken. Dat gebeurt volgens het principe, dat „elkaar helpen" het beste medlcyn is om mensen tot elkaar te brengen. In kleinere gemeenschappen als dor pen spreekt burenhulp vanzelf, maar m een stadssteenwoewtij nwaar nie mand iemand kent, moet dat worden geleid Wensen in deze richting, uitgespro ken in gespreksgroepen en samenge bundeld door de rk. paroohieraad ln ZW, voerden precies een Jaar gela den tot het Initiatief een hulpverle- I nings- en informatiedienst voor Zuid west op te richten. Een klein half jaar geleden startte het praktischs werk Gewestraad <30 inwoners best.ua» en medewerksters en medewerkers kwamen gisteravond in „Rgn en Vliet" bijeen om de resultaten van de eerste periode te overzien en plan nen voor de toekomst te maken. De conclusie kon worden getrokken, dat c'e zaak loopt, dat er mensen zijn. c.ie hulp willen bieden en dat er ook i steeds meer mensen komen, die in geval van nood hulp willen of dur ven vragen. 1 Vooral op huishoudelijk gebied 6 wordt hulp gevraagd en verleend maar ook op het terrein van verzor ging en lichte verpleging. Voor deze laatste takken zijn meer vrijwilligers en vrijwilligsters nodig. Er zijn er nu meer dan honderd, die ook hulp ver lenen aan bejaarden voor vervoer naar kerk, ziekenhuis en kinderen. Hoofden van dienst leiden de organi satie in goede banen. Langzamernand komt er ook sohot I in het hartverwarmende Idee om j eenzamen in de stadswijk bu elkaar te brengen. Dat is moeizame arbeid, d;e in de richting geat van geestelij ke hulpverlening, op welk terrein de gemeenschap Zuidwest zich eigenlijk tnog' niet beweegt. Wél kan men in deze en allerlei andere gevallen de weg wijzen. De hulpverleninsg-en in formatiedienst is altiijd bereikbaar. I Het moet voor inwoners van het I stadsdeel een geruststellend ldes zijn. Toch zijn er altijd nog. die niet weten welke mogelijkheden er liggen of die geen helpende hand durven vragen. De gemeenschap gaat die reiken. Het is de bedoeling, dat »T1© 1 Inwoners van Zuidwest binnenkort een kaart krijgen, waarop de doel- van de Morspoort afgesloten om het I stellingen worden uiteengezet en Invoegen bij de Blauwpoortsburg 1 waarop men duidelijk kan vinden te voorkomen Op de Plesmanroton- waarom en om wie het gaat ln gevat de wordt het verkeer geattendeerd van nood. op de afsluiting van de Rijnzicht- j De vrijwilligers en vriJwiUijr- brug en verwezen via Vondellaan- Hoge Morsweg Van de Turfmarkt komende fietsers wordt geadviseerd niet over de Valkbrug-Rynsburger het westen komende verkeer komt singel naar de Stationsstraat te gaan. er een verwijzing bij het Haagse maar vla de Binnenvestgracht. Schouw om in de richting station de Op het kruispunt Morssingel-Rtjns- route Hoge MorswegVondella&n-Sta- burgersingel-Stationsstraat-Steenstr tionsplein te volgen. Het uit het komt constant politie om de ver oosten komende verkeer krijgt de keersstromen te regelen. aanwijzing de route Levendaal-Hooi- gracht-LangeGracht-Korte Mare- Haarlemmerweg te volgen, waardoor- de Valkbrug ontlast zal worden. In de binnenring zijn ook omlei dingsroutes gemaakt. Verkeer rich ting binnenstad wordt de Churchill- laan opgestuurd en vervolgens de Door langere werkdagen en arbeid op zaterdag hoopt Gemeentewerken bij goed weer de Rijnzichtbrug vol gende week reeds van een nieuw brugdek te hebben voorzien, waar door dit werk een week eerder klaar zal zijn dan was gepland. De af sluiting van de Schuttersveldweg aal nog drie weken duren. sters vormen een enthousiast hulp korps. zo bleek op hun eerste bijeen komst, waarin ze ervaringen uitwis selden. vragen stelden aan een fo rum. bestaande uit bestuursleden en hoofden van dienst. Twee afsluitingen voor het toch al moeilijke verkeer in Leider* centrum zijn toch voldoende aan leiding om te denken aan om leiding van de verkeersstromen- Dat dit pas nu gebeurt en niet voordat het werk j.L maandag in uitvoering kwam. ia onbegrijpe lijk. Heeft men de aaak onder» schat? Gelukkig is de verkeers chaos nu aangepakt en worden vandaag nog maatregelen getrof fen om de verkeerssituatie in goede banen te leiden. DEN HAAG (ANP) In een ge sprek, dat staatssecretaris Keizer van Verkeer en Waterstaat gister middag heeft gevoerd met bur gemeester mr. dr. L. de Gou en de wethouders van Financiën en Eco nomische Zaken van Haarlem heeft deze het regeringsstandpunt ten aanzien van het subsidiebeleid voor het lokale busvervoer toegelicht. Dit naar aanleiding van het tussen de gemeente Haarlem en de autobuson derneming NZHVM gerezen verschil van inzicht inzake gemeentelijke fi nanciële steun voor het Haarlemse lokale busvervoer De toelichting van de staatssecretaris luidde sa mengevat als volgt: de gemeente is verantwoordelijk voor het verzor— gingsniveau binnen de gemeente. Pas wanneer zou blijken, dat de ge meente niet over voldoende financië le middelen beschikt om een naar haar oordeel verantwoord niveau in het onderhavige geval op het ter rein van t openbaar vervoer te handhaven, kan zij zich om 'n finan ciële bijdrage in 1970 tot het rijk wenden. Het gemeentebestuur van Haarlem toonde zich tevreden met het gevoerde gesprek dat inzicht heeft verschaft ten aanzien van de te volgen gedragslijn. LEIDEN Tijdens een geanimeerde afscheidsreceptie in de Burgerzaal van het Stadhuis, waarvoor zeer velen uit de Leid se universitaire gemeenschap belangstelling toonden, maakte de minister van Onderwijs en Wetenschappen, dr. G. H. Verin- ga, bekend, dat de onlangs afgetreden president-curator van de Leidse Universiteit, dr. E. H. Reerink, was benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Afr. M. G. ROOD Het is even boelend om te zien dat de meeste mensen op die voorspel lingen reageren met: „Heel mooi, maar voor mü hoeft het niet," of „Het zal wel na mijn tijd komen." Wij hebben blijkbaar moeite het sprookje als werkelijkheid te aan vaarden. Evenveel moeite hebben wij, aldus spreker, met de verande ringen in de maatschappij om ons heen, nu al te accepteren. Toegege ven,wij weten wel dat jonge men sen, b.v. veel beter opgeleid worden dan vroeger en beter geïnformeerd zijn. Maar als zij kritisch reageren op bestaande vormen, dan reageren veelal met: „Wij deden ook niet zo." Daarby laten we dan in één klap schieten.dat er nu juist zoveel veranderd Is en het type mensen dat nu jong is, heel anders is dan het type dat middelbaar en oud is. Binnen het Humanistisch Verbond wordt een ernstige poging gedaan om zich de wereld van 1980 (2000 is té ver en. te veel sprookje) voor te stellen en in te denken Voor de dan bestaande wereld, voor het dan le vende mensentype, moet een gehu maniseerde samenleving gemaakt worden; bij die humanisering, die democratisering, wil het Humanis tisch Verbond een belangrijk# motor zijn, aldus mr Rood. De minister dankte dr. Reerink voor al hetgeen hij in de afgelopen jaren voor het wetenschappelijk on derwijs en onderzoek heeft verricht. De periode, waarin u deze taak hebt vervuld, is allerminst gekenmerkt door rust en eenvoud in de acade mische verhoudingen. De universi teit heeft zich voor ongekende opga ven geplaatst gezien door de snelle groei van haar bevolking. Daar naast. aldus de minister, diende zich een niet aflatende stroom van we tenschappelijke vernieuwingen aan. di? alle 'n plaats moesten in 't uni versitaire bedrijf Ondanks deze toe nemende massaliteit enerzijds en di versificatie anderzijds houdt de uni versiteit stand als behoedster van de wetenschap. In zijn toespraak merkte dr. Ve nnga verder op, dat het voor een president-curator een vreemd idee kan zijn door een minister van On derwijs en Wetenschappen te worden toegesproken, omdat in de nota over de democratisering van het weten schappelijk onderwijs immers af scheid wordt genomen van het colle ge van curatoren. Zonder die colleges echter, aldus de minister, zouden de universiteiten niet hun huidige plaats hebben ver kregen en ook in de toekomst zullen mensen van allure en inzicht nodig zijn om die plaats veilig te stellen De minister had er bijzondere waar dering voor. dat dr Reerink er steeds naar gestreefd heeft om in het proces van aanpassing en ver nieuwing het individu tot zijn recht te doen komen. Prof. dr. J. Kuenen. die deze middag namens de Leidse universi taire gemeenschap het woord voer de, merkte o.m. op, dat de Leidse Universiteit enorm veel heeft gepro- fiteerd van de leiding en het inzicht van een man als Reerink, die zich bijna acht Jaar volledig aan deze taak heeft gegeven U kunt luisteren en hard werken, waarbij u een grote vrijheid van meningsuiting voor ogen stond Daarnaast streefde u naai een hechte samenwerking. Voorts Ls onder uw stimulerende leiding ook het regionaal overleg van de grond gekomen, aldus prof Kuenen, die tenslotte aandacht schonk aan de zorgvuldige wijze, waarop dr Ree rink steeds zyn vergaderingen en toespraken voorbereidde. De univer sitaire gemeenschap had de kunst schilder Slerk Schröder opdracht ge geven een portret van dr. Reerink te maken, dat met diens toestemming in de universiteit zal worden opge hangen. Mr. P. Heering, voorzitter van ge oDmmitteerden van het Leids Uni versiteitsfonds. sprak in gelijke geest en bood dr. Reerink een leg penning aan In zijn dankwoord memoreerde dr Reerink, dat hy tweemaal geduren de een periode van zeven Jaar en acht maanden aan de Leidse Uni versiteit verbonden is geweest, eerst als student en later als president-cu rator. In de tweede periode, aldus dr. Reerink, heb ik het meest ge leerd, o.m. dat men aan een univer i siteit niet alleen leert van hooglera ren. Dr E N. Reerink, nadat de minister van Onderwijs en We tenschappen hem de versierselen behorende bij zijn hoge onder scheiding had opgespeld Foto LD/Nohvmto

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3