De klup van PeerenGerben m GEDICHTEN e Bonset: Nooit met de rug naar klas o: Jammer dal nslapers er geen an hebben Roel van Duyn: we zijn geen echte mensen meer - ik probeer een natuurkabouter Ie worden Olga Danz blijft hopen op een betere toekomst voor Zisexzo j lü OKTOBER I960 PAGINA 31 9* •i ■TMp i Peer Lamme er. Gerben Rypma uit Leiden hebben in Katwijk aan Zee en in Sassenheim een beatklup opgericht. De bedoeling daarvan: een beetje geld verdiener;. Het schijnt ze nog te lukken ook, want de tot nu toe georganiseerde dansavonden trekken steeds meer volk. Peer en Gerben draaien met hun klup ..Colosseum" om en- om in Katwijk en Sassenheim. De ene zaterdag in de kust-, de andere zaterdag in de bollenplaats. In Katwijk hebben ze een huurkontrakt voor een jaar met camping Noord. Voor 8assenheim geldt hetzelfde. Zij komen daar in De Ontmoeting, een gloednieuw gebouw van de hervormde kerk. De werkwijze van Gerben en Peer is in principe eenvoudig. Zij hureri deze zaaltjes voor een vast bedrag per avond (zo'n 80 gulden kontrakteren tijdig een beatgroep, heffen entreegeld (3 gul den per pers.) en hopen dat ze er wat van overhouden, na aftrek van de ge maakte onkosten en de belasting. Peer vertelde ons dat hij eerst een financiële reserve wil kweken, om in' een later stadium topgroepen naar Kat wijk en Sassenheim te kunnen halen. Aan deze top-40 bands blijkt daar toch wel de meeste vraag, heeft hij onder hand ontdekt. Momenteel treden voor zijn klup veel Leidse bands op, zoals Trash en Boys Wonder. Na een proefavond in april, zijn' Ger ben en Peer anderhalve maand geleden ongeveer, definitief van start gegaan met hur; klups. Een van de allereerste keren liep het in Katwijk mis. waarvoor Peer alsnog zijn verontschuldigingen wil maken aan degenen die toen kwamen en er niet in konden. De officieel aange stelde beheerder van het gebouw kwam die bewuste zaterdagavond niet opdagen naar later bleek omdat hij niet tijdig was verwittigd. Het verzorgen van de publiciteit is een zaak waar veel tijd in gaat zitten. Als Colosseum zaterdags bijvoorbeeld in Sassenheim draait, dan' trekken de jon gens die middag naar Katwijk om daar alvast affiches op te hangen voor de volgende week. Ze zijn ook van plan om regelmatig aankondigingen in Jouw Wereld te laten verschijnen. Als de dansavonden een redelijk fi nancieel resultaat opleveren, willen Gerben en Peer de aktiviteiten uit gaan breiden. Zij denken er nu al over na, of er in' Katwijk geen belangstelling zou bestaan voor een zaterdagse discomiddag in camping Noord. ALGEMEEN MANIFEST star lawaai star verblindend geelgoud plestiklicht duf makende sinetiese siemetrie blindemannetjes in een overvolle overbelichte kunstwereld weest eerbiedig t.o. het leven, het is verdraaid verdraagzaam DICK RAVELLI onlangs gehouden onderzoek ;en zijn, dat nergens de kloof generaties zó diep is als in ons ars, leraren en andere volwas- in bij onze jeugd laag aange- Zou 't waar zyn? ;ezegd: deze uitkomst heeft isd. Er zyn gelukkig nog ge- beelden van het tegendeel, s? Een moeder vertelde me ar nu by na volwassen zoons s als vrienden en vriendinnen •voed en hoe zy daar nu de gelukkige vruchten van Jongelui, onder wie enige stu- vinden het nog altyd heerlyk te komen, zy bespreken dan in allerbeste verstandhouding liet netelige problemen. misschien is hier sprake ouderwetse" bedoening. Er is en T.V. in huis, er is dus alle gelegenheid om te praten of voor allerhand creatieve be- als dat heet en om 's avonds je te leggen. Dit alles in- „alsmaar" voor de beeldbuis Antiek te bedryven of zich door te laten ophitsen. Nu moet niet denken, dat deze jongelui rerdjes" zyn. Integendeel: ze drommel wel van wanten, ien er niet de minste behoefte voortdurend te verdiepen in nde zaken, waarover de z.g. "irs u grondig kunnen inlichten, eenvoudig hun plicht, stude- 't hoort en verdienen er soms ikcentje voor hun vakantie by, weten dat moeder, die wedu- loet oppassen niet over de gfe gaan. Ze heeft toch al kop- 19 noeg om alles ordelyk en bill enzen van het mogeiyke te la- »n. Bovendien: ze vinden het thuis gezellig, het geeft hun - :1 van geborgenheid, betrok- saamhorigheid en welbehagen, fan het tegenwoordig zo veel- orkomende onbehagen, waar- 6g. losgelatenen, liever gezegd nen, steeds meer vervallen, t 't merkwaardige, dat vrien- riendinnen van dit gezin zich oor deze tyd misschien uitzon- nilieu sterk aangetrokken voe- Tagen er „by" te mogen zyn. moeder schept sfeer en wat laamste isze weet te luis- die avonden by haar ssen jong en oud een hechte en zelfs een onvergeteiyke band. teiyk" verhaal? Veel jon- Hen er om moeten lachen s: zulke gezinnen zyn er óók ze behoren zeker tot de beste. 1 dat die Damslapers er geen hebben Oom Theo CHIJNT eenmaal in de veer- als jongerenpagina van fcch Dagblad. 'ereld wil een medium zyn neren dichterby elkaar Daarom is kopU van ieder- kom. Bydragen kunnen geho- Worden. a REDAKSIE VAN: Hen- an der Hoeven, Bert Paauw, 1 Kat en Bram van Leeuwen Msie: Hein Elbrink. IN HET VORIGE WEEK GEPUBLI CEERDE BOEK „Nooit met Je rug naar de klas," wordt een onversneden handleiding gegeven voor strakke en volhouden van „democratise ringsactj es op scholen." DE SCHRIJVER raad de leerlingen het volgende aan: vindt eerst een goed aanknopingspunt in een of ander gebod of verbod van de schoolleiding. Koppel meteen daaraan een theorie vast waar door je laat biyken dat het een kwestie is van het systeem: de school wordt bui ten je om bestuurd. Betrek leraren en ouders by de actie. Verzamel by alle betrokken groepen handtekeningen en mik op de absolute meerderheid. Laat je niet omkletsen door de schoolleiding. Als je met stakingen en bezettingen wilt doorgaan, doe het dan in een grote groep: de leiding kan niet iedereen wegsturen. Houdt de buitenwereld op de hoogte. Ga door tot de leiding toegeeft of groffer geschut „politiehulp" ge bruikt. Weest niet ontmoedigd als Je dan moet opgeven, want de zaak kan toch nooit meer worden wat het vroe ger waser is beweging in gebracht. SCHRIJVER VAN HET boek ia dr. Helge Bonset. Hy stuurt aan op het ont staan, naast de werkgroep Kritiese Le raren waarvan hy deel uitmaakt, van een nieuwe landelyke actiegroep van leerlingen, opvolger van de verdwenen Scholieren Belangen Organisatie. Ook wil hy een werkgroep Kritiese Ouders gesticht zien. Bonset stelt dat enerzyds de meeste ouders helemaal niet zo be houdend zyn als men denkt en dat an derzijds ouderraden en oudercom missies juist, vaak worden bezet door de conservatiefste ouders. „De progres siefste ouders hebben geen stem, om dat zy hem nooit laten horen!" zegt Bonset in zyn by de Bezige By Kri tiese Biblioteek uitgegeven werkje. BONSET KEERT zich tegen de .schoolse school" en de .schoolse le raar," die hun leerlingen onverschillig, onzelfstandig en ongeïnteresseerd ma ken. Hy noemt het onderwyssysteem verkalkt en radikaal fout. Als zwakste plek, waar de aanval het best op te rich ten is, noemt hy het met de mammoet wet ingevoerde „brugjaar." Voor het hele onderwyssysteem memoreert hy de naam „apenrots": een continue klauterparty over elkaar heen, waarby er slechts voor enkelen plaats is op de top. DAAR TEGENOVER doet hy het voorstel „dat gedachten van anderen vertoont" te komen tot 9 jaren basison- derricht, zoveel mogehjk individueel af gestemd op de leerlingen en zonder exa mens, zitten biyven en cyfers. Ook na die negen Jaar moet men individueel afgestemde opleidingen volgen, met na druk op maatschappyvakken. Dit alles met een sfeer van samenwerking, en cnet discussie over stof, didactiek en maatschappy in de klas. Het schoolbe leid in handen van een schoolraad, ge- zameniyk beslissen van leerlingen, le raren, personeel en ouders over alle za ken die de school raken. Het ideaal is: voor iedere Nederlander de kans zich tot een zelfstandige, democratisch den kende persoonlykheid ontwikkelen. HELGE BONSET, zelf ontslagen als leraar Nederlands van een Hilversumse school, omdat hy het waagde met een mms-klas een boekje van Remco Cam- pert te lezen, geeft verder een vlot leesbaar, boeiend en vaak tragi-ko misch relaas over wat er de laatste ja ren op Nederlandse scholen kon gebeu ren. PROVO ROEL van Duyn, 26, die Ire ne van de Wetering in de Amsterdam se gemeenteraad opvolgde, heeft zich terdege voorbereid op zyn nieuwe func tie. Het laatste jaar heeft hy diverse actuele onderwerpen bestudeerd. On derwerpen, waarby de mens en zyn leefklimaat centraal staan. Roel van Duyn, helemaal niet teleur gesteld door de afwyzing van het „Wit- te-wy ven-plan" (medische hulp en roor- lichting voor jongeren) van Irene van de Wetering, is een Provo van het eer ste uur. In de loop van de Jaren (Juni '65 verscheen de eerste Provo-krant) zyn tal van ideeën, die toendertyd nog gek en dwaas gevonden werden, algemeen geaccepteerd. Voor Roel van Duyn een reden temeer zyn toekomstige taak met vreugde tegemoet te zien. „Op elk gebied zyn er conflicten. Tal rijke situaties vragen dringend om ver andering. Dat wy, als Provo, hierin een groot aandeel hebben, is logisch. Kyk maar naar de bezetting van het Maag denhuis. De studenten, de arbeiders en de scholieren, iedereen wil inspraak hebben en dat loopt parallel met het „praatplan" uit onze beginperiode." Roel van Duyn, lang haar, wilde baard, zodat je alleen zyn ogen goed ziet, zit laag voor ons op een matras. Het kleine kamertje, waarvan de wan den bedekt worden door enorme boe kenkasten, biedt nauweiyks ruimte voor drie personen. „Het is hier erg rustig. In de woonkamer zit myn vrouw te werken, hier kunnen we beter praten." Roel van Duyn, die een drietal pro jecten op zyn programma heeft staan, vindt het leuk om een tydje raadslid te zyn: „Je doet nu zelf mee en dat ïykt me erg goed. Je kunt het ook van de andere kant zien en dat vind ik een goe de ervaring," zegt hy. Dan vertelt hy wat over zyn privé-leven. „Ik studeer politieke wetenschappen, drie jaar nu. Niet dat ik in de politiek wil, maar ook dit is een goede ervaring, voor me. Ik heb er veel profyt van." „De mensen worden zich steeds meer bewust van hetgeen er om hen heen ge beurt. Vandaar dat we straks voor elke raadsvergadering een eigen vergade ring beleggen, waarby iedereen die iets op of aan te merken heeft op bepaalde toestanden, welkom is en kan praten. Op deze manier kan iedereen inspraak in de raad krijgen." Het vierde Provo-raadslid (Bernard de Vries, Luud Schimmelpennick en Irene van de Wetering gingen Van Duyn voor) heeft een speciaal Amsterdams plan ontworpen. „Ik wil van Amster dam een „kabouterstad" maken. Ken je het sprookje van de man in de ton? Eerst woonde hy met zyn vrouw in een ton, toen wilde hy een huis hebben. Toen hy het huis had. verlangde hy een kasteel etc. etc. wanneer eindelyk al zyn wensen vervuld zyn, is hy nog niet tevreden. Het verhaal eindigt ermee, dat hy weer in zyn ton woont. We zijn geen echte mensen meer. We zyn van plastic. We eten kunstma tig gekweekt voedsel, we leven in een omgeving waarin de luchtverontreini ging met de dag toeneemt. Het hele evenwicht in de natuur wordt ver stoord. Als een auto een afstand van 1000 kilometer aflegt, verontreinigt hy een hoeveelheid zuurstof, die genoeg is om 50 mensen van te laten leven. Het leefklimaat wordt steeds meer vergif tigd. Vooral in de stad merk je dat. De stadsmens weet toch nauweiyks meer wat groen is. hoe bomen en planten er uit zien. Er moeten meer stadstuinen komen. Er is plaats genoeg. In het cen trum van de stad liggen talrijke grote kantoren en andere gebouwen, waar achter geweldige tuinen liggen. Die zou Je voor het publiek moeten openstellen. Ook in de specifieke buurten, waar Je alleen nog huizenblokken ziet staan, moeten volkstuintjes komen. Want door de voortdurende uitbreidingsplannen van de stad, komen de echte volkstuin tjes ook steeds verder van het centrum te liggen. Niemand gaat er op de duur nog heen." Een derde project, dat hy hoopt te verwezeniyken. houdt nauw verband met het stadsbestuur: „Ik ben voor be- stuuriyke decentralisatie. Elke buurt zou een wykbestuur moeten hebben. Mensen, die de bewoners zelf kiezen en als vertegenwoordigers van de buurt naar buiten toe optreden. Op deze ma- DE VERSCHRIKKELYKE stormram tegen de taboes van puriteins Neder land is al enige tyd tot stilstand geko men. De Nederlandse Vereniging van Sexuele Hervorming heeft na het spec- takel van de afscheiding van de consul tatiebureaus van de vereniging leen drama in enkele bedryven) nog maar weinig of niks gedaan aan het creëren van een nieuwe imago, het aangeven van richtlynen voor het legioen van he melbestormers dat de totempalen van frustraties in ons sexuele volksland schap met opnieuw gewette byien te lijf moet gaan. DAT LEGIOEN wacht daarop al ge ruime tyd. Voor velen was de sextant rede van Marv Zeldenrust-Noordanus, met als thema's abortus, homofilie, echtscheiding, voorechtelyke en buiten- echteiyke geslachtsgemeenschap, porno grafie, het topje van de idealenberg dat als enige in de woelige verenigings zeeën onaangetast is gebleven. SECRETARESSE van de NVSH-af- deling Leiden Olga Danz laat dan dui- deiyk blyken als zy terugblikt op enkele Jaren verenigingsactiviteit, tydens een gesprek over de moeiiykheden van de Leidse afdeling (niet één van de klein sten) en speciaal Zisexzo, het NVSH-jon- gerentrefpunt dat al geruime tyd is ver dwenen, maar dit jaar weer uit zyn as zou moeten herryzen. Olga Danz behoort tot de laatste ge neratie van de NVSH, de generatie van de sexuele revolutie waarvoor geen lichaamsplekje heilig is. Vrijmoedig spreekt ze over vryen, abortus, over spel, groepssex en meer van dat soort zaken, die de gemiddelde burger niet eens in de mond durft te nemen. HAAR UITGANGSPUNT: „Laten zien dat sex er by hoort; accepteren en to lereren, weetjewei." Olga Danz, moeder van 2 kinderen, is een vertegenwoordigster van de door braak van het afdelingsbestuur van de NVSH-Leiden, van de activisten die de problemen van de grote massa Jonge ren waarvan de omstreden vereniging het in de toekomst zou moeten hebben, kent en wier ontzagwekkende activiteit vorig jaar resulteerde in drie bestuurs zetels. Een verhaal vol teleurstellingen: ZISEXZO ONTSTOND uit een ge- spreksgroepje, dat er van uit ging dat praten alleen op de duur vervelend was. Dus een soort van trefpunt waar je dank zy NVSH-subsidie by elkaar kon komen in een lekker sexie-sfeertje, een dansje maken, lekker vryen zonder dat iemand er iets van zei en ook praten. Moeiiykheden: in de ruimte die de NVSH daarvoor van een Leids caféhou der mocht gebruiken, werd een dansje van homofielen met elkaar niet toege staan. Eerste teleurstelling wekelyk- se Zisexzo-soos met een gemiddelde van 120 enthousiasten ging aan ruimtege brek ten onder. Slechts een kleine kern bleef over. In de tyd die volgde, ging de NVSH- afdeling Leiden lobbyen by het landelyk hoofdbestuur voor een eigen ruimte voor Zisexzo en andere NVSH-activitei- ten. Uit informatieve gesprekken bleek het grote enthousiasme van Mary Zel denrust-Noordanus en anderen. Een enthousiasme dat een toezegging leek te zyn voor de toekomst. De Zisexzo- gedachte leek te passen in een totale nieuwe aanpak voor de verwezenlyking van de NVSH-idealen: een synthese tus sen de oorspronkelyke NVSH-gedachten en het bereiken van een totaal nieuw publiek het sexuele clubhuiswerk. MOEILIJKHEDEN: door de stormen neer een degelyke begroting en exploi tatierekening kon worden overgelegd, de zaak nog eens opnieuw zou worden bekeken. Inmiddels heeft de NVSH Öuideiyk gesteld bevreesd te zyn voor het prece dent dat in Leiden zou kunnen worden gecreëerd, bang voor andere afdelingen die ook wel eens met „Zisexzo-achtige" plannen zouden kunnen komen, omdat daar het geld niet voor is. GELOOFT OLGA DANZ nog in de mogeiykheden voor Zisexzo? „De zaak is nog niet helemaal van de baan. Be groting en exploitatierekening zullen aan het hoofdbestuur worden voorgelegd. Een hoofdbestuur, waarin inmid- rond de verandering van de vereni gingsstructuur (de vereniging van sexuele hervormers werd gescheiden van het meer op de praktyk en op een behoudender deel van de natie gerichte consultatiewerk kwam het Zisexzo- project in de la te liggen by alle andere mooie idealen die moesten wachten tot de stormen waren uitgewoed. De bezorgde afdeling Leiden werd by pogingen om de zaak op gang te bren gen van het kastje naar de muur ge stuurd met vage toezeggingen. Toezeg gingen die o.a. resulteerden in een be richt (van Jouw Wereld) dat begin ok tober de zaak aangepakt zou worden en het geheel slechts moest wachten op de aankoop van een pand. EIND AUGUSTUS richtte het afde lingsbestuur eindelyk een boze brief aan het hoofdbestuur. Er werd weer ge praat maar nu officieel en de hoge he ren van de NVSH zegden toe dat wan- dels weer een viertal mutaties heeft plaatsgevonden. Afwachten maar." Er is even overleg geweest tussen Leefbaar Leiden en de NVSH voor deel name aan het Creatief Centrum, zit daar wat in? Er bestaat eventueel een kleine mo gelijkheid, maar het is niet ons uit gangspunt. Het Creatief Centrum wordt een algemeen opvangcentrum. Zisexzo is gespecialiseerder, het gaat ons om de sexuele hervorming. Hoewel we de pro blematiek van Leefbaar Leiden onder kennen, voelen we ons vèrwanter aan de NVSH dan aan Leefbaar Leiden. Een voorbeeld van het Zisexzo-specla- lisme: „We zyn bezig met de voorberei ding van een zogenaamd dia-hoorspel met als onderwerp partnerruil. Onze be doeling is de creatieve arbeid van de huidige Zisexzo leden te stimuleren en een actueel discussiestuk te leveren voor NVSH-leden. nier groeit het buurtbesef. De mensen vormen dan een grotere eenheid. Ze weten dat ze op eikaars hulp kunnen rekenen en dat verlevendigt het leefkli maat in zo'n buurt. Het wykbestuur kan zelf een beslissing nemen en dat geeft grote voordelen." De urbanisatie heeft tot gevolg, dat ook de „zuiverheid" van het platteland meer en meer door luchtvervuiling en waterverontreiniging wordt bedreigd. „Alles is een gevolg van de toenemen de welvaart. De industrialisatie van de landbouw byvoorbeeld. Het is eigeniyk waanzinnig als Je weet, dat men steeds sterkere verdelgingsmiddelen tegen on gedierte en dergelyke moet gebruiken. Het domme is, dat hoewel iedereen er van op de hoogte is hoe gevaariyk DDT is. niemand zich realiseert, dat de nieu were middelen alle nog gevaariyker zullen zyn. Roel van Duyn, die zich de laatste tyd speciaal op dit sDort onderwerpen heeft toegelegd, kan er uren over door praten: „Het kan namelyk anders. Maar het Ïykt wel alsof de economische belangen het welzyn van de mensen te gen willen houden. Neem de landbouw maar. De boeren weten toch nauweiyks beter, dan dat ze al het ongedierte met „kunstmatige stoffen" moeten bestrij den. En dat, terwyi er voor elke plaag een natuuriyk tegengif is. Ze kunnen een andere methode toepassen, maar daar wordt tegenwoordig niet meer op gewezen. We leven aan de ene kant in een beschermde wereld, aan de andere kant ïykt het of de mensheid haar eigen vernietiging zoekt. Aan de ene kant wor den we beschermd tegen allerlei ziek ten en ongedierte, aan de andere kant worden we levensgevaarlyk bedreigd door de verdelgingsmiddelen. Wanneer een bepaald gewas door bladluis be dreigd wordt, waarom zet men dan niet drommen lieve heersbeestjes uit, die eten bladluis. En ga zo maar door. Roel van Duyn laat ons een ..zelfpor tret," een collage van een kabouter om geven door allerlei „aards vuil," zien. Hy zegt: „Ik probeer een natuurkabou ter te worden. Ik wil het evenwicht tus sen de cultuur en de natuur herstellen. De mensen staan momenteel zover van de natuur verwyderd. De rollen zyn omgekeerd. De mens is niet langer aan de natuur onderworpen, zoals dat vroe ger wel het geval was. Maar ze vergeten byvoorbeeld, dat er nu al een enorme zwarte, in omvang toenemende, krans om de aardbol hangt. Dat is al het vuil van uitlaatgassen by elkaar. De lucht wordt steeds warmer. Straks wordt de atmosfeer dermate verhit, dat het ys van de Noord- en Zuidpool gaat smel ten. Er komen dan verschrikkeiyke overstromingen, het land verdwynt. De aarde wordt door grote watermassa's vernietigd. We moeten dan eerst op een nieuwe ystyd wachten, voor er weer sprake van een .nieuwe' aarde zal zyn!"

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 31