appel hoopt blessures in op Milanese Argentinië AV Leiden voorzichtig van start met pupillenatletiek Slik de pijn weg. Rensenbrink traint al ondanks neusbreuk Koerstips Rijnsburgse Boys kan in kopgroep blijven met fijntjes maar in 1969 Keiharde waarheid =f I erschil in aanpak Officials sjouwen met koffers Laatste kans voor Fransen tegen Zweden Problemen bij FC Brugge Slotraces op Zand voort lekasin Turnploeg naar Joego-Slavië Hockeyteam van Leiden moet kunnen winnen Vice-voorzitter W. Taekema„Van onderen af opbouwen Prognoses zaterdag-voetbal lIJDAG 10 OKTOBER 1969 PAGINA 25 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD MILAAN (GPD) Nerio Rocco heeft gisteren een verplichte luze ingelast. Ruimte gelaten voor ontspanning. De spelers i AC Milan mochten doen en laten wat ze wilden, want de torten van het riante trainingsverblijf in Milanello bleven [sloten. Dus vertrokken de vedetten naar de nog steeds zon- ige stranden en vloog Karl-Heinz Schnellinger voor een een- iags verblijf naar Duitsland. ,Het is een zware week voor mijn spelers, daarom mogen zij wel dag vrij hebben", verklaarde de mild gestemde Rocco. ..Afgelopen terdag speelden wij tegen Verona, woensdagavond was de partij gen Estudiantes en zaterdag vertrekken we naar Palermo. Dat aagt toch allemaal grote inspanning". Rocco gunde zichzelf overigens géén rust. Hij koerste naar Como. aar zijn geselecteerde jeugd (die hij scherp in de gaten houdt) een oefenwedstrijd werd getest. Vandaag wacht hij het keurkorps eer op in het trainingskamp, want meer dan één dag luieren staat de getalenteerde Milanezen niet toe. Beroepsvoetbal moet immers jrtaald worden in: keihard werken. Minstens vijf, maar meestal s dagen van de week. Oók. en dat is een opvallend verschil met Nederland, op zondag- Jvond. Rocco: „Wij reizen direct na de wedstrijd met de hele ploeg _jiar Milanello, waar we gaan „nabeschouwen". de gemaakte fouten ■spreken. Pas 's-maandagsmorgens mogen zij naar huis". De Ne- ■rlandse voetballers hebben juist op zondag hun uitgaansavond. -4 an worden het pilsje en het begeerde sigaretje oogluikend toege- aan. Het is een essentieel verschil in aanpak, in opvatting. „Maar alleen de manier, zoals wij het doen", doceert de intelligente Rivera, eek je een perfecte organisatie. Hoe je het ook went of keert, •tbal is tegenwoordig voor negentig procent een kwestie van orga- jiseren. Van doelman tot aanvalsleider. Alleen op die wijze word je iropacup-winnaar". „Alleen op die manier kun je woestelingen als Argentijnse „studenten" de baas blijven, mag er gerust aan wor- :n toegevoegd. „Kijk naar hem", wees Ernst Happel gistermorgen op het Milanese legveld naar Schnellinger. „Hij heeft Conigliaro geen seconde vrij laten. Hij sterft liever dan dat hij gepasseerd wordt". Want Karl- [einz weet dat het om de centen gaat. Niet voor niets bleef hij oensdagmorgen, samen met Rivera, nog even napraten met voor- tttter Carraro van AC Milan over de uitgeloofde extra-premie „Denk eens aan Lodetti", mompelde Happel. „Hij mist de gave }ass en de techniek van Rivera, maar hij is 90 minuten in beweging jn sjouwt over het hele veld. Imponerend". Waarna Feijenoords trainer, plotseling opfleurend, de hoopgevende Boorden sprak: „Toch liggen er kansen voor Feijenoord. Met schoten lit de tweede of derde lijn. Door het onvoorwaardelijk uitvoeren van le opdrachten. Door ook, misschien, Kindvall te laten rennen. Op lén of andere manier moet je de achterhoede van AC Milan dol zien ie draaien". Op één of andere manier ook, mag gezegd worden, moet Feijenoord le scheidsrechter op zijn hand zien te krijgen. Wat overigens een llusie blijft. Happel, weer wijzend: „Daar lopen ze. de officials van AC Milan, te sjouwen met de koffers van de scheidsrechter en de Tensrechters. Ze kapselen het arbitrale trio helemaal in. Je kunt iet natuurlijk niet bewijzen, maar het zou mij niets verbazen als tr bij belangrijke wedstrijden in deze streken flink gerommeld wordt net scheidsrechters en zo". Estudiantes zal die mening ongetwijfeld delen. In Argentinië ech- ;er zal het waarschijnlijk, tijdens de return op 22 oktober, zonder gewetensbezwaar óók gebeuren. Want Zuid-Amerikanen kennen het spel. dat bij dit soort partijen gespeeld moet worden, eveneens. Er bovendien weer, van alle kanten, geschopt worden naar alles wat )e weegt. „Maar dat", zei Ernst Happel, „interesseert me geen barst. Hoe meer er geschopt wordt, des te beter voor Feijenoord. Nee. het is misschien geen sportieve opvatting. Maar AC Milan. Estudiantes en [ntemazionale denken toch ook alleen maar aan het resultaat. Aan tiet succes". De kans op succes wordt voor Feijenoord groter als de Milanezen In Buenos Aires met „blijvend letsel" terug moeten reizen. Nee, nee, riet zo fijntjes, maar wél, anno 1969, de keiharde waarheid. PARIJS i AP i Het Franse na tionale voetbalelftal speelt maandag tegen Zweden, de eerste wedstrijd tegen dit land in de voorronde om het wereldkampioenschap. Als Frankrijk dit duel verliest, BRUGGE GPD) Hoewel Rob man van F C. Brugge. Sinds de Rensenbrink begin deze week een j start van de Belgische competitie I neusoperatie moest ondergaan, be- heerst er een geprikkelde stemming 1 ligt het uit de stryd. De laatste maal staat de kans dat F C, Brugge hem I tussen het tweetal. De controverse dat de Fransen een rol van bete- zondag toch kan opstellen. laaide zondag by Lierae 8. K. hoog kenis speelden, was in 1958. toen zij De Amsterdammer kwam afgelo- op. In de rust wilde de Munck zijn j In de halve finale ten onder gingen pen zondag herhaaldelijk in botsing j onzekere doelman rullen voor Luc tegen Brazilië (52>. Frankrijk be-1 met Walter Bogaerts een van de Sanders, deze zomer voor twee-en- schikte toen over spielers als Kopa centrale verdedigers bij Lierse S.K. een-halve ton overgenomen van buur I en Fontaine. Na de wedstrijd, die voor F. C. Brug- Cerkel. Maar de nieuweling weiger- De recente overwinning in de Eu- ge de eerste nederlaag ontsloot.de in te vallen I ropa Cup St. Etienne op München klaagde Rensenbrink over hoofd- Boone heeft de afgelopen dagen do heeft de Fransen een hart onder pijn. In een ziekenhuis in Ostende I training verzuimd. Gisteren bericht- de riem gestoken, want zelfs Je werd een dubbele neusbeenbreuk ge- te De Munck zijn plaats vriJwil- kenners in eigen kamp hadden voor- constateerd. De volgende morgen 111? af te staan aan Sanders. „Zet mi) speld dat St. Etienne vrijwel geen werd hij geopereerd, kans had. I Aanvankelijk leek de Nederlandse Georges Boulogne, de oefenmeester I International geruime tijd uitge- van het Franse nationale elftal, heeft schakeld. Maar gisteren mocht hij in Milaan de wedstrijd AC Milan te- alweer de training hervatten. Trai- i gen Estudiantes gezien en speciaal ner Frans de Munck denkt hem zon gelet op zijn landgenoot Nestor j ^ag tegen Beringen te kunnen op- Combin, die voor AC Milan uit komt Boulogne vindt dat de nationa le ploeg het op het ogenblik even wel zonder Combin kan stellen om dat hij over een betere doelpunten maker beschiktHerve Revelli. ADVERTENTIE stellen. De Munck is overigens in conflict geraakt met Fernand Boone, doel- maar in het tweede", liet de gedepri meerde Boone zijn trainer weten. De Spartaan hoeft zieh aan Hercules niet te vertillen ZANDVOORT (ANP) In totaal 108 rijders zullen zondag uitkomen In de zes nationale slotraces op het circuit van Zandvoort. Een veld van 27 wagens start in de wedstrijd in de zwaarste klasse, de toerwagens. groep 5 boven 1000 cc Hans Koster zal voor het eerst op Zandvoort rij- LEIDEN - De Leidse krachtsport- i den met CapIi ;3°2 mM vereniging De Spartaan moet mor- compressor Voor de wedstryd van de snelle en zekere pijnverdrijver Duindigt, 11 oktober - 1.30 uur Doelman F-prijs: Godetia. Hetty, Heny's Sally - ^lmeriaprfjs: Martine Rose, Agrariër Stal De Bloemert - Clovis C-prijs: Hartin Gerda, Gon- da's Juweel. Furie Spencer - Enfant de Troupeprijs: Indien, rijder Wage naar jr., inoima N - Generaal Ba ron van Heemstra beker: Stal De Bloemert. Schermer. Ragged Robin - Kozir B-prijs: Flevo Akerendam. Gay Way. Goeam - Het Zilveren Paard: FelLx, Florissant. Femandel - Doamant Bleu-prijs: Gianda. Hoss Westlandia. Grietje - Concertoprijs: Rock Crystal, Wilmar. Annie Rose - The Saint-prijs: Hélène Hanover Goodwill, Daimler. DEN HAAG Als voorbereiding op het wereldkampioenschap turnen dat volgend jaar oktober in Ljublja na wordt gehouden, vinden van 17 t/m 19 oktober in dezelfde Joegosla vische stad voorwedstrijden plaats, daaraan wordt deelgenomen door vertegenwcordigers uit dertien lan den. Hiertoe behoren Canada, de Verenigde Staten Japan en vrijwel alle Oosteuropese landen. Ook Ne derland zal een ploeg afvaardigen. Deze bestaat uit de nationale kam pioenen Smulders <PSV) en Ans MoenHeerschop (Hilversum)ter- wjjl ook nog een tweede dame zal worden uitgezonden. Na de laatste training van zondag zal hiertoe een keuze worden gedaan tussen Ans van Gerwen <PSV> en Cora Stins (Noordscharwoude) Dammen De vierde partij in de tweekamp om het wereldkam pioenschap dammen tussen de Rus sische grootmeesters Andreiko en Koeperman is ln Moskou geëindigd in remise. De stand is nu 44. ERNST HAPPEL Toch liggen er kansen voor Feijenoord LEIDEN Op het hockeypro- genmiddag in Dordrecht de halter opnemen tegen Hercules. De Dordte- naren zijn de laatste twee seizoenen niet meer in de landelijke competi tie uitgekomen, zodat over de krachts verhouding erg weinig te zeggen valt Het is echter niet aan te nemen dat de Leidenaars zich zullen „ver tillen". Voor De Spartaan komen uit Th. Sanders, W Turenhout, N Faas. S. Holswilder, H. Zirkzee en D. van t Riet. In Scheveningen wordt zondag het eerste gedeelte van de strijd om de titels van West-Nederland gehou den. In de licht klassen (tot 75 kg» nemen vier Spartanen deel: F. Ma- rijt, H. Ligtvoet, A. Swagers en H. Pool vast. de standaardwagens van 850-1300 cc zijn onder meer de vier NSU's inge schreven die twee weken geleden voor een boeiende race zorgden tijdens de Trophy of the Dunes. Schaken In de vierde ronde van het zoneschaaktoemoDi in de Oosten rijkse plaats Raach is de partij tus sen de Nederlandser Rob Hartoch en de Tsjech Smejkal afgebroken. In de algemene rangschikking, die wordt aangevoerd door Smejkal met drie punten en een afgebroken par tij, staat Hartoch op de 17de plaats met een punt en een afgebroken par tij. gramma van zondag staat weer een aantal interessante duels. In de pro motieklasse gaan de heren van Lei den op bezoek bij De Kievieten. De Leidenaars kunnen, op papier, win nen, maar nu de praktijkEen streekderby vindt in Voorschoten plaats: Foresccte ontvangt Noord - wijk, waarbij de beste kansen wel voor de thuispartij zijn. Zuidwijck heeft de mogelijkheid het huzaren stukje van zondag te herhalen, maar cd er tegen Souburgth winst inzit, betwijfelen we toch. De heren van Siseo tenslotte zullen in Te Werve een lastige tegenstander krijgen en j de puntjes zullen dan ook wel niet in Leiden terechtkomen. De dames van Siseo zullen ook waarschijnlijk j deze zondag weer winnen, nu van de Kraaien. Een goede „organisatie" op het veld kan Zuidwijck winst op leveren tegen de dames van Pollux, Noordwijk zal in staat moeten zijn van HLC te winnen. De dames van Forescate dienen ook Bennebroek óp ruime afstand te houden, terwijl voor de dames van Leiden een wat kleinere overwinning in het vat zit tegen DSHC. LEIDEN Door de overwinning vorige week op NDSM heeft Rijnsb Boys weer aansluiting gekregen met de kopgroep. Die positie kunnen de Rynsburger morgen in de uitwed strijd tegen het Hillegomse SIZO handhaven. Een kleine zege van de geelzwarten mag wel worden ver wacht. Hoewel er bij ARC tekenen van herstel zijn te bespeuren, gezien de wedstrijd vorige week tegen Koz. Boys, zou het een geweldige verras sing zijn als de Alphenaren er in slaagden het ongeslagen DOTO op eigen terrein een gelijk spel af te dwingen. Het is mogelijk, maar ge loven doen we het niet. Quick Boys is in zijn laatste vier wedstrijden zonder verliespunten ge bleven. De Kalwijkers hebben op dit moment ook de minst gepasseerde achterhoede in de afdeling: met slechts vier doelpunten tegen uit zes wedstrijden. Morgen uitspelend tegen SSC zal Quick Boys wel in staat zijn een kleine overwinning te behalen. Noordwijk ontvangt het Kinder- dijkse De Zwei-ver en ondanks de ma gere overwinningen die Noordwiik tot nu toe heeft behaald, moet de thuisclub dit varkentje toch wel kun nen wassen. Ter Leede op eigen terrein spelend tegen De Meeuwen, zal zijn goede derde plaats op de ranglijst niet door een nederlaag willen verspelen I Winst dus. vermoedelijk voor Ter I Leede. In de derde klasse B is RCL duide lijk favoriet tegen Capelle. Katwijk in de vierde klasse B ontvangt thuis het een plaats lager staande Rand stad Sport. De Katwijkers moeten de ze wedstrijd kunnen winnen. In 4C zal Koudekerk—Oegstgeest wel een spannende wedstrijd worden met een gelijk spel als meest voor de hand liggend resultaat. Woubrugge zal ln de uitwedstrijd tegen koploper Sport - lust heel goed voor de dag moeten komen om de opmars van de gast heren te onderbreken. Morgen weel een Rijnstreek-derby, nu tussen SVOW en Haaersw. Boys. De bhuis- cfub heeft hier duidelijk de beste pa pieren. UVS wint vrij zeker van het bezoekende Duinoord, terwijl Flore- ant de beste troeven in handen heeft in de uitwedstrijd tegen Schoonho ven. (door Bert Paauwj KATWIJK Vrij geruisloos voltrok zich verleden jaar, om precies te zyn op l oktooer 1968, een fusie in liet Leidse atletiekwereldje. De damesver eniging Sportief en de atletiek- afaeüng van sportvereniging Nieuw Brurttulde oesioten op die datum in het vervolg onder de naam AVC Leiden de krachten te bundelen. In het eerste be staansjaar plaatste AV Leiden zich nauwelijks in de belangstel ling. De nieuwe vereniging ging even geruisloos te werk als zy was ontstaan. De heer W. Taekema. vice- voorzitter van AV Leiden en tevens voorzittter van de afde ling Leiden van de KNAU (Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie» vertelt in zyn woning aan de Katwijkse Prinses Margriet laan iets meer over „zijn" ver eniging. Vice-voorzitter Taeke ma: „We heben het eerste jaar de zaken aangekeken maar wel gemerkt dat we zo niet vooruit komen. Behalve deelname aan de competitie hebben we bijna geen activiteiten ontplooid. Dat moet in de toekomst anders. We gaan nu beginnen met het stichten van een pupillenafde- ling, d.w.z. kinderen van 8 t/m 10 jaar. We willen de zaak hele maal van onderen af opbouwen. Pupillenatletiek beleeft op het ogenblik opgang in de KNAU Dat is toe te juichen want het i6 nodig de jeugd aan de atle tiek te binden voordat ze door een andere sport zyn „gepakt' Wat AV Leiden betreft, we gaan voorzichtig van start. In de win ter eenmaal per week een zaal- training en in het voorjaar nog een wekelijkse baan training. Pu pillenatletiek moet in de eerste plaats spel zfjn. Je moet die kleintjes vooral niet teveel wed strijden opdringen anders is de kans zeer groot dat ze op een jaar of 17, 18 „atletiekmoe" zijn. De moeilijkheid is echter, dat atletiek een echte wedstrijd sport is; het ontaardt al gauw in: Wie loopt het snelst, wie springt het hoogst". Merkwaardig Op de fusie SportiefNieuw Brunhilde gaat de heer Taeke ma wat dieper in: „De fusie is wat merkwaarig tot stand geko men. De atletiekvereniging AV Holland nam aanvankelijk het initiatief. Ik ben niet bU de eerste besprekingen geweest, maar naar wat ik heb vernomen wilde Holland Nw Brunhilde en Sportief ln zich opnemen. Nw Brunhilde ging daarmee ak koord, maar Sportief wilde een complete fusie met nieuwe sta tuten en een andere naam. Hol land trok zich toen terug, waar op Nieuw Brunhilde en Sportief, AV Leiden hebben gevormd, daarbij in de nieuwe statuten de mogelijkheid openlatend dat naast dames ook heren lid van de vereniging zouden kunnen worden. Als ik op de fusie terugkijk moet ik zoggen, dat het succes maar betrekkelijk is. Men zegt vaak: een fusie-méér kader, maar dat valt in de praktijk te gen. Er zijn altijd mensen die een fusie de geschikte gelegen heid vinden om er mee testop pen onder het motto: Nu maar eens een ander. In dit geval had Nieuw Brunhilde helemaal geen kader. Ik ben toen vice-voorzit ter van AV Leiden geworden om Nw Brunhilde bestuurlijk nog enigszins te vertegenwoordigen. Men denkt by een fusie ook aan vergroting van het ledenaantal. Dat is onjuist. Sportief en Nw Brunhilde hadden voor de fusie gezamenlijk circa 70 leden, AV Leiden heeft er op het ogenblik ongeveer 50. Het grote verloop waar de verenigingen voor de fusie mee kampten heeft zich in de nieuwe vereniging voort gezet. Een positief punt is dat we nu een behoorlijke wedstrijd- ploeg op de been kunnen bren gen". Over de ontwikkeling van de atletiek in Leiden laat de heer Taekema. die nu vier jaar in het afdelingsbestuur zit, sombe re geluiden horen. De heer Tae kema: „De atletiek in Leiden (AV Holland, AV Leiden, De Bataven» loopt de laatste Jaren sterk achteruit. Alleen in Hol land meen ik de laatste tijd, vooral onder de oudste jeugd, een opleving te constateren. Maar over liet algemeen ls er te weinig activiteit, ook van de kant van het afdelingsbestuur. Dat is ook mijn grote grief in dit bestuur. Er heerst teveel een stemming van: Laat de vereni gingen het maai- doen, wij coör dineren wel. Aangezien vanuit de verenigingen weinig initiatie ven komen ontbreekt de kracht die het afdelingsbestuur tot ac tie kan dwingen. Het is overi gens een moeilijke zaak iets op de Leidse smtelbaan te organi seren. Er is altijd een financiële rem. De mensen laten Je ook in de steek. Het publiek toont wei nig belangstelling voor atletiek. Maar ook de atleten en atletes laten het dikwijls afweten. We moeten ons zo langzamerhand in de afdeling ernstig beraden wat er met de Leidse kampioen schappen moet gebeuren want dat is op het ogenblik een farce. Vaak zijn er niet meer dan 2 of 3 inschrijvingen per nummer en worden bovendien nog men sen kampioen die normaal ge sproken met de sterksten zijn". Problemen Dat de omvangrijke accommo datie, die voor een juiste at letiek beoefening vereist is. ook problemen schept, geeft de heer Taekema volmondig toe. „Er zyn in Nederland meer sintel- banen nodig. Met een grasveld kom je er tegenwoordig niet meer. Dat is iets voor het prille begin. Maar ja. de kosten van aanleg en onderhoud van een baan zijn voor een gemeente zeer hoog. Bovendien is het rendement, gezien het betrekke lijk kleine aantal enthousiaste lingen, gering'. En dan komt er wat peinzend achteraan: „We gen die tot verbetering of een opleving leiden, zijn niet gemak kelijk aan te wijzen. We hebben eigenlijk de conjunctuur tegen. De belangstelling voor de daad werkelijke beoefening van de atletiek loopt door de eeuw van De heer W. Taekema, vice-voorzitter van AV Lei den, in gesprek met Els van Noorduynnationaal record houdster kogelstoten. welvaart achteruit, niet alleen in de afdeling Leiden maar ook nationaal gezien. Denk maar eens aan de lange buitenlandse vakanties van de mensen. Vroe ger was atletiek een echte zo men-spart. tegenwoordig is het gedurende de maanden juli en augstus vrij rustig op de sintel- banen. Atletiek wordt meer en meer een voorjaars- en najaars- sport. Het gunstigst ontwikkelt de atletiek zich nog in de grote dorpen en plattelandsgemeen ten. Kyk maar naar De Spar taan in Lisse en De Keien in Uden. Die verenigingen steunen op grote gezinnen. By de Spar taan zijn veak, 3, 4 of 5 kinde ren uit één gezin lid en zyn ook de ouders enthousiast, wat weer van belang ls voor het Jury korps. In de steden is dat alle maal andere. Daar blijkt vooral dat in deze welvaartstij d steeds minder mensen bereid zijn Iets te bereiken ten koste van enorm veel tijd, die de atletiek nu eenmaal vergt, maar waar zo weinig tegenover staat".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 25