Groot Bonn" wordt metropool, die niets Neus in het maanstof Excentrieke Engelse slaapt in nachttrein Provinciestadje groeit tot wereldcentrum Fascinerende expositie de RAI h)ot verleden Degrelle schrijft zijn memoires in Spaans avondblad Beter dan de maan-mannen O 10 OKTOBER 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 21 (Van onze correspondent) (GPD Bonn verandert. Nu de parlementsverkie- in de bondsrepubliek achter de rug zijn, beginnen in de ntie aan de Rijn de campagnes voor gemeenteraadsver in. Het bijzondere daarvan is, dat op de negende novem- eerst raad zal worden gekozen van wat hier al „Groot- wordt genoemd, een gemeente met 300.000 inwoners. Ie vertrouwde Bonn kwam niet verder dan 138.000" Dit artikel over de snel groeien de Westduit.se hoofdstad Bonn is de eerste bijdrage van de nieu we GPD-correspondent in de Bondsrepubliek, W. P. Timmers. een stad waar bijna honderd landen diplomatiek vertegenwoordigd zijn en waar 60.000 ambtenaren werken. Zo I dicht mogelijk aan de Rijn is een i aantal gebouwen van een hypermo- dern regeringscentrum al in gebruik genomen. De meer dan 500 leden van j de bondsdag hebben een riante werk- I ruimte toegewezen gekregen in een boven zijn omgeving uitstekend wol- kenkrabbertje naar de met veel ru- moer verdwenen bondsdagvoorzitter. jEugen Gerstenmeier de ..langer Eu- gen" genoemd I. dat de komende tien jaar door enkele nieuwe ministeries nog in' lengte zal worden overtroffen. de politieke wereldatlas jwin thuis in het rijtje Wash- iionden—Parijsetc. Overal |ke bondsrepubliek is dat van- Trend. maar in Duitse ogen nog graag steels een blik l|jjn wordt geworpen i is het jeloze universiteits- en han- allerminst een behoor- ijofdstad. Opiniepeilers heb- fcijferd dat slechts veertig F van de Westduitse burgers voldoende representatief p,i op de vraag „waar denkt ijlbij het horen van de naam I schoot 21 procent van de tgden geen enkel antwoord Beethoven, de aartsbis- van Keulen en andere die er woonden, kan de ;en op een imponerend ver- ir een tweede Berlijn is ze Nog altijd zijn er die het >n. dat. Adenauer twintig jaar Bonn verkoos boven Frank- ïdat Bonn zo handig dicht woonplaats Rhöndorf lag. wil bewijzen dan Bonn nooit rincialisme heeft overwonnen, maar te wijzen op die dwars stad lopende zeer drukke n. Veertien uur per etmaal spoorbomen gesloten inmiddels is toch het tijde- trakter van dit „bondshoofd- - in afwachting van de here met Oost-Duitsland en de ing van regering en parlement erlijn heel snel aan het ver- i. Het was onvermijdelijk in Verdubbeld On onder de groten serieus mee te tellen, dient een stad over een me tro te beschikken. Daarom verdwijnt I binnenkort de tram naar de diplo- I matenstad Bad Godesberg onder de grond. De drukke verkeersader tus- J sen beide plaatsen is al maanden i opengereten, de verkeerschaos in de spitsuren nog aanzienlijk vergrotend I Maar elke Westduitse automobilist i 1 is er natuurlijk mee vertrouwd ge- I raakt dat hij zijn doel via „umleitun- j gen" bereikt. Zo groeit Bonn, alle kritiek ten spijt, in allure en daar komt dan nu iVan onze oorrespondent) LONDEN GPD» Engeland, zo rijk aan excentrieke individuen «als tegenwicht voor een overmaat aan traditie en conformisme) is zoals men weet het land waar de vreemdste en gekste dingen ge beuren. Men behoeft zich dan ook niet te verwonderen over de merkwaardige slaapgewoonten van de 67-jarige mevrouw Fanny Lichenstein. die nu al meer dan vijf jaar avond aan avond week in week uit. om kwart voor twaalf op het Paddington station zich in eerste klas coupé van de nachttrein naar Bristol nestelt om daar te slapen. Ze keert met dzelfde trein naar Londen terug, waar zij om zeven uur 's ochtends fris en uitgerust ontwaakt. Fanny, gescheiden van haar echtgenoot, woont alleen in een ei gen, aardig huisje in Enfield in noord-Londen, maar is uit vrees voor inbrekers of andere indringers bang om in dat lege huis te slapen. Haar getrouwde dochter wil ze niet lastig vallen. Van hotels bezit ze een grondige afkeer. Op kerstavond, wanneer de trein naar Bristol niet rijdt, is ze echter wel gedwongen haar heil in een ho tel te zoeken, maar daar voelt ze zich niet veilig. „Je weet nooit wie de sleutel van mijn deur heeft" In een trein is dat anders. Daar let de inspecteur op eventuele ongure lieden. Deze dagelijkse slaaprit kost haar 33 pond (284 gul den) per maand, maar ze kan dit best betalen. Ze heeft een eigen inkomen en ouderdomspensioen. Gewapend met een reisdeken, een thermosfles met sterke koffie en een pakje sigaretten betreedt ze elke avond haar rijdende boudoir Af en toe zorgt ze voor variatie. Ze neemt dan de nachttrein naar Cardiff en soms de nachtboot naar Hoek van Holland. Maar Fanny, een gezette en bebrilde dame vindt Paddington-Bristol toch wel het fijnst. „Ik slaap er tijdens de rit als een roos". Om 2.55 uur bereikt de trein het einddoel. Daar laaft Fanny zich in het stationsbuffet aan een kop thee en verorbert een paar kaas- sandwiches. De bufftjuffrouw kan de klok op haar gelijkzetten. Na tien minuten verdwijnt ze in de wachtkamer, waar ze nog wat gaat doezelen, voordat ze drie kwartier latei- met dezelfde trein naar Londen terugkeert. Ze kent Bristol helemaal niet, want ze zet geen voet buiten het station. Ook de conducteur van de trein, die al vijf jaar op deze lijn werkt heeft zo'n geval nooit eerder meegemaakt. Soms. als Fanny iets niet zint. gaat ze hevig tegen hem te keer. maar als vaste klant kan ze een potje bij hem breken een flinke schaalvergroting by. Sinds de eerste augustus van dit jaar is het inwonertal meer dan verdub beld. Negen steden en dorpjes in de naaste omgeving zyn by de residen tie gevoegd, die nu tot 9 november wordt geregeerd door een commis saris. De autoriteit is aangewezen door het parlement van Noordrijn- land-Westfalen, de deelstaat waar toe Bonn behoort. Deze verandering heeft heel wat voeten in dc aarde gehad. Het was voor plaatsen als Bad Godesberg «72.000 inwoners) en Beuel «36.000), die tot dusver volop profiteerden van de uitzonderingspositie waarin de buurgemeente verkeerde, bepaald geen eer om voortaan tot die ge meente te mogen behoren. Bonn heeft zijn uitzonderingspositie na melijk niet in elk opzicht even goed kunnen verwerken. Dat het met al die ambtenaressen en secretaresses de stad is met het grootste vrouwen overschot in West-Duitsland, is tot daar aan toe. maar dat ze per hoofd van de bevolking een schuld heeft van 850 gulden, is een ernstige zaak. Dat de telefoon- en autodichtheid binnenkort een nieuw Duits record zullen bereiken, is ook al bedenke lijk. Leuzen als „draagt elkanders lasten" doen het in florerende foren sensteden niet en met ijzersterke leu zen als „Beuel blijft Beuel" heeft men zich dan ook kranig tegen de „Anschluss" geweerd. Hoog boven zijn omgeving torent aan de Rijn in Bonn de Langer Eugen", het huis voor de bondsdagleden. slotte heeft elke zich respecterende Westduitse gemeente zijn Wilhelm- strasse, Kaiserstrasse en Adenauer- strasse. Uw correspondent woont in 1 de Hauptstrasse van wat tot dusver een zelfstandig dorpje even buiten Straatnamen Bonn was- maar b>i de schaalvergro ting is opgeslokt. Het „grote Bonn" telt niet minder dan twaalf Haupt- strassen Het heeft niet mogen baten. Een van de verbitterde tegenstanders, burgemeester Linz van Bad Godes berg. is nu de voornaamste kandi daat voor het hoofdburgemeester schap van „Groot-Bonn." waaruit gerust mag worden opgemaakt, dat de strijd werkelijk beslist is en de tegenstander zyn verlies al heeft verwerkt. Raad en eerste burger kunnen ordelijk worden gekozen. Vervelende puzzels blijven er dan nog voor de ambtenaren, die er bij voorbeeld mee zitten, dat Bonn en Bad Godesberg zo'n honderd keerd dezelfde straatnaam inbrengen! Ten- MADRID «.GPD' Het Madri- leense avondblad Pueblo, spreekbuis van de Falange-vakbonden. publi ceert thans in afleveringen de pie- moires van de Belg Loon Degrelle. gewezen leider van de Belgische Re- xisten «te vergelijken met de Neder landse NSB» Na de oorlog dook hij in Spanje onder. Het eerste hoofd stuk van de memoires verscheen de zer dagen onder de titel „wij, de over wonnenen". Tn de inleiding bij deze publikatie zegt het blad o.a „Hoewel het Eu ropese fascisme al een onderdeel van de geschiedenis is. blijft er nog een ADVERTENTIE uitzonderlijke overlevende uit die tijd over, Leon Degrelle, die de jongste fascistische leider van Europa was. Hij wilde de begrippen orde en over heid herstellen". Pueblo onthult, dat Degrelle zich weinige uren vóór de capitulatie van Hitler-Duitsland met een vliegtuig in veiligheid v/isfc te brengen. Hij werd overal gezocht als oorlogsmisdadi ger en volgens Pueblo heeft men tij dens zijn ballingschap verscheidene malen geprobeerd hem te ontvoeren of te vermoorden. Toen men hem dezer dagen vroeg of hij niet bang was te worden ver moord. antwoordde Degrelle „Ik kan niet meer sterven, „ik ben geen levende, maar alleen nog een over levende. Ik stierf nu 23 jaren gele den toen ik de enige bestaansreden van mijn leven, de politiek, moest opgeven". In de eerste aflevering, onder de titel „WU. de overwonnen", klaagt Degrelle, dat degenen die tegen het ODmmunisme streden ook nu nog nergens recht op hebben. Op deze klacht volgt in het tweede hoofdstuk een korte beschrijving van zijn ac ties aan het Oostfront, die opnieuw stluit met de klacht, dat de fascisten die tegen het communisme vochten (en volgens Degrelle gelijk hadden) nog steeds gehaat en achtervolgd worden. (Van onze redacteur ruimtevaart) AMSTERDAM Als bezoeker word je er vrijwel met je neus in het maanstof gedrukt. Je ziet de maanbodem beter dan Armstrong en Aldrin zelf het konden. De plaats: het RAI- gebouw in Amsterdam. De tijd: tot en met volgende week zondag. Die dag sluit de gisteren door Armstrong. Aldrin en Collins geopende expositie ..Maanvaart '69". waarvan men ver wacht dat alle bezoek-records geslagen zullen worden Het is de boeiendste ruimtevaartexpositie die ons land ooit heeft ge had en er zijn objecten te bewonderen die zelfs in Amerika nog niet zijn tentoongesteld. edelstenen bezaaid grauw zand en kiezel. De opnamen zijn gemaakt op plaatsen waar ook stenen en maan stof verzameld is. Enkele opnamen tonen het later meegebrachte maan- materiaal zoals zich dit in zijn oor spronkelijke toestand en milieu op de maan bevond. Z>e drie maanreizigers beant woorden vragen van Henk Ter- lingen voor de Apollo^ capsule, die de tentoonstelling Maanvaart '69 opluistert. In het midden Arm strong aan het woord, rechts Al drin en links Collins, die alleen, aandacht schijnt te hebben voor de hem toch echt wel vertrouwde Apollo. jj®n Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 "Otterdam Schiedam Ylaardingen Dordrecht Breda Tilburg Twee hoogtepunten markeren deze unieke show: de originele Apollo- VIII waarmee de beroemde kerst- vlucht om de maan werd gemaakt, en een fascinerende serie stereo-fo to's in kleur van het maanopper vlak, genomen van een hoogte van slechts 15 centimeter. Deze foto's worden thans voor het eerst waar ook ter wereld openbaar vertoond. Alleen zij al zijn een gang naar deze expositie waard. Armstrong en Aldrin konden tij dens hun maanwandeling niet buk ken. nauwelijks voorover buigen. Werk dat op de bodem moest wor den verricht geschiedde met tangen en andere instrumenten. Hun blik op de bodem was daardoor altijd nog minstens op een afstand van ruim anderhalve meter. Bovendien droe gen zij gekleurde filters voor hun helmvizieren. Vandaar dat zij niet konden zien, wat de bezoeker van de Amsterdamse expositie kan zien. Dit ziin ongefilterde stereo-opnamen van (en camera, op een lang handvat gemonteerd en op 15 cm. boven de maanbodem gehouden. Zij geven een waarlijk fantastisch boeiend beeld van de in al hun schijnbare eento nigheid van kleur toch grillige vor men van details vin het oppervlak: glinsterend in het zonlicht als met A polio-VIII Het tweede hoogtepunt is als ge zegd de originele Apollo van de kerstvlucht om de maan: ontverfd en deels zwart geblakerd door de hitte bij de terugkeer. Men kan een kijkje nemen in het interieur, dat na d? Mercury en de Gemini als „ruim" werd bestempeld door de ruimtevete ranen maar dat voor de leek toch wel een erg bekrompen ruimte lijkt voor een historische vlucht van drie man gedurende zes dagen. Oog in oog staan met dit reliqui uit het eerste decennium van de bemande ruimtevaart doet de bewondering stijgen voor de mannen, die hierin bijna bovenmenselijke prestaties ver richtten. Rusland ontbreekt Dit zyn echter slechts de hoogte punten van een grote rijkdom aan materiaal over de ruimtevaart dat op deze expositie te vinden is. He laas en dat is dan de enige kri tiek uitsluitend van Amerikaanse en Europese «ESRO en vooral ESTEC-Noord wijk) bron en niet van Russische, Zou de tentoonstelling uitsluitend toegespitst zijn geweest op de maanlanding en de voorberei dingen daarvan, dan zou dit een zijdige beeld juist zijn geweest. Maar de tentoonstelling biedt meer. en op die andere gebieden (en wat betreft maanonderzoek eveneens» kunnen de Russische prestaties toch eigenlijk niet helemaal gepasseerd worden. Grote variatie Hoe het ook zij, de rijkdom van deze tentoonstelling is zeer groot. Er zijn talloze schaalmodellen van be mande en onbemande ruimtevaartui gen, er zijn reeksen foto's, een echt ruimtepak zoals dat door Schirra by zijn Apollo-vlucht gedragen is. een authentieke maar enigszins openge werkte Gemini-capsule, een schaal model van de maan-raket Saturnus- V (op eentiende van de werkelijke grootte nog te hoog voor de ruimte zodat een deel van de zoldering moest worden weggebroken), interes sante voorbeelden va nde voedsel- capsules voor de ruimtevaarders, een indrukwekkend overzicht over de li teratuur met betrekking tot het maan-avontuur, een zeer interes sant overzicht van de .ompact" van dc maan op de wereld van de phila- telisten en ook de beeldende kunst. Voorts is er een geluidskamer waarin (tot verdraagzame proporties terug gebracht) het donderend geweld van een lancering een aanslag op de trommelvliezen doet. In een film zaaltje wordt verder een doorlopende J voorstelling gegeven van de nog niet j eerder in ons land vertoonde maan- 1 film van de Naea. Zoals J heeft ook Estec, de Noordwijkse ne derzetting van de Europese ruimte vaartorganisatie. een afdeling van de expositieruimte gevuld, en wel met een interessante verzameling weten schappelijke instrumenten en voor lichtende panelen. Medewerkers De tentoonstelling is onder auspi ciën van Philips tot stand gekomen door samenwerking van de Nasa, het Smithonian Institute. Estec. het World Exhibition Centre in Den Haag het Sterrekundig Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht en de Nederlandse Vereniging van Aero- Prilatelisten. De expositie is dage lijks geopend van 107 en 19—22 uur en zondags van 1017 uur, tot en met zondag 19 oktober.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21