Tennispark-ijsbaan in ZW kost 3/4 ilj minoen Lakenhal historische heeft moderne Promoties Paviljoen op 3 oktober open V.M.SPEELTUIN PROFESSORENWIJK WORDT 1RIJE SPEELGELEGENHEID Binnenstad op Leidens Ontzet Kerk organiseert drie lezingen over Oost-Europa „Gratis toegang" Verzoek van burgemeester DONDERDAG 2 OKTOBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 LEIDEN Morgen, 3 oktober (Leidens Ontzet) is de Breestraat afgesloten voor het particulier auto verkeer van 9 tot 11 uur en 's mid dags. gedurende de optocht. Dit ver- keer zal dan worden omgeleid over het Rapenburg. De sluiting 's morgens houdt ver band met de paint-in voor het stad huis. Er komen drie vlonders han denarbeid. muziek enz.) die bijna de hele straatbreedte beslaan. Er wordt wel een rijstrook vrijgehouden voor de bus. De rijdende beiaard zal niet in de Breestraat worden opgesteld, maar gen een oogje in het zeil houden, en er voor zorgdragen dat de daar ver wachte drommen voetgangers veilig de Maresingel en de Willem de Zwij gerlaan over kunnen steken. LEIDEN In de Fortuinwijk, ten westen van de Schubertlaan, komt een tennispark met negen banen, een clubgebouw en een parkeergelegenheid. De afschei dingen van de banen worden zo geconstrueerd, dat ze gemakke lijk kunnen worden verwijderd, waardoor het tennispark in de winter als sproei-ijsbaan kan worden gebruikt. Burgemeester en wethouders vragen de raad een krediet van 740.495 voor de aanleg en stellen voor de aan besteding ondershands te doen geschieden. Dit voorstel komt aan de orde in de maandag 13 oktober om half acht te houden vergadering van de ge meenteraad, waarin de raad zich ook zal uitspreken over het reeds gepu bliceerde voorstel inzake de bouw van 96 zg. meerruimte-woningen aan weerszijden van de Smaragdlaan in het Morskwartier. Voor de aanleg van een openbare speelgelegenheid voor de jeugd op het terrein van de voormalige speel tuin „Professorenwijk" nabij de Van Vollenhovenkade wordt een krediet van f 24.800 - gevraagd. Er komen speeltoestellen, banken, een zandbak en een basketbalset. Een bijna even groot bedrag, f24.770, gevraagd voor de aanleg van een trainingsverlichting op het half- verharde schoolsportveld achter de Vijf Meihal. Hier kan de training gaan plaatsvinden van de voetbal clubs, die de velden 4 tot en met 7 van het sportcomplex aan de Boshui- zerkade bespelen, die nu geschiedt op j leym. 2. de velden, waarvan de grasmat in ernstige mate te lijden heeft. 41VERTENTTF De voormalige speeltuin „Professorenwijk" wordt een vrije speelgelegenheid. Subsidies B. en W. stellen voorts voor aan de stichting Dienstencentrum Leiden een Jaarlijkse subsidie toe te kennen tot het bedrag van het exploitatietekort, dat voor 1969 wordt geraamd op ma ximaal f20.000. De stichting, waarin alle levensbeschouwelijke en maat schappelijke organisaties, die ter plaatse reeds betrokken zijn bij werk zaamheden ten behoeve van bejaar den en hulpbehoevenden, zijn vertegenwoordigd, stelt zich ten doel om in verschillende stadswijken een dienstencentrum te vestigen. De stichting wil met haar werkzaamhe den beginnen in het Leidse Volkshuis. Er zal een functionaris worden aan getrokken. Voor 1969 worden de kos ten begroot op f 49.000. Een krediet van f 52.310 wordt ge vraagd voor het verlenen van aan vullende voorschotten op de aan de gezinscolonnes toekomende gemeen telijke subsidies over 1968. Nog uit gekeerd zal worden f23.080 aan de stichting Interkerkelijke Gezinszorg, f 25.380 aan de stichting Katholieke Gezinszorg en Gezinshulp en f3850 aan de Geref. stichting voor maat schappelijk werk. Flatgebouw De aannemingsmaatschappij Van Rhyn Katwijk N.V. in Katwijk aan Zee wil op de hoek van de Vijf Mei laan en de Rooseveltstraat een ge bouw met bedrijfsruimten in twee lagen met daarboven 90 flatwonin gen in zes bouwlagen zetten B. en W. stellen de raad voor het 2700 m2 grote terrein te verkopen. Een krediet van f24.500 wordt ge vraagd voor de aanschaffing van een lichtdrukmachine. een elektrisch 6nij-apparaat en een elektrische schrijfmachine voor Gemeentewer ken. Voorgesteld wordt medewerking te verlenen aan de Cunera-stichting ten behoeve van de school voor buiten gewoon lager onderwijs aan de Lam- menschansweg voor het verhelpen van wateroverlast in de kruipruimte, voor het plaatsen van een fietsenber ging en voor het aanbrengen van ventilatie in de eetzaal. De raad wordt voorgesteld elf le den voor de bestuursraad voor de schooladviesdienst Leiden te benoe men, één uit zijn midden en tien uit de kring van voorstanders van resp. openbaar, neutraal bijzonder, prot. chr. en rooms-katholiek onderwijs. Op de voordracht staan: openbaar onderwijs: a. 1. mevr. mr. A. E. Wiersma-Tichelaar. 2. me vrouw A. Brouwer-Heijbroek, b. 1. mevr. mr. T. T. Vermeulen-Meijers, 2. mr. D. E. Krantz, c. 1. dr. J. M. Roosenschoon, 2. J. H. Th. van Beest; neutraal bijzonder onderwijs: me vrouw dr. C. Ch. ter Haar Romeny- Wachter: prot. chr. onderwijs: A. 1. P. Gu- mevr. G. B. Mellema-Van "•"snim, b. 1. P. Swager, 2. mevr. W. J. C. A. Brussee-Van Hattum, c. 1. mr. A. J. Mulder. 2. A. P. Dees; rooms-katholiek onderwijs: a. me vrouw S. H. M. Goddijn-van Dooren. b. mr. M. J. P. Tissen, c. Th. A. J. de Wit. Huisvesting Voor benoeming van vertegen woordigers uit de kring van de jon geren en de bejaardenzorg in de ad viescommissie inzake het huis- vestingsvraagstuk hebben B. en W. de raad deze niet-alfabetische aan beveling voorgelegd: jongeren 1. J. van der Burg, 2. H. de Roode, be jaardenzorg: 1. mej. A. J. van Nie- nes. 2. A. M. E. Schutijser. Het ligt in de bedoeling om het werk van de woning-maatschappe lijk werker van de Woningstichting uit te breiden tot de bewoners van particuliere woningen in de sane- ringsgebieden en om daarbij aanslui ting te zoeken bij de richtlijnen, die door de minister van Cultuur. Re creatie en Maatschappelijk Werk zijn gesteld om in aanmerking te komen voor rijkssubsidie voor bepaalde voorzieningen ten behoeve van sane- ringsgebieden. In het kader hiervan worden plannen voorbereid om voor de begeleiding van dit werk een com missie in het leven te roepen, waar in personen uit de gemeentelij ke overheid en het particuliere ini tiatief zitting hebben. B. en W. willen de instelling van deze commissie af wachten alvorens de raad een aan beveling te doen voor de in de ad viescommissie inzake het huisves- tingsvraagstuk te benoemen verte genwoordiger uit de kring van het maatschappelijk werk met kennis van en ervaring in saneringsvraagstuk ken. (Foto LD/Holvast) DE MODERNE GASAANSTEKER H Geeft 2000 x gericht vuur. Altijd raakIH Géén versleten steentjes. flBiLilH Géén me uwe vullingen. Ij||j QJI Géén reparatiekosten. Leeg Gooi weg De volgende is even goed - koopl Voor de harde! Le Corbeau Zonen - Rotterdam Nrd. Ned. Pijpenhandel-Groningen Geslaagden hij Leidse Instrumentniakers- sehool M. Diependaai. B. R. M. Douqué. Th. W. van Duivenbode. E. J. J. Eer- kens, G. H. Esseboom. R. J. Fontijn G LEIDEN De afdeling Experi menteel Kerkewerk van de Leidse hervormde gemeente organiseert on der leiding van dr. P. L. Schoonheim I op 11. en 25 oktober en op 8 novem- ber een drieta» lezingen over Oost- I Europa. LEIDEN Aan de Leidse Instni- De "ileidster op zaterdag 11 oktober mentmakersschool slaagden voor het zal z«n mevrouw A. C. M. van Mel- diploma A-metaal: R. Atema. G B te-Hermans. Dior haar bezoeken aan A Te Beek. H. J van den Berg. R en Persoonlijke contacten ln Oost-Eu- op"het"Stadhuisplein. Men vreest dat Blokker. J F J Brosens (met lof. ™£a ka"flISTs!" het geluid van de beatband en de H; L. Burghart. D Delforterie. c len over de kerkelijke en sociale si klokketonen elkaar niet zo goed zul len verdragen, zelfs niet als er om en om wordt gespeeld. Wat het parkeren morgen betreft- de politie hoopt dat men zijn auto niet zal plaatsen in de binnenstad (vooral Breestraat en Hogewoerd). tenzij op de erkende parkeerplaatsen als Pieterskerkhof, postkantoor en Garenmarkt. Er zal trouwens met borden worden aangegeven waar men wel, en waar men niet mag parkeren. Bij het begin en het eind van de Haarlemmerweg zal de politie mor- tuatie in dat deel van de wereld. Prof. dr. P. Smits komt zater dag 25 oktober aan het woord. HU xi. ciaacwuiii, xv. %j. x uiiujii A. W J Freeke J G Geltlnk. H G zal het hebben over het Marxisme, van Gorkum. B. J de Groen. G. v theorie en praktijk. Tenslotte wordt d. Heelt, J. J. Hermans. A C. F. van he laatste lezing op zaterdag 8 nci- Ierland F w M Jansen. D. de vember verzorgd door prof dr. A. J. Jong. R Kamerling, J. P. Kamp. Rasker, Zijn lezing is getiteld G. W. P. van Kan. J E. Kappelhof. ..christelijk geloof en revolutie" en J. Keijzer, W. L. de Koning, zal handelen over de hoofdlijnen van C. Kools. J. K Kramer, E. de1 in oktober '68 gehouden voordrach- Kuijper (met lof), L. E. Mallie, ten. Koning. C. Kools, J. K. Kramer. E. de Kuijper imet lof) L. E. Mallie. H. Meester, R. Metselaar. M. L. Pijl H. J. A. Vink. J. van der Vos, B. de Vries. H. C. Warnaar. G. Willemsen, P. IJdel; voor het diploma B-me taal: J. Bonnet, D. M. Castelijn. A. J. DaJeman, B. P. Derijcke, J. A. J. M. Disselhorst, J. C. van Dongen, A. Edel. W. Engel, J. de Groot, H. J. Heijmans, J. A. Hoffmann, O. H. Höpfner. F. B. Jansen, A. Jipping, J. H. Kelderman, C. P. Klok. F. A. Mul. A. Kommer, J. H. Lünnemann, J. Meininger, D. Molema, W. de Mooy, R. J. Neugebauer, J. Nie- boer. G. H. W. Pickhard, A. v. d. Alle drie de lezingen worden ge houden in de ontvangstkamer van da Pieterskerk. Na afhoop van de lezin gen kan men telkens in kleine krin gen nog wat napraten. Men kan zich telefonisch opgeven voor één of alle lezingen op de nummers 40152 of 30284. De Leidse Lakenhal is vrijwel het enige museum in Nederland H Idat gratis voor het publiek toe- Plas. J. Rook, A. Ruigrok. J. Chr. Qankelijk is. Sinds 1966 kan ie dereen. die de (kunst)historische schatten in het Stedelijk Mu seum wil bewonderen, zonder te betalen de portiersloge voorbij lo rna, F. C. Kentie; het diploma B- glas: L. van As. W. J. J. van Hop pe; het diploma C-glas: P. J. Mo lenkamp; het diploma A-optiek: C. L. Adema. ADVERTENTIE Behoud van Uw tanden LEIDEN De burgemeester ver zoekt de burgerij tijdens de 3-okto ber optocht het middengedeelte der straten vrij te laten, niet met de optocht mee te lopen en alle belem meringen uit de weg te ruimen. Voorts doet hij een dringend be roep op een ieder om. ter voorko ming van ongelukken, niet met ser pentines. vuurwerk, confetti e.d. te werpen. Snijder. C. H. van Vliet, A. de Vos, J. de Vreede. A. van 't Zand; het diploma C-metaal: M. Groenewold; het diploma A-glas: J. A. G. van Be- zcoyen, H. J van Groen. G. J. Jous- VenDe bezoeker wordt bij bin nenkomst wel 'geturfd', maar dat is dan voor het jaarlijkse sta- tistiekje. Mocht u vooral nu de vernieuwde historische afdeling er als bezienswaardigheid is bij gekomen, zin krijgen om in de Lakenhal rond te dwalen laat u zich dan niet van dat voornemen afbrengen. En wanneer u geen kaartjesverkopende portier ziet hoeft u echt niet te reageren als het echtpaar dat onlangs zijn neus om de hoek van de Laken haldeur stak en het begrip 'gra tis toegang' niet helemaal juist interpreteerde. Zei de man na melijk tegen de vrouw: 'Gratis I"toegangNou dan gaan we maar weer, want dat kan niet veel we zen. (Door Pieter C. Rosier) LEIDEN Een museum mag geen statisch bedrijf zijn. Van deze stelling uitgaande heeft -de directie van het Stedelijk Mu seum 'De Lakenhal' besloten de historische afdeling, die vijf jaar achtereen voor het publiek ge sloten was, een nieuwe aankle ding te geven. Het resultaat is morgen, op de grote dag van 3 oktober, al te zien. Van die datum af namelijk zullen de deuren van de gemo derniseerde historische zaal da gelijks geopend zijn. In deze zaal. het Paviljoen genaamd, hebben tal van historische voorwerpen een nieuwe opstelling gekregen. Het zijn voorwerpen, die niet al léén betrekking hebben op het beleg en ontzet van Leiden. Integendeel, als in een prenten boek ontvouwt zich in het Paviljoen de geschiedenis van Leiden met be trekking tot bijvoorbeeld de laken industrie, de godsdienst, het onder wijs. de kunst en het stadsbestuur De aanblik van de vernieuwde ruim te wordt nog verlevendigd door een aanzienlijk aantal schilderijen mei zowel historische als kunsthis torische waarde. Er is in de histori sche zaal een zwevend plafond aan gebracht, waarin de verlichting is opgenomen en het vroeger door vas te schotten in kleine hokjes verdeel de vertrek is één grote ruimte ge worden. Aan een zekere onderverde ling viel bü de herinrichting van de ze afdeling niet te ontkomen, maar er is duidelijk gestreefd naar een m groot mogelijke overzichtelijkheid. De indeling is thematisch, niet chro nologisch, waardoor een levendiger opstelling van de oude voorwerpen verkregen kon worden. Overigens is er in de afgelopen verbouwingsperio de in de Lakenhal veel aan- en weg gesleept, want er moet voor de her- openstelling een keuze uit niet min- der dan vierduizend historische voor- De z werpen worden gemaakt. Wat wimpel, Een hoekje van de histori sche afdeling in 'De Lakenhal'. Links op de foto de vitrine met de hutspot en daarachter het Lanckaerttapijt (Foto LD/Holvast) lang opgeborgen Armada- veerd door Corn. Danckerts en gete- i maakt van adviezen van de Amster- door Van der Does op een kend door Jan Jansz. Dou en Steven damse architect Bart van Kasteel. aan kostbaarheden is overgebleven Spaans galjoen buitgemaakt, is. ge- van Brouckhuijzen, welke stukken In het Paviljoen van 'De La kenhal' is ook de vrijheidshoed te zien, die bij de komst van de Fransen in 1795 voor het Leidse Stadhuis werd geplaatst. (Foto LD/Holvast) ligt nu, jammer genoeg, weer op de zolders en in de kelders van het voormalige Gildehuis aan de Oude Singel. De oudste voorwerpen, die in het Paviljoen zijn te zien .dateren uit de late Middelleeuwen, de meest recente uit de negentiende eeuw. Het is nauwelijks verwonderlijk dat de vermaarde Spaanse hutspot, aan de „echtheid" waarvan Lakenhal-direc teur M. L. Wurfbain niet wenst te tornen, een sterk in het oog sprin gende plaats heeft gevonden. Ook het in kunsthistorische opzicht zeer waardevolle Lanckaert-tapijt, waarop de gebeurtenissen van 't beleg en ont zet van Leiden staan afgebeeld, is in al zijn luister te kijk gehangen. reinigd en geconserveerd, ook weer I terecht uit de uitgebreide Lakenhal terug. Er is een belangrijke plaats j collectie zijn gelicht. Wat er nog meer aan interessante zaken het Pa viljoen is binnengesleept? Het is te veel om op te noemen, maar let u, wanneer u de nieuwe afdeling be zoekt, vooral ook op de houten schooltassen voor leergierige kinde ren uit de achttiende eeuw, op de schandton voor ontrouwe echtgeno- tes(!) uit dezelfde eeuw en op de uit de Franse tijd daterende Vrijheids- hoed. Bi) de inrichting van de his torische zaal en de opstelling van de Verhulst van Pieter voorwerpen mejuffrouw drs. W. Van der Werf en de uit L. Moerman heeft al het materiaal 1647 daterende kaart van het Hoog- j geordend —ls dankbaar gebruik ge- heemraadschap Rijnland. gegra- 1 voor gereserveerd in de gerestaureer de. naast het Paviljoen gelegen Oud-Katholieke kapel. De maten en gewichten, die vroeger in een apart zaaltje waren ondergebracht, zijn nu in de algemene opstelling in het Pa viljoen terecht gekomen, de maten als een soort wandversiering tussen doorzichtige perspex-platen en de ge wichten (een unieke reeks uit 15821) ln een vitrine. Niet onvermeld mo gen blijven het prachtige reliëf door Rombout Adriaensz, Wat de openstelling op 3 oktober betreft, hoopt de Lakenhal-directeur, dat daardoor de' dalende lijn ln het bezoekersaantal tijdens de viering van Leidens Ontzet ln opwaart se richting wordt omgebogen. Het Paviljoen is beslist een museumbe- Jsoek waard I ADVERTENTIE LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit is de heer P. Hijmans. le raar Nederlands aan het Lorentz- lyceum te Eindhoven, tot doctor in de letteren gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „Johan Willem Frederik Werumeus Buning. 4 mei. 1891-16 november 1958. Aantekenin gen over werk en leven, met brie ven en documenten". Promotor was prof. H. A. Gomperts. Voorts is mejuffrouw J. Smeulers tot doctor in de geneeskunde gepro moveerd op een proefschrift, getiteld ..Het gedrag van een in de chorio- all&ntois mebraam geënte ascitestu- mor. Invloed van ontsteking en em bryonaal weefsel op de tumorgroei". Promotor was prof. dr. A. Schaberg. Tenslotte promoveerde de heer J. van Rossum tot doctor in de genees kunde op een proefschrift, getiteld „Corticonuclear and corticovestibu- lar projections of the cerebellum". Promotor was prof. dr. W. J. C. Verhaart.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7