Kermis in 3 (oktober)voud j morgen veel mals klapstuk Parachute springen Samsom en Appèl van werkende jongeren 1 november Sijtlioff gaan samen werken „De grootste in Nederland" in opbouw Waarom afwijzing b ijdrageregeling niet medegedeeld Raadsleden over NZH Fiets Hoe? Sprekers op Leidse onderwijsdag 7000 Bezetting Binnenhof ZELFMOORD Donderdag 2 oktober 1969 pagina 3 ADVERTENTIE (Door Hans Melkert) LEIDEN Kermis in opbouw Hier lijkt het op huizen bouw, waar stevige stalen balkan als fundering worden gelegd. Daar is het een verhuizing, met mensen, die spullen uit een grote auto sjouwen. Verderop heeft het iets van een lanceer basis met tal van voor een leek onduidelijke elementen. Op verscheidene plaatsen is men klaar met de opbouw en woont men al, getuige een (kassa-)ruiten zemende huisvrouw en een wasrek met een truitje en een beha'tje, opgehangen aan het bord, dat de wijnstokken aanprijst een goed stuk vlees hoort erbij een heerlijke schotel hutspot met Jè 3 oktober maaltijd! Gisteren in de namiddag. De bij na traditionele regen vóór 3 okto ber vlaagt over het wijde veld rond om de Groenoordhal, Een kleurrijke lampjestoren is nog de enige fees telijke noot op het feestterrein-in- aanleg. Vóór en aan beide zijden van de hal wordt doorgewerkt. Som mige exploitanten zijn al klaar en hun zaak staat startklaar onder tentdoeken in hardblauwe en onbe stemde kleuren. Ze zijn vroeg geko men, zo van de kermis in Den Haag, die eind vorige week afliep. Een paar dagen woonden ze op hel Schuttersveld, sinds jaar en dag hun home tijdens de Leidse 3 oktober- kermis. Toen zwaaiden de hekken van het Groenoordihal-terrein opec en kon met de opbouw worden be gonnen. Achter de hal staan de woonwa gens en caravans .De kermisjeugd heeft er de ruimte om te voetballen, de kennisbonden om rond te dollen Hier blijft het grootste deel van het terrein vrij. De hosvlonder is er in aanleg en in de buurt hiervan zul len een paar goktenten komen. Aan de voorkant van de hal lijkt de kermis een fiets, waarbij de twee reuzeraderen de wielen vormen. Raderen, die in een stedelijke be bouwing domineren, maar in deze wijde omgeving lang niet zo groot lijken. „Ja, twee reuzeraderen. Waar vind je dat? En dat is nog maar in tweevoud. Het meeste 00 de Leidse kermis is er in drievoud" zegt organisator Hermans, de in Leiden geboren Rotterdammer, die de 125 attracties heeft samenge bracht op wat een bord aankondigt als „de grootste kermis van Neder land". De heer Hermans blaast even uit in zijn auto. Hij is de sleutel va.i zijn caravan kwijt maar maakt zich daarover geen zorgen. Belangrijker is dat hij de tekening bij zich heeft. Als een architect behandelt hij de plattegrond. O ja nou zie ik het Vorig jaar had je nog geen baard. Je staat daar en daar naast die en die", zegt hij tegen een pas aange komen exploitant. Even later is hij in gesprek met de exploitant van pindakramen, die niet de plaatsen hebben gekregen, die hij had gedacht. „Ik ben een beetje laat, ik kom helemaal uit Weent", zegt de man. „Kijk. die komt ook uit Weert en die staat al", zegt de heer Hermans, wijzend op een bijna opgebouwde kei-mistent. De grootste zaken werken het snelst" Hij praat cynisch en kijkt cynisch, maar de exploitanten weten wat ze ■kDeze hippe jongedame heet Corinne Landfear. Ze is 21 jaar, woont in New York en mag zich sinds enkele dagen Miss France of America 1969" noemen Corin ne heeft een Franse moeder, die in 1945 in Parijs met een Ameri kaanse officier trouwde. Het F rans-Amerikaanse meisje werd gefotografeerd, toen ze per vlieg tuig in Parijs aankwam. aan hem hebben. Hij is een goede kermis- veldheer „De opbouw gaat best, hoewel het altijd moeilijK is. Je moet rekenen bij 125 attracties heb je 400 wagens. Het bestraite terrein werkt prettig. De exploitanten zijn er tevreden mee. Of ze het blijven, zal de derde oktober leren. Hoe reageert het pu bliek?" Het blijft een gok", zegt de organisator, die ervoor heeft gezorgd, dat Leiden een aantrekkelijk luna park heeft. Hij laat zich niet uit zijn kermis tent lokken over de opmerkingen, die de voorzitter van één van de bonden deze week heeft gemaakt over en tegen de openbare inschrij ving. Uit zijn woorden blijkt, dat hij er ook geen voorstander van is, maar met zoveel woorden zegt hij het niet. Het gesprek is afgelopen. Hij holt verder over net kennisterrein („Vol gend jaar breng ik een vouwfiets mee", zei hij even tevoren)) en wij slenteren verder tussen een één- dajgs-w er eld -van- klatergoud - in - op bouw Dat doet ook de Leidse jeugd Dat doen ook keurige heren, die als einddoel de Groenoordhal blijken te hebben, waar de tentoonstelling beroepen voorlichting nog „draait" De rest van de immense ruimte is al omgebouwd tot feestterrein voor de in de avond van 3 oktober te houden drive-in-show. Dat ombouwen wil zeggen, dat hekken zijn gezet. In de hoek komt het podium en daarmee is het afgelopen. LEIDEN Op de Leidse onder wijsdag, die volgende week zaterdag in de Stadsgehoorzaal wordt gehou den, zullen vijf sprekers het woord voeren. Uitgenodigd zijn de heren dr. J. H. N. Grand ia (Onderwijs en so ciaal milieu), dr. S. Soutendijk schooladviesdienst als garantie voor democratisering van het onderwijs), J. D. van den Bosch (Klimaatver nieuwing bij het onderwijs noodzake lijk). J. Varkevisser (Twee werel den) en L. ten Cate (Het onderwijs zal de regering een zorg zijni. Tus sen haakjes staat aangeven de titel van hun lezingen Iedereen die is geïnteresseerd in goed onderwijs op de kleuter- en la gere school, is van harte welkom. Het programma duurt van kwart vcor 10 tot kwart over 12, en 's middags van 2 uur tot half 6. De organisatie is in handen van een groep „verontruste" Leidenaars. leden van de Leidse afdelingen van D'66, PSP, PvdA, PPR en de Stu denten Vakbeweging, in samenwer king met de Algemene bond van on derwijzend personeel. Sjouwen op het kermisterrein. (Foto LD/Holvast) Wat verwacht men? Waarnemend hal-diretceur Daey Ouwens: „Ik denk. dat er zevenduizend komen. Ik ben in elk geval van plan de deur bij 7000 dioht te doen. Er is 35 man personeel voor deze avond. Ja, bij de Groenoordhal denk je in grote cijfens. Na de Lei dato met 70.000 haalde de autoshow liefst 11.000 be zoekers". Het wordt donker, de regen blijft in koude vlagen over het kermis- veld waaien Er licht meer feestver lichting op. Op de Willem de Zwij ger laan wordt hard gewerkt om het gat dicht te krijgen, dat de doorgang van Haarlemmertrekvaart naar ker misterrein onmogelijk maakte. Er is een hoogspanningskabel ingegraven en het werk duurde door stagnatie langer dan was gepland. Maar er wordt met man en macht gewerkt En het lukt. Met 3 oktober in het achterhoofd lukt immers veel, zo niet alles LEIDEN In de feestwijzer van de 3 oktober-vereniging staat ver meld, dat het parachute-springen cp het sportterrein aan de Zoeter- woudsesingel morgenochtend plaats vindt van 9 tot 10.30 uur. Dit moet zijn van 10 tot 11 uur. Het parachu te-springen wordt afgewisseld met een demonstratie van het Parijse ma j orettenkorps. Ook zal de bespeling van de rijden de beiaard niet, zoals vermeld, op de Br eest raat doch op het Stadhuis plein plaatsvinden. LEIDEN De raadsleden J. Lij- ten KVP1A. J. Kret «Prot. Chr> en T. H. de Wilde <KVP> hebben aan het college van burgemeester en wet houders schriftelijke vragen gesteld over de NZH. Is het juist, dat B. en W. on langs een beslissing zoi hebben ge nomen inzake een bijdrageregeling ten behoeve van de Noord-Zuid-Hol- la.ndse Vervoe- Maatschappij voor de instandhouding van het lokale openbaar vervoer in de gemeente Leiden? Zoja. wanneer is die be slissing gevallen? ook de mogelijkheid overwogen van het nemen van andere maatregelen, b.v. op het gebied van het verkeer, om het de NZH mogelijk te maken, een meer verantwoorde exploitatie begroting te maken voor het stads- lijnennet? Zo ja, welke zijn dat? Zo- neen. kan die mogelijkheid alsnog worden onderzocht? Indien de vraag bevestigend wordt beantwoord, wat zijn dan de overwe gingen waarop die beslissing werd genomen? Op grond waarvan heeft het col lege gemeend noch tijdens de behan deling in tweede instantie van de parkeernota in de raadsvergadering van maandag 22 september, noch tij dens de sindsdien gehouden verga deringen van de betrokken commis- sieis) daarvan mededeling te doen, terwijl toch zowel de gehele raad als de betrokken raadscommissie!si ken nis droegen van deze aanvrage? Indien de beslissing positief is ge vallen, welke consequenties zijn daar- 2an verbonden voo rdit jaar en even tueel voor de komende jaren? O Indien de beslissing negatief is gevallen, welke consequenties kan dat hebben voor het openbaar ver voer in Leiden? Is het mogelijk, dat het lokale vervoer een inkrimping zal moeten ondergaan of dat de NZH op andere wijze sanerende maatregelen zal moeten nemen, die nadelig zouden kunnen zijn voor de stad, de burgerij en of voor het za kenleven en bedrijfsleven in het al gemeen? O Wederom indien de beslissing ne gatief is gevallen: heeft het college In de „schaduw" van één van de twee reuzeraderen wordt hard gewerkt. (Foto LD/Holvast) DEN HAAG (GPD) De Werken de Jongerenorganisaties van de drie grote vakcentrales willen op 1 no vember - de dag waarop vijftig, jaar geleden artikel 12 van de Arbeidswet ontstond - in Den Haag massale protestbüeenKomsten organiseren. Nil worden brochures verspreid waarin de werkende jongeren opgeroepen worden naar Den Haag te komen. Het voorlopige programma van de actie vermeldt dat 's morgens 1 no vember vailt op een zaterdag) groepen van 50 tot 200 werkende jongeren de gebouwen van de Eerste en Tweede Kamer op het Binnenhof zullen binnengaan. „De werkende jongeren zullen op de stoelen gaan zitten van ministers en kamerleden", zo zegt bet programma. „Er zal een buiten- I gewoon debat, plaatsvinden in de Tweede Kanier tussen de werkende jongeren en enkele ministers", zo I staat er verder. Voorts zullen de or gonisaties hun eisen kenbaar maken tij verschillende departementen, ka mercommissies en de S.E.R. Het programma vermeldt voorts dat het nu nog in de bedoeling ligt 's morgens een tocht te houden van I het Malieveld naar de Houtrusthax len, waar een congres wordt belegd. In de toelichting op dit program ma staat vermeld dat de jongeren actief gebouwen gaan bezetten. „Wat is daar nu de bedoeling van? MPt actieve bezetting bedoelen we dat groepen werkende jongeren hun eisen I gaan voorleggen aan de vertegen- I woordigers van onze samenleving en tevens gaan vragen wat de werkende I jongeren van hen kunnen ver- waohten", zo vermeldt de brochure j van de drie organisaties. „Dus geen discussie", zo wordt er aan toege voegd, „maar wij eisen en zij leggen i verantwoordmg af". En verder: „Het is vanzelfsprekend dat bij een minis terie of instantie dat bezocht wordt, juist dat onderwerp wordt besproken waar zij wat aan kunnen doen. Bij voorbeeld bij het ministerie van So ciale Zaken zal de gehele bedrijfs situatie aan ue orde komen. De eisen moeten van te voren opgesteld zijn door de werkende jongeren. Zelfmoordneigingen In het onderbewustzijn van auto mobilisten zijn in vele geval- leri de oorzaak van auto ongevallen. Dit is de mening van prof. Johan Garbers. hoogleraar in de opvoedkun de aan de universiteit van Port Elizabeth in Zuid-Afri- ka. Professor Garbers zegt, dat vele mensen met dergelijke neigingen een directe con frontatie daarmee vermijden en nimmer bewust zelfmoord zullen willen plegen. Auto rijden maakt het hen echter mogelijk zulks te doen zon der erbij te denken en derge lijke automobilisten zijn bij tweemaal zoveel ongelukken betrokken als alle andere ty pen. Professor Garbers stelt een psychiatrische behandeling voor vaTi alle automobilisten, die opvallend vaak bij onge lukken zijn betrokken. LEIDEN ALPHEN AD. RIJN N. Samsom N. V. in Alphen a d Rijn en A. W. Sijthoff's Uitgevers maatschappij N.V. in Leiden voeren besprekingen om tot nauwe samen werking te komen. De directies van beide maatschap pijen zijn van mening, dat bunde ling var: krachten een meer doeltref fende benadering van bestaande en nieuwe markten mogelijk zal maken De beide ondernemingen zullen bij realisering van deze samenwerking op hun werkterreinen onder eigen naam zelfstandig blijven opereren. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij N.V is een besloten vennootschap. De aandelen Samsom zijn incouranl genoteerd. De ondernemingsraden van beide maatschappijen en werknemersbon den in de grafische industrie zijn In gelicht over de onderhandelingen. Daarbij is meegedeeld, dat een even tuele samenwerking geen nadelige invloed zal hebben op de werkgele genheid. Samsom telt 850, Sijthoff 200 medewerkers. Over de eventueel te realiseren vorm van samenwerking zullen later mededelingen gedaan worden. ALPHEN/LEIDEN Leerlingen van de gereformeerde school aan het 5 Meiplein in Leiden stonden gistermiddag getooid met vlag getjes en ballonnen bij de Goede Herderkerk in Alphen aan den Rijn waar ds. K. Vegter uit Oegst- geest het huwelijk van de heer Paul Verra (24) met mejuffrouw Joke van Wijk (22) kerkelijk be vestigde. De bruid is onderwijze res aan de Leidse school en haar man, die nu in militaire dienst is, heeft als vervanger ook in Lei den gewerkt. Het bruidspaar gaat zich in Leiden aan de Gerbera- laan vestigen. (Foto Leidsch Dagblad!

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3