ALASKA - na het goud ïu in de ban van de OLIE Opheffing bushalten PAGINA 13 illHUlUUilll IIRHIIIftnlnliiiffnni'WTnnn UIU1I1IIU1WWIWWW1III11IIIIIII11II AN DE WESTKUST van Alaska ligt stad Nome. Nome heeft een opera- duw met 2.000 plaatsen, maar geen :triciteit. Rond de eeuwwisseling telde jie 18.000 inwoners, nu nog geen 2.000. den in de toendra, omgeven door de •e woestenij van Alaska is het een lument van de ontwikkelingsgeschie- is van de 49ste Amerikaanse staat, ontwikkeling die is gekenmerkt door hts een beperkt aantal begrippen: nturiers, pelsjagers, maar vooral goud. at goud is nu verdwenen, maar de fcinering eraan is onuitwisbaar. Tal plaatsen, binnen enkele jaren als destoelen uit de grond geschoten, nu kerkhoven van de goudkoorts achter leven, dragen net als Nome die her ring: Klondike, Basin Creek enz. Na- 1 die slechts bleven leven in de boeken Jack London en Oliver Curwood. ttaska is genezen van de grote goud- rts. Wat na het vertrek van de goud- ters bewaard is gebleven is de econo- che kater: het goud heeft Alaska niet geluk gebracht. De droeve balans de fanatieke jacht op 's werelds he ilrijkste edelmetaal vermeldt slechts paar positieve punten: de aanleg van ele spoorlijnen en het ontstaan van ferelds drukst bevlogen net van lucht ten. Al het andere is alleen nog goed r toeristen, die slechts in kleinen ge- de poolkou trotseren voor het flu- »1 en de pluche en het glimmend koper de saloons waarin de goudzoekers ge- of verdriet verdronken. Weinigen van die honderdduizenden bezeten ge lukszoekers hebben zich blijvend aan de rand van de poolcirkel willen vestigen. Na hun vertrek was Alaska weer aange wezen op de klassieke middelen van be staan: de visvangst en later de conserven- industrie, de jacht op pelsdieren, bos bouw en op beperkte schaal mijnindus trie. Net zo legendarisch als de goudkoorts is het tot stand komen van de Ameri kaanse hegemonie over het gebied van 1.540.190 vierkante kilometer. Alaska werd in 1741 ontdekt door de Russische ontdekkingsreizigers Chrikof en Bering. Het bleef in Russische handen tot 1867, toen de Russen het uit vrees dat het ge bied in Britse handen zou vallen, aan de Amerikanen verkochten voor zeven mil joen 200.000 dollar, nog geen vijf dollar per vierkante kilometer. De ironie van de geschiedenis heeft gewild, dat Amerika nen en Russen elkaar nu over de achten vijftig kilometer brede Beringstraat, die het vasteland van Noord-Amerika van Si berië scheidt, beloeren. Alaska's strate gische positie is van onschatbare waarde geworden voor de Verenigde Staten. De ontwikkeling van militaire bases dateert al van uit de Tweede Wereldoorlog. Van uit de havens van Alaska beschermden de Amerikanen de konvooien met materieel voor de toenmalige bondgenoot Sow jet- Rusland, bestemd voor de gezamenlijke strijd tegen Duitsers en Japanners. Na de koude oorlog ontstond in de toen dra's van Alaska een serie waarschu- wingsposten (de Distant Early Warning- liin), die zich vanuit het uiterste puntje van Noord-Amerika voortzet tot Noor wegen. Het nieuwste op het gebied, be stemd voor een raketaanval, is een radar post met een antenne zo groot als een voetbalveld, dichtbij Fairbanks. Elke Russische verrassingsaanval vanuit Si berië zal vanuit Fairbanks onmiddellijk geregistreerd kunnen worden. Alhoewel van het allerhoogste strategische belang voor de Verenigde Staten, heeft Alaska economisch gezien bij de militaire instal laties weinig zijde gesponnen. Het enige wat de staat er aan over heeft gehouden is de Alaska Highway. Vanuit een andere en totaal onver wachte hoek is nieuwe hoop voor de 246.000 (van wie 75 procent Eskimo's) in woners van Amerika's koudste staat ko men opdagen. Een nieuwe koorts heeft zich van de oude goudstaat meester ge maakt: de koorts van het zwarte, vloei bare goud, die sinds een jaar heel Alaska in de ban heeft: olie. De zwarte lijn op de kaart geeft aan de route, welke de „Manhattan" volgde. (Tekening P. Bok) lllllliniliaMDIIllllBllillllllSIMliailWIIIHIU! NinillllillWaillllfMIMMIIIHII! [ET BEGON allemaal in januari 1968, toen een combinatie i twee Amerikaanse oliemaatschappijen, Atlantic Richfield Humble Oil en Refining, dichtbij Prudhoe Bay, een tot op moment nauwelijks bekende havenplaats honderd vijf tig l ten zuidoosten van Barrow olie vonden. Een groot aantal gfboringen, die volgden op de vondst, wettigden de ver- fhtingen, dat onder de bevroren toendra's van het barre Iskase landschap en in de Arctische ijszeeën exploiteerbare irraden zaten. battingen over de grootte an voorraden lopen sterk uiteen. Officiële cijfers van de Ameri- ise regering spreken van 10.000 )en barrels (een barrel 159 li - hetgeen zou neerkomen op lts twee procent van de huidige Idreserves, of net zoveel als de (jkdom van het Arabische sjeik- Aboe Dabi, of nog minder dan otale wereldproduktie over het lopen jaar. Inder officiële deskundigen spre- echter hele andere taal. Volgens bevinden zich aan de noordkust Alaska de grootste oliereserves wereld. De exploitatie daarvan revolutionaire economische en ieke gevolgen kunnen hebben, gedragspatroon van de oliemaat- ppijen schijnt deze deskundigen k te geven. Na die ene vondst iAtlantic Richfield en Humble is Ihoe Bay en Alaska's noordkust North Slope) een bekend begrip )rdcn in de oliewereld. de uithoek van de wereld gonst van de activiteit van de olie- tschappijen. Een journalist van 'Franse weekblad Paris Match de afgelopen zomer Alaska, maar ai de North Slope bezocht, jsef dat de verovering van de olie Uaska slechts met één andere selijke prestatie kon worden ver ken: de verovering van de maan. liet nog maagdelijke landschap Prudhoe Bay levert de mens |r de moeilijkste omstandighe- een gevecht waarbij vergeleken jliewinning in de Arabische woes- ïn slechts kinderspel is. fc temperatuur in het arctische Ischap bereikt 's winters soms waarden van meer dan veertig gra den onder nul. Een koude die zich bij windsnelheden tot tachtig kilometer per uur nog sterker doet voelen. Zo mers is het landschap van Alaska één grote modderpoel uit gele klei. die voor 85 procent uit water be staat. Geen wonder dat transporten in dit landschap zowel zomers als 's winters alleen per vliegtuig en hefschroefvliegtuigen kunnen plaats vinden. De vliegvelden die de olie maatschappijen bij Prudhoe Bay hebben aangelegd behoren tot de drukste van Alaska. Vliegtuigen die landen mogen 's winters hun moto ren niet afzetten: een eenmaal tot stilstand gebrachte motor kan niet meer op gang gebracht worden. Wat voor mensen willen onder der gelijke omstandigheden werken? Arbeid duur De olie-arbeiders van Alaska beho ren tot de duurste ter wereld. Hun verdiensten bedragen het tweevoudi ge, drievoudige en zelfs viervoudige van hun collega's elders in de we reld. Een bestuurder van een bull dozer kan in een jaar ongeveer 40.000 dollar by elkaar brengen, in de rest van de Verenigde Staten zou hij het maar tot 12.000 dollar bren gen. Vier of vijf jaren Alaska kunnen iemand in staat stellen de rest van zijn leven stil te gaan leven want veel valt er niet op te maken. De oliemensen van Prudhoe Bay werken twaalf uur per dag, zeven dagen lang gedurende vier weken. Dan kunnen ze twee weken met ver lof gaan naar Anchorage en Fair banks, of zelfs naar huis in een an dere Amerikaanse staat. Ze wonen in kampen, die bestaan uit verplaats bare wooneenheden, die dikwijls on derling verbonden zijn en speciaal zijn ingericht op het weren van de strenge kou. De recreatiemogelijkhe den zijn beperkt. Het is vrouwen ver boden de kampen te bezoeken, het gebruik van alcohol is eveneens niet toegestaan. Veel behoefte aan recreatie heb ben mannen die twaalf uur hebben gewerkt onder de moeilijkste om standigheden echter niet. (Het ont dooien van hun baarden, die een doeltreffende bescherming geven voor het gezicht, duurt 's winters al leen al een half ur). De meesten gaan na afloop van het werk slapen. Radio en televisie is er niet, zodat de enige ontsapnning kan worden gevonden in kaartspel. Er zijn echter plannen om, mocht de oliewinning op grootscheepse schaal op gang komen, nieuwe woon steden te creëren, waar het klimaat kunstmatig geregeld kan worden. De kotsen voor de verwezenlijking van een dergelijk plan ontwikkeld door een Amerikaanse firma voor een stad van 20.000 inwoners bij An chorage. bedragen echter achthon derd miljoen dollar. De overzienbare toekomst van Alaska is afhankelijk van de mate, waarop de oliemaatschappijen erin slagen de enorme oliereserves ex ploiteerbaar d.w.z. bereikbaar te maken voor Amerikaanse en West- europese en andere markten. Er zijn verschillende methoden ontwikkeld om de ruwe olie van Alaska naar de consumenten te bren gen. De meeste kans heeft de methode via een 800 mijl 1300 kilometer) lange pijpleiding van Prudhoe Bay naar Port Valdez, een havenplaats op de zuidwestkust van Alaska. Een tweede oplossing die w ordt onderzocht is die van het vervoer via enorme luchtkussenvoertuigen. De tot nu toe nog wel het meest spectaculaire oplossing welke is on derzocht, is die van een zeeweg via de I Arctische zee-engtes vol van enorme 1 ijslagen tot zes meter dikte toe. De belangrijkste vraag bij de keu ze van de vervoermethoden is die van de afzetgebieden. De methode via een pijpleiding naar Port Valdez zou betekenen dat door de geografi sche 1 igging van deze havenstad slechts de landen aan de Stille Oceaan, Japan etc. en e westkust van de Verenigde Staten plus een ge deelte van Canada in aanmerking ko men als bereikbaar consumptiege- bied. Bij de methode met de hoover- crafts, hoe interessant ook vanuit fu turologisch oogpunt, doet zich iets soortgelijks voor, maar de kosten zijn in dit geval veel te hoog. Alleen de mogelijkheden die door de laatste methode, die van de doorvaart dooi de Noordelijke IJszee, geopend wor den, zouden de positie van Alaska als een van de voornaamste olieleve ranciers ter wereld optimaal ten goe de künnen laten komen. Sterker nog het slagen van het onderzoek dat de Een tekening van de wat een stad van de toekomst bij Ancho rage zou kunnen wordenmet een kunstmatig klimaat en monorail verbindingen naar andere steden. De stad zou 20.000 personen kun nen herbergen. De totale kosten zijn geraamd op 800 miljoen dol lar. laatste maanden is uitgevoerd, zou niet te overziene consequenties kun nen hebben voor de politieke situatie rond het Midden-Oosten mede ont staan uit de geweldige behoeften aan ruwe olie in West-Europa. Vanuit deze gedachtengang heeft Humble Oil and Refining, de ontdek- ster van de olierijkdom in Alaska, een project laten uitvoeren dat uniek is in de geschiedenis van de mens heid. Eind augustus vertrok van de oostkust van de Verenigde Staten de tanker Manhattan voor het ontdek ken van een speciale zeeweg langs de noordkust van Canada door de Arctische wateren naar Prudhoe Bay: kosten van dit project 40 mil joen dollar. Voor die tocht had Humble Oil de Manhattan, een speciaal soort tan ker van 150.000 ton, in vier stukken laten snijden en doen voorzien van een nieuwe boeg, een nieuwe aan drijvingsmachinerie en wetenschap pelijke instrumenten. De Manhattan werd daardoor bijna tien meter lan ger dan de Queen Elisabeth II, twee- eneenkwart maal groter en zeven maal sterker dan de sterkste ijsbre- ker. Met de unieke tocht van de Man hattan die op 15 september j.l. suc cesvol werd afgesloten, werd een vijfhonderdjarige droom van zeelie den vervuld: de doortocht van het eerste handelsschip door de North west Passage. Een continuering van tochten als die van de Manhattan zou een totale verandering teweeg kunnen brengen in de wereldscheepvaartroutes van Oost-Azië via de Beringstraat naar Europa, maar ook de oplossing kun nen betekenen voor de huidige crisis in de wereldscheepsbouw door een enorme vraag naar schepen als de Manhattan met het weerstandver mogen om de enorme ijsbarrières te doorbreken en het laadvermogen om dergelijke tochten rendabel te ma ken. De Manhattan heeft haar op dracht: het vinden van een door vaart door de noordelijke ijszeeën met succes vervuld. Het blijft echter de vraag of de conclusie van het team van deskundigen o.l.v. de Ne derlander Abraham Hookhoek dat de tocht wetenschappelijk begeleidde ook positief zal blijken te zijn, in die zin dat tot een regelmatig gebruik maken van de route door de arcti sche ijszeeën kan worden besloten. Pas over enige maanden zal hun beslissing worden bekendgemaakt. Humble Oil and Refining, de toon aangevende maatschappij wat be treft de exploitatie van olievoorra den in Alaska, heeft daar klaarblij kelijk niet op kunnen wachten. Nog maar korte tijd geleden heeft de maatschappij, Electric Boat een dochteronderneming van General Dynamics Co. de opdracht gegeven voor het ontwerpen van een nog re volutionairder type schip, een onder zee-tanker. De tocht van het Amerikaanse schip Manhattan heeft een. contro verse doen ontstaan tussen de Ver enigde Staten en Canada over het gebruik van de wateren bij de Cana dese eilanden tussen de Beaufort Zee en de Baffin Baai. De Canade zen hebben de tocht met de Manhat tan ondanks de enorme wetenschap pelijke en economische waarde met gemengde gevoelens gevolgd. Men beschouwt de reis als een teken aan de wand. De Canadezen zijn o.m. be vreesd voor lekken in de toekomsti ge schepen die deze wateren zullen gaan bevaren. Mocht zo'n mammoet- tanker van 150.000 tot 300.000 ton in het ijs een breuk oplopen, dan zou dat een ernstige vervuiling beteke nen van één van de nog laatste scho ne gebieden op de wereld. Arctische deskundigen wijzen erop dat alleen al het bevaren van de wa teren in de Noordelijke IJszee vervuiling tot gevolg zal hebben, af gezien van het feit dat er door lek ken ruwe olie op de ijsmassa's zou komen. Zij nemen zonder meer aan dat dat gebied voor altijd bedorven zijn. Een andere zaak die de Canade zen steekt, is de kwestie van de sou- vereiniteit over de wateren. De Ca nadese regering heeft al laten door schemeren dat zij de onverschillige houding die ze het afgelopen jaar in nam zal herzien. Premier Trudeau herhaalde toen Canada's aanspraken op de eilanden in het noorden en de erbij behorende territoriale wateren, maar liet het aan de internationale wetgeving over wie de zeggenschap heeft over de grote watervlakte tus sen de eilanden, dat wil zeggen de noordwestelijke doorvaart. Men neemt aan dat Canada de North West Passage als binnenwater wil beschouwen met recht op doorvaart voor „onschuldige schepen." Die veronderstelling wordt ge steund door een verklaring van de Canadese minister van Defensie, die aankondigde dat voor het eerst in de geschiedenis een Canadese militaire basis zal worden gevestigd in het uiterste noorden. Uit uitlatingen van de minister viel op te maken dat dit het directe Canadese antwoord was op de tocht van de Manhattan In Washington neemt men aan dat de Verenigde Staten de Canadese eisen niet zullen bestrijden, mits de vrije doorvaart van de tankers ge vrijwaard zal blijven. De regering in Ottawa schijnt deze concessie te wil len doen wanneer olie- en scheep vaartmaatschappijen een waterdich te garantie geven tegen vervuiling. Maatregelen die bijvoorbeeld een ramp als met de Torrey Canyon zou den kunnen voorkomen. C oncessies In de afgelopen maand hebben de oliemaatschappijen een gedeeltelijke verdeling gemaakt van de olierijk dom op de North Slope rond Prudhoe Bay. Op een veiling in Anchorage op 10 september was een ieder, die meende iets te betekenen in de olie- wereld, aanwezig om te bieden op de 179 concessies, waarin de olievelden verdeeld waren: totale uitkomst meer dan 900 miljoen dollar. Deze veiling was van een dergelijke bete kenis dat de oliemaatschappijen al les hadden gedaan om de hoogte van hun biedingen geheim te houden. Twintig functionarissen van Ash land Oil en Continental Oil hadden om zeker te zijn dat niets over hun bod zou uitlekken zelfs een trein ge huurd, waarmee zij tijdens bespre kingen over de olie van Alaska vijf dagen lang heen en weer reden tus sen Calgary en Edmonton in de Ca nadese staat Alberta. Ze verlieten pas de trein (die 10.000 dollar per dag kostte) om in het vliegtuig naar Anchorage te stappen. Om de enor me bedragen die nodig waren voor de aankoop van de terreinen rond Prudhoe Bay, hadden de oliemaat schappijen gigantische combinaties gesloten. Zo werkte British Petro leum samen met Gulf Oil en de olie magnaten H. L. Hunt en Paul Getty met Amerada Hess. De centrale Amerikaanse bank, de Bank of Ame rica had speciale voorzieningen ge troffen om de druk op de kapitaal markt door de leningen van de olie maatschappijen te kunnen weer staan. Een vliegtuig van de Bank of America bracht de cheques na af loop van de veiling in Anchorage naar New York, Chicago en Los An geles waar ze door de regering van Alaska verzilverd werden. Gouverneur Miller noemde na af- De tanker-ijsbreker Man hattan" vast in het pakijs van de Melville Sound. De Canadese ijs- breker Sir John A. MacDonald" rechts op de foto, zou de gigant later bevrijden. loop deze veiling de belangrijkste ge beurtenis in de geschiedenis van de 49ste Amerikaanse staat. Alhoewel de opbrengst hem scheen tegen te vallen (de staat Alaska had van het begin af aan gerekend op een be drag van 1 miljard tot 2 miljard dol lar), meende hij dat het voldoende zou zijn om de voornaamste voor zieningen waar Alaska een dringen de behoefte aan heeft - zoals de aan leg van wegen te financieren. Geen enkele gebeurtenis of er valt wel een kleine schaduw over. In het geval van „de mooiste dag in mijn leven," zoals Miller de olieveiling ook nog noemde, was dat een kleine protestdemonstratie voor de deur van het gebouw waar de olieveiling plaatsvond. Zes Eskimo's demonn streerden daar tegen het immorele karakter van de veiling, die totaal voorbij ging aan de rechten van de oorspronkelijke bewoners van Alas ka. Het was immers hun land. HEIN ELBRINK Gaarne zou ik nog even willen in gaan op het m.i. zwakke betoog van de heer Jongejan, waarmede hij de opheffing van de bushalten tracht te rechtvaardigen. Ik zal dit puntsgewijs doen. 1. Ik schreef in mijn eerste stukje „bijna 30 halteplaatsen" en geen 30 precies. De heer J. kan ze zelf tellen in de opgaaf die aan de kranten is verstrekt. Dat ik halten aan twee zijden van een straat voor tel. is lo gisch. De bussen hebben aan elke zij de een eigen bestemming. Dit is ook het geval met een halteplaats waar 2 buslijnen stopten. 2. De moeilijke doorstroming in het stadsverkeer wordt door de opheffing van de halten niet veel beter. De op geheven halten liggen vrijwel alle maal in de buitenwijken met over het algemeen gering autoverkeer. Op stoppingen zoals op de Breestraat, marktenroute e.d. (dus in de binnen stad) komen zeer zelden voor. Als geregeld passagier spreek ik uit er varing. Dat binnen een straal van 300 meter voor elke Inwoner een bus halte is, houdt toch in dat men soms 600 meter moet lopen om zijn be stemming te bereiken. 3. Dat het gemeentebestuur met de maatregel zou zijn ingenomen, acht ik een kwalijke zaak. Naar mijn me ning is het gemeentebestuur de aan gewezen autoriteit om voor goed openbaar stadsvervoer te ijveren en niet om het af te breken. 4. Laat ik zoals de heer J. tot slot doet, ook eens een voorbeeld geven. Bus 14 stopt op de Zijlsingel bij de Oosterkerkstraat. De volgende halte is de Javastraat. Een afstand van onT geveer 1 kilometer naar ik schat. Resumerende blijf ik er bij en met mij nog vele anderen (vraag de bus passagiers maar eens), dat het stads vervoer belangrijk is verslechterd. KLOOTS. (ADVERTENTIE) Kleurenfolders gratis verkrijgbaar bij Hasselman en Pander Arti-Shop Leiden, Botermarkt 22 Telefoon 01710-26662

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13