Berg huisvuil wordt steeds groter Luilaktijd is voorbij Woi'tlt'rli jhr I voor, over van en vrouwen Voorlichting aan huisvrouwen in grote steden W% ia' i'i ^over[>einzing Kerkelijk Leven H| ■H SÜSw MILJOENEN-PRUIK DONDERDAG 2 OKTOBER 1969 Hoeveel kilogram huisvuil gooit u per week weg? Een vraag waarop geen enkele huisvrouw een zin nig antwoord kan geven. Eén ding is zeker: het is veel, het wordt steeds meer en het vuilnisvat is vaak te klein om alle rommel te kunnen bevatten die een gezin in drie k vier dagen produceert. De enorme berg afval die we gezamenlijk in Neder land de deur uitwerken groeit voortdurend. Dit zijn de cijfers van een grote gemeente in de Rand stad: in 1954 werd per bewoner en per jaar 230 kg huisvuil weggegooid, in 1960 was de hoeveelheid tot 300 kg en in 1965 tot 400 kg per inwoner per jaar gegroeid. Verwacht wordt dat elke Nederlan der binnen enkele jaren wel zo'n 500 a 600 kg afval per jaar kwijt zal willen. Een fors probleem, vooral voor de mens die in hoogbouw woont, maar niet minder voor de gemeentelijke reinigingsdienst, die de rommel moet wegwerken. In de grote steden zijn deze diensten tijdens de laatste jaren over gegaan tot het aanstellen van reinigingscontro leurs, ook wel reinigingsinspecteurs genoemd. Onze medewerker sprak met een van hen, en vernam dat dit beroep voor 90 procent op het geven van voorlichting aan huisvrouwen berust. Het ideale systeem voor vuilnisaf- denheid werkt, wordt elders verguisd, voer uit hoogbouwwoningen bestaat Het meest efficiënt lijkt op het in Nederland (nog) niet. zeggen rei- ogenblik de methode waarbij de be- nigingsdeskundigen. Dat hangt woners zelf hun (goed en uniform onder meer samen met de omstan- verpakte) huisvuil naar een speciale digheid dat iedere stad of streek in opslagruimte in het gebouw brengen, dit landje er eigen „huisvuilgewoon- waar het door de reinigingsdienst ten" op na houdt die onderling nog- wordt weggehaald. Naast zo'n spe- al kunnen verschillen. Generali- ciale opslagruimte zou in flatgebou- serend spreken over „het beste sys- wen dan bovendien een afsluitbare teem" is vrijwel niet mogelijk; wat ruimte voor het zogenaamde „grof in de éne gemeente tot volle tevre- vuil" moeten worden gebouwd. Op de foto: Vuilnis-chaos ligt op de stoep: hier ligt een taak voor de reinigingscontroleurVan het uitreiken van stencils met ad viezen of door middel van een praatje aan de deur vertelt hij de bewoners van dit flatgebouw wat er fout is met hun presentatie van het huisvuil. (Foto Bureau Voorlichting gemeente Utrecht Na zo'n zomer terugkeren tot het dagelijks bedrijf valt niet mee. De dahlia's weten nog van niets en staan te pralen in de steeds korter wordende dagen. De tijd van eindeloos buiten zit ten na werktijd is voorbij, het bierverbruik daalt zienderogen en roe drinken weer chocolade melk in plaats van appelsap. De roestkleur op ruggen, armen en benen zal langzaamaan verble ken en vóór ive het weten zullen we zo ver zijn dat we 's avonds met een peinzend gezicht de hand op de koude verwarming leggen en tot elkaar zeggen: „Eh het wordt wel kil, hè? Zouden we niet En dat spijt me dan. Dat spijt me heel, heel erg. „Hoor eens," zei ik tot de mannen in huis, als ze 's avonds jaloers naar de tuin stoelen keken waarin ik luierend de dag had doorgebracht, terwijl zij zwoegden en zweetten, „hoor eens, als het herfst wordt zal ik héél ijverig zijn Maar nu neem ik het er van. Deze zomer is een onverwacht geschenk uit de hemel, die wordt me zomaar gratis toegeworpen, ik raap hem dankbaar op, koester hem aan mijn bruine ledematen en geniet er van. Ik zou een levensgroot schuldgevoel krijgen als ik dat niet deed. Werken kan altijd nog, tien jaar lang, tot we weer een Zuidelijke Zomer krijgen Hoeveel warme zomers krijgt 'n Nederlander in zijn leven? Een stuk of acht! Nou, daar zal ik dan ook het laatste kwantum zonlicht uitpersen!" „Stel je voor dat wij er ook zo over dachten!" riep vader dan verontwaardigd. „We zouden binnen een maand verhongeren," vulde zoonlief aan en ging een douche nemen. Want zo zijn mensen; wat zij zich niet kunnen veroorloven moet een ander ook maar nala ten. Luieren wordt spoedig een ge woonte. Een heerlijke gewoonte. Je voelt je er zo prettig bij, je be grijpt plotseling niet meer waar- voor je je altijd zo druk maakte: de wereld draait toch wel door (dank zij die plichtsgetrouwe werkers die zich door de zon niet laten afleiden)^ Je parasiteert vrolijk op hun plichtsgevoel en je doet waarin je zin hebt, en dat wil zeggen: helemaal niets. Pas 's avonds, als de hitte voor bij was, werd ik wat actiever. Dan ging ik strijken, stapels va ten wassen, poesjes kammen, vliegenvuil wegsoppen of vloeren dweilen. „Ik snap niet dat je daar om half negen mee moet beginnen," mopperden de mannen thuis, die dolblij waren eindelijk te kunnen uitblazen. „Daarvoor heb je toch de hele dag de tijd gehad." „Toen was het te warm," zei ik luchtig. „Til even je benen op, wil je?" Maar nu is die zaligheid voor bij: de dagen worden korter, koe ler, de tuin krijgt weemoedsaan- vallen en verliest zijn bloemen, zijn groen, zijn schaduivplekjes en zonnehoekjes. Het excuus: „Ik kan niet werkeii met die hitte" doet geen opgeld meer. Maar het is heel moeilijk om terug te keren tot het vroegere ritme van béd den opmaken, boodschappen NED. HERV. KERK Beroepen te Heerde (Old.)P. Holst te Den Haag. Beroepen te Nij- verdaalS. van de Bos te Rotterdam I Hilegersberg. Aangenomen naar BiezelingenJ. Nobel te Veldhoven. GEREF. KERKEN. Beroepen te Valkenburg (Z-H) M. van der Heide te Numansdorp. Benoemd tot hulpprediker te Bad- hoevedopr: A. Langerer, aanstaand j emeritus- predikant te Valkenburg (Z-H). GEREF KERKEN (vrijgemaakt). Beroepen te Leens M. van Doorn te Vlaardingen. GEREF. GEMEENTE Bedankt voor Barneveld: P. Blok te dirksland. VRIJ EVANG. GEMEENTEN Aangenomen: de benoeming tot leraar aan de Christelijke School voor maatschappelijke vorming te Zwolle; P. C. Toenjes te Zwolle. BAPTISTEN GEMEENTEN. Bedankt voor Apeldoorn J. Bou- ritius te Einmen. MTRKUHEBICÏ inmJDFV doen, schrijfmachine in werking stellen, en 's avonds in de schoot van het gezin „rieleksen." Ieder een verwacht van me dat ik weer gewoon ga leven, in een tempo aangepast aan de huisgenoten. Terwijl dat uit de toon vallende ritme, geïnspireerd door de zo mer, me juist zo goed beviel. De dhgen werden er heerlijk lang door en lekker onregelmatig Enkele maanden lang kon ik me veroorloven te leven als mijn katten: overdag lui en onverant woordelijk; in de schemering wa tervlug en actief. Sedertdien begrijp ik waaruit het geluk der katten bestaat. Maar helaas ik ben een mens, geen poes. Mensen ivorden ge acht te leven op aanwijzingen van de Grote Tiran: de klok. Het valt echter niet mee er opnieuw aan te wennen. THEA BECKMAN Op „vuilnisbakkendag" in de nieuwbouwwijken van een gro te Nederlandse stad kan men de aard van de bewoners een beetje leren kennen via de manier waarop ze hun huisvuil aan de ophaaldienst presenteren. In keurig gevulde emmers ?n dito plastic zakken, maar ook in uitpuilende vuilnisvaten, slordige kartonnen dozen en gescheurde papieren verpakkingen. De heer S. J. van Veen, reini- I werktijd in uniform gekleed en hij gingscontroleur van een grote ge- houdt er rekening mee dat Neder- meente in het centrum van ons land, landers alleen al bij het zien van ren. weet tijdens een autorit door zijn een uniform vaak een beetje dwars Veen. „Flessen, stoelen, soms heelDe emmers zijn genummerd en je grote stukken, t Gebeurt altijd in de I kunt dan al gauw zien wie zo'n sten avonduren en de dader ligt op het kerkhof. Verder vindt Je in de con tainers allerlei zaken die er niet in thuis horen. Men neemt bijvoorbeeld de moeite en tijd niet om de karton nen dozen in kleine stukjes te scheu- ciltje moeten hebben omdat ?paal- de emmers steeds te vol wordAn ge stampt". Als de controleur ergens regelmatig „ernstige verontreiniging" ziet, gaat stad meteen de straten en woonblok ken aan te wijzen waar hij resulta ten van zijn werk ziet. Zijn oordeel over de manier waarop een en an der staat uitgestald, varieert van „keurig werk" tot „kijk, dat lijkt helemaal nergens naar". De bewo- niers op wie deze berisping van toe passing is, kunnen erop rekenen dat de reinigingscontroleur binnenkort aan hun deur verschijnt. Niet om een donderpreek te hou den. „Verre van dat. Ons werk be staat voor 90 pet. uit voorlichting", zegt de heer Van Veen. HU is tijdens (ADVERTENTIE) DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAATI08Q-H2 LEIDEN Edith In Paris Match verscheidene foto pagina's, gewijd aan wijlen Edith Piaf, kleine grote zangeres van het Franse lied. Edith als klein meisje en als teenager, Edith luiste rend naar grammofoonplaten, zin gend by accordeonmuziek, in bed ontbijtend met één van haar grote liefdes en in (bleekblauwe) trouwja pon tijdens een huwelijksplechtig heid in New York. Met als getuige Mariene Dietrich die, geknield, iets aan een schoentje van de bruid ver schikt. Het zyn opnanien uit het fo toboek „Piaf" dat dcor een zuster van de beroemde chansonnière werd samengesteld en waarvan in tien da gen tyds al meer dan zestigduizend exemplaren zyn verkocht. Een nieu we druk van honderdduizend stuks staat op stapel. Anti-huwelijk Vijf jonge vrouwen hebben op het bureau van de burgerlijke stand in New York waar de mensen in een lange rU stonden te wachten op trouwvergunningen, geageerd tegen het huwelijk. ZU boden de ambtenaar van de burgerlyke stand een petitie aan, waarin hij en al zyn collega's be schuldigd werden de instelling van het huwelyk in stand te houden en daardoor mee te werken aan „kwaadwillige oplichting van de vrouwen van deze stad". Toen de feministen weggingen op zoek naar burgemeester John Lind say zei één van de mensen die op een trouwvergunning stond te wach ten; „Je hoeft alleen maar naar ze te kijken om te weten dat zU nooit zullen trouwen zU zyn ongewenst en wrokken over het geluk van an dere mensen". Later wisten de feministen een lijst van hun aanklachten tegen de burgemeester door een raampje in de auto van Lindsay te werpen. Hierop stond: „Wij feministen be schuldigen hierbij de burgemeester van New York, John Lindsay, als vertegenwoordiger van de mannen van deze stad en van hun regering, van een complot om pressie op de vrouwen van deze stad uit te oefe nen om het goddeloze huwelijk aan worden. „Je moet de zaken gemoe delijk aanpakken", vindt hU. „Niet meteen gaan dreigen met de be voegdheid tot verbaliseren die een reinigingscontroleur heeft". Grote stukken worden in de I hU ook aanbellen en een praatje ma- vuilnisstortkokers gewurmd. Toege- j ken. „Dan ontdek Je dat het lang geven, de containers zijn te klein, niet altijd onwil is, zeker bij Jonge maar als iedereen de spullen nu maar goed fijn maakte, zouden we heel wat minder last hebben". De reinigingscontroleur blijft te gaan. welke instelling voor vrou wen verkrachting, onbetaalde arbeid en gevangenschap inhoudt". Bruine mode Byna tweeduizend jaar heeft het geduurd voordat „bruin zijn" een modeverschijnsel werd. constateert Nova. Vroeger betekende wit zijn een bepaalde status en eindeloze dioht- regels zijn gewijd aan de albasten, lelieblanke of marmerwitte huid van schone vrouwen. Nu verdringen vrouwen en mannen zich op stran den, rotsen en terrassen om, al transpirerend, in de zon bruin <of rood) te bakken. Een psychothera peut over het verschijnsel: „Het is boeiend om de beweegredenen te ho ren die mensen aanvoeren voor het zich blootstellen aan de zon. Ze zeg gen dat ze zich fitter en sexier voe len en dat het beter staat. Maar ik verdenk negentig procent ervan dat ze het doen omdat het mode is Al lijkt bruin dan gezond, het is niet zo gezond voor de huid: „Lang- er op het laatste nippertje allerlei durig en buitensporig zonnebaden rommel bij de containers wordt zal uiteindelij ktot gevolg hebben dat Over de vuilnisafvoer uit onze he dendaagse hoogbouw valt nogal eens een onvriendelijk woord. De vuilnis- afvoer is een van de meest bekriti seerde aspecten van de moderne om- hoogstrevende woningbouw en voor al het stortkokersysteem komt er bij bewoners en reinigingsdienst vaak slecht af: Het is lawaaiig, de contai ners zijn vaak te klein van inhoud, de ruimte waarin ze staan, is vaak te benepen en de deuren kieren soms zó royaal dat ongedierte er moeite loos in- en uitloopt. Allemaal waar, maar reinigings-controleur Van Veen vindt wel dat de hoogbouwbe- woners zich ook eens moeten bezin nen op hun eigen aandeel in de vuil- nismisere. Na ruim twee Jaar werken in zijn nog jonge beroep is zijn ervaring dat mensen die in de anonimiteit van een groot flatgebouw gaan wo nen, onmiddellijk slordiger met het huishoudelijk afval gaan om springen. „Iemand die op een flat woont, is zorgelozer met huisvuil dan de man die in een huis in een net straatje woont", is zijn mening. Het bezorgt hem extra veel tijdverlies, want zoek in een woontoren maar eens uit wie die rommel op het trot toir heeft neergezet. mensen niet. Ze weten vaak niet beter. Lezen gewoon over de bekend makingen heen. Maar de mensen zijn echt wel voor rede vatbaar en ik krijg veel medewerking". Uitzonderingen zijn er natuurlijk wel en dan komt er, na een keer of vier vijf vergeefs waarschuwen, uit eindelijk een proces-verbaal van. „Dat doe ik liever niet, hoor", zegt controleur Van Veen. „Ik zie veel lie ver dat de mensen mijn adviezen op volgen. Ze moeten langzamerhand vertrouwd raken met het instituut van de reinigtngscontrole. De mede werking van de huismeesters in de hoogbouwwoningen is ook be langrijk; die moeten streng optreden als dat nodig Is. We zullen ook con sequente eisen aan de verpakking van huisvuil moeten stellen. Voorlichting aan huisvrouwen door middel van dia's blijkt ook heel goed te werken. Ik durf op dit ogenblik lankmoedig; hij gaat niet meteen met grof geschut werken, maar be gint met het uitreiken van stencils waaruit de bewoners kunnen leren hoe het wel en niet moet met de verpakking en afvoer van vuil nis. „Zo'n stencil is eigenlijk meer dan een dringend verzoek om mede- wel te zeggen dat die reinlgingscon- werking", zegt de heer Van Veen. trole effect heeft en dat ik ln mijn „In flats waar nog met emmers I rayoo geen echte vervuiling meer wordt gewerkt, is het gemakkelijker. I zie". Wat zijn de ondeugden op vuilnis- gebied van hoogbouwbewoners? „Dat de huid voortijdig veroudert en dat lelijke rimpel vorming optreedt", waarschuwt een huiddeskundige. Het lijkt de stem van een roepende in de woestijn in deze tijd, waarin jaar lijks steeds meer miljoenen worden uitgegeven aan zonnebrandmiddelen en reisjes naar het zuiden. Rebecca's huis Romanschrijfster Daphne du Mau- rier heeft volgens Woman „een pijn- ly kafscheid" achte rde rug. Ze heeft het uit de zeventiende eeuw dateren de landhuis moeten verlaten waarin ze meer dan vijfentwintig jaar heeft gewoond en dat model heeft gestaan voor „Manderley", het landgoed uit haar befaamde roman Rebecca. Haar Inspiratie heeft niet geleden onder de verhuizing naar de nieuwe, wat kleinere woning (die overigens het bekijken ook alleszins waard is). Daphne du Maurier: „Mijn nieuwe huis is achttiende- eeuws, maar heeft funderingen die uit de veertiende eeuw stammen. Toen ik dat ontdekte, begon de oude verbeeldingskracht meteen t« werken". neergezet", zegt controleur Van Danielle De letters „B.B." zijn vertrouwde initialen voor de filmenthousiasten van nu, de letters „D.D" voor een vo rige generatie cinemaliefhebbers. D.D. was Danielle Darrieux, de frêle Fran?aise die in de loop van een by na veertig jaar durende filmcarrière meer dan zestig films maakte en van wie een bekend regisseur eens zei dat ze een scène na twaalf keer nog even natuurlijk speelde als bij de eerste opname. Aan Elle vertelt Da nielle dat ze nooit meer naar haar oude films kijkt, „Ik vind het niet prettig om mezelf terug te zien. Ik houd niet. van dat verouderde beeld van mezelf. Ik vind dat ik raar ge kapt. was en met een hoog geknepen stemmetje praatte". Ze speelt nog altyd, zowel voor de film als in to neelstukken en houdt vooral van het blijspel. .Filmspelen is mijn vak, maar als ik morgen definitief zou moeten stoppen, zou dat voor mij to taal onbelangrijk zijn". Deze fantasie-pruik onge twijfeld de langste ter wereld is ontworpen door de beroemde kapper Molynario voor het Gala plaats vond. De pruik, gepresen teerd door mannequin Llona. is 15 meter lang; er werd 5 km lint in verwerkt. Het driekleurige de la coiffure, dat in het Théatre geval kostte één miljoen (oude) des Champs Elysées onder pre- franks, sidium van mevrouw Pompidou

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11