Alle kinderen mogen gerust in 't museum komen spelen SORRY VOOR DE DRUKTE „Ieder gelovig mens tot dienst geroepen" 's Woensdags in „Volkenkunde Voorlichting over eniping Trekvliet Gratis Kralen weven Classis Leiden N. H. Kerk Kerkorde Verkiezingen Mindervaliden naar optocht Wij zetten de jubileumshow nog een week voort in onze showroom, Stationsweg 2 (telefoon 21841) Dagelijks open van 10-22 uur Want wij handhaven nog slechts een week onze extra hoge inruilprijzen n.V. HET M0T©RHUIS 63 ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN „Alle kinderen uit de buurt die zin hebben, mo- en komen", zegt lek Ouweneel. Dat lijkt veel op een uitnodi- ing voor een verjaarspartijtje, het is echter een invitatie tot nuseumbezoek. lek Ouweneel is museum-assistente het Rijksmuseum voor volkenkun- sh in Leiden en daar mogen sinds lige tijd, elke woensdagmiddag, ^ingens en meisjes tussen tien en ertien jaar bezit nemen van een di ote werkplaats in het sousterrain. 5 batikken en maken kralenweef- r« erk. vouwen papier of zijn bezig r et boetseren, want ze mogen zioh tleven in allerlei technieken van theemse kunstvormen die in het useum te zien zijn. pii :rgLEIDEN In een der lokalen van lagere technische school aan de lagweg 4 wordt dinsdagavond acht uur een voorlichtingsbijeen- vi mst gehouden voor belangstellen- q in verband met het spoedige be- van de dempingswerken langs Trekvliet langs de Rijn- en Schie- ie Zoals bekend besloot de gemeen- k, aad op 1 september j.l. tot uit- iring van het zo genoemde „we- iplan west", waarvoor een krediet f 22 miljoen nodig is. Met een ;1 van dit werk zal binnenkort darden begonnen, namelijk de imping" van een gedeelte van de ïkvliet. Wethouder C. J. Piena van Open- e Werken en ir. H. H. Vos «di- teur Gemeentewerken! met enkele zyn naaste medewerkers zul- dinsdagavond proberen alle vra- in verband met de komende •kzaamheden te beantwoorden. )mdat mogelijk een deel van de gen verband zal houden met de irgenomen bouwactiviteiten van de versiteit, zijn voor deze byeen- nst ook enkele bouwtechnische dewerkers van deze instelling uit- rri]i°died, de Vaai die is dat goede idee? „Het is gedeeltelijk van mij", zegt lek Ou weneel bescheiden. „Op het gebied van gamelan spelen en batikken werd al eerder iets dergelijks gedaan. Ei genlijk is het allemaal gegroeid uit de rondleidingen. Rondleidingen met zelfwerkzaamheden, ja zo zou je het kimnen noemen". Op woensdagmiddagen kan de jeugd vrij by haar binnenstappen in de ruime, van wasbakken en verwar ming voorziene kelderwerkplaats on der het museum. Ook het materiaal dat ze daar vinden mag gratis wor den gebruikt. lek Ouweneel noemt een handjevol technieken op waar mee de jonge museumbezoekers zich met overgave bezighouden: „Ze doen Indiaans kralenweefwerk, Ja pans papiervouwwerk. schabloon werk van de Fidsji-eLlanden, boet seerwerk, linoleumsnede en plangi. Dat is, net als batikken, een Indone sische ultsparingstechniek. Stof sa menbinden en dan verven". Dankzij een opleiding aan de Aca demie voor beeldende kunsten kende lek Ouweneel zelf al vrij veel van de in het museum toegepaste technie ken. Met behulp van dia's of filmpjes maakt ze het leergierig jonge volkje van de woensdagmiddagen, ver trouwd met de verschillende technie ken. „Ik leg zon techniek uit, daar na laat ik ze tekeningen maken. Ze kunnen zelf een motief verzinnen, maar ze mogen ook een motief uit het museum kiezen en dat naar eigen idee uitwerken". Vooral het „origami", het Japans papiervouwen,blijkt de jonge mu seumbezoekers te boeien. „Origami intrigeert kinderen, volwassenen trouwens ook", zegt lek Ouweneel. 't Is moeilijk, daardoor is het een uitdaging. Batik wordt ook als erg spannend ervaren, door het verras singselement dat erin zit". A Verrassingen zijn trouwens af en toe ook voor de museumassistcnte 1 weggelegd. Op zo'n woensdagmiddag, séance stapt wel eens een jongen binnen die uit puur enthousiasme al z'n vriendjes en klasgenoten heeft j meegebracht. „De jongens zijn trou wens in de meerderheid", vertelt lek Ouweneel. „Ze doen ook mee met een techniek als kralenweefwerk waar van je zou denken dat het vooral meisjeswerk is. Eerst halen de jon gens de neus ervoor op. Maar als ze dan merken hoe moeilijk het is, wil len ze ook meedoen. Daar heb je al weer de uitdaging die in dit werk kan zitten". Ze heeft nog meer plannen voor het woensdagmiddagwerk. „Ik wil ze graag leren weven, op van die heel smalle weefgetouwtjes uit Lapland. In Mexico en Siberië hebben ze die technieken ook, maar 't is niet een voudig om die kleine getouwtjes te pakken te krijgen". Jeugd die creatief bezig is in een eerbiedwaardig museum: in Leiden is het tot nu toe wel een succes. Dat de samenhang met het onderwijs (de veelbesproken integratie van de schoolvakken) hier een woordje mee spreekt hoeft nauwelijks te worden vermeld. lek Ouweneel ziet het wer ken met de jeugd dan ook niet al leen als een plezierige vrijetijdsbe steding voor de kinderen, maar zeker ook als een vorm van voorlichting Behalve meedoen aan creatie ve handenarbeid, kan de jeugd uit Leiden en omgeving in het mu seum voor Volkenkunde ook op uitheemse muziekinstrumenten spelen, zoals hier op de foto is te zien. waardoor onderling verband, aan knopingspunten met muziek, aard rijkskunde en geschiedenis duidelijk kunnen worden. Agfezien daarvan gelooft ze dat het moderne kind in deze vorm van „museum-werk" een belangrijke uitlaatklep vindt. „Voor al kinderen die in flats wonen, vinden het zalig dat ze in de werk plaats met materialen mogen knoei en en af en toe eens heen en weer kunnen rennen". LEIDEN In de in de Vredeskerk gehouden classicale ver gadering van de Ned. Herv. Kerk heeft ds. Joh. Poort, her vormde predikant in Leiden, een toelichting gegeven op het door de synode aanvaar .de rapport over het ambt. In hoofdstuk I wordt weergegeven wat het nieuwe testament in grote verscheidenheid en rijkdom vermeldt over het ambt en het ambtswerk. Hoofdstuk II behandelt de dogma tische gezichtspunten In de kerk. door de Heer Christus gekozen en bijeengebracht, is Hij Zelf handelend tegenwoordig via het ambt. Ook spreekt Hij door middel van Woord en Geest. Zeker wordt elk gelovend mens in de gemeente geroepen tot dienst, maar het amibt is speciaal ge steld om de gemeente in gemeen schap met de Heer te versterken en haar van daar uit haar roeping in de wereld te tonen en te helpen vol brengen. Zodoende is het ambt geen doel in zichzelf, maar dienst en mid del. Ambtshoogheid mag niet be staan, de ambtsdragers zullen in dit opzicht voor elkaar bewarend en ge nezend hebben te zijn. Hoofdstuk III gaat in op de ambtspraktyk in de Ned. Herv. Kerk. zoals die teruggaat op het werk van de reformator Cal- vyn in Genève. Calvijn voerde aller lei schriftgegevens op nieuw in. maar ging daarbij selecterend te werk. Nu wij vragen naar het ambt in het heden en voor de toekomst, zullen we eveneens met grote vrymoedig- heid mogen zoeken naar wat thans en hier voor de opbouw van Chris tus' gemeente het beste is. In een „Aanhangsel" worden gedachten ont wikkeld hoe de schriftgegevens in een zich wijzigend samenlevingspa- troon, met dus ook veranderde kerk en gemeentestructuren, tot een nieu we opzet kunnen voeren van het werk der oudsten, te onderscheiden in dienaar des woords. leraar, herder en diaken. De scriba, ds H. G. Oostinga te Lisse, lichtte de door de Synode ter bespreking ingediende voorstellen toe. De vergadering kon met een groot aantal voorstellen akkoord gaan. Het voorstel de Kerkorde aan te vullen met een artikel XXX over de orde der Kerk in bijzondere omstan digheden werd niet gunstig ontvan gen. Ondanks de zekerheid de Clas sicale Vergaderingen de zaken te la ten beoordelen en het voorschrift van 2/3 meerderheid der stemmings uitslag in de Synode, meende de meerderheid der Classicale Vergade ring Leiden, dat de gehele Kerkorde op losse schroeven zou komen bij aanvaarding van deze algemene dis pensatieregeling. Wel sprak de vergadering uit, dat allerlei experimenten, met name in oecumenisch verband, mogelyk moe ten zyn en blyven; zo nodig zou dit bijv. in een overgangsbepaling kun nen worden vastgelegd. Ouderling A de Vries te Lisse werd gekozen tot afgevaardigde naar de komende verdubbelde Generale Synode, welke gehouden moet wor den nu de Synode een voorstel ter bespreking ingediend had tot wijzi ging der Kerkorde, t.w. een algemene dispensatieregeling in verband met bijzondere omstandigheden in een overgangstijd, zoals we die op aller lei gebied, ook op het kerkelijke, thans beleven Zijn secundus werd ouderling J. P van Brakel te Kat wijk aan Zee. Tot leden van de Classicale Com missie „Jeugdvorming" werden be noemd de dames A. Groenheiden te Alphen aan den Rijn en T. Fajvier te Leiden. Tenslotte werd ouderling-kerkvoogd H. Schalij te Nieuwveen benoemd in een al enige tijd bestaande vacature in de afvaardiging der classis naar de Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland. LEIDEN Ook dit jaar zullen zieken en invaliden in de gelegen heid worden gesteld op de Breestraat 40 t/m 80 omgeving Stadsgehoor zaal en oude postkantoor) de op tocht van 3 oktober gade te slaan. Kaarten kunnen maandag van 3 tot 5 uur worden afgehaald in het ge bouw „Ons Centrum", Hooigracht 84, op vertoon van het lidmaatschap A.N.I.B of zusterorganisatie, even tueel invalidite*tsbowijs. De regeling geldt alleen voor zie ken en invaliden, dus niet voor be jaarden. Ziekenhuizen en verpleegtehuizen kunnen zich schriftelijk wenden tot het secretariaat Alg. Ned. Inv. Bond, Houtmarkt 9 of bij de voorzitter de heer H. P. Pannekoek, telefoon 34834. ADVERTENTIE Dat het druk zou worden op onze jubileum show zat er dik in. Maar dat U met ruim 10.000 anderen zou komen, neen, dat hadden wij niet verwacht. Het was zo druk, dat wij misschien niet eens de gelegenheid hadden, U te woord te staan. Kijk, dat is jammer. Want wij waren op de tentoonstelling om U alles te vertellen over de zeer uitgebreide collectie Opeis. En dat is dan misschien niet gelukt. Onze excuses daarvoor. Wij hebben er iets op gevonden. Als U op onze tentoonstelling geweest bent en U hebt niet de informatie kunnen krijgen die U wenste, wilt U dan zo vriendelijk zijn, in de komende week even langs te komen in de showroom. En als U er niet geweest bent, komt U dan toch maar.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3