KLM BESTAAT HALVE EEUW en heroprichter van zijn KLM Dr. Albert Plesman: grondlegger /L-IEGUELDIW EERSTE I 'L1EC,ONDERNEMING ER WERELD JUBILEER T 1TERDAG 37 SEPTEMBER 1009 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 en de groei van de Neder- 24 juli jl. Is hier een artikel aan- esman - Fokker Op dinsdag 7 oktober bestaat de Ko- inklijke Luchtvaart Maatschappij KLM jftig jaar. De KLM is de eerste lucht- N lartmaatschappij ter wereld, die deze - jzondere mijlpaal bereikt. De jubileumviering zal een sober ka rakter hebben. Op zaterdag 4 oktober zal het nieuwe luchtvaartmuseum op Schip- hol-Centrum dat de naam „Aviodome" krijgt worden overgedragen aan Prins Bernhard. is deze gebeurtenis de spectaculaire van het jubi- En terecht, want hier kan nu en in de toekomst, het heeft eerst na ziin dood plaatsgehad. Pas in 1960. by de komst van het straalvliegtuig, kreeg de luchtvaart de beschikking over een werkelijk snel, economisch en betrouwbaar 17 mei 1920: Aankomst van het eerste vliegtuig vanuit Lon den op Schiphol. Plesman (links, met bolhoed) verwelkomd de eefrste KLM-passagier produktiemiddel. Een overtuigend bewijs daarvan is. dat 94 van het Noordatlantische passagiersvervoer door de lucht gaat. In 1957 was dit nog geen 50 Het straalvliegtuig in het begin van de jaren zestig was tweemaal zo snel en bilna tweemaal zo groot als het propellervliegtuig. Dat maak te een structuuraanpassing in de luchtvaart noodzakelijk. De over gangstijd. die volgde, heeft voor alle daarbij betrokken vliegmaatschap pijen financiële zorgen gebracht. De KLM zag alle reserves wegvloeien. Maar er is met inzet van alle krach ten gewerkt om het bedrijf gezond en sterk te maken. Wat die struc tuurwijziging betreft: in 1959 telde de KLM 95 vliegtuigen, thans zijn er 42. hoewel de produktie is ver drievoudigd. Het bedrijf met zijn 15.000 personeelsleden kon over 1968 niet zonder trots bekend maken, dat de inkomsten w? en opgelopen tot f 952 miljoen en dat de winst bijna 189 miljoen bedroeg. En dit zijn de hoogste cijfers uit de 50-jarige ge schiedenis van het bedrijf In de directiekamer van de KLM houdt men zich minder met de roemruchte geschiedenis van het be drijf bezig dan met de jaren, die voor ons liggen. Men staat voor de opgave een zo groot mogelijk deel te bemachtigen van de wereldlucht vaartmarkt. die zich in de komende tien jaren zal verveelvoudigen Het aantal luchtreizigers bedroeg in 1968 ruim 263 miljoen. De algemene prognose is. dat dit aantal in 1975 bijna 600 miljoen zal bedragen. Voor 1980 komen pessimistische schattin gen op 800 miljoen en optimisten op een miljard. Wat het vrachtvervoer betreft, wordt rekening gehouden met een viervoud van de huidige vrachtomzet in 1975 en een negen- voud in 1980 Dr. G. van der Wal, president-di recteur van de KLM. ziet het zó: „De jaren zestig brachten ons de in troductie en consolidatie van de straaltechniek. De jaren zeventig zullen ons de komst te zien geven van de zgn. jumbo-jets, de grote, brede vliegtuigen voor grotere groe pen passagiers en daarnaast de zgn. supersone toestellen, die de reistijd kunnen beperken tot een derde van nu. In 1971 zal de KLM zes Boeing 747-vliegtuigen krijgen met een ca paciteit van 350 passagiers plus 19.000 kilo nacht. Wij overwegen voorts de bestelling van zes driemo- tonge DC-1 O's voor 1973. Wij ver wachten veel van deze typen vlieg tuigen. omdat zij door hun grote omvang het comfort van de passa giers verhogen en bovendien voorde liger zijn en daarmee de rentabili teit van het bedrijf gunstig kunnen beïnvloeden". Het is mogelijk, dat tegen het ein de van de jaren zeventig er vlieg tuigen zullen zijn met een capaciteit van 800 tot 1000 passagiers. Dr. Van der Wal laat in het midden of de KLM aan zulke luchtreuzen econo mische behoefte zal hebben. Dat zul len de eerstkomende jaren moeten leren. Wat het supersone vliegtuig be treft zijn de Concorde en de Toepo- lev 144 reeds in een proefstadium en bevindt het Amerikaanse ontwerp zich nog in een ontwikkelingsfase. De KLM volgt de ontwikkelingen op de voet; verwacht wordt, dat het su persone vliegtuig tegen 1980 zijn in trede in de burgerluchtvaart zal doen. Steeds goedkoper Het vliegen is de laatste jaren goedkoper geworden. Een retour AmsterdamNew York daalde sinds 1948 ruim 50 in prijs, terwijl het prijspeil in Nederland in die perio de met 130 steeg. Relatief gezien zullen de vliegprijzen in de toekomst nóg meer dalen. De lagere vliegprijzen hebben o.a. bijgedragen tot een groei van het toerisme. Tien jaar geleden vervoer de de KLM 5.000 Ité-reizgiers. Dit jaar zullen er 375.000 zijn en voor 1980 houdt men er rekening mee. dat een miljoen tot anderhalf mil joen Nederlanders naar hun vakan tiebestemming zullen vliegen. Een zorgeloze toekomst? Dr. Van der Wal ziet toch nog diverse obsta kels. ..Wat betreft de sterke groei van het luchttoerisme is er alle re den tot bezorgdheid over de trage ontwikkeling van de internationale hotellerie. die geen gelijke tred houdt. Verder is een milder lucht- vaartpolitiek nu meer dan ooit op zijn plaats. Landen, die beperkingen opleggen, berokkenen zichzelf scha de, die vele malen groter is dan het voordeel, dat zo'n houding ooit voor de eigen luchtvaartmaatschappij zal kunnen opleveren. Dank zij de con structieve visie op de toekomst van de luchtvaart van een aantal rege lingen, openen zich gelukkig weer Het tegenwoordige Schiphol. nieuwe mogelijkheden voor de KLM. Ik denk hier aan de tweede dienst op Australië, de uitbreiding van ca paciteit naar Zuid-Afrika, de nieu we lijn op Oost-Afrika en de pers pectieven. die de besprekingen met de Ver Staten en de Sowjet-Unie wellicht openen". Modern Schiphol Hoe het ook zij. de KLM heeft in de thuishaven Schiphol een van de meest geavanceerde luchthavens in de wereld. Pas twee jaar oud heb ben nu al uitbreidingen plaats voor de ontvangst van de jumbo-jets en moet de capaciteit van het vracht gebouw met 50 worden -vergroot Maar de ruimte is er. Schiphol kan worden verruimd tot een capaciteit van 25 miljoen passagiers per jaar In 1980 worden jaarlijks 18 miljoen mensen verwacht, maar in 1985 zul len die 25 miljoen bereikt zijn. Dan zullen dagelijks 100 000 passagiers moeten worden verwerkt. Het is dui delijk dat het wegennet rond de luchthaven sterk moet worden uit gebreid en dat eindelijk eens het plan wordt gerealiseerd om Schip hol een treinverbinding te geven. De KLM zelf maakt zich gereed om het massavervoer op te vangen. In 1970 zal het reserveringssysteem geheel worden geautomatiseerd; in 1975 volgt een automatisch afhan delingssysteem, waarbij de reserve ring bij vertrek door automaten wordt gecontroleerd. burgerluchtvaart van nabij temidden van een unieke verzameling. Het nieuwe dankt zijn tot- o.m. aan de steun van en die van de Fokkerfabrie- Want ook Fokker viert dit Jaar gouden jubileum. In ons blad sen land ter wereld kan bogen jn 20 boeiende luchtvaartge- De belangrijkste datum uit de geschiedenis van de KLM is JÏÏf h^fVi»Nff,?rlahd' 1S de *8de mei 1920. Op die dag immers vertrok het enige toestel, lopen halve eeuw byzonder veel j lesteerd en vooral de pionierstijd waarover de jonge maatschappij beschikte, voor de eerste luchtdienst naar Londen. En alle drie stoelen in de open kajuit waren bezet. 1920 tot 1935 was interessant, luchtvaart in ons land steunde op twee pylers. twee keiharde zetters het duo Plesman-Fok- Het was deze combinatie, die rland in die jaren in de aan- van de gehele wereld bracht, ngenieuze Fokker, die voor zijn opmerkelijk goede en betrouw- vliegtuigen bouwde en nan. voor wie niets goed genoeg en die uit alles haalde wat er- grondlegger van de KLM is de Albert Plesman ongetwijfeld ln de geschiedenis van de vaart. Zyn ongewone fantasie jjj icrgie brachten de KLM tot op- "eiyke prestaties in die begin- en ook later nog, in de moei- jaren, die volgden op de twee- ereddoorlog. periode-Plesman werd geken- t door een voortdurend streven verbetering van de techniek het vliegen. Zyn doel was te dat vliegen betrouwbaar 'orden gemaakt. De grote door- in de luchtvaart, nl. de komst het straalverkeersvliegtuig, Directeur Albert Plesman hielp zelf zijn klanten, twee Engelsen en de Nederlandse journalist M. J. van de Biggelaar. Hy ondersteunde hen op het trapje naar de kajuit, verze kerde zich ervan, dat ze warm in gepakt zaten en gaf aviateur Jerry Shaw eigenhandig het vertreksein. De KLM. die de bijnaam ..Vliegen de Hollander" had gekregen, vlóóg! „Eindelijk", moet Plesman toen in zichzelf hebben gemompeld. Hij had moeten vechten als een paard om tot deze dag te komen. Want niet alleen was het een lange weg. die moest worden afgelegd tussen de eerste gedachte aan een Nederland se vliegonderneming en de feitelijke oprichtingsdatum 7 oktober 1919, het had nadien nog een half jaar ge duurd voor de KLM met de eerste lijndienst kon beginnen. De KLM, die nota bene bij de oprichting al Met de tentoonstelling „ELTA" wilde Plesman het Nederlandse volk luchtvaart-minded maken. De latere KLM-directeur leidde Koningin Wilhelmina over het terrein. het predic&at „koninklijke" had ge kregen. Albert Plesman was 29 jaar, toen hy de KLM oprichtte. Tydens de eerste wereldoorlog was hy luite nant-vlieger. Van het juist door die oorlog verbeterde en meer betrouw baar geworden vliegtuig zou de bur germaatschappij kunnen profiteren. Met het vliegen hiervoor zou geld te verdienen zijn. Maar idealist Ples man dacht hieraan niet in de eerste plaats. Hy dacht ln termen van bruggen slaan, het versnellen van de vooruitgang, het nader tot elkaar brengen van de mensen Later zou hy het kernachtig formuleren: „Het luchtruim verbindt alle volkeren". Het was, zo'n halve eeuw geleden, niet eenvoudig om de mensen ver trouwd te maken met de nieuwe di mensie van het aardse bestaan. Een tentoonstelling was in die dagen daartoe een geëigend middel. Albert Plesman zette zyn schouders onder het plan en zo opende op 1 augustus 1919 de Eerste Luchtverkeers Ten toonstelling Amsterdam (ELTA). De ELTA werd een enorm succes. In zes weken trokken een half miljoen mensen naar Amsterdam-Noord, om daar allerlei vliegtuigen te bekyken en getuige te zyn van sensationele vliegdemonstraties. Opmerkelyk was de masale luchtdoop van de Neder landers: niet minder dan 4000 men sen maakten een rondvlucht boven Amsterdam en zy betaalden daar voor het voor die tyd niet geringe bedrag van veertig gulden. De ELTA schiep tevens een gun stig klimaat voor Plesman om met wat bankiers en zakenlieden te pra ten over de oprichting van een Ne derlandse luchtvaartonderneming, de eerste vliegmaatschappij in de wereld. Eigenlijk was de tijd er nog niet rUp voor, maar toch kreeg hij het voor elkaar, dat hij op 7 okto ber achter een massief eikenhouten bureau op een etage aan de Amster- !amse Herengracht kon gaan zitten ils- administrateur en korte tijd la ter directeur van zyn KLM. Reclame in toiletten Albert Plesman moest zyn KLM zelf maken. Met een paar medewer kers begon hy in het al spoedig naar Den Haag overgeplaatste hoofdkan toor met het huren van vliegtuigen, het vinden van vliegers en vooral het zoeken naar passagiers. Eén van ziin oudste medewerkers, de latere directeur A. van der Paauw. heeft later dikwyls het verhaal verteld over de activiteiten uit die jaren. In het hoofdkantoor verzorgde Van der Paauw de verkoop aan het publiek, voornamelijk van prent briefkaarten met vliegtuigafbeeldin gen. En telkens als hy de kassabei liet rinkelen ten teken, dat er weer een dubbeltje omzet was geboekt, verscheen het hoofd van Plesman boven de gordyntjes van het aan grenzende directiekantoor en werd een goedkeurend knipoogje van de Grote Baas zyn deel. Viel er niets te bepraten of te re gelen, dan trok Plesman resoluut zyn jas aan. stormde naar bulten en riep: „Kom mee, Van der Paauw. we gaan reclame maken". En dan kon men de KLM-oprichter in de toiletten van café's en restaurants stiekum bezig zien met het beves tigen van bordjes naar de spiegels: „Een zakenman vliegt en verzendt per KLM!" Zo groeide de KLM. Op de beide ïyndiensten in het eerste jaar, Am- sterdaLonden en Amsterdam- BremenHamburg werd het eerste jaar 82.000 km gevlogen met 345 passagiers, 22.000 kilo vracht en 3.000 kilo po6t. Man vol ideeën In oktober ging de KLM de win- 1 terslaap in. want in die jaren warei de vliegtuigen van hout en linnen niet bestand tegen het weer in win terse maanden. Die eerste winter kocht Plesman. volgens sommige; niet zonder overmoed, vier vliegtui gen. nl. twee De Havillands DH-£ een Fokker F-II en een Fokker F- III. De Fokkers hadden het voordeel dat de vier of vyf passagiers in een dichte kajuit konden zitten. Het wa: allemaal in de gemoedelyke tyd, dat de directeur zelf ieder vertrekkend vliegtuig stond na te wuiven en ieder aankomend toestel opwachtte om de passagiers de hand te drukken. Albert Plesman zat vol ideeen Hy vond de retourtarieven uit. opende een KLM-restaurant op de luchtha ven Schiphol, stichtte aan het Am sterdamse Leidseplein het eer ste luchtvaartp&ssagekantoor ter wereld, begon met reclamevluchten waarby van diverse bedryven strooi biljetten werden uitgeworpen en richtte een fototechnische dienst op. die thans nog als KLM-Aerocarto over de gehele aardbol bekendheid heeft. Hy wachtte niet af welke vliegtuigen aan de markt kwamen, vertelde Fokker hoe hy zijn vliegtuigen wilde hebbenzo ont stond o.a. de Fokker F-III met als byzonderheid, dat het toestel een apart bagageruim had. zodat de vracht niet meer in de passagiers kajuit behoefde te worden opgesla gen. Hoogtepunten Hy heeft het natuurlyk niet alle maal alleen gedaan, deze energieke doorzetter, die zich vaak als een on- gemakkelyk heer ontpopte. Maar Plesman was wèl de motor van de Jonge KLM en de grote inspirator tot tal van hoogtepunten, waarmee DR. ALBERT PLESMAN man van wereldformaat 's werelds eerste luchtvaartmaat- schappy in de voorste gelederen van de wereldluchtvaart bleef. Die hoogtepunten volgden elkaar in snel tempo op: in 1922 de ope ning van de iyn AmsterdamBrus sel. in 1923 naar Parys, in 1924 jawel de eerste vlucht nar Ne- derlands-Indië en in 1933 de re cordvlucht Amsterdam—Batavia. En de maanvlucht van 1969 kon nauwe- lyks in bekendheid yveren met die van de .Uiver' in de Londen-Mel- bournerace van 1934. Aan het eind van 1939 opereerde de KLM met 45 vliegtuigen op een luchtnet naar 61 steden ln 29 lan den. En toen kwam het fatale jaar 1940. Op de 10de mei werden by het bombardement van Schiphol acht tien vliegtuigen vernield, elf werden er gevorderd door de Duitse troepen, de rest bevond zich onderweg naar Batavia of in Engeland. Plesman moest zyn levenswerk uit handen geven. Een nieuwe KLM Albert Plesman beleefde de som berste tUd van zijn leven, maar ter wijl zyn vuisten zich balden in machteloze woede, tastte zyn geest rusteloos de mogelijkheden af voor de toekomst, als de nachtmerrie voorby zou zijn. De bezetter had hem naar het oosten van het land ..„verbannen." Daar, in het Overijs selse stadje Ootmarsum in Hotel de la Poste broedde hy zyn plan nen uit. In 1945 barstte de in vyf Jaar op gekropte energie los als eon vulka nische eruptie. Terwyi zyn land genoten nog verbluft staarden naar het tientje, waarmee zy het de eer- ite dagen ha minister Lieftincks geldsanering moesten doen. kwam °lesman uit de Ver. Staten terug met veertien Douglas C 54-A-Skv- ïaster-vliegtuigen en dertig C 47-A/ Dakota's, losgebrand van de Ameri kaanse regering, die tegen de onver- zettelyke Hollander al „Ja" had ge- egd. voordat zy voor een „neen" enig argument had kunnen beden ken. Binnen vyf maanden na het ein- le van de tweede wereldoorlog vloog de KLM weer. Eerst in het binnen- and. toen op de iyn naar Batavia sn in 1946 kwamen de vertrouwde amen terug op de routekaart: Zü- ich. Praag, Madrid, Parys, Brus sel, Londen. En ook nieuwe namen, zoals New York! De jaren, die volgden, waren vol van openingen en heropeningen en van steeds meer glorieuze sprongen. Het ging als maar hoger, sneller, verder. Maar toen viel een zware schaduw over de maatschappy: op oudejaarsdag 1953 overleed, pas 64 Jaar oud. dr. Albert Plesman. grond legger en heroprichter van zyn KLM. Hy is gestorven op de drempel van een nieuw tydperk in de luchtvaart, waarin avontuur en romantiek plaats moesten maken voor het wor stelen met problemen als landings rechten. passagiersopstoppingen op luchthavens, internationale tarie venstructuur en rentabiliteit van as tronomische investeringsbedragen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15