Machtsstrijd in de V.S. tussen pro en contra MIR Y-raket tewapeningswedloop met kernraketten een kritiek stadium ABN Spaarbiljet 19691 Algemene Bank Nederland f.100 - groeit naar f.150.- munHRRDrs in vijf en een kwart jaar DAG 26 SEPTEMBER 1Ö69 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent in Washington, mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) In de boezem van de Nixon- regering speelt zich op het ogenblik een dramatisch conflict af, waarvan de uitkomst zeer wel de belangrijkste beslissing kan opleveren, die de Amerikaanse president gedurende de komende jaren moet maken. Het gaat in dit geval om de vraag of het eind-stadium van de bewapeningswedloop met kemraketien bereikt zal worden, of niet het stadium van waaruit men niet langer kan terug krabbelen om het gebruik van kernraketten te voorkomen wanneer de toevlucht genomen moet worden tot het meest vernietigende wapentuig dat dan ter beschikking staat. Zowel Amerika als de Sowjet-Unie zijn op het ogenblik bezig om proe ven te nemen met de zogenaamde MIRV «of MRV)-raket, die met één enkele raket het equivalent van een aantal H-bommen zal kunnen lance ren. Amerika is al zover dat deze verschillende kernladingen onafhan kelijk van elkaar op een aantal ver uiteen liggende doelwitten kunnen worden afgeschoten. Of de Sowjet- Unie dat punt al heeft bereikt, is met officieel bekend. Dit komt op het volgende neer. Amerika heeft op het ogenblik de be schikking over 656 raket-lanceerbui- zen (te vergelijken met torpedo-lan- ceerbuizen), aan boord van zijn 41 met nucleaire kracht aangedre ven „Polaris'-onderzeeboten. Het „MIRV'-systeem maakt het moge lijk om op ieder van de raketten in deze buizen 10 H-bommen te plaat sen, zodat het aantal kernbommen onder zee uitgebreid zal worden tot 6560. Daarnaast heeft Amerika al 1000 zogenaamde Minute-man raketten, denaties vah een kernwapenoorlog j levert een kleinere kernlading, dus een nog nauwkeuriger raakvlak van j de H-bom, een navenant groter ge- j vaar op. Want als het mogelijk zal zijn om met één enkele raket pre cies de raketbasis van de vijand te raken, dan betekent dat, dat hij in de verleiding zal komen om ook zijn zogenaamde „defensieve" raketten (dus die alleen in geval van een aanval als tegen wapen, d.w.z. als tweede en niet als eerste wapen ge- j bruikt zouden worden), af te vuren voordat het te laat is. Sommigen hebben de MIRV-raket vergeleken met een onbemande bommenwerper. die geladen is met H-bommen. Het schijnt moeilij ker te zijn om deze nieuwe raket neer te schieten voordat hij zijn doel heeft bereikt, dan de „eenvoudige" ABM-raket, die tenslotte maar één lading voor één doelwit heeft. Bo vendien zeggen experts dat het mak kelijker zal zijn om de MIRV-raket- bases geheim te houden. Hoewel de MIRV-raket in Ameri ka nog steeds In het experimentele MIRV (multiple independently targetable re-entry vehicle): een raket die in plaats van één kemlading, een aantal kernladingen met zich mee draagt. Ieder van deze ladingen, die te vergelijken zijn met een H-bom, kunnen op verschillende doelen worden afgeschoten. De elek tronische besturing van deze ladingen is nu zó verfijnd, dat zo'n H-bom op ongeveer 300 meter afstand van het berekende doelwit kan neerkomen. ABM (anti ballistic missile): de „conventionele" anti raket-raket, waarvoor de Amerikaanse regering onlangs met een meerderheid van twee stemmen toestemming heeft gekregen van het Congres om ze te installeren op een aantal plaatsen in de V.S., waarvan er één zeer dichtbij Washington gelegen is. De opzet van deze ra ketten is om een raket-aanval op bewoonde centra on gedaan te maken door de vijandelijke projectielen on derweg te onderscheppen en te vernietigen. De ABM- raket heeft, in tegenstelling tot de MIRV, maar één kernlading. MRV (multiple re-entry vehicle): hiermee worden uitsluitend Russische raketten bedoeld, die ook meer dan één kernlading kunnen dragen, maar waarvan niet bekend is of zij afgeschoten kunnen worden op ver schillende doelwitten. Tot nog toe wordt aangenomen, dat deze MRV-raketten alleen in een soort helse regen van een aantal H-bommen op een gebied kunnen worden afgeschoten. In bijgaand artikel over de nucleaire bewapenings wedloop wordt gesproken over verschillende soorten raketten, die aangeduid worden met hun (Amerikaanse) afkortingen. Ter verklaring van deze symbolen, en bij wijze van uitleg van enkele technische details moge de volgende „handleiding" dienen. ADVERTENTIE) dat is een samengestelde interest van 8% per jaar! de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN spaarbiljet 1969/75 U bent welkom bij de die leder voorzien kunnen worden van drie kernladingen die gelijk staan aan even zovele H-bommen. In totaal komt dit neer op een kern bom-arsenaal van ongeveer tiendui zend H-bommen. Bij dit aantal zijn niet inbegrepen de H-bommen die ter beschikking staan van de lange- afstands bommenwerpers, waarvan er dag en nacht een aantal in de lucht is om een verrassingsaanval te weerstaan, zodat zij nog in staat zul len zyn om een tegen-aanval uit te voeren. De MIRV-raketten hebben een dusdanig punt van verfijning, dat ze tot op een afstand van slechts 300 meter nauwkeurig hun doelwit kun nen bereiken. Om op die afstand het gewenste effect te sorteren, moet de kernlading ongeveer geiyk staan aan 40 tot 170 kiloton. Hoe dichter een raket bij zijn doelwit kan komen, hoe kleiner de kernlading behoeft te zijn om het beoogde doel te berei ken. Maar in de haast onnavolgbare re- atadlum is en de installatie ervan nog minstens een jaar zal vergen, is het Amerikaanse ministerie van Defensie al begonnen aan een vol gende versie van het wapen. Zowel ex-vice-president Hubert Humphrey na zijn bezoek aan Moskou, als de i neger-senator Edward E. Brooke van Massachusetts hebben president Ni xon gevraagd om de proefnemingen eenzijdig stop te zetten, bjj wijze van goede trouw en ook als middel om de blijkbaar vastgelopen pogin gen om een conferentie over de be perking van het kernwapen-arsenaal met de Sowjet-Unie weer op gang I te brengen. President Nixon heeft echter de positie ingenomen, dat het verstan diger is om vanuit een zogenaamde „krachts-positie" aan de gesprekken te beginnen. Hij heeft dan ook nog geen aanstalten gemaakt oni op de ze voorstellen in te gaan. Nixon heeft onlangs het succes ge had dat het Congres met een zeer kleine meerderheid van stem- i men zijn voorstel aannam om over 1 te gaan tot de Installatie van de an ti-raket-raketten. HU zal binnenkort een tweede beslissing moeten nemen, namelijk of Amerika zich in een ult- eindeiyk misschien onherroepelUke wedloop met de Sovjet-unie zal storten om de „superioriteit" op het gebied van kern-bewapening. De Amerikaanse president staat op het ogenblik onder druk van twee tegenstrijdige pressie-groepen. Het als het „militairindustriële complex" bekend staande element in de Ame rikaanse samenleving (de strijd krachten en de industrieën die af hankelijk zijn van de produktie van oorlogstuig) I» een krachtige tegenstander van het voorstel om i eenzjjdig de proefnemingen met de super-dodeljfke MIRV-raketten te j staken. De andere groep, waaronder hoge j functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken en het in ternationale comité belast met de wederzijdse ontwapening, adviseert de president om daar zo spoedig mo gelijk toe over te gaan en die sta king van de proeven ook onderdeel te maken van de nog steeds ln voor bereiding zUnde conferentie met de Sowjet-Unie over een vermin dering van het kernwapen-arsenaal. Conferentie met Moskon Deze conferentie zou al verleden jaar gehouden worden. Zowel presi dent Johnson als het Kremlin had den zich bereid verklaard om de ge sprekken te beginnen. Maar de inva sie van Tsjecho-Slowakye door Sow- iet-troepen maakte het toen voor Washington onmogelyk de conferen tie doorgang te laten vinden. Hoewel de Sowjet-Unie zelfs nog tydens. de presidentiële verkiezingscampagne in Amerika herhaaldelUk aandrong op een gesprek, stelde president Nixon, een beslissing daarover uit tot Juni dit Jaar. In dat tydsbestek raakte Rusland verwikkeld in grens-conflicten met China en hadden de „stalinistisch"- georiënteerde leiders in het Kremlin de overhand gekregen, zodat toen ook Moskou oppervlakkige belang stelling toonde. Zowel in Amerika als in de Sowjet-unie bleven de proe ven met de MIRV-raketten door gaan. Thans is het één van de twist punten tussen experts in hoeverre het in dit stadium nog mogeiyk is om de installatie van deze super-ra ketten te voorkomen. Een vraagstuk hierby is de moge- ïykheid om een eventueel „inspectie" systeem te ontduiken en toch in het geheim door te gaan met de proef nemingen. Want ook al hebben ra ketten een min of meer geperfectio neerd stadium bereikt, het biyft steeds noodzakeiyk om ze te testen teneinde vast te stellen dat de deli cate elektronische apparatuur na zo veel jaren niet in onbruik is ge raakt. Ook over dit „inspectie-systeem zyn de meningen verdeeld. Een groep is van mening dat het heel makkeiyk zal zyn om het te ont duiken, anderen geloven dat de sur- veillance-apparatuur die nu in ge bruik is aan beide züden (zoals sa tellieten) het onmogeiyk maakt om een raket tot ontploffing te bren- De eerste neger-senator in de Ver. StatenEdward E. Brooken: ,JStop it". mMmtik Ha» JP^r 'c,1 f "f f '<-4l - mm V ,.t j. j m I h' Senator Humphrey ook voor motie. gen, zonder dat de andere party die proef kan registreren. Twee-en-veertig senatoren van zo wel de republikeinse als de democra tische partyen hebben er by presi dent Nixon op aangedrongen om de proeven eenzydig te staken. Het Con gres zal zich nu moeten beraden over een motie die door senator Edward Brooke van Massachusetts Is inge diend om dat de bewerkstelligen. Er zyn stemmen opgegaan om een wederzydse staking van de proeven desnoods aan te gaan voor een half Jaar of voor een Jaar. Dit zou het voordeel hebben dat er in die tussen- tyd geen belangryke verbeteringen verwacht kunnen worden in het ra ketten-stelsel. terwyi de ontwa- penings-gesprekken dan toch de kans zouden krijgen om goed op gang te komen. In hoeverre president Nixon ge hoor zal geven aan deze stemmen, hangt voor een niet gering deel af van de strUd die op het ogenblik gevoerd wordt tussen de vertegen woordigers van het militair-in dustriële complex en z|j, die probe ren het Pentagon weer terug te brengen in civiele handen. ADVERTENTIE HOOFDPIJN POEDERS Massagraven Poolse onderzoe kers naar oorlogsmisdaden hebben twee massagraven ontdekt waarvan men aanneemt dat ze tydens de tweede wereldoorlog hebben gediend voor het begraven van enige duizen den Russische gevangenen, die door de Duitsers waren vermoord. De gra ven. die ongeveer 50 meter lang en 5 meter breed zyn, werden gevonden in een bos by Biala Podlaska. niet ver van de Russische grens. Ontslag De onderstaatssecreta ris by het Britse ministerie voor de technologie, Bray, heeft gisteren zyn ontslag aangeboden, nadat premier Wilson zich had verzet tegen publi- katie van een boek van Bray met kritiek op de regeringspolitiek.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 33