nerven leden verlies iet mammoetschepen Bergmans„Schande" angst en wreedheid [>ods in oskoop gebrand Tilburgse studenten verstoren vergadering Pirandello verminkt door Nieuwe Komedie Rassenprobleem in The lost man' )K JAPAN MAAKTE FOUTEN :h& Kascheques gestolen van verpleegsters DE GRUWEL VAN DE OORLOG Kir Al Cap one DAG 26 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD ERDAM (GPDi In de jaren hebben vele rerven kapitale verliezen met de bouw van mam- I Iers, financiële stroppen [dzakelijk kunnen worden ireven aan foutieve calcu- de scherpe concurrentie, ir de offertes mede sterk beïnvloed. reffend voorbeeld is Japan, ime tijd vooraan heeft ge- Iït de bouw van super- en i mammoetschepen met een pogen van rond de kwart ton. Terwijl de Europese veelal nog nauwelijks naar rne eisen gemoderniseerd, erse blikken naar Japan mdat daarheen de grote or de oliemaatschappijen gin- men de Japanse soheeps- V P In de afgelopen nacht vier uur brak een felle t brand uit in een loods loonwerkersbedrijf Gebr. wen aan de Zuidkade. Er n de loods vele landbouw- n opgesteld. De brandweer jf dik t r plaatse, maar kon verhinderen, dat de loods machines volledig uitbrand- half zeven werd met het begonnen. De schade loopt duizenden guldens. bouwdeskundigcn verbijsterd tot de ontdekking dat ze met hun berekp- ningen grove fouten hebben gemaakt en dat de geaccepteerde opdrachten verlies zouden opleveren. Hoewel als scheepsbouwnatie nog jong. had Japan al voldoende erva ring bm de prijs van tankers met af metingen die enige jaren geleden als „normaal" werden beschouwd. I met grote nauwkeurigheid vast te stallen. Toen de aanvragen voor de bouw van schepen groter dan twee honderdduizend ton binnenkwamen, maakten de constructeurs de fatale vergissing om de berekeningen die ze eerder voor de bouw van kleinere tankers hadden toegepast, met een geringe wijziging ook te gebruiken voor de pnjscalculatie van mam moetschepen. Al spoedig na hef, begin van de bouw kwamen de fouten vast te staan. De werven hadden een veel te lage prijs opgegeven. De construc tie van zeer grote olietankers, die ook een gedeeltelijk andere bouwme thode noodzakelijk maakte, kostte veel meer manuren dan aanvanke lijk uit de berekeningen was geble ken. Mede dooi- een aantal andere kostenverhogende factoren betekende de bouw van de eerste oliereuzen op Japanse werven aanzienlijke finan ciële verliezen. Japan heeft daaraan overigens weinig of geen ruchtbaarheid gege ven. De Westerse wereld begon daar over pas enige vermoedens te krijgen nadat de oliemaatschappijen stuk voor stuk beha've in Japan ook in West-Europa offertes gingen opvra gen. De situatie werd helemaal dui delijk toen nog maar kort geleden Shell. Esso. Chevron en Petrofina orders voor mammoetschepen bij Westeuropese werven plaatsten in plaats van in Japan. Daaruit bleek dat Japan niet meer zo „goedkoop" was als enige jaren tevoren en dat de „traditionele" werven in de oude wereld de concurrentie aandurfden. Belangrijk was eveneens dat de scheepsbouwbedrijven in Europa kortere levertijden konden garande ren. een omstandigheid die voor de opdrachtgevers tenminste, zo niet even belangrijk is als de in de of ferte genoemde prijs. Nu in Engeland. West-Duitsland en in ons land de eerste mammoet schepen van de hellingen zijn gelo pen. kan met vrij grote zekerheid worden geconstateerd dat de werven in Europa dezelfde fouten bij de cal culatie hebben gemaakt als indertijd die in Japan Gebrek aan ervaring met dergelijke berekeningen en ge activeerd cm terwille van de werkge legenheid opdrachten binnen te krij gen. kregen de oliemaatschappijen scherp gecalculeerde prijzen onder ogen die voor hen aanleiding waren de orders te plaatsen. TIBl'RG (GPD) De Tilburgse katholieke hogeschool kreeg donder dagmorgen te maken met de eerste bezetting in het nieuwe academische jaar. Omstreeks elf uur trok een gioep van ongeveer 30 studenten binnen bij de vergaderende struc- tmircommissie en even later ging deze zelfde groep, die zich „Actie groep Veringajes" noemt, naar de kamer van dc gedelegeerd curator drs. H. Loevendie. Première in Seheveningen DEN HAAG (GPD) In de pro gramma-toelichting van „gezichten en maskers", het eenakter-program ma. dat de Nieuwe Komedie gister avond in het Scheveningse Pavil joentheater in première deed gaan. ADVERTENTIE zegt de (onbekende) auteur-vertaler Max Nord? dat Pirandello altijd slecht begrepen is en kort voor zijn dood nog verklaard heeft, dat zijn stukken nooit en nergens opgevoerd zijn, zoals hij het zich had voorge steld. Het valt uiteraard niet meer be achterhalen, hoe de befaamde Sici- liaan zich die opvoeringen dam wel had voorgesteld, maar aangenomen mag toch worden, dat het niet zo zal zijn als op de manier waarvoor de Griekse regisseur Minas Christidis gisteravond verantwoordelijk was. Want die liet va-n Pirandello's bedoe lingen, welke dat dan ook geweest mogen zijn, weinig heel. Alles ging dooi- de grof afgestelde molen van de klucht en daar kon geen van de drie gespeelde eenakters tegen. „De Imbeciel", waarmee de avond werd geopend, een verhaal over een zelfmoordenaar bleef nog redelijk overeind. Zodra echter Hans Bos winkel in „De Zotskap" op het toneel J verscheen als onderdanige klerk, werd het grote misverstand al dul- delijk. Het misverstand namelyk. dat een groteske aanpak die Pirandel- I lo best verdraagt en in vele gevallen zelfs vereist het zelfde zou zyn I als een ongenuanceerde, ruige klucht. Waarin van zeer dik hout planken werden gezaagd en waarin Tatiane Radier en Pan van Kasteren, die poogden nog enige maat te houden, zonder meer werden overspoeld door het schrikbarend teveel \an de an deren. Teveel aan bekkentrekkery teveel aan grapjasserij, teveel vooral ook aan geluid Voor wie meende, dat hiermee het toppunt va-n kluohtigheid was be reikt. bleek Minas Christidis nog een verrassing in petto te hebben in de personen van Henk Votel en Willem Wag ter, die in de eenakter „Bella- vita" na de pauze zonder enige te rughoudendheid een dolkomische schets voor twee heren op het toneel zetten. Vooral Willem Wagter als ad vocaat haalde het onderste uit de kan, at bloemen op. kroop op handen en voeten over zijn schrijfbureau en liet zijn ogen onafgebroken door zijn hoofd rollen Waarschijnlijk om te zien of er niet ergens een plas water of een orkestbak was om komisch in te vallen. Om toneelspelen en om Pirandello scheen zich niemand te bekommeren. KEES DE BRUIJN Hier werd ook een vergadering on mogelijk gemaakt en nadat de heer Loevendie met zijn gezelschap de Kamer verlaten had installeerden de bezetters er zich vrij behaaglijk in. Aanleiding tot deze bezetting schijnt de vertoning te zijn van de film over de Maagdenhuisbezetters, die woensdagavond in het. studen tentrefpunt heeft plaatsgevonden. Deze filmvertoning werd gevolgd door een discussie waarin gesproken werd over mogelijke nieuwe acties. Deze gesprekken mondden uit in het concrete plan voor de bezetting van donderda gmorgen Na de verstoring van de vergade ring der structuurcommissie waarin de groep binnenkomende studenten van de leiding van de hogeschool e-ste dat. deze de nota-Veringa over de herstructurering van de univer siteiten zou afwijzen, besloot de voor zitter mr. P Kuijpers de zitt-ng op te heffen. Hierna ging het gezelschap naar de kamer van drs. Loevendie waar dezelfde eis op tafel werd ge leed. Ook deze kamer werd bezet en men ging er op zoek naar moeeliike interessante documenten. Deze *peur- tocht leverde echter geen resultaten op. UTRECHT (GPD) Vijftien Utrechtse verpleegsters zijn door een nog onbekende inbreker voor ieder viifhonderd gulden benadeeld. Zij missen allen een blanco giro-kas cheque. Ze ontdekten dit toen zij van de PTT een afschrijving ontvin gen van vijfhonderd gulden, die zij zelf niet geind hadden. De man. die door deze diefstal van kascheques uit de postvakjes van de verpleegsterflat aan de Utrechtse Burgemeester ter Pelkwijklaan 7500 gulden rijker is geworden wordt ge zocht door de postale recherche. De verpleegsters zijn nu door de PTT gemaand hun door deze te grote afschrijving negatieve girosal- di's aan te vullen. De kans bestaat dat deze diefstal van kascheques uit c'eze flat niet op zich staat Er zou den ook klachten zijn uit studenten flats in Utrecht. Ook in Den Haag zouden deze diefstallen gepleegd zijn. De postale recherche heeft deze zaak In onderzoek. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteravond in Tuschinski in Amsterdam de Ne derlandse première bijgewoond van de film Battle of Britain", die de luchtslag om Engeland in beeld brengt. De film werd inge leid door Prins Bernhard zelf, die de slag om Engeland als één van de belangrijkste keerpunten in de oorlog beschouwde. In de pauze van de voorstelling werd filmspe ler Kenneth More, die een van de hoofdrollen in ..Battle of Britainvertolkt, aan het ko ninklijk paar voorgesteld. |aag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 dam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg 4TUDIO Schande (Skam- •nen», de dertigste fihrproduk- Me van de grote Zweedse re gisseur lngmar Berg ^an ver schilt in vele opzichten van de negenentwintig vorige Niet alleen vergden de opnamen voor deze film verreweg de meeste kosten, maar ditmaal ontbreekt ook wat Bergman de ..droomsfeer" noemt. Het zijn de suggestieve en symbolische ele menten die tot nu toe karak teristiek voor zijn fPms waren Hoofdthema van deze film is de wreedheid en de anest. Bei de feiten worden „naakt" ge toond en schokken de bioscoop bezoeker. Wat Bergman aan oorlogsbeelden op het witte doel brengt is keihard. Of het nu de tientallen dode in het water drijvende-soldaten zijn of het neerschieten van een heel jonge soldaat. In een ontluisterende atmo sfeer branden de boerenhoeven af en wordt fysiek en psychisch geweld gepleegd. I-ngmar Berg man is niets uit de weg gegaan Hij stelt twee menselijke we zens Eva en Jan Rosenberg 'Liv Ullman en Max von Sydow» bloot aan alles wat moeelbk is. Ze worden vernederd tot in het diepst van hun hart tijdens een felle burgeroorlog die in Zwe den woedt. Temidden van het brute 001- losgeweld staat de angst" De angst, die een steeds zwaardere druk op het echtpaar legt en die onderlinge verhoudingen en die met hun omgeving vervor—eo Schande toont de hulploosheid van de mens ri;e overgeleverd is aan pure terreur. De in zich zelf gekeerde an- timilitairistische Jan verandert onder de druk van het eewe'd in een mens die niets uit de weg gaat om het vege lijf te red den. Een gevluchte soldaat brengt hij zelfs om het leven omdat hii nieuwe laarzen nodig heeft. Met gestolen geld weet het echt paar tenslotte een plaatsje te krijgen in een vissersboot om de „hel" te verlaten. Aan het slot van de film komt toch nog een keer de „oude" Bergman naar voren wanneer Eva halfdromend in die boot mijmert over de vre de die zo ver weg is Geen film voor een gezellig avondje uit. maar een keiharde confrontatie van de menselijke reactie in een wereld vol dood en verderf. I.IDO Op het witte doek van het theater aan de Steen- straat spelen deze week de wit- zwart problemen in Amerika „The lost man" „Weg zonder einde"» is een vooral in het be gin meeslepende technicolor, waarin regisseur Robert Alan Aurthur met muziek van Quincy Jones het rassenprobleem in Philadelphia „ongekleurd" te kent. In de film, die handelt over de militante neger-demon stranten die door middel van geweldloosheid voor gelijke bur gerrechten strijden door vooral demonstraties, maar later als dekmantel worden gebruikt voor de beroving van een fa briek, spelen Sidney Poitier (45) Joanna Shinikus 26 en Al Freeman jr. de hoofdrollen van de actieleider Jason Higgs. de intrigerende sociaal werkster Cathv, dochter van de voor de demonstranten vechtende blan ke advocaat Brendon Barnes en de militante leider van de „pos ters." Als de geweldloosheid van de overval-actie echter om slaat in een moord op een van de bewakers, is dat voor de „or ganisatie" het begin van het bit tere einde. Voor scenarist e.n regisseur Robert Alan Aurthur is „The lost man" de vierde keer, dat hij samenwerkt met acteur Sid ney Poitier, die op het ogenblik met drie van zijn films op de wereld-top-tien lijst „Guess who's coming to dinner," „In the heat of the night" en „To Sir, with love") wordt be schouwd als topster nummer één van dit moment. Poitier, die in 1924 in Nassau werd ge boren als zoon van een tomaten- kweker, breekt met zijn rol in „The lost man" met het soort sentimentele rollen dat hij in zijn vorige befaamde films speelde «leraar, detective en kerkbouwer) door zich in de ne- gerghetto van Philadelphia de wel goedwillende, maar af en toe wanhopige figuur te tonen, die een roofoverval moet plegen om geld voor de „organisatie" bijeen te krijgen. In „The lost man' 'is het waarschijnlijk de eerste keer dat aan de totale produktie een bezetting van 50 procent negers meewerkte. Niet alleen op de „floor," maar ook achter de schermen als electriciens. as sistent-regisseurs en produktie- assistenten. Een feit, dat voor namelijk is te danken aan Sid ney Poitier —in 1964 voor het eerst onderscheiden met een Oscar voor zijn rol in „Lillies of the field" die persoonlijk alle afdelingen van de Universal Studio's heeft benaderd om zo veel mogelijk^ negers bij het werk te betrekken. Bij de buitenopnamen, die ge heel in de lokatie in Philadel phia zijn opgenomen, werden als figuranten gebruikt de de monstranten. die toentertijd ze ven maanden lang post hadden gevat voor het Philadelphia Gi- rard College. Een schrille bij komstigheid is dat sommige po- litie-mensen, die in de film op treden. in werkelijkheid ook be trokken waren bij het „oprui men" van de demonstranten voor het Girard College. Zij werkten voor de film in hun vrye uren. Regisseur lngmar Berg man met zijn hoofdrolspeel ster Liv Ullman. Meisjes (niet zo erg) in extase REX Met de titel „Meisjes ln extase" zijn we gauw klaar, die slaat namelijk als een tang op een varken. Ook het Duitse „Unruhige Töchter" heeft wei nig met de inhoud te maken en is daarom zuiver om commer ciële redenen gekozen. De film gaat in feite maar over één meisje. Suzanne, een rijk en verwend nest. dat in de hoogste klas van het gymna sium zit. Daar haar ouders in een andere plaats wonen krijgt zij de gelegenheid de bloemetjes eens flink buiten te zetten. Dat doet Suzanne dan ook. zy, met haar Jeugdige charme en raffi nement. brengt vooral wat oude re heren het hoofd op hol. Daar is bijv. haar leraar Latijn, een keurige man, 14 Jaar degelijk gehuwd. Na een incident in de klas (hij staat op Suzanne's ver zoek breeduit over de pil te pra ten ln plaats van Latijn te be handelen en wordt „betrapt" door de directeur) nodigt zy hem uit voor een avontuurtje. Hy wil wel, maar ook weer niet. Daar is verder de filmregisseur, met wie zy zo even tassen de schooluren door een film op neemt. Ze windt de man om haar vinger en eist dan van hem dat hij het hele scenario verandert. Hoe kan het toch al lemaal Suzanne? Daarnaast zijn er ook nog amoureuze uurtjes met een heer genaamd Pit en een kortstondig lesbisch avon tuur met een schoolvriendinne tje. In „Meisjes ln extase" wordt dus heel wat overhoop gehaald door de kirrende, kei harde Suzanne. Maar een film van enig niveau is het bepaald niet geworden, daarvoor is het allemaal te onwezeniyk en te oppervlakkig. Prolongaties Voor de vierde week prolon geerde TRIANON de „grote" produktie Funny Girl. De grote attractie is zangeres Bar bra Streisand die ook een flinke do sis acteertalenten blykt te be zitten. Funny Girl is het levens verhaal van Barbra die zich van kleine revueartieste weet op te werken tot musicalster van de eerste orde. Ze wordt daar- by geholpen door een vriende- lyke Omar Sharif LUXOR houdt het nog een weekje by de Terugkeer van Dracula. Het is het bekende re cept: griezelen met de man- met-de-grote-hoektanden. Dat er flink wat bloed vloeit is van zelfsprekend En dan by voor keur van jonge niet onaantrek- kelyke maagden. CAMERA Deze film be- schryft op levendige wyze de loopbaan van de beruchte gang ster Al Capone. een „schryfta- felmoordenaar," die lange jaren de Amerikaanse stad Chicago terroriseerde met behulp van een bende misdadigers, die zyn opdrachten nauwgezet uitvoer den. Afpersing en omkoping, be dreiging en moord waren de mid delen, die Capone gebruikte om de drank- en gokkoning van de stad te worden. De corruptie van het stadsbestuur stelde hem In staat de politie buiten ge vecht te stellen. Vele Jaren moesten agent Tom Schaefer en zijn collega's met lede ogen aanzien, dat de sluwe misdadi ger buiten schot bleef. Maar tenslotte kan zelfs een machtige schurk als Capone zich niet handhaven. Schaefer pakt hem voor belastingontduiking, waar na hy tot elf Jaar gevangenis wordt veroordeeld. Zeven laar later kwam Capone vry, een ge broken man. door zyn medege vangenen op hardhandige wyze afgetuigd De stryd tussen Ca pone en Schaefer doet hier en daar denken aan het optreden van inspecteur Eliot Ness in de tv-serie ..Onaantastbaar." Al by al. als beschryving van op- en ondergang van een misdadig le ven, een boeiend relaas.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17