Jules Pascins triomf STRINDBERG EN HET HUWELIJK Renteverhoging! Bij de NMB nu al 41/2%op gewoon spaartegoed V 51% 7% 6% Slik de pijn weg. I In het Huis der Duitse Kunst Maanvaart in RAI ysyp?) ereklburger asteloos lekasin Opzegtermijn 1 maand: rente 4!4% Opzegtermijn 3 maanden: rente 5% de bank waar ook zich thuis voelt Pirelli gaat weer open Weer incidenten in Londonderry VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA U (ADVERTENTIE) (Door André Glavimans) MÜNCHEN (GPD) Triomf van de rechtvaardigheid. In elfde zalen van het Haus der Kunst in Munchen waar vijf- idertig jaar geleden de Führer met zijn trawanten langs een ehaag van door Frühlingserwachen en heldenverering trans- rerende Germaanse troela's wandelde om de schilderijen van met opgeheven rechterarm voor hun produkten opgestelde aszuivere" schilders te bekijken, hangt thans het levenswerk in de Joodse schilder Jules Pascin, wiens kunst destijds als ntaard" uit de Duitse musea werd weggehaald. jjn eigenlijke naam was Julius fdecai Pincus. Hij werd in 1885 oren als het zevende kind van Beer welgestelde koopman. Later Ügde de familie zich in Boeka- André Warnod, die een mensen- jjd kunstcriticus van Le Figaro reweesi, maar die nooit vervelend jeworden, heeft veel over Pascin, wie liij bevriend was, geschre- In zijn „Les berceaux de la de péiniture" noemt hij hem on- andere „de laatste incarnatie de wandelende jood, vandaag morgen ergens anders. Maar wandelende jood van onze tijd, de ene dag de Steamer en de Wnn neemt het was 1925 in zijn zak steeds de vijf stui- van Isaac Laquédem. vijf stui- die hij telkens weer tegen de koers weet te wisselen, een I der dat hij kan verrichten met 1 tekenpen". En verder: ..Georges 9 is voor alles een Duitser en 5 Laborde Fransman, maar Pas- blijft de man van nergens, d.w.2. overal. Men vindt het beeld van opa, van de gehele wereld in zijn n ngen Hij is het voorbeeld de volmaakte internationale be eping, hj spreekt vijf of zes ta- Hij is de intellectueel van onze één, waarin de grenzen steeds r vervagen Pascin leidt het en wanneer hij daarbij zijn isie laat werken is het com- t. Het is de hemel en de hel, het de feeën en de goden. De my- jgie host met de Heilige Schrift radities en legenden worden be- Zijn schilderkunst is de ge- re afspiegeling van zijn gevoe- ■id. Met honderden laat hij zyn psels zijn doeken bevolken". sein is inderdaad een wereld- er geweest. Van 1895 tot 1901 is Sn V/enen op school geweest. Een leer naar huis in Boekarest ikte, hij was te zeer aan zijn lie ontgroeid. Daarna Boedapest. ien. München waar hij een ract kreeg voor tekeningen in weekblad „Simplicissimus" ijn en tenslotte in 1906 Parijs, voor de Eerste Wereldoorlog II hij nog in Brussel en Oostende 11 bnd. In de laatste stad vond hij even voor zijn schetsboekbladen, iter in de bundel „Ein Sommer" opgenomen .Ir 1914 bü het uit- f»n van de oorlog is hij in Lon- W\ Dan vlucht hij naar New York. warmere streken op zoals New Jan« en Florida. Na 1920 keerde J prug naar Parijs en tot aan zijn V zelfmoord in 1930 blijven hem jaar voor reizen naar de Euro hoofdsteden. weer terug naar de nigde Staten, reizen naar Tune- m Marokko. 1(j larbij een leven vol nostalgie en jlukkige liefde voor twee vrou- Voor de schilderes Hermine Da- met wif hij tijdens de oorlog in rika was getrouwd, en voor Lucy met wie hij in 1911 had kennis ^Jaakt en die hij na de oorlog te- pirnasse en Montmartre trok. Daar bij een onverdroten werker, die heeft getekend en geschilderd zolang het dag voor hem is geweest. Helaas niet al zijn goede grafiek maar wel veel van zijn beste schil- dtrijen hangen nu in München, de stad waar hij het dient erkend zestig jaar geleden werd geëerd toen de ..Simplicissimus" hem het voor uie tijd ongekende salaris van 400 mark per maand betaalde voor vijf tien tekeningen per jaar. Trouwens, tct aan zijn dood heeft hij hande laars en verzamelaars in Duitsland gehad. De vrouw .s zijn geprefereerd sujet geweest, alleen in haar eenzaamheid of ook wel met andere vrouwen sa men. Die uit de zogenaamde halve we reld hadden zijn voorkeur. Hii heeft haai vaak meedogenloos geobser veerd, maar toch blijft er meestal or»k iets van de inscheping naar Cvthera, de reis naar het geluk. Een aantal van zijn schilderijen zijn grote composities vol figuren, die soms even karikaturaal gezien schij- i stad of een land. waar Pascin toe- nen maar waar de genegenheid van vallig verbleef. Maar verdei- heeft hij de schilder voor het menselijke de I overal zijn wereld, zijn mythologie, visie verzacht. Af en toe vindt men zijn paradijs met vrouwen gevonden het anecdotische, een motief van een I en geschilderd. Een pentekening van Jules Pascin: Lucy Krohg voor het venster. August Strindberg;: Het Kloos ter (vertaling), Meulenhoff (Amsterdam). tmd in Parijs als vrouw van zijn id, de schilder Per Krohg. 11 sein is een rusteloze geweest, I royale vriend voor vele collega's, wie hij op tafel hield en met hij door de nachten van Mont- August Strindberg (1849—1912» is tegenwoordig bepaald in de belang stelling. Enkele van zijn romans en toneelstukken zijn in een nieuwe vertaling verschenen en kort geleden is er een toneelstuk van deze Zweed se schrijver over de t.v. uitgezonden. Deze teruggekeerde belangstelling is eigenaardig als men de kwalitei ten en eigenschappen van deze toch duidelijk negentiende-eeuwse Zweed bekijkt. Strindberg was ten eerste een pessimist op het melodrama tische af. Gelijk zijn landgenoten was hij egocentrisch en geen bijzon der fijn psycholoog. Hij was bezeten van eigenlijk maar één aspect van j het menselijk bestaanhet huwelijk, i Hij was eenzaam, hy was wantrou wend. niet tot vriendschap in staat en bovenmate kritisch. Hy voelde zich miskend en uitgesloten. Zowel zijn romans en verhalen als zijn toneelstukken zyn in wezen op tendens gebaseerd. Dat hij een voor ken was is ongetwijfeld juist, toneel technisch was hij een schrijver van het zuiverste water Gezien deze in het kort opgesomde eigenschappen is de hedendaagse belangstelling wel iets om even bij stil te staan. Wat trekt de lezer van vandaag aan in deze sombere Zweed? Zijn egocen trisme? Zyn pessimisme? Zijn doffe rancune? Zijn vrouwenverachting? Zijn schuldgevoelens? Indien dit Inderdaad de zaken zijn die de lezer van heden boeien dan geeft dat wel te denken als men tenminste van I het standpunt uitgaat dat men de j mens aan de keuze van zijn boeken I kan leren kennen. I Strindberg stamt uit de naturalis tische school. Het determinisme is hem als het ware aangeboren. En weer is men verbaasd wat heeft de hedendaagse mens hiermee van doen? Er zit een andere kant aan zijn werk die mogelyk weieens de oorzaak van de hedendaagse voor keur zou kunnen zijn. Hij heeft in de eerste plaats nog altijd een zeker waas van geheimzinnigheid om zijn naam en vervolgens is hij gemak kelijk te lezen en gemakkelijk te be grijpen. Zijn huwelijksdrama's zyn In wezen allemaal op hetzelfde stra mien gezet: de domheid en geslepen heid van de vrouw, het slachtoffer schap van de man en de ingeboren haat tussen de geslachten. Met deze gegevens het autobiografische ele- 1 ment is duidelyk werkt hy han dig ntaar m.i. ook met grove steken In deze roman „Het Klooster" tre den deze eigenschappen duide- lijk aan de dag. Daar is de „hij" die evident Strindberg zelf is, in Berlijn terecht gekomen Hij is zijn eigen land ontvlucht enerzijds wegens zyn echtscheiding, anderzijds wegens zyn publikaties in vferband daarmee. Hy leidt nu het leven van de artiest zonder geld en brengt het grootste deel van zyn tyd door in „Het Kloos ter" dat helemaal geen klooster is maar een enorm, fantastisch be schreven kunstenaarscafé. Literaire kroniek door Clara Eggink De beschrijving hiervan is wel het beste deel van het hele boek. Hy ont moet een jonge schryfster en jour naliste van wie hy van het begin af aan een afkeer heeft en dat niet ten onrechte. Desalniettemin trouwt hy haar. Een dergelyk voorval vinden wy by een andere vrouw die hem een ogenblik van de eerste afhoudt. Ook hier Is de directe afkeer duide lijk want hy beschrijft haar als volgt: „Ze bleek een lange, ge- slachtsloze blondine te zyn, uitge mergeld door ziekte; ze sprak met droefenis en wanhoop in haar stem, met een slepende tongval en haar ogen hingen dof in hun kassen" Hoewel er in het verdere verloop van deze episode niets positief betreffen de dat personage te voorschyn komt. is „hy" toch een tydlang door haar aangetrokken. Nu zou er in wezen tegen deze beide gevallen van op het oog onverklaarbare voorkeur niets in te brengen zijn, indien zij psycholo gisch verantwoord werden. Dat laat ste nu gebeurt. We krijgen een ve- val opgediend waarin het noodlot, dat gemakkelijke en onverklaarbare lot waar nu toch niemand meer aan gelooft, in dodeliike ernst geno en wordt. Ik meen dat deze ouderwetse verklaring van ongeluk toch iets is dat de moderne mens niet meer wenst te nemen. Hoe dan ook. hy trouwt met nummer één en het ge volg is natuurlyk een ramp en een naargeestige ramp ook. Het huwelijk gaat aan geaijf om niets en aan fa- mi liebemoeizucht ten gronde. Alweer, ik wil niet zeggen dat deze gang van zaken niet nog altijd geldig zou kun nen zyn, maar niet gepresenteerd op deze manier. Zo wordt men byv. vol komen in het onwetende gelaten over de seksuele gedragingen van de bei de echtelieden Het kind dat geboren wordt, komt dan ook op onvervalst Victoriaanse wyze letteriyk uit de lucht vallen. Nee. ik wil niet ontkennen dat Strindberg een goed toneelschryver is. hy kent dat vak. Maar om hem nu nog te lezen is hy my te eenzy- dig. te oppervlakkig, te ouderwets en misschien ook te Zweeds. Amsterdam kreeg gisteren zijn beeld van Rembrandt. Het kunstwerk, vervaardigd door de beeldhouwer H. M. Wezelaar, staat aan de Amsteldijk, dicht bij de Riekermolen. ADVERTENTIE de snelle en zekere pijnverdrijver Jules Pascin, een karikatuur Br oca. Voor u nu nog hogere rente bij de NMB. De 4% spaar rekening wordt nu 41/2%. Praktisch vrij sparen: 2500,- direct opvraagbaar. Voor de rest 1 maand opzegtermijn. De rente op de spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden nu 5% in plaats van 41/2%. De NMB heeft ynog veel meer aantrekkelijke spaarvormen waaruit u een f~ keus kunt maken - tot aan 7% toe. Voor u is er nóg een be- langrijke reden om naar de NMB ije stappen: de prettige, vlotte behandeling, de deskundige voorlichting, kortom de ai% de heer C. H. M. Mackaay. Voorlichting Centraal Kantoor voor Amsterdam. Eerste inleg ten minste 10,-. Tot 2500,- per maand direct opvraagbaar. Eerste inleg ten minste 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 3 maanden. Opzegtermijn 6 maandenrente 51% Eerste inleg ten minste 100, Opzegtermijn voor gehele tegoed 6 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100, Opzegtermijn 24 mande*: imb 7% Eerste inleg ten minste 100.—. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 24 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100, Opzegtermijn 12 maanden: rente 6% Eerste inleg ten minste 100, Opzegtermijn voor gehele tegoed 12 maanden Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100, NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Leiden: Breestraat 61-63. Katwijk aan Zee: Voorstraat 39. Noordw^k aan Zee: Palaceplein. Sassenheim: Poatwljkkade 1. Alp hen a/d Rjjn: Julianastraat 65. AJphen a/d Rtyn-Noord: Winkelcentrum aan de Dia man tstraat. AMSTERDAM «ANP» In nau we samenwerking met de Nasa. het [Smithsonian Institute, US. National Air and Space Museum en U.S. In- I formation Agency, zal van donder- j dag 9 t/m zondag 19 oktober onder het motto „Maanvaart '69" de groot ste ruimtevaartentoonstelling, die tot dusver in Nederland is gehou den, in de Amsterdamse RAI plaats vinden. Het hoogtepunt van de tentoon stelling. die onder auspiciën van Phl- MILAAN «AFP» De directie van cp Italiaanse bandenfabi'iek Pirelli i heeft zich bereid verklaard, haar voornaamste ïabriek in Milaan van daag te heropenen. De fabriek was woensdag gesloten, nadat arbeiders vernielingen hadden aangericht uit verbolgenheid over de Invoer van buitenlandse banden. Pirelli had de ze banden geïmporteerd om het pro- duktieverlies te compenseren dat was ontstaan door korte stakingen en de weigering van de arbeiders om overwerk te doen. Het feit dat het bedrijf weer opengaat, beschouwen ce vakbonden als een grote overwin ning. Een voor vandaag afgekondig de staking werd afgelast. De bonden verklaarden echter dat zij de strijd voor hogere '.onen en prest at iet oesla- gen zullen voortzetten. lips tot stand kwam. wordt ongetwy- feld de originele Apollo-VIII capsule, waarin kolonel Borman en zyn bel de metgezellen tydens de kerstda gen van vorig jaar rond de maan cirkelden. Ook zal een 135 m hoog model va:i de Saturnus-raket wor den geëxposeerd, Uniek is ook de serie van 17 kleu renfoto's in stereo door de astronau ten op 15 cm afstand van het maan oppervlak genomen, waarop duide lyk de structuur van de maanbodem is te zien. De officiële kleurenfilm van de maanreis met eigen opna men van de astronauten zal doorlo pend ln een filmzaal worden ver toond. Talryke andere objecten, zo als een dwarsdoorsnede van het hit teschild van een uit de ruimte te ruggekeerde capsule, een groot mo del van de maanlander, een geluids theater waarin men geconfronteerd wordt met de geluidsontwikkeling tijdens de start van 'n Saturnusra- ket. ruimtevaartkostuums en voedsel zullen deel uitmaken van de ten toonstelling. Een schat van grote kleurenfoto's en ander informatie materiaal completeren het geheel. LONDONDERRY (AFP) In da Noordier se stad Londonderry, waar woensdag by onlusten een dode en verscheidene gewonden vielen, moes ten Britse troepen gisteravond weer tussenbeide komen om te verhinde ren dat groepen jonge rooms-katho- lieken een protestantse wyk binnen drongen. De betogers bekogelden po litieauto's met stenen. De Britse soldaten legden een kordon tussen de rooms-katholieken en de politie, die de rit. wijk Bogslde sinds de bloe dige onlusten van vorige maand niet meer binnen mag. Op aandringen van leiders van de burgerwacht en priesters verspreidde de menigte zich tenslotte. De regering van Ulster heeft giste ren een nieuw ministerie ingesteld voor de betrekkingen tussen de ge loofsgroepen. Tot hoofd daarvan is benoemd het unionistische parle mentslid Simpson, een 46-jarige arts. VrUgelaten Het Griekse kolo nelsbewind heeft de vryiating be kendgemaakt van 52 politieke gevangenen die sinds de staatsgreep van april 1967 vast hebben gezeten. De gevangenen 42 mannen en 10 vrouwen zyn in vryheid ge steld op aanbeveling van drie rech ters die op last van de regering een onderzoek instellen naar politie- we* en ^el),5en naar schatting 500 i ke rechtszaken. I personen het leven gekost. Onrust houdt aan In de buurt van Ahmedabad zUn isteren ten minste elf personen om het leven gekomen toen een menigte een pas sagiers trein aanviel. De onlusten in en om Ahmedabad tussen hindoes en mohammedanen duren reeds een

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11