Regeringsfracties oneens over loonwet van Roolvink Parlementaire enquete haalt eindstreep niet CRM-subsidie voor ligplaats bij Kagereiland Speelse variaties op Franse motieven Explosieve stoffen in kanaal Ben Korsten stierf een natuurlijke dood DEN HAAG GONSDE VAN CRISIS-GERUCHTEN Aarden verwijt ARP „politiek" optreden Slot Nederlandse modemarathon SECTIERAPPORT: DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1969- LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De door de vakbonden fel bekriti seerde loonwet van minister Roolvink NVV-voorzitter Kloos noemde de wet vorige week nog een knevelwet en dreigde met uittreden uit de SER lijkt de eindstreep in de Tweede Kamer veel moeilijker te halen dan eerst werd gedacht. Aanleiding is een nieuw amende- juist te hebben gesproken met mi- ment van de KVP-er Van der Ploeg op artikel 8. waarmee hü verder te gemoet wil komen aan de verlangens van CNV en NKV, die zich wat ge matigder opstellen dan het NVV. Politiek Den Haag speculeerde er gisteravond op, dat minister Rool vink het amendement onaanvaard baar zal vinden en met aftreden zou dreigen. Dat zou een kabinetscrisis betekenen. De loonwet wordt van daag door de Kamer afgehandeld. De heer Van der Ploeg heeft gis teren urenlang met zijn collega's uit de andere regeringsfracties overlegd over de tekst van de nieuwe motie. Vooral de liberaal mr. Riet- ierk schijnt zich hevig te verzetten tegen de nieuwe versie, die voor hem een onaanvaardbare concessie aan het idres van de vakbonden zou inhou den. In zijn oude amendement bepleitte Ie heer Van der Ploeg, dat de minis- :er van Sociale Zaken verplicht zou lijn te overleggen met werknemers ■n werkgevers alvorens in een be taald c.a.o. in te grijpen. Voor zo- er de overeengekomen loonsverho ging naar de zin van de regering te ors zou uitvallen zou een deel daar- an uitgekeerd moeten worden als ipaarloon of moeten worden langewend voor verbetering van de jensioenen. C.N.V. en N.K.V. willen hier- ijj echter voorkomen dat de minis- er alleen maar de loonkostenstijging Js norm neemt. Het schijnt dat de KVP-fractie, gesteund door de ARP n de CHU, voor het argument van Ie beide vakcentrales wel gevoelig is n in die geest het amendement-Van Ier Ploeg wil aanpassen. Minister Roolvink zal hier veel noeite mee hebben. Vorige week nog xitiseerde hij de beide vakbonden, iat ze te veel zouden letten op het iestedingsaspeot en te weinig op de tosten. De vier vertegenwoordigers van de egeringsfracties wilden gisteravond biet ingaan op hun besprekingen. De leer Van der Ploeg noemde het on- in dat, zoals sommigen beweerden, ie KVP-fractie bij minister Rool- rink zou aandringen op intrekken an het hele wetsontwerp. „Ik heb orige week al gezegd dat ik met een ewijzigd amendement zou komen. k minister zal dus zeker niet ver ast zün", zei hij. Ook de heer Kik- ert (CHUgeloofde niet dat de wnwet een crisis zal veroorzaken. Minister Roolvink heeft duidelijk ezegd open te staan voor overleg, laar hou ik het voorlopig maar op." De antirevolutionair drs. Boersma, >vens adviseur van het CNV, zei zo- UTRECHT (ANP) Negen reizigers en een machinist zijn licht getoond, toen een trein uit Vetilo gistermiddag bij het binnenkomen van het station Rotterdam-Centraal op een trein reed die klaar stond om naar Amsterdam te vertrekken. De verwondin gen, die zich volgens NS be perkten tot schrammen en blauwe vlekken, konden ter plaatse worden behandeld. De materiële schade is vrij aanzienlijk. De cabine van de stilstaande trein werd inge drukt. De trein ontspoorde met twee assen. Van de bin- nenkomende trein is de loko- motief beschadigd: hij is aan de voorzijde ingedeukt en het raam is versplinterd. nister Roolvink, die terugkeerde van een vergadering in Brussel. „De mi nister was ook zeer verbaasd over de speculaties over zijn eventueel af treden. Maar ik geef wel toe dat we een paar spannende uurtjes in de Kamer tegemoet gaan. Persoonlijk zie ik het niet zo somber in", al dus drs. Boermsa. Mr. Rietkerk ontkende weliswaar dat er grote moeilijkheden zouden zijn. maar weigerde een verklaring te geven voor het opgeschorte overleg. Ook drs. Nypels <D'66> geloofde niet dat de regeringspartijen het op een kabinetscrisis zullen laten aan komen. „Het hangt volledig van de fractie van de VVD af. Wij hebben ons in eerste instantie accoord ver klaard met het amendement van de heer Van der Ploeg. Het is voor ons zeer de vraag of de gewijzigde vorm voor ons nog wel acceptabel is". De fractie van D'66. die de loon wet in grote lijnen aanvaardt, laat de uiteindelijke beslissing mede afhan gen van de door de heer Nypels in gediende amendementen met crite ria. waaornder de minister van So ciale Zaken van zijn in de wet ver ankerde bevoegdheden gebruik mag maken. De democraten menen dat daarbij onder andere nauwlettend moet worden gekeken naar de beta lingsbalans en de werkgelegenheid. De enige fracties die van het be gin af aan zich tegen de loonwet hebben uitgesproken zijn die van de PvdA, PSP. de Groep-Aarden en de CPN. De Partij van de Arbeid heeft zich bij monde van mr. Van Lier op het standpunt gesteld, dat de loon wet de minister veel te veel bevoegd heden geeft om in te grijpen in de loononderhandelingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het voor stel van het tweede-kamerlid drs. J. P. Aarden (PPR) om een par lementaire enquête te houden over de machtsconcentraties in het bedrijfsleven door middel van fusies heeft de eindstreep niet gehaald. Dat gaf hij gisteravond na het kamerdebat zelf al toe. Hij meent echter dat dat voor namelijk het gevolg is van de af wijzende „politieke houding", die de ARP gisteren, met name door het optreden van drs. B. Goud zwaard, heeft aangenomen, jteltijpe Vi Volgens de heren Aarden en Jans sen. die samen met mej. A. A. M. Kessel het voorstel hebben inge diend. was de meerderheid van de Tweede Kamer duidelijk van me ning, dat er te weinig controle op de machtsconcentraties is. „De heren hebben 't bijzonder moeilijk om te gen ons voorstel te stemmen." zo zei de heer Aarden, maar alleen poli tieke motieven zouden hen er toch toe brengen. De PPR-fractie is met name ver ontwaardigd over het optreden van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het minis terie van C.R.M. heeft f 28.4 miljoen van de in totaal f 31.5 miljoen voor de openluchtrecreatie in ons land voor dit jaar bestemd. Het restant, o.a. is een aantal Limburgse subsidie aanvragen nog in behandeling, wordt nog voor het eind van het jaar ver deeld. De toezeggingen van het Rijk zijn hiermede over de periode 1960 tot en met 1969 gekomen op ruim f 116 mil joen. Reden voor de heer B. M. Griethuyse. hoofd van de afdeling openluchtrecreatie van het ministerie om woensdag op een persconferentie op te merken: „Tien jaar geleden was er nog geen enkel rapport over openluchtrecreatie. Het is verwonder lijk wat er over gepubliceerd is in deze korte tijd". Staatssecretaris Van de Poel heeft inmiddels besloten om voortaan al leen subsidies te verstrekken aan pro jecten die zijn opgenomen in een ba sisplan voor openluchtrecreatie. Eerst geldt een overgangsperiode van vijf jaar. De provincie Zuid-Holland krijgt een bedrag van f 3.925.325. Dat geld zal onder meer gebruikt worden voor het tot stand brengen van een lig plaats voor de watersport op het Ka gereiland. Verder voor de aanleg en ontsluiting van de Bleiswijkse Zoom en voor uitbreiding van het recrea tieterrein langs De Loet in de Krim- pener waard. drs. Goudzwaard, die gistermiddag juist voor het debat begon, de Ka mer scvhrfitelijk liet weten een per manente commissie te willen, die de fusies zou moeten bestuderen en de gevolgen daarvan. Hij zag dat zelf als een alternatief van het voorstel- Aarden. De heer Goudzwaard heeft verdei gezegd deze commissie te willen la ten samenstellen uit vertegenwoordi gers van werkgevers- en werkne mersbonden en van de kroon, even tueel nog aangevuld met één of meer AMSTERDAM «ANP» Elf twee- literblikken. die door nog onbekende inzittenden van een bestelauto in het Noordhollands Kanaal waren gegooid hebben vannacht enkele politieman nen van het bureau Mosplein in Am sterdam-noord de schrik van hun le ven bezorgd toen zij ontdekten dat de inhoud uit de explosieve stof nitro cellulose bestond. Een bewoner van de langs het ka naal lopende Buiksloterdijk had ge zien dat twee mannen omstreeks half twaalf een groot aantal voorwerpen in het kanaal deponeerden. Toen zij merkten dat zü betrapt waren spron gen zü in een bestelauto en reden met gedoofde lichten weg. De burger waarschuwde daarop de politie en gaf het kenteken door. De politiemannen die een onder zoek kwamen instellen ontdekten dat op de etikettten van de blikken ,.ni- tro-cellulose" gevolgd door een che mische formule was geschreven. Op drie etiketten stond bovendien een ontbrandingstijd Onmiddellijk werd de politiedes kundige drs. D. Eskes gewaarschuwd. Nadat deze had geconstateerd dat men inderdaad met nitro-cellulose te maken had werden de blikken over gebracht naar het bureau Mosplein. Inmiddels was gebleken dat de be stelauto eigendom is van een groot chemisch reinigingsbedrijf in Nijme gen. leden van consumentenorganisaties De commissie moet informatie bij eenbrengen over de wijze waarop in de periode van 1 Januari 1960 tot he den fusies tot stand gekomen zijn. Drs. P. J. Jansen zei gisteren tij dens het debat reeds, hoewel het voorstel van drs. Goudzwaard niet behandeld mocht worden, omdat het buiten de orde viel. het onbegrijpe lijk te vinden, dat de heer Goud- ewaard het kennelijk wel eens is met de bedoelingen van de PPR-fractie. maar het voorstel-Aarden niet wil steunen. De heer Goudzwaard zelf zei zün voorlopige voorstel niet te zien als rivaliserend met het voorstel-Aarden, maar meer als een synthese tussen de gedachten van de heer Aarden en de zijne. ,Ik wil hiermee een poging doen niet in partijstrubbelingen te recht te komen." zo zei hü. Hü kreeg van verschillende zijden verwijten te horen dat hü nu pas met zün plan was gekomen en niet al in een veel eerder stadium. Goudzwaard: „Wij hadden de heer Aaiden vorige week de gelegenheid willen geven zelf met het voorstel te komen." Aarden: „Men had toch niet van ons kunnen verwachten, dat we nu nog ons werk zouden opzü leggen. De heer Goudzwaard heeft de schijn tegen zich, dat hü om politieke rede nen zo handelt. Hü komt met een embryo als tegenwicht van een vol dragen vrucht." Prins Bernhard heeft giste ren het compressor station van de Nederlandse Gasunie te Ommen in werking gesteld. De Prins GEWICHTHEFFEN - De Rus Vik tor Koerentsow heeft in Warschau tildens weöstrüden om de wereld- er Europese kampioenschappen ge wichtheffen drie titels in de midden- gewichtsklasse veroverd. Koerentsow werd eerste in de drie Olympische oefeningen en de onderdelen druk ken en stoten De Fransman Terme werd wereld- en Europees kampioen trekken. drukte lachend op de knop, waar mee hij de gastoevoer naar de turbine op gang brengt. SCHERMEN - Voor het eerst sinds 1959 zal een ploeg van de V.S. weer op Cuba in sportwedstrijden uit komen. Van 2 tot en met 13 oktober zullen Amerikaanse schermers mee- strüden om de wereldtitels schermen. Ruim twintig landen hebben inge schreven voor dit toernooi. De enige Nederlander, die aan deze wedstrij den zal deelnemen, is de Amster damse degenschermer Ferry Godhelp. I Patel, die als laatste voor de DEN HAAG (GPD) Mr. H. van d« public relations adviseur Ben winter rijn warme wollen modellen 't Veer, de Haagse officier van Jus- Korsten op 27 augustus in de l'rsu- lanceerde, zorgde voor een spranke- titie, heeft gisteren medegedeeld, dat i la-kliniek in Wassenaar een natuur-; lend slot van het Nederlandse mode- lijke dood is gestorven. seizoen. Top-mannequin Tanya Trü- bels boekte dan ook geweldig veel I succes toen ze Offermans' met grüs I Mr Van t Veer k tot d.« oonclu- gestoffeerde in een pied-de- sie eekomen na bestudering van het poule met uitgerafeld? ,/wnnrww4 ,,'G nnti er o o r rra lP7on zoom in combinatie met een maxi- Door Jos Hagersi AMSTERDAM (GPD) Mode in Nederland begint en eindigt met Pa rt's. Het komt zelden voor dat Ne derlandse ontwerpers met geheel eigen ideeën op de proppen komen, maar zo veel doet dat er eigenlqk ook niet toe, want de meeste Franse modellen of ze nu nagemaakt zün o:' niet, hebben nu eenmaal een heel speciale charme. Ferry Offermans' opvolger, de uit India afkomstige talentvolle ontwer per Praful Patel denkt er net zo j over. Vandaar dat hü gisteren in het kortgeleden noor Modela overgeno- i men modehuis Offerman een collectie ve l speelse variaties op de originele I Patou en Pierre Cardin-creaties liet j showen. sectierapport, waarin staat te lezen, dat sectie op het stoffelük overschot niet heeft aangetoond, dat het over- lijden te wüten zou zün aan vergif tigingsverschijnselen. In het gerechtelük laboratorium in Den Haag wordt echter nog een to xicologisch on.terzoek uitgevoerd om na te gaan of de heer Korsten daags voor zün overlijden inderdaad een grote dosis morfine tot zich heeft genomen. Voigens een tip aan de Haagse politie zou die morfine in het ziekenhuis zijn gesmokkeld. Twintig getuigen zijn tot nu toe gehoord in deze affaire. Daartoe be hoorde om. dr A. J. C. Haex, voor zitter van de Gezondheidsraad, te gen wie een klacht is ingediend door mevrouw M. C H. Korsten Kuipers, de eerste echtgenote van Ben Korsten, wegens het voorsohrü- ven van onverantwoordelük grote hoeveelheden morfine. De Haagse nuisarts W. A. Engel- brecht, tegen wie eveneens een klacht is ingediend, moet nog wor den gehoord. Hij is echter tot begin oktober afwezig. Het is de Haagse officier van Justitie in dit stadium niet mogelijk te zeggen of het in mantel van dezelfde stof kwam bmnendwanelen. Nog geen twee maanden geleden het Pierre Cardin in Parüs precies hetzelfde pakje zien. Voor mode redactrices. die dit seizoen in Rome. Parüs en Nederland op de kop af 107 shows oüwoonden. was de door Modela georganiseerde presentatie van de Patel-modellen een soort reünie met oude bekenden. Want n:et alleen de pakjes, maar ook de meeste pantalonensembles, cocktail japonnen en avondjurken waren originele Pa.'üse couture-modellen, waarvan Pralul Patel voor Modela de patronen had gekocht. Het was overigens een verstandige stap, die men had genomen. Want daardoor zün de meest draagbare Franse coul ure-creaties, zoals de tweed mantelpakjes met lange jasjes, de jurkjes met een iets verlaagde taille en een klokkende rok en de verrukkelük vrouwelüke zwierige mousseline avondgewaden niet langer alleen maar te zien in de modebladen, maar voor wie er zo'n f 300.- tot f 1800,- voor wil betalen ook in Nederland te koop. En dat behalve bü Offerman in Amsterdam ook bü Modela in Rotterdam. Applaus voor Tanya Trijbels pied-de-poule mini-pakje en deze zaak tot strafvervolgingen komt. maxi-mantel van dezelfde stof.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7