Swift is een klasse apart ■Ml WIE MEEST BIEDT WINT Middelinkna vierde clubtitel Leidenaars: Uitslag VenhaSe. koek Bundesliga wil op vrijdagavond spelen Vele aanzoekenvoor Joop Zoetemelk „Aparte sfeer, aparte ploeg'* Voetbalvandaal gaat 2V2 jaar gevangenis in Grotere belangstelling Okker vierde op wereldranglijst van Lanee Tingay POffDBRDAO M SBPTBMBWR W0& PAOINA 1® LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD iDoor Cees Onvlee) DRONTEN „In Leiden", opperde KNWU-coach Joop Mid delink, „hebben ze weer iets te feesten: want voor de vierde keer clubkampioen van Nederland is toch wel wat. Maar ik wed, dat ze het zaaltje èn de datum al tevoren hadden gere geld. Voor mij zat het er althans dik in, dat Swift weer kam pioen zou worden." Voor de vierde keer in successie heeft de Leidse wielervereniging Swift-Combinatie de felbegeerde clubtitel van Nederland veroverd. In de wijde Flevo-polder „trein den" Gerben Karstens (26), Joop Zoetemelk 22)Bart Zoet (26) en jan Leens (22) onweerstaan baar naar de nationale titel. In een nieuwe recordtijd, meer dan twee minuten sneller dan het Amsterdam se Olympia. Een kampioenschap, dat voor nie mand in zonnig Dronten overigens als een verrassing kwam. Verklaarde bondscoach Middelink eenvoudig: „Ik heb tegen iedereen gezegd dat het wel weer Swift zou worden. Waarom? Omdat die jongens drie specialisten hebben: Karstens, Zoe temelk en Zoet. die zijn geknipt voor dit werk. Dit ploegkampioenschap is nu eenmaal een kampioenschap voor specialisten. Zo lang Swift zo blijft rijden, worden ze steeds kampioen. Net als Zweden met die vier broers Petterson. Die zyn gewoon ook een klasse apart Weinig minuten na de „neder laag". mijmerde in de geimproviseer- de kleedkamer van het Amsterdam se Olympia verslagen Peter Post op de massagetafel hetzelfde. Swift? Tegen die jongens valt niet te rüden Suprematie Op de kaarsrechte wegen in de wijde Flevo-polder, heeft Swift gis teren de suprematie in tijdrijden nog eens onderstreept. De „Leidse sleu teltjes", die als laatste van de der tien prof-ploegen van start gingen, toonden zich opnieuw de eer van het favoriet-zijn waardig. Na een bere kende „langzame" start de winst twintig kilometer bedraagt slechts luttele seconden werd het tempo zo imponerend geconsolideerd, dat het verschil met de eerder ge- H De uitslag luidt: 1. Swift- Combinatie Gerben Kar stens, Bart Zoet, Joop Zoete melk en Jan Zoons) 1 uur, 42 minuten en 30.2 seconden; 2. Olympia (Peter Post, Cor Schuuring en Gert Bongers) 1.44.47.8: 3. De Rotterdamsche Leeuw (Jan Janssen, Sjef van den Burg, Leo van Straalen en Martin Verwey) 1.44.59.3; 4. II Kennemerland (Arie Duyker, !l Jan Serpentie, Herman Hoog- I zaad en Gé van der Winden) 1.46.07.9; 5. Buitenlust (Jos van der Vleuten, Jan van Katwijk, Matje Gerrits en Leo van Don gen) 1.46.25.7; 6. Maastricht (Eddie Beugels. Jan Jarings, Huub Harings en Jan Krekels) 1.46.51.8; 7. De Bergbeklimmers (Harrie Steevens. Wim Sche pers, Jan Schepers en Chris Pe pels) 1.48.21.9; 8. Apollo (Eef j Dolman, Wim Bravenboer, Hans Verspeek en Frits van der Goes) 1 50.29.0; 9. DTS (Piet de Wit, j: Cees Stam, Anne Koster en Ed l| van der Loo) 1.50.40.4; 10. Wille- brord Wil Vooruit Cees van Dorst, Martin van Ginneken, Leen Poortvliet en Kees 'IKoeken) 1.51.08.7; 11. De Bataaf (Halfweg) 1.52.11.4; 12. De Ade- j laar (Hilversum) 1.53.09.7; 13. I De Mol (Dordrecht) 1.54.41.6. starte ploegen zienderogen kleiner werd. Halverwege de 80-kilometer lange wedstrijd was het „gat" tussen Swift en Olympia, waarin Post te vergeefs zijn clubgenoten Cor Schuur - ling, Gert Bongers en Harrie Jansen, lie later leeggereden zou moeten af haken, aanvuurde, geslonken tot de helft, 1 minuut, en van dat ogenblik af begon de triomftocht van Swift: na 55 km koers werd het zes minuten eerder vertrokken Halfwegse De Ba taaf voorbij gestoken en veertien ki lometer verder moest ook Olympia zich laten passeren. Drie kilometer daarna was het de beurt aan 't 4 mi nuten eerder gestarte Maastricht en op de streep achterhaalde de „blauwe trein" uit Leidan ook nog het Rot terdamse Apollo, dat het startlicht acht minuten eerder op groen had zien springen". Feest Peest na afloop dus by Swift, dat voor de derde keer in het achter- zaaltje van de moderne Hervormde Kerk aan de rand van Dronten do micilie had gekozen en daar in de middag reeds voor vrienden en be kenden spontaan „recipieerde". Een glunderende Swift-voorzitter Dolf Wallet: „Ik had er wel op gehoopt, dat het weer zou lukken. Normaal gesproken, zijn de jongens niet te kloppen. Maar Je weet nooit. En dan: een man als Peter Post laat zich nu eenmaal niet graag voorbij rijden. Olympia had met Post, Bongers, Schuuring en Jansen toch een knap pe ploeg bij elkaar gebracht". De grote man van die „knappe ploeg". Peter Post echter scherp: „Misschien dat we volgend jaar be ter met zijn drieën kunnen rijden. We missen gewoon een goede vierde man. Harrie zat vast, de hele dag al" Vergoeilijkte Cor Schuuring het in elkaar storten van neo-prof Har rie Jansen: „Harrie is niet zo'n wer ker. Hij is meer sprinter, dat wis ten we van tevoren. Jammer, we zijn nu voor de zesde keer tweede geworden". Olympia's derde man, Gert Bongers, hield zich wat afzij dig. „Wat voor een gemiddelde heb ben die Jongens wel niet gedraaid", vroeg hij zich bewonderend af. „Dik twee minuten sneller is toch wel rap „Dik twee minuten? We hadden (Van een onzer verslaggevers) DRONTEN Sportstichting- directeur Philipse was gisteren in Dronten een van de eersten, die het bestuur van Swift en de vier renners geluk wenste met het behaalde succes. Een succes, dat hij vanuit de volg- wagen tot stand had zien ko men. „Toen ik halverwege de wedstrijd op dat bordje zag dat de jongens al een winst van een minuut hadden gemaakt, was ik er al zeker van dat ze zou den winnen. Maar van felicita ties wilde toen nog niemand horen En zijn verdere indrukken. ,Jk vond het leuk om dit eens een keertje mee te maken. Toen zij mij wilden strikken, heb ik direot ja gezegd. Maar ik ge loof tooh. dat ze het ook wel zonder mij hadden gered. Als dat niet zo is, wil ik het vol gend jaar best weer mee. Want er hangt zo'n aparte sfeer rond die aparte ploeg ADVERTENTIE ontbijt-tip voor morgen een paar plakjes Verkade Snijkoek met boter mmm... omdat het zo.Jekker is! mals en kruidig er wel vier kunnen pakken als we echt gereden hadden", sneerde Ger ben Karstens, toen men in het Leid se kamp glorieus de totaal-balans op maakte. Karstens vlammend: „We hebben met zyn drieën moeten rij den. Eu we hebben het rustig-aan bedaan. Als we gewild hadden, had den we heus nog wel een paar minu ten meer kunnen pakken, maar dan waren we wel Jan Zoons kwijt ge raakt. En dat was niet de bedoeling. Want een wieltje steken uit de volg- wagen mag niet. En als je een band je moet verwisselen kost dat je twee minuten. Nu hadden we zó een wiel tje van Jan kunnen krijgen als het nodig was geweest Beheerst I De kampioensformatie van het Leidse Swift in volle gang: Joop Zoetemelk bepaalt het tem po. gevolgd door Gerben Karstens met naast hem Bart Zoet. Aan het laatste wiel „bijt" Jan Zoons. tijden te komen, hoofdschuddend op: „Ik neem mijn petje voor Zoons af. Die jongen heeft, tachtig kilome ter moeten afzien. Want het zijn maar geen beulen, die andere drie De 22-jarige Voorschotenaar zelf, uitgeput na de koers: „Het gaat om de souplesse en de kracht. Ik had geen van beide. Ik reed slecht, slech ter dan vorig jaar. Maar zoals die jongens reden viel er voor mij op de kop niets te beginnen. Twee keer heb j ik het in het begin geprobeerd om J even over te nemen. Toen was ik al j kapot. Gerben ging zo goed en dan Joop. En Bart. Ze zeggen dat Bart LONDEN (AP) Een 22-Jarige Jongeman is gisteren in Londen tot 2 1/2 Jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het plegen van geweld bij een voetbalwedstrijd. Zijn straf moet gelden als waarschuwing voor de vele anderen die daar tegen woordig een gewoonte van maken. De jongeman had op 23 augustus tijdens een wedstrijd tussen Leeds United en Newcastle United een po litieagent aangevallen. De rechter zei dat daden als de ze bij voetbalwedstrijden voortaan niet meer met een geldboete zullen worden gestraft. Het wordt regel recht de gevangenis in. „Velen van onze jongeren gaan tegenwoordig naar wedstrijden alleen maar om herrie te schoppen en het de politie of de toeschouwers lastig te maken. Een aanval op de politie is een aan val gericht tegen de wet en de openbare orde, en kan niet worden getolereerd". ENSCHEDE (GPD) De kans is groot, dat de wedstrijden in de Bundesliga in de toekomst uitsluitend nog op de vrijdagavond zul len worden gespeeld. Steeds meer worden op het ogenblik ontmoe tingen voor de hoogste klasse van de Westduitse voetbalbond in plaats van op zaterdagmiddag op vrijdag gespeeld. Gebleken is, dat de belangstelling van het publiek voor deze avondivedstrijden groter is dan wanneer op zaterdag gevoetbald wordt. Dat heeft de secretaris-generaal van de DFB. Hans Passlack, mee gedeeld op een persconferentie. De Bundesliga heeft van de oprich ting in 1963 steeds op zaterdag haar programma afgewerkt, waar door de lagere klassen zo min mogelijk concurrentie ondervonden. De grootste moeilijkheid, die Passlack bij verschuiving van zater dag naar vrijdag verwacht, betreft de toto. Er zal overeenstemming moeten komen met de maatschappijen die de voetbalpool exploiteren inzake een vroegere sluitingstijd. In Saarland worden op het ogenblik al proeven genomen heit tijd stip van inlevering naar donderdagavond te verschuiven. Hockey Olympisch hockey kam pioen Pakistan heeft in Birming ham met 10 gewonnen van Groot- Brittan nie. Linksbinnen Ahemed Laeeq scoorde in de negende mi nuut van de tweede helft. Het was een harde wedstrijd. ADVERTENTIE Wastafel verstopt? Fifax lost op. Haal het even bij de drogist. niet meer rijdt op het ogenblik, maar hij leek af en toe wel een raket". De gedachte aan pech heeft de koers bij Swift beheerst. Coach-zon- der-werk Joop Riethoven: „We heb ben gezegd dat we het leuk zouden heeft het moeilijk, heel moeilijk ge- vinden als ze weer kampioen zouden had. Het is fijn dat hij erin is ge worden, maar dat ze niets zouden bleven, maar wat heeft hij moeten krijgen omdat we blut zijn, al- j byten. We hebben er over gedacht Kort na deze uitspraak heeft mi- I nister Callaghan van Binnenlandse j Zaken, het hoofd van de Britse po litie, gezegd dat er binnenkort over- En voorzitter Wallet„Jan Zoons za' worden gepleegd over het euvel van de straatschenderij die tegenwoordig by voetbalwedstrijden in Groot-Brittannië schering en in- slag is. leen maar een receptie op 25 okto ber met het 50-jarig bestaan", heeft lange tijd zitten te zweten in de volg auto. „Ze moesten Jan Zoons meene men. Maar die was al na vyf kilo meter kapot. Toch is hij tussen de wielen kunnen blijven en daar ging het om". Merkte perscommissaris Wim van Duyvenbode. die heel wat ibermpjes op de smalle polderwegen I moest nemen om aan zyn tussen- om Ton van der Valk op te stellen, maar na 'n avond praten met de jon gens hebben we toch aan Jan de voorkeur gegeven. Ook omdat hij het vorig jaar zo goed had gedaan". Jan Zoons, eerlijk, niet zoekend naar excuses: „Ik heb dit seizoen slecht gereden. Ik heb angina gehad en dat breekt je flink op. Ik dacht dat ik er overheen was. maar van daag heb ik het pas goed gemerkt ADVERTENTIE Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. Willem II/Gazelle-ploegbaas Ton Vissers: ,Joop Zoetemelk? Die rookt ze al 1.2 LONDEN (ANP) Tom Okker emt op de wereldranglijst van 1969, die is samengesteld dooor de lekende tennisspecialist Lance Tin- ?ay en die is gepubliceerd in de Daily Telegraph, de vierde plaats De ranglijst wordt aangevoerd ir Rod Laver, bij de dames is irgaret Court eerste. 10-J looi rinc >1.1 erbijBet teel taar rici Gon; De ranglijst van Lance Tingay er als volgt uit: heren: 1. Rod laver (Austr) 2. Tonv Roche lAustr) 3. John Newcombe (Austr) j l Tom Okker Ned) 5. Ken Rose- rail (Austr) 6. Arthur Ashe (VS) Cliff Drysdale (Z. Afr) 8. Paneho izales (VS) 9. Andres Gimeno 1), 10. Fred Stolle (Austr). ADVERTENTIE Bartex is de fijnste snelscheercrême die ik ken. En nogïde voordeligste ook! (door Cees Onvlee) DRONTEN Voor Tour de l'Avenir-winnaar Joop Zoetemelk was het gisteren een drukke dag. De 22-jarige Rijpweteringer, die vanavond in zijn woonplaats een grootse huldiging wacht, was in zonnig Dronten urenlang „zoek". Achter-de- schermen van de jaarlijkse wielerreünie bestond veel belangstelling voor „een praatje" met Zoete melk. Oud-Tourwinnaar Jan Janssen fietste met de door bondscoach Middelink als zijn opvolger ge tipte Swift-renner („Als er één is. die de erelijst van Janssen op den duur kan overtreffen is het Zoetemelk wel") een heel eindje om. Janssen polste namens Jean Stablinski, ploegleider van Sonolore-Sauvage en inviteerde Zoetemelk om vrijdag in zijn riante bungalow in Putte een on derhoud met de Franse oud-wereldkampioen te hebben. Zoetemelk: „Janssen zegt dat hij zelf bij BIC blijft, maar dat Stablinski een jonge ploeg voor de toekomst wil opbouwen. Ook Harrie Jan sen is gevraagd en hij wil nog een jonge Neder landse prof. Daardoor wordt de situatie iets aan trekkelijker. want alleen tussen de Fransen vindt ik maar niets Ook Willem II/Gazelle-ploegbaas Ton \1ssers ging met Zoetemelk in de slag. Vissers later diplo matiek: „Maandagmiddag praten we verder. Dan komt Joop naar de fabriek in Valkenswaard. Wel licht dat we dan reeds tot een definitieve overeen komst komen. Ik heb vandaag gezegd, hoe wij er over denken. Hij kan een garantie-bedrag krijgen, ofschoon we nu ook weer niet over zo'n geweldig budget beschikken. En hij kan de garantie krijgen dat hij alle grote wedstrijden mag rijden en daar in zijn eigen koers mag bepalen. Wij zijn zelfs bereid om hem nog in de zetten in de Ronde van Lombardije en de Trofeo Barachhi." Joop Zoetemelk glimlachend voorbij gaand aan alle mogelijke contractuele clausules, zakelijk het spelletje spelend van „Wie het meest biedt wint" over de onderhandelingen: „Het gaat er mij alleen maar om waar ik het meeste wijzer wordt: finan cieel en als coureur. Ik ben nu in een positie, waarin ik kan uitbuiten, de fabrieken tegen elkaar kan uitspelen. Want hoe vaak buiten de ploeg leiders, de fabrieken, de renners niet uit Amstel-ploegleider Herman Krott („Als je het mij vraagt kan Joop het beste naar Willem II gaan. maar dat is een zuiver persoonlijke me ning") over de belangstelling rond Toekomst vedette Joop Zoetemelk: „Er zijn maar een paar ploegen, die officieel hebb enaangeboden om eens te komen praten: Simca, het nieuwe Franse merk. Sonolore en BIC, ik weet niet precies wat Janssen het volgend seizoen gaat doen, Mann en dan Willem II." Gladde Ton Vissers veelbetekenend over de con currentie van „slechts" vier ploegen: „Eigenlijk waren het er maar twee geweest. Hoe dat zo? Wel, een maand geleden heb ik eens een onderhoud gehad met Zoetemelk over de mogelijkheden, die er voor hem bij ons waren. Gewoon, een informa tief gesprek. Maar toen ik vorige week tijdens de Tour du Nord op een ploegleidersbijeenkomst was en daar de naam Zoetemelk viel, heb ik ze alle maal een beetje tuk genomen. Toen ze vroegen wat die iongen nou precies ging doen. heb ik ge zegd „kijk jongens, die Zoetemelk rookt ze al" en toen heb ik ze allemaal weer een sigaartje gege ven. Toen hebben ze kennelijk allemaal gedacht, dat wij een optie op hem hadden. Maar dat was helemaal niet zo. Jan Janssen wist ook wel beter vandaar dus Sonolore en BIC." En over de verdere opbouw van de nieuwe „blauwe formatie": „Er zijn nu negen Hollanders en zes Belgen. Volgens de reglementen moeten er dus nog drie Nederlandse renners bijkomen. We hadden gedacht Zoetemelk, Den Hertog en Oosterhof. Maar Den Hertog blijft amateur en Oosterhof wil liever toch nog een jaartje wach ten. Blijft dus alleen Zoetemelk over. Als we hem krijgen, zijn die andere 2 geen probleem meer De ploeg voor de grote wedstrijden is dan wel rond. Dan moeten we alleen nog twee behoorlijke renners voor de criteria hebben. En dat is niet zo'n probleem. Bart Zoet kwam daar straks nog naar mij toe. Ik zeg niet dat hij bij ons komt. maar hij is natuurlijk in kermiskoersen altijd een rappe jongen De grootste „concurrentie" voor Willem II/Ga- zelle bij het contracteren van Joop Zoetemelk schijnt echter te (gaan) komen van Peugeot. Clubgenoot Gerben Karstens („Op het ogenblik kan ik weer een stukkie afzien, als het straks in Parijs-Tours en de Ronde van Lombardije eens een beetje meezitvertrekt vrijdag al naar Frankrijk voor Parijs-Tours en zal aan de voor avond van die najaars-klassieker een onderhoud hebben met Peugeot-ploegleider Gaston Plaud om te komen tot een verlenging van zijn contract. Karstens: „Een nieuw akkoord zit er wel in. Dat zal wel lukken, dacht ik. Peugeot Is een goede stal- financieel, sportief en wat de verzorging en bege leiding betreft. Peugeot is voor Joop eigenlijk het meest ideale merk. Ik zal dan ook bij Plaud Iets voor Joop proberen te versieren. Kijk, prof-zijn is iets heel anders. Zelfs een klasse-amateur kan stuk gaan. Een goede ploeg, waar je wordt opge vangen, is erg belangrijk. Joop denkt zelf een seizoen nodig te hebben om te acclimatiseren Dat kan hij beter als knecht bij een Pingeon en een Bracke doen. dan bij een uitgebluste Van Looy. Joop zijn kracht ligt in het grotere werk Maar daar moet je je op kunnen voorbereiden. Daarom is het geloof ik alleen maar goed als hij met mij mee ging Caballero is helemaal van de baan voor Gemen Karstens èn Joop Zoetemelk. Stelt Kars tens schouderophalend: „Caballero? Er is wel even sprake van geweest, maar 'n serieus gesprek is er nooit gekomen. Kennelijk zagen zü er ook niets in En merkte Caballero-manager Frans van der Enden over een mogelijke overeenkomst met Zoe temelk op: „Natuurlijk zijn wij geïnteresseerd ge weest. Maar toen wij zijn eisen en die van zijn raadgevers hoorden, zijn wij er niet verder op in gegaan. Fancy-prljzen willen wij niet betalen Joop Zoetemelk: „Het gaat er gewoon om wie er met het beste contract komt. Het liefst zou ik gaan rijden voor een Nederlands merk. in een Nederlandse ploeg. Maar een feit is nu eenmaal dat het meeste geld wordt verdiend in Frank rijk

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19