- - Peerkes buit legering zal V erolme met van 3 moorden fc 200 frank ang in 't ongewisse laten was Goulash, Hachee, Jachtschotel Kamer bepleitte ministerie voor het wetenschapsbeleid DIEF PROBEERT AGENT IN BUIK TE SCHIETEN Afvalpersleiding met gemengde gevoelens in gebruik gesteld Snel beslissing over financiële steun Vindersloon Wapen ketste Bedreiging If addenzee fOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG (GPD) Verolme zal op korte termijn uit- itsel van de regering krijgen over zijn verzoek om financiële un. Verwacht wordt dat minister De Block van Economische ien daarbij voor de staat een belangrijk stuk zeggenschap opeisen. Steun jever die zeggenschap moet zal waarschijnlijk duidelijk kn bij de interpellatie, die de ilist drs. Nederhorst donderdag de moeilijkheden in het scheeps- rtoncern wil houden. De Kamer daarover vandaag nog beslis- maar verwacht wordt dat de rpellatie niet op de lange baan torden geschoven, ffolme heeft gisteren de vaste «■commissie voor Economische ingelicht over de financiële die. waarin zyn bedrijf verkeert, wijzer dan men reeds was is Bjmmissie van dit gesprek niet orden. Nieuwe feiten zijn niet voren gekomen, wel heeft men meer inzicht gekregen in de ng van het verlies, waarmee iheepsbouwer te kampen heeft, ime schynt zelf optimistischer de kansen voor herstel dan [gering. »t wel duidelijk is geworden, is bet bedrijf zonder spoedige over- bhulp in direct gevaar komt. De nciële directeur van het concern, heer Schwencke, heeft gegevens •afel gelegd, waaruit blijkt dat handelen geboden is. De liqui- itspositie van het bedrijf schynt or niet zodanig dat er gevaar de uitbetaling van de lonen jt. „Het is geen kwestie van n", aldus drs. Nederhorst, voor- r van de commissie, die ook de had van het gesprek. „Maar het duidelijk dat er snel beslissing moet vallen". m GREVENBICHT (GPD) ie 19-jarige bouwvakker J. m de Berg uit Grevenbicht dezer dagen met een extra entje in zijn loonzakje huis aarts getogen. Dat tientje as het vindersloon voor een vrtefeuille met f 26.000,- aan men van zijn werkgever die ij had gevonden. Zijn werkgeverde firma fuys en De Winter uit Ge ien, had aanvankelijk de il \an afgescheept met een 10 tdankje, maar kwam later ag eens op dat besluit terug gaf hem toen een tientje. J. van de Berg vond de por- feuille nabij woningen in mbouw. De boekhouder van le firma Muys en De Winter de portefeuille op de vtorkap van zijn auto laten ggen en toas zo weggereden. Voor de anti-revolutionair drs. Goudzwaard, die halverwege de bij eenkomst verliet, was de informa tie echter van dien aard. dat hy de interpellatie, die drs. Nederhorst heeft aangevraagd, nu op korte termyn noodzakelijk vond. Daarmee kwam hy terug op zijn aanvankelijke be zwaar tegen een interpellatie op korte termijn, die de regering wel licht tot te snelle en overhaaste beslissingen zou dwingen. Dat bezwaar schijnt inmiddels door de voorlopige standpuntbepa ling van de minister te zijn verdwe nen. Het ziet er dan ook naar uit dat de fractieleider van de PvdA, drs. Den Uyl, vanmiddag steun zal krijgen voor zyn voorstel de inter pellatie nog deze week te houden. Inmiddels is gebleken dat minis ter De Block al in april van de verliespositie van het bedrijf op de hoogte was. Er bestond toen al een verlies van 22 miljoen gulden, maar de bewindsman gaf de ka mercommissie toen nog de indruk dat het bedrijf als geheel er goed voorstond en dat met name op Ro zenburg goede resultaten werden ge boekt. Of de minister zyn mededelingen in goed vertrouwen heeft gedaan is niet bekend, maar insiders moe ten in die tijd al van de kwetsba re positie van het concern op de hoogte zijn geweest. Dat zou voor de liberale fractieleider mr. Toxo- peus reden zyn geweest zijn functie als adviseur van de stichting Ver olme Trust neer te leggen. Schmelzer De fractieleider van de KVP, drs Schmelzer, heeft gisteravond in een radio-uitzending van zijn partij ge zegd dat hy niet van plan is zyn advi- Bij aankomst in het gebouw van de Tweede Kamer werd de heer Verolme gistermiddag ver- I welkomd door een van de leden van de speciale commissie-V erol me, drs. Nederhorst. serende functie bij de Stichting Verolme Trust op te geven. Hij leg de uit dat hy geen lid van het be stuur of commissaris van het con cern Verolme zelf is, maar slechts adviseur van de Stichting waarin de aandelen van Verolme zyn onderge bracht. Die Stichting treedt pas in werking als Verolme terugtreedt of overlijdt en moet dan volledig werk zaam zyn in het algemeen belang. Daarom zal de familie ook slechts een minderheidsinvloed in de stich ting hebben. Dit is een foto van Prins Jo- i Friso, die gemaakt iverd door u Claus. Morgen wordt Prins m Friso precies één jaar. DEN HAAG (GPD) Een termiddag voor het Voorburg 24-jarige jongeman in een ge stolen witte Porsche heeft gis- se politiebureau geprobeerd de 25-jarige politieman H. J. Sibers van korte afstand neer te schieten. De jongeman trok een pistool, richtte het wapen op de buik van de agent en haalde de trekker over. De sle de bleef echter haken en het wapen weigerde. Agent H. J. Sibers stond gister middag samen met zijn collega W. Dijksterhuis op het Westeinde en controleerde de papieren van voorbij komende auto's. De agenten gaven een stopteken aan een vrachtauto, waarachter een witte Porsche reed De man in de Porsche stopte ook, maar had geen papieren. Toen ging de agenten een lichtje op. Ze ver moedden dat ze te maken hadden met een man. die werd gezocht we gens eèn serie inbraken in de af gelopen maanden, ondermeer ge pleegd in Almelo en Utrecht. De automobilist maakte geen moeilijkheden toen de politie hem verzocht even langs het politiebu reau te ryden. Agent Sibers ging naast de bestuurder zitten, zijn col lega Dijksterhuis ging achterin. By het politiebureau op de Parkweg remde de bestuurder echter af en griste een pistool uit het dashboai-d- kastje. Hij richtte en haalde de trek ker over. ,,'t Is een kwestie geweest van een tiende deel van 'n millimeter, en het heeft dus letterlijk een haartje ge scheeld", zeiden de vuurwapendes kundigen die gistermiddag het pis tool controleerden. „De slede is vast gelopen, maar dat is puur geluk ge weest". Agent Sibers heeft in de Porsche nog met de arrestant gevochten. Daarbij sloeg het linkerportier van de auto open, en tuimelde de arres tant de straat op. Met nog steeds het pistool in zijn hand holde hij weg, achtervolgd door agent Sibers die óók zyn pistool trok. Verschrikte voorbijgangers do ken weg. Op een stil stukje van de Parkweg lostte de agent twee waarschuwings schoten. De voortvluchtige arrestant bleef staan en gooide op bevel zijn wapen weg. Zonder meer moeilijkhe den te maken ging hij mee terug naar het bureau. De witte Porsche blijkt in Soest te zyn gestolen. HOOGKERK <ANP» Minister J. A. Bakker van Verkeer en Water staat heeft gistermiddag de ruim 25 kilometer afvalwaterpersleiding Hoogkerk-Waddenzee officieel in ge bruik gesteld. Terwijl in de kantine van de strokartonfabriek De Halm in Hoogkerk talrijke genodigden bijeen waren om naar enige toe spraken te luisteren, werd buiten ge demonstreerd door inwoners van Oude-Pekela (tegen het zeer sterk vervuilde Pekelderdiep», leden van de Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee en van de Gro ninger Studenten Wadloopcub. die op hun spandoeken en in hun pam fletten bezorgd zeiden te zijn over de vervuiling van de Waddenzee door de lozing van het afvalwater. Naar de mening van de beide laatstgenoemde groeperingen is de persleiding Hoogkerk-Waddenzee geen oplossing, doch slechts een ver plaatsing van het vuilwaterpro- bleem. In zijn toespraak zei minister Bakker, ingaande op de kritiek op de onderhavige persleiding, o.a. niet te geloven dat dit project, dat ruim 20 miljoen gulden heeft gekost, een verplaatsing van het probleem is. Hij bestreed de kritiek als zou met deze installaties in de Waddenzee BRUSSEL (GPD» De vier- Antwerpen wonende Nederland- voudige moordenaar Petrus se vertegenwoordiger in zaden Fransiscus Verhaert, in zyn dorp. en in de Vlaamse dagbla den „Peerke" genoemd, is gis teren voor zijn rechters versche nen. Vier moorden heeft hij be kend. van andere wordt hij ver dacht. Eerst had hij die andere aanslagen ook bekend, maar la ter nadat zijn medeplichtige Jef van Rulo zich in de gevangenis had verhangen, heeft hij weer ontkend. Toen de president van het As sisenhof hem er gisterochtend naar vroeg, zei hij: „Ik was vier dagen verhoord. Ik wist dat zy mijn nieuwe bekentenissen eerst moesten controleren, zodat ik kon gaan slapen, daarom zei ik dat ik de aanslagen had ge pleegd. Verhaert is een heel klein mannetje. Ook wanneer hij staat, komt hij nauwelijks bo ven de borstwering van de bank der beschuldigden uit. Hij heeft een haviksneus, diepliggende donkere ogen, zwart k la brosse geknipt haar en een scherpe kin. Even verloor hij gisteren zyn houding en probeerde hij weg te kruipen achter de borstwering. Dat was toen by het oproepen van de getuigen zijn beide ou ders verschenen. Zijn moeder snikte luid. De vader, een oude diamantslijper, had smartelyke trekken op zyn gerimpeld ge zicht. Direct daarna werd er echter door iedereen alweer gelachen toen de president 'n brief voor las van een getuige, opgeroepen door de verdediging, die schreef dat hij na 26 jaar gevangenis straf juist weer vrij was en dat hij vreesde teveel in de publieke belangstelling te zullen komen. en granen. Bosmans. Zy wilden een auto voor het plegen van 'n overval. Langs de weg van Luik naar Bastenaken hielden zij op een novemberavond in 1967 de heer Bosnians aan en vroegen zij om een lift. Die kregen zy. Wat later schynt een van hen gevraagd te hebben of men even kon stoppen. Toen de heer Bosmans inhield schoot een van de beide lifters hem door de zy. Het slachtoffer moet het wapen heb ben gegrepen. Men constateerde tenminste kogelgaten in het dak van de auto. Later schoot Ver haert of Van Rulo opnieuw. Met de auto zyn zy gevlucht. De heer Bosmans bleef op de weg achter en overleed later. Verhaert geeft vaak inlichtin gen. zy het dan eenlettergrepig. Al zijn zinnen beginnen met een zangerig en langgerekt ja of nee en dan volgt er af en toe een aanvulling. ..Waarom heeft u Bosmans vennoord?" „Ja, wij wilden een auto heb ben". Poede rs puit bus „Poederaerosols" die in Amerika al zo'n jaar of tien bekend zyn zul len binnenkort ook aan deze zijde van de Oceaan op d^ markt ver schijnen. Volgens Naar den Nieuws, h°t maandblad van de chemische fa briek Naarden zullen ze zelfs bin nen niet al te lange *ijd een be langrijk deel van de spray-markt be heersen. Vooral cosmetische pro- d'.ikten komen in aanmerking voor de poederspuitbus: talcpoeders. anti- transpiratiemiddelen, deodorants, hy giënische sprays en droogshampoos. Als voordelen worden genoemd hy giënische en steriele verpakking, luchtdichte afsluiting die kwali teitsverlies voorkomt, gemakkelijke toepassing en. dankzij het spray- systeem, een verkoelend effect van de poeders. „een onaanvaardbare smeerpijperii" worden bedreven. Evenals hij dit onlangs in de Tweede Kamer deed. zegde de bewindsman ook nu weer toe. dat. indien de situatie op de Wadden daartoe aanleiding zou ge ven. de buitendijkse leiding alsnog verlengd kan worden. Op initiatief van het Rijk zal de Universiteit van j Groningen een onderzoek instellen naar de gevolgen van de lozing op de Wadden. Namens het provinciaal bestuur werd eveneens toegezegd de toestand op de Waddenzee nauw keuriger in de gaten te houden. Sprekende over de geplande pers leiding in oostelijk Groningen an nex een deel van Drenthe en Over ijssel, zei minister Bakker dat hy niet zal aarzelen een door de pro vincie aangevraagde subsidie te ver lenen. Verwacht wordt dat begin volgend Jaar met dit veenkoloniale project kan worden begonnen. Bomvol De grote zaal van het Assisen hof was. zoals men dat in Ant werpen noemt, „bomvol", dat wil zeggen, dat er nauwelijks nog iemand by kon. Het is een holle ruimte in een soort neo- Vlaamse Renaissance-styl De president blykt zijn dossiers goed te kennen en doet alle moeite om Verhaert niet de in druk te geven dat zyn zaak reeds bij voorbaat hopeloos is. Telkens weer als getuigen iets hebben verklaard zegt hy. wanneer de beschuldigde een opmerking schynt te willen maken: leg het maar uit aan de jury. Gisteren is het in eerste in stantie een soort „Dat is uw le ven" van Peerke Verhaert ge worden: arbeider, diamantslijper in dienst van zyn vader, ge trouwd, een vrouw en twee kin deren" („Zy heeft me bedro gen'. zegt hij; de president: „Dat was toen u voor zes jaar in de gevangenis hebt gezeten"», beroepsmilitair, dan uit 't leger gestoten, omdat hij met zijn broer samen een overval op touw had gezet en geld gestolen. Nauwelijks was hij vry of met Jef van Rulo overviel hij de in Riek Ook de overval op de afgele gen boerdery van de familie Romeyer kwam ter sprake. En alsof hy het verhaal van een an der vertelt, geeft Verhaert bij zonderheden. Hoe hij de vrouw en haar broer doodde, omdat de broer hem met een riek te lijf ging. Hoe hij bij het weggaan de man tegen het lyf liep, die hem met een yzeren pan op zijn hoofd sloeg en hoe hij toen ook hem doodsloeg. In diens porte feuille vond hij 200 frank. De enige buit van drie moorden. Verhaert heeft twee jonge ver dedigers, kennelijk pro deo. Zij hebben geprobeerd de niet on slimme vragen aan de expert voor balistiek te suggereren dat wellicht niet degene die achter de heer Bosmans zat (Verhaert) maar degene die naast hem zat (Van Rulo» de dodelyke scho ten had gelost. Die deskundige was echter onverbiddelijk voor de theorie van de schoten van achter. Verhaert heeft ook nog het verhaal van zyn mislukte poging tot zelfmoord moeten doen. Hy had in de gevangenis een scherf gevonden van een ampul. Daar mee opende hy een ader aan zyn pols. „Maar ja. meneer de president, ik zag het bloed niet stromen. Toen heb ik de scherf maar ingeslikt, omdat ik dacht dat ik dan wel zou doodgaan, maar ik merkte niets en toen had ik ook geen glas meer om mijn pols verder open te maken" Hy werd gevonden en gered. In de nacht ijlde hfj en riep hy: „Waarom heb ik het gedaan. Iedereen wil toch leven". Dat zelfde, zo zegt hij, heeft hij ook geroepen tijdens een lange wan deling door de bossen van Turn hout. nadat hy de familie Ro meyer had vermoord. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Veringa van Onderwijs en Weten schappen heeft gisteravond in de Tweede Kamer gezegd, dat het probleem of er al of niet een mi nister voor Technologie en voor Wetenschapsbeleid moet komen „zeker aan de orde zal komen" bij de volgende kabinetsformatie. De woordvoerders van vier kamer fracties (PvdA. CHU. D'66 en PSP» hadden zich gistermiddag tydens het j debat over het wetenschapsbudget voor 1969 uitgesproken voor het m- 1 stellen van een apart departement voor Wetenschappen of voor Tech nologie. De CHU-woordvoerder dr. H. A Schuring zei voorkeur te hebben voor een minister zonder portefeuille voor het Wetenschapsbeleid, terwijl de heren dr. ir. A. P. Oele (PvdA) en Dijkstra (D'66) een minister voor Wetenschapsbeleid en Technologie wilden. De heer Van der Lek (PSP) wilde alleen een departement voor Technologische Ontwikkeling. De voormalige minister van On derwijs en Wetenschappen, prof. dr I. A. Diepenhorst (ARP», zei geen voorstander te zijn van een apart ministerie op dit ogenblik. Het zou volgens hem betekenen dat het we tenschapsbeleid zal worden losge maakt van zyn „oorspronkelijk ver band", het onderwijs, terwijl daar naast een grotere binding zou komen met de technologie. De KVP-er dr. W J. Schuijt zei „nog niet zo ver" te zijn om een aparte minister of staatssecretaris te willen. Minister Veringa beloofde de ka mer de raad van advies voor het wetenschapsbeleid advies te vragen of de huidige vorm van coördinatie optimaal is. Hij zei er niets voor te voelen om rechtstreeks te vragen hoe de raad denkt over een apart departement voor wetenschapsbe leid. Evenzo vond de minister het niet juist dat ie raad een uitspraak zou moeten doen over de benoeming van een minister met of zonde portefeuille. Kamercommissie Zowel dr. ir. Oele als dr. Schuring pleitten voor de instelling van een kamercommissie, die zich speicaal zal gaan bezighouden met het we tenschapsbeleid De heer Aantjes (ARP), die gis teravond de heer Van Thiel als ka mervoorzitter verving, zei dat dit voorstel aanhangig gemaakt zal worden bij het presidium van de Kamer.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7