uan Carlos armte voor bracht Franco Bonn praat nog deze week over loonsverhoging ambtenaren Brandts reis voordelig naar de voor de SPD VS zó lekker-zó gezond Renault-aandelen worden verdeeld en dictator wordt oud in eenzaamheid Scherpe kritiek op de Zweedse kroonprins FRANSE TELEVISIE OP HELLING AARZELING BIJ ARBEIDERS met versg ebrand e hazelnoten Geldboete voor passeren op zebra „Geen enkele basis voor een akkoord Eire en Ulster" 0ISDAG 24 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 RCELONA (GPD) De 31-jarige Prins Juan Carlos van on is nu dus officieel de tweede man in Spanje, opvolger peraal Franco met de toekomstige rang van koning (bij itie van Franco), Prins van Spanje en ere-generaal; maar jet het er niet van af. Er is geen enkele verandering ge- i in de gang van zaken. Nadat het Spaanse par lement, de Cortes, deze zo mer het voorstel van gene raal Franco had aangenomen Prins Juan Carlos tot zijn opvolger te benoemen als hij het bewind zou neerleggen, kreeg Juan Carlos de titel van koninklijke hoogheid, prins van Spanje". Op de fo to: generaal Franco en Prins Juan Carlos tijdens de tradi tionele parade, eind juli j.l., ter herdenking van het einde van de Spaanse burgeroorlog. was Juan Carlos bijna een door de 554 leden van het it officieel tot tweede man iet land uitgeroepen, hy nam iens deel aan de eerste (en tot enige) ministerraad die p onder voorzitterschap van Franco plaatsvond. Inte- el, terwyl de meeste Spaanse fcrs in het noorden des lands ven dicht in de buurt van ge- Franco's zomerresidentie, ok de prins van Spanje naar de Mallorca om daar deel te aan het nationale kam- Jghap van Draken-zeilen. Zo- iel te verwachten werd hij en het ontbrak niet aan die daar de draak mee sta- had generaal Franco dan in jtseling 7X>'n haast om na 33 kerheid Juan Carlos tot in-spe te maken? De on- lligheid waarmee het e volk deze benoeming aan- en aannam bewees wel dat Franco niet van ,,gun- olitieke omstandigheden" of otselinge stijging van de jjke populariteit gebruik naken. Onder de talloze ge- i over de politieke strijd de schermen in Madrid is een die met een beetje ga- van waarschijnlijkheid de inge haast van de Caudillo irt. Wel verzekert men dat re ministers en de prins zelf het allerlaatste moment per i van een en ander op de waren gebracht, het was niets meer en niets J: dan een persoonlijk besluit Deraal Franco die op zekere Et het (voor prins Juan Car- imstige been uit bed stapte. V besluit dat zelfs de meest sinterde politieke waarae- Spanje verraste, juist om- "ranco het al zo lang had doorschemeren dat zij niet doofden in de voortdurende van „nu is het zover". de meest geïnspireerde gis- naar de beweegredenen van idillo is hoogstwaarschijnlijk eg dat de koele, 76-jarige ge- Imo op zijn levensavond in Idelmatige en daarom juist iselijke jonge prins een per- te warmte heeft gevonden li ertoe bracht, een politieke a' ag om sentimentele redenen tellen Zo schrijft een goed- bte kenner van politiek Ma- e' t van Franco had nooit geklopt voor een vrouw of in. Men zegt dat hij nog on- zyn ja-woord gaf en eerder tam was in de betrekkingen echtgenote, die dan ook 3 van frustratie toont. Er is j uitbarsting van gevoelens van de Caudillo. noch van noch van haat Daarom was nooit een wrede vervolger, hij er de voorkeur aan gaf vijand tegen de ander uit Geen mens in Spanje erop beroemen Franco's •n te genieten. Hij is een die in plaats van lava, ijs zelfs zijn enige dochter er niet in een vlammetje lerheid te ontsteken. Zijn gen met de andere men- voor hem een rituele be en niet meer. eerst ook de betrekkingen an Carlos. Hoewel Franco weding tot in de kleinste regelde, behandelde hij hem onpersoonlijke, zij het res- e wijze, dat de jongeman er kwam de afstand te ver- i. Juan Carlos heeft geen e persoonlijkheid en kon gemakkelijk gevormd Zonder enige weerstand zich inwijden in de autori- lachtenwereld van de Cau- t zijn huwelijk droeg daar- Hij trouwed met prinses fan Griekenland, de zuster ining Konstantijn, of beter de dochter van koningin- l6^Prederika. Zij was het die ,jg inselijke liefde regelde en happy end" bracht; men haar daarom wel „de isi goeder van Spanje". !e toe: hij zou zich geen bondgenote hebben kunnen dan deze koningin, in wiens te hij een gevaarlijke pro- zou kunnen zijn. Met een ii bron van inspiratie be- monarchie van Juan Car- /fl bfie nog Franquistischer te dan Franco lur deed zich echter iets hts voor Zonder het te o(daarvoor mist hij iedere Sngskracht) en misschien t omdat hij het niet wilde, bn Carlos de weg naar het Franco, waarvan zovelen laan ontkennen. Misschien m het Franco zoals Pyg- en werd hij meegesleept trots over het goede ge- zijn didactisch meester- misschien vulde Juan Uiteindelijk de leegte van die Franco zelf nooit had; ien werd Franco zich in t -savond plotseling bewust enorme eenzaamheid. Hoe het ook zij, de laatste jaren ver loor het protocol, dat hen by offi ciële gebeurtenissen zo duidelijk gescheiden hield, in hun persoon lijke betrekkingen alle betekenis. Steeds vaker nam Juan Carlos de vrijheid om onaangekondigd zijn opwachting te maken in het Prado- paleis op de rand van Madrid, en steeds vaker bracht hij een beetje gezelligheid in de lange avonden van dat kille paleis, waar Franco en zijn vrouw zwijgend samen za ten. De jonge prins wist de stijve oppergeneraal aan het lachen te brengen. Niet dat hij zo'n briljante conversa tie heeft, maar hij spreekt dezelfde militaire taal en kent dezelfde ka zernegrapjes waar Franco in zijn verre jeugd om moet hebben ge lachen. Bij deze jongeman zonder grote problemen en zonder grote ideeën, maar met een simpele spontaniteit, vond Franco het men selijke contact en de warmte van de genegenheid, die hij nooit goed had genoten. En zonder het te merken raakte hy aan het genot verslaafd. Het verzachtte die schrikbarende eenzaamheid van alle dictators, die de zware last van de verantwoordelijkheid eerst niet uit handen willen geven en het la ter niet meeir kunnen. Dit was beslist nlot de voornaamste reden waarom de listige generaal de jonge prins als zyn opvolger verkoos; maar het is waarschijnlijk wel het laatste stootje geweest, dat Franco nodig had om zijn reeds genomen politieke besluit met een persoonlijke wens ten uitvoer te brengen". Alles wijst erop, dat deze theorie zeer dicht bij de waarheid komt. On danks de politieke geruchten die zyn benoeming uitlokte, heeft Prins Juan Carlos nog geen enkele nieu wigheid veroorzaakt op het woelige toneel van het Spaanse staatsleven, waar generaal Franco ver boven staat om het zo byeen te kunnen houden. Maar of de toekomstige Koning Juan Carlos van Spanje ook deze taak zal kunnen overne men. moet ondanks zijn menselijke kwaliteiten betwijfeld worden. ROBBERT BOSCHARDT .Van onze correspondent» I goeddeels beëindigd zyn. Men re- BONN (GPD) West-Duitslands kende er echter op. dat ook het over- minister van Binnenlandse Zaken headspersoneel eisen zou gaan stel- zal nog deze week met de vertegen- len. nadat de eisen van de arbei- woordigers van de werknemers in ders in de industrie waren ingewil- overheidsdienst gaan praten over ligd. loonsverhogingen. Een beslissing zal Toenemende arbeidsonrust be te- echter niet meer voor de verkiezin- kent een direct stemmenverlies voor gen op 28 september te verwachten deze party, üae volgens de meest zijn. Daarna zal het kabinet op- recente peiling haar kleine voor- nieuw bijeenkomen. De werknemers sprong op de christen-democraten in overheidsdienst eisen een loons- aan het verhezen zou zijn. Maar ook verhoging van 100 mark per maand de christen-demooraten willen kort vanaf 1 oktober. Het gaat hier om voor de verkiezingen niet gebrand- ongeveer 1,2 miljoen overheidsem- ployés en daartoe behoren bijv. ook het personeel van treinen en trams, elektriciteitswerken en waterleiding. De kabinetsoespreking, die gister middag over dit thema in Bonn plaats had, werd hoofdzakelijk door politieke en niet door economische impulsen geleid. Tot grote verras sing van de politiek-geïnteresseerde toeschouwers wisten de ministers eenstemmigheid te bereiken bij hun besluit de besprekingen weliswaar te beginnen, maar een beslissing tot de verkiezingen uit te stollen. Het ini tiatief tot de kabinetszitting was uitgegaan van de sociaaldemocrati sche coalitiepartner. Het is vooral de SPD die bijzondei- op zijn hoede is voor wilde stakingen, zoals die nu tVan onze correspondent» STOCKHOLM (GPD) In een zojuist in Zweden verschenen boek, geschreven door de t.v.-journalist Ake Ortman, krijgt de 23-jarige Zweedse kroonprins Carl-Gustaaf harde kritiek te verduren. In het boek behandelt de schrij ver verscheidene aspecten van de Zweedse samenleving, maar vestigt herhaalde malen de aandacht op wat hy noemt de ondeugdelijkheid van de kroonprins Hij is een intellec tueel niet sterk ontwikkeld iemand, volgens de schrijver, die wordt ge remd door verlegenheid en contact- I moeilijkheden. Hij luistert liever - naar de welgemeende adviezen van den uit de (geld) aristocratie ian naar de weigemeente adviezen van Koning Gustaaf Adolf en zijn raad gevers. Het boek is gebaseerd op honder- den vraaggesprekken met invloedrij ke mensen uit Zweden. Die zijn vol gens de schrijver algemeen van me ning dat het een ware plaag is met de kroonprins als gast te dineren. Hy werd nog nooit met een boek In de hand gesignaleerd, zo kan men verder lezen. Alhoewel hij zeker geen intellectueel is, is hij beslist niet dommer dan mensen in het alge meen. Aan de vriendenkring van de kroonprins dient men niet al te veel worden te verspillen, volgens het boek, dat in Zweden reeds de nodige op schudding heeft gewekt. Koning Gustaaf Adolf komt er overigens veel beter van af dan de kroonprins. (Van onze correspondent) BONN (GPD) „Tussen de bonds republiek en de Sowjet-Unie is be paalde vooruitgang geboekt op het gebied van de praktische samen werking". Dit verklaarde de West- du itse minister van Buitenlandse Zaken Brandt gistermiddag by zijn terugkeer in Bonn na zijn bespre kingen in New York met zijn Sow- jetrussische ambtgenoot Gromiko. Brandt, die voorzitter van de so- ciaaldemoncratische partij is en zyn verkiezingstournee onderbroken had om naar New York te vliegen, sprak daar onverwachts met minister Gro miko. Eerder had hij uitvoerig met zyn Amerikaanse en Britse ambt genoten overlegd. Voor Brandt was deze reis ter ge legenheid van de Algemene Verga dering van de V.N. en de bespre - kingen van ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier- waarschynlyk nuttiger dan de twee dagen onder de Duitse bevolking, die hij uit zyn verkiezingsreizen had moeten schrappen. Hy presenteert PARIJS (AFP, Reuter) Het veel bekritiseerde Franse televisiebestel zal binnenkort op de helling worden gezet. Uitgaande van de principes van autonomie, mededinging en li beralisatie zullen de twee Franse omroepen een heel nieuwe vorm krijgen. De Franse regering acht echter een commercieel omroepbe stel niet verantwoord. De Franse televisie-omroep, is in het verleden beschuldigd in zyn pro gramma's te veel gewicht toe te ken nen aan het regeringsstandpunt, met name tijdens de verkiezingen en de studentenrevolte van verleden jaar. Een eerste stap op de weg naar li beralisering zal waarschijnlijk de be noeming van Pierre Desgraupes tot hoofd van de actualiteitenrubriek van het eerste net zijn. Desgraupes wordt altijd gezien als een vertegen woordiger van de oppositie. De moge lijkheid van zijn benoeming heeft dan ook grote onrust in gaullistische klingen veroorzaakt. zich immers aan de kiezers als de rype staatsman, die geheel thuis is in de grote wereld van de interna tionale politiek. De ontmoeting met Gromiko en het daaropvolgende communiqué was voor Brandt, in het gewoel van de verkiezingsstrijd, eveneens een be langrijk winstpunt. Het zijn immers de voorzitter van de CDU, kanse- Amerika en Laos Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten weten dat er maar ongeveer 500 man Amerikaans overheidspersoneel, onder wie een handjevol militairen, in Laos zijn. Het ministerie maakte dit cyfer be kend in verband met kritiek in het congres dat de VS betrokken raken by de strijd in Laos. dat aan Zuid- Vietnam grenst. „schwarmer". die bezig ls zijn land te verkwanselen aan het inter- lier Kiesinger, en de voorzitter van de CSU, Franz Josef Strauss, die hun uiterste best doen Brandt in nationale communisme, zyn politiek over Oost-Europa af te Minister Brandt liet blijken. dat schilderen als een romantische Oefeningen in Polen Het hoofd van de Russische defensie, maar schalk Gretsjko, en de Russische opperbevelhebber van de strijdkrach ten van de landen van het Pact van Warschau, maarschalk Jakoebowski, bevinden zich in Polen in verband met de grogtscheepse militaire oe feningen in het gebied van de Pool se westgrens. Volgens het Poolse persbureau oefenen Poglse, Russi sche. Tsjechoslowaakse en Oostduit- se troepen „in die gebieden die nu het doel zijn van de westduitse wraakzoekers" De codenaam van de oefening is „Oder Neisse 69" (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Alhoewel de persconferentie van president Pompidou vanwege de realistische en zelfs kritische visie op Frank- rijks huidige economische en so ciale situatie, over het algemeen een gunstig onthaal heeft gevonden, lyken sommige vakbonden toch nog wat in de knoop te zitten met het voorstel dat het staatshoofd hen deed binnenkort aandelen van de Renault-fabrieken onder de arbei ders te verdelen. De Renault-directïe zelf was gis terochtend niet op de hoogte van de normen die by deze hei-verdeling van het kapitaal gevolgd zouden moeten worden, zodat aangenomen kan worden dat dit plan zich nog in een pril stadium bevindt. Men vraagt zich in vakbondskrin gen af of de verdeling van aande len onder de arbeiders inhoudt dat de structuur van genationaliseerd bedrijf by Renault geheel zou moe ten worden heizien. De Renault-fa- brieken zouden dan in grote lijnen het voorbeeld moeten volgen van het Westduitse Volkswagenconcern, waarvan het kapitaal in 1960 even eens voor de arbeiders en andere particulieren beschikbaar werd ge steld. Afgezien echter van die de-natio nalisering waarover de linkse par tijen en vakbonden priori niet al te geestdriftig kunnen zyn. worden hun aarzelingen misschien nog ster ker gestimuleerd door de vraag of de gaullistische regering van de ar beiders nu misschien mini-kapita- listjes wil maken. Langs die weg zouden de tegenstellingen tussen kapitaal en arbeid dan, volgens de oude droom van ex-president De Gaulle, moeten worden overbrugd. Zolang de regering haar bedoe lingen dus niet wat duidelijker heeft toegelicht, zullen de vakbon den wel sceptisch blijven staan te genover dit jongste voorstel van president Pompidou dat zy tot na der order daarom als een ver dacht zoethoudertje wensen te bly- ven zien. de komende bondsregering zonder twijfel met de sowjetrussische re gering officiële besprekingen zal beginnen. Kanselier Kiesinger ver klaarde tijdens zijn verkiezingstour nee, dat hy niet naar Moskou zou reizen als niet onomstotelijk vast staat dat er voor het Duitse stand punt enig succes te behalen valt. In christendemocratische termen ver taald betekent dit standpunt: „her eniging van de beide Duitslanden". Brandt liet gistermiddag in Bonn duidelijk weten dat hy de Sowjetf- russische minister van Buitenlandse Zaken had gewaarschuwd, dat Rus sische ingrijpen in de toestand in WestBeriyn „tot bepaalde hindernis sen zou lelden en het streven naar beter wederkerig begrip". ADVERTENTIE LEIDEN/DEN HAAG By het oversteken van de Lammenschans- wee in Leiden, werd op 27 februari een voetgangster op een zebra door de bestuurder van een bestelauto aangereden, waardoor het slachtof- ger onder meer enkele gebroken rib ben opliep. Een kind in een kinder wagen kwam er goed af, doordat de wagen werd weggeslingerd. De bestuurder va nde bestelauto, een 39-jarige chauffeur, moest zich nu voo rde Haagee politierechter verantwoorden, maar liet verstek gaan. Wel was er een andere auto mobilist die achter verdachte had gereden, en het ongeluk had zien ge beuren. Hy zei met een snelheid van ongeveer 54 km. u te hebben gere den. omdat hy wist dat de politie daar vaak controleert. Verdachte reed met wat grotere snelheid, naar schatting van de politie aan de hand van rem «sporen circa 70 km/u. Een autobestuurder die uit een zU- straat kwam, stopte om de voetgang ster te laten oversteken, maar ver dachte reed door. Getuige was wel van mening, dat verdachte wat roe keloos had gereden, hoewel niet vaststond, of hij de voetgangster kon zien. „Het is een weg die uitnodigt om hard te rijden", aldus getuige. „Ook is de zebra vaak moeilijk te zien". „Dat weet Ik", stemde de politie rechter in. De officier van Justitie stelde, dat het niet aan verdachte is te dan ken dat er geen doden zyn gevallen. Het is nu eenmaal verboden op een zebra in te halen en dus een stil staande auto te passeren. De eis luidde wegens veroorzaken van let sel door schuld, f300 boete en twee weken gevangenisstraf voorwaarde- ïyk met een proeftyd van twee jaar alsmede voorwaardelyke intrekking van het rybewys gedurende ze.s maanden en f70 boete voor te snel ryden. De rechter vond niet bewezen, dat verdachte inderdaad roekeloos heeft gereden, wel heeft hy de doorgang niet vry gelaten voor de voetgang ster. Het vonnis werd voor dat felt f 50 boete en voorwaardelyk zes maan den ontzegging van de rybevoegd- heid met een proeftyd van twee jaar en voor de snelheidsovertreding f 100 boete. merkt worden als diegenen, die te gen loonsverhogingen zouden zyn, hoewel arbeidsonrust dat juist wee» in de kaart speelt. Terwyl kanselier Kiesinger gister avond voor de televisie verklaarde dat door dit besluit is komen vast te staan dat de grote coalitie ook in de hevigste momenten van de ver kiezingsstrijd nog in staat is belang rijke besluiten te nemen, verklaarde de sociaaldemocratische minister van Economische Zaken Karl Schiller in dezelfde uitzending, dat de nu ge nomen beslissing aan het initiatief van de SPD te danken is. Een woordvoerder van deze partij legde gistermiddag het kabinetsbesluit zo uit, dat ook nog deze week een ver bindende oplossing gevonden zou kunnen worden. Oververhit Economische deskundigen zden da komende loonsverhogingen voor de overheidsemployé's met zorg tege moet. In de toch al oververhitte economie zullen de bond, de deel staat en de gemeenten enorme be dragen extra gaan uitgeven, waar door de bedreiging van de stabiliteit) van de mark nog toeneemt, zy wij ten de huidige loonromdes vooral aan de heftige interne twist in het bondskabmet over de vraag of de mark nu al dan niet gerevalueerd dient te worden De regering besloot om de mark niet te revalueren, al was dit een beslissing, die hoofd zakelijk op rekening van de chris tendemocratische coalitiepartner moet worden geschreven. Minister van Economische Zaken Schiller (SPD) is ook na dit omstreden ka binetsbesluit een revaluatie als errt^e juiste oplossing biyven propageren. BELFAST (AP) Premier Chiches- ter-Clark van Noord-Ierland heeft de Ierse republiek «Eire) er giste ren van beschuldigd, dat dit land zyn regering Jast bezorgt en in ver legenheid brengt" in verband met de onlusten van vorige maand. Hy ver klaarde met klem dat Noord-Ierland nooit aansluiting by Dublin zal aan vaarden. „Er bestaat op dit ogenblik geen enkele basis voor eenheid door mid del van een overeenkomst", aldus Chichester-Clark in een officiële ver klaring. Hy ontkende ook dat de re geringen in Dublin en Belfast na der tot elkaar zyn gekomen wat be treft de vorming van een Ierse fe deratie. De Ierse republiek is voor 95 per cent rooms-katholiek en het noorden (in het Verenigd Koninkryk met Engeland verbonden» is voor twee derde protestant. De premier van de Ierse republiek. Lynch, heeft het af gelopen weekeinde gezegd, dat het op de lange duur de bedoeling van Du blin is tot hereniging van Ierland te komen. Hy zei toen bereid te zyn tot de vorming van een federatieve staat waarin beide landen hun eigen parlement zouden behouden. Lynch zei dat er snel tegemoet dient te worden gekomen aan de grie ven van de rooms-katholieken in het noorden wat betreft werkgelegen heid, huisvesting en verkiezings voorschriften. Chichester - Clark onderstreepte dat de republiek de zaak vorige maand heeft verergerd door troepen te mobiliseren en een oproep te doen tot tussenkomst door da Verenigd# Naties. Arrestaties in Indonesië In Oost-Java zyn 40 arrestaties ver richt ln verband met sabotage op uitgebreide schaal aan staatsplant# - ges van suikerriet, spoorwegen en telecommunicatle-installaties. Tot de gearresteerden behoren leden van de verbod communistische party, aldus de politiecommissaris van Soerabaja. Supersonisch verkeersvliegtuig De Amerikaanse regering heeft haa» goedkeuring gegeven aan de verde re ontwikkeling van een superso nisch verkeersvliegtuig dat moet concurreren tegen de Frans-Britse Concorde en de Russische Toe-144. Men hoopt ln de komende vyf jaar ongeveer 660 miljoen dollar voor dit doel te kunnen reserveren. Presi dent Nixon, die zelf een daartoe op gestelde verklaring voorlas, zei de de „Verenigde Sa ten een leidende rol ln het wereldluchtvervoer willen biyven vervullen".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11