'Ik werkte voor Graf schenner: drieënhalf jaar geëist Satan' NV wijst uitlatingen an Gorkum af Krommenie Linoleum j itgebreid ïclerzoek laar ramp let F-104 kgerustheid ij personeel van NDSM chter 28 okt. tor rechtbank UDI MEYER ECREMEERD NKV EN CNV: „B.T.W.-OPERATIE ZAL ONTAARDEN IN GROTE PRIJZENGOLF Leerling werd studie ontzegd Godsdienst twist India G.P.D. krijgt nieuwe naam 3DAG 23 SEPTEMBER 1909 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 JISBURG (ANP, AP) commissie van onderzoek, itaande uit zes landen, is, gezelschap van vier speci- 5ten op de terreinen van •tstoel, straalmotor, vo- *Lanvaring en van het Ne- :landse Lucht- en Ruimte- artlaboratorium, naar de vertrokken waar gis- middag een Nederlandse 104-Starfighter is neerge- rt. ongeluk met de Starfighter. chtste, moet omstreeks half zijn gebeurd. De piloot, de 33- H. H. Musch uit Uden was op en voor een navigatievlucht ie vliegbasis Volkel. Boven het Isselburg moet de piloot een van negentig graden hebben let die hem weer in de richting olkel zou brengen, dat ogenblik is door nog onver- are oorzaak het ongeluk ge- De wrakstukken van het lig kwamen in een gebied van llometer lengte neer. Onmid- na het ongeval werd van kant de plaats van het onge- ider bewaking gesteld, stoffelijk overschot van de 38- adjudant-onderofficier H. H. werd naar Volkel overge- Het slachtoffer was vader ie kinderen. STERDAM ANP) In een aan de KVP-leden van de ie Kamer wijst het afdelings- van de KVP-Amsterdam- op de grote ongerustheid en erheid die er onder de werk- s bij de NDSM heerst ten aan ren het voortbestaan van hun elegenheid. De NDSM, opge- in 'net Verolme-concern, thans werkgelegenheid aan werknemers en indirect aan aïngsbeurijven aan een ten- even groot aantal, aldus het ïgsbestuur. Het verzoekt de ka len met klem al het mogelijke werk te stellen de ongerust- en de onzekerheid ten spoe- weg te nemen. RLEM (GPD) De strat egen de 60-jarige Haarlemse mr. H. G. R., die er van be- igd wordt in februari vorig mder invloed een dodelijk on- te hebben veroorzaakt, zal op oktober voor de Haagse ank dienen. De rechter heeft volgehouden, dat hij geen had aan de aanrijding, waar- 18-jarige bromfietser Henk »rs uit Hillegom om het leven SHUIS (ANP) Op Wester gisteren het stoffelijk over- secremeerd van de Nederland- iproducent Rudy Meyer. De leyer ,overleed vorige week op e leeftijd tijdens een va- in zijn vroegere vaderland ind. Hij was directeur van de re Produktie NV en mede-di van het filmverhuurkantoor „Sterren stralen overal", ire", „De overval" en „Men- n morgen" behoorden tot zijn logse produkties. UTRECHT, (ANP) „De verhoging van de btw-tarieven zal een reactie op het prij zen front tot gevolg hebben, die veel ernstiger is dan de regering het doet voorkomen. Dat zegt het Nederlands Katholiek Vakver bond vandaag in zijn officiële uitgave Ruim Zicht naar aan leiding van het voornemen van de regering, het SER-advies van juni 1969 naast zich neer te leggen en halverwege 1970 de btw-tarieven te verhogen. Volgens het NKV heeft het rekensommetje van minister Witteveen, dat als uitkomst op leverde dat de b.t.w.-operatie slechts een prijsstijging van on geveer een achtste procent tot gevolg zal hebben, geen enkele realiteitswaarde. Het NKV vestigt er de aan dacht op, dat de btw in 1969 bijna een half miljard minder zal opleveren dan de minister van Financiën van tevoren heeft becijferd. Voornamelijk door de invoering van de btw zal ech ter het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie dit jaar on geveer 7.5 procent stijgen, aldus het NKValleen tijdens de Korea-crisis in het begin van de joren vijftig traden prijsstij gingen van een dergelijke om vang op Het verbond voegt hieraan toe. dat het kabinet, hoewel het zich volledig op de gevolgen van de invoering van de btw heeft verkeken, daarvan kenne lijk niets heeft geleerd. Als de regering de nieuwe btw-plannen voortzet, zullen tal van onder nemers volgens het NKV onder dekking van de nieuwe omzet belastingtarieven prijsverhogin gen doorvoeren, die in geen re delijke verhouding staan tot de geplande tariefsverzwaring. De btw zou volgend jaar f 1.600 miljoen meer in de schatkist moeten doen vloeien. Als die berekening tegenvalt, al dus het NKV. kunnen op het terrein van de btw nog heel wat meer schokkende ontwikkelin gen worden verwacht dan die welke al in de miljoenennota zijn neergelegd. ..Onder die om standigheden is het beteugelen van de prijsinflatie helemaal tot een illusie vervaagd". Wat er dan in koopkracht gemeten overblijft van de aanpassing van de loon- en in komstenbelasting, kan volgens het NKV alleen maar in de meest sombere bewoordingen worden uitgedrukt Als het parlement nalaat, de regering voor nieuwe blunders in het prijsbeleid te behoeden, zal het thans optredende kabinet de kiezers tegemoet moeten tre den met de aantekening dat het zeer bewust omdat het voor de gevolgen is gewaarschuwd ontwikkelingen in gang heeft gezet, die hebben geleid tot wat in vakbondskringen ook wel een prijzenschandaal wordt ge- genoemd. aldus het NKV. Ook het Christelijk Nationaal Vakverbond zegt vandaag in zijn orgaan De Gids. dat een verhoging van de btw in 1970 onverantwoord is, omdat het het risico van een nieuwe prijsgolf schept. Het CNV meent even eens, dat verhoging van de btw lijnrecht in strijd is met het ge zamenlijk streven van over heid. werkgevers en werkne mers, de prijsinflatie te beteu gelen. ziek „uitgeraasd" en wil opnieuw beginnen". Mr. Tripels verzocht om clemen tie, omdat de gemeenschap dit soort feiten toch me,et kunnen accepteren. I „Een aardbeving aanvaardt men. uitspraak. MAASTRICHT (GPD) Drie jaar en zes maanden gevange nisstraf eiste gistermiddag in een eivolle zittingszaal van de Maastrichtse rechtbank officier van justitie mr. H. van Buuren tegen de 45-jarige Maastrichtenaar Pierre S., die even tevoren zonder enig voorbehoud ronduit tegen de rechtbank had be kend, dat hij de roemruchte „grafschenner" Waarom dan niet een dergelijk ge beuren, temeer omdat er een mens achter steekt die begrepen kan en moet worden De rechtbank doet over 14 dagen Op geen enkel van de 12 ten laste gelegde wandaden uit de meer dan 300 misdrijven had hy enige opmer king. Ogenschijnlijk kalm, had Pierre S.. de meer dan 3 uren durende strafzaak uitgezeten. Het werd een strafzaak waarin om doodeenvoudig praktische redenen al honderd maal meer verzwegen bleef, dan kon worden gezegd. Pierre S. sloot zich daarbij aan tot in zijn laatste woord, dat de president hem tegen 6 uur gisteravond bood. „Daar zullen we dan vlug een eind aan maken: ik heb geen commentaar", was alles dat Pierre S. toen nog tot zyn verdediging wilde aanvoeren. Jeugdtrauma Uit de urenlange verhandeling komt duidelijk naar voren, dat in Pierre S. een enorm jeugdi»auma heeft gescholen, dat zich in zijn laatste jaren tot een verbijsterende Satans-cultus heeft gemetamorfo seerd. In 1934 wordt hij na een doodgewoon klein diefstalletje een kinderpistooltje als gauwdiefje ontmaskerd. In het strengkatholieke milieu wordt de vaderloze Pierre S. gedood verfd tot zwart schaap. De vader hand achter zich missend begaat hij meer kleine vergrijpjes. Als 20-jarige sluit hij vriendschap met een veel jongere knaap, waar mee hij in de bevrijdingsdagen een zwerftochtje maakt door de Duitse grensstreek en bij zijn terugkeer van een kapelaan botweg krijgt te ho ren, dat zijn onschuldige verhouding met de jongere Jules als homosexua- liteit wordt uitgelegd. „We weten thans zeker dat het dat- niet was. Voor verdachte betekent dat de om mekeer. Als men kwaad van hem denkt en zegt. zal hij zich daar ook oaar gaan gedragen. In de daarop volgende jaren komt hij steeds va ker met de justitie in aanraking meestal voor kleine diefstallen en andere delicten", aldus de officier Plannen Tot 1966 duurt het. eer hij tot zijn „verbond met Satan" komt. Hij ver klaart, flat hij in dat jaar na tientallen nachten van waken en bidden tot de duivel, zo beweert hij zich geheel overgeeft aan Satan, order voorwaarde dat Satan van dan af voor hem zorgt. Hij stelt een mi nutieus plan op voor Satans triomf. In zijn requisitoir wilde de officier er niet aan. dat Pierre S. zich in het verstreken jaar van zijn voorarrest geheel ten goede bekeerd zou zyn. Vooral dit soort details in de plan nen doen de officier huiveren. Be was. wys daarvoor achtte hij verdachtes antwoord op de vraag van rechter mr. Hermesdorf „of hij werkelijk alle maal van zijn averechtse houding ten opzichte van de gemeenschap is te ruggekomen, of dat enkel maar na dit jaar voorarrest is. Pierre S. zei: „Van al die plannen, daar komt niks meer van in. Be doelt u of ik nu werkelijk van Sau- lus naar Pauius bekeerd ben? Ja, die Satanscultus heb ik afgezworen maar of het zo blyft als ik weer buiten kom, dat zal moeten blijken" Maar Pierres wrok tegen de ge meenschap blijft bestaan, vreesde mr. Van Buuren. Hij heeft die wre vel, die haat en afkeer van de maat schappij, die hem tot in het diepst van zijn ziel heeft gekrenkt, willen wreken. Hij trof de gemeenschap in het dierbaarste dat zij bezit: hun geloofsbelevenrs en de gedachtenis van haar doden. Garantie Overhoopgooien van alle bestaande waarden, dat is Pierre's reactie ge weest tegenover de samenleving, om dat zy in zijn eigen ziel overhoop werden gehaaid door die samenle ving, aldus mr. Van Buuren. Het zich afzetten tegen de dominerende vrouwenfiguur in zyn leven zyn moeder en in de kerk: die maagd Maria. De door de psychiater geconsta teerde verminderde toerekenings vatbaarheid. zijn onheilspellende plannen en zyn houding van nu in aanmerking genomen, is een lange gevangenisstraf de beste garantie voor sociaal-preventieve werking van de straf" Indien de rechtbank van de terbeschikkingstelling afziet, ad viseerde hij de celstraftyd nog veel langer te maken Verdediger mr. M. Tripels: „Men moet Pierre S. niet zien als een Sa tan. De Satan van S. is het onmen selijke in de mens", stelde hij. „Ligt die fout bij de mens, bij de gemeen schap of bij een samenspel van bei de?", vroeg hij zich af. „Deze bijna pathologisch-religieuze gemeenschap worden teruggegeven, want hij heeft voldoende potentieel en intelligentie en hij kan een enor me energie aan de dag leggen voor waar hy in gelooft. Als er in al die jaren een woord van vriendsohap of troost was geweest, zou er nooit een Satan in S. hebben geschuild", meende hij. „Deze bijna pathologisch-religieuse man, die ooit schreef dat „de dag waarop hij geboren werd voor Maas tricht een rampzalige dag was", is na dit proces over de drempel heen naar de ommekeer. Hij is geestes- SECHT (ANP) De verbonds- fan het Christelijk Nationaal ibond heeft zich in zyn gis- gehouden vergadering gedis- fd van uitlatingen van een leden, dr. P. H. van Gorkum, Iter van de Nederlandse lijke Vereniging van hoger tel), over het veleden week in Qaal Economische Raad tot gekomen akkoord over de Jr van de onderneming. Op tondsraadsvergadering ls ge- dat de indruk van dr. Van als zou zijn afwijzend oor- >er dit akkoord door meer le- o de verbondsraad worden ge niet Juist is geweest. !l de verbondsraad nog niet lelegenheid was, zich een de finitief oordeel te vormen, sprak hy nu reeds vertrouwen uit in het be leid van de vertegenwoordigers van het CNV in de SER Met uitzondering van de heer Van Gorkum heeft de verbondsraad ook zyn voldoening geuit over het be reikte principiële akkoord. Van ver schil van mening over deze zaak is niets gebleken, aldus een woordvoer der van het CNV. Dr. Van Gorkum betreurt, dat de verbondsraad zyn vertrouwen in de SER-delegatie heeft uitgesproken zonder dat het SER-akkoord zelf materieel in behandeling is geweest. „Dat een eenmaal ingenomen vak bondsstandpunt dat de goedkeuring had van de hoogste organen in de beweging, zo gemakkelyk en zo fun damenteel gewyzigd zou kunnen worden als in de SER is gebeurd, had ik niet voor mogelyk gehouden", aldus dr. Van Gorkum. Hy hoopt, dat de onhoudbaarheid van het SER-akkoord alsnog zal kunnen biyken als dit akkoord zelf in een volgende vergadering van de verbondsraad aan de orde komt. Aan de minimur- voorwaarden van een paritaire vertegenwoordiging van werknemers in de raad van com missarissen en het betrokken zyn van de werknemers zelf by de ver kiezing. is volgens hem niet voldaan. Een regeling als het SER-akkoord. zo zei hy, waarby bepaald is, dat het hoogste beleidscollege in de on derneming de bevoegdheid krygt, zichzelf bij bindende voorraad kan didaten te noemen en een eventueel veto uit te spreken is zo strydig met elk democratisch gevoel dat daarte gen. naar ik hoop. in toenemende mate verzet zal ryzen". De grafschenner Pierre S. ROERMOND »ANP) Op de pe dagogische academie, de dr. Van Gils- Kweekschool in Roermond is de 19- Jarige student Han Titselaar uit Sittard het verder studeren aan de ze onderwijsinstelling ontzegd in ver band met zyn voorgenomen hu- welyk. Directeur H. Litgens deelde zyn leerling persoonlyk mee dat er voor hem geen plaats meer is op de dr. Van Gilskweekschool zodra hy van diens huwelyksplannen had ver nomen. Deze zal nu zijn studie el ders moeten voortzetten. Directeur Litjens maakte zyn be sluit bekend door een desbetreffende brief op het mededelingenbord in de lerarenkamer van de kweekschool op te hangen. AHMEDABAD (Reuter) Ruim 350 personen zyn gedood in vier da gen van de ergste religieuze onlus ten sinds de verdeling van India 22 jaar geleden. Dit blijkt uit offieiële eyfers, die maandag in Ahmedabad, hoofdstad van de staat Goejarat, zijn gepubliceerd. Het aantal gewonden zou meer dan 700 bedragen. Bovendien zyn honderden mensen dakloos, terwyl ongeveer 2200 zyn gearresteerd. Het leger heeft gisteren het gezag in de hele stad Ahmedabad overge nomen, terwyl de vechtpartyen tus sen Hindoes en Moslims zy het op kleinere schaal voortduurden. Vyf keer werd de politie gedwongen het vuur te openen in de stad, ter wyl de brandweer melding maakte van 35 gevallen van brandstichting. Twee personen liepen steekwonden op. Voetbal De competitiewedstryd PSVNEC, die was vastgesteld voor zondag 28 september, zal in verband met de wedstryd, die PSV op 1 ok tober tegen Rapid Wien moet spe len, op zaterdag 27 september in het PSV-stadion in Eindhoven plaats hebben. De aanvang is bepaald op 20.00 uur. Het PSV-stadion is voor de strijd tegen de Oostenrijkers al uitverkocht. De Vereniging „De Grote Pro vinciale Dagbladen" waarby ook het Leidsch Dagblad is aangesloten krygt een nieu we naam. Volgens de kortgele den koninklyk goedgekeurde statuten van de vereniging, draagt zy nu de naam Gemeen schappelijke Pers Dienst. Voor het buitenland zal de naam Netherlands Press Association worden gehanteerd. In de vereniging werd reeds lang de wens geuit de naam te veranderen. Niet alleen omdat voor velen in deze grootste jour nalistieke groepering in het land het woord „provinciale" in de naam een te sterke klemtoon had, maar vooral omdat deze naam in het buitenland nauwe lijks te hanteren bleek voor de vele correspondenten, die de vereniging in vaste dienst heeft. TegeUjkertijd wilde men de initialen GPD handhaven om dat deze in Nederland reeds een zeer bekende klank hebben ge kregen. De nieuwe naam Ge- meesc happel ij ke Pers Dienst, met als toevoeging Netherlands Press Association, komt aan dit tweeledige verlangen tegemoet. ADVERTENTIE Heeft linoleum z'n prijs tegen? 't Klinkt misschien vreemd, maar voor sommige mensen lijkt de lage prijs van Krommenie linoleum inderdaad een nadeel te zijn. ,,lk verdien genoeg om iets duurders te kopen",zeggen die mensen,,,duswaarom zou ik dat dan niet doen?" Heel begrijpelijk, vinden wij. Maar toch ligt er een addertje onder de vloer. Want waar 't uiteindelijk om gaat is niet: wat betaal ik,maar wat krijg ik? Dit ene simpele vraagje maakt meteen duidelijk waarin linoleum zich onder scheidt van andere vloerbedek kingen.Want linoleum biedt gewoon méér dan u ervoor betaalt. Gaat u maar na:lino!eum krast niet, pluist niet,vlekt niet. Is wel: mooi, modern, onverwoest baar en makkelijk schoon te houden. En verkrijgbaar in meer kleuren en dessins, dan welke andere vloerbe dekking ook. U merkt wel: pluspunten genoeg. Genoeg om er een paar gulden minder voor neer te tellen? Prachtige kleuren- folders bij uw woninginrichter of rechtstreeks op aanvraag bij Postbus 13, Krommenie. <8>

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7