Centrum moet voor al het verkeer bereikbaar blijven zonder „Vier lift hoog is een ramp 0 maanden garantie als je trouwt is een paar honderd gulden extra altijd meegenomen Waar liet om gaat Bloemrijke autoshow in de Groenoordhal sparen- verstandig en handig op zool èn bovenleer. JANNACHT HALF EEN LEIDSE RAAD AKKOORD MET FARKEERNOTA Visie ij'ftig jaar Motorhuis Vrachtauto Hutspot in nieuwe zaal van Lakenhal LEIDSE RAAD ACHTER MEVR. KERLING Liften Ergernis Commissie voor Groenoordhal Kei-hard DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Na een debat, dat bijna vijf uur in beslag nam, beeft de Leidse raad in de afgelopen nacht om half één unaniem besloten om in te stem men met de hoofdlijnen, zoals die door het college van B. en W. zijn uitgestippeld in de parkeernota— 1969 en waarin bet parkeerbeleid voor de binnen stad op korte en op lange termijn is omschreven. Met 17 tegen 14 stemmen werd evenwel een motie-Van Aken (PvdA) aangenomen, waarin de raad wel instemt met de bouw van een parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat, doch pas een beslissing zal nemen over de bouw van andere garages, nadat voor de stadsdelen, waarin deze garages worden geprojecteerd, een bestemmingsplan door de raad is vastgesteld. Alvorens deze beslissing viel is de wethouder voor de verkeerszaken, mevrouw N. A. den Haan-Groen, in een knap en gedocumenteerd betoog uitvoerig ingegaan op de opmerkin gen, die de raad in eerste instantie in zijn zitting van 1 september j.l. had gemaakt De wethouder stelde het op prijs, dat in de afgelopen maanden zo vele personen en instanties hetzij op een hearing of in adressen en publica ties in de pers zich met deze proble matiek hebben bezig gehouden. Hier uit sprak hun liefde voor de stad, waarin zij wonen. In het leefbaar houden van de binnenstad lopen de belangen echter niet parallel. Terwijl een oud-Hol landse binnenstad, zoals Leiden er één heeft, vraagt om een betrekke lijk rustig verkeer rond zijn histori sche plekjes, hofjes en musea b.v. een verkeersvrije zone op Gerecht en Pieterskerkplein vragen auto mobilisten om parkeerruimte. Trekt de binnenstad veel dagver- keer aan. in de avonduren mist die zei fe binnenstad een avond- en uit gaansleven Het particulier initiatief voor terrasjes moeten de plannen komen van de zijde van de horeca bedrijven voelt daar niet veel voor Spreekster zag dit als een la cune voor de leefbaarheid van Lei den. dat moet de stad niet verliezen. Het aantal parkeercontroleurs zal in de toekomst worden opgevoerd van vier naar acht. Op het verkeers gedrag ziet sinds kort ook de witte politie-brigade toe; vanaf half juni zijn 650 processen-verbaal opge maakt Aan de bescherming van stadsge zichten in feite een kwestie voor de centrale overheid wordt regel matig gewerkt in overleg met mo numentenzorg. Hoewel in de parkeernota enkele plaatsen worden aangegeven voor de bouw van een parkeergarage, heeft een parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat en de Garenmarkt (na sloping van het gebouw De Hoeksteen) de hoogste prioriteit. Het is geenszins de bedoeling om aan de Langebrug in de toekomst een grote parkeergarage te bouwen. Dit zal echter eerst kunnen geschie den indien de brandweer een nieuw onderkomen heeft verkregen. Deze (kleine) garage is bestemd voor de bewoner/autobezitter in dit stadsge deelte. Uit verkeerstechnisch oogpunt is het college van oordeel, dat de aan de Ir. Driessenstraat en Garen- markt te bouwen garages zeer gun stig liggen. Aan de bouw zullen hoge architectonische eisen worden ge- steld. In ieder geval worden het j geen torengarages; hooguit twee of I drie bovengrondse verdiepingen. In Van sommige zijden is het college j de parkeernota wordt de papaciteit een gemis aan visie verweten, maar j van de Garenmarktgarage geschat het moet toch gezegd worden, dat er in de loop der jaren voor het doorgaande verkeer (in fasen) toch wel iets tot stand is gekomen. Via de Willem de Zwijgerlaan en de Ka- naalweg is er een verbinding met de bollen- en kuststreek. Is er o.a. voor het locale verkeer een oost-westver binding en reeds ten dele een noord- zuidverbinding. Straks is ook de om legging van de vaarroute gereed, waarna begonnen kan worden met op 500 a 700 auto's en die van de rage aan de Driessenstraat op circa 800 a 1.000 plaatsen. Tenslotte: het verminderen van het parkeren op qua stadsschoon at tractieve pleinen en straten is zeker gewenst, doch zal eerst geleidelijk kunnen worden doorgevoerd. Op het Pieterskerkplein zullen geen par- keermeters worden geplaatst. De wethouder was er van over do bouw van een vaste brug over de tuigd, dat het voor de raad, na al Oude Vest. 't Groeit en dan noemt het gepraat en g: 'hrijf. niet ge- men dit een gebrek aan visie. j makkelijk was om een keuze te ma- ken. Bij het nemen van een beslis sing dient de raad echter niet te vergeten, dat met niet in te stem men met de inhoud van de parkeer - Het eertijds vastge- j nota op hetzelfde moment de raad 't Is nu zo. dat, zeg over twee jaar, al deze werken in elkaar zullen pas sen, waarna ook de gedempte Lan- gegracht een belangrijke functie zal verkrijgen stelde wegenschema leidt volgens de j de verantwoordelijkheid neemt voor wethouder naar voortreffelijke re- de huidige onbevredigende toestand, eultaten en bevordert de centrum- j die dan nog'zal verslechteren ook. functie van de stad Ook de parkeer- By de hierna volgende replieken nota is erop gericht om geleidelijk diende de heer Kret (Prot. Chr.) iets te gaan doen aan de verkeers- een mcde door dc heren Do WUde uur: ,.A ;haW4 voorzieningen, o.m. ook voor het openbaar vervoer KVP) en Pompe (Noodraad) onder tekende motie in, waarin B. en W. Zo is een maalre8el in voorberei- tn yerzocht om bij „.tbreidine ding om de Breestraat en de markt- j de b|auwF „)nF geiiiktijdie ove, '"I te gaan tot het invoeren van een route (Boter-, Vis- Aal- en Boom- markt) op saterdag te sluiten v""r p^rkcêr'Vorbod langs de Breestraat personenauto's, «aarvoor een ver- j de marklroute fI, „H „p „erkda- rangende route ral «orden aange- j yan ,3 18 uur en op zaterdag wezen. Wethouder Den Haan-Groen: Leiden mag zijn gezicht niet verliezen. Tenslotte had de heer Van Aken nog een motie, die beoogt een or gaan in het leven te roepen, waarin particulieren en vertegenwoordigers van instanties zitting hebben, wier inzicht en oordeel over de binnen stadsontwikkeling van belang kan worden geacht. Het college wenste de motie wel over te nemen, doch ver bond daaraan de voorwaarde, dat in een dergelijk orgaan de burgerij in al haar geledingen vertegenwoor digd dient te zijn. De heer Van Aken kon hiermee akkoord gaan. Nu de Leidse raad vannacht ls akkoord gegaan met de richt lijnen, die in de parkeernota zijn aangegeven, laten wij hier punts gewijs de voorzieningen volgen, welke in de toekomst zullen worden getroffen: het uitbreiden van de blauwe zone in noordelijke richting en in westelijke richting tot en met het Rapenburg, in westelijke rich ting met de Beestenmarkt en de Nieuwe Beestenmarkt en in noordoostelijke richting met het gebied tussen de Oude Rijn en de Nieuwe Rijn tot en met de Hooigracht, zoals op bijlage 10 van de nota is aangegeven; het uitbreiden van de parkeervoorzieningen voor het gebruik waarvan een vergoeding verschuldigd is, ten behoeve van de kortparkeerders en de semi-langparkeerders, en wel door middel van parkeermeters, welke zouden kunnen worden geplaatst op de Botermarkt, de Nieuwe Rijn, het Pieterskerkhof, de Breestraat, de Boommarkt, het Rapenburg en de Beestenmarkt, en het be stemmen van meer terreinen de Beestenmarkt, het Pieters kerkhof en het terrein aan de Agnietenstraat voor het par keren tegen betaling van parkeergeld: het beperkt verlenen van ontheffing van de parkeerduurbeper kingen aan de daarvoor in aanmerking komende bewoners van de binnenstad voor bepaalde gedeelten van de blauwe zone en het (al dan niet tijdelijk) bestemmen van door sloop e.d. vrij gekomen terreintjes tot parkeerruimte voor de in de omgeving daarvan wonende burgers; het instellen van meer parkeerverboden, die tijdens de spits uren tevens als stopverbod zullen gelden; deze maatregel dient niet alleen te worden getroffen om parkeerexcessen tegen te gaan. maar tevens om de verkeerswegen zoveel mogelijk vrij te maken voor een goede doorstroming van het verkeer; het uitbreiden van het personeel van vier tot acht man dat met het toezicht op de naleving van de parkeermaatregelen is belast; de totstandkoming van parkeergarages Op voorstel van de heer Van Aken zal alleen begonnen worden met de voorbereiding van de bouw van een parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat (Red.). ADVERTENTIE Dat kan als je zo vroeg mogelijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je er mee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met 23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten n^inste f 30,- en ten hoogste f 300,- per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,- per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,— terug (f 2.700,- inleg, zo'n f 500,— aan rente plus een premie van ruim f 300,—). Daar kim je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. ral Motors moesten er worden ge toond, er moest ook nog gelegenheid zijn voor andere attracties. LEIDEN Na Leidato, Vebo, sportwedstrijden en andere zaken nu ook een autotentoonstelling in de Groenoordhal. Op touw gezet door het „gouden" Motorhuis. Tussen de Kadeüts, Rekords, Ad- In juni bestond dit bedrijf een hal- j mirals en Kapitans vindt men er b.v. ve eeuw Thans viert het dit jubi- talrijke antieke autootjes. Bijeenge- leum met een receptie (vanmiddag bracht door vrienden en relaties van in het Groenoordrestaurant) en een de familie Boon. Wagentjes, waar show in het kapitale gebouw aan de i van de oudste uit 1903 dateert en de Willem de Zwijgerlaan. jongste toch altijd nog uit 1933 De hele ruimte is er voor gereser- Heerlijke produkten van een voorbij veerd. Niet alleen de volledige Opel- technisch verleden serie en andere produkten van Gene-1 ADVERTENTIE Kort- en semi-kortparkeerders zul len in de toekomst voorrang krijgen op langparkeerders. De kortparkeer- der maakt het centrum levendiger, hoewel de wethouders moest toege ven, dat hij wel strubbelingen ver oorzaakt in de verkeersstroom. De blauwe zone zal worden uitgebreid, waarbij in de verkeerscommissie be keken zal worden om de bewoners langs deze zone faciliteiten onthef fingen) te verlenen. Terreinen, die door de sloop zijn vrij gekomen zullen slechts tijdelijk als parkeerterrein worden ingericht van 8 tot 18 uur. B. en W. zullen de ze motie in pré-advies nemen cn overleg plegen met de verkeerscom missie- Behalve de reeds genoemde motie van de heer Van Aken tav. de bouw van parkeergarages «aangeno men), had de fractievoorzitter van de PvdA nog een voorstel, waarin B. en W. worden verzocht om voor de gehele bebouwde kom van de binnenstad een structuurplan samen te stellen en tevens aansluitende be stemmingsplannen voor die delen van de binnenstad, waarvoor zulk een plan nog niet bestaat. Het vooi- stel werd door het college overgeno men. Het zal nodig zijn om maatrege len te treffen tegen het parkeren (in de avonduren of in weekeinden) van jvrachtauto's in straten, waar deze 3T auto's niet thuis horen- Sommige be- drijven geven de chauffeur de v\ vrachtwagen mee aar huis. Het teeft moeilijkheden om het terrein van de Groenoordhal voor deze •achtwagens aan te wijzen, aange- ïien hal en terrein gelijktijdig wor den verhuurd. Voor invaliden/autobezitters be staat reeds een goede regeling Zij kunnen ontheffing verkrijgen. Tav. privé-auto/openbaar ver voer, stelt het college zie) op het standpunt, dat de bereikbaarheid van het centrum voor alle verkeers deelnemers mogelijk dient te zijn, hetgeen weer niet wil zeggen, dat het college een tegenstander is van parkeervrije zones en voetgangers- JHHJ si gebieden Aan het laten rijden van kunst gn letteren De kruitramp van mini-busjes naar het stadscentrum 1807 wordt weer in gedachten opge- tijn wij nog niet toe. J roepen met een schilderij en een Het winkelen in de stad. is volgens mocjei van net kruitschip. Ook de de wethouder nog iets anders dan z0 [ange tijd opgeborgen Armada- JSfhet winkelen in een winkelcentrum rimpel komt. gereinigd en gecon- leiden heeft een eigen gezicht en serveerd, terug LEIDEN Op vrijdag 3 oktober zal het stedelijk museum De Laken- hal de historische afdeling, die lange I tijd voor het publiek gesloten is ge- j weest. weer open stellen. De Leide- naren die ieder jaar op 3 oktober] naar de Lakenhal komen om daar j de portretten van hun beroemde stadgenoten uit de tijd van het be- beleg te bekijken en de vermaarde hutspot aan de kinderen te tonen, kunnen de Leidse en Spaanse relie ken zien in een gedeelte van een spe ciaal ingerichte hostorische zaal. In deze zaa.; wordt aan nog meer onderwerpen aandacht besteed, zoa'si aan het oude stadsbestuur en de rechtspraak, handel en nijverheid, De hedendaagse techniek vindt men met alleen terug in de verkoop- produkten van Het Motorhuis, maar ook in de Tech nib ar van de V.A.M. uit Voorschoten, waar idereen voor technische inlichtingen terecht kan. En in de uitgebreide stand van de LEIDEN Unaniem heeft de raad en in tweede instantie ook het Leidse college van B. en W. zich gistermiddag ge steld achter een motie van mevrouw Kerling (PvdA), waarin de raad van oordeel is, dat het aanwezig zijn van liften in com plexen meergezinswoningen van meer dan drie bovengrondse bouwlagen de toekomstwaarde van deze woningen mede be paalt. Als uitvloeisel van deze gedachtengang sprak de raad als zijn mening uit, dat de liftgrens voor de in de Merenwijk te bouwen meergezinswoningen op 5.80 meter (thans wordt een grens van 8.60 meter aangehouden) dient te worden gesteld. Het college is verzocht om deze soms de trappen op. Anderen zien motie onder de aandacht van de mi nister van Volkshuisvesting en Ruim- UUgCUlClUC SLiUlU Villi ue J J j J„ Shell - „van put tot pomp" - tel»ke ordenln« en de leden van de «aai- aan de hand van minitieus vaste Kamercommissie te brengen uitgevoerde modellen een inzicht en de leafle van da minister tit. wordt gegeven hoe olie en dus aan ra mee delen, benzine - «ordt gewonnen en ver- Mevrouw Kerling was tot het in- werkt dienen van deze motie gekomen, omdat het college in een pre-advies Toekomstige techniek vindt men 16 kednen had gegeven - «u schre- tn één van de drie stands van ban- ven daar reeds mtvoeng over Red denfabriekenGood Year. Michelin nlrt in ie kunnen gaan op een en Vredestein. Het laatste merk destijds door haar ingediend voor heeft een zg. .maanvoertuig" gecon- stek dat zou vooraen ln het aan- strueerd. Het brengt een beetje brengen van liften indien een ge- science-fiction op de show, evenals Olympic de „droombeelden" van de 44 jonge ren, die een prijs hebben gewonnen in de tekenwedstrijd. Zij mogen een dagje naar de G.M.-fabriek in Ant werpen. Hun getekende visie op de auto vaai de toekomst kan men in de Groenoordhal zien. En tenslotte, maar niet het minste, voor een bloemrijk accent hebben de Leidse amateur tuinders gezorgd. Zij hebben hun jaarlijkse tentoonstel ling gecombineerd met deze auto show, zodat men tussen de talrijke wagens een schat van zo'n tweehon derd fleurige bloemstukken kan vin den. Een kleurrijk brokje natuur naast de toch altijd koele techniek. Hier neergezet door het Motorhuis, dat een halve eeuw geleden met vier medewerkers begon in een huur- pandje aan de Oude Vest, maar nu een bedrijf is met enkele vestigingen in Leiden en Katwijk. Met een totale vloeroppervlakte van zo'n 12.000 vierkante meter ES- werken thans 130 man in deze bedrijven. In al die jaren werden er ongeveer 14.200 bouw vier bovengrondse bouwlagen zou omvatten, ongeacht of dit nu onderbouw is. dan wel woonverdie- pingen zijn. In haar toelichting op de motie voerde mevrouw Kerling met klem van argumenten aan. dat zowel bij het bouwen in drie woonlagen en een onderbouw als bij het bouwen In vier woonlagen zonder onderbouw liften zullen moeten worden aange bracht. Voor gezinnen met kinderen, al dus spreekster, is het wonen op de bovenste verdieping een ramp. Moe ders moeten eerst de kinderen naar boven brengen en dan weer naar ne- neden om de de boodschappen te halen. En o wee indien er een boodschap is vergeten. Ook leveran ciers komen veelal niet meer bo- maar van familiebezoek af. Dan is er verder nog die eindeloze rij mensen, die beroepsmatig tegen het klimmen opziet, als b.v. doktoren, incacasseerders, meteropnemers, ver huizers etc. Verder is het aanwezig zijn van een lift van bijzonder groot belang er kan zelfs een leven mee gemoeid zijn bij acuut optreden de ziekten, zoals b.v een hartin farct. Patiënten moeten snel afge voerd kunnen worden. Het ontbreken van een lift is voor vele mensen een bron van er gernis. het argument van het colle ge, dat de huurprijzen bij het aan brengen van een lift circa 15 tot f 30 per maand zullen stijgen, noemde mevrouw Kerling een slag in de lucht. Volgens gegevens van de Gem. Woningstichting (o.a. de flats in liet Jac. Urlusplantsoen) ko men de totale meerkosten op onge veer f 10 per maand. Een bedrag, dat h.i. niet zo direct meer mee spreekt nu er voor de nieuwbouw al huren van circa f 200 per maand worden gevraagd. Mevrouw Kerling had deze mid dag nog een tweede motie en wel van de volgende strekking: Indien de minister zijn goedkeuring mocht ont houden aan bouwplannen van in de Merenwijk te realiseren flatgebou wen met meer dan drie bovengrond se bouwlagen, waarin één of meer gezinnen, dan worden zeker «oudere familieleden bij het brengen van een automobielen verkocht. waarvan j bezoek op een hoog gelegen etage sinds 1 januari 1958 meer dan 8500 voor moeilijkheden geplaatst. Met General Motoi's-produkten. de grootste inspanning komen zij ven. Mocht het ontbreken van een 1 liften zijn opgenomen, deze bouw- lift al geen bezwaar zijn voor de plannen dan zodanig te doen ont- LEIDEN Tot leden van de commissie van advies en bijstand voor de Groenoordhal werden gis termiddag in de Leidse raad be noemd mej. Kappeyne van de Cop- pello en de heren Ham. Nijssen, Van Baaren en De Kier. Vooraf had de heer Amptmeüer 'PSP) een voorstel ingediend om in deze commissie zeven leden te be noemen, t.w. één lid van elke raadsfractie. Het voorstel werd ver worpen met 17 tegen 13 stemmen. Nu deze commissie is benoemd, oordeelde de heer Van Aken (PvdA) het juist om de voorstellen inzake de instructie van de directeur en de verhuur van de Groenoordhal aan te houden tot een volgende vergade ring. Eventueel kan de commissie de voorstellen dan nog van een advies voorzien Het college maakte hierte gen geen bezwaar. werpen, dat daarin volledig reke ning wordt gehouden met in de toe komst aan te brengen liften, (lift schachten) Op deze manier zou ons nageslacht, aldus mevrouw Kerling, goed kunnen maken hetgeen wij niet konden volbrengen. Wjj moeten flat gebouwen met toekomstwaarde bou wen. In de loop van het debat bleek, dat vertegenwoordigers van alle frac ties het standpunt van mevrouw Kerling konden onderschreven. Wethouder Piena, die zeer goed in de gedachtengang van mevrouw Kerling kon komen, merkte o.m. op, dat de gemeente aan wettelijke voor schriften en aan door de minister vastgestelde curveprijs is gebonden. Mevrouw Kerling: bron van ergernis. „Dit is de keiharde werkelijkheid". Bij het aanbrengen van een lift schacht schrijft de minister direct reeds f 3.000 op de curveprijs. Hoe wel de liftgrens in de bouwverorde ning ligt op 11.20 meter, passen wil die in de praktijk toe op 8.60 me ter. Op goede gronden handhaaft het college zijn mening, dat het aan brengen van een lift de huurprijs metf 15 tot f 30 per maand doet stijgen. Na schorsing der zitting voor college-beraad deelde de voorzit ter mee. dat B. en W. tegen de eer ste motie geen bezwaar hebben, de twedee motie zal in pre-advies ge nomen worden. Aldus geschiedde. Bij de behandeling van een aan tal voorstellen tot grondverkoop diende de heer De Vroomen «PSP) een motie in om de uitgifte van gronden uitsluitend via erfpacht te doen geschieden en deze kwestie in de Gewestraad ter sprake te bren gen. Ook deze motie ging in pre-ad vies. Eervol ontslag werd in deze zit ting met ingang van l oktober verleend aan ïr. Y. Ykema als directeur van de SLP. Vooraf had de heer Van Aken nog opgemerkt het betrof hier in het geheel niet de persoon van de directeur dat hfj de bij dit ontslag gevolgde procedu re niet juist vond, waarop de wet houder van personeelszaken, de heer Menken, er op wees, dat zowel de commissie personeelszaken als dig op de hoogte waren van de ge volgde procedure.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3