AL CONTROVERSE BIJ TOP IN RABAT ierde regeringspartij loet eerst bekend zijn Fraude ontdekt met postzegels s§ Schut brengt kwaliteit vele huizen in gevaar <z> en september G roenoord hal - Wi Hem de Zwijger laan - Leiden eidse and chter mrkeer- ota KRANS VOOR ZOETEMELK dvics commissie- f elclhamp rwÈBMm ider koude nacht Broeksz voorzitter PvdA in senaat Nationale woningraad: U1XX> Hoofdagenten in Utrecht buiten functie aJ 9 o berrt.^ nn C jpgericlit 1 maart 1860 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 No. 32899 EIDSCH DAGBLAD jecteur: E. A. E. van Dishoeck jjofdredacteur: Dvs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling;), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1. Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Leidse gemeenteraad heeft k vannacht unaniem achter parkeernota van het college burgemeester en wethou- geplaatst. één restrictie. Die werd vastge- jd in een met 17 tegen 14 stem- Hi aangenomen motie van de erVan Aken (P.v.d.A.). De raad jmt namelijk wel in' met de bouw 3 een parkeergarage aan de Ir. nessenstraat. maar wil pas beslis- s over de bouw van andere gara- als voor de stadsdelen, waarin j gebouwen moeten verrijzen, i bestemmingsplan is vastgesteld. standpunt kwam de raad na n vijf uur durende vergadering, arin de wethouder voor Ver. srszaken, mevrouw N. A. den ian-Groen de nota vurig verde re. Men zie daarvoor de stads- igina. De vergadering van de Leidse gemeenteraad over de parkeer nota, werd gisteravond een half uurtje onderbroken om Joop Zoetemelk te huldigen. De jonge wielrenner uit Rijpwetering had de Ronde van de Toekomst ge wonnen en zijn vereniging Swift had daarin alle aanleiding gezien om hem een feestelüke ontvangst te bereiden. In een oude. trage Ford werd hy van het station door de stad naar het stadhuis gereden, waar het vol tallig gemeentebestuur in vol or naat aanwezig was. De burge meester, zelf hoofdbestuurslid van de KNWU, hing de in zyn gele trui gestoken Joop Zoete melk een erekrans om (foto). Er gebeurde gisteravond nog meer met de 22-jarige Rijpweteringer. daarover kan men alles op de sportpagina lezen. RABAT/BAGDAD (AP, Reuter, AFP) Direct na het begin van de Islamitische topconferentie in de Marokkaanse hoofdstad Rabat hebben de tegenstellingen tussen de Arabische landen en de andere groep vaak pro-Westerse en pro- Israëlitische mohammedaanse landen zich toegespitst. Die tegenstellingen kwamen tot uiting in de openingsrede van Koning Hassan van Marokko, die regelrecht van de profeet Mohammed zegt af te stammen, en de Sjah van Perzië. Terwijl Koning Hassan, die unaniem tot voorzitter werd gekozen in zijn redevoering het conflict in het Mid den-Oosten centraal stelde, repte de Sjah van" Perzië met geen woord over de kwestie. Evenals president Nasser van Egypte, die door ziekte de con ferentie niet kan bijwonen, maar die een boodschap aan het begin van de conferentie liet voorlezen, hierinnerde Hassan aar: de strijd van de Arabi sche wereld tegen de bezetting van Palestina door Israël. „De wereld moet zich de grote kracht gaan be seffen van meer dan een half mil jard moslims, die vastbesloten zijn door gezamenlijk optreden deze schande uit te wissen. Wij mogen nooit de schande vergeten ons dooi de brar.d in de Al Aksa Moskee in Jeruzalem aangedaan" aldus het Ma rokkaanse staatshoofd. Eén van de weinige overeenkom sten in de redevoering van Hassan en die van de Sjah van Perzië, die als de voornaamste exponent van de pro- Westerse groep mohammedaanse lan den beschouwd wordt, was de wens die beiden uitspraken om vaker bijeen te komen ter bespreking van geza menlijke problemen. HAAG (GPD) De drie confessionele partijen, ARP, en KVP, moeten eerst een regeringspartner kiezen, it zij een kandidaat-kabi- rmateur aanwijzen. Aldus het advies van de „Commis- sneretisering samenwerking" de Groep van Achttien naar tiding van de nota van de van veertien dagen geleden, commissie, die onder leiding van oud-minister dr. Veld- waarschuwt ervoor dat de van een formateur geen ex- se zaak van de confessionele alleen mag zyn. De kans op H otming is dan groot. De com- Jp bevindt zich daarbij in gezel van de voorzitters van de ARP CHU. ïgen van de „achttien" ont- imen vanmorgen ten stelligste, tt te doen zou zijn om een ge en eventueel andere ministers oe praten. Er worden in het advies aan de „groep van achttien" ook suggesties geaaan om de band tussen regering en regeringsfracties te versterken. De ministers zouden voortaan uit sluitend moeten worden aangetrok ken uit de volksvertegenwoordiging. Verder zou de Kamer het recht moe ten hebben om rechtstreeks ambte naren te horen. Gedacht wordt aan een soort hoorzittingen. Aangenomen wordt dat het rap port van de „Commissie-Veldkamp" in de loop van deze week of anders begin volgende week uitkomt. Palestijnen Een ander punt waarby zich giste ren tegenstellingen openbaarden, was de status van de Palestijnse delega tie naar de conferentie. Officieël heeft Jasser Arafat de voorzitter van de gezamenlijke Palestijnse bevrij. dingsorganisaties slechts de status van waarnemer. In een gisteren in Rabat afgelegde verklaring delen de Palestijnen echter mee dat zij vast zullen houden aan de status van vol ledige delegatie. Direct na de openmg werd de con ferentie achter gesloten deuren voortgezet. Na een bekendmaking van de Palestijnen lekte echter uit dat ook een controverse was ontstaan verwacht van heden tot avondzwaar bewolkt maar IJpklaringen en geen regen van In de nacht en ochtend 2 daar mist. Zwakke tot matige rit zuidelijke richtingen. Min ute nacht, morgen overdag de- temperaturen als vandaag of re. (Opgemaakt te 12.40 uur) 24 SEPTEMBER 6.20 uur; onder: 18.34 uur. op: 18.08 uur; onder: 4.21 uur. in Katwijk: 1.47 en 14.14: 10.08 en 22.28. tammer bestaat uit pag.) DR. G. J. Af. VELDKAMP zamenlijke afspraak tussen de drie confessionele partijen over een kan didaatpremier. Gesteld werd dat de mogelijkheid open blijft om na het overleg over de drie kandidatenlijs ten voor de verkiezingen samen met een vierde partner over de premier DEN HAAG (GPD) De eerste- kamerfractie van de Partij van de Arbeid heeft vanmorgen de heer J. B. Broeksz (63) gekozen als fractie voorzitter. De heer Broeksz. die voor zitter van de VARA is, volgt mr. M. de Niet op die voorzitter van de Se naat is geworden. De heer Broeksz maakt sinds 1956 deel uit van de senaat. Hij voerde tot nu toe meestal het woord wanneer de woningbouw en de cultuur (om roep) aan bod waren. De heer Broeksz volgde in 1966 mr. J. A. W. Burger op als voorzit ter van de VARA. DEN HAAG (GPD) Minstens 135.000 huizen moeten er in 1970 worden gebouwd vindt de Nationale Woningraad. Dat minister Schut voor komend jaar niet meer dan 125.000 huizen op zijn programma heeft staan, noemt de Algemene Organisatie van Woningcorporaties en gemeenten teleurstellend. Vooral, omdat het land niet zeker is dat dat aantal wordt gehaald. Ook de kwa liteit van de 45.000 te bouwen wo ningwethuizen wordt bedreigd. De legering, zegt men bij de Na tionale Woningraad, ontwikkelt na melijk geen enkele visie met betrek king tot de gevolgen van de toene mende kapitaalschaarSte en de daar mee verband houdende rentetoestand voor de financiering van 80.000 par ticuliere woningen, terwijl ook de financiering van de 45.000 woning wetwoningen moeilijk is. Met verbazing heeft het bestuur van de raad geconstateerd, dat de voor 1970 uitgetrokken begrotings post voor woningwetvoorschotten met meer dan 100 miljoen gulden ach terblijft bij de vermoedelijke uitkom sten voor dit jaar, terwijl de bouw prijzen na 1 januari zijn gestegen met. ongeveer 12 procent. Het bestuur acht het onaanvaard baar als ten gevolge van het gecon stateerde tekort aan middelen zou moeten worden gestreefd naar pro- duktie van 45.000 woningen van een aanmerkelijk lager kwaliteitsniveau dan in de woningwetsector is be reikt. Drie belangrijke deelnemers aan de mohammedaanse top in I Rabat. V.l.n.r. generaal Jahja Khan, president van PakistanIs- han Sabri Caglayangil minister j van Buitenlandse Zaken van Tur kije en Prins Hassan Ibn Talal, de Jordaanse troonopvolger. over een voorstel „van de Senegalese president Leopold Senghor, wiens land diplomatieke betrekkingen on derhoudt met Israël, om Jeruzalem te internationaliseren. Volgens de Palestijnen moeten Palestina en zijn hoofdstad Jeruzalem aan het. Pales tijnse volk teruggegeven worden. Nog lang niet Waarnemers in Marokko zien de conferentie echter lang niet zover komen. De aanvankelijke hoop van de extreme Arabische landen bij de voorbereiding van de conferentie, tij dens Arabisch topoverleg in Cairo direct na de door de Australiër Mi chael Rohen gestichte brand in de Al Aksa Moskee in Jeruzalem, was er op gericht de gematigde niet- Arabische landen zoals Perzië, Tur kije, Pakistan etc. te betrekken by de strijd tegen Israël. Een hoop die was gebaseerd op de storm van ver ontwaardiging onder de mohamme danen na de gedeeltelijke verwoes ting van dit islamitische heiligdom. Het is gisteren echter duidelijk ge worden dat het eerste mohamme daanse overleg van een dergelijke omvang in de veertien eeuwen van het bestaan van de godsdienst voor de radicale Arabieren wel eens een zwaard kan worden dat aan de ver keerde kant snijdlt. In plaats van de pro-Westerse is lamitische landen bij liet conflict in het Midden-Oosten te betrekken zou het wel eens zo kunnen worden dat deze landen de balans in het voor deel van de gematigde Arabische landen (Jordanië en Saoedi-Arabië) doen omslaan door aan het prestige van Nasser afbreuk te doen. PSV - Rapid op t.v. DEN HAAG (GPD) De voetbal wedstrijd PSVRapid Wien, die op woensdag 1 oktober wordt gespeeld, zal door de NOS in kleur worden uitgezonden. Hoewel het officiële „ja" van NOS en KNVB nog moet klinken, is er geen twijfel meer over de uitzending. Het PSVstadion is geheel uitverkocht. HAARLEM (GPD) Door de ar restatie van een 37-jarige postzegel handelaar uit Muiden, is de postale recherche gisteren een omvangrijke fraude in postzegels op het spoor ge komen. Het betreft even kostbare als zeldzame zegelcombinaties, die in het gerenommeerde Haarlemse drukkerij bedrijf n.v. Enschede en Zoon zijn gestolen. Het wordt niet uitgesloten geacht dat PTT -ambtenaren hieraan hun medewerking hebben verleend, zoals de aangehouden handelaar tegen over de recherche heeft verklaard. Dat de zegelvellen afkomstig zyn van diefstal bij Enschede staat on omstotelijke vast. Even duidelijk is het dat zegels niet langs een legale weg buiten het bedrijf zijn geraakt. Dat is sinds 1956, toen 'n misdruk van de watersnood- zegels door een loketbeambte in het postkantoor werd ontdekt, niet meer voorgekomen. Volgens de directie van de firma Enschede, die gezien de nauwe rela tie met de PTT in dit stadium geen verdere inlichtingen wilde geven, is het uitgesloten dat de zegels bij een inbraak zyn ontvreemd. Hiervoor lm het gebouw te goed beveiligd. ADVERTENTIE) UTRECHT (GPD) De leiding van de Utrechtse politie heeft drie hoofdagenten buiten functie gesteld. Tegen twee van hen zal procesver baal worden opgemaakt. Een 33-ja- rige hoofdagent heeft twee kratten bier aangenomen en twee bekeurin gen verijdeld. Een 50-jarige hoofd agent, die op een lang dienstverband by de Utrechtse politie kan bogen, heeft zaterdag een winkeldiefstalle- tie gepleegd. Tegen een derde hoofdagent, die j alleen twee kratten bier heeft aange- nomen van een Utrechts drankbe- 1 drijf, zal waarschijnlijk alleen tucht rechtelijk worden opgetreden. Deze drie hoofdagenten zijn buiten func tie gesteld. Uit het Leidsch Dagblad van 22 September 1869: I Van de 55 adspiranten, die heden en gisteren, aan het admissie-examen, ter bij woning van de academisohe lessen alhier, deelnamen, zijn 27 toegelaten. (Advertentie) Policie. Ge vonden een ongemerkt schaap. De eigenaar kan hetzelve terugbekomen ten burele van den lsten Com missaris van policie alhier. Amsterdam. Op de Prin sengracht werd in den afge lopen nacht op een stoep eene mand gevonden, waar in een kind van het vrouwe lijk geslacht, vermoedelijk 8 dagen oud, met een briefje er bij gevoegd, waarop geschre ven stond: Naam Petronella, godsdienst Gereformeerd. (ADVERTENTIE) O °PJubileumtentoonstelling van ons en uw SO-jarlg motorhuls De tentoonstelling Ie geopend: dinsdag 23 september van 19.30-22.00 u., overige dagen van 10.00-22.00 uur. Toegang vrij Ruime parkeergelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1