WAM Driemanschap baas in China Willy Brandt, de goede staatsman WEN 4BAT Zaak tegen Defregger weer geopend knasp er- MAO ZIEK VOLGENS TIME: II'PIES IN LONDEN GAAN R MET HET BEZETTEN I Bernadette Devlin moet terechtstaan VOOR KIEZER DIE VALS VAN ECHT KAN ONDERSCHEIDEN knisper haPt zo heerlijk 1(5 22 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Vandaag is in Ra- loofdstad van Marokko de the topconferentie die bij - gepen in verband met de ig, door brand, van het de moskee van Al Aksa. Jeruzalem. Vertegenwoor- in 25 landen nemen er De conferentie zal drie ren. unieke bijeenkomst, en de in deze aard sedert het van de Islam, 14 eeuwen ische wereld is vele malen in het territoir van de 24 lie gaan confereren, maar houwen zich als recht getrokken bij de ramp die het derde heiligdom Slam ma Mekka en Medi- getroffen. entie is bijeengeroepen ypte, Saoedi-Arabié en j De leiders die eraan j Ta gelden over het alge- gematigde mensen. Veel •jfcaande revolutionaire lei- Tlgn niet aanwezig zyn. geloven niet dat de Y ie zal oproepen tot een oorlog" tegen Israel, om- deel van de deelnemende a oede betrekkingen met het mi onderhoudt, en deze wenst j tiaven. Enkele dezer lan- is Turkije, Iran en Sene- houden zelfs de diploma- rekkingen met Israël. even op geleken dat de lie zou worden uitgesteld op verzoek van president an Egypte, die naar Mos- Maar toen bleek dat gezondheidsredenen l zou blyven, stelde Koning Marokko voor de by- 1 op de afgesproken tijd en dat is thans Fdd Nflsser is nu de Egyp- Sadaat, naar NEW YORK (Reuter. AP) De Chinese leider Mao Tse-toeng ver- keert in kritieke toestand als ge- j volg van een beroerte. Hij wordt I met de uiterste medische inspan ningen in leven gehouden, 't Ame- j rikaanse blad „Time", dat daar- voor bronnen in Moskou ci teert, zegt dat Mao op 2 septem- i ber een hersenbloeding kreeg en j sindsdien herhaaldelijk in een co- j ma geraakt. De beroerte van Mao was volgens genoemde kringen de reden waai - om premier Tsjoe En-lai haastig Hanoi verliet zonder de begrafenis van president Ho Tsji-min af te wachten. Time zegt. dat het land op het ogenblik wordt bestuurd door een driemanschap bestaande uit minister van Defensie Lin Piao, die door de partij is aangewezen om te zijner tijd Mao als partijled der op te volgen, premier Tsjou En-lai en Tsjen Po-ta, een van de hoofdfiguren ln de culturele re volutie. Machtsstrijd Een historische foto uit Pe king van de ontmoeting tussen Tsjoe En-lai en Kosigin. De Chi nese premier begroet zijn Russi sche ambtgenoot na zijn aan komst. Links een tolk. f41 Zou er 'n machtsstrijd aan de gang zijn tussen Tsjoe en Lm, Tsjoe zou op het ogenblik daarbij het sterkst staan. Toen Kosigin op weg van Hanoi naar Moskou zijn be spreking had te Peking, was daar bij niet alleen Tsjoe aanwezig maar ook Lin. Volgens Time had Lin. die al enige jaren aan tuberculose lijdt, enkele malen tijdens het ge sprek de kamer moeten verlaten wegens hevige aanvallen van hoest. De volgende week viert men in Pe king de 20ste verjaardag van de vestiging van het regime. Als Mao dan niet ln het openbaar ver schijnt zal er een sterke reden zijn om aan te nemen dat de volksre publiek China zijn derde decenni um ingaat onder een nieuwe lei ding. BELFAST (AFP) De Noordier- se strijdster voor gelijke burger rechten Bernadette Devlin zal ge rechtelijk worden vervolgd wegens i haar optreden tijdens de onlusten van vorige maand in Londonderry. Dit is in Belfast vernomen. De ambtenaren die haar zaterdag de dagvaarding wilden betekenen, troffen haar echter niet thuis. Ber nadette, die lid is van het Britse La gerhuis, bevindt zich volgens vrien den op het Europese vasteland. Ongeveer 300 protestanten hebben zaterdagnacht geprobeerd een kat- tholieke wijk binnen te dringen, maar politie en troepen hebben dit kunnen voorkomen. Tijdens de con- I frontatie verscheen ds. Ian Paisley, de protestantse extremisten-leider, die er bij de menigte op aan drong naar huis te gaan. Zaterdagavond werden in Belfast I vier burgers en een Britse onderof- fiicer gewond in een gemengde roomskatholieke-protestantse wyk, waar een onbekende man plotseling ln het wilde weg begon te schieten. Drie gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen, maar geen van hen is er ernstig aan toe. FRANKFORT (AP) De zaak tegen de rooms-katholieke bisschop van München Matthias Defregger is heropend. De Münchense openba re aanklager zal hel onderzoek in de zaak leiden. De Hessische minister van justi tie Strelitz zei dat hij deze beslissing had genomen omdat de openbare aanklager van Frankfort, die van verdere vervolging van Defreg ger had afgezien, niet de juiste rechtsbevoegdheid had De zaak van de 54-jarige bisschop werd eerst bekend in juli door een publicatie in een krjuit. Sindsdien is ei* veel gerucht over deze zaak ge weest in Duitsland en Italië. Aarts bisschop Julius Dópfner, die De fregger in 1968 benoemde tot hulp bisschop heeft in het openbaar ge pleit voor begrip van de handelin gen van Defregger. Bisschop Defregger heeft gezegd dat hij zich „wettelijk en vooral mo reel niet schuldig voelt" voor het feit dat hij het bevel heeft doorgegeven om 17 Italiaanse mannen in het dorp Filetto in 1944 neer te schieten. De moord op de 17 Italiaanse bur gers vond plaats toen kapitein De fregger deel uitmaakte van een divi sie die was ingezet tegen de Italiaan se partisanen tijdens de terug trekking van de Duitse troepen uit Italië. Defregger heeft gezegd dat hy het bevel slechts toen heeft doorge geven. toen hy er niet in geslaagd was het te doen intrekken. (Van onze correspondent» BONN (GPD) Tijdens écn van zijn verkiezingsreizen in de door zijn sociaaldemocratische party gehuur de trein, vertelt partijleider Willy Brandt in kleine kring, dat hij er een hard hoofd in heeft of de libe rale FDP het benodigde aantal ze tels zal halen om na de verkiezin gen van 28 september een mini-coa litie met zijn SPD aan te gaan. Wat moet er in dat geval gebeu ren met de staatsman, die Willy Brandt inmiddels is geworden.' Bij Iedere verkiezingstoespraak ver klaart Brandt in de rokerige zalen en op de avondlijke pleinen: „Ik ge loof dat het visitiekaartje met de naam Willy Brandt de Bondsrepu bliek hier en daar niet slecht beko men is". Deze zelfbewieroking stuit de SPD-voorzitter toch wel tegen de borst en dat staat hem dan weer goed Hij vraagt of vooraf vergiffe nis voor hetgeen hy gaat zeggen, dan wel hy praat vlug voor het applaus heen. dat op deze typische verkiezingspropaga nd istisohe slog an onvermijdelijk volgt Natuurlijk is het waar wat Willy Brandt zegt en hy weet dat. Twee ministers van buitenlandse zaken uit West-Europa hebben hem toe vertrouwd zo vertelt hij in de res tauratiewagen van de verkiezings- trein dat ze hopen dat de SPD weer in de regering terugkeert en dat Willy Brandt weer minister van Buitenlandse zaken zal zijn. omdat dan de huidige Westduitse buiten landse politiek zou worden voortge zet. Het eerste is waarschijnlijk, het tweede niet. Wanneer na 28 septem ber een mini-coalitie gevormd wordt, zal Brandt regeringsleider en dus kanselier zijn. Naar men aan neemt wordt de voorzitter van de li berale party, de vroegere minister van ontwikkelingshulp Walter Scheel dan minister van buitenlandse zake Als eventueel de grote coa litie toch terugkeert, dan wil Brandt alleen het ambt van vice-kanse- lier op zich nemen, zo verklaarde hij 1 cn de rest van de tijd aan zijn partij i wijden. Als de SPD helemaal niet i meer aan de beurt komt, dan wordt Brandt leider van de oppostie. Zo ver is het nog niet. Tegen Strauss Meer nog dan tegen Kiesinger is het tegen Strauss, dat Brandt in zijn verkiezingstoespraken te velde trekt Tenslotte Is hij er van overtuigd, zo vertelt hy in kleine kring, dat Kie singer oprecht aan de grote coalitie heeft willen meewerken onder de voorwaarden die beide partners in november 1966 hebben goedgekeurd Nu is Kiesinger in het vaar water van Strauss geraakt, of beter gezegd: om buiten het vaarwater van Strauss te blijven, voor wie Kie singer bang is en die hij waarschijn lijk zelfs verafschuwt, verkoopt hy zijn CDU-aanhang op het ogenblik stellingen die weliswaar het conser vatieve gemoed moeten behagen, maar die niets meer te maken heb ben met de afspraken van 1966. Willy Brandt's zogenaamde gees tigheid is omroerend, bijna gênant. Hy weigert mee te doen aan de golf van scheldpartijen en verdachtma kingen. die van de zijde van de CSU en ook uit de CDU op hem af komen. Terwijl Strauss dan ook de euvele moed heeft nog weer op Brandt's „verleden" «als emigrant) te wijzen, beperkt Brandt zich ertoe op iedere vergadering uit te roepen: „Strauss is net als een voertuig met een krachtige BMW-motor. maar met de remmen van een aftandse Goggomobiel." Het publiek lacht, maar niet harder dan het zou lachen om kennelijk de lievelingsmop van Brandt: twee Noren komen bijeen om Aquavite te drinken. Als de fles byna leeg is, zegt de één tegen de ander: „proost." Waarop de toege- sprokene verstoord antwoordt: „Zeg eens even, zijn we hier gekomen om te drinken of om onzin te zwetsen?" voorzitter vertrouwen in de hele we reld heeft. („Gisteren was ik nog in Brussel en vorige week sprak ik met I myn Hollandse collega Luns, afgelo- pen woensdag, toen de Fransen bij ons waren Willy Brandt's rauwe Louis Arm- I strong-achtige stem schijnt uit zijn knieën omhoog geperst te worden, j En dan schiet ze de zaal in met zo'n wilde kracht dat de luidsprekerin stallatie er bijna onder bezwijkt* i Wat Brandt zegt, meent hij ook van i ganser harte, dat is een bijzonder•- heid onder de politici. Hoewel hU vier keer per dag letterlijk hetzelf de zegt, is het voor hemzelf kenne lijk steeds weer nieuw en oorspron kelijk. Hij vecht lichamelijk met een formulering die hy uit zijn hoofd kent. Zijn benen schokken, en dan komt een brede armzwaai die de ge boorte van het woord kracht bijzet Niet De commandant van de eenheid waartoe Defregger behoorde ia dood. De zaak kwam voor de openbare aanklager van Frankfort, Rahn, om dat er een klacht was ingedien te gen een man. die in Frankfort woon de en deel had uitgemaakt van de eenheid van Defregger. Nadat de rol van Defregger be studeerd was. trok Rahn in mei de zaak tegen Defregger terug, omdat de rol van Defregger in deze zaak hoogstens doodslag zou kunnen worden en de termijn voor verjaring van deze misdaad, 15 jaar, was ruim schoots voorbij Toen tengevolge van deze beslissing een storm van pro test opging, nam Rahn de zaak op nieuw op, maar besloot in augustus Defregger van rechtsvervolging te ontslaan, op grond van dezelfde overwegingen. Het Vaticaan sprak zijn „tevredenheid" uit over deze beslissing en een woordvoerder voor 't aartsbisdom van München meen de zelfs ..dat de bisschop volledig was gerehabiliteerd". Willy Brandt ls op zyn verkie zingsreizen de staatsman met de goede naam, die belangrijker dingen aan zijn hoofd heeft dan het onnoze le geharrewar met halve leugens, grappen ten koste van de ander en met opzet verkeerd gebruikte argu menten. die nu eenmaal bij een ver kiezingscampagne schijnen te horen. Zyn bedoeling is duidelijk. Brandt vertelt zyn verbaasd gehoor over de Duitse vooruitzichten in de EEG en op een ontwapeningsconferentie. Hij legt uit wat zijn heiligste doel is (en hij meent dat oprecht)een zo duur zaam mogelijke vrede ln Europa. Brandt waarschuwd voor de „char- latannerie" van die politici die de kiezers wijs maken dat een hereni ging van de beide Duitslanden tot de mogelijkheden zou behoren. Hij valt fel uit tegen Strauss, die Brandt een „verzichtspolitiker" heeft ge noemd, dat is een politicus die zich neer legt by het feit. dat deze her eniging er niet zal komen. Brandt roept dan uit: „Hoe kun je nu afstand willen doen van iets dat je niet hebt." Het publiek ap- plaudiseert, geen boe-geroep wordt gehoord. Dat is voor de buitenland se toeschouwer het opzienbarendste. Kennelijk is de Invloed van de „ver drevenen" toch niet zo groot meer als hun monden voorwenden. De toespraken van Brandt wekken vooral op straat een vreemde reac tie. Men verwacht van een verkie- zingsredenaar iets anders. Sommige toeschouwers zie je met hun ogen knipperen om wakker te blijven, maar op de manier waarop Je in een kerk ln slaap dreigt te vallen: het is duidelijk dat er ondanks alles iets wordt gezegd dat een hogere beteke nis heeft. Dit wil Brandt ook berei ken: hy wil de indruk wekken dat men zyn stem in vertrouwen op de SPD kan uitbrengen, omdat haar Verrassen ADVERTENTIE (AFP) In Londen heb- enkele uren na- een pand aan Piccadilly j Ken verdreven, gisteravond •ere herenhuizen bezet. •I tep maakte zich meester vajn vier verdiepingen Square, dichtbij het «^Museum", een andere groep leiding van „Dr. John" drong een huis in West Op beide huizen werd letters het opschrift „vrije van Londen" aangebracht de hippies Het weten dat fuiK nu pas goed op gang en dat er nog meer be- zuilen volgen. De Londense politie heeft bekend gemaakt dat er in totaal 100 hip pies uit het door hen bezette pand op Piccadilly zijn gearresteerd, en dat 30 hunner, onderwie drie mlnderja- rogen, vandaag voor de rechter zou den verschijnen wegens aanvallen op politie, dreigend gedrag, diefstal en het in bezit hebben van verdo vende middelen. Zes van de 30 werden al voor an dere strafbare feite gezocht. Van de mee naar het bureau genomen bui tenlanders zyn er acht na te zijn verhoord vrijgelaten. Op de foto de arrestatie van één van de hippies uit het ontruimde pand aan Piccadilly Street. Applaus komt zelden, maar over tuigend. Toch schijnt het Brar.dt steeds weer te venassen. Hij trekt een gezicht alsof plotseling: blijkt dat hij een vioolconcert van Paga- nini heeft voorgedragen zonder van tevoren een viool te hebben aange raakt. Zijn mond staat daarbij half open en zijn ogen staren in de verte, alsof hy het in Keulen op aangena me manier hoort donderen. Complimenten vallen hem in een soort verstrooidheid die met ver moeidheid samenhangt niet op. Als een eenvoudige party-employe hem voor het wegrijden van de colonne vanuit de grond van zyn hart toe voegt: „Herr Minister, ik wens u het allerbeste", mompelt Brandt de an dere kant opkijkend: „Zo is het". Als Brandt de verkiezingen wint dan is dat niet alleen een overwin ning voor de sociaal-democratie, maar daarby een overwinning van dat soort kiezers dat vals van echt weet te onderscheiden en hoeveel er daarvan zyn, heeft nog geen pu blieke opinie onderzoeker kunnen vaststellen. Als Willy Brandt de verkiezingen wint, zal Karl Schiller als minister van economische zaken terugkeren en hoogst waarschyniyk de mark worden gerevalueerd. In de buiten- landse politiek zal men ondermeer pogen de relaties met oost-europa 1 te verbeteren op een manier waar- by hiervan weinig naar buiten door dringt. maar des te meer energie. Daarby zal van de ..realiteiten ln Europa" worden uitgegaan. Het te niet uitgesloten dat opnieuw zal wor den geprobeerd de neo-fasclstischa NPD van Adolf von Thaddan ver bodden te krygen. .Ais Von Th ad- den in de Bondsdag komt" aldus oud-Journalist Brandt „zal in het buitenland ieder woord van deze man met veel bombarie worden af gedrukt, terwyi hy de kleinst» party vertegenwoordigt. Wat ik zal zeggen regeringsparty, hoort dan niemar.d, dat is het grote gevaar van de verte kening van de dingen". Aan het eind van zyn toespraken, hy heeft er tegen het weekeinde van 28 september, rond 600 gehouden, roept Brandt met steeds heser wor dende stem uit„Deze verkiezingen worden een plebisciet voor de vre- de". „Wellicht is dit niet vry van J demagogie. I Toch zou het de Bondsrepubliek beslist verder helpen als de CDU- CSU na een 20-jarige regering on der steeds zwakkere en ouder gewor den leiders eens voor enige tyd naar de oppositiebank werd verweoen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15