Chaban streeft laar volksgunst Ook verliezen voor Verolme op Rozenburg Gowon wil Ojoekwoe ontmoeten i Vaarschuwing communisten iiiiHininiiiniiiiiiiwiii MENING VAN DE FRANSEN SHIREE) TEMPEE IN l)E I ER. NATIES wassnippers JAMIN ZONNIG KATÏÏ1JKSE TREILER GESTRAND ADVISEURS de heerlijk zachte matras Symbolische deelneming JT estduitsers (9uc/ ^)VteuiiX> Jpgericht 1 maart 1860 K^cteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteurDrs. J. R Soetenhorst WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 No. 32894 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, LeideD - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ree (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Frankrijks pre- er, Jacques Chaban Delmas, heeft plopen nacht zijn eerste pariemen ie overwinning geboekt, nadat zijn debatten gevolgde regerings klaring met een ruime meerder- d door de nationale vergadering aanvaard. uiteenzetting van de regerings- en de debatten werden door ^Franse televisie volledig uitgezon- waannee de premier de duide- bedoeling had de publieke opi- mobiliseren. enerzijds voor economische saneringsplan en nijds vooral tegen de cmmunis- vakcentrale. de CGT, die de ingen momenteel als wapen nt te willen hanteren om het istische bewind ter dood te jen en die van Chaban Delmas ernstige waarschuwing kreeg, was voor het eerst sedert vele dat een Franse premier het bestaan van zijn regering vrij- aan een uitspraak van het ment verbond, een herstel van goede parlementaire traditie -Jmee Chaban Delmas ook |6| de oppositie ruiterlijk werd ge- Franse premier ontvouwde in .ij' rede, die ruim een uur duurde e hü met krakende stem eento- oorla-s. een toekomstbeeld van ueuwe en gelukkiger samenle- die de drie leuzen van de Fran- rolutie, „vrijheid, gelijkheid en trschap", tot concretere begrip- ibou moeten brengen. het onderwijs bleef in zijn een geprivilegeerde plaats inge- terwijl hij beloofde ook de le- mstandigheden van de arbei- verder te zullen verbeteren. De ionaliseerde gas- en elektrici- idrijven zullen, evenals de regen, op de helling worden ge- en een speciaal ontwikke ld inds zal met privé- en over- j iteun de industrialisatie van (Lid eindelijk op modern peil brengen. beide nationale zorgenkinde- le autowegen en de telefoon, i in de toekomst op lotsverbe- mogen rekenen, doordat de ach voor hun ontwikkeling tot particuliere initiatief denkt te wenden Als bezuinigings- egel kondigde de premier L. een verkorting tot twaalf |ien van de militaire diensttijd devaluatie en de militaire uitgaven, die niet of nauwelijks verminderd zouden worden, met vrijwel geen woord werd gerept. Of de regering, ondanks haar par lementaire zege, nu ook de gelegen heid zal krijgen haar plannen, waar van het radicalisme meer van een verbale dan van structurele orde ge leek. in daden om te zetten, is een vraag die voorlopig nog onbeant woord moet blijven. De onderhandelingen tussen de vakbonden en de directies der spoor wegen en andere genationaliseerde bedrijven schenen vanmorgen een compromis in het vooruitzicht te hebben gesteld. Doch de sociale tegenstellingen hadden afgelopen dagen anderzijds toch een tè hoge spanningsgraad bereikt, om voor de regering de hoop te kunnen wetti gen dat ze voor haar saneringsplan nen op de onvoorwaardelijke steun en medewerking van brede lagen van het volk zou mogen rekenen, die voor hun uitvoering, in aller ogen, onont beerlijk blijven. Volgens een peiling van het Franse instituut voor opiniepeiling heeft 51 procent van de ondervraagde Fransen gezegd van mening te zijn dat de versoberingsmaatregelen van de Franse regering noodzake lijk zijn, 25 procent vindt van niet en 24 procent weet het niet. Op de vraag of men vertrouwen heeft in de Franse regering wat de rechtvaardige verdeling van de versoberingslasten aangaat, zegt. 44 procent ja, 38 procent nee en 18 procent ik .weet het niet. De vraag „Denkt u uit wat u zo om u heen ziet te kunnen opma ken dat er in de komende weken belangrijke sociale conflicten zich zullen voordoen", is door 55 procent met ja, door 25 procent met nee j en door 20 procent met .geen me ning" beantwoord. Op de vraag „Bent u van plan. uit gaande van de huidige stand van zaken, deel te nemen aan een sta kingsbeweging in uw sector?", zei 33 procent ja, 51 procent nee en 16 procent „ik weet het niet". Sherley Temple-Black, als kind een befaamde film ster, legt hier in het kantoor van de Amerikaanse delega tie bij de Verenigde Naties haar ambtseed af. Mevrouw Temple-Black zal deel uit gaan maken van de delegatie die de Verenigde Staten bij de VN vertegenwoordigt. Rechts het hoofd van de Amerikaanse vertegenwoor diging, Charles Yost. woordvoerders van de weinig linkse oppositie motiveerden weigering de regering hun iige —steun te geven, vooral ut verwijt dat de premier de iike oorzaken van de huidige nlsche crisis stelselmatig had te verhullen. Voor hen lagen Raken niet in de studentenre- en de algemene stakingen wig Jaar. die voor de gaullis- rol van de zondebokken spe ar in de algemene politiek die ullistische regime sinds 1958 4 had. it bijzonder legde de voorma re kandidaat voor het pre- Francois Mitterrand, de avondzitting in eenheftig tün vinger op die plek uit de «sverklaring waarin over de ROTTERDAM De moeilijkheden bij het Verolme-concern stapelen zich op. Het scheepsbouwconcern lijdt met zijn bedrijf op Rozenburg grote verhezen, zo meldde gisteravond de Nieu we Rotterdamse Courant. Het verlies zou volgens dit blad lig gen in de buurt van de zestig miljoen. Verder zou het verlies van de NDSM geen vijfenvijftig miljoen zijn. zoals directeur C. Verolme heeft meegedeeld, maar ruim dertig miljoen. (ADVERTENTIE) morgen 200 gram van 104 voor 94 I tegeloven voor die prijs! verwacht van heden tot dagavond. Zonnige perioden *el overal droog. Matige tot noordoostelijke wind. De- temperaturen als vandaag of (opgemaakt te 12.40 uur) 18 SEPTEMBER 6.19 uur; onder 18.48 uur °P; 14.55 uur; onder 21.18 uur. 'ter te Katwijk te 7.00 uur en ll|r' laagwater te 2.52 en 15.04 I t bestaat uit 20 pagina's.! Geen monster van Loch Ness op het droge, maar een paviljoen dat deel uitmaakt van de Japan se inzending voor de wereldten toonstelling in Osaka. Het pavil joen is helemaal vervaardigd uit zestien nylon-„worsten" met gas gevuld. Het hele geval kan bin nen een half uur worden opge pompt. Volgens de NRC heeft het totaal- verlies van negentig miljoen gulden bil het Verolme-concern twee hoofd oorzaken. In de eerste plaats liggen de prijzen van de schepen die bij de NDSM geoouwd worden per stuk ongeveer zes miljoen onder de wer kelijke bouwprijzen. Bovendien zou door Verolme evenals door vele bou wers van mammoettankers grote fouten zijn gemaakt bij het bereke nen van het voor de bouw van een mammoettanker benodigde aantal manuren. Het Algemeen Dagblad weet van morgen te melden dat de scheeps bouwer C. Verolme «69» plaats moet maken voor een financiële en een bedrijfskundige expert, aan te wijzen door de minister van Economische Zaken. Deze bindende regeling zal de regering tenminste stellen wan neer zij mocht ingaan op een ver zoek van het scheepsbouwconcern om een nieuwe kredietgarantie van ongeveer honderd miljoen gulden. LIBREVILLE (AFP) Het Nige- rlaanse staatshoofd generaal Gowon heeft de regering van Gabon ver zocht een ontmoeting met de Bia- fraanse leider, generaal Ojoekwo, te organiseren om een oplossing te zoe ken van het conflict. Het staatshoofd var. Gabon, Bongo, heeft dit gister middag meegedeeld. Boeren die geen belasting willen betalen, hebben gisteren de gevan genis te Ibadan in Nigerië aangeval len en 400 gevangenen bevrijd. Bij een vuurgevecht tussen de aan vallers en de cipiers zijn drie per sonen gedood. Radio-Ibadam liet we ten dat men de toestand weer in handen heeft. De meeste bevrijde gevangenen za ten opgesloten in verband met beto gingen in de loop van de vorige maand uit protest tegen nieuwe be lastingaanslagen. Voor de stad is een uitgaansverbod ingesteld. In de gevangenis zijn nog geen 20 gevangenen achtergebleven, onder wie twee politici die gestraft zijn voor corruptie. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 IJMUIDEN (ANP) Op een zandbank ter hoogte van Great Yar mouth, aan de oostkust van Enge land, ongeveer 90 myl ten westen van IJmuiden, zijn woensdagmorgen twee Nederlandse vissersvaartuigen gestrand Het zyn de treilers IJmuiden-239, Nooit gedacht van de rederij P. Plug te IJmuiden en de Katwijk 185 Valk van de rederij De Jong te Katwijk aan Zee. De twee schepen visten met elkaar in span op haring. De schippers heb ben de hulp ingeroepen van de sleep boot „Titan" uit IJmuiden. die te gen de avond bij het gestrande twee tal hoopt aan te komen. Het verzoeK aldus het AD is on vermijdelijk geworden. Niet alleen omdat de bedrijven in Amsterdam (NDSMi en op Rozenburg verliezen er er meer geld moet komen voor de bouw van het mammoetdok op Rozenburg, maar ook dreigen er di recte betalingsmoeilij kh eden Overi gens heeft minister De Block van Economische Zaken nog steeds geen verzoek van de heer Verolme ontvan- j gen. Wel heeft de minister inmiddels geantwoord op vragen die waren ge steld door kamerleden. Meegedeeld werd dat ten behoeve van de finan ciering van de investeringsplannen van Verolme waaronder de bouw van eer, mammoetdok en de overneming vum de NDSM, garanties zijn afgege ven tot een bedrag van 105 miljoen gulden, waarvan 75 miljoen ten be hoeve van het dok. Tot op heden werd van de gegarandeerde leningen rond 52 miljoen gulden opgenomen Van het opgenomen geld werd 22 miljoen gebruikt voor de bouw van het dok en 30 miljoen voor overne ming en reconstructie van de NDSM. „De bericnoen over het Verolme- concern in de NRC zijn volkomen ui' de lucht gegrepen", zegt scheeps bouwer Cornells Verolme. in een vanmorgen uitgeven verklaring. Verlome liet weten dat de werke- liike financiële situatie van zijn con cern gisteren in een brief aan mi nister De Block is uiteengezet. Hy is niet bereid buiten de minister om op dit moment m het openbaar over de irhoud van die brief mededelingen te doen. Inmiddels is bekend geworden dat de bouw van twee mammoettankers van ieder 265.000 ton in opdracht van de Noorse rederij Sig. Bergesen DY en Co in Stavangers, niet door gaat. De opdracht was door Verolme vorig jaar augustus aangekondigd. Verolme heeft thans opdrachten voor de bouw van elf mammoettankers. Schenking Verolme heeft minister De Block gevraagd om een schenking door het rijk van vijftig miljoen gulden. An- I derzijds heelt hy zich bereid ver klaard de overheid te laten deelne- men in zijn t-edryf. Hij heeft de mi- nister voorgesteld, dat het ryk I voor veertig miljoen aan aandelen van hem overneemt. Op deze wijze zou de overheid een belang in zijn bedrijf krijgen. Minister De Block heeft het ver zoek om de schenking en het voor stel van de aandelenkoop voor ken nisgeving ontvangen. Tijdens een bij eenkomst van de commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer, heeft hij verklaard dat de regering eerst uitsluitsel wenst over de werkelijke financiële positie van j het Rotterdamse concern Het onder zoek naar de financiële situatie zal. mede op aandringen van de kamer commissie, zeer diepgaand zyn. Nu de aanval op het bastion van scheepsbouwer Verolme in vol le omvang is geopend, is het voor regering en parlement van het hoogste belang om te komen tot een zorgvuldige standpunt bepaling. Anderhalf jaar geleden kreeg Verolme een regerings- j garantie, die onder de druk der omstandigheden tot stand kwam. De werkgelegenheid van de NDSM in Amsterdam was in ge vaar en in de regeringspolitiek woog dat zwaar. i Het ziet er nu naar uit dat Ver olme geen kans heeft gezien ora zijn financiële basis stevig ge noeg te verankeren. Bij nieuwe rijksgaranties zal een toezicht van het rijk een noodzaak zijn. Daarbij dient ook het vraag stuk van de adviseurs van Ver olme ter sprake te komen. Daar is bijvoorbeeld drs. Schmelzer. fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer. Als volksverte genwoordiger zal hij zich moeten uitspreken over het rijksgeld dat eventueel in Verolmes werven moet worden gepompt. Maar hij is ook adviseur van Verolme en als zodanig heeft hij andere be langen dan als volksvertegen woordiger. Ook in het verleden heeft Ver olme invloedrijke politici als ad viseurs aangetrokken. Het spec taculairste geval was dat van oud minister Hofstra, maar deze had zich toen hij directeur bij Verol me werd. reeds teruggetrokken uit de politiek. Hij zal wel gebruik hebben gemaakt voor zijn direc teurschap van zijn in Den Haag opgebouwde relaties, maar daar kan men moeilijk bezwaar tegen hebben. Het geval-Schmelzer ligt fundamenteel anders. Hoewel men er vrede mee kan hebben dat een volksvertegenwoordiger wortels in de maatschappij blijft houden naast zijn kamerlidmaat schap, lijkt een vermenging van belangen als bij de KVP-fractie leider ongewenst. ADVERTENTIE Atletiek in Athene I ATHENE (GPD« Slechts vier Westduitse estafette-ploegen zullen symbolisch deelnemen aan de Euro pese atletiekkampioensohappen in Athene. Meer Oosterburen komen niet in actie op het ovaal van het Karaikakis-stadion De groep van 71 Westduitse atle- te(s) blijft, al dan niet éénstemmig j verontwaardigd over de buitenslui- ting van Jurgen May. die gistermid- I dag het eerste vliegtuig nam naar f tankfurt. Om het gastland niet te kwetsen, heet. het. zal een kleine se lectie van de Westduitse afvaardi ging zich toch op de piste presen teren ,Maar het is niet meer dan een symbool", beklemtoonde woord voerder Hermann Salomon. Van start gaan slechts: de 4 x 100 en de 4 x 400 meter, zowel van de da mes als van de heien. De niet-actieve leden van de Westduitse ploeg wonen als toeschou wer het gehele Atheense toernooi bij, Uit het Leidsch Dagblad van 16 September 1869: (Advertentie) Badhuis te Katwijk a/Zee. De onderge- teekende hartelijk dank zeg gende voor de begunstiging ook dezen afgeloopen zomer zoo rijk onderbonden, be richt door deze dat het bad seizoen en daarmede het Badhuis op Maandag den 20 September tot nadere aan kondiging zal worden geslo ten. K. C. Feun AdvertentieEr wordt gevraagd ten spoedigste een goede min. Adres onder letter H. G. bij Gebr. van den Hoek. Boekhandelaren alhier.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1