Goulash, Hachee, Jachtschotel Nixon koos weer de middenweg Libanon laat de Palestijnen DAMES! 25 c Kanselier zingt zijn lied in alle toonaarden iesinger, "fsppi populairste onder de oolitici f 35.00(1 man terug voorlopig genoeg PREMIER KARAME: GEEN POLITIEAGENT VOOR ISRAEL X Automobilist reed twee meisjes aan kni: 'Sper knasper \e^e( kapt zo heerlijk Weg OENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA II A n V K'RTENTIB '- BONN (GPD) West-Duitslands kanselier Kiesinger sluit iedere lange tirade even de ogen en hij smakt met zijn lip- (j, als een wijnproever die wil vaststellen of de smaak ook het doorslikken op de tong nog houdt. Of anders: hij is als kanonnier die na het vuren wacht tot de granaat op de liste plek is ingeslagen. Als het applaus inderdaad trouwhartig en zelfs enthousiast klinkt Kiesinger wordt nooit teleurgesteld als hij op een iplaus rekent tekent zich een vluchtige trek van tevreden- id op zijn gezicht af. Dan beweegt hij zich even gemakkelijk jor het spreekgestoelte heen en weer. Plotseling lijkt hij op ijsbeer, die zich op een hete zomerdag het water van de cht schudt. omgeving van Kiesinger zinkt by lergeiyke verkiezingstoespraken in bet niet. De operazanger tussen de Iiondharmonikaspelers. Links en [echts op het podium staan bewe- (lngloos de twee mannen in bur- jer van de Kriminal Polizei. Hun ogen glijden over de menigte heen weer. Onder hun colberts rus- ien de wapenen. De handen bly- op de buik gevouwen. Soms op mg. Een serieuze kandidaat oor een aanslag is overigens nog t' Immer opgedoemd, vertelt een in hen me by een kleine „imbiss' afloop van een dag van hard Beschonken :h sprong in Montabaur een volle- j beschonken man op 't podium, ft leek of hij de kanselier in dit elegant zomerkostuum ge leed wilde wurgen. Later bleek it hy waarschynlyk de microfoon Ede veroveren, en men kan nog innemen o m „Sieg Heil" te iepen. Des Kiesinger's „bullen" •Is Kriminal Polizei in deze drachten heet zagen niets, lar een plaatselyke christen-de- 3 ocratische aanhanger wierp zich de onverlaat en rolde met hem samenlijk de houten trap van het hec Klium af. singer wordt van dergelyke inci- M nten niet koud of warm. Laat op avond in het hotel en onder een koud glas „schnaps" verklaart hij arme man beterschap te wen- jj.'ln. De klap om de oren die hij van Frans-Duitse anti-Kiesinger fa- Beate Klarfeld incasseerde, jJlfek ook niet te verhinderen. Ook ej K „ergste" is niet te verhinderen dat weten de „bullen" ook. Maar plegen zelden aanslagen .r 28 sept. de nieuwe Bondsdag ftt ordt gekozen, zal het aan Kiesin- niet liggen, gezien de energie hy in de verkiezingscampagne eft aangewend. Iemand noemde eens „de verouderde actie aan „Burgtheater". Hy speelt zyn met de rotsvaste overtuiging van speler, die evengoed het omge- le had kunnen beweren. Zyn tdittten komen nooit een tel te 2d) oeg of te laat, vals klinkt het ""ji lolt, althans niet aan het begin, kan zyn lied in alle gewenste maarden zingen. De thema's van lied zyn even eenvoudig als ver- ssend: in de komende tien jaar G rdt West-Europa bedreigd door uil d enorm gevaar. In de eerste 1 HtS komt dit uit communistisch dan uit India. Indonesië, t Zuid-Amerika en uit al die lan- D waax het nu al borrelt en gist. worn moet West-Europa inner- k sterk zyn en dus ook de Bonds- Wbliek En de Bondsrepubliek V n laleen innerlijk sterk zyn als t wordt geleid door de christen- mocratische party en door kan- Kurt-Georg Kiesinger. Per helikopter hema klinkt in iedere stad. in t dorp en op ieder plein weer Iers. Nu eens klinkt het fluiste- i, als in het diepste vertrouwen IWproken in kleine kring van rijpende ingewyden, dan weer rit het als de donder en door Wodan's hand de zaal ingeslingerd. Kiesingers opwinding om de on rustbarende boodschap wordt niet zelden zo groot, dat in het licht van de schijnwerpers een kleine sproeiregen uit zyn mond zichtbaar wordt, doe tegen de microfoons klettert. Die opwinding duurt echter niet lan ger dan dat zyn stem over de sa- mengestoken koppen draagt Zyn handen verraden dat de show hem au fond niet aangaat, wat niet wil zeggen dat zyn eigen presentatie zyn eigen communiceren met de massa niet de zuurstof zou zyn waarvan hy leeft. Kiesingers reis gaat met de Merce des 600 (met speciale treeplanken voor de bullen) en helikopter. Van uit de helikopter van de Bundes- grenzschuts wuift de kanselier met een witte zakdoek naar de menigte voor het dalen en na het opstygen. De juchtleren fauteuil waarop hij in zyn hefschroefvliegtuig gezeten is. is al van verre door de grote vensters zichtbaar. Sommige politici en journalisten ma ken (waarschynlyk jaloerse) grap jes over de kanselier die zo graag uit de hemel komt vallen. Maar het is het enige vervoermiddel in het land van de duizend weggetjes door Middeleeuwse dorpen, tussen de ro mantische heuvels, en temidden van het Wirtschaftswunderverkeer waarin iedereen zyn eigen auto be zit. Toespraken van Kiesinger zyn mild tegenover de coalitiepartner, tegen over de sociaal-democraten. Ook de SPD-ministers bezitten in de bekentenissen van de kanselier ze ker enige kwaliteiten. Heel laat op de avond het is in Limburg aan de Lahn zegt hy plotseling en tamelyk verrassend: „Het enige dat ik tegen de SPD heb is, dat ik wil verhinderen dat ze met de libera- len (de FDP) een „mini-coalitie" aangaat". en dat ondanks het feit „dat men beweert, als zou de publieke belang stelling voor de politiek door de grote coalitip zyn afgenomen". Gevaar Op myn vraag of behalve China en de andere genoemde gebieden ook niet Duitsland in de jaren '70 even goed een gevaar zou kunnen gaan betekenen, ziet hy dit gevaar alleen vanuit de links-radicale groepen („en ik bedoel daarbij niet die ar me jongens die hier in Montabaur „boe" stonden te roepen, dat zijn niets anders dan als „apo's ver- kleede hbs'ersiDeze links radi cale groepen zullen vooral de so ciaal-democratische party van bin nenuit veel veranderen, aldus Kie singer. En dan zal er met heel an dere machtsfactoren gerekend moe ten worden. Al over vyf jaar zal de wereld er heel anders uitzien, zegt de kanselier. Nippend aan de Schnaps hoog bo ven Montabaur en boven het ge woel op de autobahn. Daarom hoopt hy dat „uw minister Luns" gauw zal meewerken aan een Europese conferentie. De ontwikkeling op dit terrein kan niet op economisch ge bied blyven steken. Het gaat me niet om bepaalde instellingen of instituten, dat interessert me he lemaal niet. Maar we hebben niet veel tyd meer te verliezen". Opinieonderzoeken hebben vastgesteld dat de christen-democraten in po pulariteit nog steeds even achter de sociaal-democraten aanhinken. Kiesinger herinnert daaraan en lacht daarby hartelyk om de on derzoekers. Ook vier jaar geleden was de overwinning van de SPD voorspeld, en zie: niet zy kreeg het voorspelde percentage, maar de CDU De kanselier lacht niet om de opinie peilers, als het om zyn eigen popu lar iteitscurve gaat. Die zegt dat Kurt-Georg Kiesinger nog steeds de populairste man onder de poli tici in het lan dis. RUDOLPH BAKKER WASHINGTON (GPD, AP, Reuter) President Nixon heeft gisteren bekendgemaakt dat voor 15 december nog eens 35.000 man Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam zullen worden teruggetrokken. Al eerder dit jaar werden 25.000 Ame rikanen uit Vietnam teruggeroepen. Die 35.000 man vindt het Witte Huis op het ogenblik voldoende om Hanoi zyn goede wil te tonen, on danks het feit dat de Noordvietna- mezen en de Vietcong duidelyk heb ben laten blijken een terugtrekking van die omvang een druppel in een oceaan te vinden. Naar verluidt heeft Nixon ook deze keer weer voor de gulden middenweg gekozen en keurie tussen havikken en duiven heenge- zeild. Die duiven in Nixons directe om geving, minister van Buitenlandse Zaken. Rogers, en andere adviseurs vroegen om een grotere vermindering van het troepencontingent. De ha vikken. opperbevelhebber Abrams, en dp ambassadeur in Saigon, Bunker, eisten een geringere vermindering waarby ze wezen op de voor de Ver enigde Staten op het ogenblik niet ongunstige situatie. Door al te snelle eonsessies zou Saigon wel eens in gevaar kunnen komen. Sterk I De terugtrekking van dit nieuwe troepen contingent wijst er op dat i men in Washington gelooft dat Zuid- I Vietnam op het ogenblik sterk ge- I noeg is om net vacuüm dat na hei I vertrek van deze militairen ontstaai I op te vullen. Ook premier Khiem van Zuid-Vietnam heeft gisteravond voor de televisie zo iets dergelijks beweerd. Khiem maakte tegeiykertijd plannen bekend voor een grondige reorganisatie van de Zuidvietnaanese strydkrachten. Verschillende Amerikaanse officie ren in Vietnam staan echter scep tisch tegenover dergelyke bewerin gen. Een hoge Amerikaanse officier verklaarde onlangs: „Het is een si tuatie van overwinnen of sterven maar ik geloof niet dat zy (het hui dige Zuid Vietnamese bewind) zullen overwinnen". Antwoord De vraag is wat aan de onderhan delingstafel of op de slacht velden het antwoord van Hanoi zal zyn. In som mige kringen in de Amerikaanse hoofdstad meent men dat de Ameri kaanse regering al een biyk van de goede wil van Noord-Vietnam heeft gekregen, gezien het feit dat de in filtraties van het noorden naar het zuiden aanzienlijk zyn afgenomen. In die kringen zit men vooral in de maag met de kwestie van de stopzet ting van de bombardementen met B-52'ers vorige week voor slechts 36 uui, waarvan men gelooft dat het continueren van deze stopzetting Ha noi zeker had genoopt concessies te Belangrijk De wilde stakingen van de laatste weken zijn volgens Kiesinger niet te te wyten aan de discussie over de revaluatie van de mark en dus de schuld van minister van economische zaken Schiller (SPD), maar veeleer van „donkere mach ten uit het oosten die proberen hier orde en rust te verstoren" of iets dergelyks. Vele punten van ge- lyke opvatting ziet Kiesinger met de sociaal-democraten op buiten lands terrein, meer gebieden van gelyke mening op binnenlands ge bied weliswaar met de liberale FDP. Maar de buitenlandse politiek draagt de binnenlandse, aldus Kie singer, en daarom is de buitenland se buitengewoon belangrijk. In één opzicht en daarop komt het toch eigeniyk aan, is de kanselier het met de SPD en Brandt niet eens. Dat is de ontwikkeling in de relatie tussen Bonn en Moskou. Brandt vindt dat deze betrekkingen „byna genormaliseerd zyn". Dit is voor Kiesinger aanleiding tot een formidabele uithaal. Soms fluistert hy het byna hijgend in de micro foons. soms buldert hy het ook over de menigte: „Een verbazingwek kend woord Kiesinger herhaalt steeds weer, dat hy de hereniging van de beide Duitslanden by alle overwegingen op de voorste ry plaatst. Men moet toegeven dat er dan nog veel met Moskou te bepraten valt. De 17 miljoen „landgenoten" in het oosten mogen niet smadelyk in de steek gelaten worden", aldus de kanselier. En al die langharigen (hoewel hy herhaaldelyk verzekert niets tegen lange haren te hebben: „mijn haren zyn ook tamelijk lang") die zo om Mao roepen, kun nen van Kurt-Georg Kiesinger „een enkele reis naar Peking gratis en voor niets cadeau krygen". (By an dere gelegenheden biedt hy derge lyke reisbiljetten onder dezelfde voorwaarde diegenen aan, die Oost- Beriyn en dus „de zogenaamde DDR" willen bezoeken.) 's Avonds by de yskoude Schnaps is Kiesinger zeer hees en uiterst vol daan. Hy trekt meer bezoekers dan oud-kanselier Adenauer op dezelf de markten en pleinen indertyd tegenover zich zag, zo stelt hy vast, (Van onz ereisredaoteur) BEIROET (GPD) Volgens de demissionaire premier Rasjid Kara- me oal vier maanden vruchteloos bezig met de vorming van een nieuw kabinet) zad Libanon geen pogingen doen om de Palestynse commando groepen te verdry ven uit het zuide- lyk grensgebied dat zij als uitvals basis voor aanvallen op Israël ge bruiken. Karame: „Wij laten het niet offi cieel toe. maar als de commando's ei- zijn jagen we hen niet weg. Men kan tenslotte niet verwachten dat wij voor Israel als politie-agent zul- j len gaan optreden". Karame is ook niet bereid om voor gewelddaden vanaf Libanees grondgebied de politieke verantwoor- delykheid te aanvaarden. „Want" zo zegt hij. „ae verantwoordelykiheid ligt by degenen die het vertrek van de Palestynen uit hun land hebben afgedwongen" Het is een standpunt waarmee hy wellicht binnen de Arabische con stellatie een beleefd applausje kan afdwingen, dooh dat ten overstaan van de feiten weinig hout snijdt, zo als de Israëlische aanval op het vliegveld van Libanon heeft aange toond. De verklaring van de moslim-pre mier geeft in vergelijking met de geheel andere uitlatingen van de christen-politici zo ongeveer het di lemma aan van een land dat Ka rame in het lioht der feiten wat overdreven omschrijft als „een hei ligdom van samenwerking en reli gieus samenleven". Want de chris telijke partijen Lijken nauweiyks tot toenadering bereid wanneer zy voor de vorming van een nieuwe regering moeten betalen met het stilzwygend aanvaarden der Palestijnse activi teiten. zelfs al beseffen zy zo goed ais iedereen dat de commando's zicb niét meer laten verwijderen. Rasjid Karame spreekt vanzelf sprekend voor het gretig gehoor van j de moslims, die in hem hun belang- 1 rijkste vertegenwoordiger in 's lands j bestuur bezitten Hun emotionele af finiteit tot de Palestynse zaak reikt aanmerkelyk verder dan de voorna- meiyk aan eigenbelang ontleende standpunten der christenen. De Libanese troepen, die twee in het zuiden van Libanon gelegen kampen voor Palestijnse vluchtelingen hadden omsingeld, hebben het beleg opgeheven. Dit is gisteren in Cairo door een woordvoerder van de organisatie van Palestijnse commando's bekendgemaakt. Hij zei dat bij pogingen van de Libanezen om de kampen binnen te dringen enkele tientallen doden en gewonden zyn gevallen, onder wie vier Libanese militairen. De Libanese regering liet maandag de kampen omsingelen en stelde de eis, dat degenen die verantwoordelijk waren voor de dood van enkele militairen die bij een eerdere vechtpartij met Palestynse vluchtelingen om het leven waren gekomen, zouden worden uitgeleverd. Het is niet bekend of aan deze eis Is voldaan. of meer tot theorie maakt. Men kan I de feiten niet ontwijken dooi- te ontkennen en op drie manier bereikt men zeker geen oplossing". Hebben de vluchtelingenkampen waar gevochten is de schuldigen uit geleverd? Rasjid Karame antwoordt I onewykend: „Als degenen die in dat kamp verantwoordelijkheid dragen hun belangen goed begrijpen en po sitief staan tegenover die staats macht en inzien dat zy volgens de wet worden behandeld, zal dat vlug- j ger gebeuren dan men misschien verwacht". Of die verantwoordeiy- I ken zich veel zorgen maken of hun Evenals oud-president Chamoun en vijandige maatregelen van Irak te- belangen wel met bet Libanese Pierre Gemajal slaakt Rasjid Kara- gen de Lib?i.on „momenten van staatsmacht in overeenstemming te me de kreet: „Boven alle religieuze moeilykheden die geenszins beduiden brengen zijn mag men betwijfelen, verschillen staat het belang van de dat de goede wil en de onderlinge j Want Karame had eerder al vast- Libanon. waarvoor iedereen verant- relatie niet sterk zijn". gesteld: „Er zyn hier 300.000 Pales- woordelijk is". Dit neemt evenwel Zyn politieke worsteling met pre- tynen, die niets te verliezen heb niet weg dat zyn definitie van het sident Charles Helou? „Ach", zegt ben". Zelfs al zijn de officiële cU- Liibanees welzyn aanmerkelyk kan i de premier, „we moeten een even- ftrs dan niet me€r dan 140.000 Pa doen. De tydeiyke stopzetting is nu een vry zinloze zaak geworden waar Nixon nog steeds geen bevredigende verklaring voor heeft gegeven. Een verklaring die misschien erg dicht bij de waarheid is gaat er van uit dat Nixon heeft willen bewyzen dat de Amerikaanse houding flexibel is. Kritiek De Amerikaanse president heeft zich de afgelopen dagen geconfron teerd gezien met een weer groeiende kritiek op zyn Vietnam-beleid. Om een dergelyke kritiek en demonstra ties van studenten voor te zyn UJkt het Witte Huis te hebben laten door schemeren dat men uiteindelyk in Vietnam alleen beroepsmilitairen en vrijwilligers wil Inzetten en dat er misschien in de verre toekomst het hele Amerikaanse leger uit beroeps militairen zal bestaan. ADVERTENTIE WI1TF KRUIS i hpipt pIU* innanrl t-i(rv-hets. verschillen en inderdaad ook ver- wloht vinden. Onze houding ten op- soiult van de christelijke visie. 1 ziohte van de Palestynen is zeer Hij ontkent elke onenigheid, praat verschillend. De president wil het omslachtig langs alle problemen voldongen feit niet aanvaarden dat heen en noemt byvoorbeeld de nogal1 elk verschil van mening erover min lestynse vluchtelingen, dan nog ls dat aantal voldoende om die situa tie hier niet6 van zijn preoaire ka rakter te laten verliezen. HENK KOLB Te hoge snelheid ROELOF ARENDS VEEN Op het kruispunt SotawegAlkemadelaan in Roelof arendsveen reed een automo bilist. gistermiddag, twee meisjes op een fiets aan Aanvankeiyk zag het er naar uit dat de meisjes ernstig gewond waren. Een van de beide meisjes kon na behandeling in heb Di&conessenziekenhuis in Leiden weer naar huis terugkeren. De an dere moest, waarschynlyk met een hersenschudding, blyven. Het ongeluk gebeurde toen de twee meisjes, vermoedeiyk zonder uit te kijken, het gevaar lyke kruispunt overstaken. De automobilist, die vol gens getuigen, een hogere snelheid reed dan vyf tig kilometer, kon hen niet meer ontwyken. De fiets werd totaal vernield ter wijl de personenauto op zyn kant in de berm van de weg terecht kwam. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11