Pratoom Muongmee gelukkig in Leiden kan raad-voor-de- doen? Wat binnenstad u kunt 1,1 i 20% m extra op uw effectenaankoop verdienen Vlotte zitting van Leidse kantonrechter Binnenstad niet meer Leidens centrum onder de loep sparen- verstandig en handig „Stop" op fietstocht van Thailand naar Californië If ashingtons minibus n succes Veertig jaar bij afgesloten 0|) 3 olvt. Van Genei Loos Beurs in Leidse Groenteveiling DINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 De lange hete zomer 1969 heeft de discussie voor een froot deel drooggelegddie in e lente ivas opgebloeid over het probleem van de Leidse binnenstad. (Op foto LD/ Holvast drukte in het cen trum). Met één stukje uit de ze legpuzzel is men blijven spelen: het parkeren. Over de parkeemota is de gemeente raad nog steeds niet uitge praat: De discussie in een zo groot mogelijke groep over het gehele binnenstadspro bleem mag niet met de par keemota onder de tafel icor- den geveegd. Vandaardat we aan het begin van een lange winter opnieuw een balletje willen opgooien om de discus sie opnieuw op gang te bren gen. Wie vangt het op en speelt ermee verder? Tal van mogelijkheden staan hiertoe open, om te beginnen de ko lommen van deze krant. Er kan meer, er moet meer ge beuren om de Leidse binnen stad en laten we het woord dan maar weer eens gebrui ken leefbaar te maken. (Door Hans Melkert) LEIDEN De stad Leiden heeft een culturele raad, die goed functioneert, Waarom krijgen we in analogie hiervan geen raad voor de binnenstad als discussiecentrum over de vele vragen, die het centrum van Leiden betreffen? Het idee hiervoor werd gelanceerd in een door K&O georganiseerde discussiegroep, die de bin nenstad onder de loep nam en er in zoverre niet over kwam uitgepraat, dat besloten werd in het najaar nog eens bijeen te komen. Is er verder iets met dit idee gedaan totnogtoe? De reacties op de parkeernota en de belangstelling voor de hearing over dit onderwerp hebben toch bewezen, dat er in brede kring belangstelling is voor het centrum. Aanpak van het binnenstadspro bleem, waarbij we ervan moeten uit gaan, dat het centrum niet mag ver stikken in de verkeerschaos van nu, vraagt een open beleid met een gro tere bydrage van het particulier ini tiatief en een ruime inspraakmoge lijkheid. Men kan voorstander zijn van af sluiting van de binnenstad voor ver keer en men kan tegenstander zijn, maar niemand zal met zijn hand op lijn hart kruinen beweren, dat het Leidse centrum nu een aantrekkelijk gebied is. Blijft de binnenstad aan trekkelijk als koopcentrum met een toenemend verkeer en een groter aantal geparkeerde auto's? Kan het centrum op deze manier zijn oude functie van woongebied opnieuw in grotere mate krijgen? Er is een toe nemende belangstelling voor wonen in de binnenstad dat blijkt ook in andere steden maar dan zal er wel iets moeten gebeuren. Vragen, vragen en nog eens vra gen. Een heel belangrijke: Wat is de visie van het gemeentebestuur op het punt van de binnenstadsproble- matiek? Nog één: Waarom is er na zoveel jaren nog steeds geen be stemmingsplan, dat in elk geval ont wikkelingen kan voorkomen, waar van we later misschien spyt krijgen. Basis leggen Uitgangspunt is: Wat willen we met het centrum? Die vraag nu zou ADVERTENTIE LEIDEN Er ligt In Lei den een plan om in de Sin terklaastijd een bus te laten rijden tussen het parkeerter rein bij de Groenoordhal en het centrum. Er is de laatste tijd veel ovefr verkeer en openbaar vervoer in de Leid se binnenstad gesproken. De uitdrukking „opstapbusje" is daarbij om de hoek gekomen. De Amerikaanse hoofdstad Washington heeft zo'n mini bus, die al zes jaar met suc ces rijdt. Van onze corres pondent in de VS onder staande impressie over de populaire minibus. De meest authentieke minibus is te vinden in het winkelcentrum rond j F. Street. Om de drie minuten ziet j Heel eenvoudig, door met uw vrouw deel te nemen aan het Premie Spaarplan. Als u samen jaarlijks via effec- tenbewijzen voor f 500,- of minder een aandeeltje of obligatie koopt, krijgt u over dat bedrag later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,-). Belastingvrij. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in- komen hadden van ten hoogste f 15.000,—. Het maximum nlj «paarbedrag is f 250 - per deelnemer pet: jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens inlichtingen over dit spaarsysteem met effectenbewijzen.Banken, Boerenleenbanken, Raiff- oisenbanken, Spaarbanken en Hypotheekbanken zullen a graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting bezitsvorming, /^tXPostbus 51, Den Haag. feAaè) kunnen worden beantwoord door een raad voor de binnenstad. Die zou al le ingebrachte gedachten kunnen neerleggen in een werkstuk laten we het gemakshave nota noemen dat zou kunnen dienen als basis voor de verdere plannen. Hoe vormt men een raad voor de binnenstad? Iedereen, die logisch na denkt en betrokken is bij het pro bleem, kan een aantal groepe op stellen, waarin zo'n raad zou zijn on der te verdelen. Mogen wy het even proberen: een verkeerstechnische, een sociologische, een economische I men daar het kleine kleurige busje en een vormgevende. Dit is natuur- langskomen, stoppend om de 150 me lijk voor uitbreiding vatbaar. j ter passagiers te laden en te lossen. Wie kunnen zitting krijgen in die groepen? Ook geen moeilijk ant woord voor wie even wil nadenken. De gemeente komt uieteraard het eerst in aanmerking en daarnaast direct bewoners, onder wie de winke- liers een belangrijke plaats innemen. I Andere partijen: universiteit, Kamer van Koophandel. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. En verder kunstenaars, architecten, comité Leefbaar Leiden. NV Stadsherstel, j Vereniging Oud-Leiden, en ga zo I maar door. De raad zal deskundigen in zijn gelederen moeien hebben of advies kunnen inwinnen van vaklieden maar behoeft beslist niet helemaal uit deskundigen te bestaan. Juist niet. Belangrijker is, dat de leden betrokken zijn bij het probleem en ook overbrengen wat er in hun om- geving leeft op het stuk van de bin- i nenstad. Dit scussie Het lijkt zaak nu de discussie te openen. De Leidse binnenstad is be slist ge engave appel, maar er zijn nog weinig of geen stukken uitgesne den. We kunnen nog vele kanten uit. Is het een reëel bezwaar, dat nu de parkeernota wordt aanvaard? Die noemt punten voor de stichting van parkeergarages, maar liggen die plaatsen voor 100 pet vast? Dat vraagteken kan men zetten na de uit spraak tijdens de parkeernotahea ring van de hoofdingenieur ste- debouw, dat hij heilig gelooft in het vierkant van wegen om de binnen stad, maai- de nu gedachte plaatsen van de parkeergarages minder van belang acht. Een ieder zal het erover eens zijn, dat er parkeergelegenheid moet ko men om de verkeerschaos in de j Leidse binnenstad op te heffen. Ver schil van inzicht kan bestaan over de plaats van de parkeergelegenhe- j den en juist dat lijkt een uitstekend punt van discussie Waar blijft de i „plaats" om discussies van deze aard te voeren? De kosten van een ritje zijn 10 cent. Het busje werd ingezet met twee bedoelingen. In de eersbe plaats hoop te men het autoverkeer in de bin nenstad te reduceren door het ver schaffen van makkelijke goedkope busjes waarmee winkelende mensen of kantoorpersoneel dat wilde gaan lunchen vlug naar hun bestemming toe zouden kunnen gaan. En daar- naast hoopte men door de minibus- jes de binnenstad weer aantrekke lijker te maken voor kopers. Eén van de problemen van Ameri kaanse steden en ook van Washing ton is namelijk dat het parkeerpro bleem en de verkeersdrukte in de wijk met de grote winkels zo enorm zijn, dat velen prefereren naar de winkelcentra in de buitenwijken te gaan en de binnenstad mijden. De minibus blijkt nu op beide pun ten een succes te zijn. In de stra ten zonder minibus de verkeersdrukte keer teruggelopen, wat vooral veel zeggend is als men weet dat in stra ten zonder minibus de verkeerdrukte steeds toeneemt. Interessant is dat het kleine bont geverfde busje met zijn behaaglijke atmosfeer de passagiers het gevoel lijkt te geven in een kermis- of die rentuintreintje te zitten. Sommige mensen wuiven naar voetgangers alsof de rit een heel evenement is en anderen blijken de neiging te heb ben iedereen aan te spreken alsof de rit een schoolreisje is. Degenen, die het busje hadden uitgedacht ver wachtten dit niet. maar men is alge meen blij over de vrolijke stemming van de minibussers, die immers pre cies past bij het streven een tocht naar de binnenstad weer tot een ple zierige ervaring te maken. LEIDEN Kwasi wanho pig, maar onaflatend breed uit grijnzend, grijpt Pratoom Nuongmee naar zijn hoofd als hij in zijn schoolengels uit moet leggen hoe intens ge lukkig hij hier in Leiden is. De juiste woorden komen niet zo gauw boven drijven, maar wie naar de lachende tronie van Pratoom kijkt, begrijpt dat hij het meent als hij zegt: „Ik ben hier eigenlijk nop ge lukkiger dan thuis." Thuis, dat is zo'n kleine 18.000 km weg, in Thailand. Hoe komt een Thaise jongen van twintig jaar in Leiden? Daar steekt een wonderbaar lijk reisverhaal achter. Een verhaal, dat begint op zijn verjaardag. 17 april van dit jaar, als Pratoom op zijn racefiets springt en van zijn geboorteplaats Lopburi in Tailand naar hier peddelt, met als uiteindelijk doel: Ca lifornië in Amerika. Hij gaat daar studeren voor leraar li chamelijke opvoeding. Eigenlijk moeten we nog iets verder terug gaan dan 17 april, namelijk tot de dag dat Pratoom een in Vietnam die nende Amerikaanse soldaat ontmoette. Deze nodigde hem uit om in Californië te komen studeren. Dat voorstel sloeg meteen aan bij de Thaise jongeman, die zó van de kweekschool gekomen nog geen verdere toekomstplan nen had. Dan maar gelijk wat van de wereld zien en men sen leren kennen, dacht de ondernemende Pratoom. Met een minimum aan bagage en aan leeftocht stapte hij in Thailand op. Onderweg ver diende hij zijn brood (meer heeft hij meestal niet nodig, zegt hij) met poseren voor krantenfotografen. Waar hij langs kwam werd htj boven dien vaak spontaan aan de dis genodigd, terimjl de over nachting doorgaans ook wei nig problemen opleverde. Via Maleisië (op zo'n afstand maar een klein stukje om karde hij over Pakistan, Iran, Turkije, Italië en Duitsland naar hier. In Leiden Een dag of tien geleden stond hij plotseling voor de neus van mevrouw Van Gen- nip aan de Haagweg 186, die al niets had begrepen van het kaartje, dat Pratoom de vo rige dag naar Leiden had ge stuurd. Maar al snel werd één en ander opgehelderd. Haar zoon Jan Paul had met Pra toom in Italië een babbeltje gemaakt, toen deze daar op vakantie was. Eigenlijk als vanzelfsprekend had hij te gen de marathon-fietser ge zegd: „Weet je wat, kom eens bij ons aan als je richting Holland gaat." Niet vermoe dend dat Pratoom gehoor zou geven aan deze uitnodiging. Maar Pratoom kwam, en werd gastvrij door de familie Van Gennip binnengehaald. Hij blijft hier nog een week logeren. Dank zij de bemidde ling van mevrouw Van Gen- nip kon hij al gauw aan de slag als werkstudent/bijrijder op een vrachtwagen. Zo spekt hij zijn spaarcenten voor de studie in Amerika. Zijn gast vrouw heeft ook een goed kope vliegtocht naar de Over kant weten te bedisselen. En zo vertrekt Pratoom 24 sep tember van Arnsterdam naar New Yorken dan óp naar Californië. Hoe hij die af stand denkt af te leggen? Per fiets, jawel •k HU heeft al op ontelbaar veel manieren voor de krant ge poseerd, vertelt Pratoom. Op zUn fiets, naast zyn fiets, maar dat gaat op den duur vervelen. Dit standje is nieuw. Spontaan tilde hy voor ons in een zege vierend gebaar de fiets boven zijn hoofd, die hem helemaal van Thailand naar hier heeft gebracht. (Foto LU/Holvaet) LEIDEN De zitting van de plaatsvervangend kantonrechter, mr. M. C. de Graaf, had gisteren een bijzonder vlot verloop. Een 26-jarige kantoorbediende uit Katwijk stona terecht omdat hij met zijn auto op het voorrangskruispunt Troelstralaan-Hoomeslaan in Kat wijk geen voorang had verleend aan een van rechts komende auto. Hij voelde zich niet zo erg schul dig aan de botsing, die was ontstaan. „Je moet daar een eindje de weg op rijden om te zien of er wat aankomt want het uitzicht is er niet best. Ik stopte meteen toen ik hem zag aan komen en hij reed pardoes tegen mij aan". De officier eiste een boete van f 70 subs. 14 dagen. De kantonrechter wilde rekening houden met het feit, dat automobilisten ter plaatse moge lijk geen geheel vrij uitzicht hebben en vonniste daarom met f 30 subs. 6 dagen. LEIDEN Vanmorgen is te zij nen huize in de Schutterstraat de heer W Helvensteijn gehuldigd ter gelegenheid van zijn veertigjarig ju bileum bij de NV Algemene trans port- en expeditie-onderneming Van Gend en Loos. Hij is chauffeur bij het Leidse bedrijf. Een deputatie bezocht de jubilaris, waarbij deze werd toegesproken door de plaatselijk directeur, de heer L. J. Adema. die een gratificatie aanbood en de voorzitter van de personeels vereniging, de heer J. J. F. Gorren, die als geschenk een elektrische klok overhandigde. Mevr. Helvensteijn kreeg bloemen. LEIDEN Op advies van de commissaris van politie hebben bur gemeester en wethouders van Leiden besloten bij wijze van proef dit jaar op 3 oktober de binnenstad niet meer af te sluiten voor het wegverkeer. Het wegverkeer uit de richting Hoge Rijndijk zal met verkeersborden worden geadviseerd via St. Jorissteeg. Hooigracht. Pelikaanstraat. Oude Singel en Nieuwe Beestenmarkt naar het station en verder te gaan. In tegengestelde richting zal een route worden aangegeven via Steenstraat, Princessekade, Rapenburg, Steenschuur en Korevaarstraat. Het openbaar vervoer (autobussen en taxi's) kan normaal van de marktenroute en van de Breestraat gebruik maken. Tijdens de paint-in en de bespeling van de rijdende beiaard in de Breestraat (tussen 9.30 en 11 uur) zal de politie deze straat verkeers vrij houden, met uitzondering van autobussen en taxi's. Tijdens het passeren van de drie-oktoberoptocht zal de politie de zelfde maatregelen nemen als voor het bloemencorso. Verder zal de Haarlemmerweg tussen Maresingel en Willem de Zwijgerlaan (waar de drie-oktobermarkt wordt gehouden) op 2 oktober (opbouwdag" Toen een 19-jarige banketbakker uit Katwijk m de avond van de 28ste juni met zijn bromfiets over de Ko ningin Wilnelminaboulevard tufte, trok hjj de aandacht van twee poli tiemannen. De bromfiets reed niet alleen vrij hard, maar maakte ook opvallend veel lawaai. Bij aan houding werd ontdekt, dat de cy linder een grotere inhoud had dan de toelaatbare en uit de uitlaat de ge luiddemper was verwijderd. Ver dachte verzekerde de rechter, dat hij zelf niet aan zijn brommer had „geknoeid". .Ik kocht hem tweede hands en heb mij dus nergens aan schuldig gemaakt". ,.U reed erop en was dus verantwoordelijk voor de j fouten", repliceerde de kantonrech ter. Waarop de officier nog reageer- oe met de opmerking: „U hebt toch wel gemerkt, dat de bromfiets ab- normaal hard kon rijden en teveel lawaai maakte". De officier eiste een totale boete van f 40 subs. 8 dagen, alsmede ver nietiging van rijkswege van de in beslaggenomen foutieve onderdelen Het vonnis luidde conform. dachtes 18-jarige broer hem destijds i bereed en waarmee deze op de Sta- j Monsweg door verbalisant werd aan gehouden. „Hij is niet van mij maar van m'n broer", probeerde ,de bijrij- I nwani (1ei destÜds aan een proces-verbaal Uil iviuii p ontkomen. Zoals reeds vermeld gaf broerlief dit feit toen volmondig toe. De berijder hield ook ter zitting vol. dat de bromfiets van zijn broer was en het hier een „uitlening" betrof. Al met al trachtten de broers elkaar het „eigendomsrecht" in de schoenen tc schuiven en aldoende aan een von nis te ontkomen. Tegen de 18-jarige bijrijder eiste de officier een boete van f 30 subs 6 dagen. De 29-jarige „uitlener", die zonder twijfel, aldus de officier, ook de eigenaar was, hoorde een totale boete van f 70 subs 14 dagen tegen zioh eisen. De vonnissen werden res pectievelijk f 30 en f 55. Van voor doorgaand verkeer en op 3 oktober voor alle verkeer met voer tuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen gesloten zijn wier „Ik had iiem die bromfiets kort tevoren cadeau gegeven en dus was hy niet meer van my maar van hem" zo verklaarde een 29-jarige timmer man uit Leiden. Waarop de officier prompt repliceerde: „Tegen verbali sant gaf u destyds direct toe, dat die bromfiets van u was en u hem aan uw broer had uitgeleend". „Dat heeft die agent dan verkeerd begrepen" trachtte verdachte daarop zyn „om mezwaai" geloofwaardig te maken. De bromfiets waarover het ging vertoonde nog al wat gebreken, w.o 1 een ondeugdelyke voorrem, toen ver- r LEIDEN De het vorig jaar op gerichte coöperatie .Fruto Leiden" organiseert donderdag in één van de hallen van de Leidse Groente- en Fruitveiling aan de Zoeterwoudse- weg een levensmiddelenbeurs voor de detailhandel. De Fruto is een inkoopvereniging, die zich speciaal bezighoudt met de inkoop van geconserveerde levens middelen. Hoewel zich tot dusver uitsluitend groentehandelaren by de Fruto hebben aangesloten, kunnen ook andere groepen zelfstandige de taillisten zich by deze Inkoopvereni ging aansluiten. Het landelijk Con tactcentrum „Fruto" telt reeds 2800 leden. Op de beurs, die van 3 tot 10.30 uur wordt gehouden, zullen zestig standhouders aanwezig zyn.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3