AASTRICHT KRIJGT EDISCHE FACULTEIT Steiger stortte in Straffen voor TT-terroristen leid voor nieuwe meubelen?. Geld voor een kostbare studie? Geld voor een grote uitgave? Geld voor de verhuizing? Geld voor u: Huidige kiesstelsel minst slechte" is t CUBA EN CHILI: ONGEMAKKELIJKE BETREKKINGEN Juliana Regina Rotogravure in kort geding tegen VARA Nota I eriiiga aan de Tweede Kamer Nieuw PTT-gebouw Den Haag AMRO-Lenmg (voorbeeld: f 1500.- lost u af in 18x f 93.50 of 24x f73.10) AMRO-Lening voorbeeld: f6000.- lost u af in 18x f367.81 of 24x f285.71) AMRO-Lening Elk bedrag tussen f700.- en f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. AMRO-Lening voorbeeld: f3000.- lost u af in 18x f 186.22 of 24x1*145.35) AMRO-Lening ^oorbeeld: f4000.- lostuaf in 18xf 248.29 of 24xf 193.80) „Aanbiedingen van geschenken" Mr. Berkhouwer sprak in Alphen a/d Rijn H. Wiegel in Boskoop: Nog geen gratie voor bezetters Ravage bij botsing in Sassenlieim jfllSDAG 16 SEPTEMBER 1969 LETDSCH DAGBLAD PAGINA I? DEN HAAG De regering heeft gekozen voor Maastricht vestigingsplaats voor de achtste medische faculteit, aldus ijkt uit een nota die minister Veringa vandaag aan de Tweede yner heeft aangeboden. Doorslaggevende factor bij deze ure is volgens de bewindsman de wenselijkheid tot spreiding B het wetenschappelijk onderwijs geweest. Was in Limburg n)s een instelling voor wetenschappelijk onderwijs gevestigd «est, dan zou de keuze wellicht anders zijn uitgevallen en aan de samenwerking tussen technische en medische weten- hap een zwaarder accent zijn gegeven. vestiging van de achtste me- faculteit zal volgens de nota jtbouw en vernieuwing van de *ande faculteiten niet mogen be- meren. De investeringskosten van ichtste faculteit worden geraamd 100 miljoen gulden naar het prys- van 1967, de exploitatiekosten op miljoen per jaar. Minister Verin- schaart zich achter het advies de meerderheid van de Com- ije-van-Walsum die aanbeveelt, treeks 1980 de nieuwe faculteit r werkzaamheden te laten begin- Reeds nu zou een commissie voorbereiding moeten worden in- De minister is verder van mening dat met de bouw van het preklinische gedeelte dient te worden begonnen vóór die van het nieuwe academisch ziekenhuis. Onder de vele vraagstukken, die nog zullen moeten worden opgelost zijn ook de moeilijkheden, verbonden aan het aantrekken van een gekwa lificeerde medische en technische staf. Meer personeel De beleidsnota bevat voorts andere voorstellen die tot doel hebben, de knelpunten in het medisch onderwijs ADVERTENTIE <»z« tot een oplossing te brengen. Om op korte termijn soelaas te verschaffen heeft de minister op de begroting '70 in totaal 35 personeelsplaatsen extra voor de medische faculteiten ver vroegd beschikbaar gesteld. Daar naast zullen voor elk der medische faculteiten 13 extra plaatsen in ver band met het nieuwe curriculum worden opgenomen. Het is overigens onmogelijk in het kader van de be staande faculteiten tot een drastische uitbreiding van de opleidingscapaci teit te geraken. Om 1200 klinische opleidingsplaat sen te waarborgen met vermijding van al te lange wachttijden bij de vervulling van co-assistentschappen is het volgens minister Veringa nodig in snel tempo de jongere academi sche ziekenhuizen te voltooien en de oudere te vernieuwen. De minister stelt voorts een nieuw affiliatiebeleid in het vooruitzicht. Ten aanzien van het beleid op lan gere termijn zegt de bewindsman dat met een toenemende discrepantie tussen gewenst en werkelijk aanbod van medische studenten en met een voortdurende ontoelaatbare over schrijding van de capaciteit in elk geval rekening zal moeten worden gehouden. Wanneer zo'n overschrij ding zich voordoet, moeten maatrege len kunnen worden getroffen. In dit verband is de regering van plan de indiening van een wetsontwerp te be vorderen voor de instelling van een onafhankelijke capaciteits-advies- com missie Wachtlijsten Ten aanzien van regulerende maat regelen denkt de minister aan het instellen van wachtlijsten voor het begin van het tweede cursusjaar. De studenten van deze wachtlijsten be hoeven dan niet langer dan één jaai te wachten. Wanneer het aanboo van studenten niettemin zo groot zot' blijken, dat een cumulatie van wach tenden ontstaat, dan lijkt een strikt doorgevoerd stelsel van vergelijkende examens voor of na de propaedeuse onontkoombaar. Hieraan zou een wettelijke basis moeten worden ge geven. LEIDEN/AMSTERDAM (ANP) De exploitant van Televizier, de NV Nederlandse Rotogravure Mij, acht het aanbieden van geschenken door colporteurs van de Varagids aan mensen die een abonnement op deze gids nemen een overtreding op de Wet op beperking van het cadeau stelsel. Daarom heeft zij een kort geding tegen de VARA aangespan nen dat vanochtend voor de presi dent van de Amsterdamse rechtbank heeft gediend. De raadsman van eiser. m. P. Zonderland, zette een koffiefilter en een pak koffie, die worden aangebo den als men een abonnement neemt, op de tafel van de president. Volgens j eiser is het aanbieden van geschen- I ken een onrechtmatige concurrentie en van de president wordt een ver bod gevraagd. I „Een hele supermarkt heeft u in de dagvaarding opgenoemd", zei de president, mr. U. W. H. Stheeman. „Het is ook een superovertreding", aldus mr. Zonderland. Op sommatie om de aanbieding van geschenken ALPHEN AAN DEN RIJN Tij dens de gisteravond onder leiding i van de voorzitter de heer H. J. de 1 Baat Doelman in hotel Centraal ge houden vergadering van de afde ling van de VVD is besloten het voorstel van de regionale Rijnstreek afdelingen van de VVD te weten Woerden. Bodegraven, Nieuwkoop en Hazerswoude om de heer H. J. van den Berg, lid van de Alphense raad en fractievoorzitter van de VVD als kandidaat voor te dragen voer een plaats in de Provinciale Staten van Zuid-Holland, te ondersteunen. Tüdens deze vergadering sprak mr. dr. C. Berkhouwer over het on derwerp „Liberaal in de wereld van vandaag en morgen". De heer Berk houwer zei, dat wij in ons land ach ter lopen in ons politieke denken als het gaat om schaalvergroting in ons denken. Daarbij zag hy vier hoofdten- denzen. namelijk de trek naar zee, een veel snellere aanpassing door het wereldconcern aan het proces dan de wereldpolitiek dit doet, de gevolgen van de automatisering met als gevolg meer produktie met min der handen en de vlucht van de in formatie en communicatie in de we reld. Hy zag het als een roeping, dat de liberalen van vandaag het dogma afwijzen. Wij moeten voor een zo groot mogelijke vrijheid zijn in een moderne maatschappij die construc tief de wereld van heden opbouwt. Wij moeten ons afzetten tegen de destructieve krachten, waar bij hij wees op de noodzaak verdraagzaam te zijn. In dit verband sprak hy zich uit als een tegenstander om oor logsmisdadigers gratie te verlenen. Tot slot stelde dat wij moeten stre ven naar een verenigd Europa van Ierland tot de Bosporus toe. Na de pauze werd uitvoerig over het besproken onderwerp van ge dachten gewisseld. te staken had de VARA laten weten dit vooralsnog niet te zullen doen. De advocaat van de VARA. mr. M. G. Rood betwistte dat de Roto gravure My een actie heeft, omdat de AVRO de uitgever is van Televi- sier en deze kan uitsluitend als eisen de partij optreden. Hij concludeerde daarom tot niet ontvankelijkheid van de Rotogravure My. Voorts doet Te levizier precies 'tzelfde als de VARA alleen handiger. Als men een abon nee aanbrengt krijgt men by Televi zier een broodplank maar ook als men zichzelf opgeeft, zei mr. Rood. De laatste werd door mr. Zonder land ontkend. Als de eisende partij zich beklaagt moet men volgens mr. Rood eerst maar eens zelf er mee ophouden geschenken aan te bieden. Als de president de VARA gebiedt dit te doen zou hij z.i. dit ook aan Televizier moeten doen. Mr. Zonderland stelde, dat VARA regelmatig in overtreding is met ge noemde wet. Hetgeen de AVRO. die de broodplanken gaat geven doet is een aanbrengpremie. Dit is volle dig in overeenstemming met de Wet op het cadeaustelsel. De economi DEN HAAG (GPDl Over een lengte van honderden me ters is gistermiddag de 38 me ter hoge steiger rond het in aanbouw zijnde nieuwe gebouw voor het Telefoondistrict 's-Gra- venhage ingestort. De stelling begon eerst te kraken, maakte daarna golfbewegingen en zakte na ongeveer anderhalve minuut met veel geraas in elkaar. Toen de stofwolk was opgetrokken, bleek dat alle arbeiders zich bjj- tjjds in veiligheid hadden kun nen stellen. Vier tegelzetters, die ter hoogte van de twaalfde verdie ping bezig waren met het aan brengen van marmeren gevel platen, durfden de trappen niet meer af. Ze prongen van de steiger door de nog niet van glas voorziene ramen het ge bouw binnen. Het werk wordt uitgevoerd door de Aannemerscombinatie 69, met ondermeer de Holland se Beton Maatschappij en J. P. van Eesteren. De oorzaak van de instorting staat nog niet vast. maar de arbeidsinspectie houdt terdege rekening met de mogelijkheid dat de steiger overbelast is geweest. Al vorige week hebben stei gerbouwers de stelling grondig moeten controleren nadat bouw vakkers gekraak hadden ge hoord en nadat verbindingsstuk ken zouden zijn losgeraakt. Desondanks werden gisteren toch vele tientallen marmeren gevelplaten van vierhonderd ki lo per stuk naar boven gehesen en ter hoogte van de twaalfde verdieping op de steiger klaar gelegd voor montage. Na de instorting rukte de brandweer uit met de hoogwer ker en twee gereedschapswa gens. De GG en GD kwam met vijf ambulances. De arbeidsinspectie en perso neel van bouw- en woningtoe zicht begonnen onmiddellijk met een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. Bij een eerste raming van de schade werd de aanduiding „enkele honderden duizenden guldens" genoemd. De steiger van het nieu- PTT-kantoor in Den Haag stortte gistermiddag Ui elkaar. BOSKOOP „Het bestaande kiesstelsel is het minst slechte sys- teem. Als de kieswet moet worden sche controledienst heeft daar nooit „randerd. lou lt nog ander. enige aanmerking opgemaakt, spraak dinsdag 23 september. Uit- AMSTERDAM (ANP» In ant woord op het schriftelijk verzoek van prof mr. A. D. Belinfante Rec tor Magnificus van de universiteit van Amsterdam, om gratieverlening van de Maagdenhuisbezetters heeft de minister van Justitie, prof. mr. C. H. P. Polak, meegedeeld dat gra tieverlening op dit moment onmo gelijk is. „Overweging van ambtshalve gra tie" zo schrijft de minister aan de rector magnificus, „zou op dit mo ment de indruk kunnen wekken, dat ik invloed op de straftoemeting van het hof zou willen uitoefenen. Ik heer Wiegel. wijziging voorstaan namelijk: af schaffing van de opkomstplicht. Dan komen er tenminste alleen mensen die geïnteresseerd zijn in de verkie zingen. Overigens moet de politieke vernieuwing uit de partijen voorko men en niet uit een nieuw kiesstel sel". Deze woorden sprak het tweede kamerlid voor de VVD, H. Wiegel maandagavond in hotel Neuf in Boskoop. Hy sprak daar op uitnodi ging van de afd. Boskoop van de VVD over het onderwerp „Wat bren gen ons de komende verkiezingen?" De heer Wiegel hekelde de groep vorming die op het ogenblik wordt bedreven. „We moeten maar afwach ten wat er nu uiteindelijk uit de bus komt. Een winstpunt zag hij wan neer de partijen voor de verkiezin gen hun medepartij zouden kiezen. Dan weet de kiezer tenminste waar hij aan toe is, dat zou politieke winst zijn. Overigens gooit de WD voor niemand de deur dicht", aldus de meen. dat ik zelfs de schijn daar van moet vermijden". Hij voegde er nog aan toe, dat volgens de be staande voorschriften gratieverlening de straf als zodanig niet ongedaan De heer Wiegel bond dat de kin derbijslag op het ogenblik discrimine rend werkt en in strijd is met het beginselprogramma van de WD na melijk het begrip sociale rechtvaar- maakt en slechts een aanvulling van digheid. Verder was hy van mening het strafregister ten gevolge heeft, dat de kamerleden meer volksverte- De rector had Juist gratie gevraagd genwoordigers moeten worden en om de jonge mensen voor hun ver- minder kamerlid. „Het contact tus- dere leven niet met een strafregis- sen de kiezer en de gekozene moet ter te belasten. flink verbeterd worden". ASSEN (GPD> Zestien van de Jongelui, met wie een politiemacht van tweehonderd man in de rumoe rige T.T-nacht van 27 op 28 Juni in Assen een ware veldslag heeft moe ten leveren, gaan voor twee of drie weken de cel in. De politierechter te Assen, mr. P. F. Oosterhof, die gis teren een bijzondere zitting wydde aan de in deze nacht bedreven ter reurdaden, waarschuwde de eerste verdachte in de reeks van 19: „Hier staat een straf op van maximaal een half jaar. U ziet, de wetgever denkt er ernstig over". Met name in de binnenstad van Assen oefende een legertje jongelui in de nacht, die aan de T.T. vooraf ging. een waar schrikbewind uit. De lege bierblikjes waren favoriete pro jectielen. Daarmee werd bij voorkeur naar politiemannen gesmeten, maar ook burgers en straatverlichting moesten het ontgelden. Drie wacht meesters van de rijkspolitie werden min of meer ernstig gewond. In to taal werden ongeveer 40 slachtoffers In het Wilhelminaziekenhuis behan deld De officier van Justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop. eiste tegen alle blikjesgoolers een gevan genisstraf van twee weken, met uit zondering van twee verdachten van net 18 Jaar. De officier wilde deze twee met het oog op hun leeftijd nog wel wat ontzien en eiste tegen hen een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken, met een proef tijd van twee Jaar en een boete van 70 gulden. Na de pauze kregen de aanwezi gen vragen te stellen waarvan veel gebruik werd gemaakt. Zo werd de heer Wiegel onder meer gevraagd of hij het eens was met Toxopeus die D'66 een recalcitrante VVD-jonge- renorganisatie noemt. De heer Wie gel was het daarmee niet eens. „D'66 is een partij gevormd uit leden van alle partijen. Het is een mengsel. Wij zien D'66 als onze jongere broer. We moeten een politiek voeren die aan trekkelijk is voor D'66. Dan komen zij vanzelf naar ons toe". De discussieavond werd beslo ten met een dankwoord van voorzit ter Zoeteman. SASSENHEIM Gistermorgen vond een autobotsing plaats, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, maar die toch nog meeviel, al was er een grote ravage. Een personen wagen, die uit de richting Leiden kwam, stond op de Rijksstraatweg voorgesorteerd om linksaf de inrit van restaurant „De Uiver" in te rij den. Een achteropkomende personen- 1 wagen reed met een flinke klap op de stilstaande wagen, zodat deze de linkerrybaan opschoof met als gevolg een botsing met een personenwagen uit tegenovergestelde richting. De twee laatste wagens liepen flinke schade op aan de voor- en achter zijde. De bestuurders resp. uit Kat wijk en Voorhout liepen geen letsel op. De personenwagen die het onheil veroorzaakte kwam ondersteboven dwars op het, wegdek terecht en werd totaal vernield. De bestuurder, een inwoner van Leiden, kwam met de schrik vrij. MONTEVIDEO (GPD) Mexi co. het enige Latijns-Amerikaanse land, dat diplomatieke betrekkingen onderhoudt met Cuba, is bijzonder ontstemd over het feit. dat het re- giem-Castro politiek asiel verleent aan lieden, die Mexicaanse vliegtui gen hebben „gekaapt" en naar Hava na gevlogen. Maar hoezeer de Mexi canen dit de regering van Cuba ook kwalyk nemen, de verhouding tus sen beide landen is nu ook weer niet zo gespannen, dat men in Mexico niet tot een verbod van de film over het leven van Che Guevara heeft kunnen komen. Deze Noord-Ame rikaanse film wordt ln Latijns- Amerika gezien als een simpele an ti-Castro propagandatruc. In Chili, daarentegen, hebben de autoriteiten de film niet verboden, wat meer reden voor de Cubanen Is om ontstemd te zijn. Vooral ook, omdat Chili de laatste maanden by Havana heeft aangedrongen op een verbetering van de betrekkingen tus sen beide staten, die elkaar diploma tiek doodverklaarden, nadat Cuba had gebroken met de OAS, de or ganisatie voor Amerikaanse samen werking. Er bevindt zich op het ogenblik in Havana een Chileense economische missie om overleg te plegen over hervatting en uit breiding van de handelscontracten tussen Cuba en Chili. Ook de arrestatie van de 25-ja- rige Chileense student Sergio Perez Molina, die by zijn aanhouding toe gaf uit Cuba opdracht te hebben ontvangen om een begin te maken met de opbouw van een Chileens nationaal bevrijdingsfront volgens Cubaans patroon, vermag niet de ogenschijnlijke verbetering van de politieke en economische contacten tussen Santiago en Havana te door kruisen. De Chileense autoriteiten schijnen er geen been in te zien om tegelijkertijd op verbetering van de relaties met Havana aan te sturen en de onderdrukking van Castro-ge- zinde revolutionaire bewegingen in eigen land krachtig voort te zetten. Zo werd onlangs nog een goed voor bereide „razzia" gehouden onder aanhangers van de „M.I.R.", een linksrevolutionaire beweging in Chi li. Sinds de troon aan vaa rding van Koningin Juliana wordt door de uit geverij Hollandia in Baarn ten tyde van de troonrede een boekje van cir ca vijftig pagina's uitgegeven die een „fotografisch verslag" geven van het wel en wee van het Koninklijk gezin in het afgelopen parlementaire jaar. Het 21ste nummer ln deze reeks la thans van de pers gekomeneven goed verzorgd als de voorgaande af leveringen, die tezamen een uniek beeld-document vormen van het Vorstenhuis en de plaats die het in neemt in onze samenleving De uit voering is van dezelfde kwaliteit als in voorgaande jaren Het valt overi gens op dat dit jaar niet met kleu renfoto's is gewerkt Vanzelfsprekend neratie Oranjes in dit allerchar- mantste boekje een grote plaats in.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13