EG-top in november Goulash, Hachee, Jachtschotel Italië staat nu voor de vuurproef AMERIKA STEUNT ARABIEREN NIET nrustige ouverture *|an academisch jaar Nixon voor landing op Mars J haten over voltooiingverdieping en uitbreiding MAAN NIET VANAARDSE OORSPRONG Geen „walk" BOAC ziet af van vrijgezellenplan Veertig mille sieraden gestolen Nieuwe spanning in Belfast STAKINGEN INLEIDINGEN VAN EEN „HETE" HERFST 5DAG 16 SEPTEMBER 1969 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 11 ADVERTENTIE fan onze correspondent) HJSSEL (GPD) De EEG- Óferentie zal 17 en 18 no- ber in Den Haag worden aden. Daartoe hebben de linisters van Buitenlandse B gisteren besloten tij- een lunch in een Brussels urant die twee uur heeft urd. Leden van de Brus- EEG-commissie waren )ij niet tegenwoordig. De iters hebben wel afge- 6 en dat de voorzitter van li ommissie de bijeenkomst jnHaag zal bijwonen voor deze betrekking heeft ken die onder haar com- tie vallen. Dat zal dan chijnlijk alleen de twee- gzijn. De eerste zal men meer algemene proble- ,ls de Westeuropese technologische sa- fking e.d. delibereren. Luns die tot en met 31 voorzitter is van de EEG- id. heeft er onder het oog van zijn Franse col-, ice Schumann aan herin drie grote problemen van De Jfhjn voor de 6 regeringen van missie: de voltooiing, de ver- ZUn en de uitbreiding van de ge- mm sappen. Deze drie punten iemt ze in het EEG-jargon luiken van de triptiek «Hütiek aan elkander verbon- juridisch niet. Bij debat in Veiligheidsraad oktober ontvangen de lid- e>) de tot op heden bijgewerkte - in het rapport van de commissie over de vraag- die worden opgeworpen door iuele toetreden van de lan- zich kandidaat hebben ge- tor het lidmaatschap: Groot- Ierland, Noorwegen en De en. Mocht het rapport, zo- iister Luns het noemde „op- uitvallen, dan zullen de iberen een weg te vinden om g mogelyk met onderhan- over het toetreden van leden te beginnen, vtfy secretaris De Koster zei r: „Met een zekere hoop deze topconferentie tege- wij hebben de sterke in- de Franse regering be- ht*dat met een negatieve hou- één of meer lidstaten de sap een slechte dienst èwezen". ter Luns heeft nog verklaard nM|zes het er ook over eens wanneer de topconferentie ïember niet mocht slagen, zware slag aan de gemeen- toebrengen. Tevreden heeft minister Schumann op U8#t ver eld dat de Franse re- IU boitengewoon tevreden was, LeU Kennelijk goed gemutst legt minister Luns uit wat de minis ters hebben besloten. dat de door haar voorgestelde top conferentie zal plaatshebben. Ook hij heeft gesproken over de drie gro te punten, voltooiing, verdieping en uitbreiding. Maar heeft er geen twij fel over laten bestaan dat Frank rijk eerst de voltooiing gereed wil zien, m.a.w. dat eerst de landbouw- financiering volkomen geregeld zal moeten worden en dat dan daarna de beide andere punten op tafel kun nen worden gebracht. Met geen woord heeft hij gerept van de mo gelijkheid dat de zes zich met de vier kandidaat-leden aan de confe rentietafel zullen zetten. Het optimistisch geluid dat minis ter Brandt van West Duitsland in kleine kring moet hebben laten ho ren, nl. een conferentie van tien op zijn vroegst in het voorjaar, behoeft dan ook nog niet direct als een voorspelling te worden genomen. Schumann zag in de topconferen tie, zoals hij zei, vooral de moge lijkheid dat zij „de verder te vol gen procedure zoup definiëren". Samenvattendde topconferentie zal proberen de hangende financiële kwestie met betrekking tot het land bouwbeleid te regelen. Daarna zal men kunnen praten over uitbreiding. Het ligt voor de hand dat dit eerst binnen de kring van de zes zal ge beuren, voordat, men de nieuwe as pirant-leden aan de conferentieta fel uitnodigt. In dat opzicht neeft het bewind-Pompidou dus niet zo veel gewijzigd in het beleid van De Gaulle. ierdam, utrecht, eind- iGPD) Op diverse plaat- het gisteren onrustig geweest opening van het academische 4ele honderden studenten in I iam hadden lappen voor de ebonden tijdens een openbare ?adermg in de aula van de i ron4 lelt aan het Spui. Op die ma- j (Me men protesteren tegen1 dat de vergadering j een gedeelte openbaar studenten mochten de ver- li. waarin een nieuwe be- M metuur, die door de rector 1 sis prol A. D. Belinfante is - werd behandeld, wel bij- ]®aar niet meepraten, 'de balustraden mengden de zich toch in de discussie van meterslange span- [waarep leuzen stonden als: zake". „Onzin", „Houdt het i .Ai.es wat u zegt, kan li ?ebruikt worden". De span berden niet verwijderd. Ml" Eindhoven leningsplechtigheid van het «h jaar van de TH in Eind- ttd verstoord door een aan maten verenigd in de SVB. stanapunt inzake de her- (ering van de TH wilde toe- p hl Reeds voor de rector mag- Hl Prof. Van Triér, zijn rede JD plen, werd gepoogd zijn ge- te bekiimen. iry fte niet. waarna de studen- tet de rector zijn rede had tóen, opnieuw probeerden fd i1 de aanwezigen te richten t uitschakelen van de ge- atiofallatle werd de studenten het spreken belet. Utrecht half uur nadat de schei- >r magnificus in Utrecht, [Lanjouw, gistermiddag was aan zijn rectorale rede. Utrechtse politie de stu- David Douwes uit uit de Domkerk verwijderd leurde toen Douwes uit de sprong en consternatie ver- i 51 prof. Lanjouw openlijk Dschap te vragen over „de WASHINGTON (AP) Sommige van de maanstenen die de astronau ten van de Apollo-XI naar de aarde hebben gebracht, zijn drie tot vier miljard jaar oud. dat is waarschijn lijk ouder dan enig gesteente op aarde. Onderzoekers van het ge steente hebben deze conclusie ver rassend en opwindend genoemd. Wanneer de conclusies van de analy se van het gesteente juist zijn, zou dit betekenen dat de maan niet uit een vrijwel geheel of geheel ge stolde aarde is losgerukt, waarbij de Pacific als litteken zou zijn overge bleven. zoals een van de vroegere theorieën over het ontstaan van de maan luidde. Inmiddels worden thans maanste nen en maanstof gedistribueerd on der 142 wetenschappelijke instellin gen over de gehele wereld voor meer gedetailleerd onderzoek op velerlei terrein. Een steen van 478.8 gram, die min stens 1.3 miljard jaar oud is, zal van morgen af voor het publiek te zien zijn in het. Smithsonian Museum te Washington. Men verwacht hiervoor evenveel belangstelling als voor de Mona Lisa, die in 1963 door het Lou vre werd uitgeleend aan het natio nale museum te Washington, waar voor een ongekende interesse bleek te bestaan. LEIDEN De a.s. zaterdag te houden „walk" voor de actie X-Y als start van de activiteiten in Leiden In het kader van de interkerkelijke vredesweek '69. die van 20 tot 28 september gehouden zal worden, moet door te geringe belangstelling komen te vervallen. De Oostduitse schilder en gra ficus prof. Hans Theo Richter is op 67-jarige leeftijd in Dresden overle den. Hij was een leerling van Otto Dix. Van 1947 tot 1967 doceerde hij aan de Hogeschool voor Beeldende Kunst in Dresden. LONDEN ReuterDe ..Bri tish Overseas Airways Corpora tion" heeft bekend gemaakt, dat het plan om Amerikaanse vrijge zellen bij een verzorgde reis naar Engeland ook vrouwelijk gezel schap te bezorgen, niet doorgaat. Naar de directeur van BOAC verklaarde, „is het duidelijk, dat bepaalde aspecten van het plan niet overeenkomen met de hoge normen van alle andere verzorg de reizen van de BOAC". In een reclamecampagne in de VS had de maatschappij aanvan kelijk aan meerderjarige vrijge zellen uit Amerika voor 145 pond een volledig verzorgde reis naar Engeland aangeboden, waarbij de reizigers in contact zouden worden gébracht met zeker drie leden van het andere geslacht. Het plan had veel opschudding verwekt en twee Lagerhuisleden hadden al aangekondigd vragen te zullen stellen. Deze Amerikaanse soldaten nemen in Vietnam de gelegen heid te baat om even uit te rus ten. Dat gebeurt in een gepant serde wagen in de vesting Devins, zo'n 50 kilometer van Saigon. NEW YORK (RTR. AFP) De eenstemmigheid die in de Veilig-1 heidsraad altiid heeft bestaan ronJ de kwestie Jeruzalem, is gisteren verstoord. Dit gebeurde na een aan- kond'iging van Amerika dat het geen steun zal verlenen aan een door de Arabieren geïnspireerde resolutie de i brand in de Al-Aksa moskee in Je ruzalem in verband te brengen met de Israëlische bezetting van het oude stadsdeel. De ra<ad nam een namens 24 Isla- j mitisohe landen door Pakistan inge- i diende ontwerp-resolutie aan, waar- in Israël worat veroordeeld wegens het negeren van besluiten waarin j het wordt gelast de status van Je- j ruzalem te wijzigen. Het voorstel j I werd goedgekeurd met elf stemmen j I voor en vier onthoudingen (.Finland.) j de Verenigde Staten, Paraguay en Columbia»Bij vroegere stemmingen over deze kwestie was de raad altijd eensgezind. I De vertegenwoordiger van Pakistan trachtte op het laatste moment de j traditionele eensgezindheid van de raad in deze kwestie te bewaren. Hij zei, dat de Islamitische landen, die om het debat hadden verzocht, niet gevraagd hebben Israël te ver oordelen voor de brand van vorige maand in de Al Aksa moskee. Deze daad, door wie ook gepleegd, staat op zichzelf, zei hij. De resolutie had volgens hem ook niet ten doel de verantwoordelijkheid van Israël in deze kwestie vast te stellen, hoewel „de daad niet anders dan gemakke lijker gemaakt kan zijn door de Is raëlische bezetting van de stad". In het voorafgaande debat hekelde de Russische gedelegeerde, Mal ik, d« sfeer van „onderdrukking, terreur en willekeur" in de door Israël bezette gebieden. In zijn antwoord merkte de Israë lische vertegenwoordiger, Tekoah, op dat de Russische politiek de Arabi sche vijandigxicid heeft aangewak kerd en dat de Sowjet-Unie niet kan worden beschouwd als een „deelnemer in het stichten van vrede". kapitalistische westerse maatschap pijstructuur". Twee rechercneurs in burger grepen Douwes beet en probeerden hem tot rust te manen Toen de jongeman een agressieve houding aannam, gat commissaris R. Trip opdracht de man naar het politiebureau te bren gen. Het was de tweede keer dat Douwes onrust in de kerk veroor zaakte. Eerder had hij de rector ge vraagd waarom hij aan het overleg met de studenten had deelgenomen als hij nu zei dat zijn „constructief bedoelde pogingen teveel belemerd werden door onvruchtbare discus sies". DUBBELDAM <GPD) —In een Dubbeldamse villa aan de Rijks straatweg 40 is zondag ingebroken. Men gooide een steen door de ruit van de voordeur en richtte een enor me ravage aan. Er wordt voor onge veer 40.000 gulden aan sieraden ver- miest. De villa staat nog geen hon derd meter verwijderd van het ben zinestation waar vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag een pompbediende op afschuwelijke ma nier van het leven werd beroof a BELFAST (DPA) De spanning in Belfast is weer toegenomen na dat de katholieke bevolking van de stad heeft geweigerd de barricaden op te ruimen. De katholieke leiders wensen eerst dat er besprekingen plaatsvinden over hun eisen, die er voornamelijk op neerkomen dat de protestantse hulppolitie definitief wordt opgeheven, dat de wet op de noodtoestand buiten werking wordt gesteld en dat de beloofde hervor mingen op het gebied van de bur gerrechten worden doorgevoerd. Zij eisen bovendien dat alle personen die aan de verdediging van de katholie ke woonwijken hebben deelgenomen niet worden gestraft. Daarmee zijn voorlopig de pogin gen van de Noordierse regering ge torpedeerd om de toestand in de hoofdstad langzaam weer nor maal te doen worden. Premier Chichester-Clark had de partijen gevraagd de barricaden zelf op te ruimen omdat ze in geval daar geen gehoor aan mocht worden gegeven door de veiligheidstroepen zou den worden afgebroken. De protestanten die aan het ver zoek van de premier gevolg gaven, hebben inmiddels verklaard dat ze nieuwe en nog grotere barricaden zullen oprichten als de katholieken hun vorbeeld niet willen volgen. WASHINGTON AP/ANP) Pre sident Nixon heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan plan nen om in de jaren tachtig enige Amerikanen een landing op de pla- neet Mars te laten uitvoeren. Deze plannen zijn geformuleerd door een speciale commissie onder leiding van vice-president Agnew, die werd samengesteld om de grote lijn vast te stellen van de Amerikaanse ruim te-exploratie in de komende periode. De commissie wees de moge lijkheid af om een spoedprogramma voor een Marslanding uit te voeren ongeacht de kosten zodra de techni sche mogelijkheden aanwezig zouden zijn. Tevens werd de andere uiterste mogelijkheid afgewezen om de be mande vluchten te stoppen en geheel op onbemande ruimte-explo ratie over te stappen. Er zijn volgens de commissie drie „evenwichtige" programma's voor een Marslanding denkbaar. Het is nog niet bekned voor welk van deze programama's Nixon heeft gekozen en welke vlucht- en landingstechniek dit programma omvat. Voorts is aanbevolen te stre ven naar vestiging van permanente bemande bases op de maan en het lanceren van grote bemande ruimte- j stations in banen om de aarde. De aanbevelingen van de commis sie zullen in de naaste toekomst in hun geheel worden gepubliceerd. (Van een speciale verslaggever van Associated Press) ROME Het groeiend radicalis me onder de Italiaanse arbeiders, wilde stakingen en relletjes slepen Italië naar een najaar van ongeken de spanningen. Spanningen die wel eens fataal kunnen worden voor de huidige met moeite tot stand geko men Italiaanse regering en haar economische politiek. Deze dreiging biedt ook de com munistische partij. de enige werke lijk krachtige en goed georganiseer de en gedisciplineerde macht in het politiek gespleten Italië van vandaag een kans haar invloed blijvend te consolideren in de vorm van een deelname aan een linkse regering. Al 20 jaar Lang is dat het uiteinde lijke doel van de CP geweest. Met negen miljoen kiezers de krachtig ste communistische partij in het westen. De drie grote Italiaanse vakbonden hebben vorige week nieuwe eisen ge steld voor de vernieuwing van de cao's van meer dan 4,5 miljoen ar beiders. Het zijn de Confederazione I Generale Italiana del Lavoro (CGIL) j de Confederazione Italiana Sindicati I Lavaratori (SiSL) en de Uniane Ita liana del Lavoro (UIL), die voor geen middel om hun zin door te drij ven lijken terug te schrikken. Een aantal vitale industrieën heeft al een voorproefje gehad van wat nog moet komen. Marzotto één van de grootste Italiaanse textielbedrij ven, in Valdagno bij Verona, waar het altijd al onrustig ls geweest, maakte in het begin van dit jaar kennis met de nieuwe tactiek van de arbeiders. Het besluit van de di rectie tot vergaande automatisering leidde tot stakingen en onlusten, maar bovenal tot de bezetting van de fabriek door de arbeiders, die zich in de bedrijfsgebouwen enkele weken wisten te handhaven. Wilde stakingen in juni en juli heb ben de Fiat-fabrieken in Turijn 290 miljoen gulden gekost en hadden bloedige botsingen tussen politie en arbeiders tot gevolg. Meer dan twee maanden werd de Italiaanse rubber onderneming Pirelli geplaagd door stakingen die begonnen, toen de als „verlicht" bekend staande directie een plan bekendmaakte voor verbe tering van de arbeidsvoorwaarden zonder daarbij de bonden te raadple gen. Behalve deze economische reu zen hebben nog tientallen kleinere industrieën over heel Italië ver spreid moeilijkheden met hun ar beiders. Vele waarnemers geloven dat de arbeidsonrust die zich tot nu toe openbaarde in belangrijke mate zal worden overtroffen door wat nog ko men gaat. Niet alleen de industrieën maar ook de vakbonden zien die tijd met verontrusting tegemoet. Want ook tegen de laatsten richt zich de activiteit van sommige wilde stakers. Het vakverenigingslidmaatschap is in Italië nooit populair geweest. Van de 140.000 werknemers van Fiat is slechts tien procent georganiseerd. Door het grote aantal ongeorgani seerden is er ruimte ontstaan voor vele kleine groepen ontevredenen, die zich van de officiële vakverenigin gen niets aantrekken en een algehe le hervorming van economie en staat beogen. Deze groepen aangeduid als Mao- isten, Marcusianen of Marxist-Leni nisten floreren welig in de belang rijkste industriële centra Turijn, Mi laan en Genua. Zij maken gebruik van de problemen die in belangrijke mate onder de arbeiders leven, de gestegen kosten van levensonderhoud het tekort aan goedkope woningen. Problemen die hun oorzaak vooral vindn in de gebrekkige opvang van de massale immigratie uit 't armoe dige zuiden naar het geïndustriali seerde noorden. In Juli was in Turijn een congres van arbeiders en studenten. In een slotcommuniqué laat dit con gres er geen enkele twijfel over haar doelstellingen bestaan. Dat commu niqué spreekt letterlijk van de ver achting van de radikalen van vak bonden die zy het „vuurpeloton van de industriële belangen" noemen. Daarbij wordt ook de communis tische partij niet gespaard. Het com muniqué kenschetst de Italiaanse communisten als een instrument van onderdrukking van de onafhankelijk heid van de arbeiders een openlijke klassevijand en gispt de pogingen van de CP om binnen het Italiaanse parlementaire stelsel en de rege ring haar doelstelling door te drij ven. Met het oog op het optreden van de radicalen hebben de vakbonden een taktiek ontwikkeld om te voor komen dat zij worden uitgerangeerd. Door het stellen van steeds hogere eisen het invoeren van zogenaamde „hikstakingen" (van een uur of I twee), het bezetten van fabrieken, zitstakingen en door het overnemen van andere methoden van de radi cale groepjes trachten zU deze de wind uit de zeilen te nemen. De waarschuwing van de industriëlen dat de geëiste sterke loonsverhogin gen inflatoir zullen werken, leggen ook zij nu naast zich neer. De vakbonden doen dat met de of ficiële statistieken ln de hand. Uit deze statistieken blijkt dat ondanks de arbeidsonrust het de Italiaanse economie nog nooit zo goed is ge gaan en dat de arbeiders relatief gezien een steeds kleiner deel van de welvaartskoek krijgen. De onderhandelingen voor de belangrijkste nieuwe cao's zijn vorige week mislukt. Als reactie daar op hebben de vakbonden laten we ten dat zij de komende week via een reeks van stakingen waaraan meer dan 2 miljoen Italianen zullen deel nemen het Italiaanse economische leven zullen verlammen. De eerste van die reeks begint vandaag. Onge veer 420.000 arbeiders in chemische pharmaceutische en de staatsme- taal- en mechanische bedrijven zul len het werk neerleggen. De inlei ding van een hete herfst waarbij niet alleen de arbeidsvoorwaarden maar ook de regering van premier Rumor op het spel staat.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11