Duizenden op openingsdag van Leidse Groenoordhal Maak van 3 oktober geen commerciële dag LD-beker voor DVS Mooie jongdieren- sliow van LPKV TAPTOE zó lekker-zó gezond DIER EN MENS IN EN OM HAL kampioenen Kerkelijk Leven Eerste prijs voor Jahn Sociologen aan het (slot)woord aptoe EIDSE HENGELCOMPETITIE Royal Ds. K. Bouhuys studenten- predikant Leidse jongens joegen eenden van stal in Sassenheim met versgebrande p hazelnoten MAANDAG 15 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Het feest voor Leiden en de V.E.B.O.: de of ficiële opening van de Groen oordhal heeft zaterdag zeker tienduizend belangstellenden 0p de been gebracht. Het be gon allemaal in een tent, waar het enthousiasme groot was en men door de warmte wel op temperatuur kwam. Het was een aardige bijkomstigheid, it men voor deze opening ook hen tad uitgenodigd, die in het verle- !D met de voorbereiding van de veel te maken hebben gehad. Het waren o.a. de oud-burgemeester. F H. van Kinschot, de oud- tders, mr. J. Drijber, thans bur ster van Middelburg, de heer van der Kwaak, oud-lid van Ged. en dr. Reitsma. oud-directeur het Openbaar Slachthuis. Nadat de symbolische opening was ;ht de secretaris-generaal van ministerie van Landbouw en Vis- jerjj, dr. J. H. Patijn, dreef een kop- pd schapen de hal binnen was er oor de genodigden gelegenheid om e Groenoordhal en het V.E.B.O.-vee Hii [bezichtigen. Algemeen was men in bewondering voor deze immense en het prachtige vee, dat deze was aangevoerd. nti De V.E.B.O.-bekroningen waren Jay itmaal voor: :oeienBlaarkoppen Kampioen Koe likt on?e koeien: Beatrix 41, van L. at| jkelenboom, Rijnsaterwoude. Re in rve kampioen jongere koeien: Jo- iie 18 van A. C Mooren, Leimuiden ampioen Koe (Oudere dieren): leanda K.S. van W. van Gent. rerberg. Reserve Kampioen Koe wdere dieren)Emanineke K.S. J ii W. Los. Zwemmerdam. Zwartbont: Kampioen Oudere oeien: Janke 9 van Gebr. A. A. v, C Boon, Leimuiden. Reserve Kam- oen Oudere Koeien: Marie 110 van mda's Proef boerderij Wassenaar ampióen Jongere Koeien: Jennie si I van W. H. Lekker kerker Wou- db ugge. Reserve Kampioen Jongeie jeien: Dirkje 61 van A. Bol en M. d. Vis, Aarlanderveen. le"' Schapen: Kampioen Ram: van W. wgendoorn, Zoeterwoude. Reserve impioen van A. J. C. v. d Velde, iaaswaal. Kampioen Ooi: uit hok Spi d Jac. Verkley, Leiderdorp. Re- i Kampioen Ooi: uit hok van A. ssueu v. d. Velde, Klaaswaal. Geiten: Kampioen Bok: Frits, van Clement, Nieuw-Vennep. Kam- toen Geit: Nelly van H. W. Verste- n, Zoeterwoude. Reserve Kampioen Bit: Nicolien van Mevr. Rademaker ïroen. Koudekerk a/d Rijn. Varkens (Yorkshire) Kampioen j. ug: P. Houweling, Nieuwerkerk a^ bomIssel. Reserve Kampioen Zeug: G va Daalhuizen, Hoofddorp. Kam- nh!oen Beer: T. J. van Woudenberg, [venhoven. Reserve Kampioen er: H. J. Splinter, Zevenhoven, et i Farkens (Piétrain) Kampioen ier: D. van Vliet. Kinderdijk. Re- rve Kampioen J. J. F. de Jong, erdam. Kampioen Zeug: J. H. van ylingen, Voorhout. Reserve Kam- e)nJ ten Zeug: J. J. F. de Jong, Leer- Op de foto's dr. J. H. Patijn als schapendrijver en het optre den van één der Leidse taptoe korpsen. (Foto's LD/Holvast) LEIDEN RIJPWETERING In het Dorpshuis in Rijpwetering hield de Leidse Pluimvee en Konijnenfok kers Vereniging (LPKV) een prachti ge jongdierenshow met 350 exempla ren. Locobuigemeester J. S. Wage naar opende zaterdagavond de ex positie en werd rondgeleid door de heer Fr. v. d. Mark, de voorzitter van het tentoonstellingsbestuur. Er was zaterdag en zondag veel belang stelling. Deze show betrof alleen dit. jaar gefokte dieren. In december woi-dt in Zoeterwoude de clubten toonstelling gehouden. Uitslagen: Hoofdprijzen: (mooiste hoender) mevr. Kokshoorn, Voorschoten, (mooiste sierduif» H. Th. Opdam. Stompwijk; -mooiste sier- en water vogel' A. W. J. Zevenhoven, Zoeter woude; (mooiste konijn) S. de Jong, Voorschoten; (mooiste cavia) P. Ma- rijt, Leiden. Ereprijzen: (konijnen) klasse A: S. de Jong; C. J. Deckers «op één na), klasse B: S. de Jong; Th. Heemskerk (op één na), klasse C: C. J. Dec kers; L. v. Ruiten «op één na), klas se D: Th. Heemskerk; M. Kraayen- oord (op één na); klasse E: A. Dui venvoorden; J Spring in 't Veld (op éen na); klasse F: P. Zwanenburg; A. Duivenvoorden op 1 na)klasse G: P. Heme.ik. J. v. d. Velden «op één na). Ereprijzen hoenders: (grote rassen haan en hen) mevr. Kokshoorn (kl. rassen haan) Fr. v. d. Mark; (kl. ras sen hen) C. de Geus (mooiste trio) Fr. v. d. Mark. Ereprijzen sierduiven: H. Th. Op dam (doffer); C. v. Heel (duivin); ereprijs siervogels: A. C. Kokshoorn. Ereprijzen watervogels; A. W. J. Ze venhoven (mooiste), P. C. Vertegaal (op één na), A. W. J. Zevenhoven (op 2 na) en P. J. de Groot (op 3 na); ereprijzen cavia's: P. Mar ij t (glashaarmevr. Hoogeveen (ruw haar), W. v. Hullen (jeugdlid); mooiste van een dameslid (hoenders) mevr. Kokshoorn; (konijnen) mevr. Zwanenburg(cavia's) mevr. Hooge veen; (watervogels) mevr. Dallinga; Mooiste van een jeugdlid: (watervo gels) N. Vnsekoop (konijnen) Jan Spring in 't Veld. NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk drs. G. H. Homans te Eindhoven, te Lowedorp, Oideboorn, Paesens-Mod- dergat en te Witmarsum-Schraard' J. Mak. kandidaat te Beverwijk. Benoemd tot hulpprediker te Gro- n.ngen: dr. J. C. A. van Loon. eme ritus-predikant te Rotterdam-Delfs- haven. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen tf Sliedrecht: C. P. Plooy te Heemstede GEREF GEMEENTEN Beroepen ie Scherpenisse en te Enschede: C. Wisse te Elspeet. LEIDEN Het tamboer- en trompetterkorps van de Chr. Gym nastiekvereniging „Jahn" heeft op een in Schiedam gehouden concours in de eerste afdeling een eerste prijs behaald. Naar aanleiding van geruchten, dat wordt overwogen met ingang van volgend jaar de winkels in Leiden op 3 oktober 's morgens geopend te houden, wil ik opmerken, dat met deze „moordaanslag" in één veeg het jarenlange werk van de 3 October- 00 In de middaguren had de RAC 1 est op het parkeerterrein een ra- ce met personenauto's georganiseerd, waarvoor ook goede belangstelling bestond. Het haalde echter niet bij de duizendvoudige interesse, die 's avonds bestond voor de taptoe, die in de hal gegeven werd door de Leid se muziekverenigingen. Deze indruk wekkende belangstelling, gevoegd bij het feit. dat slechts een vijfde deel van de hal als taptoeterrein was vrij gehouden en dan niet eens het middengedeelte waren oorzaak, dat duizenden de taptoeshow werd onthouden. Men hoorde soms wel flarden muziek, doch het zien van de show was er voor nen niet bij. Staande op in der haast aangeslepen tafels en stoelen trachtte men nog iets van het showelement te ontwa ren. Na de taptoe zorgde The Down Town Jazzband voor een massaal bal, waarbij het betreurd moet worden, dat een aantal jongeren soms provo cerend optrad. Een knallend, kleur rijk en gevarieerd vuurwerk vormde de laatste buitenactiviteit van deze Groenoorddag. jEIDEN De Leidse Hengel- npetitie viste gisteren de laat- serie wedstrijden in de Vliet, succesrijke competitie heeft vangsten laten zien, mede ik zij de goede zomer en de eds betere technieken van de u. igelaars. Er werden in totaal 3840 sen gevangen DVS werd ongesla- end kampioen en won tevens de ir tc dsch Dagb'ad-beker met 590 stuks Wlend wa ook de verrassende .ede plaats van de .Brasem' exü D1,pt einduitslag1. DVS 26 punten, stuks; De Brasem 19, 269; 3. 17, 241; 4. S en G. 16. 246; .vrienden 2 16, 232; 6. Sport- d «ftnden 1 15. 407; 7. HSV 15. 238; DVS 2 14, 277; 9. DUV 12, 226; h Ruisvoom 11, 181; 11. Hengel- rt 1 10. 322; 12. Hengelsport 2 o. 17; 15 IEN! DE ersoonlijke uitslagen: 1. J. van jr. 141 stuks; 2. W. v. Berkel L F. Zandbergen 111: 4. w van 110; 5. J Schouten 110. bUr' 0 ;hee! ■k g 13. Zinker 1 121; 14. De Lee 1 93. nati isclub Royal hield haar derde strijd op de Kaag - Leede. De gst was matig Uitslag: 1. P van t 1845 gram (gr. blei); 2. K. de kr 1075; 3. J. van Went 700; 4. Uuenng 615; 5. J. Gommans 570: vi7, Keyzer 550 7. S. Tegelaar 365; ooi teenbergen 340: 9. T. Houthuizen metio. Krabbe 240. 'nü* LEIDEN Dominee K. Bouhuy6 uit Amsterdam heeft in de Hoog landse kerk zijn intrede gedaan als de tweede hervormde Leidse studen tenpredikant. Zijn collega ds. A. J. Eekhof leidde hem in tijdens de dienst van gisteren, die een sterk oecumenisch karakter had. De preek werd door hen beiden verzorgd. Bij deze dienst vond geen beves tiging plaats van de al geruime tijd in Leiden wonende ds. Bouhuys. Op zijn verzoek werden ook geen toe spraken gehouden. Toch heette ds. Eekhof hem vanaf de kansel harte welkom. „We hebben je al le ren kennen", zei hij, „met de theolo gische felheid die je eigen is en de warmte waarmee je de mensen te gemoet treedt". Ds. Eekhof prees de studentenge meente gelukkig met de komst van de nieuwe geestelijke. „Je verschilt in menig opzicht van ons, maar juist dét vormt een binding. We ho pen dat je je eigen accent hier kunt bewaren". Alvorens ds. Bouhuys het tweede deel van de preek voor zijn reke ning nam Schriftuitleg van Hande lingen 17:15-34) zei ds. Eekhof nog dat de versterking aan mankracht nodig was, om het evangelisatiewerk in de Leidse studentengemeente in tensiever ter hand te kunnen nemen. „Hier worden blangrijke beslissin gen genomen, juist hier moet de kerk dan aanwezig zijn", vond hij. „We lyken in niets op elkaar", be aamde ds. Bouhuys zelf over de samenwerking met zijn mede-stu- dentenpredikant.,Hy draagt zijn scheiding links, ik rechts". Hij toon de zich dankbaar voor de manier waarop ds. Eekhof hem reeds over al in heeft betrokken, een manier waarbij hy zichzelf kan blyven. De dienst was verder een oecumeni- nische „Loofdienst", zoals prof. Van der Leeuw dat heeft bedoeld: niet alleen het woord, ook het sacrament van het Heilig avondmaal werd be diend. Vereeniging de nek wordt omge draaid. Als geboren en getogen Leidenaai' weet ik dat de vereniging van een zeer simpel begin. n.l. een feestvie ring die in feite slechts door een ge deelte van onze bevolking gevierd werd (n.l. de protestanten, want bij de rooms-katholieken werd nogal eens het woord „Geuzenfeest" ge bruikt) heeft weten op te voeren tot een groot Leids volksfeest voor heel de bevolking, ongeacht welke ge zindheid (gelukkig). Daarom is het dat ik mij tot u wend omdat u de aangewezen instantie bent om tegen een dergelijke aanslag fel te reage ren. De motieven zijn de volgende: Het is een feest ter herdenking van de herwonnen vrijheid. Wat het woord vrijheid ons zeggen wil, begrij pen wij heel wat beter dan onze voorouders na 1574. Wij hebben aan den lijve de onderdrukking gevoeld en werden gedurende de oorlogsjaren van over zee hei-haalde malen op die grote gave gewezen en duidelijk ge maakt dat wij ons goed en bloed voor het hei-winnen van onze vrij heid moesten over hebben. Meer dan 30.000 idealisten (geen militai ren) heben in die droeve dagen hun leven gegeven, mensenlevens die met geen geld te betalen zijn. Toen ech ter het land uit de puree was. ble ken grote leuzen slechts holle frasen te zyn. want een nationale feestdag kon maar eens om de vijf jaar ge vierd worden. De economie liet het met toe en toen de beursklok weer ging luiden, zakten de aandelen van het „kostbare leven" vrij sterk. Moe ten wy in Leiden dit droevige voor beeld volgen? Leidenaren kopen op 3 oktober in Den Haag. Leuk is het dat men dat juist op die dag geconstateerd heeft. Men behoeft waarachtig geen en quête te houden om aan de weet te komen, dat iedere dag de Lei denaars in Den Haag hun inkopen gaan doen, omdat zij denken dat men er goed koper uit is of dat men daar meer keuze heeft. Laten de bedrijven hier aan aandacht schenken. Misschien kunnen zij B. en W. voorstellen om de gemeentegrenzen voor deze .glip pers' te sluiten Het is een stadsfeest voor een be volking, die voor ongeveer 75 uit werknemers bestaat. Mochten de be drijven hun zin krijgen dan is het. I weer „de kleine man" die het gelag i betaalt. Sympathiek zal deze over grote groep van kopers niet staan tegenover deze plannen. ik zou een ander voorstel willen doen. Maak de feestviering in 1970 nog groter, plaats de kermis in het centrum van de stad, bijv. op onze oud-Hollandse grachten (Hoogland-1 se Kerkgracnt, Pieterskerkgracht, Gerecht. Papegraoht (het verkeer kan buitenom) Ik verzeker u, dat wij een feeststad zullen krijgen en dam wordt het ndet zo'n dooie boel als het nu dreigt te worden. Vraag onze burgemeester pal te staan voor het behoud van onze traditionele 3 oktober-viering, zoals het jaren is geweest. Dan kan het een gulden bladzijde worden in de Leidse Kronieten. in plaats van een commerciële zwarte. P. W. DE LA RIVIERE. Maredyk 39A, Leiden. Nu we dan in Leiden in het bezit zijn gekomen van een prachtige gro etje hal en daar dus grote evenemen ten in gehouden kunnen worden, werd zaterdag voor my het eerste grote evenement gehouden waar ik zelf direct by betrokken was, de taptoe. Tot mijn grote schrik moest ik al direct constateren, dat het met de organisatie niet helemaal klopte. Want wat was het geval, men had voor deze taptoe maar een vijfde deel van de vloer ter beschikking ge steld en dat voor korpsen met een bezetting van plm. 100 man (Het Pieterskerkplein is nog groter). Aan de afzetting had men he lemaal geen aandacht besteed. De deelnemende korpsen moesten zelf maar zien hoe ze op de gereserveer de vloer kwamen. Halverwege de taptoe was inmiddels het publiek meer en meer naar het midden van het showterrein gedrongen, zodat het stukje vloeroppervlak nog klei ner werd dan het al was. (Waar zijn al die hekken die de gemeente heeft aangeschaft.) Wat voor my en vele anderen de grote avond had moeten worden (want nu kon het publiek weer eens kennis maken met de 7 muziekkorpsen die Leiden rijk is) is een grote flop geworden. Mocht men >n de toekomst denken weer eens zoiets te moeten organi seren, laat het dan wel over aan mensen, die het klappen van de zweep kennen. K. Ravensbergen, Beethovenlaan 157, Leiden. LEIDEN Vandaag het laat ste deel van „Sociologen aan het woord", een serie van vier artikelen, waarin is verteld over de excercities met nieuwe bestuursvormen op de Leidse universiteit. Minister Veringa wil het ge zien zijn nota wel eens proberen met de democratie op het niveau van instituten en laboratoria, maar het moet maar niet in de wet ko men. Zyn vrees is ook duidelijk: allebei demagogen zouden in massaver gaderingen van faculteiten en uni versiteiten vrij spel krijgen en bin nen de kortste tyd 't gehele univer sitaire onderwijs ontwrichten. Dat er faculteiten zyn. b.v. de theologische faculteit, die kleiner zijn dan som mige laboratoria zou de minis ter eerder tot een voorzichtiger benadering gebracht behoren te hebben. En, zou hij niet overwogen kunnen hebben, dat anders dan hU meent in deze passage van zijn no ta, juist vanuit de basiseenheden eerder dan vanuit de „geledingen" een universiteitsraad tot stand kan komen die meebestuurt hetgeen de minister uitdrukkelijk wenst? Het is aan te nemen, dat de mi nister zijn principe „opbouw vanuit de basis" slechts daarom „vertaald" heeft in „geledingen" en „beroeps bestuurders" omdat hij nog niet ge zien heeft hoe hij dit zou moeten realiseren „met behulp van" de door hem zeer zwart afgeschilderde alge mene vergaderingen. Maar gezien de door de minister voorziene beperkte geldigheidsduur van het wetsvoor stel een echte overgangswet ken nelijk zal het de minister niet on welkom moeten zijn wat ervaring op te doen met instituten en laborato ria die zich tot een werkgemeen schap willen omvormen. Want misschien is de aanduiding i werkgemeenschap zowel een verwij zing naar de Middeleeuwse oor sprong van de universiteit als de he- I dendaagse vertaling van opbouw vanuit de basis. En men moet het de j minister toegeven, werkgemeen- schappen b.v. coöperatieve bedrijven houden algemene vergaderingen waarin algemene beleidslijnen aan bod komen. Of deze zakelijke verga deringen voor demagogische doelein den misbruikt worden hangt van de inzet van alle aanwezigen af. In elk geval ls er op voorhand geen be wijs aanwezig dat in de instituten en laboratoria die deze structuur kennen dit zich voorgedaan heeft. Maar werkgemeenschappen kennen ook een dagelyks bestuur en uiter aard allerlei werkgroepen. Voor deze onderdelen van de „basisstruo tuur hoeft zelfs niet het demago gisch effect gevreesd te worden. Wil de minister de tijdelijkheid van zyn wetsontwerp benadrukken, wü hij tevens zyn gezonde uitgangspunt „opbouw vanaf de basis" niet uit het oog doen verliezen en wil hU tevens tegengaan dat er een nog grotere af stand komt tussen „wat in de wet staat" en „hoe het gebeurt" dan zal I hy er goéd aan doen een z.g. expe rimenteerartikel op te nemen. In zo'n artikel zou de minister aan door hem nader aan te wijzen instellin gen toestemming kunnen verlenen zichzelf als werkgemeenschap te besturen, een toestemming die door de curatoren van nu en de beroeps bestuurders van straks erkend dient te worden. Zou de minister daaraan de eis verbinden van eva luatie van de experimenten door „buitenstaanders", b.v. organisatie bureaus die al op dit terrein gewerkt hebben, dan zou de minister na ver loop van tyd veel beter beslagen ten ijs kunnen komen wanneer hij of zyn opvolger het volgende wetsont werp aan de Kamer gaat aanbieden. 1 SASSENHEIM/LEIDEN Twee Leidse jongens van 12 en 14 jaar hebben gistermiddag tussen één en twee uur door hun handelingen en gedrag de eendenkooi aan het eind I van de Menneweg in Sassenheim dusdanig gestoord, dat de staleenden allen „op de wieken gingen". Het gevolg hiervan is, dat er de eerste 10 tot 14 dagen onvoldoende lok eenden zijn, waardoor de kooiker ernstig wordt benadeeld. Deze heeft de ouders van de twee Leidse „boos doeners" dan ook aansprakelijk ge steld voor de schade. Deze loopt in de I honderden guldens. ADVERTENTIE Het mimend team, staand: W. van Loon. F. v.l.n.r. I Zand bergen en J. van Loonzittend! L. R. W. van Berkel. H W. Schu- chard en L. Schuchard (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3