Parijs bevreesd voor stakingen Biafra gaat in op aanbod van Nigerië Frans plan in gevaar TOYOTA POLITIE TRAD OP TEGEN BBK aatssecretaris wil indacht voor iiidermisliandeling AUTO HOME Binnenkort vredesonderhandelingen Toenemende bewolking HUISMAN Wat doet Nederland met Europese top? LEIDEN van egmond bontmodeshow Braziliaanse politie pakt twee van de 17 ontvoerders Bij opening Rembrandt-tentoonstelling (9ud S>Se. leuwo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1969 No. 32891 LEIDSCH DAGBLAD Ijfgcteur: E. A. E. van Dishoeck [Kjfdredacteur: D»s. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Het internationale spoor wegverkeer van en naar Pa rijs is als gevolg van de wil de stakingen nu al enige da gen bijna helemaal lam ko men te liggen.Van Brussel uit worden er bijvoorbeeld nog enige ritten uitgevoerd. Hier door is men echter nauivelijks in staat het grote aanbod aan reizigers te verwerken. Het beeld van de stations in Pa rijs, zoals hier op de foto Saint-Lazare)wordt dan ook gekenmerkt door grote aan tallen wachtende reizigers als deze groep jongeren. JpARIJS (GPD) Terwijl een half miljoen forensen gisteren tropische hitte moest trotseren om lopend, fietsend, liftend per militaire truck op hun werk in Parijs te komen, leek het raar, dat de wilde spoorwegstaking zich gedurende het week- nde over andere sectoren uit zou breiden, geleidelijk toe te men. )e vakbondsleiders hebben onder personeel van de andere openba- ransportbedrijven als ondergrond- autobusdiensten, al een onder- georganiseerd om te weten ;omen hoever de ontevredenheid ie solidariteit van de spoorweg- men wel konden reiken. In elk ial sprak men vanmorgen in Pa- al over nieuwe stakingen, die eljjk volgende week ook de pos- sn lam zouden kunnen leggen. jevlek i die verschillende sectoren zou ievlek der wilde stakingen zich spoedig over alle drie miljoen oaren en andere overheidsdie- m uit kunnen breiden, per is het intussen nog niet en nring hoopt nog altijd dat de handelingen met de vakcen- 1 die gisteren weiden voortge- een algemene stakingscampag- raardoor Frankrijk vorig jaar geteisterd en die voor het land nauwelijks te peilen catastrofe rorden, alsnog zal kunnen voor- n. ir voor die hoop zijn op dit nt toch maar weinig tastbare motieven te vinden. De vakcentra les worden, lijkt het, nog steeds door de basis geprest, die het aan vertrou wen in de regering en haar sane ringsplannen ontbreekt, terwijl de linkse partijen in het parlement als oppositie nauwelijks enige gewicht in de schaal kunnen werpen. Concessie» Voor de regering zou het mis schien verleidelijk kunnen zijn te pogen met enkele secondaire conces sies de spoorwegmannen weer aan het werk te krijgen, maar ook voor zo'n poging lijkt weinig succes te zyn weggelegd. De stakers hebben hun eisen eer der opgeschroefd en zo verlangen de machinisten nu al op hun vijftigste jaar gepensioneerd te worden. De conservatieve minister van transport Monton heeft de verant woordelijkheid van de beslissingen aan de spoorwegdirectie overgedragen, maar met die overdracht kan hij ook niet zo heel veel verder komen, omdat de kosten der concessies di rect of indirect toch door de regering gedragen moeten worden. STERDAM (ANP) De arts eerste vermoeden voor hem inlijk wellicht zekerheid van »g geringe mishandeling van ind door zijn ouders zich van (te daarvan by de justitie moe- nthouden. Het behoort echter it de taak van de arts, in dit stadium te trachten langs an- ragen een oplossing te bereiken, in dan tevens in vele gevallen iet inschakelen van medische sociaal medische instanties effect hebben. Dit schrijft het bestuur van de Koninklijke rlandsche Maatschappij tot Be ring der Geneeskunst aan de isecretaris van Sociale Zaken iksgezondheid dr. R. J. H. Krui- in antwoord op een brief van met betrekking tot kindermis- ding. choon exacte cijfers ontbreken, dr. Kruisinga, wordt door som deskundigen het aantal geval- sn mishandeling van kinderen ouders of opvoeders per jaar it op 1200, waarvan 120 een ike afloop zouden hebben. Be- buren en familieleden die een ndeling kunnen vermoeden, zijn de regel artsen die een der- mishandeling met een enigs- letrouwbare mate van zeker- kunnen vaststellen. de praktijk blijken zij evenwel steeds van hun kennis ten be- van het kind geen gebruik te Gevolg van een en ander is jnderen die duidelijke sporen dishandeling dragen na een •he behandeling in de regel bet ouderlijk milieu terugkeren. Bilt vernacht van heden- tot ha vond: dende bewolking- en plaatselijk Aanvankelijk zwakke zuid- ike wind later draaiend naar hjke richtingen. Voornamelijk kustgebieden lagere tempera- Opgemaakt te 9 uur) 14 SEPTEMBER 1969 tater in Katwijk: 4.35en 16.54 In ongeveer de helft van het aantal gevallen recidiveren de ouders op- voeders in mishandeling van hun kind. Naar de mening van dr. Krui singa moeten wegen gevonden wor den om door samenwerking met alle betrokken instanties te geraken tot een aanpak van dit probleem waarbij een vermindering van het aantal mis- handelingsgevallen en een beperking van de recidive als doel voorop moe ten staan. (ADVERTENTIE) OWERRI ReuterBiafra is gisteren ingegaan np een federaal \igeriaans aanbod inzake vredes besprekingen. Het vroeg de regering- Lagos, onverwijld een bevriend land aan te wijzen, dat een geschikte tyd en plaats moest helpen afspreken. Een Biafraanse regeringswoordvoer der verklaarde dat Biafra ook bereid was een bevriend vertegenwoordigend land aan te wijzen. Zo'n procedure zou volgens hem de voorbereidingen voor een bijeenkomst op de kortst mogelijke termyn bespoedigen. PARIJS (GPD» De Franse re gering maakt zich wat ongerust over ae aarzeling, die zich in Den Haag lijkt af te tekenen tegen de plannen voor een Europese topconferentie, waartoe deze week tn Bonn door pre sident Pompidou en kanselier Kie- sir.ger in principe was besloten. Die ongerustheid heeft Parijs speciaal ADVERTENTIE» TEL. 34000 Van Egroond organiseert dinsdagavond 16 september een bijzondere bont modeshow, tn de Hobday ln« Het entreegeld f 5, ind. coneompties. Van Egmond - Internationale bontmode - Breestraat 173 - Letden. Tel. 01710—23337 geput uit de laatste redevoering, waarmee minister Luns zich deze week in Den Haag tot de Tweede Ka mer riohtte. Het scepticisme waar mee de Nederlandse bewindsman de kansen van zo'n Europese conferen tie die in november in Den Haag zou worden gehouden, beschouwt, schijnt de Italiaanse regering boven dien te delen. Engeland heeft zijn teleurstelling al eerder de vrije loop gelaten. Inmiddels heeft de Westduitse mi nister Brandt getracht zyn collega Luns wat positiever te stemmen. Na een gesprek dat de ministers giste ren in Brandts huis in Bonn voer den kwam een verklaring uit, waar in zy zich jn positieve zin hebben ge uit over het Franse voorstel. Minis ter Brandt heeft nu-. Luns ingelicht over de Frans-Duitse consultatie. Blijkens hun verklaring waren de ministers het er over eens dat er op de Europese topconferentie niet al leen over versterking, maar ook oven- uitbreiding van de Europese gemeen schap moet worden gesproken. In Parijs ziet men desondanks met enige angst de ontmoeting dei- zes ministers van buitenlandse zaken ko mende maandag in Brussel tege moet. Al poogt men schrale hoop te putten uit de mededeling uit Bonn. dat minister Luns zyn collega Brandt van zijn principiële instemming met de Frans-Duitse plannen zou hebben verzekerd. In Nederlandse en Italiaanse di plomatieke kringen vraagt men zich af of Duitsers en Fransen niet onder één hoedje willen spelen om de En gelse kandidatuur voor de Euromarkt op de lange baan te schuiven. Bo vendien lijkt de Nederlandse rege- rign te vrezen, dat Parijs het vroe gere plan-Fouchet dat indertijd door minister Luns om hals werd ge- braoht, door een achterdeur weer binnen de Europese gemeenschap te lanceren. Dat plan voorzag in een secreta riaat voor de zes Europese regerin gen dat de supernationale organen van Brussel op een zijspoor had moeten zetten. RIO DE JANEIRO (AP) De vei ligheidsdienst van de Braziliaanse marine heeft vrijdag de arrestatie bekendgemaakt van twee van de 17 revolutionairen, die betrokken zijn ge weest bij de ontvoering van de Ame rikaanse ambassadeur C. Burke El- briok De dienst heeft foto's van de ver dachten gepubliceerd alsmede een ge detailleerde reconstructie van de ont voering. Volgens de marine zyn tien revo lutionairen aanwezig geweest by de eigenlijke ontvoering. Vijf anderen hebben by de voorbereidingen voor de ontvoering geholpen, één stal de drie automobielen, die werden gebruikt en een. mevrouw Melena Bocayauva Khair. huurde het huis, waarin El- brick 78 uur lang werd vastgehouden Tenslotte zijn foto's vrijgegeven van de buitenzijde van het huis met enkele ontvoerders die daar rond- lummelden. Verder zijn er foto's van de ontvoerders zelf en van de kamer waarin Elbrick zat. In die kamer la gen pruiken, wapens en militaire uni formen, die door de ontvoerders zijn gebruikt. (ADVERTENTIE) Café Rest. ..DE ZWAAN" BOULEVARD KATWIJK t.o. de Vuurtoren Tel. 01718-2064 Sfeervol - Prima keuken •Cr Het dichtst by zee it Ruime parkeergelegenheid Heden het ensemble JOHN BOSS en BILL CINJÊ. Sensatie in Willemstad: gou verneur Debrot ontving de lei ders van het Arbeidersfront voor adviezen over de regeringsforma tie. Voor deze gelegenheid waren Pappa Oodett en Stanley Broivn uit de gevangenis gehaald. Van links naar rechts: Amador Nita, gouverneur DebrotPapa Godett en Broivn. Twee dagen geleden had de Ne- giriaanse federale leider, generaal majoor Jakoeboe Gowon. na zijn te rugkeer van de Afrikaanse topcon ferentie in Addis Abeba gezegd, dak Biafra welkom was op onmiddellijke, waar dan ook te houden vredesbe sprekingen zonder voorwaarden vooraf. ..Dat is precies wat Biafra voortdurend bepleit heeft", zei de Biafraanse woordvoerder in OwerrL Hij noemde generaal Gowons aan bod een stap vooruit. „Biafra is zo als steeds bereid Nigerië voor onder handelingen op een onderling over eengekomen plaats te ontmoeten. De Biafraanse delegatie naar zulke be sprekingen staat gereed om op elk gewenst tijdstip te vertrekken Donderdag had een officiële Bia fraanse woordvoerder zich sceptisch uitgelaten over de jongste resolutie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid <OAE>. waarin een beroep op Nigerië en Biafra werd gedaan, in te stemmen met een bestand gevolgd door onderhandelingen. Van een ontmieting tussen de leider van de twee kampen kon bij afwezigheid van een staakt-het-vuren geen sprake zijn, zei hij. Biafra zal zich bij het inleidend overleg, als het daar toe komt. vermoedelijk laten verte genwoordigen door één van de vier Afrikaanse landen die het Biafraan se bewind formeel hebben erkend i Tanzanië, Zambia, Gabon en Ivoor kust. ADVERTENTIE czibu Uvutuum i INTEfttC UPVEPZ0RCIN4 CP'JNÓBURGD MC EP KEU* IN 1 PASSENDE OMEVMC Maandagmorgen gesloten en dinsdagmiddag geopend. ADVERTENTIE ter: 0.44 en 12.51 15 SEPTEMBER 1969 (tater in Katwijk: 5.06 en 17.24 ter: 1.13 en 13.20. bestaat oit 24 pagina» AMSTERDAM «GPD» De Rem brandt-tentoonstelling in het Rijks museum in Amsterdam is open. Gis teravond werd, protesterende kunste naars van de BBK (Bond van Beel dende Kunstenaars) ten spijt, in de David Roëll-zaal van het Rijksmu seum in tegenwoordigheid van o.a. prins Claus de openingsrede uitge sproken door de kunsthistoricus lord Clark. Buiten het gebouw hield de politie enige honderden beeldende kunstenaars en supporters (voorzien van borden met de opschriften als ..Rembrandt is solidair met onze ak- tie") op veilige afstand. Een enkele maal voerden bereden agenten een charge uit. Het feit dat slechts 23 schilderijen van de grote meester, maar dan ook 23 van de allerbeste, bijeen zyn ge bracht geeft de bezoekers volgens Lord Clark de gelegenheid optimaal van deze doeken te genieten. Hy vond bovendien dat de schilderijen waren gekozen met zoveel gevoel en kennis dat men als nooit tevoren de plaats van Rembrandt temidden van de grote dichters, de grote denkers en de grote schilders van de 17de eeuws kan aanvoelen Tevoren had de minister van CRM, dr. M. A. M. Klompé, dank gebracht aan de werkcommissie van het mu seum die de werken van Rembrandt bijeen heeft gebracht. Op de Stadhouderskade was het nog geruime tijd rumoerig. Het ge roep en gefluit van de proteste rende kunstenaars drong echter niet door tot de zalen in de oostelijke vleugel van het gebouw, waar de ge nodigden als eersten een blik op de Rembrandt-exposltie mochten wer pen. lage rijndijk 92 g.doustraat 4 LEIDEN Uit het Leidsch Dagblad van 13 September 1869: De werklieden van de Kon. Ned. Grofsmederij on der directie van den heer Van Bleiswijk Ris zijn he denmorgen te vijf uren per stoomboot Volharding naar Amsterdam vertrokken om de Intern. Tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te gaan bezichtigen. —In het kristallen paleis te Sydenham is een monster concert gegeven, waarbij 800 muzikanten medewerkten 4.000 personen waren tegen woordig.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1