SPOORWEGSTAKING KAN SANERING ONDERMIJNEN Leraren in Leiden niet in bokshouding Nieuwe aanval Israël Mil j oenenorder Werkspoor NV Nieuw politiebureau kost bijna miljoen Sporttoto Regering Pompidou met rug tegen de muur Wassenaarse Kieviten willen een nieuw clubhuis Dienstweigeraars niet meer naar kamp in Vledder Muzikale inbraak Alleen leerlingen protesteerden even Elfjarige jongeman dodelijk verongelukt PRESTATIE ZWEMTOCHTEN POELMEER OP 20 SEPTEMBER SEKS BIJ DE TROS Boze consument Met bromfiets tegen slagboom Broekpak ook voor de niet meer zo jonge vrouw Morgen opening kunstskibaan in Wassenaar Medische diensten VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De wilde staking die, na de jongste voor beelden van West-Duitsland, Italië en Engeland, gisteren in Frankrijk vrijwel het complete spoorwegnet heeft lamgelegd, dreigt de economische saneringsplannen van de regering de komende dagen of weken indirect in gevaar te brengen. De stakingen braken gistermorgen onverwacht uit nadat onderhandelin gen tussen de regering en de vak centrales van het spoorwegpersoneel maar net op gang waren geko men. De machinisten en de conduc teurs die ongeveer tien procent van het Franse spoorwegpersoneel dat uit SOO.OOO koppen bestaat vormen, heb ben de staking uit eigen beweging en achter de ruggen van de vak bondsleiders om uitgeroepen. In alle delen van het land werden gisteren treinreizigers aan hun lot overgela ten en de spoorwegdirectie raadde het publiek aan alle reisplannen voorlopig nog maar even in beraad te houden. Lit de hand De eisen der spoorwegmannen voor kortere arbeidstijden en hogere lo nen worden achteraf wel gedekt door ae vakbonden die niettemin bevreesd zijn dat de arbeiders hen net als in mei vorig jaar, nu opnieuw uit de hond zouden kunnen lopen. De on derhandelingen met de regering wor den dan ook voortgezet, maar het is duidelijk dat beide partijen nu met de ruggen tegen de muur zijn ge plaatst. Vooral de regering van pre mier Jacques Chaban-Delmas is nu plotseling in een zijzonder netelige en gevaarlijke situatie getaakt. Niet al leen omdat de spoorwegstaking het economische leven spoedig goeddeels zou kunnen ontwrichten, maar ook aangezien de eisen van de spoorweg arbeiders direct indruisen tegen het bezuinigingsplan dat geen salarisver hogingen gedoogd en bovendien voorziet in een ingrijpende reorgani- tie van de genationaliseerde be dreven. Succes Vanaf het moment dat. na de de valuatie van de frank, de nieuwe re gering haar economische sanerings- lanceerde, wist premier Cha ban-Delmas dat de arbeiders het succes van zijn onderneming en de redding van de frank in handen hielden. Niettemin had de regering gehoopt dat de vakbonden zouden inzien dat. de rekening van een echèc van haar bezuinigingsplannen vooral door de arbeiders betaald zou moeten worden. Die hoop zou door deze wilde staking wel eens de bo dem kunnen worden ingeslagen om Frankrijk dan aan een nieuwe socia le machtsstrijd over te leveren. Massaal ROME De Italiaanse metaalar beiders een miljoen in getal hebben gisteren massaal gevolg gege ven aan de oproep van hun vakbon den tot een 24-uursstaking. Het aan tal stakers varieerde plaatselijk van tachtig tot honderd procent. Bijna volledig was de staking in noorde lijke industriecentra als Milaan en Pavia. In Turijn, waar de Fiat- en Lan- cia-fabrieken zijn gevestigd, begon de dag met explosies van vier benzi nebommen bij een flatgebouw. De rest van de dag verliep echter rustig Er staat Italië deze maand met het aflopen van talrijke arbeidscon tracten weer een hele reeks stakin gen te wachten. Vandaag beginnen bijna 900.000 bouwvakarbeiders de eerst e van twee 48 - uursstakingen volgende week gevolgd door een sta king van 55.000 steenbewerkers. Ook volgende week leggen 200.000 arbei ders in de chemische en farmaceu tische industrie het werk voor 48 uur neer. DEN HAAG (ANP) Minister Den Toom (Defensie) is er akkoord mee gegaan dat erkende gewetens bezwaarden voortaan niet meer in kamp Vledder op een plaatsing in een vervangende burgerdienst zullen behoeven te wachten. Ze kunnen thuis blijven tot een voor hem pas sende functie open is. Defensie heeft dat in antwoord op vragen beves tig. Dit betekent niet dat kamp Vled der opgeheven zal worden. Het blijft bestaan voor die erkende dienstwei geraars die een burgerfunctie weige ren (de dienstweigeraars worden vaak tewerkgesteld in rijkspsychia- trische inrichtingen, bij de staatsdruk kerij, de Deltadienst en andere rijks diensten) of die niet bruikbaar zijn in de functies die hen worden aan gewezen. In Kamp Vledder verblijven in de regel 20 a 25 dienstweigeraars, on geveer tien procent van het totaal aantal erkende gewetensbezwaarden. LEIDEN Voor de tweede keer binnen enkele dagen tijds is ingebro ken in de kantine van UVS. Er wer den o.m. achtenzestig grammofoon platen ontvreemd. Men is door het keukenraam naar binnen gekomen. WASSENAAR In de gemeenteraadsvergadering van maandagavond zal de geloofs brief worden onderzocht van mr. G. C. van Dijk, die mr. J. E. J. Hemmes zal opvolgen als raadslid. Mr. G. C. van Dijk heeft al eerder zitting ge had in de Wassenaarse raad. Aan de raad wordt ter goedkeu ring voorgelegd een voorstel tot het verhogen van de watertarieven met 6 cent per m3. Een en ander houdt verband met de opheffing van het Wassenaarse waterbedrijf en de in koop van water van de Duinwater leiding van 's-Gravenhage en de daarmede verband houdende inves teringen. De Wassenaarse Hockv-, Cricket en Tennisclub „De Kieviten" heeft plannen voor de bouw van een nieuw clubhuis op de terreinen aan de Kat- wükseweg. In verband daarmede vraagt het bestuur aan de gemeente een gemeentelijke garantie te verle nen voor een te sluiten geldlening van f. 175.000.B. en W. stellen de raad voor aan dit verzoek te vol doen. Vanavond Rijksmuseum wordt in het Amsterdam de grote Rembrandt-tentoonstelling officieel geopend. Op de foto bo ven een groep journalisten tij dens een voorbezichtiging van de expositie bij Rembrandts Clau dius Civilus". Buiten demon streerde op dat moment een groep ontevreden kunstenaars. LEIDEN Aan de oproep van het Hengclose Twickelcollege om wn vrijdag 12 september een natio- leraren-protestdag te maken, is r de leraren op de Leidse scho- geen gehoor verleend, althans officieel. De enige actie die ntaan) werd gevoerd, deed zich r op het Rembrandtlyceum aan Burggravenlaan en daar werd zij WASSENAAR/VOORSCHOTEN Vanochtend, omstreeks acht uur. is op de Papeweg in Wassenaar de elf- ange H. P. van Zanden uit Voor noten door een auto geschept en 'odelijk verongelukt. De jongen, die op weg naar zijn toool in Den Haag was, stak plot ting, zonder uit te kijken, de weg ■"er. Een uit de richting Voorscho- naderende automobilist kon de ongen niet meer ontwijken. De auto toepte hem tegen het wegdek. Met en ernstig hoofdletsel werd hij naar St.-Ursula-kliniek vervoerd. Toen net» hier aankwam was de knaap fcds overleden. dan nog op touw gezet door de leer lingen. Een deel van de scholieren ging na de pauze op straat zitten. De aanmanende woorden van rector J. W. Blom, om weer naar binnen te gaan, misten hun uitwerking niet. Het gros der leerlingen wilde name lijk niet dat hun actie zou worden uitgelegd als een actie tegen hem of het lerarenkorps, maar als een sym pathiserende daad van protest tegen de regering. Van les geven kwam vandaag op het Rembi'andt lyceum niet veel. Leerlingen en leraren bespraken met elkaar de grieven van de do centen. De laatsten vinden dat de regering niet voldoende geld geeft voor het middelbaar onderwijs, zo dat de uitvoering van de mammoet wet (een goede wet, vinden de lera ren) zeer in de knel is gekomen. Ook zijn de leraren van mening dat zij te weinig inspraak hebben bij het departement van onderwijs. De re gering kan nu allerlei besluiten ne men op onderwijsgebied, zonder dat de leraren daar direct iets in te zeg gen hebben. Op andere scholen werd slechts incidenteel tussen leraren en leerlin gen gediscussieerd. Op het Rijn lands lyceum in Oegstgeest hadden de scholieren vandaag vrijaf. Het onderwijzend personeel vergaderde daar langdurig over de onderwijs problematiek. Vanmiddag om vier uur zou er op het Stadhuisplein een bijeenkomst worden gehouden door het radica le Onderwijsfront-Scholieren Aktie- groep Leiden. De bedoeling was, dat enkele sprekers de visie van het Onderwijsfront op de mammoet-pro blemen uiteen zouden zetten. Men wil ook een petitie aan de Leidse wethouder van onderwijs, de heer S. Sannes. overhandigen. OEGSTGEEST In het zwem bad „Poelmeer" worden zaterdag middag 20 september prestatie tochten gehouden over 400 meter (aanvang half drie) en 750 meter (aanvang vier uur). Aan deze pres tatiewedstrijden kan iedereen deel nemen, die een geldig entreebewijs voor het bad (abonnement of dag kaartje) heeft. Poelmeer-bestuurslid Moolenaar zei over het „waarom" van die or ganisatie: „Wij willen gewoon laten merken, dat Poelmeer nog altijd be staat. Vroeger organiseerden wij al- I tijd prestatietochten vanuit het oude zwembad in het Poeltje. Tot nog toe J hebben we weinig reclame gemaakt voor de vereniging. Dat moet gaan veranderen. Iedereen moet weer „warm" worden voor Poelmeer; zo krijgt iedereen, die volgende week de afstand aflegt, ook het traditionele vaantje, net als vroeger." HILVERSUM (ANP) De Tros zal het komende winterseizoen min der amusement en meer informatieve programma's gaan uitzenden. Een maal per acht weken gaat de Tros- televisie het komend winterseizoen een speciaal voor mannen bestemd programma uitzenden onder de titel „Adam". Voor seks is in dit pro- eramma een vrij ruime plaats inge ruimd. De programma's over het privéleven van Brigitte Bardot, de zakenlunch en zijn gevolgen en een interview met de hoofdredacteur van „Playboy" staan onder meer op het programma of zijn in voorbereiding. Met ingang van een nog nader te bepalen datum in het komend sei zoen gaat nu ook de Tros met een actualiteitenrubriek komen. De nieuwe actualiteitenrubriek gaat voorlopig 15 minuten duren. In dit programma zullen in het nieuws staande mensen „op harde doch correcte wijze" worden geïnterviewd. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Wilhelmina, d. v. G. van Duijn en P Guyt; Wilma. d. v. G, Nijgh en G van der Bent; Sylvia, d. v. R, van Loeneü en J. van Duijn; Doortje. d. v M de Vreede en C. Onderstal; Sandra Christina, d. v. M. van Leersum en A A. van Wageningen; Vlncentius Ge- rardus Maria, z. v. H. J. M. Bulier en M. W. van Etten. OVERLEDEN C. C. Hogervorst, 52 Jr., e. v. C, War merdam; S. P. W. M. van Rijn, 32 Jr., man; C. van Duijn, l jr., dochter- C. van Rijn, 76 jr., vr. GETROUWD C. J. Boon en M. C van Weeren. G. M. Hulzer en A de Bondt; A. J. J van Deursen en K. Roest; F. W j Klein en C J. Koek; J. B. Zandber gen en P. H. Stlkkelorum; D. J. J van den Berg en C. Bleiji; J w. H. Plusje en S. S. de Wit; F. Fernandez ebra. en G. M. J. van Dijk. ONDERTROUWD P. E. J. Kanbier en M. Harland; G Hendriks en J. C. M van der Krogt; C. B W. Kerkdijk en C. C. M. Werk hoven; P. A. Pracht en E. C. van der Reijden; E. H. A. M. Oude Vriellnk en C. B M. A. Neühaüs; W. F. Zwart en E. Mulder; B. Behlmehr en M. J. Flohr; J Ligtvoet en T. de Bock; E. Coster en M. A. Slerat; M A. van der Wilk en H. C. M. C. van Vliet; A. van den Broek en J. s. Kluivers; M. de Jon en M. Burgers; R. J. van den Bosch en H. J. Bakker; N. Jeltema en A. Otto; J. van Tol en E. Hillebrand. TEL AVIV (AFP. Reuter» De Is raëlische luchtmacht heeft van daag opnieuw Egyptische militaire doelen aan de Golf van Suez aan gevallen. Een woordvoerder in Tel Aviv deelde mee dat de doelen la gen in de gebieden van Kaap Zaa- farana en Kaap Rarab. Alle Is raëlische vliegtuigen keerden be houden op hun basis terug. De actie had plaats in hetzelfde ge bied als waar Israëlische amfibi sche pantsereenheden deze week tien uur lang in actie waren. Ver dere bijzonderheden over de lucht actie ontbreken nog. LEIDEN Een 35-jarige Leidse huisvader maakte zich gistermiddag zo boos dat hij een winkelier van de Lage Rijndijk in het gezicht sloeg. De Leidenaar had enige tijd gele den bij de winkelier een centrifuge ter reparatie aangeboden welk appa raat hij gisteren wilde komen opha len. Op de mededeling van de win kelier dat de centrifuge niet meer te repareren viel maar desondanks vijf gulden aan montagekosten betaald moest worden, ontstak de huisvader in grote woede. Hij deelde flinke klappen uit en gooide behalve met een in de winkel staande fiets ook met een aantal lege flessen, waar door een schade ontstond van onge veer tweehonderd gulden. De winke lier heeft bij de politie aangifte ge daan van mishandeling en vernie ling. LEIDEN Een 72-jarige Leidse bromfietser kreeg een wond aan het hoofd, toen hij gisterochtend op de Hoge Rijndijk pardoes tegen de da lende slagbomen van de Wilhelmina- brug reed. De bejaarde Leidenaar had de slagbomen waarschijnlijk te laat opgemerkt. Hij is door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. (Van onze moderedactrice Jos Hagers) AMSTERDAM (GPD) Meedoen met mode is geen onmogelijke zaak voor een vrouw van dertig en zelfs niet als ze al veertig is geweest. Of ze nu maat 36 of 44 heeft, de styliste van de Queens Club van Voss vindt, dat ze best een broekpak kan dragen, maar het moet er dan wel een zijn waarvan het model aan het figuur ls aangepast. Styliste Ilonka Demeter von Szemerjai zorgde zelf voor die be geerlijke creaties. In de Queens Clubs, de boetieks voor de volwassen, zelfbewuste vrouw in de modemaga zijnen van Voss in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht han gen nu al voor de winter vol met tuniekbroekpakken van in bloem motieven geschoren velours. Dezelf de modellen zijn er ook in een vis graattweed. Modieuze, niet meer zo jonge vrou wen kunnen ze met maxi-mantels, baretten en lange stola's dragen, die ook bij Voss verkrijgbaar zijn. UTRECHT ANP t De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft Werkspoor Utrecht NV op dracht gegeven tot de bouw en le vering van 40 elektrische tweewagen- stellen voor modernisering van het rijtuigpark. Deze serie van 40 trein stellen wijkt, behoudens op een en kel detail niet af van de thans nog lopende bestellingen van 33 trein stellen, die speciaal voor het rij den in snelle stoptreinen zijn be stemd. Met de bouw van de nieuwe se rie zal in december aanstaande kun nen worden begonnen. Het eerste treinstel zal naar verwacht, in okt 1970 kunnen worden afgeleverd. Voor deze order werd aan een aantal gegadigden offerte gevraagd. Op grond daarvan kreeg Werkspoor deze order. De levering van de com plete elektrische installatie voor d« treinstellen is opgedragen aan Holec NV die de uitvoering doet geschie den bij Heemaf NV te Hengelo en de NV Elektrotechnische Industrie voorheen Willem Smit en Co te Slikkerveer. De order beloopt een bedrag van ongeveer 25 miljoen gulden, zo ver namen wjj nader van Werkspoor. Het laatste treinstel wordt in okto ber 1971 afgeleverd. De afdeling rollend materieel van Werkspoor is mede door deze opdracht tot 1971 goed van werk voorzien. Het be richt is vanochtend in de onderne mingsraad van Werkspoor met vol doening ontvangen, aldus verklaarde de woordvoerder van Werkspoor. In verband met de bouw van het nieuwe politiebureau vragen burge meester en wethouders de raad een krediet van f. 885.232.— om. voor de inrichting van het gebouw. Voor verkeersvoorzieningen op een groot aantal wegen in Wassenaar o.m. verfmarkeringen, verkeersbor den e.d. vragen B. en W. de raad een krediet van f.62.860.Vooreen verbetering van de Groot Haese- broekseweg bij de Kievietslaan is een bedrag van f. 12.400— nodig, voor de aanleg van een parkeerterrein aan de Deyl, tussen de Rijksstraatweg en de Papeweg een bedrag van f. 34.000.—Het rijk zal voor dit laatste project f. 45.000.— beschik baar stellen. Ter vaststelling zijn aan de raad voorgelegd de bestemmings plannen Clingenbosch en Ammons- laantje. De heer Chr. Theil heeft burge meester en wethouders vragen ge steld naar aanleiding van een arti kel waarin sprake is van geruchten over onoirbare dingen in het jeugd- en jongerencentrum ,De Brug". De heer Theil vraagt of hiernaar een onderzoek is ingesteld en of. als de genoemde feiten onjuist blijken te zijn, op gepaste wijze stelling geno men kan worden tegen deze publi- katie om te voorkomen dat de be volking en de bij „De Brug" betrok ken instanties en personen onnodig worden gefrustreerd. DEN HAAG (ANP) Voor sport toto vijf zijn in Den Haag maar liefst drie-en-zestig meldingen van een foutloze kolom genoteerd. Een winnende kolom bracht ruim drie- en-een-halfduizend gulden op. De cijfers van sporttoto vijf warent Aantal deelnemers: 780.224. Bruto inleg: f 1.642.423.50. Prijzen bedrag f 739.090.58. Eerste prijs f221.727.17, 63 meldin gen van 13 goed, uitkering per ko lom bruto f3.519.50. Tweede prijs: f 147.818.12. 1075 mel dingen van 12 goed. uitkering per ko'om f 137.50. Derde prijs: f221.727,17. 7.992 mel dingen van 11 goed, uitkering per kolom f27.70. Extra prijs: f 147.818,12, 603 mel dingen van eerste 8 goed, uitkering per kolom f 245.—. WASSENAAR Morgen zal bur gemeester mr. W. J. Geertsema van Wasenaar in het Recreatiecentrum Duinrell en nieuwe, bijna 2 ha. grote kunstskibaan openen. Zowel door haar grootte de baan is de groot ste in Europa als door haar lig ging is deze baan geschikt voor een zeer gevarieerd gebruik. Het terrein varieert namelijk van zeer steil tot licht glooiend. De baan ligt dicht bij het hoogste punt van Zuid-Holland en heeft een zodanige capaciteit, dat per dag 800 cursisten de gelegenheid krijgen, onder deskundige leiding en met nieuw materiaal de skisport te beoefenen. De skibaan is ingericht en zal worden geëxploiteerd door de verleden jaar opgerichte Stichting tot Bevordering van de Skisport in Nederland, die zich tot doel stelt de actieve beoefening van deze sport te bevorderen. De baan is door de heer Van Ton geren ontworpen en gedurende de zomermaanden met de enthousiaste medewerking van een aantal ski- vrienden voor het gebruik gereed ge maakt. Het glijdend oppervlak be staat uit een Mexicaanse houtachtige vezel, waardoor de eigenschappen van sneew dicht worden benaderd. Delessen worden op zaterdagen en zondagen gegeven en beginnen op 20 20 september. Elke skiles duurt l'A uur. Behalve lessen op de skibaan organiseert de Stichting ook ski- gymnastiekcursussen, o.m. in Den Haag. Wassenaar en Leidschendam. Iedere belangstellende kan zich voor de cursussen aanmelden: er is geen lidmaatschap van welke ver eniging ook vereist, terwijl er even min een verplichting tot. het deel nemen aan wintersportvakantierei zen bestaat. De stichting is een vol komen onafhankelijk lichaam. De of ficiële opening heeft om tien uur plaats en zal gevolgd worden door enkele demonstraties. Leiderdorp: dokter Bakema,Hoofd straat 2, tel. 24828; zr. v. d. Leer, B. G. Cortslaan 34, tel. 23109. Oegstgeest: dokter Held, Marelaan 36. tel. 52255. Voorschoten: dokter James. Leid- seweg 51, tel. 2520; Voorschotense Apotheek Leldseweg 66, tel. 2525: wykverpl. zr. Parmentier, tel. 4646 of 2177. Warmond: dokter Walenkamp, tel. 2220; zr. Meijssen, Vermeerstraat 2, Voorhout, tel. 02532-7796. Zoeterwoude: WJJkverpl. zr. Van der Leer, G. G. Cortslaan 34, Lei derdorp, tel. 01710-23109. Wassenaar Dokter J A. Römer, Lange Kerkdam 56, teL 2501 en dok ter Boogaart, Storm van 's-Grave- sandeweg 1, tel. 4466. Apotheek Langstraat 86, tel. 2141. Tandarts (za. en zo. van 18—18.30 uur)Stork, Stoeplaan 6, tel. 9508.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7