De onwaarschijnlijkheid van oorlog REGERING VAN ULSTER MAAKTE GROTE FOUTEN Initiatief Tliant in Midden- Oosteii r Twee Nederlandse films bekroond Palestijnen in Zurich 2 weken in hongerstaking KAMERLEDEN NAAR KAMP IN VLEDDER Het Midden-Oosten tossen oorlog en vrede (4) PAGINA 2 LEIDSCe DAGBLAD VRIJDAG 12 SEPTEMBER; Rapport Britse commissie: BELFAST (Reuter) Een uit drie leden bestaande Britse commis sie die een onderzoek heeft ingesteld naar de gewelddadigheden ln Noord- Ierland, heeft de regering van Ulster zelfgenoegzaamheid verweten en de politie beschuldigd van onnodige ge- Voorts vermeldt de commissie als bron van spanning de vrees van de protestanten, dat een rooms-katho- j lieke bevolkingsaanwas hun over. heersende positie zal aantasten. Bekrompen De houding van de Noordierse re- weldpleging tegen rooms-katholieken j gering ten aanzien van hervormin- Ilet rapport van de commissie dat ever de periode van oktober 1968 tot en met maart van dit jaar handelt, wordt aan het Noordierse parle ment voorgelegd. De commissie, onder leiding van de Schotse rechter Lord Cameron, somt zes hoofdgrieven van de rooms-ka- tholieke minderheid op, die volgens haar een eerste oorzaak voor de on lusten zijn geweest. Deze grieven be treffen onvoldoende huisvesting, achteruitstelling bi) benoemingen bij het plaatselijk bestuur, eti partijdige Indeling van de plaatselijke distric ten die van belang is bij verkiezin gen, het niet genoegdoening krijgen voor de rooms-katholieke verlangens bij de protestantse regering, een wrok tegen de protestantse hulppo litie en bezwaren tegen de wet op de speciale bevoegdheden die de overheid het recht geeft, mensen zonder vorm van proces in hechte nis te houden. DAGELIJKS Folkclub, Noordeinde 90, 21 uur: t m 14 sept. Franky Douglas. Vanaf 14 sept Patty Colman. Houtrusthallen, 20 uur: t/m 14 sept. Wiener Eisrevue. Malieveld: ma t/m zat 14-24 uur. zon 13-24 uur t/m 21 sept; kermis. VRIJDAG Kon. Schouwburg, 20 15 uur: Haagse Comedle: „Jongens onder elkaar'' van Mart Crowley. Paviljoentheater. 20.30 uur: Nieuwe Comedie: „Dag stoel naast de tafel". ZATERDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Haag se Comedle: „De vrouwen van Shang hai" van Tore Zetterbolm. Om 20 15 uur: Haagse Comedle- „Een vlo ln 't oor" van Georges Feydeau. Ned. Congresgebouw. 20.15 uur: „Een avond ln Wenen", o.l.v. Ro bert Stolz. m.m.v. Noord-Hollands Phl harmisch Orkest. MAANDAG Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Ned Dans Theater: Pierrot Lunaire, Sceenplay. Solo for voice I, Arena. DINSDAG Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Haag se Comedie: „Jongens onder elkaar" van Mart Crowley. Houtrustgebouw. 20.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Bohumil Gregor, m. m v. Herman Krebbers, viool. Ned. Congresgebouw. 20.15 uur: Ope rette-festival: Stadtische Blihnen O- berhausen: „Der Zarewltach van Franz Léhar. WOENSDAG Kon. Schouwburg. 20 15 uur: Haagse Comedie: „Vier keer anders" van Barillet en Grédy. Ned. Congresgebouw. 20.15 uur: Ope rette-festival: Stadtische Bühnen O- berhausen: „Der Zarewltsch van Franz Léhar. DONDERDAG Kon. Schouwburg. 20 15 uur: Haag se Comedle: „De vrouwen van Shang hai" van Tore Zetterholm Gemeentemuseum. 20.15 uur; dr Au gust Wenzinger, viola da gamba, m.m.v Jaap Splgt, klavecimbel Ned. Congresgebouw. 20.15 uur: Operette-festival: Stadtische Biihnen Oberhausen: „lm weissen Rössl" van Ralph Benatzky. HAAGSE BIOSCOPEN Apollo: „De vernietiging van Fran kenstein", 18 Jr. Dag 12.15. 2.30. 7. 9.15. Zat en zond 12.15, 2.30, 4.45. 7. 9.15. Asta: „De lange gele schaduw". 18 Jr. Dag 2.30 7. 9.15 Zond 130. 4. 7, 9.15 Bijou: „The prime of miss Jean Bro- dy". 18 Jr. Dag 2, 7.15. 9.30. Zond ook 4.15 Camera; „Anna Karenlna". 14 Jr. Dag 2.15 7.15, 9.30. Zond ook 4 30 Cineac: „Jungle boek", dag 9.30, 11.30 I.30, 3,30 4,45 Zond vanaf 11.30 Dag 7 eii 9.30: „Wie is bang voor Virginia Wolf?". 18 Jr. City: „Het Georgle mysterie". 18 Jr Dag 2. 6 45, 9.15. Zond 1.45. 4.15. 6.45, 9.15. Corso: „Wie 't laatst lacht a l. Da gelijks 2 en 8 15 Zat 2. 7, 9 15. Zond als zat, ook 4.15 Du Midi: „Houdt u ook zo van vrou wen". 18 Jr. Dag 8.15. zat en zond 7 en 9.30. Euro Cinema: „Goldflnger". 14 Ir. Zat en zond 4. 6.45. 9.15. Ov dag 2 en 8. Woe ook 4 Flora': „ln de greep van immorelen". 18 Jr. Dag 2.30, 7. 9 15. Zond 2. 4.30. 7. 9 15. Kriterlon: „Z", 18 Jr. Dag 2.15, 7. 9 15. Zond 1.45. 4. 7. 9.15. Metropole Tuschinski: Sissi, keizerin en moeder", al. Dag 2 en 8 Zond ook 5 Odeon: „Bestemming: poolbasis Ze bra". 14 Jr. Dag 2 en 8. Olvmpia: „Peyton place". 18 Jr. Dag 2 en 8. Passage: „Louis de funès als taxi chauffeur" al. Dag 2.30, 7, 9,30 Zond 1.45, 4.15. 7. 9.30. Rex: „Zijn gevangene". 18 Jr Dag 9 30 II.30, 1.30. 3.30. 5.30. 7.30. 9.30. Zond v.a. 1 30. Roxv: „Mc Cord dood of levend 18 Jr. Vrij. zat. zond 2 30, 7, 9.15. Ov dag 2.30. 8.15. Royal '70: „Adios DJango". 14 Jr. Dag 1.30. 3.30, 5.30, 7.30. 9.30. Royal: „Spartacus" 14 Jr. Dag 2 en Seinpost; „The graduate". 18 Jr. Dag 8.15. Zat en zond ook 2. Studio: „Dodensprong". 18 Jr. Dag 1.15, 7. 9.30. Zat en zond 130. 4. 7. 9.30. Studio 2000: „Repulsion". 18 Jr Dag 7.15, 9.30. Ma, dl, do, vrU ook 2. Zond OOk 4. -J IA I- Thalla„Strijd zonder genade 14 Jr Zond 3. 7. 9. 9 15 Ov dag t/m dl 2.30. De7'Viticijk: „Ik ben nleuwsglerlg- geel". 18 Jr. Dag 2.30, 7.30, 9.45. Zond 2, 4.15, 7.30, 9.45. gen wordt bekrompen genoemd. In dit verband merkt de commissie op. dat de Unionistische partij al sinds het ontstaan van Noordierland aan de macht ls. „Een partij die aan de macht is en niet. voor zover men ln de toekomst kan zien, kan wor den verslagen, neigt tot zelfgenoeg zaamheid en ongevoeligheid voor kri tiek". De commissie merkt op, dat de Noordierse politie in vele gevallen onder moeilijke omstandigheden Juist is opgetreden, maar dat zij in Londonderry - met name in de nacht van 4 op 5 januari jl met onno dig geweld te werk is gegaan en zelfs onschuldige mensen heeft mis handeld en moedwillig schade heeft toegebracht in de stra ten van de rooms-katholieke wijk Bogside. Overigens is de commissie tot de slotsom gekomen, dat linkse revolu tionairen zich in de rooms-katholie ke beweging voor gelijke burgerrech ten hadden gedrongen. Aan beide kanten bevonden zich extremisten die alleen maar uit waren op ge weld, ongeacht de consequenties, ai- dus het rapport. Felle kritiek wordt (Van onze correspondent! LAREN «GPD» De film „Ik" van de Nederlandse Filmacademie Ls op het Edinburgh-festival bekroond door een jury van het Internatio- De barricades in Belfast zijn i bijna helemaal opgeruimd. Het Britse leger heeft een prikkel draadversperring opgericht om de partijen gescheiden te hou den. Op de foto een straat in de rooms-katholieke wijk van Bel fast. als ds. Ian Paisley en de oud-minis ter van Binnenlandse Zaken William Craig. die Rooms-katholieke de monstraties zouden hebben uitge lokt. Versterk ing Het Britse leger in Noord-Ierland, dat uit 6000 militairen bestaat zal volgende week met een 600 man, tellend bataljon lichte infanterie worden versterkt. In Londonderry, tweede stad van Noord-Ierland, is de overheid begon nen met de behandeling van aan spraken op schadevergoeding als ge volg van de ongeregeldheden. Met de aanspraken is een bedrag van onge veer twee miljoen pond «ruim 17 miljoen gulden» gemoeid. naai Oecumenisch Filmcentrum, dat ook een prijs toekende aan de Bel gisch-Nederlandse coproduktie, „Monsieur Hawarden" van Harry Kümel. „Ik" werd gemaakt door Richard Hock, Kees Kuiper, Govert Veldt en René Swetter voor het eindexamen 1969 van de academie. Het is een we tenschappelijk opvoedkundige docu mentaire van dertig minuten over de geboorte van een kind en de erva ringswereld van kleutels. De kinder arts Ph. H. Fiedeldij Dop verzorgde het commentaar. De vertoning van het eindprogram- ma van de Nederlandse Filmacade mie op het Edinburgh-festival werd mogelijk gemaakt door een subsidie ZURICH (AFPi De unie van Arabische Advocaten heeft bekend gemaakt, dat de drie Palestijnen, die ln verband met de beschieting van een lijnvliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al in Zü- rich worden vastgehouden, al sinds 26 augustus in hongerstaking zijn. De Unie sprak er haar „verbijste ring" over uit, dat de Zwitserse auto riteiten dit doodzwijgen Ook zouden de Arabische verdedigers niet tot de Palestijnen worden toegelaten, ter wijl brieven aan de verdachten zou den worden achtergehouden. De Unie had daarom de hulp van het Internationale Comité van het Rode Kruis in Genève ingeroepen. Wielrennen Peter Post heeft met de Belg Patric Sercu de eerste zesdaagse van het nieuwe baansei- van het ministerie van CRM. Ook Het mili- de maker van „Monsieur Hawarden' tante rooms-katholieke Lagerhuislid Harry Kümel, heeft contacten met zoen gewonnen. In Londen bleef het Bernadette Devlin vraagt 100 pond de Nederlandse Filmacademie hij is tweetal de Westduitsers Kemper en x— „xjopgelopen ;daar docent voor de drama- Bugdahl een ronde voor. Piet de Wit ruim 850 gulden» voor verwondingen. tische film. en Gerard Koel eindigden als vijfde. WEERRAPPOKTEN Vai hedenmorgen 7 uur a a 5 a 4) a a t es O a I 3 si Amsterdam onbewolkt 24 15 0 De Bilt onbewolkt 25 14 0 Deelen onbewolkt 25 13 0 Eelde onbewolkt 23 13 0 Eindhoven onbewolkt 25 14 0 Den Helder onbewolkt 24 16 0 Luchth.R'dam onbewolkt 25 17 0 Twente onbewolkt 23 13 0 VHsslngen onbewolkt 23 17 0 Zuld-Llmburg onbewolkt 24 12 0 Aberdeen zwaar bew. 13 10 9 Barcelona mist Belgrado zwaar bew. 25 17 0 Berlijn onbewolkt 26 14 0 Bordeaux zwaar bew. 31 17 0 Brussel onbewolkt 25 16 0 Frankfort onbewolkt 28 12 0 Genève mist 22 9 0 Grenoble half bew 25 13 0 Helsinki mist 20 12 0 Innsbruck onbewolkt 23 7 0 Kopenhagen onbewolkt 20 15 0 Lissabon half bew. 21 13 29 Locarno mist 24 10 0 Londen mist 22 16 03 Luxemburg onbewolkt 24 12 0 Madrid regenbul 29 14 0 Malaga mist 24 10 0 Mallorca onbewolkt 26 15 0 München mist 23 9 0 Nice onbewolkt 24 17 0 Oslo regen 19 16 1 Parijs onbewolkt 28 13 0 Rome onbewolkt 29 16 0 Stockholm onbewolkt 13 0 Wenen onbewolkt 22 11 0 DEN HAAG «ANP De vaste tweede-kamercommissie voor Defen sie zal op korte termijn een bezoek brengen aan het kamp voor gewe tensbezwaarden in Vledder, waar I gesprekken zullen worden gevoerd met de daar wegens dienstweige ring geplaatste gedetineerden. Dit is gisteren besloten tijdens de besloten gehoorzitting van de com missie, tijdens welke een afvaardi ging uit het kamp Vledder werd ontvangen. Voorts nam de commissie het be sluit een openbare hearing te organi seren over de werking van de wt gewetensbezwaarden en daarna als commissie te bezien op welke wij ze het overleg gevoerd zal worden. Tenslotte overweegt de commissie een openbare commissievergadering aan de problematiek rond de gewe tensbezwaarden te wijden. LONDEN/TEL AVIV (AP. Reu ter) Volgens Britse regeringskrin gen zal secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties bin nenkort het initiatief nemen voor de hervatting van de besprekingen van de „grote vier" over het Mid den-Oosten. Oe Thant zou zich daartoe ge noodzaakt zien door de verscherping van het conflict in de afgelopen da gen. Volgens deze kringen zal Thant de ministers van Buitenlandse Za ken van de „grote vier", Frankrijk, Engeland, de Sowjet-Unie en de VS binnenkort uitnodigen voor een di ner. Israël zegt bij drie luchtgevechten, de zwaarste sinds de zesdaagse ju- ni-oorlog van 1967, elf Egyptische vliegtuigen te hebben neergehaald. Volgens Tel Aviv verloren de Is raëliërs zelf maar één toestel. Van Officiële zijde in Cairo is het verlies van twee toestellen toegegeven. Egypte zegt dat jachtbommenwer pers drie succesvolle vergeldingsaan- vallen hebben uitgevoerd op Israëli sche stellingen diep in de Sinaï en dat zes Israëlische vliegtuigen zijn neergeschoten. De militaire nederlaag van 1967 heeft een zware slag toe gebracht aan Nassers imago als de man die vrijwel eigen handig zijn volk omhoog trok uit achterlijkheid en armoede naar een bestaan waarin althans beginselen van sociale rechtvaardigheid te ontdekken zijn. In 1956 kwam Nasser ondanks een aanmerkelijk verlies op de slagvelden tenslotte toch als de feitelijke overwinnaar uit de strijd. Anno 1967 daarentegen had hetzelfde volk waaraan hij verheffing had beloofd alle reden om zich verregaand be drogen te voelen. De Egyptenaren, generaties lang gewend aan gehoorzaamheid, hadden zijn revolutie gaarne aanvaard en de verregaande onder-ontwikkeling van het merendeel der bevolking maakte het Nasser mogelijk zijn gezag te ves tigen en te behouden dooi* met een kleine groep af te re kenen. In 1967 was de toestand al veranderd De revolutie had een stem gekregen, die de gelegenheid aangreep om duide lijk te maken dat zij meer dan genoeg had van de verre gaande onvrijheid van meningsuiting, van een daarom noodzakelijk straf politie-bewind en van de oppermachtige rol die het leger, als handhaver van de revolutionaire be ginselen. jarenlang had kunnen spelen. Nasser leverde zelf het onomstotelijk bewijs dat hij kon falen zijn geloofwaardigheid had ernstig geleden en min der dan voorheen kon hij zioh veroorloven naar eigen In zichten te werk gaan. Omzichtige kritiek IN HET EGYPTE VAN vandaag wordt, zij het nog steeds met de grootste omzichtigheid, kritiek uitgesproken op het regime. Er zijn onmiskenbare sporen van een groeiend on derscheidingsvermogen. die men uiteraard het gemakkelijkst tegenkomt in Cairo. Het volk begint zo langzamerhand te begrijpen, hoezeer het regime de op alle mogelijke manieren aangewakkerde oorlogspsychose nodig heeft om ongehinderd aan het bewind te kunnen blijven er zijn studentende monstraties geweest die door een betrouwbare zegsman worden omschreven als „veel gelijkend op de studentende monstraties. die in Tsjecho-Slowakije vooraf gingen aan de liberalisering". Een andere Egyptenaar bekende: „Om dit volk bij te brengen wat de oorlog werkelijk is. die het als zo noodza kelijk wordt voorgehouden, zou het goed zijn wanneer er eens wat bommen op Cairo zouden vallen. Daarom zou oor log zelfs al is dat een hard standpunt de beste oplos sing zijn, want ze hebben die hier nog nooit aan den lijve gevoeld". Voorts: „Dit land heeft een intelligentsia van een miljoen, die toch moet weten dat oorlog geldverspilling is. Maar ze zijn trots en hebben geen reden om oorlag te haten" In geval van een vrede, zou dan bijvoorbeeld Egypte be reid zijn een deel van de Palestijnse vluchtelingen een nieuw bestaan te verschaffen? De zegsman dacht niet eens na: „Waarom", zei hij, „zouden wij de Palestijnen opnemen. Ze nemen alleen maar toe en met hen de problemen". Vluchtelingen: Egypte heeft er al 750.000 van eigen bodem uit de Suezkanaalzone. Zij hebben in verschillende geval len eenvoudigweg geweigerd aan het werk te gaan omdat zij vrezen nooit meer naai' hun oude bestaan te kunnen terug keren. Maai-, met de verslagen soldaten van 1967, kunnen zij het volk vertellen hoe de oorlog emit ziet. die op slechts een gering aantal mijlen van de Nijl-delta wordt gevoerd. En hoe perfect een propaganda-machine ook mag werken of van welke grove middelen zij zich ook bedient: holle leu zen en leugenachtige berichten zijn nooit bestand tegen de zichtbaarheid van menselijke ontreddering of de geschokte geest van soldaten die meenden gemakkelijk te kunnen winnen omdat hun leiders dat zeiden, doch daarentegen gruwelijk werden verslagen. En als Nasser dan ook nu beweert dat zestig procent van Israëls Bar-Levlinie langs het Suezkanaal is vernietigd, dan zijn er maar weinigen meer die hem geloven Egyptenaren, die men daarnaar vraagt, halen de schouders op en zeggen: „Dat is alleen maar propaganda". Het is niettemin gevaarlijk dat Nasser met alle harde feiten uit het verleden bij de hand nog steeds niet heeft kunnen leren zich te richten naar de werkelijke feiten. „Kijk", betoogde een Egyptenaar van hoge klasse, „zo nu en dan vindt de president dat hij het volk moet laten zien. dat er toch wer kelijk wel wat bereikt wordt in de strijd tegen Israël en dan zegt hij zulke dingen. Om de moed erin te houden". Versterking eigen regime NASSER LEGT DEZE verklaringen ongetwijfeld ook af om zijn eigen positie te versterken, die in de jaren na 1967 meermalen ernstig bedreigd is geweest. En dan niet in het minst door de grote druk van de heethoofden in het leger, die zich sterk genoeg voelen om het nietige Israël nu dan toch eindelijk terug te drijven naar eigen grondgebied- Dit zegt Mohomed Sid Ahmed, hoofdartikelenschrijver van het dagblad „Al Ahram",'waarin regelmatig een on-officieel regeringsstandpunt wordt geventileerd: „Er zal vermoedelijk geen algemene oorlog komen, maar het zal wel meer en meer gaan koken, volgens een intensiveringsproces dat de Fransen in Algerije ook hebben meegemaakt. Hoe langer de bezetting duurt des te meer zal in die gebieden verzet worden gepro voceerd. Wij kunnen dit zoals het nu is. nog jaren volhou den. Het wordt lang, spannend en moeilijk". „De druk die vanuit het leger komt ls gevaarlijk. De militairen trainen wel. maar ze vechten niet, terwijl de voorbereidingen voor een oorlog toch erg krijgslustig maken De gebeurtenissen aan het Suezkanaal zijn voor het leger goede oefeningen. Als zij onder controle blijven, vormen de ervaringen daar een geschikt drukmiddel om militaire am bities in toom te houden". «EEN ANDERE ZEGSMAN VERTELDE hoe Nasser en kele maanden geleden tegen het leger had gezegd: „Als jullie dan zo graag willen moeten jullie het maar aan den lijve ondervinden. Begin maar eens met een paar beperkte operaties" De verliezen die de Israëliërs vervolgens hij hun tegenmaatregelen zouden hebben aangericht, moeten zo hoog zijn geweest, dat Nasser tenslotte tegen zijn officieren kon opmerken: „Zie je wel?"). En de heilige oorlog? Mohamed Sid Ahmed: „Ach, die heilige oorlog is niet de officiële lijn. Een religieus conflict, zoals Koning Feisal wenst is gevaarlijk. Wij hebben juist een poging gedaan om te bewijzen dat het niet ging om Joden tegen Moslims". En dan toont hij ongewild hoe zelfs de geringste vorming van wederzijdse begrip in het Midden-Oosten wordt gehin derd door de Arabische denktrant over Israël, waar de ge dachten op basis van een geheel andere civilisatie worden bepaald „Die brand in de moskee: Israëis verantwoordelijkheid valt niet te ontkennen. De vraag is Ln hoeverre dit alles werd geprovoceerd. De Israëliërs hebben opgravingen gedaan bij de moskee, om de tempel van Salomo terug te vinden Daardoor zouden al scheuren zijn ontstaan in de Al Aksa en de Israëliërs nemen vermoedelijk liever de kleine ver antwoordelijkheid voor een vernieling door brand dan de grote voor een instorting tengevolge van hun archeologische onderzoekingen". Gelooft hij dat zelf? „Ach, er zijn tenslotte veel Joden die '-eggen dat de staat Israël pas dan is gevestigd wanneer de tempel is her bouwd Toch: „Ei- zal zeker een poging worden gedaan om deze brand te gebruiken als aanleiding voor een heilige oorlog. Zover komt het natuurlijk nooit het enige resultaat zal zijn dat in sommige landen Joden worden opgehangen". Niettemin, de brand in de moskee werd tenvolle gebruikt om de bevolking op te hitsen. En Nasser, die zelf heeft geschreven dat communisme voor hem absoluut onaanvaard baar is omdat het in beginsel atheïstisch is, ziet er geen been in om in de kranten breeduit de Russische veront waardiging te publiceren over deze aantasting van een heilige plaats. Voor propaganda-doeleindem i6 niets te slecht. Mohammed Sid Ahmed zegt: „Na 1967 hebben we gepoogd daaraan iets te veranderen. Geen stommiteiten meer. geen regerings-monologen meer. maar meer realiteit". Is dat gelukt? „In somimge opzichten wel. in andere niet". Hoe is Nassers positie binnenslands? „Deze toestand leidt voor elk regime tot aftakeling. Je hebt geen oplossing bij de hand. Je mag de druk niet te hoog opvoeren, maar je kunt op de beslissende momenten ook geen stoom tekort komen. De mensen en de regering zijn realistischer geworden. Men neemt niet alles meer voor zoete koek aan Maar wat geschiktheid betreft is er voor Nasser geen alternatief. Als hij vertrekt krijg je misschien als overgangsperiode een extreem links regime maar daarna toch weer een legergroepering en dat is in beide gevallen niets minder dan een ramp". Tot nu toe heeft Nasser eigenlijk zelf nog steeds boven de gevechten om machtsposities gestaan. Die grepen plaats op het niveau dü'ect onder hem en er waren drie groepen bij betrokken: de voor de jongste oorlog oppermachtige militai ren. wier invloed zeer is teruggedrongen en degenen die na dien him rol meer of minder hebben overgenomen: de partij-bureaucratie en de technooraten. De partijmannen zijn voornamelijk ex-legerofficieren die nu in de politiek bezig zijn onder de algemene titel van „socialisme". De technocraten zijn de vaklieden die in de regering werden benoemd om de zaak weer op gang te brengen. Zij betrachten in het algemeen meer souplesse tegenover het Westen, dan in de partij-bureaucratie die zich sterk op de socialistische landen richt wel wenselijk wordt gevonden. Mohamed Sid Ahmed: „Wij proberen in balans te blijven tussen Oost en West. maar het conflict tussen Egypte en Israël moet geen afspiegeling van een Oost-West verhou ding in de wereld worden". EGYPTE HEEFT MET in beginsel gematigde mannen als Mohamed Sid Ahmed een betere toekomst dan met lie den als dr. Mohammer Hassan el Zajat, zijn nieuw be noemde vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. Zajat is vele jaren hoofd geweest van de voorlichtingsdienst en draagt grote verantwoordelijkheid voor de weerzinwekkende propaganda die daar in het bijzonder voor de juni-oorlog werd geproduceerd. Zajat heeft niets geleerd, bik en op indrukwekkende wijze transpmerend zit hij achter zijn bu reau en zegt: „Een oplossing? Als u er een bij de hand hebt graag. Wil Israël wel vrede: kan het zich die veroorloven? Als je in gevaar bent krijg je immers steun van mensen in Nederland en de Verenigde Staten in vredestijd niet Ben Goeriom zegt dat Israël incompleet is. wel. vrede zou de voltooiing kunnen verhinderen". „De viaag is of Israël de enige oplossing voor het Joodse probleem is of niet. In de zionistische beweging schuilen Hitler-ideeën. En Zajat produceert moeiteloos de zinsneden uit „Mein Kampf", waarin Hitier verhaalt hoe hij zich bij het zien van een Jood in een Kaftan afvroeg of zo'n man wel een Duitser kan heten. En hij gaat door: „De zionisten zeggen dat zo'n man geen Duitser is" HENK KOLB (Wordt vervolgd». Eerdere afleveringen in deze serie ver- I schenen in ons blad van 11, 10 en 9 september. VRIJDAG Rijksherbarium (Schelpen!^, Kon. Ned. Natuurhlst. ver. dhr. j Plas vertoont natuurfilm 8 uur nae Nieuw Minerva Modeshow Brui huis Sloos 8 uur nam. Groenoordhal Gratis voor het bliek geopend met zuivel- en sh demonstraties en modeshow, lo voorm. - 11 uur nam. Rijnlandslyceum (Apolloln. i) le evangelle-gem. Spr. dhr. Roe» uur nam. Witte Singel 25 Bijeenkomst lieren Aktlegroep Lelden 7.45 uurl Oude Vest 13 Evangelisatie chrlr gem. Ecclesia 8 uur nam. Titus Brandsmaln. 76 ..De Duik^ Clubhuiswerk handenarbeid 8-lo nam. ZATERDAG Ellsabethziekenhuls: Receptit ter J. A. Tolenaar. 45.30 uur Oegstgeest (Het Witte Huis) Scht sociëteit Palamedes 2-5.30 uur ngj Groenoordhal Gratis voor het bliek geopend. Vebo 7 uur voorm-i nam., zuivel- en slagersdemonstri 9 uur voorm. - 8 uur nam., offli opening 11 uur voorm.. race met;,, sonenauto's op Groenoordterrein 2 taptoe Leidse muzlekverenlglngi uur nam., vuurwerk 11 uur nam, 11.30 uur nam. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Christus van de heilige der li dagen. 11.30 uur voorm. Oude Rijn 3 Pinkstergemeente ds. K. van Twlllert 3 uur nam. Zijlsingel 2: Volle Evangelle-Mt^te Spr. dhr. J. Zijlstra. 10 uur voos ia StadsgehoorzaalKerkdienst Toornvliet. 7.30 uur nam. Hoogl. Kerk: Intrede studenl dlkant ds K. Bouhutjs. 11.45 voorm. Wassenaar (Re6t. Bijhorst); ve-ln-dienst. 10.30 uur voorm. Rijnlandslyceum (Apollolaan Cem. voor oorspronkelijk christenj („j. i-fd Oegstgeest. Spr. evang. M - 1 brugge. 7.30 uur nam. DINSDAG Zijlsingel 2 Volle Evangelle-MtfT spr dhr J. Zijlstra 8 uur nam. tel Stadhuis (wachtkamer trour Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenti leve 8 uur nam. Jeugdhuis (Breestr. 19) Spresfcij Chr. Emigratlecentrale 7-8 uur m Bn Pleterskerkstr. 1 Leidse Assur» club Spr. dhr. A C. Broeshart „Enige aspecten der brandpreva 8 uur nam. Holiday Inn Bontshow van E«nf" modebedrijven 8 15 uur nam. pad WOENSDAG Stadhuis (trouwkamer) Spreekuur dale raadsvrouw 4-6 uur nam. Rijksherbarium Schelpenkad» Kon. Ned. Mi) voor Tuinbouw pi Plantkunde. Spr. dhr. mond over „Tuin en Park van het - a. Confrwvirt." vlnclaal Ziekenhuis te Santpoort"*^ nam. Voorschoten Kasteel Duiven^1"® K. en O Avondexcursie met 7 uur nam. LEIDSE BIOSCOPEN tol ear eve ara Camera: „Wie 't laatst lacht", »1 12.30, 7. 9.15. Zond ook 4.45. Vr zat nachtvoorst. 11.30: „Het pro<*|— Jr ll-ldo: „El Alameln", 18 jr. Dm 7. 9.15 .Zond. ook 4.45. uxor: „De vier killers", 18 Jr. li 2.30. 7, 9.15. Zond ook 4.45. Rex: „Techniek der liefdeskum: Jr. Dag 2.30, 7. 9.16. Zond ook Nachtvoorst vrij en zat. 11.30 ,J wrakhout", 18 Jr. Istudlo: „De anarchist", 14 Jr. Dq 7. 9.15. Zond ook 4.45. LE Trianon: „Funny girl", al. DM le n: jL Zond ook 5. TENTOONSTELLINGEN ezen Molenmuseum „De Valk" (Dq van 10 uur voorm. tot 6 uur nun dag 15 uur nam Maandags »n Jeugdmuseum, Koppenhlnksteej aar' opend: zaterdag van 11-17 uur. onfli Antiek uit bet begin van d» laan eeuw. Ha_ Inlichtingen bij het eeorwt «ac LJA, Stadhuis-Breestraat. ;mai De ^akenhal. Dag. 10—6 uur, igan 16 uur omdi Rijksmuseum van OudhedM ^tor pen burg 2a)Werkd. 10 uur W 5 uur nam.: zond 1—5 uur oM I Rijksmuseun voor olienl (Steenstraat 1dag. 105 u« 's 'lage 1-5 uur oam. assen Ned.-Legermuseum: Geopend den dag tot e» met vrijdag 9 uur v« Qjge 5 u nam. zon- en feestdag» Qam uD« Rijksmuseum voor de gescnli der natuuiwetenschappen Dig Baa,i| uur zone 1—4 uur lamli Heempark Oegstgeesterweg (S »l be polder) Flora vaD eigen bodem a!len van 8 uur voonn - 6 uur nam Imel t.e.m oktober op zat en vr- uur nam lO.B Rapenburg 94 Galerie 't D] (rkla.1 huvs. Poppen Wlny de Jongh, t ,e( v sierkunst John Berserlk. Dinsdag zondag 2-8 uur nam. t.em. *IU tember). iver Sociëteit Leython (Levendaa! en, t Voor 18 min. elke dinsdag- iderc dag- en donderdagmiddag W» woensdagavond socletelt, vrljdfc september kennismakingsbal lfei' j The Runaways, zondagmiddag he bal. Voor 18 plus elke dinsdi y donderdagavond sociëteit, elks c middag discobal. zondagavond,) w r Je archeologie. 13 september sol jju kennismakingsavond. 14 septen» rlnameavond. «lalt WEEKEINDEDIENST DER LED =gonr HUISARTSEN ftuwe eelt 1 Tot zaterdagmorgen 10 uur n ge men de eigen hulsarts, daar; com zondagnacht 12 uur uitsluite» 03. spoedgevallen de doktertelefooo AVOND- EN NACHTDIENJ APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende apotheek D. C. Kok, Rapenburt 24807. Apotheek R. van Breest SB burg te Leiderdorp en Apotheek schoten zijn de gehele week IEIC JDe Oegstge.-stse Apotheek ls« Jdag 14 september gesloten val tot 24 uur. 1 J Abel Gemeenschap Zutd-We< Huipverienings- en informatM iluipverlening tel 24101 (bgg 1sTm' Informaties tel 83921 Ha older Behandeling oa ongevalld [aag. De poliklinische behandeling fcuwk ir gevallen wordt van dinsdag ude. tot woensdag 12 uur «vaarg» dooi het Dlaconessenhuls Vw Q' uur tot zaterdag 12 uur dooi I '"er, Ell6abethzlekunbuls (Hoolgrucl egstge J andere werkdagen en op f borirt1 door het Academisch Ziekenhui* 'l

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2