aarom leraren morgen „slaken"hel kan zoveel beter op school Verhaal over een abortus Die .progressieve' leraren trekken niet de goeie konsekwenties I THEO, DE I EN DE NOTERING GEDICHTEN Nieuws uil Hazerswoude Lees dil nog eens goed. Hel gaat over Altona wetswijziging zwijgend ID! iltfDAG 11 SEPTEMBER I960 LEIDSCH DAGBLAD PAGTNA 15 Ll,S JE WAARSCHIJNLIJK weet, wordt er morgen, vrijdag 12 september, op tNederlandse middelbare scholen „gestaakt". Dat woord mag je eigenlek n-iet en, maar het komt er wel op neer. Leraren geven geen les, maar gaan met terlingen en ouders over hun grieven discussiëren. p-ieven betreffen de mammoet-wet. Een heleboel leraren zijn de situatie bo perhand zat. Ztf werden een aantal jaren geleden verbajd met een schitte- mammoet-wet, die een veel vrijer en zuiniger onderwijs beloofde, maar waar praktijk bijna geen spat van terecht is gekomen. Dat is niet de schuld van de n izeggen de leraren) maar van de regering. (jat nou allemaal precies zit, kun je op deze aflevering van Jouw Wereld ïezen. icjnden dit probleem belangrijk genoeg om er een fors deel van de pagina aan jen. Te meer omdat er vermoedelijk ook op de Leidse scholen over wordt t, (Zie ook het naschrift). i geval: hier komt aan het woord een „kritiese" leraar, die uitlegt waarom ^^hun stellingen aan het onderwljsfront hebben ingenomen. Verder hadden een gesprek met Robert Briel van de Scholieren Aktiegroep Leiden, die het lot op zekere hoogte met drs. De Kuyper eens is. Doe je voordeel met wat zy te hebben. Er zal morgen, actie of geen actie, best wel over gepraat worden op 'rf i leraar De Kuyper Rdber-t Briel istering": dat is het. waaraan van nu kapot gaat. Om maar «■beelden te noement moordt ie) slachtpartijen tot in het vijf toe. Een stralende maan, vóór an Armstrong en consorten met antisch en lieflijk waas omge- na hun fantastische reis gede- |d tot een dode, vuilgrijze bol. [naar alle waarschijnlijkheid en mogelijk is. Sex heeft, na de wm ig van de pil, nooit gedachte, nerde proporties aangenomen ai Ik gevaar voor consequenties the ven. Zelfs een mysterieus als de menselijke geboorte is, !ï.-uitzending van onlangs, ver tot een althans voor leken, aangelegenheid, waarbij het li" gevoeglijk geschrapt kan direct, indringend, niets ver haar pijnlijkste kant werd tlf héél natuurlijke gebeur- derd, dat zij hoogstens nog ien als reclamestunt voor de ge- lerking. Het ergste hierbij was dat deze uitzending op zulk een ir plaats vond, dat ook kleine deze super-sensatiefilm kon- oit" of zoals dat tegenwoordig modewoord heeft: „Voor mij meer", moet hun enige en lijke reactie geweest zijn. j&j fluistering" was hier ten top 3»Jop n°£ veel andere gebieden §^§6 jammerlijke ontluistering ge denk bijv. aan al die Ie en schorre stemmen van ïgers on zangeressen. Van ware hebben zy geen notie. In wen zouden zy eenvoudigweg podium afgesmeten zyn, nu j als „het einde" van alle din- ouwd en verdienen voor hoe schatten. itering", al evenzeer bij schil- en literatuur. *'J. chijnt ook het „rotzooi maar •jrt het allesbeheersend devies te i realistischer, onverbloemder, phuwwekkender men de zaken of verbeeldt, des te interessan- - zogenaamd? gevonden hoe duurder het allemaal be- rordt. Bekijk maar eens lawrportretten van de beroemde ing. spgaand psycho-analytisch on- zou hoog nodig zyn naar de fdig-e, enorme aantrekkings- »n dit alles. Feit is, dat we op ile, hellende vlak staan, an. I de onvoorstelbaar moeizame f de jongeren aan wie, naar I immers de toekomst is zijn pet hand en tand tegen te ver- teweer te stellen. Ook voor igt hier een zware, verant- taak. P ze er niet in dan gaan ze in- [niet z'n allen figuurlyk en letterlijk gesproken naar (zegt Robert Briéb Robert Briel wie foto» is twintig j»a», heeft een paar maanden terug staats examen hbs-a gedaan en spant zich als „onderwys-aktivist" al geruime tijd in voor de Scholieren Aktiegroep Leiden SAL iOm maar meteen met de deur in huis te vallen: de SAL zal de stakings- aktie van de leraren wel steunen, maar om een andere reden dan je misschien zou verwachten. De SAL hoopt er een stukje mentaliteitsverandering door be bereiken. En wat de drijfveren van de le raren betreft; die zien ze maar zeer ten dele zitten. „De leraren bestrijden symptomen. Ze pakken de problemen niet bij de wortel aan", zegt Robert Briel. Daarmee be doelt hij dat de middelbare school een kind is van de kapitalistiese maatschap pij. „Het huidige onderwijs is zo opge zet dat het konsumerende slaafjes pro duceert, en geen zelfstandig denkende mensen. Het is typerend dat de maat schappelijke onrust op de universiteit begint, waar je de tyd en zo hebt om hierover na te denken". Volgens Robert is het de taak van het onderwijs om je te heipen bij een maximale ontplooiing van je persoon lijkheid. Op de scholen van nu wordt je klaar gemaakt voor een baan, waar bij je van half negen tot half zes op je kantoorkruk moet blyven zitten. Robert gaat verder: „Die zogenaamde „progres sieve" leraren trekken niet de juiste konsekwenties. Het is geen gebrek aan geld, maar het zyn de symptomen van de maatschppij, waar de ekonomiese be langen voorrang hebben boven de menselijke belangen". Als voorbeelden haalt hij aan de schrijnende woontoestanden in De Waard en de door auto's „vergaste" bin nenstad. „En het gekke is: de mensen slikken dit allemaal, en dat zit 'm in de opvoeding. Via het onderwijs kun je daar verandering in brengen, daar stroomt iedereen doorheen". Er is nóg een kant aan de leraren- aktie van morgen die Robert Briel wei nig zint: „De bedisseling die de leraren de minister verwijten, passen zij zelf toe op de leerlingen. De aktie wordt over de hoofden van de leerlingen heen ge voerd". Dit toont wel zo ongeveer de houding van de leraar in de klas aan. Terwijl de docent, aldus Robert Briel, je juist moet begeleiden bij het ontdekken van je eigen kunnen, en je niet alles moet voorkauwen. Natuurlijk moet er een ze kere feitenkennis zijn, maar deze mag nooit een doel op zichzelf zijn. Toen wy dit tikten, was de SAL nog bezig met het maken van een stensil met diskussiepunten voor morgen. Ook heeft de SAL een brochure van het On- derwysfront (de landelyke SAL, zou je kunnen zeggen» waarin informatie aan leerlingen en leraren over onderwijspro blematiek wordt gegeven. Deze brochure kun je halen (kopen dan, drie kwart jes) op het Noordeinde 5. kr van het land Un zee E warmte gedacht «rkoos inzicht, Bod zyn 1 martelaar kiest. tand uitliep nke slaaf 18 dat haar Wd droeg ltste zeediertje htste slag deed, zo ben ik de lijder van het land. De lucht wordt wakker mensen verdringen zich in hun adem om God te zien waar talloze armen over elkaar slaan en waar de tyd als een spook zyn ronde doet met het masker van uren daar vlucht ik: de lyder van het land. TON JANSEN „De mammoetwet is een goede wet en biedt zeker de mogelijkheden tot indi vidualisering van het middelbare onder wijs. De uitvoering van de mammoetwet naar DE GEEST is op het ogenblik echter onmogelijk". Deze *Jtsp*a&k ki afkomstig wan ei** R. de Kuyper, leraar Nederlands a«n het St. Agnes lyceum. Hy weet deze uit spraak met een heieboel voorbeelden waar te maken. De invoering van de mammoetwet is slecht voorbereid. Op een aantal scholen in Nederland werd weliswaar al een paar jaar geleden begonnen met het mammoet-onderwijs bij wijze van expe riment, maar de bevindingen van die scholen zijn onvoldoende wetenschappe lijk onderzooht en ook zijn de resulta ten niet op ruime schaal gepubliceerd. Redactie Jouw Wereld: wij willen hier nog iets aan toevogen: Een drietal we ken geleden stond in dit Leidsch Dag blad een interview met het hoofd van zo'n zogenaamde experimenteerschool, en die was van mening dait er wél goed met het mammoet-dier was om te gaan. „AlUchiT, zei drs. De Kuyper toen we hem dat vertelden. „Die experimenteer- scholen genoten belangrijke voordelen op financieel gebied. Als zy een talen- praktikum wilden, krégen ze een talen- praktikUra. Bovendien kregen die scho len meer „taakuren", dat zijn uren die de leraar betaald krijgt en waarin hij met de leerlingen werk kan doen waar je „in de les" niet aan toekomt, zoals helpen bij toneeluitvoeringen van leer lingen en dergelijke". De klassen zyn veel te groot. Br is eens ten aanzien van het moderne ta lenonderwijs wetenschappelijk vastge steld, dat de klassen niet groter mogen zijn dan 15 leerlingen. Op het ogenblik mogen de klassen pas bij 30 leerlingen worden gesplitst, zodat het mogelijk is dat leraren voor klassen met 29 leerlin gen worden gezet. Individueel onderwijs wordt dan natuurlijk een lachertje. De leraren krijgen niet de juiste leer middelen. Scholen die geen talenprak- tlkum hebben, hoeven er voorlopig ook niet op te rekenen. Zij moeten zich maar tevreden stellen met een bandre- cordertje. Een talenpraktikum bestaat uit een ingenieus apparaat waar de koptelefoons van de leerlingen op zyn aangesloten. Elke leerling zegt voor zich zelf de zinnetjes na die hij door de kop telefoon hoort. De leraar kan met een schakelpaneel elke leerling afzonderlijk „oproepen" om te horen of hij het goed doet. Na twee jaar kan de leerling dank zij deze methode spreekbeurten houden in de taal die hij zo heeft geleerd. En nog vloeiend ook Onzekerheid over de inhoud en de vorm van de eindexamens. Drs. De Kuy per: „We weten wel wat we de eerste twee jaar in de klas mogen doen, maar over het vervolg blyven we wat betreft (Van onze correspondent) Howlin' Wolf, de Hazerswoudse pop groep. die in begin augustus met zoveel succes een week durende toernee maak te langs dorpen in de Belgische Kem pen. hoopt omstreeks kerst weer in die contreien te gaan optreden. In Aar schot, Tilt en Tonzent trokken de Ha zerswoudse popadepten volle zalen en het „vaste" publiek, dat ze na slechts één week optreden daar aan zich ver bonden spreekt boekdelen. „Op vrijdag avond is het in die dorpen slecht werken, had men ons van te voren gezegd, want dan komt er geen kip. Nou, toen wij kwamen, zat de zaal stampvol", aldus leadzanger Gijsbert Spierenburg (19). Slaggitarist Hein de Groot ontmoette er by toeval een discjockey van Radio Luxemburg in de Toni Club te Aar schot. „Misschien vloeit daar wel iets uit voort", aldus Gijsbert, in zijn vroe gere jaren deelnemend aan het kinder zangfestival van de KRO-tv en toen doorgedrongen tot de eindstrijd. Intussen hebben de jongens van Howlin' Wolf zaterdag 30 augustus voor eigen publiek opgetreden, in het Groenendijks paro chiehuis. Succes? „Enorm, want het pu bliek hier kun je wel akelig kritisch noe men, nu er zo veel topgroepen optreden", Jan Baak. de organist, nam officieel af scheid; zijn plaats wordt nu ingenomen door Noordwtjker WWn van de 8alra. sommige schooltypen nog in het onge wisse. We hadden NU de vorm en in houd van het eindexamen moeten ken nen, om ons onderwijs daarop af te stemmen". Van de expvesede-vekken waaw ieder een zo bly mee was, is geen fluit terecht gekomen. ÉP zijn veel te weinig uren Voor toegewezen. Al deze klachten zyn volgens hem te rug te voeren tot twee GRONDOORZA KEN: De regering heelt indertijd het voor stel voor het mammoet-onderwijs gelan ceerd, het is aangenomen door het par lement maar parlement EN regering weigeren nu de konsekwenties te trek ken van die beslissing. Ze wisten dat er geld voor de uitvoering nodig zou zijn, maar het geld geven ze nu niet. Drs. De Kuyper haalt een uitspraak van drs. De Jong, vice-voorzitter van de raad van leraren, aan: „Als er by de NATO een urgentie is. dan kómt er geld. Dan kómt er 225 miljoen extra voor defensie. Een der gelijke nood is er nu ook bij het onder» wijs. Waar ze het vandaan halen, ha len ze het vandaan: geld MOET er komen, op straffe ven verslechtering van het onderwijs". De leraren hebben te weinig inspraak in onderwijszaken. Alles wordt door het departement van onderwijs geregeld. De leraren zijn landelijk aangesloten by vier leraren-organisaties: St. Bonaven- tura (katholiek), de AVMO (algemeen», het Oenootschap (rijksleraren) en de CVHO (christelijk). De voorzitters van deze vier bonden vergaderen van tijd tot tyd met hoge onderwys-ambtenaren dat is het enige contact tussen over heid en leraren) maar in die vergade ringen hebben zy NIETS in de melk fee brokkelen. De taak van de lerarenvertegenwoor- digers m die vergaderingen met het de partement van onderwijs wordt in de wet op het voortgezet onderwys officieel omschreven alsi „Per algemene maatregel van bestuur zullen die onderwerpen worden aan gewezen, waarover aan representatieve organisaties van ouders, leraren,i ge meente- en schoolbesturen de gelegen heid wordt gegeven de minister van ad vies te dienen". Het medebeslissingsrecht is dan ook een fundamentele eis van de leraren. Ook al zou staatssecretaris Grosheide «onderwijs» alle praktische grieven in lossen, dan nog moet het mede-beslis singsrecht gegeven worden aan de lera ren, omdat het niet denkbeeldig is dat zich in de toekomst eenzelfde nood-si tuatie als nu. voordoet. Ai deze grieven van de leraren zijn van direct belang voor jou (als middel bare scholier), want luister naar wat drs. De Kuyper zegt: „Ik ben sterk voor democratisering van het onderwijs bin nen de school, mits onze grieven zijn in gelost. In klassen van 29 leerlingen kun nen we onmogelyk op een vruchtbare manier met de leerlingen discussiëren over het schoolonderwijs". Nadat drs. De Kuyper ons het boven staande overzicht had gegeven, brachten we hem de klacht over van „onder- wijs-activist" Robert Bnel, die vindt dat VERSCHIJNT VOORLOPIG een maal in de veertien dagen als jonge renpagina van het Leidsch Dagblad Jouw Wereld wil een medium zyn dat jongeren dichterbij elkaar brengt. Daarom is kopy van ieder een welkom Bijdragen kunnen geho noreerd worden. ONDER REDAKSEE VAN: Hen- riëtte van der Hoeven, Bert Paauw, Henk de Kat en Bram van Leeuwen. Eindredaksie: Hein Elbrink. aktievoerende leraren helemaal voorby zijn gegaan aan de mening van de di- rekt betrokkenen: de leerlingen. Drs. Kuyper vond dat hy gelijk heeft. Maar hy legde er de nadruk op dat de misschien wat volijverig aan het werk geslagen leraren wel degelijk in het belang handelden van de leerlingen. Een ander punt fc, dat de tussenliggen de vakantie alle contacten ernstig belem merde. Maar nu er orde op zaken is ge steld in de gelederen van de leraren, moeten de leerlingen er onverwijld bij worden gehaald. ..Onze grieven moeten ook de hunne zyn". Ook vindt hy dat het tijd wordt om de ouders er meer bij te betrekken. „Een heleboel ouders redeneren: ach, als ze dat papiertje maar halen". Een deel van hen heeft er helemaal geen weet van wat er op de middelbare school gebeurt met hun kinderen en prakties niemand van de ouders beseft hoeveel beter het allemaal zou kunnen. Met de lande lijke actie van morgen proberen de le raren ouders en leerlingen bewust te ma ken van de nood-toestand, en regering en parlement voor het blok te zetten. (NASCHRIFT. Inmiddels heeft het Si. Ag nes lyceum afgezien van een demonstratieve actie morgen, omdat de actie in het land niet het verhoopte sneeuwbaleffect had. Op St. Agnes me nen de leraren dat de scholen die tot actie voeren hebben besloten, thans in aantal nog te zwak staan of als effec tieve pressiegroep op te kunnen treden. Dit betekent NIET dat de doetstellin- gen zjjn veranderd, en ook niet dat an dere vormen van actie in de toekomst achterwege zullen blijven. Wat de an dere Leidse scholen morgen doen, wis ten wjj bij het Inleveren van dit na schrift aan de zetterij nog steeds niet). Zoals je Je hopelijk nog wel herin nert hebben we in de vorige Jouw We reld de nieuwe jeugdpagina Altona <A11 together now) geïntroduceerd. De voor lopige reakties hebben ons de indruk ge geven dat men er zeer enthousiast voor is. Dat zijn wy zelf ook nog altijd. We geloven dat Altona erg fijne mogelijk heden heeft, en we zullen nog een keer uitleggen waarom. Het komt hier op neer. De Jouw We reld-Jeugdpagina werd door vyf man in elkaar gezet, zonder dat er een echte betrokkenheid was tussen lezers en sa menstellers. De nieuwe jeugdpagina, die dus Altona gaat heten („waarom niet voluit All Together Now", vroeg Robert Briel ons» gaat van een heel an der principe uit. De Altona wordt hele maal door jullie gemaakt. Dat gaat zo. Als je nou iets op je hart hebt zoals deze week bijvoorbeeld over onderwijszaken dan kun je daar eigenlijk nergens uiting aan geven. By een gewone krant hoef je echt niet aan te komen zakken met een lang stuk pro za over ao'n probleem. By Altona (die wekelijks wordt) kan dat wél. De mogelijkheden zyn zelfs nog veel groter. Als je een scherpe kartoenist bent, heb je hier de kans om je satiriese plaatjes in de wijde wereld te brengen. Datzelfde geldt natuurlijk voor foto grafen (jonge amaturs en zo) en men sen die gewoon eens de lay-out (op maak) van een jeugdpagina willen ko men verzorgen. Incidentele ideetjes zyn natuurlijk ook van harte welkom. De werkende jeugd van de Troef-cur- sus aan de Hogewoerd gaat binnenkort al een Altona voor ons maken, over hun problemen. Clubhuis Leython heeft ook al belangstelling getoond, net als de SAL en Leefbaar Leiden. Je kunt dus in groepsverband een Altona of een stuk Altona maken, maar net zo goed als eenzame enkeling. Bekijk het eens, laat je gedachten er eens over gaan. Opmerkingen en dat soort dingen liefst schriftelijk naar het Leidsch Dag blad (tav. Altona) sturen, Witte Singel 1, Leiden. Maar telefoniese vragen kunnen desnoods ook wel hoor: tot drie uur 's middags op telefoon 25041. „Ik heb niet het gevoel dat Ik in ver wachting ben geweest. Ik kwam er pas na een maand achter en de maand die daarop volgde was één eindeloze aan eenschakeling van bezoeken aan art sen en psychiaters, die zedepreken biel den met kwalificaties variërend van „zondig" en „onverantwoordelijk** tot „onmenselyk" en „oerstom". Op hulp van die kant hoefde ik niet te rekenen. Ik had het gevoel, dat myn probleem de zoveelste pijnlijke confrontatie was met hun eigen onzekerheden en gewetens problemen. Het is toch gebeurd. In Lon den. De hele affaire heeft me een klei ne tweeduizend gulden gekost en ik heb er geen spijt van. Myn vriend en Uc hadden besloten: liever een paar maan den zenuwen en een kapitale schuld bij de bank, dan een gedwongen huwelijk zonder brood op de plank en een onge wenst kind". Haar naam doet minder ter zake dan haar verhaal. Ze is één van die duizen» den naamloze vrouwen-met-een-ong^ lukje. Haar ouders weten van niets, haar baas, baar kennissen, haar colle ga's evenmin. Ze is 23 en bepaald mooi. „Achteraf is ine wel duidelijk gewor den, dat ik de zaak anders had moe ten aanpakken. Ik hysterisch moeten gillen, ik had moeten dreigen met zelfmoord of „knoeiers", ik had toneel moeten spelen en tranen moeten produ ceren. Maar ik ben nu eenmaal nuch ter en ik wilde myn „geval" zo clean en zakelijk mogelijk voorleggen aan de art sen. Dat was fout". „Ik was zo bang ai die tijd, zo weW gelijk bang. Een vriendinnetje van ma heeft het laten doen In Farfy.% dsi? maanden geleden. Je weet wel, door zo'n louche knoeien, op de keukenta fel, midden tussen de katten en de afwas. Ze ligt daar nóg steeds fe het ziekenhuis, haar toestand is nóg steeds kritiek. Wanneer ze het haalt 2al ze in ieder geval nooit kinderen kunnen krij gen". „Moest ik dab riskeren? Ik ging kini ne proberen. Een heel buisje per dag. Langer dan een paar dagen durfde ik dat ook niet vol te houden. Want als het me eens niét lukte? En dat kind kwam wél? Wat voor een baby zou ïk dan krijgen, als ik zoveel van die sommei had geslikt?" „Ik had wei geboord ven dó moge lijkheden in Engeland smdB de wetswij zigingen van vorig jaa». Maar toer) puntje bij paaltje kwam kon niemand me aan een adres in Londen helpen. M n laatste redding leek me een ver pleegster in Lausanne. Ik had haar eens in een vakantie ontmoet. In het zieken huis waar zij werkte, werden herhaal delijk meisjes „geholpen", vertelde ze toen. De arts die de ingreep moest ver richten was met vakantie, sei ee toen ik belde. De psychiater kwam aan de lyn. Hij gaf me een adres in.... Lon den. Harleystreet. de chique-dok tersstraat van Londen, waar op bijna elke deur het bordje „arts" prijkt. Waar je wegzakt in de tapijten en waar je je vergaapt aan de kostbare interieurs, zelfs van de wachtkamers. Ik belde naar Londen. Ik kreeg de arts onmiddellijk aan de telefoon en ik zei, dat lk inlich tingen wilde. Hy liet me nauwelijks «in spreken en riep: „komt morgen meef meteen". Het zou me 180 pond kosten, ruim duizend gulden". „Ik waagde de gok. Ik sloot een per soonlijke lening bij een bank. Als re den vulde ik in: „voor de inrichting van een appartement". We gingen. Aanvan kelijk zaten we alleen in de wachtka mer. Maar al gauw stroomde de luxueus ingerichte zaal vo!. Tientallen meisjes van verscheidene nationaliteiten. Mijn groepje we werden met z'n vijven tegelyk in een taxi naar een kliniek aan het andere eind van Londen gezet be stond uit een Engelse, een Amerikaan se, een Zweedse en een Duitse". „In een kliniek kregen we alle vijf te horen, dat we over een paar uur nog maar eens terug moesten komen. De bedden waren nog bezet door de vorige groep. Dat gebeurde tweemaal Tenslot te waren we 's avonds aan de beurt. Met z'n allen tegelyk in één ruimte. Een narcose en verder niets. Wakker wor den de volgende ochtend en om aeven uur stond ik weer buiten. Alsof Je even voor een verkoudheid langs was ge weest". „Alles gebeurde zwygend. Er is niets gevraagd en niets gezegd. De leugen verhalen over m'n vriendje die me in de steek had gelaten, over m'n baan die ik kwijt zou raken, over het orthodoxe geloof van m'n ouders, die zo buitenker kelijk zijn als je Je maar kunt voor stellen, al die oAZin, die in Nederland blijkbaar onvoldoende reden was voor een abortus, hoefde ik niet nog eens af te draaien. Er hoefde niet gepraat te worden, alleen over geld". „Terug met de nachtboot. Uren In de rü staan voor een kaartje. De hele nacht niet slapen. Eenmaal ln Holland bon ik onmiddellijk naar de NVSH gegaan voor eon controle. Alles was In orde. Het is nu anderhalve week geleden. De werk weer. Ik heb gewoon een paar da gen vakantie gehad en verder niets. Niemand op kantoor weet iets. Zelfs niet, dat ik het land uit geweest ben". Ze heeft niet het gevoel, dat ze nog géén twee weken geleden een kind ver wachtte. Ze is haar leven opnieuw be gonnen. Met de pil, en de wetenschap, dat haar vriendje haar niet in de steek laat wanneer er moeilijkheden dreigen. „Het heeft ons dichter bij elkaar ge bracht. Wc gaan zeker trouwen en we willen beslist kinderen. Maar het tijd stip was nu veel te vroeg. Het zou ons leven en dat van het kind verwoest heb ben".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15