AL FATAH DREIGT DE LIBANEZEN MOSKOU EN PEKING LEGT GESCHIL BIJ" Kon. onderscheiding voor mej. A. A. van Dijk Massale staking in Bondsrepubliek Jestand lijvende gaarde? Blankenstein sloot serie orgelconcerten in Voorschoten af Jo Tsji Min in politiek testament: Ongelukken bij het oversteken KUNSTSKIBAAN OP DUINRELL AUTOMAAT- KRAKERS" OPGEPAKT Stelende matroos Inbraak in keet „We zullen desnoods tegen u vechten" Onder invloed in „wrak" gereden GEEN GRATIE VOOR „BREDA" Gevaarlijke oversteekplaats Bejaarden exposeren zelfgemaakte werkstukken SDAG 9 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9. Limbi uxe tc ersoon penild ig. I Bovo compromis heeft Saigon niet in de pijnlijke situatie gebracht formeel een bestand in acht te nemen ter ere van de man die het hart is geweest van de oorlogsinspanning van de tegen stander. Nadat de Vietcong vorige week het 0-5 SIGKONG, WASHINGTON, SAIGON (AP, Reuter, AFP) Noordvietnamese president Ho Tsji-min heeft een „laat- achtergelaten, waarin hij zijn bezorgdheid te kennen jver de breuk tussen de Russische- en Chinese commu- en de Vietnamese communistische partij aanspoort „een eenheid binnen de eigen rijen te bewaren". enlestament, zijn laatste poli- rij Lifest werd vanmorgen ;e- ren door partijsecretaris Le enkjdens een rouwdienst voor in-[document noemde geen na- y. I Vietnamese leiders die Ho eniunnen opvolgen. Radio Ha- -k-[al gezegd dat na de dood [de partij en het land be uden worden door „een col- eiding", die zorgvuldig op- uitgezocht was. de Sowjet-Unie of China te m3tJwordt in het document van >p][! leroep gedaan hun ideologi- ïvei t bij te leggen. Volgens Ho Fietnamese communistische hulp geven voor de hereni- •sterking van het interna- munisme. eer ik mij trots en geluk- de groeiende kracht van ftijd lationale communisme en lll8 lersklasse, des te dieper e pijnlijke bezorgdheid in vanwege de huidige on- •piel tussen de broederpartijen". 5 8Cl dat onze partij haar uiter- MeZal doen op doeltreffende Zo en te werken met en bij te den n de wederopbouw van de gt0 ider de broederpartijen op Ni het marxisme-leninisme ur. «matton a le communisme. •van overtuigd dat de broe- en de broederlanden op- ;par enigd moeten en zullen voorstel voor een bestand had gedaan besefte de Amerikaanse missie hier dat het politiek onmogelijk was dit van de hand te wijzen. Men was van mening dat president Nixon iedere redelijke kans ter bevordering van de vredesonderhandelingen moest aan grijpen. Deze mening werd aan de Zuidvietnamese regering kenbaar ge maakt. Volgens een militaire woordvoerder blijkt uit de eerste rapporten van de commandanten te velde dat sedert de ingang van het bestand er betrek kelijk weinig vijandelijke gevechts- HAMBURG (DPA) In W.-Duits- land hebben de wilde stakingen die de staalindustrie teisteren zich nu uitgebreid tot alle kolenmijnen in het Saargebied. In de zes mijnen van de Saarbergwerke waren van middag ongeveer 10.000 mijnwerkers in staking gegaan. In de staalindustrie van Noord- riinland-Westfalen en het Saarge bied deed zich enige ontspanning voor. maar in de Beierse Mahütte in Sulzach-Rosenberg en Haidhof heb ben 8500 arbeiders het werk neergelegd. Verder wordt gestaakt in de Klöckner-fabrieken te Bremen en Osnabrück, in de tot het Rheinstahl- concern behorende „Guss-Stahlwer- ke" in Gelsenkrichen, en in het wals- bedrijf in Brackwede bij Bielefeld. De keten van stakingen, zonder machtiging van de vakbonden, is 'n zeldzame ontwikkeling in West- Duitsland waar stakingen van welke soort ook ongewoon zijn. Maar de arbeiders vrezen prijsstijgingen na de Westduitse verkiezingen van 28 september en willen nu loonsverho- Chinezen [dienst voor Ho. waar de- verklaring werd voor ge- j[ bijgewoond door een Chi- i Russische delegatie. De [elegatie o.l.v. vice-premier lien kwam gisteren in Ha- week donderdag 500 logt S Vorige bljl ioi een andere Chinese de- egst öer leiding van premier maar deze vertrok d'e- id weer. Een mogelijk linees gesprek in Hanoi aarnemers hadden ver- daardoor niet door. ,raan Je-Q a on e z nln. Prikkel leii betrouwbare zegslieden in [ft onenigheid tussen Zuid- n de Verenigde Staten i-bestand van de Vietcong leid tot verwarring op de Bekend is dat Zuidviet- iilitairen tevergeefs ge- "rsKerpen op Amerikaanse heli- Lelde i ze naar het strijdtoneel erzel 1 llen waren door de Ame- ïtoriteiten teruggeroepen namezen niet over de be- 'n de Amerikaanse acties Vietcong-bestand hadden Ir heerst een geprikkelde arem dlscb Vliet Leidt nAig, issen Saigon en Washing- werd op het laatste nip- compromis bereikt. Dit tong j£lSfieroepsvereniging van Kunstenaars 'die van voert in Amsterdam) ,r| ting van het resultaat gingen hebben om een betere basis te verkrijgen voor onderhandelingen volgende maand over nieuwe contracten. De meeste vakbonden hebben de looneisen uitgesteld tij dens de economische achteruit gang in de jaren 1966 en voorjaar 1967 en zijn het wachten nu beu omdat de economie weer bloeit en de winsten in de industrie hoog zijn. LEIDEN In Leiden werden gis teren twee verkeersongelukken met lichamelijk letsel genoteerd. Op de Nieuwe Rijn kwam 's-middags om streeks kwart over vijf een 57-jari- ge inwoonster van Leiden in Botsing met een personenauto. Zij kwam met haar bromfiets uit de Hartesteeg. j toen de op de Nieuwe Rijn rijdende 1 auto al dicht was genaderd. De 1 bromfietsberijdster kreeg een schou- derfractuur en een gebroken rib. Zij j klaagde bovendien over pijn in haar rug. Een 20-jarig Leids meisje kreeg een hersenschudding,- toen zij gister avond omstreeks half acht op de Haagweg werd aangereden door een personenauto. De botsing geneurde op het moment dat het meisje met haar fiets de rijbaan overstak. Zü reed geheel overeenkomstig de be wegwijzering van het rechterfietspad naar het fietspad links van de Haag- weg. Haar fiets werd totaal ver nield. In beide gevallen zorgde de EHD voor vervoer naar het Acadenisch Ziekenhuis. WASSENAAR Burgemeester mr. W. J. Geertsema van Wasse naar zal zaterdagmorgen om tien uur een nieuwe kunstskibaan op het recreatiecentrum Duinrell openen. Deze kunstskibaan is aangelegd op initiatief van de Stichting tot Bevor dering van de Sklsport in Neder- ZOETERWOUDE De vermoe delijke daders, die de sigarettenauto maat aan de Hoge Rijndijk in Zoe- terwoude hebben „gekraakt," zijn gearresteerd. Het zijn drie jongelui, onder wie één meisje, uit Amsterdam. Tot op heden heeft men alleen de twee jon gens kunnen Inrekenen. Het meisje is nog steeds voortvluchtig. Het trio is by de politie niet onbekend. Het heeft reeds meer inbraken op de kerfstok. acties hebben plaategevonden. Er was geen melding gemaakt van beschie tingen van Amerikaanse kampen en de weinige incidenten die waren voor gekomen waren van geen betekenis. Opheldering Intussen is er in Washington nog geen opheldering verkregen over uit latingen van vice-president Agnew over de vooruitzichten op een vreed zame regeling van het Vietnamese conflict. Het ministerie van Buiten landse Zaken liet weten zich niet be wust te zijn van een initiatief van Hanoi behalve dan het voorstel voor het al begonnen bestand van drie da gen. Amerikaanse functionarissen achten het mogelijk, dat het gaat om een verlening van het bestand, of althans een vermindering van de ge- vechtsactiviteit, als de Vietcong en Noord-Vietnam hun militaire opera ties beperkt blijven houden. Een ver lenging van de beperkte activiteit te velde, zou zo merkte men in Wash ington op, president Nlxon kunnen aanmoedigen om de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Viet nam voort te zetten, nu de aange kondigde vermindering met 25.000 man is voltooid. LEIDEN De Leidse politie heeft een 26-jarige matroos uit Dordrecht aangehouden die al enige tijd stond gesignaleerd wegens verduistering van auto's. Tijdens het verhoor bleek dat de matroos ook een bedrag van vierhonderd gulden uit een Leidse woning en een autoradio had wegge nomen. De matroos is inmiddels over gebracht naar zijn woonplaats. LEIDEN In het afgelopen week einde is ingebroken in een bouwkeet nabij de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg. Er werd een kettingmotor- zaag ter waarde van f750,- ont vreemd. Met medewerking van Addie de Jong BEIROET (AP) Arabische gue- rillastrijders hebben gisteren ge dreigd de strjjd met het Libanese le ger aan te binden als dit probeert te verhinderen dat Libanon gebruikt wordt als basis voor acties tegen de buurstaat Israël. In afwachting van de besprekin gen welke in Beiroet tussen gueril- lalijders en burgelijke en militaire autoriteiten worden gehouden, is het ultimatum aan de 10.000 Arabi- lerleg tussen de direc- j 'and. Onder bekwame leiding kun- j beni t Stedelijk Museum en leert life fn sit-downstaking °deii lelijk Museum dat in aars wilden bezetten. nen zowel beginnelingen als gevor derden zich hier voorbereiden op de wintersportvakantie VOORSCHOTEN Voorschoten sloot de rij van zomerorgelconcerten annex beiaardrecital In de Hervorm de Kerk met een bespeling door Adriaan Blankenstein. Zijn partner .In-den-hoge" was nogmaals Addie de Jong. Door een indispositie van de hand had Blankenstein een aantal jaren van concerteren moeten af zien en het is verheugend dat het ongemak zich inmiddels heeft her steld. Vooraan stond Clérambault's Sui te du premier Ton. Zo'n suite diende toentertijd in de eredienst, maar mist het liturgisch stempel als geheel. In net eerste kwart van de 17e eeuw hield de componerende kanunnik Titelouze de teugels nog strak. Cou- perin en De Grigny steunden nog wel op gregoriaanse melodieën, maar de meeste Franse organisten in die eeuw speelden een muziek „pour faire plaisir". Zo ook Clérambault. Dat het allemaal verrukkelijk over kwam, kan niemand verbazen die weet dat het begrip volmaking wel licht het levensdevies van Blanken stein inhoudt. Drie stukken van Bach's leerling Krebs, die ook de uitweg naar het galantere en het door weinig contro- punt bezwaarde gekozen had, sloten goed aan bv Clérambault, waarna de ietwat verlaten leermeester zelf ver scheen met de heilige gestrengheid van zijn leidende beginselen qua li turg in het orgelkoraal Dies sind die heil'gein zehn Gebot (tekst van Lu ther). een van de zes katechlsmus- kcralen uit de z.g. Orgelmis. Met deze mis is Blankenstein vergroeid, zijn magistrale verklanking van de com plete Orgelmis in de Pieterskerk kun nen wij niet meer vergeten. Met een eigen Gefigureerd Koraal en Fugetta over Psalm 33 besloot de concertgever de bespeling. Een on bekend nieuw werk spontaan op ge hoor alleen ontleden is onze kracht niet, daartoe behoort wederhoren. Allereerst treft zeker de verheven ernst van de liturg met de klassieke beschikking voor de innerlijke wet matigheid van de louter muzikale ontwikkeling van het uitgangsmate riaal. maar zijn tonaliteitsgevoel houdt wel een keuze ln. omdat de consequent abstracte behandeling van dit materiaal de tekstuele di recte blijheidsexpressie niet in zich opneemt. Dat, Addie de Jong een enorm vaardig tremoleren met de stok ken!), fijnzinnig en fantasierijke beiaardier moet heten, is na een aantal bespelingen een uitgemaakte zaak- We mogen daarmee volstaan. Hij koos een Italianiserende Sonate in G van de Nederland ei' De Tesch, die evenals Loeillet en Handel het geluk in Engeland is gaan beproeven. Een Suite Archaïque van Géo Clé ment stond tussen Improvisaties van De Jong over Vrienden in het Ronde en over Vier Wevorkens. Ook een eigen Toccata bekroonde het feest. Hoed af voor de verbeelding en voor de beeldende kracht van zo'n jonge j kunstenaar! Er werden korte metten gemaakt met de ,auto" waarin een 25-jarige stukadoor uit Leiden brokken had gemaakt: naar de sloop. Zover war het dan ook royaal met het vehikel, dat bovendien nog bestuurd werd door de onder invloed van drank verkerende stukadoor. Waarschijnlijk was het daaraan te wijten, dat het voertuig op de Herengracht een forse zwenking naai de linker weghel f t maakte en daar tegen een geparkeerd staande auto botste. Doch er was geconstateerd, dat o.a. de stuurinriohting en de voetrem te wensen overlieten. Ban den waren te ver afgesleten, chas sis doorgeroest. ,Ik moest kennissen naar huis brengen", deelde de stukadoor ter ziting van de Haagse politierechter mee. „Lijkt me een gevaarlijke bezigheid onder deze omstandigheden", gaf de rechter te kennen, temeer omdat verdachte volgens eigen verklaring, zes flesjes bier had gedronken. ,En meestal is die telling aan de lage kant", repliceerde de rechter Het werd een hele optelsom aan boeten voor de diverse onderdelen. Het werd een totaal van f 250 boete, plus twee weken gevangenisstraf en 1% jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De rechter hield er rekening mee, dat verdachte, die in het verleden een „door alcohol bedreigde figuur" werd genoemd, thans op het goede pad zou zijn gekomen, en legde to taal f 400 boete op en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Toen gebeurde er iets wonderlijks. Na het uitspreken van dit vonnis, verzuimde de rechter daarin de kwestie van ontzegging van de rij bevoegdheid te betrekken. „Daar boft u dan bij", moest de rechter Constateren. De kans zit er evenwel in, dat de officier ln hoger beroep KEES VERHOEF zal gaan Eén op drie Nederlanders vindt: DEN HAAG (GPDi De Duitsers Fischer, Kotalla en Aus der Fünten, die nu nog in Breda gevangen zitten moeten tot hun dood in de gevangenis blijven. Dat vindt 30 procent van de bij een steek proef door de Nederlandse stichting voor de statistiek ondervraagde Nederlanders van 15 jaar en ouder. Elf procent van de ondervraagden meent dat het drietal later wel vrij moet komen maar de eerste jaren nog niet en 31 procent is van oordeel dat de drie Duitsers nog dit jaar vrij zouden moeten komen Het is een te moeilijk probleem en kan geen mening geven zei 20 procent van de ondervraagden en 8 procent zei geen mening te hebben omdat het hen niet interesseerde wat er met de drie Bredase gevangenen moet gebeuren. sche vluchtelingen hier om de ver dachten van een schietpartij met het leger uit te leveren, opgeschort. Het ultimatum had vandaag zullen af lopen. Vluchtelingen in het grote Nahr al Bared-kamp bij Tripoli wa ren gewaarschuwd dat militanten het kamp zouden binnentrekken als de verdachten niet uitgeleverd wer den. Een militair en drie vluchtelingen zijn bij de schietpartij op 28 augus tus gedood nadat de vluchtelingen geweigerd hadden gevolg te geven aan een politiebevel om hun hoofd kwartier dat in het kamp wordt ge bouwd, af te breken. De guerrilla-aanvallen op Israëli sche nederzettingen hebben de vori ge week geleid tot vier Israëlische vergeldingsacties tegen dorpen in het zuiden van Libanon. In Libanon neemt de vrees voor de Israëlische vergeldingsmaatregelen toe. Volgens persberichten zouden 6000 Israëlische militairen aan de grens zijn samengetrokken om eventueel een aanval te doen op het kamp Ain al Wilwej, bij de in het zuiden gele gen stad Sidon, waar zich 17.000 vluchtelingen velen gewapend bevinden. Tweede Vietnam Pierre Gamayal, de voorzitter van de hoofdzakelijk uit christenen be staande Falangistische partij heeft dit weekeinde president Charles He- lou gewaarschuwd dat Libanon een nieuw Vietnam zal worden als het militair betrokken wordt bij het Ara- bisch-Israëlisch conflict. Al Fatah heeft nu verklaard: „Het Palestijnse verzet zal tegen het Liba nese leger de strijd aanbinden als het probeert het gebruik van het zui den van het land als basis te ver hinderen. Het wordt tijd dat de ver raders en samenzweerders in Liba non beseffen dat wij onze wapens zullen gebruiken als zij proberen ons streven te verhinderen om Palesti na te heroveren". óchrijven Haagwegbewoners werden gister avond opgeschrikt door een ongeval bij de oversteekplaats ter hoogte van de Churchilllaan. Een meisje werd buiten bewustzijn naar het zieken huis vervoerd. Zonder op een schuldvraag in te gaan wil ik de voor de veiligheid van het verkeer verantwoordelijke autoriteiten er op attent maken, dat vele automobilisten met snelhe den tussen 50 en 120 km per uur de oversteekplaats kruisen en, vooral 's avonds niet tijdig overstekende fietsers en bromfietsers opmerken. De omlegging van het fietspad bij de Haagweg is wel veranderd, maar voor fietsers en bromfietsers niet ver beterd. Kan er een verlichte oversteekaan- duiding geplaatst worden vóór de eerste dode valt? Planje Leiden LEIDEN In aanwezigheid van enkele kamerbewoners en oud-huis* genoten speldde burgemeester G. C. van der Willigen gisteravond in haar huis aan de Boerhaa/veliaan mej. A. A. van Dijk de zilveren eremedaille op, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Mejuffrouw Van Dijk werd gehuldigd voor een 40-ja rige periode van kamerverhuurster Dat mejuffrouw Vam Dijk door de situdenten nog steeds op de handen wordt gedragen, is niet verwonder lijk, aldus mr. Van der Willigen. De verzorging, die de studenten hier ontvangen, wordt alom geroemd en geprezen. De onderscheiding, die haar nu is uitgereikt, moet dan ook niet alleen als blijk van waardering worden gezien, maar geldt tevens als stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Op haar verjaardag, 21 juni j.l., is mej. Van Dijk reeds door de inwo nende studenten tijdens een reünie gehuldigd. Wegens vakantie van haar huisgenoten heeft de uitreiking van de medaille nu eerst plaats ge had. Op de foto wenst burgemeester Van der Willigen mej. Van Dijk ge luk met de koninklijke onderschei ding. (Foto LD/Holvast) OEGSTGEEST De Stichting Dienstverleningscentrum voor Be- Jaarden en Gehandicapten in Oegst- geest houdt donderdag 25 september in het Gemeentecentrum aan de Lij t- weg 9 een bazaar. Hier zullen werkstukken worden tentoongesbeld, die door de hand- werkclub werden vervaardigd. Tevens zullen de bezoekers in de gelegenheid warden gesteld om deze werkstukken te kopen. De opbrengst komt ten goed aan het open bejaardenwerk in het dorp. De teken- en schilderclub zal zich tijdens de bazaar presenteren met enkele door de bejaarden ge maakte werkstukken, 's Ochtends om tien uur zal de echtgenote van de burgemeester mevrouw W. A. R. van Eysinga-Horst, de bazaar openen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Jannetje Pletemella, d v. C. M. de Borst en P. Scheep; Denis Antonius Theodorus, z. v A. C. Kaptein en A C. Bogers; Joke Johanna Maria. d. v. H. Schouten en J. M. Lens; Marcus Jo hannes. z. v. P. van Kempen en J. C. M. Beugelsdljk; Klrsten, d. v. A van Laatum en B, I. van Houten; Leonar- dus Petrus Hubertus, z. v P. J. van Es en W V ogelaar; Hero Samuel Jacob Tieleman. z. v. H. C. van der Horst en T. van der Wiel; Sharron Natasja. d v. J. W. de Meza en M. J, C. Meriba; Dia ne Bernadette Maria, d v H. J, Bouwmeester en M A. Schrama. Mi randa Suzan na Louisa, d. v. C. P. A. Remmerswaal en M. L P. van der Voor Henderika Wilhelm!na, d v. J, P. Schuiling en P. C. Zwanenburg; Ma ria Apolonla. d. v. C A. P, van den. Berg en A. M. C. Hendriks; Imelda Jennifer, d. v. R. M. del Prado en H A. Noest; Robert us Jacobus Petrus, z. v G. E. J. Bergman en G. M. T van der KI ligt; Petra Elizabeth Maria, d. v. A. F Laagland en E. T. M. West geest; Stefan Johannes, z. v. M G. Cabrl en I. M. Sponselee GETROUWD A. J Koppe en W. Holswtlder; G W. A Haasbroek en C. Terpstra; R. D H. Ferguson en E. B. Lugard; R. W K. Klever en J. C. Coumou; A A. J. Fllp- po em P. J. M. Vinkesteyn; L J J v. d. Welden en W. A. M. Zandvliet. OVERLEDEN J. J. Smit. 70 Jr.. man; W H. Ben- nlngshof. 31 Jr., vr.; H. C. Fieseler, 79 Jr., man; A. J van Duuren, 85 Jr man; J. Weenlnk 8 Jr.. e. v. I. Faas; A. de Jong. 62 jr., man; W F Fla- men, 71 Jr., man; B Verhaar, 85 jr vr.; A. M. Jongbloed, 65 Jr., vr.; K. J A Turk, 54 Jr..man; J. STraathof. 42 Jr., man; J, Martens, 46 Jr.. man C. M. van der Pol, 68 Jr., e v. E Rous. V. B Dao. 8 Jr., zn E Hogervorst. 94 Jr.. man; J van der Wijngaard. 82 Jr.. wed. v. C Opdam; J. Blok, 69 Jr., w. v. P. C. Roelandse.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9