Wie was Ben Korsten? Nederlandse vliegers zijn bereid tot staken Confessionele partijen willen 4 gemeenschappelijk program Gewapende overval op bijkantoor spaarbank Geziene gast bij ministers en hoge ambtenaren Vrouw slaat man met huishoudhamer MWWW:9m¥.!W ACHT DODEN BIJ TWEE ONGELUKKEN UITBREKER MELDDE ZICH Overspannen vrouw doodt haar baby Huisarts had teveel gedronken DINSDAG 9 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 EINDHOVEN (ANP) Een 28- DEN HAAG (GPD) Ben Kor sten had niet mogen bestaan. Al thans niet voor het krantelezend pu bliek, dat twee jaar geleden via ar tikelen in de „Haagsche Post" en „De Volkskrant" de man leerde ken nen, die vele ministers en kamer leden in belangrijke zaken adviseer de. Ben Korsten, die in de voor hem fatale interviews weinig schokkends vertelde, maar wel achteloos met na men strooide van de meest kwets baren in den lande, had moeten zwijgen. De Haagse public relationofficer, die in de hiërarchische samenleving van parlementair Den Haag moei teloos carrière maakte, viel daarom in ogenade. Te zijnen huize waren kabinetten gevordm. In hem hadden talloze politici een blindelings ver trouwen gesteld. Om die reden viel de deur achter hem dicht. De weg naar de burelen van ministers en kamerleden bleef sindsdien herme tisch voor hem gesloten. Onlangs stierf Ben Korsten onder geheimzinnige omstandigheden. Ne derland las over zijn verslaving aan alcohol en verdovende middelen, over ontwenningskuren in de Jelgersma- kliniek. Zijn tragisch leven haalde de voorpagina, maar tussen de harde ,nieuwsregels bleven de contouren van zijn persoonlijkheid vaag, on duidelijk. Op de begraafplaats Berkenrode in Heemstede begeleidden enkele ge trouwen hem naar zijn laatste rust plaats. De tientallen politiek ambi tieuze cliënten, zorgvuldig door Kor sten gecoached in de richting van een bekwaam en sympathiek beleid, lieten verstek gaan. Ben Korsten, bijna in het vergeetboek geraakt, was dood. Maar wie was Ben Kor sten? Ben Korsten, zoon van een recht lijnige. zakelijk toegespitste bollen- handelaar uit Heemstede, heette op het Triniteitslyceum in Haarlem een begaafde leerling, die zelfs een klas mocht overslaan. Vader liet hem economie studeren, maar Ben koes terde andere aspiraties. Hij schreef een boekje over vrijetijdsbesteding, werd verslaggever van het „Haar lems Dagblad" en verleende tijdens de oorlog zijn medewerking aan het Illegale blad „De Patriot". In 1946 werd hij aangesteld als public rela tionofficer van de maatschappij Ne derland. Niet lang daarna begon hij voor zichzelf en vestigde zich in Den Haag. Juist in die dagen besloot de provincie Zuid-Holland haar voor- bescherming, mensen die hem uit zijn depressies konden tillen. Ben Korsten omringde zich met vele vrienden en kennissen, maar niemand werd zijn boezemvriend. H\j haatte zijn eenzaamheid. Hoewel hij a-muzikaal was, kon hy zonder ra dio niet leven. Zelfs 's nachts bleef de muziek doorschetteren. Het is merkwaardig dat de man die bij kabinetsformaties de touw tjes strak in handen hield, uren lange telefoongesprekken voerde met alle politieke voormannen in ons land, met kandidaat-ministers en met vele hoge ambtenaren, zelf geen sterke figuur was. Zijn scherpzin nigheid stelde hem in staat onmid dellijk de bekwaamheden in iemand te ontdekken. Het ouderlijk huis versterkte zijn affiniteit met het verleden, de be schermde omgeving van weleer. Waarschijnlijk ligt hier ook de ver klaring voor het feit dat hij korte tijd voor zijn dood naar Heemstede verhuisde. De sfeer in Den Haag werd hem te benauwd. Hii had de idee dat het leefklimaat van Heem stede en de mensen die er woonden vriendelijker waren, hem meer rust gaven. Zuster LOENERSLOOT/HENGELO (GPD) - Op een overweg in de gemeente Loenersloot zijn gistermiddag om vier uur vier personen om het le ven gekomen, toen hun DAF-perso- nenwagen werd gegrepen door de trein van Amsterdam naar Utrecht. De slachtoffers zijn de 69-jarige W. J. Walraven, zijn 66-jarige vrouw J. Walraven-Pattenier, de heer J. F. Schouten uit Middelburg, alsmede zijn echtgenote M. A. 8chouten-Pattenier (71). Bij een autobotsing omstreeks het middaguur waren gistermiddag in Hengelo reeds vier personen op slag gedood. Een personenauto, be stuurd door J. Alkemade <46) uit [Hengelo gaf geen voorrang aan een Deense vrachtauto met aanhanger, die bij een uitwijkpoging een voet gangster overreed. De bestuurder van de personenau to was op slag dood, evenals zijn zoontje Ritske (8) en de mede-inzit tende de 80-jarige mevrouw H. Stel lingwerf uit Sexbierum (Fr.). Een buurjongetje van de bestuurder van de personenauto werd levensgevaar lijk gewond, evenals één van de twee bestuurders van de Deense vrachtauto. Een voorbijgangster, de 65-jarige mevrouw J. van der Das sen uit Hengelo, werd door de 'vrachtauto bij de uitwijkpoging ge grepen en gedood. BEN KORSTEN lichtende taak toe te vertrouwen aan een vakman. Ben Korsten kreeg daartoe de opdracht. Binnen enkele maanden slaagde hij er in een voortreffelijk voorlich tingsapparaat op te bouwen, echter zonder zelf in het ambtelijke milieu te verstarren. Slechts één dag per week kon men hem vinden in het provinciehuis. Het was voldoende. Als een meteoor De tot, het eind van zijn leven diepgelovig gebleven Ben Korsten kreeg zakelijke aansluiting bij de KVP. Aan hem werd opgedragen mi nister Veldkamp naar zijn in zicht de meest bekwame minister die hij ontmoette om te buigen tot een bewindsman die vertrouwen wekte bij de kamers en het volk. Te vens werd hem opgedragen de voor lichtingsafdeling van het ministerie van Sociale Zaken te re-organiseren. De capaciteiten van de altijd bemin nelijke public-ralation - man bleven niet onopgemerkt. Buiten de amb telijke wereld om schoot hij omhoog als een meteoor. Talloze ministers, onder wie Bot, Cals, Diepenhorst. De Jong. Veringa, Klompé, Den Toom en Udink volgden het voorbeeld van mmister Veldkamp. Naarmate Ben Korsten pieper doordrong in het po litieke leven van Den Haag en zich in dat specifieke klimaat meer en meer thuisvoelde. drukte de verant woordelijkheid zwaarder op hem. Hij genoot het grootste vertrouwen, zijn adviezen werden dankbaar aan vaard. Acht jaar lang bleef men hem raadplegen. Ben Korsten was een graag geziene gast op recepties. Zijn gevatte humor en charmante beje gening van vrouwen waren spreek woordelijk. Maai- niemand kende hem. De persoon Korsten bleef voor zijn relaties, vrienden en zelfs naas te familieleden onbegrepen. De bliksemcarrière van Ben Kor sten werd geschraagd door twee waardevolle eigenschappen: hij kon luisteren en snel de zwakke plekken peilen bij mensen met wie hij zaken deed. Voor de vaak ingewikkelde problemen van anderen had hij snel een oplossing bij de hand. behalve voor zijn eigen complexe natuur. Korsten was in feite een hulpeloze, bange man, die wanhopig zocht naar Maar drank en verdovende mid delen hadden een tegengesteld effect. Zij drukten hem dieper in de misere va.n eenzaamheid en angst. Als jon gen had hij al eens tegen zijn zus ter gezegd: „Ik sterf op jonge leef tijd". Ben Korsten zat als een spin in een web en het leek erop dat hy zich veilig voelde. Niemand van zijn cliënten had de indruk dat hij een verslaafde was. Zijn werk moet hem rost hebben gegeven. Enkele goede kennissen was het wel opgevallen dat hij zich de laatste maanden weinig meer liet zien. Hij beloofde visites af te leggen ,maar verscheen niet. Ben Korsten werd een verbitterd man. Na een interview in „De Volks krant" enkele jaren geleden, waarin hij vertelt over zijn betrekkingen met Cals. voor wie hij drie jaar advi seerde, schreef Cals de volgende dag een ingezonden stuk. waarin hy die betrekkingen voor het merendeel naar het ryk dei- fabelen verwees. Tegelijkertijd kreeg Ben Korsten een brief over de post met de aanhef: .Beste kerel". Cals maakte in die brief zijn excuses voor het ingezon den stuk, waar hij niet aan voorbij kon gaan. Hij hoopte dat Ben het hem niet kwalijk zou nemen. De laatste maanden voor zijn dood waren ondragelijk Hij besefte dat hij door het gebruik van een overmaat aan drugs voor de derde keer zou moeten worden opgenomen. Hij wil de dat ook wel, maar hij koesterde een panische angst voor de Jel- gersmakliniek. Een normaal verschijnsel, dat zich bij alle verslaafden manifesteert die een maal een ontwenningskuur heb ben ondergaan. Over de regering zei hij: „Ze behandelen me alsof ilk een misdadiger ben. alsof ik iemand vermoord heb". Ben Korsten ondernam een laat ste poging. Hy ventileerde een be richt via het ANP dat hij in aan merking kwam voor de burgemees tersbenoeming van Gouda. Hij hoop te daarmee opnieuw in het licht van de publiciteit te treden. Hij wachtte op reacties. Het commentaar van de zegslieden van het ministerie was kort en vernietigend: „Ons is niets bekend". En daar bleef het bij. Van de sportieve gestalte, die tot het laatste moment bleef zwemmen, was weinig meer over. Ben Korsten, die zijn vertrouwelijke mededelingen prijsgaf aan een bar. zonder dat hy besefte geïnterviewd te worden, stierf zonder strijd. Een bekende me neer uit Den Haag. Maar niemand kende hem. jarige vrouw heeft gisteren haar 32-jarige man, die nog op bed te slapen lag. met een huishoudhamer verscheidene slagen op het hoofd gegeven. Onmiddellijk na het ple gen van haar daad is de vrouw ge heel overstuur naar buiten gelopen, waar zü de werklieden die in de straat grondwerkzaamheden ver richtten, aanriep. Vervolgens liep zij door naar de buren, waar zij het gehele verhaal van het gebeurde vertelde. Op haar verzoek hebben de buren de politie gewaarschuwd. De man, die zwaar gewond op bed werd gevonden, is overgebracht naar het Diakonessen- huis in Eindhoven en vervolgens voor een spoedoperatie naar het St. Elizabethziekenhuis in Tilburg. Dood de slagen was een zwaar hersenlet sel toegebracht. Zijn toestand is le vensgevaarlijk. In het gezin waren reeds geruime tijd spanningen. LAREN (GPD) Uit eigen bewe ging is de Amsterdamse monteur die vrijdagmiddag was ontvlucht uit het Larense politiebureau, gistermid dag daar teruggekeerd. Rond één uur kwam hij zich op het bureau melden. In de loop van de morgen had hy al per telefoon aangekondigd dat hij zou komen. De man was opgesloten wegens diefstal van acht schilderijen uit het Singermuseum, waarvan hij werd verdacht. De monteur was vrijdag ontkomen door de tralies uit het venster bo ven zijn celdeur te rukken. Toen de man gistermiddag door de Larense recherche werd onder vraagd zei hij tot terugkeer te heb ben besloten „omdat het toch doel loos was voortvluchtig te blijven". Hij gaf toe zijn ongevraagde vrije weekend in Amsterdam te hebben doorgebracht. Verdere gegevens zijn nieit bekend, omdat de recherche de man, direct nadat tegen hem pro cesverbaal was opgemaakt voor de vernieling van het celraampje, met sooed naar Amsterdam bracht. Daar is hij gistermiddag nog voorgeleid voor de officier van Justitie. ADVERTENTIE Wella hairsprays voor alle haarsoorten roos? 8 x Wellamed: wèg roos Wellaform Dry - vetvrije haarcrème op alkoholbasis Wella wereldmerk voor mooier haar AMSTERDAM (GPD) De Vereniging -van Nederlandse Ver keersvliegers (VNV) is bereid tot een staking om maatregelen te- De ravage in de Oldenzaalse- straat in Hengelo (O.) na het ernstige verkeersongeval waarbij vier personen werden gedood. BERG-URMOND (GPD) Ver moedelijk in een vlaag van ver standsverbijstering heeft gisteroch tend in Berg-Urmond eev 33-jarige huisvrouw haar twee maanden oude baby Robert om het leven gebracht door verdrinking in een badje. Totaal overstuur deed de gehuwde vrouw omstreeks half tien haar schoonzus de deur open en riep: „Het kind. het kind, ga naar boven kyken". De schoonzus begaf zicb daarop naar de etageverdieping. In eerste instantie holde deze in pa niek weer naar beneden, haalde de buren erbij en ging toen weer naar boven Daad-, in de badkamer, trof fen de vrouwen de baby, gekleed in een trappelzak, dood aan. Politie en dokter werden van de ontdekking op de hoogte gesteld Deze stelden een onderzoek in, ter wijl de GGD de dode baby naar het ziekenhuis van Sittard overbracht. Ook de totaal overstuur zijnde moe der, die een shock had opgelopen, moest worden opgenomen in de psy chiatrische afdeling van het zieken huis. gen het kapen van vliegtuigen af te dwingen. Zodra de International Fede ration of Airline Pilots Associa tions (IFALPA) een staking af kondigt gaan de rond zevenhon derd leden van de VNV in sta king. Dit besluit is gisteravond geno men in een buitengewone ledenver gadering in het Hilton-hotel in Am sterdam. In afwachting van de afkondiging van een staking door de Ifalpa zal de VNV de Nederlandse regering verzoeken druk op de Veiligheids raad van de Verenigde Naties uit te oefenen om maatregelen tegen het kapen van vliegtuigen te bevorderen. Vannacht heeft de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers tele grammen gestuurd aan de minister president, de minister van Buiten landse Zaken en de voorzitter van de Tweede Kamer. In deze telegram men wordt met de meeste klem aan gedrongen op een besluit van de Ne derlandse regering aan te dringen op het bijeenroepen van een vergade ring van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Tokio-conventie In deze vergadering moet, aldus de telegrammen, een besluit geno men worden waarbij de leden van de Verenigde Naties de inhoud van de Tokio-conventie overnemen en daar naar handelen zo lang deze conven tie nog niet door alle landen is on dertekend of wordt nageleefd. Bij de Tokio-conventie hebben 29 landen zich bereid verklaard in het geval van het kapen van een vlieg tuig de passagiers, de bemanning en het toestel naar het land van oor sprong terug te sturen en de kapers te bestraffen of te doen bestraffea Tot nu toe is de conventie door slechts dertien landen, waaronder sinds kort Nederland, geratificeerd. Een wereldwijde vliegersstaking is inmiddels niet op korte termijn te verwachten. Wel hebben ruim dertig van de 52 bij de IFALPA aangeslo ten vliegersorganisaties zich bereid verklaard tot een staking van 24 uur, maar de IFALPA wil voorlopig nog afwachten wat de Veiligheids raad van de Verenigde Naties gaat doen. Een staking zal bovendien vijftien dagen van tevoren worden aangekondigd. ENSCHEDE GPD) De Ensche- dese arts, die woensdag 27 augustus met zijn auto met 100 km snelheid door Enschede raasde en toen een wielrijdster aanreed, die ter plaatse overleed, zal als hy uit het zieken huis wordt ontslagen, worden gear resteerd. Uit het bloedonderzoek is gebleken dat het alcohol-promillage op het moment van het ongeluk veel te hoog was. De arts wordt momenteel nog ver pleegd in verband met zijn psychi sche toestand en een hersenschud ding die hij bij de botsing heeft opge lopen. AMSTERDAM (GPD) Twee ge wapende mannen hebben gistermid dag ongeveer 75-000 gulden buitge maakt by een gewapende overval op een bijkantoor van de spaarbank voor de stad Amsterdam in Am sterdam-oost. De ovei-vallers zijn nog spoorloos. Een door een handlanger bestuurde auto. waarin zij na de overval ver dwenen. is terug gevonden. De wa gen was gestolen. Een van de overvallers was gewa pend met een stengun. De ander had een pistool bij zich. Om ongeveer half drie kwamen zij het bijkantoor Lokettiste mej. C. v. Klinker, die als eerste bedreigd werd met een pistool en stengun. van de spaarbank binnen. Terwijl één bij de deur bleef staan, sprong de ander over de balie en eiste het geld uit de kas en uit een brandkast. Er zijn geen schoten gevallen. Het signalement waarover de po litie beschikt is vaag. De overval ging zo snel in zijn werk. dat het personeel en drie klanten die in het kantoor aanwezig waren, geen goed beeld hebben kunnen krijgen van de daders, die strohoeden en zonnebril len droegen. Het zouden twee man nen van 30 tot 35 jaar zijn geweest. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het partijbestuur van de KVP zal de partijraad in november voorstel len het gesprek met ARP en CHU over de onderlinge samenwerking voort te zetten en in een gemeen schappelijk basisprogramma te concretiseren. Een dergelijk voor stel is ook van de beide andere partijbesturen te verwachten. Dat bleek gisteravond bij de pre sentatie van het laatste rapport dat de „Groep van Achttien", het ge- spreksorgaan van de drie partijen heeft afgescheiden en dat handelt over het welzijnsbeleid. Behalve de partijraad van de KVP komt in november ook de Unieraad van de CHU en het centrale comité van de AR-party bijeen. De party - organen krijgen tot taak zich uit te spreken over de zeven rapporten die tot dusver door de „Groep van Acht tien" zijn gepubliceerd. Ook zullen de partijraden moeten beoordelen of er voldoende basis aanwezig is voor een gemeenschap pelijk programma en zullen zy moe ten aangeven welke vorm de samen werking bij de verkiezingen moet krijgen. Intussen hoopt de commis sie Veldkamp, die zich op het ogen blik bezighoudt met de concretisering van de samenwerking, haar eerste adviezen te heben uitgebracht. Niemand verwacht anders Volgens KVP-voorzitter mr. A. van der Stee moet het gesprek over sa menwerking minstens een half jaar voor de verkiezingen uitmonden ia een program van tien tot twaalf hoofdpunten, alsmede in een af spraak over de mensen die dat pro gram moeten uitvoeren. Dat intussen besloten zou zyn gezamenlijk een premier aan te wijzen, ontkende de heer Van der Stee. Hij noemde de berichten hierover voorbarig en zei dat de drie partijen over de con crete vormen van samenwerking nog niet in conclaaf zyn geweest. Dat het de richting van een gemeen- scnappelyk programma met een ge zamenlijke premier op zal gaan, wilde de heer Van der Stee wel toe geven. Biemand verwacht dat het anders zal gaan', meende hy. De voorzitter van de CHU, de heer C. J. van Mastrigt, zei dat de CHU er vanuit gaat dat tot verder beraad over onderlinge samenwerking zal worden besloten. Een soortgelijke vei-wachting sprak ook de anti-revo lutionair W. C. D. Hoogendyk uit voor zijn party.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7