Jacht op jong talent „Zendingsveld van moderne is brok wereld KRO LAATK NIET VALLEN zemen zemen *i j de énige zeem. zonder UIlPnH d'e uitgekookt kan worden en 7nmon w 11 u u u bestand Is tegen wasmiddelen Nieuwe rector, dr. I. H. Enklaar. opent academisch jaar Zendingshogeschool 99 en gióteren LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 5 GELEEN (GPD) Limburg blijkt een welkom operatieterrein voor grammofoonplatenmaat schappijen die nieuw talent zoe ken. Als een variant op „Daar ko men de schutters, daar komen ze an", mag, nu het nieuwe seizoen weer aanbreekt wel gesteld wor den: Daar komen de talentscouts, daar komen ze an. Dit najaar zijn ze er weer. Tien platenmaat schappijen die zo'n slordige hon derd binnen- en buitenlandse merken vertegenwoordigen laten hun talentscouts weer los om het Limburgse land te kunnen uit kammen op zoek naar jong ta lent. De nieuwe Heintjes en Wil- maatjes moeten worden geboren. Zaken zijn zaken. Daar weten platenmaatschappijen die in één klap binnen waren met de Beat les, Heintje en Wilma wel van mee te praten. De talentenjachten worden maar al te vaak vereenzelvigd met een of an dere hoge cultuurvorm. Het jonge talent, dat vaak overloopt van enthousiasme, krijgt van de vrien- I den van de platenmaatschappijen I „een kans geboden". Harmonieën, fanfares, toneelgezelschappen en vele andere verenigingen in Limburg wor- 4 den niet zelden ingeschakeld om on der hun vaandel het zogeheten Ca- I baret der Onbekenden of de talen- J tenjacht te houden. Dat gebeurt dan meestal ter ge legenheid van een of andere feest viering. Goedmoedig, maar ook naief als de meeste organisatoren zyn, re kent men het tot een hele eer dat men op raamaffiches en dergelijke teksten mag aankondigen als: „Jubi leumfeest van onze fanfare. Zondag I grote talentenjacht, waarbij de win naar een platencontract krijgt aange- boden en mag optreden voor radio en KI teevee". Niet in de laatste plaats maar dat mag niemand hen kwalijk nemen vanwege de onervarenheid en jeug dige leeftijd ls het toekomstige ta lent enthousiast over de „geboden kans". By het lezen van dit soort kansen gaat bij menige jongen en menig meisje de fantasie werken. Men ziet in gedachten al radio- en teeveestu- dio's met talloze microfoons, technici en een nog groter luister- of kijkers publiek voor zich. Zoiets gaat je op jeugdige leeftijd Inderdaad niet in je koude kleren zitten. Pietje van twaalf poetst daar om de gitaar nog eens extra op, Mar lies je van 14 waarvan ouders en buren vinden dat ze in de badkamer zo'n mooie heldere, schallende stem heeft verschijnt in zondagse jurk en met een voorkomen van een Mi reille Matthieu ten tonele. En niet alleen Pietje en Marliesje. Met hen duizenden andere jongeren, die tij dens de nog steeds drukbezochte, maai* wel eentonige en langdurige, talentenjachten hun kelen schor zin gen.- Belangrijkste figuur in deze hele talentenjachtrage en -race is echter de zich in de zaal op een ereplaats zetelende talentscout van de platen maatschappij. Voor hem is dit talent niets anders dan een stel proefkonij nen dat bij een eventuele bekroning uitsluitend dient voor de commerciële belangen van de platenmaatschappij. Niets tegen deze talentenjachten en de vele enthousiaste jongens en meis jes, die beslist tonen een positieve in houd aan hun steeds groter wordende vrije tijd te willen geven. Over de praktijken van de platenmaatschap pijen die zich steeds als aasgieren op Limburg werpen, dient nu echter maar eens een boekje te worden opengedaan. Een eenvoudige tekensom toont aan dat in de afgelopen tien jaar ruim 12.000 Jonge Limburgers aar; talen tenjachten hebben deelgenomen. Men mag hierbij uitgaan van een minima le berekening: per maand worden ge middeld ergens in Limburg vijf ta lentenjachten georganiseerd, waaraan per keer ongeveer 20 jongens en meisjes deelnemen. Van nog geen 40 van deze 12.000 ta lentvolle jongens en meisjes is ooit een plaat op de markt verschenen. Niet erg ook. Immers de platenin dustrie trakteert de consument elke week al op genoeg nieuwe zwarte schijven die het luisteren, laat staan het kopen. niet waard zyn. Niet iedereen kan een ster of de ontdek - ding van het jaar zijn. Bovendien fissen de meeste jongeren die aan talentenjachten deelnemen elke mu zikale scholing. En ook al zijn er on der hen misschien wonderkinderen, we weten allemaal dat ook zij moe ten leren. Al is het maar een beetje. Erger en ook vaak triester dan al deze bekende factoren is echter on der welke valse voorspiegelingen en op welke intrigerende wyze de pla- tenmaatschappen in het bijzonder in Limburg hun toekomstig talent ron selen. Het is ronduit een aanfluiting dat men winnende talentenjachtkin deren een optreden voor radio en te levisie durft te beloven «voorzover het om niet-commerciële stations gaat). Steeds opnieuw blijkt dat de mees te van deze media geen enkele af spraak met zo'n platenmaatschappij zyn aangegaan. Maar wie weet dat als buitenstaander en leek? Hoeveel tranen met tuiten zijn er dan ook al niet gevloeid wanneer de winnaars achteraf tot deze teleurstelelnde ont dekking komen. Muziekinstrumenten gaan voorgoed de kast in, menige illusie wordt de grond ingeboord. De platenmaat schappijen zal dat echter een zorg zijn. Die komen over een paar maan den wel weer terug. De vraag waarom de talentscouts zo graag naar Limburg afzakken is duidelijk. Immers goedmoedige of na- ieve organisatoren krijgt men nog steeds en maar wat graag voor het commerciële karretje gespannen Goedkoper dan in Limburg talenten jachten organiseren kan haast niet. Want zelfs de zaalhuur wordt in de meeste gevallen door anderen «feest: verenigingen) voor. de talentscouts betaald. Steeds opnieuw weer laat men zich imponeren door kreten als| je komt voor de radio en de tele- I visie". Wie die wil blijven geloven.! moet achteraf de teleurstelling maar incasseren. Nu onze talentscouts het jachtseizoen weer openen is het mis- schien de moeite hierby eens stil te staan. HILVERSUM (ANP) De KRO is niet van plan om op korte termün de k te laten vervallen. Op een bezin ningsbijeenkomst van medewerkers en bestuur van de Katholieke Radio- Omroep in de RAI is onlangs behalve over de positie en de structuur van de KRO ook over de vraag gesproken of de k geschrapt zou moeten worden. „Maar de loop van deze bijeenkomst rechtvaardigt niet de conclusie dat de omroep aan het dokteren is ge gaan aan deze k. Wij hebben ons in positieve, maar ook moderne zin ge realiseerd dat de k zeer zinvol moet en kan zijn voor de KRO in de toe komst". aldus de voorzitter van deze omroep, mr. H. W. van Doom op een j gisteren in Hilversum gehouden pers conferentie. Geldzorgen zyn er de oorzaak van «lat de KRO voor het komende sei zoen verschillende activiteiten heeft moeten afremmen en verplaatsen naar het volgend voorjaar. Het be drag. dat nu per uur programma be schikbaar is, ligt ruim 12 procent on der het uurbedrag, dat volgens een in 1967 opgesteld ontwikkelingsplan no dig was om ir; 1969 een aanvaard baar programmapakket te bieden. De KRO zoekt op het ogenblik naar een nieuwe vorm en formule voor de do cumentaire programma's en actuali teiten. Zowel de belangstelling als de waardering voor deze beide catego rieën informatieve programma's blij ken langzaam terug te lopen. De informatieve programma's op de tv zullen het komende seizoen onge- j veer 26 procent van de zendtijd in beslag nemen. De KRO heeft onder andere avondvullende programma's in voorbereiding over 25 jaar woning nood en de gevolgen var; een gefin geerde aanval van een buitenlandse mogendheid. De reeds enige tfjd op stapel staande verfilming van het i boek ..De klop op de deur" van Ina Boudier-Bakker zal pas in het vol gend seizoen worden uitgezonden. Dat1 zal gebeuren in' 15 afleveringen van 50 a 60 minuten. Er werken 58 acteurs en actrices aan mee. ADVERTENTIE NEDERLAND I 6.50 7.00 7.07 7.32 800 8.20 9.30 10.20 NEDERLAND II 6.50 7.00 7.03 7.28 8.20 800 9.10 De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Kenmerk: wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving (CVK/IKOR/RKK) Haal je kijkgeld terug, quiz (NCRV) Journaal (NOS) De glazen stad. tv-feuilleton (NCRV) Nieuwe hoop voor Sicilië?, documentaire (NCRV) Journaal (NOS) De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Woobinda, tv-serie voor de jeugd, in kleur (NOS) Scala: informatief programma (NOS) Dubbelspion, tv-film in kleur (NOS) Journaal (NOS) Documentaire over Pieter Brueghel, in kleur (NOS) Verbinding metFinland: Symphonie Orkest van de Finse radio met solist (NOS) Cursusinformatie organiseren en leiding geven (TELEAC) Journaal (NOS) „Nooit het ergste denken" heette de aflevering van Hans Keuls' televisieserie „Mevrouw Fynemans komt," welke de KRO door regisseur Loet Steen bergen gisteravond op het scherm liet brengen en daar houden wy ons dus maar aan. Tenslotte zullen er in dit land zonder twyfel duizenden kijkers te vinden zyn, die zich wèl kos- teiyk amuseren met de naar Hommeles-recept, maar dan duidelyk met minder talent, te- voorschyn geroepen avonturen van Rita Corita en de haren. Die. naar wy gisteren hebben kunnen horen, wonen „in een eerste klas flatgebouw met alle maal keurige mensen." Welnu dan. mag het misschien in de gangen van zo'n flatgebouw ook eens naar spruitjes ruiken? Het is tenslotte een heel keurige groente! Maar met spruitjes kweek je nog niet altyd aantrekkelijke te- levisieluidjes: het is een zin. die van Willy Alfredo had kunnen zyn. De Haagse sneldichter had gisteren echter wel andere din gen aan zijn rymelaarshoofd. In de laatste aflevering van „Met de muziek mee" moest hy in de Frieslandhal in Leeuwar den de Friezen op rijm duide lyk maken, dat Cambuur best nog eens kampioen van Neder land zou kunnen worden. Wan neer het de mannen van Vonde ling tezynertyd net zo gemakke- lyk afgaat als Alfredo nu. dan zal het ze warempel nog lukken ook. Riens Gratama zong in het zelfde programma ook iets. maar het oordeel daarover laat ik liever aan collega's in het noorden over. Maar laat ik eer- lyk zyn, presentator Henk van Stipriaan, de Israëlische zange res Rika Zarai en de overige medewerkenden aan dit regio nale VARA-programma boeiden my zo, dat ik ook nog verheugd kon zien hoe deelnemer J. C. Kolvers uit handen van me vrouw Steyn de trofee mocht ontvangen, welke door de VARA ter nagedachtenis van haar man Cor Steyn voor de beste orgel was uitgeloofd. Want het is altyd prettig om te zien. hoe de man die Je zelf het beste van alle deelnemers hebt gevonden, ook in de oren van de zeer des kundige jury de fraaiste orgel- klanken blykt te hebben gepro duceerd. En wie eenmaal zover geko men was op het tweede net. zal zich van het eerste deel van King Vidros Tolstoi-verfilming „Oorlog en rede" wel niet meer hebben kunnen losmaken. Tenzy hy zo'n enorme muziek liefhebber was. dat de reporta ge van Earl Hines and his All Stars vanuit Singer in Laren hem meer trok. Voor hen die daarnaar niet geluisterd hebben zy gezegd, dat dit optreden zeer de moeite waard was Maar desondanks heb ik halverwege weer wel teruggeschakeld naar Audrey Hepburn. Henry Fonda en Mel Ferrer. Want het was wel niet de eerste keer dat ik „Oorlog en vrede" zag. maar wanneer woensdag as. het tweede deel van dit spectaculai re filmwerk op het scherm komt, wil men toch volledig by zyn, nietwaar? INVALLER OEGSTGEEST „Thans leven wij in een volkomen andere we reld, in andere verhoudingen, met een andere problematiek, juist ook wat het apostolaat der kerk betreft. Wij hebben tegen woordig geen zendingskandida- tenreservoir meer in oude zen dingsfamilies, waarvan de zonen en dochteren vanzelfsprekend de van jongsaf meegekregen traditie voortzetten. Wij hebben een ge heel ander relatiepatroon gekre gen met de derde wereld door de totaal veranderde verhouding tussen west en oost, noord en zuid". Tot deze conclusie kwam gister avond in de Pauluskerk de nieuwe rector van de Zendingshogeschool in Oegstgeest. dr I. H. Enklaar. by de opening van het academische jaar. Alb. Kruyt (Van onze rtv-medewerksters AMSTERDAM (GPD) Ter loelegenheid van de Nederlandse tournee van Robert Stolz, de T\\rifomPonist van vooral bij de oude jjliloarde zeer geliefde operettemelo- V'Wdieën. werd gistermiddag in het I Amsterdamse Hiltonhotel een leestje gehouden rond deze 79- farige musicus. Want de organi- 5, 1 terende grammof oonplatenmaat- „L| tchappij Negram Delta, had be- cijferd dat van alle langspeelpla- urcffen van Stolz inmiddels 250.000 exemplaren zijn verkocht. En <foar mocht best een gouden tiaat tegenaan gegooid worden. Hier en daar handkussen uit delend. was Robert Stolz al gauw bereid de tuin van Hilton in te wandelend, waar behalve een le ger fotografen de Amsterdamse 1 volitiekapel grote activiteit be ton te ontplooien. Er werden ou de Stolz-melodieën gespeeld, zo als „Adieu mein kleiner garde- of fizier" en andere „Alte kame raden", hetgeen Robert Stolz, onder het wakend oog van zijn echtgenote, ertoe verleidde zelf de dirigeerstok in handen te ne- men. Robert Stolz blijft tot eind sep- j tember in ons land. Hij zal con- i certen geven in Amsterdam. EiJidhoven, Den Haag, Enschede. Rotterdam en Zutphen. Di*. Enklaar. die in dit ambt de on langs aftredende rector, prof dr. E. Jansen Schoonhoven opvolgde en sprak over ..Zendingsarbeider vroeger en nu" stond allereerst uitvoerig stil by de persoon en het werk van de zendingspionier, dr. Albert C. Kruyt. die nu byna honderd jaar geleden (10 oktober 1869) op Oost-Java werd geboren. Zelf zoon van een zendeling, traden ook zyn twee broers in dienst van de zending. Bovendien waren drie van zyn zusters met een zende ling getrouwd en diende zyn zoon en drie van diens kinderen de zending- overzee. Albert Kruyt, aldus spreker leefde temidden van de Toradja-be- volking op uiterst eenvoudige wyze wat behuizing, voedsel en uitrusting betreft. Hy maakte wekenlange voet reizen door een toen nog wegenloos gebied, slapend in de huizen van wie bem ontvingen, hun leven delend. Bij dit alles stond voorop de begeerte om zo snel en grondig mogelyk de taai en de gedachten- en gevoelswereld te leren kennen. Nuchter en zakclyk doch toch ook innerlyk diep bewogen en doelbuwust, trachtte hy langzaam aan de figuur van Christus en het bericht van het in Hem ook voor de Toradja's verschenen heil zyn vrien den naderby te brengen i de in- en doorwerking van het evan gelie onder een zogenaamd primitief volk. i Di*. Enklaar weer er vei*volgens op, dat de zendingsarbeiders van van- I daag veelal door een andere motive ring worden gedreven. Hun staat een j ander doel voor ogen, dat zy langs andere wegen trachten te bereiken. Als zy in opleiding komen hebben zy hun vakstudie reeds afgesloten. Zy worden niet meer uitgezonden op zo jeugdige leeftyd. Hun arbeidsterrein 1 ligt, wat reisduur betreft, in het al gemeen vlakby. Zij sluiten zich daar aan met hun werk by reeds bestaan de arbeid. Ze worden er meteen op- genomen in een teamverband, en dat I steeds meer in een oecumenisch ka der. Zy hoeven er ook geen eerste oriënterende studie te ondernemen. I want de bibliotheken staan vol met literatuur over alle aspecten van maatschappij en kerk in het gebied, waar zy terecht komen. Dat gebied vormt «hoewel gradueel verschillend) zelf een brok van de moderne wereld, the Great Society, van vandaag, met j haar alles beheersende techniek, haar overal ingrypende economie, haar convulsieve sociale omwenteling en onstuitbaar voortschrydend seculari- satieproces. Materieel leven ze, aldus spreker. I onder gunstiger voorwaarden en met I betere voorzieningen, maar geestelyk en intellectueel hebben zy dag aan dag te worstelen met ongekend zware vragen, op hun standplaats in het raakvlak van het evangelie van Christus en de wereld van heden, zoals zy daarmee, in Azië of Afrika of waar ook elders, worden gecon fronteerd. Opdracht In zijn visie op de huidige zen- dingsarbeid. merkte dr. Enklaar o.m. op, dat by alle gewijzigde uiterlyke omstandigheden, het onwrikbaar vast moet blyven staan, dat Christus, de Heer van de kerk en van de wereld, ons onder de mensen een opdracht wil toevertrouwen in dienst van Zijn rijk. Waar wij die missionair-diako- nale opdracht ook gaan verrichten, wy mogen ons gesteld weten in dat wonderlijke verticale krachtveld, dat Christus zelf door zijn Geest voor ons instandhoudt. De voorzitter van het Curatorium van de Zendingshogeschool, prof. dr. H. Berkhof, die de nieuwe rector in- stalleerde, gaf een uitvoerige karak terschets van «Ir. Enklaar. waarby hy eveneens inging op diens zendings activiteiten in Indonesië Na afloop van deze samenkomst I volgde een ontvangst in het Zen dingshuis. waar velen uit de kring i van kerk, universiteit en zending de nieuwe rector hebben begroet. VOOR DINSDAG 9 september Hilversum 1. 402 m. KRO: 18.00 Stereo Metropole-ork. amusementsmuz. 18.19 Uitz. van de KVP 18.30 Nws. KRO: 18 41 Act. 19.00 Stereo. Luc Lutz 20.00 Stereo: Castor en Pollux, opera van Ram eau (gr.) 2100 Mod. kamermuz 21.30 Stereo- Radio Kamerork.: mod en klas muz 22 25 Overweging 22.30 Nws 22.37 Par lementair overzicht. 22.45 Meded. 22.50 De zingende kerk Gregoriaanse ge zangen. 23.05 Wat gebeurt er met ons natuur bezit in het gebied van de W es ter-Schelde. documentaire 23.35 Stereo Licht pl.progr. 23.55-24.00 Nws Hilversum 2. 298 m AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radlojourn 18.25 Stereo: Promenade ork onver- gankelyke melodieën 19.00 Amateurs musicerenBrassband Concordia uit vinkeveen. 19.30 Nws. 19.35 Vergeet het maar: gev progr. 21.00 Pianorecital (opn.) 21 30 Hlerlng Jeugdprogr 22.05 Muze zonder make-up cabaretprogr voor Jonge artiesten. 22.30 Nws 2.38 Radlojourn NOS: 22 55 Stereo Muz van deze eeuw. 23 55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 10 SEPTEMBER Hilversum 1, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord 7 15 Op het eerste gehoor: lich te gram .muz met nws. en act. TROS: 800 Nws. 8.11 Luister uit én thuis: Prof. dr. H Berkhof rechts begroet de nieuwe rector, dr. I. H. Enklaar. (Foto LDHolvast) Pionier Thans na zovele jaren rijst Albert Kruyt. aldus de nieuwe rector, voor ons op als een groot pionier-zende ling, als een nauwgezet vertolker en publicist op het terrein van de ethno- sociologie en als een eenvoudig, zui ver, diep vroom christen. In Kruyt ontmoetten wy een man, die getuige mocht zyn van het ganse proces van verz.pl.progr vor de militairen (8.30- 8.32 Nws.) 9.00 Gymn. voor de hulsvr. 9.10 Cabaretprogr. 9 35 Waterst 9 4C Voor de kleuters. 9.55 Concert la oarte: verz.progr. 11.00 Nws. 102 Op Sleeptros: progr voor automobilisten. 11.45 Act 11.55 Meded. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev progr. (12.22 Wy van het land) 12 26 Meded. t.b.v. land en tuinb. 12.30 Nws 12 41 Act. 13.00 Raden maar 13.15 Ondernemend) NCRV: 14.00 Stereo: Radio Filharmo nisch Ork. mod. muz. 14.35 Stereo: Symfonie ork. van de Hongaarse radio en sol.: klass. muz. (gr.) 15 00 Muziek uit uw vakantieland (gr.) 16.00 Nws. 16.02 Stereo Voor de jeugd. 17.00 Lich te gram muz voor de tieners. Over- heidsvoorl 17.50 Leven en werken waar ruimte is. Samenstelling «n pre sentatie: Thon Raes. Hilversum 2, 298 m. VARA 7 00 Nws en ochtendgymn. 7 20 Soc strijdl. 7.23 Lichte gram.muz (7.30-7.35 Van de voorpag.) VPRO: 7 54 Deze dag VARA 8 00 Nws. 8.11 Act 13.25 Stereo: Lichte Canadese (plm. 8.30-8.35 Van alle markten thuis praatje voor de hulsvr.) 9.00 Stereo: Uit eigen huls:studio-opnamen exclu sief gemaakt voor VARA-radio 9 40 Schoolradio 10.00 Lichte gram muziek 10 50 Voor de kleuters. 11.0 Nws. 11.02 Voor de vr 1140 Klass muz (gr (12.00 Promenade ork. met zangsol amusementsmuz. 12.30 Cor Steyn Tro- fe: finale van het orgelconcours (opn) 12.50 Europees kampioenschap roeien voor heren in Klagenfurt (NOS) 12.54 Voor het platteland 1300 Nws. 13.11 i A ct 13.25 Stereo: Lichte Canadese klas (gr.) 13 45 Gesproken protret. *4.00 Stereo: Operette- en filmmuziek (gr.) 15.00 Stereo: Viool en piano: klass muz. (gr.) 15.30 Stereo: Piano recital: klass. muz. 16.00 Nws. 16.02 Ensemble Syntagma Muslcum (opn.) 17.00 Stereo: Kinderkoor 17.20 Way-out jeugdprogr 17.50 Europee Kampioen schap roeien voor heren in Klagenfurt (NOS) plm. 17.55 Meded. Hilverum 3. 240 m. en FM NCRV. 9.00 Nws 902 Zing, zing, zing1: licht vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe lang speelplaten met kritisch commentaar NOS 11.00 Nws. 1.03 Muzlek-leven. (12.00 Nws.) AVRO: 13.00 Nws. 13 03 Radlojourn. 13.06 Zet 'm op: vroiyk pl.progr 16.00 Nws 16.03 Gimmick: licht pl.progr 17.00 Nws. 17.02 Radlo journ. 17.05-18.00 Toppoppologypop en countrymuz. TELEVISIE PROGRAMMA'S Nederland I NOS/NOT: 10.45-12 00 Schooltelevl- 1 sle KRO 17.00-17.30 KI. Voor de kin deren NOS: 18.50 KI De Fabeltjeskr NOS 19.00 Journ. NOS: 19.07 Scala: inform, progr NOS: 20.00 Journ. 20.20 Uitz van de KVP 20.30 Uitz. Stichting Socutera NOS 20.35 KI De 21e euw Kunnen wy het weer de baas?, docu mentair progr 21.00 KL: Embryo, kor te film over fazanten en hun broedsel 21 10 KI Oorlog en vrede, speelfilm (dl. I) Teleac: 23.00 Cursusinforma tie Filosofie NOS: 23.06-23 10 Journaal Nederland II NOS: 18.50 KI.: De Fabeltjeskrant. NOS: 19.00 Journ. KRO: 19.0 3 MIK! muzikaal amusementsprogr. NOS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 De Reporter. TV-serie 21.10 Zelf doen fidvlezenru- brlek 21 50 Brandpnt. NOS: 22.15-22 20 JournaaL

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 5