j,Geef ons 'n centrum voor moderne kunst" Iw Leidsch Dagblad Opening Gr oenoor dhal: geen bloemen, wel auto's Sherry gedronken en voetganger aangereden d mee op vakantie Wnd. directeur: exploitatie valt mee eidse kunstenaars solidair et B.B.K .-actie in Amsterdam Grauwe ellende VVV-DIRECTEUR IN LEIDEN NEEMT ONTSLAG Kortsluiting LEIDSE KANTONRECHTER Symposium Japan- Nederland Kerkelijk Leven INSDAG 9 SEPTEMBER 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 De Nederlandse steden zyn één grauwe ellende. In deze duf fe toestand kan en moet wat fleur worden gebracht, niet al leen door het plaatsen van een beeld of het ophangen van een schilderij, maar bijvoorbeeld ook door het aanleggen van een sierbestrating. Het is een alge meen belang dat meer kunste naars bij de versiering van on ze betonnen steden betrokken worden. Kunst is trouwens voor iedereen Deze verzuchting slaakte het BBK-bestuurslid F van Bommel op de in Leiden gehouden discussiemiddag van beeldende kunstenaars. (Door Pieter Rosier) jLEIDEN -¥■ De Leidse Lakenhal is een reactionair insti- Lt, waar bijna geen mens meer komt of het moeten een paar |en van de vereniging Oud-Leiden zijn. Je krijgt in Leiden van de gemeente geen gebouw voor jderne kunst los als je geen pressie uitoefent op de autoritei- De functie van wethouder van culturele zaken is onver - r met enig ander wethouderschap. Het is niet aan een ambtenaar om te bepalen of een be- ild kunstwerk kwaliteit bezit of niet. en nog vele andere kreten et bi te beluisteren op een giste:-- Sjq dag in het Stedelijk Museum ,De jnhal' gehouden vergadering van 1) jessieve kunstenaars, die meer loo raak en medebeslissingsrecht op totale cultuurbeleid willen heb- De vergadering, diie werd geor eerd door het gewest Den Haag de Beroepsvereniging van Beej- le Kunstenaars, met medewer- van de Leidse kunstenaarsso- it Buut 110 en het Leids Acade- h Kunstcentrum, nam op deze warrig verlopende discussiemid- eijmet instemming kennis van de -r11 nene BBK-actie in Amsterdam •bestuurslid F. den Bommel, ooi 5 blj deze ^tegenheid alle Leid- unstenaars (en studenten) op vandaag naai- de hoofdstad tc Iren, waar. zoals hij het uit- te, een bekend landelijk insti- door de BBK in permanent be, wordt genomen en „van waaruit 2^unstenaarsactie gestalte moet Een oproep, die gehoord de ies in de weinig revolutionaire irage van de Grote Pers. in wel •al de discussies over het cul- het plan van een centrum vooi eigentijdse kunst elders in de stad van harte wenst te ondersteunen De heer Wurfbain zei het te betreu ren dat driekwart vam het Laken hal-bezit door het gebrek aan ruimte niet tentoongesteld kan worden. Een andere eis van de Leidse kun stenaars had betrekking op de zoge naamde l'i procent-regeling, die volgens hen in alle gevallen en in de breedste zin moet worden toege past. In een betreffende motie werd vastgesteld, dat er een fonds dient te komen waarin 1's procent van de gelden voor alle bouwwerken (plei nen. veehallen, opritten van bruggen wegen e.d.) wordt gestort en dat dit fonds door een speciale commissie monumentale kunstopdrachten word' beheerd. Voorts werd als eis gesteld da: alle vergaderingen van commissies betreffende beeldende kunsten open baar zijn en dat inzake de regeling complementaire arbeidsvoorziening staan van de Nederlandse Opera at (vroeger contraprestatie) belangheb- ha^gt van ministerie van Finan- benden op verzoek inzage krijgen in M5*®*1 en dat de contraprestatlerege- de notulen van de vergadering. onder het ministerie van So- De kunstenaars eisten tenslotteoiale Zaken ressorteert*, aldus Ernst LEIDEN De directeur van het bureau van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Leiden, de heer B. H. de Wilde, heeft aan het bestuur zijn ontslag aangeboden. Over de datum van ingang is nog -niet gesproken. De heer De Wilde, die enkele jaren VVV-direeteur is. is al enige tüd met ziekteverlof. Op dit moment wil noch het be stuur noch de directeur commentaar geven op deze zaak. De heer De Wil de bevestigt zijn ontslag te hebben aangeboden. Als wij goed zijn inge licht, houdt deze zaak o.a. verband met de plannen, en de presentatie hiervan met betrekking tot het Pel grim Fathersjaar in 1970. De ontslag-aanvraag van de VW-directeur is de tweede ont slag-zaak, die zich binnen enkele maanden in Leiden voordoet en die evenals bij het Medisch Opvoedkundig Bureau wordt veroorzaakt door kortsluiting tus sen bestuur en directeur. Zonder op de zaak in te gaan kan men zich afvragen of het in deze tijd nog een juiste werkwijze is bij instellingen als MOB en VVV, dat de zaken worden behar tigd door zowel een bestuur als een directeur. Het blijkt in de praktijk kennelijk moeilijk een synthese te vinden tussen be- stuursarbeid van een aantal bur gers en directeurswerk van een vakman op zijn gebied. Is er een andere oplossing mogelijk om een gesmeerd lopende machine te verkrijgen? 3 Ibeleid werden gevoerd. uansoren was gericht. niet tol dat de commssies van beeldende Vijlbnef. die er zich voorts over op- Eisen Leidse kunstenaars legden, toen Ituatie in de Sleutelstad te», reti kwam, enkele eisen tei die daarna in moties werden elegd. Deze moties zullen, voor van een toelichting, zo spoe- Aiogelijk ter kennis van het ge- 122 tebestuur worden gebracht, beeldende kunstenaars stelden meer dat de Leidse Lakenhal n huidige vorm niet kan vol- aangezien de eigentijdse kunst weinig aan haar trekken konu ditten het daarom noodzakelijk ten behoeve van de moderne elders in de stad. bijvoorbeeld Waag, accommodatie en mid- ter beschikking worden gesteld enhal-directeur M. L. Wurf- merkte tijdens de discussie ovei kwestie op. dat het uit zijn hll 1 kunsten op de volgende wijze wor den samengesteld: ai dat de voor dracht van de zyde van raad en B. en W. geschiedt met maximale in spraak van de kunstenaars en b) dat de voordracht van de zijde van de kunstenaars bindend is voor raad en B. en W. Absurd Na de vaststelling van de Leidse moties, waarover uren werd gede batteerd, kregen de protesterende kunstenaars, wier gelederen inmid dels sterk waren uitgedund, nog een aantal stellingen van BBK-bestuurs- Ernst Vijlbnef te verwerken. Deze kunstenaar Juffrouw Klompé is een lief maatschappelijk werkster en altijd goed voor een klinkende zoen maar van kunst heeft ze de ballen verstand' richtte zijn bezwaren voornamelijk op het feit dat aan het ministerie van CRM minder gewicht gegroeide Leidse museum vooi wordt toegekend dan aan bijvoor bi parte sectie moderne kunst geen beeld de ministeries van Financiën, e biedt. ,De hele sfeer in deze j van Economische Zaken en van So- ïhal leent zich er trouwens nietoiale zaken. .Het is toch volslagen wond dat .vier bankiers uitmaken wat er in het imuseum in Am sterdam gebeurt en wat er voor dit museum aangekocht dient te wor den'. Een hartstochtelijk en tegelijker tijd wat theatraal pleidooi vooi fel lere acties dan die tot nog toe zy.i gehouden, werd gevoerd door de 61-jarige Amsterdamse kunstenaar LEIDEN Japanse en Neder landse geleerden en deskundigen zijn gisteren te Leiden bijeen gekomen voor het eerste symposium over de historische betrekkingen tussen Ne- Gerard Esser. Zyn uitroep dat .hetherland en Japan. Het symposium afgelopen moet zijn dat onder leiding staat van prof. dr. nu maar eens met dat ambtelijke gezeik' en zijn vraag of .het de taak van de amb tenaar is om een kunstwerk te be oordelen en een kunstenaar zomaar in de armenwet te laten vallen', maakte de emoties pas goed los. Informatie Ter ondersteuning van de BBK- F. Vos. hoogleraar in de Japanse taal aan de Leidse Universiteit en directeur van het Japanologisch stu diecentrum en van prof. dr. Tomio Ogata uit Tokio, zal vijf dagen du ren. De dertig Nederlanders die er aan deelnemen, zijn grotendeels Ja- panologen en ambtenaren van het Rijksarchief. Het merendeel van de Japanners <45) zijn historicus of me dicus. Prof. Ogata heeft in zijn le- acties wordt deze week in de Leidse zln" een f** gegeven van het be- gin van de beoefening van de wes- Galerie Walenkamp een tentoonstel ling gehouden van affiches, pam- terse wetenschap en cultuur in Ja pan. daar „Nederlandse wetenschap' aldus de museumdirecteur, die i absurd dat het al of niet voortbc-1 fletten en ander materiaal dat tot ëen°emd. begin, in de jaien 70 van de achttiende eeuw. was een Een bont gezelschap van beeldende kunstenaars hield gisteren in de Grote Pers van het Stedelijk Museum 'De Lakenhal' een discussiemid dag over het cultuurbeleid in ons land. Volgens deze kun stenaars faalt dit cultuurbe leid omdat de overheid er nog steeds van uit gaat dat cultuur een overbodige luxe is. Achter de tafel v.l.n.r. BBK-bestuurslid Ernst Vijl- brief. Buut-voorzitter Willem Breddels, BBK-voorzitter van het gewest Den Haag B. Bonies en BBK-bestuurslid F. van Bommel. ADVERTENTIE aspecten van de sinds 1600 bestaan de betrekkingen tussen Japan en Ne derland zullen worden besproken tijdens het symposium. De deelne mers, die in het groot auditorium van de 'universiteit bijeen wa- ren. zullen bezoeken brengen aan de nog toe dooi- de BBK is uitgegeven, vertaling met aanvankelijk een mi- rijksuniversiteit in Utrecht en aan nimum aan kennis van het Neder- musea in Amsterdam. Den Haag. De expositieruimte zal elke dag van lands van een groot Nederlands ana- Leiden. Otterlo en Rotterdam. De nieuw materiaal worden voorzien en tomieboek. dat door zijn natuurge- opening werd bijgewoond door amb- trouwe illustraties de wetenschappe- tenaren van de ministeries van bui- lijke belangstelling van de Japanse tenlandse zaken en van onderwijs en I heelmeesters had getrokken. Vele wetenschappen. als informatiecentrum onderdeel van',, de kunstenaarsactie zijn. LEIDEN „Verdachte verdient een gevoelige waarschuwing want wat hij deed was bijzonder laak baar". Aldus zei de officier van jus titie. mr. J. Wessel onder meer in zijn requisitoir in de zaak tegen een 51-jarige geoloog uit Oegstgeest, die zowel een geldboete van f 100 subs 20 dagen als de voorwaardelijke ont zegging van zijn rijbevoegdheid te gen zich hoorde eisen in de zitting van het Leids kantongerecht van gisteren. hij de geldboete verhoogde tot f 150 subs 30 dagen. Rijbewijs Een 20-jarige bouwvakker uit Voor schoten werd door de kantonrechter min of meer begroet als een „oude bekende". De bouwvakker werd na melijk in één jaar tijds al driemaal eerder veroordeeld wegens het au torijden zonder rijbewijs en stond nu voor dezelfde overtreding weder om voor de balie. Hij kreeg ditmaal De geoloog stond terecht omdat I n°£ een tweede proces-verbaal, om- hu op een zebrapad aan de Rhijn- j dat h« bovendien niet in het bezit geesterstraatweg met zyn auto een overstekende oude man had aange reden, die slechts licht werd gewond. was van een geldig kentekenbewijs. I „Ik heb inmiddels m'n rybewyt gehaald", deelde verdachte de rechter triomfantelijk mede. „Dat is dan gelukkig voor u, want dit droeg er tn hoge mate toe bij. dat 20 kon het toch Mht nlet langer", al. i dus het rechterlyk bescheid. Hoewel de officier wel rekening wilde houden met het feit, dat ver- Eén van de getuigen verklaarde j dachte nu ..rijbevoegd" was gewor- destijds", zo las de kantonrechter den. vond hij diens .recidiveren* Verdachte bleek vooraf enkele gla zen sherry te hebben gedronken en het rechtscollege de zaak hoog op nam. mr W. de Koning in het proces-ver baal: „Hij stonk naar de alcohol en deed zo vreemd, dat ik hem de auto sleutels afnam om mogelijke verde re ongelukken te voorkomen". Verdachte voerde tot zijn verdedi ging aan: „Ik was van die paar sherry's echt niet dronken en dacht, dat ik nog wel zonder enig gevaar achter die voetganger langs kon rij den". De officier noemde dit zeer afkeu- renwsaardig. „Voetgangers hebben toch al zo weinig rechten in het hui dige verkeer en als zij op een be schermde oversteekplaats overste ken, dienen automobilisten de veilig heidsvoorschriften voor honderd pro cent in acht te nemen". „Die sherry had geen invloed op mijn rijwijze", aldus verdachtes laat ste woord. „Helemaal geen alcohol bij snel verkeer is de enige juiste instelling van een goede automobilist", diende de kantonrechter van repliek. In zijn vonniswijziging zei de rechter onder meer, dat hy even had overwogen ontzegging van de rijbevoegdheid op te leggen. Hy wilde het ditmaal ech ter nog laten bij de geëiste onvoor waardelijke ontzegging, doch vond een en ander dermate ernstig, dat dermate laakbaar, dat hy een geld- i boete van f 150 subs 30 dagen eiste. I Ter correctie van het bezit van heb ongeldig kentekenbewijs vroeg hij I f 50 subs 10 dagen. De kantonrechter i vonniste conform. Gesleuteld ondl >rscii L, e 8 Wdsch Dagblad wil gaarne mee mal vakantie aie V wik helpen, door* feörulk te maken van het hieronder afgedrukte vak anti ©formulier, ill ti itse tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan om kt te zenden, 'peL cos niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant. Tele- »st fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. hteben een Maand Postabonnement doorhalen wat niet van toepwetng la. no. plaatermem tftfoUjiM Inhouding, bovenstaand vakeevbte-adree niet kwullen, maar totem le en laatete dag van Inhouding). TNHOUDKNdoorhalen wM ntet verlangd wordt. 1# dag Duidelijke opdraohten voort* om en leleuretemn#. 10 ten opaending/inhouding. Nederland, België en Luxemburg, f 1.26 per vakantieperiode. Bulten de Wlanden f 0.40 per dag. Luchtpost f 0,60 per dag. tijdelijk in te houden kranten wordt by restitutie van het teveel be- 1 ttonnementegeld 10,50 In gebracht voor administratie- (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN De exploitatie van de Groenoordhal in zijn eve nementenfunctie valt, voor zover dat nu is te bezien, mee. Er is behoorlijk veel belangstelling. Het half jaar competitiesport in de hal 's winters verhindert organisatie van andere dingen in de hal. Woorden van deze strekking spreekt de waarnemend directeur van de hal, de heer T. C. Daey Ouwens, bij de nade ring van de officiële opening van de veemarkt-sporthal a.s. za terdag, waaraan een reeds vrijdag beginnend opemingspro- gramma vastzit. I Wie op dat moment de hal bekijkt met de Leidato in afbraak, komt alleen maai- tot de conclusie „merk waardig", dat de Groenoordhal nog officieel moet worden geopend. Ver wacht men vrijdag en zaterdag vee belangstelling na de 70.000 Leidato- bezoekers? Er is een programa op gesteld. waarbij de VEBO een be langrijke plaats inneemt, om publier te trekken. Twee dagen staan dJ haldeuren wijd open voor iedereen Het vrij dagprogramma reeds in grote lijnen gepubliceerd is ge richt op de vrouw, met demonstra ties en exposities uit de landbouw-, zuivel- erj vleessector en demonstra ties op 'een Zweeds spinnewiel en weefgetouw. Er is tweemaal 's middags en tweemaal 's avonds een door De Faam te verzorgen mo deshow bijgekomen. Het bloemenschikfestival aan gekondigd voor 5000 deelnemers gaat niet door. Er zijn verscheidene organisatorische redenen voor, o.a. de duurte van de bloemen en het gebrek aan ruimte nu de reeds vry- dag op te bouwen veetentoonstelling de hal voor meer dan de helft In beslag zal nemen in paats van het derde deel. dat aanvankelijk was ge pland. Er blijkt veel belangstelling voor de VEBO, die zaterdag een keui van dieren zal laten zien. Geen bloemen dus. maar wel auto's. Het district Den Haag van de Regionale Automobielsport Club West organiseert vrijdagavond van uit de hal een KNAC-mysterie-rii. Er zijn al veel inschrijvers voor deze rit, die IN de hal start en eindigt en de auto's ook „onderweg" nog een keer door de 80 bij 100 meter grote hal zal voeren Meer auto's: zaterdagmidag orga niseert de RAC West een race in gewone auto's op het parkeerterrein van de hal. Bij dergelijke evenemen ten komt altijd eeen acht- tot tien- duizendkoppig publiek. De auto, waarmee Rob Slotemaker de Mara- bhonrally heeft gewonnen, zal by de auto-evenementen te bezichtigen zyn. Radiosterrit De Groenoordlhal gaat toch veel auto's in zijn ,menu" doen. In de nacht van zaterdag 20 op zondag 21 september is de hal start- en etap peplaats in de radiosterrit, die de NOS ter gelegenheid van de Firato houdt. Er komt een zender voor net 24 uur achtereen durende radiopro- gramma. In de hal zullen artiesten optreden, waarschijnlijk Cees de Lange met ochtendgymnastiek. De waarnemend directeur verwacht, dat de hal ook in de tulpenrally en an dere ritten een plaats gaat innemen. Nog enkele evenementen voor de naaste toekomst. Op 12 oktober wor den hier de Nederlandse kampioen schappen stockcar-racing verreden. Op 15 oktober komt er misschien een tennisdemonstratie van o.a Okker en Roche. De sponsors zijn gevonden en gewacht wordt nu op bevestiging van de afspraak uit Forest Hills. Er zal worden gespeeld op een nieuw soort tennisvloer van de N.V. Wer- nink. Een maand later komen mis schien Rien van Nunen en Bert van Dongen naar de hal terug voor hun programma „Breng eens een zon netje", dat dan voor worden opgenomen. televisie zal Opening Terug naar de officiële opening, die zaterdagochtend om 11 uur ge schiedt door de secretaris-generaal van landbouw, dr. J. H. Patyn. Het vee staat dan al uren opgesteld en de keuringen zijn aan de gang en1 de VEBO-jongeren hebben op het bui ten terrein tractorbehendigheids-1 wedstrijden gehouden en in de hal hun plaats ingenomen op de galerij, waar ze verscheidene demonstraties i verzorgen. 's Avonds houden de Leidse mu ziekverenigingen een stertocht naar i de hal. die eindigt in een taptoe, j Daarna is er vuurwerk op het par- keerterrein, waarna een bal begint. op muziek van Roef ie Huetings Down Town Jazzband. Van maandag tot en met donder dag is de opening voor de sport met zaalvoetbal en -korfbal en op de unaie-avond kartingwedstryden in de hal, de eerste overdekte wedstrijd. Er komen 24 topcoureurs aan de start in deze door de sportcommissie ikarting» van de KNAC georgani seerde race. Er is voor f 2000 aan prijzen te winnen. Een grote kans hebber is de Zeistenaar Wim Bos huis. vele malen kampioen van Ne derland. Een 19-jarige leerling-goudsmid uit Zoeterwoude werd destijds op de Voorschoterweg aangehouden met een bromfiets, waaraan zoveel was „gesleuteld" en waarvan zoveel vi* tale onderdelen waren vervangen, dat het vrywel een compleet motor rijwiel was geworden. Hem werd dan ook „het ryden zonder rybewys* extra ten laste gelegd. Hy werd ter zitting „bijgestaan* door zyn vader, die het pleidooi van zyn zoon ondersteunde. Het pleidooi kwam hier op neer: „Ik heb zelf niets aan die bromfiets gerepareerd en er ook niets aan veranderd. Ik liet hem destyds repareren door een erkende bromfietsdealer en kreeg hem van deze terug in de staat, waarin hy verkeerde toen ik werd aangehouden. Hij is dus de schuldi ge" Het rechtscollege kon dit feil heel moeilijk geloven. De officier zei hierover „U bent nu eenmaal de ver antwoordelijke persoon en als u meent, dat de reparateur de schul dige is, moet u de u opgelegde boete maar op hem verhalen" Waarop verdachte nog zei „Die ziel me al aankomen". De eis werd een boete van f 50 subs 10 dagen. „Dat kan ik niet betalen", reageerde ver dachte kortaf. Vader knikte instem mend. „Ook daarin voorziet de wet. U kunt die 10 dagen tx.t. in het huis van bewaring gaan uitzitten", al dus de rechter, die conform vonnis te. Gladde band Een 42-jarige hulp-monteur uit Zoeterwoude gaf volmondig toe, dat de vrachtauto waarmede hy destijds reed een spiegelgladde voorband had. „Dat is inderdaad waar. Maar ik heb gehoord, dat een vrachtauto wel één gladde band mag hebben en dus was ik niet in overtreding". De officier vroeg verdachte wie hem dat had wijsgemaakt. „Ach iemand" liet verdachte zich nogal duister uit, „Die iemand vertelde u dan een fa beltje want het is pertinent niet waar", lichtte de officier verdachte nader in. In zyn vonniswyzlng zei de kantonrechter hierover nog: „Het rijden met een gladde voorband is levensgevaarlyk, dus hoe kan dit nu toegestaan zyn". Het vonnis werd, conform de eis 150.- subs 10 dagen. NED. HERV. KERK Beroepen te Kortenhoef M. J. Pool te Sloten: te Beverwijk J. p. van Roon te Katwyk aan Zee: te Sc her penzeel P. Koeman te Bruchem- Kerkwijk. die bedankte voor Nun- speet. GEREF. KERKEN Beroepen te Delfzyl J. van Eyk te Soesterberg; te Langeslag W. van Galen te Laag Zuthem. die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Sens Ohattlloo Coligny (Fr.) M. Huyser te Baren- drecht CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Sneek drs. W. van 't Spijker te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3